'Drempels in de kunst kwestie van smaak' Geen illusies meer over onafhankelijkheid Ma Meningen Sinterklaas en de betrokken krant Tegen boom voor De Waag is al eerder geprotesteerd Overheid spekt verzekeraars Dokter Fogelberg heeft praktijkruimte gewoon i Fogelberg niet Leiden wordt enige diej tegengew WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1998 970 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De reda brieven bekorten of weigeren. Alleen brieven met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, t.a.v. Meningen, Postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Op onze redactie bestaat een gezonde allergie voor actie- journalistiek. Journalisten zijn er niet om de wereld te verbe teren. Dat wil natuurlijk nog niet zeggen dat de krant de sa menleving louter vanaf de zij lijn beziet. De kleur - of liever gezegd de cultuur - van de krant is bijvoorbeeld terug te vinden in de selectie en de presentatie van het nieuws en de achtergronden, in de strek king van de commentaren en in de keuze van de columnis ten. In de meeste Nederlandse kranten is het kerknieuws na genoeg verdwenen; wij kozen er begin dit jaar bewust voor dagelijks meer ruimte uit te trekken voor de rubriek Kerk en Samenleving. Maar de krant doet meer. In de loop van de jaren zijn we betrokken geraakt bij de meest uiteenlopende initiatieven. Zo zijn we via onze afdeling pro motie sponsor en mede-orga nisator van sportevenementen als de LD-cup en het Masters Tenniscircuit. Ook een initia tief als de Leidse Start, een competitie voor beginnende ondernemers wordt door het Leidsch Dagblad gesteund. Sinds kort zijn daar twee ini tiatieven bijgekomen. Afgelo pen zaterdag stond de oproep in de krant voor het aanbren gen van goede doelen voor de LD-puzzel en maandag ver meldden wij de vijf nominaties voor de Zilveren Veer, een jaarlijks cultuurprijs die wij sa men met de EWR en het com municatiebedrijf MVKK toe kennen. Zowel bij de LD-puz- zelactie als bij de Zilveren Veer is een belangrijke rol voor de lezer weggelegd. De komende weken leest u daar meer over. Bij al die voorbeelden van sponsering gaat het ons niet om sinterklaas te spelen, maar om onze betrokkenheid te la ten zien bij initiatieven in deze regio die extra aandacht en/of geld verdienen. Over sinterklaas gesproken, de heer Salome uit Koudekerk aan den Rijn vraagt zich in een vrolijke fax aan de redactie af waarom de goedheiligman za terdag niet in de krant stond, terwijl de voorpagina de da tum van 5 december 1998 ver meldde. Daar had natuurlijk 5 september 1998 moeten staan. ton van brussel Naar aanleiding van uw artikel 'Een boom des aanstoots' in de rubriek Uitwijken in het Leidsch Dagblad van 27 augus tus, is het misschien aardig te vernemen dat ondergetekende bij het plaatsen van de betref fende boom in juni 1980 al be zwaren heeft gemaakt. En wel om dezelfde reden als in uw ar tikel wordt genoemd, namelijk dat deze boom het uitzicht op het fraaie Waaggebouw bederft. Na 16 maanden kwam de ge meente vervolgens tot de 'wel overwogen beslissing' dat het uit het oogpunt van de groen voorziening onverantwoord was de boom te verwijderen. Het feitelijke failliet van onze democratie kon niet worden verhuld door de regeringsver klaring. Het vertrek van Robin Linschoten die vervolgens in een lucratief verzekeringsbedje belandde, sprak al boekdelen. Wetgeving komt immers alleen tot stand om de particuliere as suradeuren te spekken. Een eventuele Sebrenica-enquête komt als