eiden Regio Tien mille businessclub voor terugkeer van corso m 'Ik maak ook fouten, dat is duidelijk' Streekpost van links naar rechts 'We zijn zeker niet tegen een fusie' jwilligers gezocht voor prijs e-in-bioscoop op Haagwegterrein Slopen om te bouwen DAG 10 SEPTEMBER 1998 jnen. 071-5356414. plv -chef herman joustra. 071 -5356430 Problemen yt Voorschoten geeft Zm I jaarlijks miljoenen te veel uit. Het college komt met drastische maatrege len. - Thuiszorg Ouderen in de Rijn- JL J streek kunnen bin nen afzienbare tijd aan spraak maken op 24-uurs- verzorging. nszbeeld voor Van Lint oorzitter Rob van Lint heeft gisteravond bij zijn af- i de Leidse Milieuraad uit handen van wethouder ;Pechtold (D66/milieu) het Cornelis Joppenszbeeldje Het bronzen beeldje wordt door de gemeente uitge- Jxterne relaties die zich langdurig voor een goede zaak 1 ©(gezet. Van Lint stond zeven jaar geleden aan de wieg idse Milieuraad. Hij werd onlangs als voorzitter opge- alleflokeKolthof. ajog and^en zonder verlichting 'in 27-jarige Leidse automobilist is gisteravond op de zoian aangehouden omdat hij zonder licht reed. De poli- dem mee naar het bureau omdat de man teveel gedron- dPaar bleek na de blaastest dat hij ongeveer drie keer de hoeveelheid alcohol had genuttigd. Zijn rijbewijs is "inrollens gesignaleerd ermlkkenrollers zijn gistermiddag actief geweest in de bilen Haarlemmerstraat. In twee uur tijd deden ze- en aangifte van zakkenrollen. In alle gevallen werd de inee uit een handtas of boodschappentas gestolen. ns ui j°"trijd reddingsbrigade >en e Leidse Reddingsbrigade houdt op 19 september tus- en 16.30 uur hulpverleningswedstrijden in de Leidse junioren tot 14 jaar. De brigade bestaat dit jaar tach- ~J°8?heeft zo'n 800 leden en lessers. leiden «jan preenen De kans is groot dat het Rijnsburgs bloemencorso vol gend jaar weer is te zien in Leiden. Businessclub Leiden (BCL) wil tienduizend gulden op tafel leggen om terug keer van het evenement mogelijk te maken. De afgelopen twee jaar ging het corso aan Leiden voorbij, omdat de ge meente niet bereid was om er nog langer geld in te ste ken. laatste tijd is gesproken, maar 25.000 gulden. Dat lagere be drag is gebaseerd op het geld dat Leiden in het verleden gaf, maar dan praten we over vier jaar geleden. Twee jaar reden we voor niets door Leiden en de afgelopen twee jaar dus niet. Die tienduizend gulden is in middels duidelijk gestegen." T. Scheffer, directeur van Lei den Promotie VW, noemt de bijdrage van de Businessclub De secretaris van het comité Rijnsburgs bloemencorso, N. Hemmes, juicht de bijdrage van de BCL toe, maar houdt nog een slag om de arm. „Het gaat de goede kant op. Het is een prima gebaar van die zaken mensen, maar ik hoop dat het benodigde bedrag inderdaad op tafel komt. En dat is niet tien duizend gulden, waarover de 'een belangrijke stap vooruit'. „Ik denk dat we er nu wel uitko men. Naast de hoofdsponsor heb ik nog contact met enkele andere sponsors." Scheffer heeft het initiatief genomen om het corso naar Leiden terug te halen. Hij kondigde aan op zoek te gaan naar sponsors. De Businessclub haakte daar op in. Enerzijds 'omdat het goed is voor Leiden dat het cor so terugkomt en daarmee een goede traditie in ere wordt her steld'. Anderzijds wil de club op die manier naamsbekendheid krijgen. BCL bestaat uit een groep van 55 ondernemers, die in het verleden met elkaar sa menwerkten in 'Sport 50'. Deze organisatie sponsorde sportver enigingen, in het bijzonder ge handicaptensporters. Om de mogelijkheden te vergroten en ook andere instellingen finan cieel te ondersteunen, is de naam op 1 januari veranderd in BCL. Voorzitter G. de Haas: „Een evenement als het bloe mencorso past daar prima