Verzorging aan huis voor ouderen ud-boomkwekers komen om in het werk Hek om scholen tegen vandalisme aln®™ rvolg op proef t hangcontainer elofarendsveen Opknapbeurt Thermen 130.000 gulden duurder DE BOER OP Rijn Veenstreek Geniepoort vreest voor verlies van kwaliteit Kippen zien toe op verbouwing saskia buitelaar Alphen is bij de dakreparaties van zwembad De Thermen op een flinke tegenvaller gestuit. De kosten voor de werkzaam heden vallen 130.000 gulden hoger uit. De isolatielaag in het dak blijkt erger aangetast door vocht dan metingen van tevoren uitwezen. Dat maakte wethouder D. van der Veen Meerstadt gisteren bekend. Besloten is om het extra werk niet te laten liggen, maar de klus onmiddellijk af te ma ken. Want vanaf 19 september moet het zwembad weer be schikbaar zijn voor verenigin gen en scholen. Volgens de wethouder kan De Thermen vanaf die datum weer open. Rond de herfstvakantie, als de scholen het zwembad niet ge bruiken, wordt de laatste hand aan het dak gelegd. Het bad blijft dan wel open. De op knapbeurt kost in totaal ruim een miljoen gulden. saskia buitelaar Onderwijswethouder F. Dales wil om drie Alphense basisscho len hekken plaatsen om vanda lisme tegen te gaan. Nu De Hobbitburcht, De Wegwijzer en De Mare regelmatig doelwit zijn van vernielzuchtige jongeren, is voor Dales de maat vol. De poli tieke partijen gingen gisteren akkoord met zijn voorstel. D66, de Socialistische Partij en de PvdA waren echter kritisch over de afsluiting van scholen van de openbare ruimte. „Wanneer zijn we zo ver dat we wijken af schermen met vier meter hoge hekken", vroeg PvdA-er Zand vliet zich af. De fracties denken dat afsluiting het vandalisme niet wegneemt. Zandvliet vindt dat ordehandhaving en gezag op straat belangrijke factoren zijn om vandalisme te voorko men. Dales gaf toe dat plaatsing van hekken symptoombestrij ding is. „Maar als je ze niet neerzet, ga je voorbij aan de problemen. Natuurlijk moeten we kijken naar de jeugdproble matiek op straat. Maar scholen, leerkrachten en leerlingen zijn nu de dupe. Die moeten maan dagmorgen naar school tussen glasscherven, bierblikjes en graffiti. Bovendien gaat het geld voor onderhoud aan de scholen ten koste van het onderwijsbud get." T. Janszen van GroenLinks vindt het goed dat er hekken komen. „Het is vervelend om op een school te moeten bin nenkomen waar alles is onder- gekliederd. Op mijn oude school, het Scala College, heb ik daarvan het levende bewijs ge zien." ...de andere keuken Houtwerf Keukens Kon. Julianalaan 46 VOORSCHOTEN Tel. 071-5769345 ven in het groen. Se in Hoogendoorn kijkt jmig bij als hij de acti- Mhhet boomkwekers- "n Escorte doorneemt Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en jtters of gepensio- zitten toch niet ïze vrije tijd." De slangstelling voor de kmensen zorgt er ech- it de groep van zo'n afkomstig t>P en Hazerswoude - werk zit. „Dat ver hel- We werken zelfs Jpster, zo veel aanvra- fri we binnen", aldus lom. is eind 1995 opgericht, eboomkwekerijbeurs «°en, die jaarlijks in ■fium wordt gehou den oud-boomkwekers gpm een handje te hel- ivoorlichting aan de jert. Die beurs is in het lijt de kwekers zitten in de tot over hun oren in *De tuin moet vol en vport vraagt ruime aan- ^fmensen hebben dan wel meer aan hun hoofd en ei genlijk geen tijd om tante Truus advies te geven over een clema tis die het niet zo goed doet of een of ander beestje dat in de roos zit. Ik zeg het nu wat oneerbie dig en zo be doelen de kwekers het zeker niet, maar zo lig gen de feiten. Trouwens, het vak doet al enorm veel aan voorlich ting, maar er is zo veel vraag naar in formatie. Vooral van de consument. Daarop