Omleidi Bij zonnen is verstand de belangrijkste factor Fietspaden zijn niet voor wielrenners Schrijvende lezers Omleiding) Leidse Uitdag is toch geen avondje voor abonnementhouders Smitsloo leent nie richt geen Sieboldb i Tussen Leidet en het Pr.Clausp^ Verslaggever bij de US Open zou wat minder op uiterlijkheden moeten letten DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1998 Maar wat is er in Leiden ge beurd? Waarom gaat het niet meer zo? Toen de pauze voorbij was, beschuldigde een heer met gevolg, ons ervan zijn plaatsen te hebben bezet. Pardon?! Hij had geen plaatsbewijzen, ^ijn naam stond niet op de stoel, hij had niets betaald en niemand had hem gedwongen op te staan. Wij begrepen kortom niet welk recht hij liet gelden. Hij haalde er een suppoost bij die ons verzocht de plaatsen te verlaten. Hij sprak van 'logica' en 'recht' en nu begrepen wij er Gelukkig toch nog een reactie op mijn inge zonden brief van 12 augustus ('De terreur van de velocipedist'). Even vreesde ik dat wielrenminnend Nederland was ingesla pen, dan wel niet op dit artikel vol bijtende spot wenste te reageren. De heer Henk van der Voort uit Katwijk nam de moeite om de handschoen op te nemen ('Beetje tolerantie op het fietspad kan geen kwaad'). Alle lof! Toch maakt hij mins inziens een kleine denkfout: cynisch taalgebruik is wat anders dan grof taalgebruik. Elke columnist kan beamen dat alleen provocerend geschreven stukjes reacties zullen uitlokken. Zonder cli chés kun je nooit een polemiek starten. De stekelige reactie van de heer Van der Voort (amateur-wielrenner mag ik aannemen) is daar het levende bewijs van. Hijzelf ont komt hier trouwens ook niet aan; het door hem beschreven wielrijdersgezinnetje, dat doelbewust langsracende wielrenners dwarsboomt, wordt door wielrenners altijd van stal gehaald bij een discussie over dit onderwerp. Heb ik dan een hekel aan wielrenners? Nee hoor, ik heb familie, vrienden en colle ga's die deze liefhebberij beoefenen! Velen, vooral zij die mijn cynisme kennen, konden smakelijk lachen om mijn ingezonden stuk. Er zijn kennelijk wielrenners die gevoel voor humor hebben. Ze heten dan ook geen Van der Voort, vrees ik. Blijft natuurlijk het probleem: tegenge stelde belangen op een te kleine ruimte. Ook als je dol bent op Formule-1-races en Schumacher of Verstappen op handen draagt, wens je beide heren met hun boli des niet met 240 kilometer, per uur op een stoffig langweggetje tegen te komen. Het fietspad is inderdaad openbaar (hoe lang nog?). Dat waren vele openbare ruim ten in dit land ook, totdat men daaruit bij voorbeeld rokers ging weren, omdat de ge woontes van de één niet ten koste mogen gaan van de belangen van vele anderen. Veel rokers respecteren dat standpunt. Zo zouden wielrenners zo verstandig moeten zijn weg te blijven van fietspaden. Ik blijf er bij, die zijn daar niet voor bestemd' Ondanks de door Henk van der Voort zeer terecht bepleite tolerantie op het fiets pad - ondersteund door de woorden 'Heb uw naaste lief, uit de door mij bewonderde Heilige Schrift - blijf ik van mening dat.het in de praktijk beter is dat bepaalde naasten elkaar op een fietspad niet zullen tegenko men. Tot slot: mochten wielrenners na het le zen van 'De terreur van de velocipedist' sla peloze nachten hebben gehad, hoge bloed druk, wroeging of onderdrukte gevoelens van woede (mogelijk moest zelfs therapeu tische hulp worden ingeroepen); dan wil ik welgemeend afsluiten met: Mea Culpa! Ik beken schuld, ik heb het gedaan. Piet Wielstra, Rijnsburg. Daar waar uw journalist op de voorpagina van 4 september vaststelt dat ik van de gemeente Leiden leen, nog wel als kop van het artikel, gaat hij wel heel kort door de bocht. Ondanks wat fouten in het commissievoorstel van de gemeente