'Niet berusten in verdeeld Leidsch Dagblad i.HCI Kerk Samenleving Wie visie Johannes niet deelde, was geen echte christen DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1998 979 leusden De gereformeerde predikant dr. K.E. Bras te Hilversum is benoemd tot universiteitspastor en docent spiritualiteit aan de Theologische Universiteit van de Gereformeerde Kerken te Kampen. De deeltijdsbenoeming geldt voor vier jaar. Binnen de universitaire gemeenschap is er toenemende aandacht voor de spirituele dimensie van de theologiebeoefening. Daarbij gaat het niet alleen om de studenten, maar ook om de docenten van de predikantsopleiding. Bras (49) - destijds ook als predikant ver bonden aan de Gereformeerde Kerk in Sassenheim - is inge voerd in de mystieke literatuur, hij heeft ervaring in lezingen en werkgroepen over dit thema en is vertrouwd met rooms-katho- lieke en protestantse vormen van spiritualiteit. Enkele maanden geleden benoemde de Nederlandse Hervormde Kerk de predi kant dr. P. van den Heuvel uit Vlaardingen tot academiepastor. Hij zal het pastoraat verzorgen aan studenten en docenten van de hervormde predikantsopleiding. Verder werd hij benoemd tot docent kerkrecht aan de Universiteit Utrecht. Ronald McDonald bij Moker leiden Het Ronald McDonald-huis staat op 12 september cen traal in de radio-uitzending van Moker, het media-overleg tus sen kerken in Rijnland en de Bollenstreek. Ds. E.J. de Wijer uit Zoeterwoude verzorgt de rubriek Raakvlak. Moker zendt op za terdagmorgen uit van 9.00 tot 10.00 uur via de frequenties FM 105.7 en FM 88.1 (Holland Centraal). Wereldraad herdenkt coup Allende geneve De Wereldraad van Kerken heeft in een brief aan de ker ken en de joodse gemeenschap in Chili de militaire coup her dacht die 25 jaar geleden de regering van de democratisch geko zen president Salvador Allende omverwierp. ,,Een kwart eeuw is gepasseerd sinds die donkere dag van de elfde september 1973 die zoveel terreur in Chili zaaide en waardoor de hele wereld was geschokt. Wij hebben die dag niet vergeten", schrijft secre taris-generaal dr. Konrad Raiser van de Wereldraad. Hij wijst er op dat de Wereldraad op de komende algemene vergadering in december in Harare (Zimbabwe) het 50-jarig bestaan van de Universele Verklaring vanc de Rechten van de Mens zal vieren. Daarbij zal aandacht worden geschonken aan allen die voor de menselijke waardigheid hebben gestreden en vooral aan diege nen die in die strijd hun leven hebben gegeven. Goddank is de democratie in Chili hersteld. Maar de gevolgen van de dictatuur laten zich nog steeds voelen. De solidariteit die de Wereldraad 25 jaar geleden aan het Chileens volk betuigde, geldt nog steeds, nu in de strijd voor gerechtigheid, waarheid en verzoening, al dus Raiser. Gewijzigde tijd hoogmis Hartebrug leiden De KRO maakt komende zondag radio-opnamen van de hoogmis in de Leidse Hartebrugkerk. De mis begint daarom niet om de gebruikelijke tijd van 10.30 uur, maar om 11.00 uur. Aan de hoogmis wordt meegewerkt door het-Hartebrugkoor en cele brant is pater Van Schie. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Benoemd: als bijstand in het pas toraat te Ellewoutsdijk en te Yer- seke: H. van Oostende (a.s. eme ritus predikant) te Maurik, die de ze benoemingen heeft aangeno men. Beroepen: te Drieldrs. M.J. op den Brouw, kandidaat te Utrecht. Aangenomen: het beroep (van de Generale Synode) als predikant voor buitengewone werkzaamhe den (academiepastor en toege voegd docent kerkrecht), P. van den Heuvel te Vlaardingen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Gouda (als zen dingspredikant voor Benin): J.P.C. Simpelaar te Bodegraven- Woerden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Middelburg-Zuid: M.J. van Gelder te Ridderkerk- Slikkerveer. Op de meeste landkaarten is het dorp niet eens te vinden. Toch komen wekelijks zo'n