Laat zien die dikke buik! Smaak Samenwerken DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1998 160 De Nederlandse gastronomie heeft de laatste decennia grote veran deringen doorgemaakt. Er is hard gewerkt aan de kwaliteit en zeker ook internationaal gezien wordt ons land nu beschouwd als een vol waardige culinaire natie. Een veranderingsproces waar we met recht trots op zijn en waaraan vele restaurants hebben meegewerkt. Mede door een goede, onderlinge samenwerking hebben we ons land op de culinaire wereldkaart gezet. Dat veel restaurateurs hun taak, om de culinaire cultuur hoog te houden, serieus nemen blijkt wel uit het feit dat ons land momenteel zo'n tien samenwerkingsverbanden telt. Men is bereid naar collega's te luisteren, van elkaar te leren en gezamenlijk te streven naar optimalisering van het gastheerschap en verdere verfijning van de culinaire cultuur. Een van de oudste samenwerkingsverbanden is de Alliance Gastro- nomique Néerlandaise, waartoe een dertigtal gerenommeerde be drijven behoren. Al zo'n dertig jaar vervolmaken de aangesloten keukenmeesters en gastheren de culinaire geneugten en dragen die ook uit. Toonaangevende restaurants waarde kok tevens eigenaar is hebben zich verenigd in Les Patrons Cuisiniers. Hierbij zijn beroem de koks als Henk Savelberg van Savelberg in Voorburg, Cas Spijkers van de Swaen in Oisterwijk en Constant van de Oude Rosmolen in Hoorn aangesloten. De 'jonge honden' in het vak hebben een eigen club en wel de Jeune Restaurateurs d'Europe. Dit Europese samenwerkingsverband, dat in Frankrijk ruim twintig jaar geleden van start ging, is in ons land nu ruim vijf jaar aktief Hiertoe behoren twintigleden waaronder o.a. 't Jagershuis in Ouderkerk a/d Amstel, In dliooghe Heeren in Be verwijk en Le Bistroquet in De Haag. Relais du Centre verenigt in ons land zo'n dertig gastronomische middelpunten in dorpen en steden, zoals de Vergulde Wagen in Heemskerk, De Kempers Roef in Kudelstaart en De Beemster Hofstee in Noordbeemster. Chateaux Residences Gastronomiques is een Nederlands/Belgische organisatie, waarbij zeventien hotels en res taurantszijn aangesloten. De leden o.a. Slot Zeist, Chateau Mar quette in Heemskerk en Kasteel De Hooge Vuursche in Baarn, behe ren een historisch erfgoed, veelal kastelen en landhuizen en streven een hoog gastronomisch niveau na. Relais et Chateaux is een internationale, van oorsprong Franse orga nisatie, die gerenommeerde bedrijven als Lauswolt, Inter Scaldes, Kasteel Wittem en Juliana tot haar leden rekent. Deze organisatie streeft ernaar tradities in stand te houden en stelt als voorwaarde o.a. charme, ritst, hoffelijkheid, uitmuntende locatie en topkwaliteit in de keuken. De van oorsprong Amerikaanse organisatie Small Luxury Hotels is de laatste jaren ook in ons land uiterst aktief. Zelfs zo aktief dat een aantal hotels met toonaangevende restaurants, die voorheen het Relais et Chateaux-schildje koesterden, de overstap naar deze snelle, typisch Amerikaanse marketing gerichte groep heb ben gemaakt. Wereldwijd zijn 233 kleine luxe hotels aangesloten. In ons land zijn dat o.a. De Arendshoeve (Bergambacht), Savelberg (Voorburg) en De Hoefslag (Drunen). Een aantal andere exclusieve restaurants hebben zich verenigd in Les Grandes Tables Du Monde. Voorwaarde voor lidmaatschap zijn minimaal 2 Michelinsterren. Tot de 101 toprestaurants die hiervan deel uit maken behoren in ons land Inter Scaldes (Kruiningen), Kaatje bij de Sluis (Blokzijl) en Parkheuvel (Rotterdam). Ook in de oosterse keuken wordt op grote schaal samengewerkt. Vo rig jaar fuseerden de twee grootste clubs in deze sector en gingen ver der onder de naam Fine Eastern Restaurants. Deze 45 leden tellende groep wil zich profileren door de kwaliteit van de Chinese restau rants verderop te voeren. Hiertoe behoren o.a. Amazing Asia (Overveen), Dynasty (Amsterdam) en Lucky City (Hoofddorp). Daarnaast werken ook de Indonesische res taurants samen onder de naam Selected