an historisch Alkemade tot de Wassenaarse dorpskerk Monumentendag Jong met 'oud' confronteren Europa zet erfgoed in de schijnwerpers iRDAG 10 SEPTEMBER 1 hting Open Monumen- tfl richt haar pijlen de e" jaren in toenemende Vejp de jeugd. Met nog activiteiten in de 365 Sjpende gemeenten wor- Hgeren gestimuleerd om Hitdag 12 september de - en ondermeer in Lei- ik op 13 september 's ;s - een kijkje te nemen ~~ude gebouwen'. Vorig jaar bezochten in Neder land 850.000 mensen de open gestelde monumenten en jon geren maakten daar een be langrijk deel van uit. Veel ge meenten hebben dan ook een speciaal jeugdprogramma, dat, op papier gezet, net als de Mo numentenkrant verkrijgbaar is bij de plaatselijke VVV- en ANWB-kantoren. Het landelijke startschot van de Monumentendag valt dit jaar in Den Haag, de stad die haar 750-jarig bestaan viert. Mr. Pie- ter van Vollenhoven, voorzitter van het Nationaal Restauratie fonds, haalt de trekker op don derdag 10 september over en doet dat, ironisch genoeg, uit gerekend pal voor het Vredes paleis. Het landelijke thema luidt dit maal: 'Steengoed! De zorg voor historische bouwmaterialen'. Plaatselijke comité's kunnen hier van afwijken en, zoals bij voorbeeld in Leiden en Bode graven gebeurt, voor een eigen thema Idezen. Landelijk verschijnen weer twee boekjes met 'monumentale' onderwerpen: 'Historische bouwmaterialen' van Herman Janse en 'Holland se Molens' van Leo Endendijk. Richt alleen Nederland het ko mende weekeinde de schijn werpers op zijn monumenten? Nee, heel Europa staat deze maand in het teken van het cultureel erfgoed. In totaal 44 landen doen mee aan dit pro ject, een recordaantal. Vorig jaar, nog zonder Turkije bij voorbeeld, bezochten ruim 18 miljoen mensen de 26.000 gra tis opengestelde monumenten. Bijna elk land heeft gekozen voor een eigen thema. Die zijn soms zeer verschillend van aard. Zo ontsluit Italië ditmaal zijn historische tuinen, richt Liech tenstein de schijnwerper op zijn kapellen, stelt Zweden de pleinen in steden en dorpen centraal en komt het hooggele gen bergstaatje Andorra met het toch wel verrassende the ma 'Water' op de proppen. Wat wrang in dit kader is het thema waar landen als Bosnië- Herzegovina en Kroatië (nood gedwongen) de aandacht op richten. Namelijk op het ver woeste erfgoed en de restaura tie daarvan. De open wonden nog van een voorbije oorlog. In België hebben ze helemaal geen centraal uitgangspunt. In- plaats daarvan vieren onze zui derburen gewoon drie dagen feest. Een dansje rond de mo numenten: zo kan het natuur lijk ook. vaak ingenieuze, middeleeuwse constructies zoals bijvoorbeeld in het pand Rapenburg 15. Wie nog hoger klimt - de torens van de Petruskerk, de Hooglandse Kerk of het Stadhuis - zal zich verwonderen over de veelheid aan daktypes van de stad. De kelders laten zich uiter aard alleen van binnen bekij ken. Zo zichtbaar als de daken zijn, zo verborgen zijn de on dergrondse gewelven, bijvoor beeld die onder de Hoogstraat en de Breestraat. In 't Veld: „Mooi in dat kader is ook de ex positie in de Openbare Biblio theek over het systeem van kel ders en reservoirs onder de Burcht. Om instorting te voor komen, zijn die helaas destijds dichtgegooid. Het zou prachtig zijn als er ooit nog eens geld vrijgemaakt wordt om die te restaureren. Voorlopig moeten we het doen met de tentoon stelling, maar die is ook zeker de moeite waard." Eenmalig geopend zijn de grafkelders van de Algemene Begraafplaats Rhijnhof. Histori sche bussen rijden tussen de binnenstad en het kerkhof. Op stapplaatsen zijn er bij het par keerterrein Haagweg, het Stad huis en Molen De Valk. De bus sen rijden elk half uur. Het ge heel gerestaureerde kasteel Endegeest stelt eveneens zijn gewelven open voor het pu bliek. Het kasteel maakt deel uit van een speciaal voor de gele genheid uitgezette fietsroute. Ook de oude ijskelders op het terrein zijn te bezichtigen. Aan de hand van verschillen de thema's zijn er wandelingen uitgezet die onder deskundige leiding staan. Zo voert de Thor- becke-wandeling langs plaatsen in Leiden waar de beroemde staatsman heeft gewoond en gewerkt en voert een wandeling over de Breestraat de deelne mers terug naar de Middeleeu wen. Een derde wandeling toont daarentegen de confron tatie die de moderne bouw kunst aangaat met de histori sche binnenstad. De stad Leiden en haar comi té mogen dan een eigen plan trekken: helemaal losgelaten wordt het landelijk thema niet. Dat komt terug in exposities in het Modelbouwmuseum en het Academiegebouw over respec tievelijk dakpannen en bestek ken. Het uitgebreide programma Kappen en Kelders is verkrijg baar bij de VW, het Stadhuis, hel Stadsbouwhuis en de Open bare Bibliotheek. Monumenten in de regio 'de witte vlag met het zwart/gele toppert, daar moet je zijn