Leiden, had hij kunnen lezen dat de ge meente en de Rijksgebouwen dienst kennelijk om begrotings technische redenen via mij een bedrag aan elkaar willen over maken. Ook stelt uw redacteur ten onrechte, het is ook nergens te rug te vinden, dat ik bemoeienis zou hebben met het Siebold- huis. Ik huur daar overigens ook niets. Verwarring zal zijn ont staan door mijn kantoorgebou wen aan de Witte Singel, die ik onder andere aan de Rijksge bouwendienst ten behoeve van het kantongerecht heb ver huurd. Beter ware het geweest als, al leen al op basis van het tegen strijdige commissievoorstel van de gemeente, mij om weder woord was gevraagd, dan wel dat een journalist met meer plaatselijke kennis - immers het Sieboldhuis staat al een jaar in de aandacht - h geschreven. I Voor een ond^ van belang dat: juist en zorgvi weergegeven. Naschrift redacti dat de heer Smi doen heeft met hè inderdaad in hei rechte gewekt. H ook niet bedoeld ting van het Siet heeft te maken n, vesting van het h een kantoor aan\ Dat kantoor u\ door Smitsloo. Ft wel degelijk oml gaat. Dat de leni constructie is die gemeente en t dienst - en niet die er zelf financ op wordt - mar voldoende duidt\ zijn wij niet vt voor onjuiste infu missiestukken ca Leiden. Compliment voor sportcolumns in LD De columns van Ruud Paauw uit de wekelijkse sportkroniek in de tachtiger jaren heb ik al tijd met veel genoegen gelezen. Hoogtepunten waren onder an dere 'Huug, Huug' (31/05/83) en 'Katwijkers' (24/12/85). Ik schrijf u dit omdat ook nu de sportcolumn - tegenwoordig van Frank Snoeks - mij blijft boeien. Zijn voortreffelijke bij drage 'Zakdoekjes' in de krant van van zaterdag 5 september was ook zo'n hoogtepunt. Gran dioos! Oude vuilri zijn g evf Onlangs is in omliggende plaaij vuilophaalsysteej Toch zullen er het land nog oude vuilnisw^ rondrijden. Dez<t ben aan de achtty structie, die vaa bracht dat je t mend verkeer sl van de achterliep nemen. In mijn t zeer gevaarlijke sj W. van den Brink, Leiden. 'Wielrenners zouden zo verstandig moeten zijn weg te blijven van fietspaden'. archieffoto hielco Steeds meer zogenaamde weersdeskundigen - schoon heidspecialisten, stratenmakers, houthakkers en crèmepromo- ters - begeven zich op een ter rein dat hen niet eigen is. In het Leidsch Dagblad van maandag 31 augustus las ik het volgende: 'Geen spoor meer van stress of vermoeidheid. Alleen nog een gezond bruin kleurtje. Toch is die schone schijn bedrieglijk, want hoe weldadig die zonva kantie ook is geweest en hoe pi- co bello we er ook uit mogen zien, onze huid heeft stevig te lijden gehad. Zon, wind, zout en chloor... het doet allemaal een flinke aanslag op de zuur man tel, de natuurlijke beschermlaag van onze huid'. Bovenstaande was een uit spraak van schoonheidsspecia liste mevrouw Honders. Tegen haar zou ik willen zeggen: be geef je niet op andermans ter rein. Je mag nu wel de zonne brandproducten met een zo hoog mogelijke factor promo ten, maar daar schuilt nu juist het gevaar in. Steeds meer we tenschappers zijn juist tegen deze hoge beschermingsfactors. Reclame-uitspraken als deze worden door diezelfde weten schappers meer en meer als twij felachtig tegengesproken. Recente berichten uit Austra lië benadrukken dat het gebruik van zonnecrèmes vrijwel geen effect heeft op het voorkomen van hüidkanker. Bovendien la ten verdere studies naar deze crèmes zien, dat er mogelijk een verband is tussen deze crèmes en een vergrote kans op huid kanker. Tests hebben laten zien dat allerlei chemische stoffen uit de crèmes, in het bijzonder oxy- deze bijeenkomst zijn er duide lijke afspraken gemaakt om trent de blootstelling aan ultra violette stralen. De hoeveelheid blootstelling is bepaald op 100 MED (Minimale Erytneem Do sis). Onze huid heeft