vijfduizend jongeren van allerlei gezindten naarTaizé. Bij de daar gelegen kloostergemeenschap komen ze samen om te bidden, te mediteren, activiteiten te ondernemen en om plezier te maken. Praylene Eleanor Dickson was er dit jaar voor het eerst bij. Voor pastor André van Aarle was het alweer de elfde keer. leonie van der plas In het dagelijks leven is hij pastor van de Parochie van de Heilige Willibrord in Oegstgeest. Van Taizé kan hij maar geen genoeg krijgen. De sfeer, de massaliteit van zo veel jongeren van verschillende nationaliteiten en stromingen die allemaal hetzelfde I willen. Van Aarle: „Wat in Nederland niet kan, gebeurt daar wel. Je vormt één grote gemeenschap." Met elf deelnemers reisden ze dit jaar naar het dorp in Bourgondië. Hoewel je het volgens Van Aarle nauwelijks eer dorp kunt noemen. „Taizé heeft maar iets van twintig inwoners. Toch is er in het dorp zelf maar weinig veranderd door de aanwezigheid van de kloostergemeenschap. Je vindt er bijvoorbeeld nog altijd geen toeristenwinkeltjes." Bij het klooster is een groot kampeerterrein waar de deelnemers bivakkeren. Overdag zijn de jongeren actief binnen hun eigen gespreksgroep of werkgroep, 's Avonds is de bar open en komt iedereen bij elkaar. „Vooral de Spanjaarden en de Italianen kunnen er een behoorlijk feest van maken. Ze pakken dan hun gitaar en er wordt gedanst en gezongen. Dan merkje ineens dat al die Nederlanders best stijf zijn." Drie keer per dag gaan de broeders van het klooster in gebed. Vrijwel alle bezoekers doen daaraan mee. De liederen die daarbij horen zijn eenvoudig, zodat iedereen kan meezingen. Een overweldigende ervaring moet het zijn. Dickson: „Dat zingen en die stilte met zo veel mensen, dat is iets watje zelden meemaakt." Net als de bezoekers, zijn de broeders van de kloostercommuniteit afkomstig van verschillende kerken. Van Aarle: De jongerengroep uit Oegstgeest die de reis naar Taizé maakte. priest gehad, f oorlog vluchte: uit her Frac( Hieraf hij de 12 dieiti vijft^ uitgrtjj ontmo^ voor elf jonger r Roger,c nogstS prior, gemet e 1 „Dat is in feite al uniek. Ze komen ook van alle continenten. Zo heb je er ook Chinese en Afrikaanse broeders." De broeders blijven niet het hele jaar door in het klooster. Ze gaan de wereld over om bijvoorbeeld her en der ontmoetingen voor jongeren te organiseren. Dickson, die Zuid- Afrikaanse is en tijdelijk als au pair in Oegstgeest werkt, kwam zo in Johannesburg voor het eerst in aanraking met Taizé. „Maar daar kwamen destijds voornamelijk katholieke jongeren op afvertelt ze. In Taizé was de pluriformiteit heel wat groter dan in Zuid-Afrika. „Het verraste me dat mensen met zo veel verschillende achtergronden in alles kunnen delen. Het is mooi om te zien dat het er helemaal niet toe doet waar je vandaan komt en van welke kerkje bent." Van Aarle: „In Taizé halen ze uit alle tradities het waardevolle. Voor de rooms-katholieken is dat de eucharistie. Maar je ziet er bijvoorbeeld ook Russisch-orthodoxen knielen voor iconen. Die zijn in de orthodoxe kerken heel belangrijk. Tegelijkertijd zie je protestantse gelovigen voor wie juist de Bijbel weer een hele centrale rol speelt. Behoudende gelovigen zullen zich in Taizé helemaal niet thuisvoelen. Het is een 'lichte' beweging. Er komen ook jongeren op af die nauwelijks gelovig zijn." Dickson: „Ik ontmoette zelfs een Duitse jongen die zei: 'ik geloof niet in God'. Hij vertelde dat hij kwam voor de sfeer. Toen ik hem later nog eens tegenkwam zei hij, helemaal enthousiast: 'ik kan geloven dat er een geest is die van iets goeds komt, die al deze mensen bij elkaar brengt'." Ze noemt Taizé een eye-opener. „In Zuid- Afrika zeggen de mensen dat je echt bij een specifieke kerk aangesloten moet zijn om Jezus te leren kennen. Daardoor werd ik nogal heen en weet geslingerd, want in iedere kerk zag ik wel iets dat me aansprak. Ik