in. Er komen toch duizenden mensen op af." Eerder hebben de politieke partijen te kennen gegeven dal zij voor facilitaire ondersteu ning van het corso willen zor gen, zoals het inzetten van poli tie en het neerzetten van drang hekkken. Wethouder A. Pecht old (D66/toerisme): „Ik ken da standpunt, maar laten de partij en dan maar aangeven waar he geld vandaan moet komen." PTT bouwt ruim 500 brievenbussen om PTT Post bouwt in de voor laatste week van september in Leiden en omgeving ruim vijf honderd brievenbussen om. De rode bussen worden aan gepast aan een nieuw sorteer- systeem, waarbij het 'streek- post-gebied' aanzienlijk wordt uitgebreid. In de gleuf voor streekpost moeten na de om bouwoperatie brieven en pak jes voor een groot deel van Zuid-Holland. „Het sorteren van de post wordt volledig geautomati seerd", legt woordvoerder Ri chard Brochard van PTT Post in Leiden uit. Het aantal sor- teercentra in het land gaat te rug van twaalf naar zes. Alle post uit Leiden en omgeving, de Duin- en Bollenstreek, de Rijnstreek. Den Haag en om geving, het Westland, Delft en Gouda gaat voortaan naar het sorteercentrum in Leidschen- dam. En al die bestemmingen heten voortaan streekpost. Vanwege de uitbreiding van het gebied verhuist de aandui ding streekpost van de linker- naar de rechtergleuf. Want achter die rechtergleuf gaat een groter vak schuil dan ach ter de linker. „Nu gaat er in het vak voor streekpost nog minder dan in het vak voor overige bestemmingen, maar na de ombouwoperatie wordt dat precies andersom", zegt Brochard. PTT Post verwacht hiermee de kwaliteit van de postbezorging te verbeteren. meer kandidaten metjigemeld voor de Co k najs, de Leidse Vrijwil- kettLeidenaars kunnen rdragen, maar al te "frt dat niet. De afge hjar werden elke keer >p z'n' vrijwilligers aange- lunnen er meer zijn Leidse Vrijwilligers- de jury, die de wed- jeziiseren. Daarom ver- quajcpren een uitgebreide ot in alle uithoeken dse vrijwilligerswerk :n verspreid. „Het irabele vrijwilligers- fitneslt werk dat je niet ko en Thom de Graaf, de in Leiden wonende fractievoor zitter van D66 in de Tweede Ka mer. Tijdens een bijeenkomst gis terochtend in het stadhuis nam hij als stadsgenoot het eerste exemplaar van de folder in ont vangst. De Leidse Vrijwilligers- prijs wordt sinds 1993 op de jaarlijkse Internationale Vrijwil- ligersdag uitgereikt. Dit jaar is dat 7 december. De eerste win naars Co en VValter Verhoog kregen de prijs'zes jaar geleden voor hun actieve rol bij het buurtwerk in de Morsch. Toen Co Verhoog kort na de uitrei king onverwacht overleed, be sloot de organisatie de prijs naar haar te vernoemen. Volgens Gerard Bovens, voor zitter van de jury, doet een groot deel van de 30.000 Leidse vrijwilligers zijn werk vaak on bewust. Juist omdat het zo ge woon is, moet het aandacht krijgen. „Zonder deze 30.000 kan de stad niet leven", stelde hij. Nadat De Graaf de folder in ontvangst had genomen, gaf hij aan de opvattingen van de jury voorzitter te delen. „Vrijwilligers zijn betrokken bij wat er om hen heen gebeurt. Die mensen dragen de samenleving." Door middel van een formu lier dat in de folder zit, kunnen Leidenaars elkaar voordragen voor de prijs. Dit moet vóór 15 oktober gebeuren. Folders zijn aan te vragen bij de Leidse Vrij- willigerscentrale, Breestraat 117, tel. 5168150. ng Stadsparkeerplan Leiden (SSL) wil in-bioscoop op het Haagwegterrein. ;^orzitter P. Labruyère bestaat daar 1 efte aan. „Op het terrein kunnen vijf- uto's terecht. Als je uitgaat van twee r auto kun je dus zo'n duizend men- ijken." voor een drive-in-bioscoop is ont- et succes van de openluchtvoorstel- )ndag 30 augustus op de Beesten- n 650 mensen keken toen naar de Ja- ïlm 'Tomorrow