Indonesian Restaurants. Het SIR-beeldmerk staat garant voorgoede bediening, sfeervolle ambiance en goede kwaliteit van de keuken. Tot de in totaal achttien leden behoren o.a. De Lachende Javaan (Haarlem) en Atiak Bandung (Leiden). Aan het lidmaatschap van elke organisatie is uiteraard een prijskaartje verbonden. Maar het allerbelangrijkste is het contact met elkaar, van elkaar leren en ervaringen uitwisselen. Heel bijzonder is dan ook het feit dat alle besturen van bovengenoemde organisaties elkaar sinds kort één keer per jaar ontmoeten. Samenwerking vormt im mers, ik zei het al, de sleutel tot succes. in de duinen van Bloemendaal. JOHN BEEREN, eige naar van de Bokke doorns, een met twee Michelin-sterren ge decoreerd restaurant OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? 1. Planeet; 2. hoofdstuk; 3. hoofdstad van Hawaii; 4. toon afstand; 5. ziektegolf; 6. wat nog moet gebeuren; 7. kluize naarswoning; 8. achteruitgang. slager r-z-a-e-o omweg-v-c e-ij-erato tenor-a-c --e--ergo gepast e-a--e kanton HEINZ AL P'S AAM&ACtfT /SOORT RR &BWOON 0/JA2S J£ ZO /=OROZA/R MS-NT AlS" /AT. Zwanger zijn is 'in' en dat is te merken ook. Op straat, in het park, op het strand en in de winkelcentra wemelt het van de dikke buiken. Oorzaak van deze 'zwangerschaps-explosie' is naar verluidt de bloeiende eco nomie. Menig stel durft het daardoor aan om een gezinne tje te stichten of het gezinnetje uit te breiden met een tweede of derde kind. Die bloeiende economie zorgt ook voor een dikkere portemonnee en daar om wordt aan zwanger zijn veel geld uit gegeven. De ruim 190.000 baby's die jaarlijks in Nederland ter wereld komen, zijn al ver voor hun ge boorte in de watten gelegd. Het mag de aanstaande moeder aan niets ontbreken. Iedereen mag ook zien dat er een kleine in aantocht is, want op je dikke buik ben je tegenwoordig heel trots. Wie zich even in het on derwerp 'negen maanden mo de' verdiept, merkt dat de dikke buik al lang niet meer hoeft te worden verborgen in wijde bloemetjesjurken of grote over alls. Zwanger is dé trend, dus laat zien die buik! Er negen maanden lang een beetje leuk uitzien, is geen en kel probleem meer. Moest een vrouw het vroeger doen met een broek met stukken in de band die zij kon verstellen naar mate de zwangerschap vorder de of een jurk met een mee groeiend gesmokt bovenstuk, nu kan zij gekleed gaan zoals zij dat wil: van heel hip tot super klassiek. Een feestelijke outfit, maar ook een zakelijk mantel pakje is voorhanden. Op het strand of in het zwemparadijs hoeft zij niet meer per se een zakkerig badpak aan met plooi en aan de zijkant en voorge vormde cups die recht vooruit priemen, maar kan zij meedoen met de laatste trends. Positiemode hoeft niet duur te zijn. Elk zichzelf respecterend groot winkelbedrijf heeft een positiemode-lijn. C&A bijvoor beeld en H&M met de zoge noemde Mama-collectie. Voor een ruimer - en wat prijziger - assortiment kan de aanstaande moeder terecht in een van de veertien positiemode-speciaal zaken in Nederland. Daar wordt kleding van veertien verschil lende Europese merken ver kocht. Drie daarvan zijn van Nederlandse makelij: 'Two of Us', "Vida Vita' en 'Noppies'. Het Belgische 'Cache Cache' is ook populair onder de aan staande moeders. Voor wie geen zin heeft om de deur uit te gaan: het Franse merk Formes Paris geeft elk seizoen een post order-gidsje uit met de gehele collectie. Al deze merken brengen een complete en redelijk tijdloze collectie. De kledingstukken Een rinkelend belletje op de zwangere buik zou rustgevend werken op de foetus. foto cpd groeien negen maanden lang mee met het lichaam, maar ze hebben één groot nadeel: na de zwangerschap zijn ze niet meer te dragen. Omdat de positiemo de helemaal op het zwangere lijf is gesneden, moeten ze na de bevalling de kast in, in afwach ting van wellicht een volgende zwangerschap. Nu de babyboom een feit is draaien de merken op volle toe ren. Inge Tromp, eigenaresse van 'Two of Us': „De keuze