geroepen. Dat leidt de aandacht af, zodat het om zeep helpen van het ziekenfonds lek ker stiekem kan gebeuren. Greg Jansen, Noordwijk. Als bewoonster van de De Sit- terlaan én als patiënt van dokter Fogelberg wil ik reageren op het artikel 'In Leiden heeft een huisarts mazzel of pech' in het Leidsch Dagblad van 27 augus tus. De parktijkruimte die dokter Fogelberg in de De Sitterlaan benut, heeft zij nodig als 'leef ruimte' voor de patiënten. Om haar te dwingen ook nog eens zelf in die ruimte te gaan wo nen, is mensonterend. Aan de overkant van de straat, op nummer 9, staat nota bene een woning leeg. En ver schillende eigenaren van huizen in de De Stitterlaan staan inge schreven in Leiden, maar wo nen zelf buiten de stad en ver huren hun huis aan studenten. Deze huizen zijn j-, tenhuizen gewordi, dat niet rechtvaardig Wat het probleek vrouw Fogelberg befc man/vrouwis. Nurnjj dig als praktijkruimfj meente Leiden dw wachten op 27.000 het een psychology die hier word gevoel Ik wil dat er, voor^ ter Goekoop weggL deze kwestie wordt^ dan wel ten gunste |r arts. 'j Collega Fogelberg (artikel: 'In Leiden heeft een huisarts maz zel of pech' in het Leidsch Dag blad van 27 augustus) is niet de enige huisarts die tegenwerking van de gemeente Leiden onder vindt. Sedert vier jaar ben ik gepen sioneerd huisarts, met 10 jaar ervaring in Amsterdam en 28 jaar in Leiden. Toen ik in 1994 mijn praktijk - die was geves tigd op het adres Prinsenstraat 5 - wilde overdragen aan mijn opvolger, kreeg ik van de ge meente Leiden te horen dat het pand een andere bestemming zou krijgen, en wel als kinder opvangcentrum. Mijn opvolger moest maar zien iets anders te vinden. Nadrukkelijk wil ik stellen dat er van verkoop van praktijk en/of huis geen sprake meer is. De overheid heeft de verkoop van 'goodwill' al vele jaren gele den verboden. En aangezien de meeste Leidse huisartsen ge scheiden van hun praktijk wo nen, is er ook geen sprake van huisverkoop aan een opvolger. Wie schetst echter mijn verba zing dat mijn opvolger, na een kon gesprek bij de gemeente, zonder enig probleem toestem ming kreeg op de Prinsenstraat 5 te blijven praktiseren. tl Voor de goede orqe op, dat de gemeentf* de bijna dertig jaar^ adres heb gewerkt rZf wel te koop aanbongj gevolge van een erfpachtsom, deze t mij vrijwel onmogeLfc Het noodzakelijk^ voor dit huurpar% danks vele verzoel_ zijds, dan ook bepef" lerlaagste minimunp blijkend uit het o van PvdA-wethoudf bij het artikel ov® verbaast mij dan ooi Het lijkt wel of huisartsen ziet als geldwolven. De er eens over moete^ dat men in Leide^ zou moeten zijn dalyj keerstechnisch gezic te moeilijke stad, sinecure is patiënt^ bezoeken, nog huis/a werken. L Ik hoop dan ooM* de sympathieke gevrijwaard wordt^ woekerprijs van 27.§, De redactie van het Leidse universi teitsblad Mare had de oud-hoogleraar René Diekstra aangezocht als mede werker voor een bepaalde rubriek en zoals in het Leidsch Dagblad van 2 september te lezen viel, achtte het College van Bestuur van de universiteit dat 'niet gepast'. Dit vanwege de pla giaataffaire waarbij Diekstra betrokken was en die tot zijn ontslag leidde bij de Leidse universiteit. Het ongenoegen van het College van Bestuur was voor de hoofdredac teur van Mare aanleiding om op het laatste moment Diekstra uit zijn blad te houden. Over de onafhankelijkheid van de redactie van Mare behoeven we ons dus geen illusies meer te ma ken. Nimmer was dat duidelijker dan nu. Als het er echt op aankomt, heeft zij eenvoudig