never dies'. Labruyè- e organisatie van dat evenement be- s voorzitter van de Stichting Beesten markt/Haarlemmerstraat. „Er bestaat duidelijk behoefte aan dergelijke activiteiten", aldus Labruyère. Volgens hem hoeft een drive-in-bioscoop geen problemen op te leveren. „Iedereen zit in de auto, dus van ge luidsoverlast is geen sprake. De bezoekers krij gen het geluid via de autoradio." Labruyère wil zijn plannen na 3 oktober ver der uitwerken. „Dan wordt het wat rustiger. Zo iets moet niet samenvallen met een ander eve nement." Hij gaat vooralsnog uit van een een malige voorstelling. De Stichting Stadsparkeerplan biedt automo bilisten de gelegenheid hun auto te parkeren op het Haagwegterrein en op een terrein aan de Lammenschansweg en verzorgt het vervoer naar de binnenstad. leiden Werknemers van de Aannemerscom binatie Leiderdorp (ACL) zijn bezig het voor malige complex van houthandel PontMeijer aan de Hoge Morsweg neer te halen. Bij de sloop zijn grote hoeveelheden asbest tevoor schijn gekomen. Op het terrein komen 27 eengezinswoningen en drie woontorentjes met appartementen. In maart 1997 sloot PontMeijer, na bijna zestig jaar in Leiden te hebben gezeten, de deuren vanwege een ge brek aan klanten. Vijf jaar eerder was het be drijf ook al bijna verleden tijd toen bij buur man Formido brand uitbrak. Uiteindelijk bleef de schade voor PontMeijer beperkt. De nabu rige hallen van de bouwmarkt brandden wel volledig uit. De houthandel plaatste vervol gens een nieuwe loods op deze plek. Ook de ze opslaghal moeten wijken. Directeur Vis van ACL, eigenaar van het terrein, wil in het voorjaar van 1999 met de bouw van de wo ningen beginnen. De Leiderdorpse aannemer verwacht dat de huizen en appartementen in 2001 kunnen worden opgeleverd. foto henk bouwman Duikers maken grachten schoon leiden janneke de jonge Mike de Jong, coördinator van de stichting Duik Holland Schoon, verwacht op zondag 20 september 1800 2000 fietsen en 60 ton afval uit de Leidse wa teren te halen. Twee- tot drie honderd duikers maken die dag de bodems van de grachten en singels schoon. Bijzondere vondsten worden op een veiling op de Beestenmarkt aan het pu bliek verkocht. De Jong schrok zich rot toen hij op 7 maart een peiling hield in de Leidse wateren. Met vijf tien duikers haalde hij in drie kwartier tachtig fietsen om hoog. Duik Holland Schoon houdt elk jaar een nationale ac tie om de waterwegen in veel steden schoon- te krijgen en wijst daarbij één stad als hoofd project aan. Di( jaar is dat Lei den, mede vanwege het feit dat hier lang niet is gebaggerd. Vorig jaar doken De Jong en consorten in Haarlem naar de bodem en visten daar dertig ton afval op. De zestig ton die hij in Leiden voorspelt is dan ook enorm. Aan de actie Duik Lei den Schoon nemen bijna alle duikverenigingen uit Leiden en veel verenigingen uit de regio deel. De Jong kan nog steeds duikers gebruiken. Enthousias telingen met een duikbrevet en eigen materiaal kunnen zich op 20 september tussen 9.00 en 9.30 melden op het parkeerter rein Haagweg. LWO-directeur Flapper belooft beterschap 5Ml niet aan opstappen, leur Ate Flapper van K Welzijnsorganisatie zo'n stap volstrekt je orde. Waar hij wel is hoe hij de com- met zijn ruim twee- ledewerkers kan ver- font dat daar het één tan schort, is de di- tiddels ook wel dui- :t is op geen enkele ijn intentie om bot te tr als dat niet over kt ik mij dat wel aan- Het is een vraagstuk eus moet nemen." j kreeg deze week ^itiek over zich heen dernemingsraad (OR) iWO. De boodschap ;R was een harde: Di- communiceert je mensen, je geeft gevoel dat hun werk Ivaardeerd, je manier is schadelijk voor de ie. Zowel binnen als \j LWO is er in toene- ite kritiek op het op- de