voor een kind is tegenwoordig heel bewust en daarom willen vrou wen ook graag hun zwangere buik laten zien. Tegenwoordig is het heel normaal dat vrouwen tot een of twee maanden voor de bevalling blijven werken. Ze willen er op hun werk toch een beetje leuk bijlopen." Een zwangere vrouw heeft zo haar eigen accessoires. Hot item is de kleurrijke buikband. Was een conservatief deel van Ne derland een jaar of wat geleden nog hevig geschokt toen televi sie-presentatrice Angela Groot huizen zo trots als een pauw haar grote zwangere buik ac centueerde met een transparan te band, nu is de buikband van rekbaar materiaal een absolute must voor de aanstaande moe der. Inge Tromp kan de buik band haast niet aanslepen. „Ik heb er dit jaar al zeshonderd van verkocht. Met streepjes, stipjes en sterretjes, het maakt niet uit. Vrouwen binden trou wens ook vaak doeken en lap pen rond hun zwangere buik." Een ander fenomeen is de lange ketting met een zacht rinkelen de belletje. Dit sieraad werd al door indianenvrouwen gedra gen en zou een rustgevende werking hebben op het ongebo ren kind. Nog niet zo lang gele den kwam dit kleinood echter in opspraak. Veel aanstaande moeders droegen het belletje te hoog op de buik, waardoor het kind in een stuitligging terecht zou kunnen komen. Echt bewe zen is dit niet en het aantal stuidiggingen is ook niet dra matisch gestegen. De aanstaan de moeder heeft zich trouwens ook niets aangetrokken van de ze waarschuwing. Het lieflijk rinkelend belletje op de bollen de buik is nog steeds een ver trouwd gezicht in het straat beeld. (Voorverkoopadressen: Two of Us: 036 - 536.7878; Vida Vita: 020 - 6693.774; Cache Cache: 040 - 244.9853; Formes de Paris: 020-6389.152 Jubileumkookboek Blue Ban Het Blue Bandkookboek voor drie generaties werd vorige wet send aan drie generaties van de familie Alberti overhandigd::' (midden), haar moeder Ria (rechts) en Willekes dochter Daniel heel rechts). Het merk Blue Band bestaat 75 jaar. Ter gelegenheid daar van heeft de fabrikant een gra tis jubileumkookboek uitge bracht onder de titel 'Van Pie- ters tot Pasta'. In hét boek staan meer dan 100 recepten voor en door drie kooklustige generaties. Iedereen kar kookboek krijgen doorl Bandzegels te sparen er in te leveren bij een van alen van Blokker. De ze zitten op alle Blue Bandr pakkingen. De spaarfoli verkrijgbaar in de super Deze draaide voorzichtig het hoofd rond om te onderzoeken of dit nog vast op de romp zat en zuchtte smar telijk. Hoe vr-vreselijk, stamelde hij. Bij klaarlichte dag wordt een heer door een woesteling neergeslagen zonder dat de politie ingrijpt. Waar is Tom Poes trouwens? Waarom deed die niets? En Brekel? Op dat moment viel zijn blik op een figuur die met uitgestrekte handen op hem toe- schuifelde en plotseling herinnerde hij zich wat er gebeurd was. Brekel! riep hij, opspringend. Jij bent de schuld van alles! Misselijke lafaard! Blijf staan; dan zal je de toorn van een heer leren kennen. Mijn glazen, zei de ander op doffe toon. Mijn bril is weg. Help me toch. Ik ben zeer kortzichtig. Ik zal je, hernam heer Bommel, terwijl hij met gebalde vuis ten nadertrad. Doch nu drong het tot hem door, dat de heer Brekel zich vreemd gedroeg en ook overigens iets miste. Wat is weg? vroeg hij drin gend. Wat ben je? Onzichtig, mom pelde Brekel. De aarde is onzichtbaar voor me wanneer ik mijn glazen mis. Help me toch! Heer Ollie voerde ge durende enkele ogenblikken een zware tweestrijd. Tot zijn grote erger nis voelde hij zijn woede wegzinken en ten slotte stak hij zuchtend een arm uit. Kijk, dat is nu mooi van je, riep de ander geroerd, terwijl hij die vol vertrouwen greep. Als je me even naar huis brengt, kan ik een reserve- bril halen. Ik heb haast, zie je. Het is zaterdag - en ik moet de weekeinde- ritten organiseren. TOMPOES Heer Bommel en de Liefdadiger Een restaurateur weet dat de herinnering aan het dessert hei blijft hangen. Als het toetje niet goed is, vergeet de gast al sm heerlijk