te luisteren naar 'her master's voice'. Dit incident (er zijn er overigens meer geweest) is voor een deel terug OPINIE Ruud Paauw is voormalig adjunct-hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over het veto dat het College van Bestuur van de Leidse universiteit uitsprak over het medewerkerschap van René Diekstra bij het universiteitsblad Mare. te voeren op de bestuursvorm die bij de oprichting van het blad, vele jaren geleden, is gekozen. Ik weet daar wel iets van, omdat ik lid was van de com missie die de voorbereiding ter hand nam van wat later Mare zou heten. Voor die tijd was er het LUB, het Leids Universiteits Blad, dat gemaakt werd door de afdeling Voorlichting. Dat was braaf van toon en stak inhoudelijk wat pover af bij andere universiteits bladen. De tijdgeest vroeg om loskop peling van 'Voorlichting', zoals dat bij andere universiteiten trouwens al lang was gebeurd. Of het toenmalige Colle ge van Bestuur dat een aangename ontwikkeling vond, laten we maar in het midden. De commissie, voorgezeten door de latere Leidse wethouder Van Rij, be stond uit een gemêleerd gezelschap: vazallen van het College van Bestuur, studenten, de voorlichter (die eigenlijk van geen loskoppeling wilde weten), de hoofredacteur van het blad van de Erasmus universiteit en drie journalis ten: dr. Diemer, hoofdredacteur van de zogenoemde Kwartetbladen, Elias, de onderwijsredacteur van NRC-Han- delsblad en mijn persoontje. Als journalist had ik in de loop der jaren talloze chaotische vergaderingen meegemaakt (journalisten zelf kunnen er ook wat van), maai- deze spande absoluut de kroon. Steeds als het ge zelschap moeizaam tot overeenstem ming leek te komen over een of ander punt, riep één der vazallen: 'Maar wat willen we nu eigenlijk met dat blaad je', waarna alles opnieuw begon. Gek werd je ervan. En dan heb ik het maar niet over het gekuip, de roddel en het gedonderjaag tussen de vergaderdata. Ik had gedacht dat we het raamwerk voor het nieuwe blad wel in een week of zes klaar zouden hebben. Onver antwoordelijk optimisme: het duurde vele, vele maanden. Diemer en Elias hielden de universitaire Hoekse en Kabeljauwse twisten al gauw voor ge zien. Een deel van de commissie wilde het nieuwe blad graag in een stichting onderbrengen, zoals ook elders met een aantal universiteitsbladen was ge beurd. Een stichting met een beetje geharnast bestuur. Ja, je wilt een onaf hankelijk blad of je wilt het niet. En als je het wilt moet je het zo goed moge lijk afschermen tegen ingrepen van buiten. Het toenmalige College van Bestuur liet weten dat het tot wel wat bereid De nieuwe staatssecretaris van cultuur, Rick van der Ploeg, staat een 'dansende overheid' voor, die zich begeeft op het pad van de 'wisselende contacten'. Tijdens zijn State of the Union - bij de opening van van het Nederlands- Vlaams Theaterfestival in Amsterdam - waar schuwde hij voor de 'tweedeling tussen de gesubsidieerde wereld van de traditionele kunst voor de elite en de vaak commerciële cultuur voor de massa'. Hij wil een brug slaan tussen elitekunst en massa cultuur, waarbij hij een nieuw evenwicht zoekt tussen kunstbeleid dat door kwaliteitsdes kundigen wordt gelegitimeerd en kunstbeleid dat door de publieke belangstelling wordt bevestigd. Heeft Van der Ploeg gelijk? En wat te denken van zijn opmerking: „Is het niet vreemd dat een bezoeker van de opera gemiddeld 70 gulden betaalt voor een kaartje dat 400 gulden kost, terwijl een bezoeker van de Rolling Stones het volle pond van 85 gulden betaalt?"