directeur, na het gesprek kijkt hg op 'een buitenge- itructief gesprek met pndanks het slechte 'rijst de directeur de ^xjervan. „De leden van "Rebben gekozen voor ^constructieve opstel- ^/Dren dingen en willen yj doorgeven." OR-se- *^Eric Schöttelndreier zijn beurt de opstel- i/rij gapper tijdens de ont- seti 2*».Het was een eerlijk gesprek. De toekomst moet le ren wat het waard was. Dat binnen de LWO werd ge klaagd over onvoldoende waar dering en over gebrekkige com municatie was bij Flapper wel bekend. „Maar dat het zo per soonlijk op mij werd afgevuurd was een nieuw fenomeen voor mij. Dat was mij nog niet ter ore gekomen." Het heeft de di recteur aan het denken gezet. „Ik zeg weieens iets waarvan ik me niet realiseer hoe vervelend dat bij mensen valt. Dat drukt mij er nog weer eens op hoe 'zwaar het weegt wat ik zeg en doe tegen mensen in de orga nisatie. Alles wat ik doe en zeg heeft een enorme impact." Een recent voorbeeld van een slecht gevallen uitspraak is de brief die Flapper aan de vooravond van de landelijke staking drie maanden geleden aan alle medewerkers stuurde. In die brief stelde de directeur dat medewerkers met hart voor de zaak niet zouden staken en rekende hij voor dat inwilliging van de looneisen banen zou kosten. „Ja, achteraf zou ik dat anders gedaan hebben. De brief is bij veel mensen in het verkeerde keelgat geschoten. Ik maak ook fouten, dat is duide lijk." Aan de andere kant blijft de LWO-directeur bij zijn stand punt dat de staking absoluut niet nodig was. „Voor mij lijkt het erop dat de vakbondsbe stuurders in het welzijn eens flink in de bus wilden blazen nadat hun collega's in de ge zondheidssector zo aan de weg hadden getimmerd. Die staking was overbodig. De partijen wa- LWO-directeur Ate Flapper. „Ik zeg weieens iets waarvan ik me niet realiseer hoe vervelend dat bij mensen valt." foto hielco kuipers ren op dat moment nog lang fouten uit het verleden komt niet uitgepraat." Flapper ook met goede voorne- Naast een erkenning van mens voor de toekomst. „Ik heb met de OR afgesproken dat ik intern met de kritiek aan de slag ga. Ik had al de gewoonte om regelmatig een rondje langs de stadsdelen te maken. Dat ga ik nu versneld en in een wat uitgebreidere vorm oppakken: rechtstreeks met mensen pra ten, mijn gezicht eens laten zien. Het blijkt mensen te sto ren dat ze me weinig zien." Maar ook het opzoeken van de mensen 'in het veld' heeft zo zijn beperkingen. „Er leeft hier en daar de wens dat ik re gelmatig op de fiets de buurt huizen langs ga. Maar dat is niet echt effectief. Als je in een buurthuis komt, heb je een goede kans dat er niemand of bijna niemand van de LWO is. Daar komt nog bij dat de buurthuizen maar een deel van het werk zijn. Op de straat speeldag ben ik wel alle locaties waar wij actief waren afgefietst. En onlangs ben ik even langs geweest bij de opening van een nieuw Sleuteldrop-project. Daar kom je dan een aantal medewerkers tegen." De LWO maakte in 1995 geen gemakkelijke start toen de gemeente binnen drie maan den na het ontstaan van de or ganisatie al met een bezuini ging van zesenhalve ton kwam. De LWO is met ruim tweehon derd medewerkers verdeeld over 23 locaties een moeilijke organisatie om goed mee te communiceren. Een directeur fungeert binnen een organisa tie als kop van Jut: kritiek op de organisatie uit zich al heel snel in kritiek op de leiding. Het zijn allemaal zaken die Flapper aanvoert om de kritiek op zijn persoon te relativeren. „En ik ben de laatste dagen ook bena derd door mensen die zeiden: ik begrijp hier niets van. Het gevoel van onvrede leeft niet bij iedereen. Maar wel bij ge noeg mensen om het serieus te nemen." De openlijk geventileerde kritiek op zijn functioneren