een prachtig afweersysteem dat ons natuur lijk beschermingsmechanisme is. Het gaat te ver om hier tech nisch verder op in te gaan, maar het lijkt mij duidelijk dat de uit spraak van mevrouw Honders weer een hyperaanval op de zonnebankbranche is - zonder enige vakkennis. Haar uitspraak vind ik hoogst merkwaardig en vreemd. De passage uit het Leidsch Dagblad valt naar mijn inschatting in de categorie 'onzorgvuldigheid' en/of in de categorie 'psycholo gische misleiding'. De werk zaamheden die mevrouw Hon ders in de schoonheidszorg doet, zullen haar beter liggen. Haar overtuigend gebrachte stelling vind ik weer één van die 'sluierstofwolk-uitsprakenwaar niemand wat aan heeft. Ze stra len slechts eigenbelang uit. De mens leeft in een milieu, waarin UV-stralen van nature voorkomen, de mens is biolo gisch dusdanig ontwikkeld, dat de huid zelfs zonder crème zich kan aanpassen. Velen zijn het er over eens dat ongecontroleerd zonnen niet verantwoord is en gecontroleerd zonnen juist een aanrader. Het zongedrag moet veranderen, maar veranderen gaat langzaam. Ons verstand is de grootste factor. Niet de factor die op de crèmes staat afge drukt. Henk van der Tuin, Leiden. Mogen we u even afleiden voor echt belangrijk r® Leiden en het Pr. Clausplein wordt namelijk het «""l van een nieuwe ZOAB-asfaltlaag. Daarom zal het Den Haag/Rotterdam voor het doorgaand afgesloten tussen het knooppunt Burgerveen en zodat u 's avonds omgeleid zal worden via de A44, De op- en afritten tussen Roelofarendsveen en worden niet afgesloten. Het verkeer van het wegennet kan hier dan gebruik blijven maken laat u niet misleiden, want het verkeer richting nog wel gewoon over de A4Dit was het nieuws, Zaterdagmiddag waren wij he laas verhinderd de Leidse Uit dag te bezoeken, maar des te gretiger gingen wij 's avonds naar de Stadsgehoorzaal om te proeven van het nieuwe cultu rele seizoen. Wij verheugden ons op de ongedwongen, gezel lige uitmarktsfeer, die zo ken merkend is voor uitmarkten in het hele land en die ook twee jaar geleden nog in de Pieters kerk heerste. Wij kwamen ech ter van een koude kermis thuis. Kan iemand het personeel of de leiding van de Stadsgehoorzaal eens uitleggen dat de Uitdag iets anders is dan eên willekeu rig avondje voor abonnement houders. Toen wij het gebouw betra den, was er een optreden bezig. De ene suppoost zei dat wij naar binnen mochten als we zachtjes waren, de ander hield ons tegen toen wij de daad bij het woord wilden voegen. Wij dronken een kopje koffie in de desolate foyer en een lichte twijfel bekroop ons reeds. Het was toch feest vanavond? Tijdens het applaus gingen wij de zaal binnen. Staande woonden wij vervolgens optre dens van Adhoc en Liesbeth List bij. Daarna was het pauze en de zaal stroomde leeg. Wij hadden al iets gedronken en installeer den ons op vrijgekomen stoe len. Zo gaat het overal bij de ope ning van het seizoen en zo ging het in Leiden ook: de ene be zoeker komt voor de grote naam op het programma, de ander juist voor het onbekende talent. Een derde probeert bijna alle optredens bij te wonen en weer een ander komt eigenlijk nooit in het theater maar steekt zijn hoofd om de hoek van de deur en blijft hangen. Wie wat wil drinken, doet dat, wie een bekende ziet, zoekt een plaatsje om bij te praten. Daarna vind je altijd weer een plekje bij het volgende optreden. Iedereen begrijpt dat je geen lawaai moet maken en iedereen heeft een leuke avond. 