? A. Pechtold (D66), wethouder van cultuur in Leiden: „Het idee dat voor een ieder de drempels voor kunst- en cul tuuruitingen laag moeten zijn, onderschrijf ik. Dat mensen toch drempels voelen, is vol- 000 fans naar het Malieveld in Den Haag. Voor een (ongesubsidieerd) toegangsbewijs hadden zij allemaal wel FOTO ANP Het Stonesconcert trok zaterdag 86.1 85 gulden over. gens mij echter niet zozeer het gevolg van de door Van der Ploeg gesignaleerde tweedeling maar heeft met smaak te ma ken. Ik kan morgen de musea gratis maken en voor een ope ra-avond maximumprijzen van tien gulden hanteren maar de bewoner van de Professoren- buurt staat op zaterdag niet langs de lijn bij Docos en de Slaaghwijkers krijg ik met zo'n beleid niet naar de Schouw burg. De overheid moet desal niettemin wel mogelijkheden scheppen. Al in het onderwijs op de basisscholen moeten kin deren kennis kunnen nemen van het cultuuraanbod zodat ze op latere leeftijd niet een drem pel voelen van Lakenhal, Stads gehoorzaal- of Schouwburg. Verder wil ik het begrip cultuur niet 'eng' zien. De Schouwburg is cultuur maar K&G ook en de Lakenfeesten ook. Het is niet voor niets dat dit college meer geld voor de amateurkunst wil vrijmaken. Ingezien wordt dat die gezelschappen vele mensen op de been krijgen en daarom ondersteuning verdienen. Nog even over dat met 330 gulden gesubsidieerde operakaartje: ik denk niet dat de bezoekers van FC Den Haag - FC Utrecht het volle pond, dus inclusief de kos ten van vernielde treinen en ME-inzet, hoeven te betalen. Dat is appels met peren verge lijken maar dat doet Van der Ploeg ook." A. Bouwmans van de Streek- muziekschool Leiden e.o: „Het gedachtengoed van de staatsse cretaris overplanten op het sub sidiebeleid van Leiden en de andere gemeenten die aan de muziekschool deelnemen? Wel nee, dat kan helemaal niet. On ze inkomsten bestaan voor on geveer de helft uit subsidie en voor de andere helft uit lesgel den. Zou de subsidie wegvallen, dan kan zo'n beetje heel de schoolbevolking geen les meer volgen want dan zou het lesgeld twee keer zo hoog worden. Nee, met popgroepen kan en mag je de streekmuziekschool, een on derwijsinstelling, niet vergelij ken. Ook praat je in de popmu ziek over heel andere getallen. De 86.000 fans van de Rolling Stones hadden er zaterdag 85 gulden en enorme regenbuien voor over om bij dat concert te zijn. Ook worden er veel meer popcd's verkocht dan opera of klassiek." Carola Eppink, jongerencen trum 't Stathuys: „Jongeren be ginnen nooit met Mozart of Bach. Zij interesseren zich eer der voor hiphop en graffity. Het zou niet slecht zijn als de over heid zich ook eens meer zou richten op dergelijke cultuurui tingen. Aan de andere kant heb ik altijd gevonden dat - bijvoor beeld - de grote poppodia een taak hebben om jongeren ook met andere uitingen van kunst dan popcultuur alleen in aanra king te brengen. We moeten de wat elitaire vormen van kunst niet 'afschaffen'. Ze kosten weliswaar heel veel geld, maar ze hebben een lange historische waarde." A. Geertsema, cultuurwoord voerder van de WD in Leiden: „De plannen van Van der Ploeg zijn heel slecht. Mijn partij en ik hechten aan kwaliteit en diver siteit. Nee, op dit vlak zou ik de markt zijn werk niet willen laten doen. Dan zou Youp van 't Hek avond aan avond de Schouw burg uitverkopen en dat zou een absolute verarming zijn. Ik kan me nog een discussie herin neren over het afstoten van de Schouwburg en de Stadsge hoorzaal aan Van der