heeft zijn positie als directeur niet aangetast, vindt Flapper. „Ik ben geen aangeschoten wild. Als ik dat was geweest, had ik hier niet gezeten. Ik heb ook niet het idee dat dit een poging is om mij pootje te lich ten. Ik zit op mijn stoel en al mijn vier poten staan nog op de grond." Van de OR krijgt de directeur in elk geval het voordeel van de twijfel. „Of het wat wordt, zal de toekomst moeten leren", stelt OR-voorzitter Roos van Gelderen. „Het zal niet makke lijk zijn. Maar de eerste stap is nu gezet. Hij heeft het pro bleem erkend en hij wil er iets aan doen. Hoe dat uitpakt in de organisatie, moeten we maar zien." Secretaris Eric Schöttelndrei er vult aan: „Als er volstrekt geen vertrouwen zou zijn, dan hadden we met een motie van wantrouwen moeten komen. Dat hebben we niet gedaan. Maar dat betekent ook weer niet dat we nu het volste ver trouwen hebben voor de toe komst. Je moet toch op zijn minst vrij snel een afname van de communicatieve missers zien. Dat effect moet je toch binnen een half jaar kunnen waarnemen." leiden caroline van overbeeke vervolg van voorpagina De medezeggenschapsraad van het Da Vinei College heeft geen bezwaren tegen de voorgeno men fusie met het Rembrandt, aldus voorzitter Hans van Til burg. „De grootte van hun school is zodanig dat het moei lijk wordt de onderwijsdoelstel lingen te realiseren. Allen die het openbaar voortgezet onder wijs een warm hart toedragen, moeten hun best doen een op lossing te vinden. We zijn zeker niet tegen een fusie. Wel heb ben we instemmingsrecht in het rapport met de concrete uit werking van de samenwerking dat eind oktober klaar moet zijn." Het Rembrandt is in 1864 op gericht. In de jaren '60 groeide het toenmalige lyceum flink vanwege het opgaan van drie mavo's in de school. In 1994 tel de het Rembrandt nog 660 leer lingen, maar sinds die tijd is het bergafwaarts gegaan. De kleine scholengemeenschap waar 59 mensen werken is sinds 1982 gevestigd aan de Noachstraat. In het voortgezet onderwijs wordt volgend schooljaar het 'Studiehuis' ingevoerd waarbij de leerlingen in de hogere klas sen zelfstandig leren studeren. Stof mag niet meer worden uit gekauwd door de leraar maar moet door de leerling zelfstan dig worden eigen gemaakt. Om aparte studieruimtes te realise ren zijn aanpassingen nodig in de schoolgebouwen. „En het is niet verantwoord om die inves teringen in het Rembrandt te doen", vindt wethouder Baaijens. „Daarom is besloten het studiehuis en de boven bouw van het Rembrandt in het Da Vinei College onder te bren gen." Toen het Rembrandt in 1993 oriënterende gesprekken voerde over een fusie met het Louise de Coligny en de Nieuwe Vaart, zei rector A. Harteveld over het be sluit om toch zelfstandig te blij ven: „Eigenwijs maar welover wogen. Er zitten voordelen aan het klein blijven. De leerlingen voelen zich veiliger en er ont staat een hechtere groep." Er was ook een andere reden om niet te fuseren. In samen werking met het Algemeen Pe dagogisch Studiecentrum ont wikkelde het Rembrandt een nieuw lesprogramma. Vanaf de brugklas krijgen de leerlingen minder vakken per dag, hebben ze langere lesuren en maken ze op school en onder begeleiding huiswerk. Volgens wethouder Baaijens beviel dat onderwijs systeem goed. Voorlichting onderwijs allochtone talen De nieuwe wet Onderwijs in Al lochtone Levende Talen zorgt voor veel veranderingen. Om Marokkaanse vrouwen daarvan op de hoogte te stellen licht wethouder H. Baaijens de ver anderingen toe tijdens een voorlichtingsbijeenkomst van de Stichting Arabische Vrouwen 'Narcis' op zondag 20 septem ber. De bijeenkomst heeft plaats aan de Driftstraat 77 en duurt van 14.00 tot 16.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17