moe ten we inspe len." Toch vinden de boomkwe kers het vol gens de Bos koper belang rijk dat de vakman ook de vragen van de consument kan beantwoorden. „Vandaar dat beroep enkele jaren geleden aan ons om aan Groen en Doen mee te doen. Vanaf de eerste keer, in 1996, bleek het een groot succes. Wij fungeerden zelfs als publiekstrekkers en gol den als toegevoegde waarde van de beurs. Ook andere organisa ties merkten dat uiteraard op. Vervolgens rolden de uitnodi gingen in de bus." De groep heeft zich vanwege die interesse van andere organi saties losgemaakt van Groen en Doen en een stichting gevormd, die de naam Groen Escorte kreeg. „Vroeger gingen boomkwekers door tot ze niet meer konden, maar tegenwoordig kiezen ze voor vrije tijd. Toch trekt het vak nog steeds, vandaar ook dat ze graag meedoen. Niet alleen boomkwekers die een eigen be- In deze aflevering aandacht voorde campagne het boomkwekersgilde Groen Escorte. 3AG 10 SEPTEMBER 1998 nse Lupineflat opgeknapt i den run De Woningstichting Alphen aan den Rijn llfegonnen met het opknappen van de flat aan de Lupi- nDe flat met de nummers 240 tot 482 is het achtste ;ouvv dat in het kader van 'Een flat is er ook voor de toe- Vier handen wordt genomen. De opknapbeurt van zo- terieur als de buitenkant, moet de hoogbouw aantrek- iaken. De WSA vernieuwt de vier entrees en voorziet ze 'Üsche schuifdeuren. Er komt betere verlichting en de ït wordt kleurig geschilderd. Woningen die uit twee bestaan krijgen een gezamenlijke warmwaterin- «ind juni 1999 is de flat klaar. Idkampioen biljarten in Ter Aar laymond Ceulemans, veelvuldig wereldkampioen drie- Itomt vanavond naar Ter Aar. In café De Brug aan de ijweg geeft de beroemde Belgische biljarter hij een de le. Sponsors kunnen vanavond met hem driebanden. komt op uitnodiging van de Rotary Club. Het geld bijeen is gebracht om zijn komst te kunnen Ceulemans aan een tehuis voor weeskinderen gische Leuven. Thuiszorg en SSVR tekenen samenwerkingsovereenkomst Ouderen kunnen binnenkort in de Rijnstreek thuis 24 uur per dag verzorgd worden. Bejaarden krijgen de keus tussen een plek in het verzorgingshuis en verzorging in hun eigen woning. De Stichting Samenwerkende Verzor gingshuizen in de Rijnstreek (SSVR) en Thuiszorg Groot- Rijnland hopen zo beter aan de wensen van hun cliënten tegemoet te komen. runstreek robbert minkhorst Extramurale zorg noemen beide partners het. Vanmiddag onder tekenen zij in Alphen aan den Rijn de samenwerkingsovereen komst. Het gaat om ongeveer 150 plaatsen. De verzorgings huizen in Leiderdorp, Alphen aan den Rijn, Woubrugge, Roelofarendsveen, Koudekerk, Hazerswoude-Dorp, Zoeter- woude, Ter Aar en Nieuwkoop doen mee. Ieder verzorgingshuis wordt budgethouder van de thuiswo nende ouderen. Per plaats krijgt een tehuis ruim 25.000 gulden subsidie. Het maakt niet uit waar de ouderen wonen. Afhan kelijk van de vraag wordt het budget over de tehuizen ver deeld. Thuiszorg Groot-Rijnland financiert de eerste twee uur zorg per week. Net als in een verzorgingste huis kunnen de ouderen thuis alle nodige hulp krijgen. Zij kunnen hun was kunnen laten doen en hun maaltijden laten bezorgen. Ze kunnen meedoen aan een acitiviteitenprogram- ma, daarvoor wordt tevens ver voer geregeld, en er komt zo no dig een klussendienst op be zoek. De bejaarden hebben een vast aanspreekpunt. Met een 'spreekluisterverbinding' staan ze in direct contact met de alarmcentrale. Op elk alarm volgt een bezoek aan huis. Het streven is om binnen een kwar tier ter plaatse te zijn, maar dat is soms vanwege de grote af stand niet haalbaar. Niet iedere oudere komt in aanmerking voor extramurale