was er altijd van overtuigd dat iedereen in dezelfde God geloofde, maar ik liet me in de war brengen door de mensen die zeiden dat ik me bij mijn eigen geloof moest houden. In Taizé heb ik gezien dat het ook anders kan. Je kunt wel degelijk met verschillende geloven bij elkaar gaan zitten en samen iets doen." Van Aarle: „Toch zeggen ze in Taizé dat je je eigen kerk wel nodig hebt om je geloof concreet te maken. Al die broeders blijven ook gewoon lid van hun eigen kerk. Geloof is een gevoel en dat moet worden ingekaderd, anders schiet het alle kanten op. Door je ergens bij aan te sluiten blijven je gevoelens toetsbaar. Geloven in je eentje is ook nauwelijks vol te houden. Geloof is altijd iets gemeenschappelijks, al sta je daar weer persoonlijk in. Dat botst in onze cultuur, het gemeenschappelijke en het persoonlijke. Maar je kunt alleen iets opbouwen als je beseft dat je deel uitmaakt van een groter geheel. Daarom is het ook zo mor£ Taizé te zijn." Dickson: „Ik wil deze ervaSj voor mezelf houden. Ikvvi, mensen dit ook kunnen bv Misschien dat ik er binne^, kerk in Zuid-Afrika iets ras' Daar zijn de kerken altijd elkaar gescheiden geweest basis van huidskleur. Pas\J< beginnen mensen naar el), te gaan. Taizé heeft me ec:6 gevoel gegeven. Niet alleej geloof, trouwens. Het geeF leven in het algemeen eerL positieve invalshoek. Van Aarle: „Iedere keer daf( naartoe ga is weer een ops me. Zoals de prior ook zeg zijn boeken: 'berust nooitgj verdeeldheid van de chrisi Taizé zie je een eenheid it verscheidenheid. Dat is eèr geest om te ervaren. Iede&f geïnteresseerd is zou eige(ar moeten gaan kijken. uit de Foto uit de archieven ANN01898 Zaterdag 10 September LEIDEN Nog mocht alhier een bewoner der Waard- gracht ondervinden hoe de meening zijner Oranje-ge zinde buurtbewoners is over het met willen ontsteken der vlag op deze nationale feestdagen. Hedenmorgen kwam hij nl., toen hij zich naar de katoenweverij wilde begeven, tot de ontdekking dat men de deur zijner wo ning geheel oranje geverfd had. Om kwart voor zevenen kwam een deputatie fruit- kooplui naar de Oranjedeur" zien, maar deze was toen al met petroleum en zeep weer schoon gemaakt. Met een driewerf „Oranje boven!" vertrokken ze weer. LEIDEN Met de buitengewone warmte is het heerlijk zich te kunnen verfrisschen met ons duinwater, het zou ons ook niet verwonderen, dat hiervan druk gebruik ge maakt wordt, doch wij zouden het betreuren indien het duinwater misbruikt werd, door nuttelooze verspilling. Bij andere steden vergeleken is de drukking hier uitste kend, en het zou te bejammeren zijn als door die nutte looze verspilling de drukking teveel verminderde. Laat dus een ieder een gepast gebruik maken van het duin water, en verspilling zoveel mogelijk tegengaan. LEIDEN In de gistermiddag alhier gehouden Raads zitting, na afloop waarvan een geheime zitting werd ge houden, was nog ingekomen een adres van besturen van vereenigingen voor drankbestrijding, om bij de in huldigingsfeesten op de drukstbezochte plaatsen koste loos drinkwater beschikbaar te stellen. Overeenkomstig de wenschen van de heeren A.J. Van Hoeken en Druc- kerwerd besloten, om met uitbreiding van de thans be staande gelegenheden tot kostelooze waterverstrekking, zoveel mogelijk adressanten ter wille te zijn. ANNO 1973 Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. maandag 10 september LEIDEN Prins Bernhard was vanmiddag in Leiden en het Le germuseum werd koninklijk. Twee hoogtepunten bij de vie ring van het zestigjarig bestaan, dat op de museumkalender was geschreven door het bestuur van de stichting Het Nederlands Le ger- en Wapenmuseum "Gene raal Hoefer", dat 'etablissemen ten' heeft in Leiden en Delft. De prins, ontvangen met trom petgeschal, was in gezelschap van de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, die voorlezing deed van het be