zaterdag, pgesteld vanzelfsprekend dat je een ïber bent van het culturele erfgoed. iacM 1-Holland alleen al doen 71 ge- ,rti-: en mee aan de twaalfde Open Mo- NGlitendag. Hieronder een greep uit onale deelnemers en wat daar zoal ALKEMADE Ciale fietsroute langs een aantal recente- staureerde molens en monumenten in ine Hart. Tussenstop in 'historisch Alke- waar een foto-tentoonstelling inzicht 'Leven, werken en wonen op de boer- 1900'. In Rijpwetering is de in restau- ade kerk van Onze Lieve Vrouw Geboor- jesteld. ,-3327272. PHENAANDE RIJN stratie Oude Ambachten aan de Pieter nstraat Gratis boottocht naar o.a het ge- >rnelis den Hertog, puzzeltocht en fiets- ngs monumenten. V, Wilhelminalaan 1,0172-495600. LISSE Oud-Hollandse beroepen zoals kantklossen, mandenmaken en klompenmaken in en rond 't Huys Dever. Een puzzel en kinderspelletjes van vroeger voor de jeugd. De toren van de Agatha- kerk kan in groepjes van 10 worden beklommen. Rondleidingen door de Pauluskerk, de Hervorm de Kerk en de H.H Engelbewaarders. Oud Speel goed in Museum De Zwarte Tulp. Info: VW, Grachtweg 53a, 0252-414262. NIEUWKOOP Het Smederijmuseum en het Poldermuseum zijn open. Ook kan de toren op het Regthuys- plein worden beklommen. Info: 0172-572352 NOORDWIJK De St. Jeroenskerk, de Grote Kerk, de watertoren, bollenbedrijven, de Hoogewegse molen en de museumboerderij aan het Jan Kroonsplein zijn allemaal open, evenals het kruidenwinkeltje aan de Pickéstraat. Ook Hofstede Restaurant De Cle- yburch is te bezichtigen. Verder zijn er diaseries, videovoorstellingen en is er een foto-expositie over het Wilhelminahofje. Ook in de St. Jeroen: een strijkkwartet en twee handdraai-orgels. Info: VW, 071-3619355. NOORDWIJKERHOUT Het Witte Kerkje dateert uit 1300 en is te bezich tigen. De windmolen aan de Leidsevaart laat tij dens de OMD de wieken draaien. Info:0252-343737 RIJNWOUDE In Benthuizen staat de Hervormde Kerk cen traal, alsmede korenmolen De Haas. In Hazer- woude-dorp verzorgt beheerder Van den Aker boom rondleidingen door de fraaie wipstelling- molen Nieuw Leven, gebouwd in 1810. Wie de tentoonstelling Rond de Klok nog niet heeft ge zien, kan voor een laatste mogelijkheid daartoe in Koudekerk terecht in de Oudheidkamer. Ook in dat dorp is de Hervormde Kerk de gehele dag te bezichtigen. Info: 071-3428282 SASSENHEIM Het Sikkens-museum in het oude raadhuis is ge opend en een speciale wandeltocht voert langs o.a de Hervormde Kerk uit de 11de eeuw en de ruïne van het slot Teylingen. Bij Molen De Speelman is een expositie ingericht over de res tauratie van deze korenstellingmolen, ooit de grootste van dit type tussen Haarlem en Den Haag. Info: 0252-211843 VOORSCHOTEN Fiets- en wandelroutes langs de monumentale plekjes van mooi Voorschoten. Een eenmalige expositie in het Ambachts- en Baljuwhuis, een tekenwedstrijd voor de jeugd van 8-12 jaar en bezoekjes aan de voormalige zilverfabriek, nu het gebouw van Mexx. Verder is er een rondrit voor ouderen en krijgt de schooljeugd de kans om kasteel Duivenvoorde te bezoeken. Info: dhr. Wijckerheld Bisdom 071-5613464 WASSENAAR Rondleidingen door de oude Dorpskerk met op tredens van het Wassenaars ensemble, het Ka merkoor en de big band Oegstgeest. Daarnaast een rondwandeling, een lezing over het plein en een foto-expositie. Bezichtiging van de Atlantic Wall. Informatie: 070-5118382. De Petruskerk, Leiden. )anning en «Tassing moet rv sn. Onder het „bfo Kappen en n$rs kunnen de 'hoekers zich ee: ast/agen aap Lectaculaire pimmingen en ee[ieimzinnige afdalingen. dia se«en ander opzicht wijkt deif van de landelijke igefenwege de grote be ng van de zijde van het tn ook door de aard van ;sSrwerp zijn de kappen, Het Gravensteen, Leiden, torens niet alleen op maar ook op zondag hoog mogelijk op te schroeven, geopend. „Om de is gekozen voor een twintigtal van het gebodene zo objecten, inplaats van de pak weg veertig die vorig jaar open waren. Dat betekent wél, dat wie de toren van het Stadhuis wil beklimmen, en dat is een beperkt aantal mensen kan om- unieke ervaring, een kaartje hoog. In dat geval is het: wie het moet trekken, want slechts een eerst komt, wie het eerst maalt", aldus Bart in 't Veld van Leiden Promotion/VW. De kappen of zolders kunnen op verschillende manieren wor den bekeken. Wie onder het dak staat, kan zich verbazen over de 94 ïrtad Leiden telt poetste aantal ieiumenten per "[ante kilometer vaderland; meer ^lerdaad dan enterdam. Trots "daarop en Jtwijs daardoor %s het Leids jjmité Open 'guimentendag ^leuw niet van tes om zich te ""formeren aan eet landelijk imla: Steengoed! ini ij zorg voor mistorische 10li/materialen bonden ze wat ^algemeen, gslaats daarvan io,i Leiden voor nef eigen thema "Ivoor meer

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19