hij voorgerecht en hoofdschotel vond. Hij weet ook( meestal wordt gekozen voor nagerechten met ijs. Je zou dus verwachten dat alle koks de opdracht hebben van dat ijs iets bijzonders te maken. Maar nee. Juist ijs is het ondergeschoven kindje van de restaurantwereld. IJsfabrikanten constateer den dat in mei in het vak blad voor de eet- en drinkbranche, Missets Horeca. Volgens de ma kers rotzooien de keuken meesters maar wat aan met het ijsdessert. Zelf ijs maken komt steeds minder voor. De keuken van een tijds eethuis moet aan strenge, voorgeschreven hygiënenorn voldoen. Binnen die regelgeving is het zelf maken van ijs eer lijk riskante bezigheid geworden. Daarom betrekt men lievei eenlopende ijssoorten van de fabrikanten. Die leveren const kwaliteit, besparen de kok tijd en zorgen niet voor hygiënepi men. Een beetje ijsfabrikant levert bovendien kant-en-klaar i voor het serveren van de mooiste ijscoupes en desserts. Je zou dus denken dat het prima gaat met de ijsconsumptie: taurants. De Nederlandse vereniging van Consumptie-ijs Fal ten echter onthulde on langs een onthutsend beeld. Hoewel de Neder lander jaarlijks steeds meer ijs eet, is de horeca- exploitant niet in staat om van die stijgende ijscon sumptie te profiteren. Het vakblad Missets Ho reca ging in dezelfde tijd kritisch proeven bij vijf middenklasserestaurants. Het oordeel is verbijste rend. De oplettende hore- ca-journalist stuit op cou pes met ijs die warm zijn. Geen wonder dus dat het ijs half gesmolten is tegen de tijd d bij de gast op tafel komt. Hij proeft slagroom die geen slagra zelfs geen roomschuim uit een spuitbus. Hij treft onverschill soneel dat de schouders ophaalt. Personeel dat niets over de pes kan vertellen. Er komt ijs op tafel met harde stukken erin. Dat komt, reagee manager, door opnieuw bevroren condens. „Het personeel li vitrine te lang open laten staan." Maar zoiets mag in een resi absoluut niet voorkomen, net zo min als het scheppen van ij een kletsnatte ijstang. Daardoor ontstaan harde ijskristalletje rondom de bolletjes. Volgens het prachtige plaatje op de dessertkaart van een and taurant zou de Banana Royal drie bolletjes ijs tellen. Op het! liggen er slechts twee. Op het plaatje zijn fijne, decoratieve st jes chocoladesaus te zien. In werkelijkheid is de chocoladesaus een uitge rekte klodder die half op en half onder het ijs ligt. Ergens anders wordt een sorbet geserveerd met vruchten uit blik, hoewel vers fruit was beloofd. Het is korrelig, ongezellig ogend ijs. Met vettig voe lende slagroom die al op weg naar de tafel is inge zakt. Een volgende restaurateur heeft geen idee wat voor ijs hij verkoopt. „Ik doe dit werk al jaren. Ik moet verdienen! die tijd zijn er misschien vier mensen geweest die zeiden dal: mijn ijs niet lekker vonden. Zelf eet ik nooit ijs, want ik houdi van." Dus verkoopt hij bruine smurrie die nergens naar smai maar wel als chocoladeijs door het leven gaat. Volgens de dessert-adviseur van een vooraanstaande ijsfabrü blijkt het dikwijls voor te komen, dat restaurateurs geen kri kunnen velen en adviezen van hun leverancier in de wind beschouwen hun ijsdesserts als sluitpost en laten ze door lingkok of de afwashulp bereiden. Geen wonder dat in zo'n rant de plaatjes op de dessertkaart veel mooier zijn dan h veerde toetje. Het zou toch vanzelf moeten spreken dat een ijsdessert werkelijkheid heel lekker uitziet. Dat het mooi is c de smakencombinaties goed zijn. Maar ja, bij een eethuis in een toeristisch gebied komen de gasten niet zo snel terug. Dus meent de baas dat hij een veel te hoge prijs kan vra gen. Wie een beetje kritisch eet in een restaurant valt het op dat het ijsdessert maar al te vaak zonder enige fantasie en zorg is samen gesteld. Bovendien wordt er veel te veel geld voor gevraagd. Voorbeeld uit de praktijk? Een metalen bakje met twee daarin gekwakte ijs (inkoopprijs nog geen veertig cent) voor vijftien gulden.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14