zorg. Wie op een wachtlijst van een verpleeghuis staat, kan niet thuis blijven wonen. Ook oude ren die iedere dag 24 uur of voor een langere periode vier dagen per week zorg nodig heb ben, krijgen een kamer in het verzorgingshuis. Als de oudere een gevaar voor zichzelf of zijn omgeving vormt, of als de leefomstandigheden drastisch verslechteren, vanden de SSVR en Thuiszorg Groot-Rijnland thuisblijven onverantwoord. Al met al sluiten de 150 zorg- plaatsen buiten de muren van het verzorginshuis aan bij de wensen van de ouderen, menen de SSVR en de thuiszorgorgani satie. Steeds meer ouderen kie zen voor een zo lang mogelijk zelfstandig leven in hun eigen woonomgeving, ook als hun be hoefte aan zorg groter of com plexer wordt. Groot-Rijnland en de SSVR zoeken naar meer sa menwerking. Ook het welzijns werk, vervoersbedrijven, wo ningcorporaties en Tafeltje Dekje zijn mogelijke partners. eer de koning Vet een hangcontai- ïlofarendsveen krijgt |g. Na overleg met "imwonenden, politie, sniging DOSR en um Splotz zegde D. Nagtegaal toe dat op het parkeer- DOSR nog zeker "den laat staan. Slaagt proef, dan blijft de definitief op die a. begint de wethouder 2,iure om het bestem- zo te wijzigen, dat aterrein een 15-kilo- wordt. >ok door de hangjon- „kbezochte evaluatie let Nagtegaal de par- bij elkaar. Zo'n 25 zich bereid te omwonenden, die e.g klachten hadden '4)ver incidenten met acpn snel optrekkende S2jjongeren zeiden het t;e stellen als klagers sets op hen afstappen, eurt willen de hang- ^omwonenden eens i om langs te komen. Nagtegaal hadden RcjSplotz de afgelopen van twee maan- een enkele klacht jdrag van de jongeren bij de hangcontainer. Die jongeren komen overi gens niet alleen uit Roelo farendsveen en Oude Wetering, maar ook uit Lisse en Leimui- den. Dat jongeren van heinde en verre naar de hangcontainer in Roelofarendsveen komen, verklaart Nagtegaal uit de voor zieningen die Alkemade inmid dels voor jongeren heeft. Nagte gaal: „Jongeren uit Leimuiden zeggen zelf dat zij alleen maar naar Roelofarendsveen komen, omdat zij in hun eigen dorp geen vergelijkbare hangplek hebben. Ik ben best trots op on ze hangcontainer, al wil ik niet te vroeg juichen. Ik heb mijn collega Dambrink uit Ja- cobswoude uitgenodigd om eens bij ons te komen kijken. Wellicht kan zij haar voordeel doen met mijn bevindingen. Dan hoeven de jongeren uit Leimuiden niet meer hierheen te komen." Scooters Nagtegaal venvacht dat hij mi nimaal zes weken nodig heeft om het bestemmingsplan voor de parkeerplaats te wijzigen. Als er geen bezwaren binnenko men, is scheuren met auto's, bromfietsen en scooters daarna uit den boze. Nagtegaal kiest voor een maximumsnelheid van 15 kilometer per uur oftewel stapvoets rijden. Eerder gingen zijn gedachten uit naar een 30- kilometerzone. alphen aan den run robbert minkhorst Directeur A. van Manen van de penitentiaire inrichting De Ge niepoort in Alphen aan den Rijn huivert voor de gevolgen van de aanstaande bezuinigingen. „Ik durf alleen nog niet te voorspel len wat de consequenties zijn. Ik maak me grote zorgen." Het Rijk wil 115 miljoen gul den snijden in de budgetten van het gevangeniswezen, een kor ting van bijna dertien procent. Minister B. Korthals van Justitie geeft morgen een toelichting op zijn plannen. Directeur Van Manen voorspelt dat in elk ge val de reputatie van het Neder landse gevangeniswezen onder druk komt te staan. „We heb ben een naam in Europa hoog te houden. Daar komt nu de klad in." Van Manen treedt nog niet in detail, omdat de discussie hier over tussen de overheid en de gevangenisdirecteuren nog moet worden gevoerd. „Het is voor mij nog absoluut niet