'Velen zijn het er over eens dat ongecontroleerd zonnen niet verantwoord is en gecontroleerd zonnen juist een aanrader'. archieffoto united photo s de boer/rob hendriks benzeen, worden afgescheiden via het urinestelsel. Via een tot voor kort onbekende opname via de huid, is de stof in het li chaam terechtkomen. Dit bleek in het bijzonder zo te zijn bij kleine kinderen. Zonnebanken hebben bewe zen een goede voorbereiding te zijn voor het verkrijgen van een bruine huidskleur van de zon. Een goede voorbereiding op bij voorbeeld een zonvakantie dus. Zonnebanken kunnen zelfs een beschermingsfactor 40 bieden, mits een professionele zonne bank met een UV-B gehalte wordt gebruikt. In 1995 zijn er op een consen- susbijeenkomst afspraken ge maakt tussen de zonnebank branche en specialisten over UV-stralen en de beïnvloeding daardoor op de huid. Tijdens helemaal niets meer van. Was dit die opening van het culture le seizoen waar iedereen een in druk kan krijgen van wat Leiden te bieden heeft? Onze indruk was die van de benepen menta liteit dat wie snel een stoel weet te bezetten, daar - ongeacht of hij erop zit of niet - recht op heeft totdat het hele gratis pro gramma is afgewerkt. Wat een bekrompenheid! Het komt de sfeer in de zaal ook niet ten goede want op de ze manier krijgt één publiek heel verschillende acts voorge schoteld. Wie voor Mathilde Santing komt, is verplicht ook Liesbeth List uit te zitten en wie warm loopt voor Vincent Bijlo, ergert zich misschien gruwelijk aan Adhoc. Maar ja, je hebt een gratis plaats veroverd dus het is zonde die op te geven. De stem ming was inderdaad mat, be leefd maar wezenloos. Is dit het resultaat van beleid, of het gevolg van een misver stand? Als het beleid is, volgt hier een tip voor volgend jaar: geef van te voren kaartjes met stoelnummers uit. Het publiek wordt zo tijdig geïnformeerd dat het niet de bedoeling is dat men op de Uitmarktavond zo maar even komt kijken, maar dat men er in Leiden voor heeft gekozen het open karakter van de avond te minimaliseren. Nog beter is het om de avond vol gend jaar in de abonnementen series op te nemen. Dan zijn er helemaal geen misverstanden meer mogelijk. Langzaam ver geet men dat de avond van de Uitmarkt ooit een feest voor ie dereen was. Nieuw publiek komt er dan natuurlijk niet meer, maar wij kregen niet de indruk dat dit nu wél de bedoe ling was. Josine Meurs, Oegstgeest. 'Het is niet terecht om de groeiende populariteit van het vrouwentennis louter toe te schrijven aan allerlei 'pikante' details over het uiterlijk van (enkele) speelsters'. foto ap Met belangstelling volg ik de berichtgeving óver de wedstrijden van de US Open. Te meer daar de tennisliefhebber het mo menteel moet hebben van de berichtge ving van uw krant, omdat er weinig tot niets op tv wordt uitgezonden. We zijn dus afhankelijk van goede, onaf hankelijke sportjournalistiek. Jammer is het daarom dat het Leidsch Dagblad voor de verslaggeving van de US Open René van Hattum uitkoos, die daartoe niet in staat blijkt te zijn. Hij daalt steeds weer af naar achterklapjoumalistiek met een - wat hij noemt - 'pikant' tintje. Leest u het artikel onder de kop 'Tennis sters breken kijkcijferrecords' in de krant van vrijdag 4 september er nog maar eens op na, waarin Van Hattum de sterk toege nomen populariteit van het vrouwentennis in z'n geheel toeschrijft aan allerlei 'pikan te' details over het uiterlijk van (enkele) speelsters. Is het hem dan nog nooit opgevallen dat het vrouwentennis zich de laatste jaren zeer sterk heeft ontwikkeld en op zeer hoog niveau plaatsvindt, zodat het verschil met het mannentennis steeds kleiner wordt? Misschien dat Van Hattum zich daar eens wat meer mee bezig zou kunnen houden en daar zijn journalistieke kwali teiten eens op los laat. Tenzij die kwalitei ten ook louter op uiterlijkheden berusten, natuurlijk. In dat geval mag ik u adviseren om naar een andere verslaggever uit te zien. Dan kunnen wij als lezer misschien ook nog een goed overzicht verwachten. Y. Slijkhuis. Leiden.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 20