sluit, waarbij aan het Legermu seum het predikaat "koninklijk" is verleend, De voorzitter van het stich tingsbestuur, brigade-generaal b.d. W.A. Feitsma, wees op het groeiend bezoekersaantal on danks het negativisme en de te- gen-propaganda tegen het Le germuseum. De brigade-genraal .memoreede de grote verdiensten van de stichter van het museum, generaal Hoefer. Deze was reeds in 1870 als jong artillerieofficier begonnen met het aanleggen van een verzameling van voor Prins Bernhard in de tuin van het Legermuseum. Naast hem secretaris-generaal Peynenburg van defensie. werpen die betrekking hadden op de artillerie. Hieruit groeide tenslotte het museum zoals het nu is. De bijeenkomst vond plaats in de zon op de sfeervolle binnen hof van het museum. Tot de aanwezigen behoorden ook luite nant ter zee Borsje, die namens het Helders marinemuseum een reproduktie aanbood van een schilderij van de Nederlandse L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18,00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.MJ. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (ad/unc() L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F, Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- enVeenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden ABONNEf bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een macht (J. het automatisch afschrijven! geld, ontvangen 1,-kortir; T VERZENDING^) per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD Oi Voor mensen die moeilijk hebben of blind zijn (offt' hebben), is een samenvatte is uit het Leidsch Dagb beschikbaar Voor informal* (Centrum voor Gesproken tl Auteursrechtenvccffin FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD vloot in 1904 en Erik Hazelhoff Roelfzema, de schrijver van Soldaat van Oranje". Ook klein- - en achterkleinkinderen van de stichter van het museum luister den het zestigjarig bestaan op.. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezohtl Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag. ans Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. orr INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN ing: Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Bf, Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Bras universiteitspastor in Kampen Jongerengroep uit Oegstgeest enthousiast terug uit Taizé Met Jezus zijn volgens de evangelist Johannes het Laatste Oordeel en de nieuwe tijd aangebro ken. Wie die visie niet deelde, was geen echte christen. Johannes beschouwde ze als 'joden'. Daarin verschilde Johannes van de drie andere evangelisten Mattheus, Marcus en Lucas. Dit stelt dr. B. de Ruyter in het proefschrift De gemeente van de evangelist Johannes: haar pole miek en haar geschiedenis. Hij promoveerde gis teren tot doctor in de theologie aan de Rijksuni versiteit Leiden. Promotor was de Leidse nieuw- testamenticus, prof. dr. H.J. de Jonge. Het specifiek johanneïsche element in de christologie van het evangelie volgens Johannes is zijn visie op Jezus als één met God. Een derge lijke visie kan volgens de auteur slechts ontwik keld zijn in discussie met andere christenen. Het is onnodig aan te nemen dat de evangelist ook met joden heeft gepolemiseerd. Het werkelijke geschil in deze polemiek ging over de vraag of met het optreden van Jezus defi nitief het heil voor zijn volgelingen en het onheil voor degenen die hem afwezen, was ingetreden. Johannes en zijn gemeente zeiden hierop: ja. Ve le andere christenen, zoals de andere evangelis ten: nee nog niet, het oordeel moetn Johannes heeft het Oordeel en het eii wereld vanuit de toekomst naar het ve, plaatst. Christenen die volgens Johannes l opvattingen hadden, noemde hij gedi? Die term slaat dus doorgaans op chri* visie hem niet beviel en van wie hij? meente zich hadden afgescheiden.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 18