dui delijk hoe de bezuinigingen worden betaald. Het gevange niswezen kan met een bezuini ging van 115 miljoen niet de zelfde diensten blijven verlenen. We werken al op en top doel matig." „Als we moeten snijden in ons voorzieningenpakket, moe ten we daar eerst over praten. Over het ontslaan van personeel durf ik nu niet te speculeren." alphen aan den run Kippen scharrelen nieuwsgierig rond in het in aanbouw zijnde dierenverblijf van de kinderboer derij in het Alphense Bospark. De wederopbouw, noodza kelijk na de brand in februari, is in volle gang. De gemeen te wil een eerder vastgestelde bezuiniging op het budget van de Stichting Alphense Kinderboerderijen (SAK) terug draaien. De bezuiniging van 50.000 gulden in drie jaar kan de stichting niet opbrengen. Het zou de sluiting van één van de twee kinderboerderijen betekenen. Door de bezui niging terug te draaien, zit de SAK wat ruimer bij kas. De stichting kan dan geld uitgeven aan de ontwikkeling van een plan voor een derde kinderboerderij in Kerk en Zanen. Ze kreeg na de brand enkele duizenden guldens aan steunbetuigingen van particulieren en bedrijven, maar kon die vanwege de voorgenomen bezuiniging nog niet uitge ven. FOTO LOEK ZUYDFRDUIN :i! ■.Escorte helpt bij voorlichting aan consument Wim Hoogen doorn legt de laatste hand aan een buxus. FOTO LOEK ZUYDERDUIN drijf hadden, maar ook mede werkers. Daardoor beschikken we ook over een team dat van alle markten thuis is en veel kennis bezit. Mensen die hun hele leven in de tuin hebben ge werkt, maar er zijn er ook bij die op een laboratorium, de plan- tenziektekundige dienst of tuin bouwschool actief zijn geweest. We hebben kennis van enten, stekken, zaaien, ziektebestrij ding, weefselkweek, het snoeien van buxussen, biologisch kwe ken en biologische bestrijding en grondonderzoek. We beper ken ons niet alleen tot de oude technieken, maar ook tot de moderne. Dan blijven we ook bij, want de interesse en liefde voor het vak verdwijnen niet." Hoogendoorn wijst op het be lang van enten. „Neem bijvoor beeld de blauwe spar. Als die wordt gezaaid komt zestig pro cent niet kleurecht op. Er ko men maar een paar mooie exemplaren uit al die zaadjes. Omdat stekken ook niet perfect werkt, is enten dus nog steeds de methode, zij het een dure. Tijdens de demonstratie van het enten vertellen we ook wat kos ten zijn. Dan merk je dat er be grip ontstaat." Belangstelling is er ook voor het snoeien van de Buxus Semper- virens, dat betekent altijdgroen, „De buxus is al verschrikkelijk oud. Het was het eeuwen gele den een zinnebeeld van weelde, een fraai gesnoeide pauw in de tuin. Klazien uit Zalk vertelde daarover destijds mooie verha len over in haar radiopraatjes, die vertel ik bij de demonstratie door. Want praten is belangrijk. Als je niets zegt, blijven ze op een afstand en lopen vervolgens door. Vertel je wat, dan komen ze dichterbij is mijn ervaring. Vooral ook omdat wij niets te koop aanbieden. De vragen ko men dan vanzelf. Het rooster van Wim Hoogen doorn ziet er flink gevuld uit. Zo trad het Groen Escorte op in 's Hertogenbosch, Ede, de 'boe- renwinkels' van Agri Retail in onder andere Uden, Groesbeek, Waddinxveen, Noordwijk en de hortus botanicus in Amsterdam. Ook op de laatste Plantarium waren zij van de partij. „Vorig jaar hebben we ook nog tien da gen gestaan in Ede en Dronten. Er zijn zo'n tachtig geregistreer de beurzen en tentoonstellin gen. Er is werk zat voor ons. Al moeten we niet overdrijven. Het blijft tenslotte hobby. Anders hadden we net zo goed kunnen blijven werken." boskoop/hazerswoude kees van kuilenburg

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23