Valk. Dat was in het kader van een nota over gemeentelijke kerntaken. Gelukkig is het daar nooit van gekomen. Ook de hiermee sa menhangende discussie of dat werk van Mondriaan nu 50 of 80 miljoen gulden waard is, vind ik niet relevant. Er is 80 miljoen uitgegeven omdat dit werk waardevol voor de Neder landse cultuur wordt geacht en een politicus, zo vind ik, moet zich geen oordeel over kunst aanmeten. Daar hebben we an deren voor. Verder moetje niet alleen naar de vraagkant kijken. Er zijn ook gewoon mensen die graag opera's maken." Fons Delemarre, voorzitter van het LVC: „De gedachten- kronkel over operakaartjes en de Rolling Stones kan ik niet he lemaal volgen. Een kaartje voor de Stones kun je toch niet sub sidiëren? Met zo'n concert wordt een grote winst gemaakt. Zo zal hij het ook wel niet heb ben bedoeld. De staatssecretaris heeft gelijk als hij pleit voor een evenwichtiger verdeling van subsidiegelden. Daar kan ik me helemaal in vinden. Als wij met de gemeente aan tafel zitten, zeggen we ook altijd dat we het vreemd vinden dat er op een zitplaats in de Schouwburg méér subsidie zit dan op een staplaats in het LVC. Waarom mag een poppodium nou niet op dezelfde manier uit de ruif eten als een schouwburg?" wim koevoet en annet van aarsen Oud-hoogleraar René Diekstra. was, maai" onder geen voorwaarde tot een stichting. Er is vele uren over ge steggeld zonder dat er wijziging in dat standpunt kwam. Er viel daarna niet anders te doen dan een zo goed mo gelijk redactiestatuut in elkaar te tim meren. Aan de onverstoorbare hardnekkig heid van Van Rij was het te danken dat dat er ten slotte kwam. Maar de zwakke plek was toen al in het geheel zichtbaar: het College kon, zeker als dat uit kleinzerige lieden zou bestaan, de redactie bij onwelgevallige kwesties danig dwarszitten. Zoals nu - maar dit is bepaald niet de eerste keer dat het gebeurt. Zo lang de redactie onder de ze structuur werkt zal dat gevaar blij ven bestaan. Over het incident rond het mede werkerschap van Diekstra valt nog wel het een en ander te zeggen. Hoofdre dacteur Palm zegt in het Leidsch Dag blad dat gesprekken met het College hem leerden dat 'de tijd niet rijp' was voor de rubriek van Diekstra. Daaf kwam hij dan wel erg laat achter. Hij moet toch hebben geweten dat de naam Diekstra alleen al een open ze nuw raakt bij diverse mandarijnen van de universiteit. En hij was notabene al gewaar schuwd door Diekstra zelf. Die ver klaarde op 2 september in NRC Han delsblad dat hij al in juni bij de redac tie had geïnformeerd of zij geen pro blemen verwachtte door zijn mede werking. Hoofdredacteur Palm zou toen hebben ontkend dat er moeilijk heden van zouden komen. Als dat in derdaad zo is gegaan, dan is hij als hoofdredacteur tamelijk naïef ge weest. Het is jammer dat Palms ruggen graat wat weinig staaldraad vertoont, al moet men niet onderschatten met welke maatregelen er is gedreigd. Ik had wel eens willen zien wat er zou zijn gebeurd als de hoofdredacteur zijn voornemen gewoon had doorge zet. Wat Mare wilde met die brieven rubriek van Diekstra was tenslotte in geen enkel opzicht onfatsoenlijk of verwerpelijk. Dat een aantal universi taire kopstukken kennelijk r problemen heeft met de cig flatteuze rol in de afhandelL affaire-Diekstra en het liefstl man achter de Oeral verdwij iets waar de redactie een aan behoeft te hebben. n Wat mij tot slot met gêne de verklaring van het Colle® stuur waarin het zegt dat hi stemming heeft kennisgen^: het besluit van de hoofdredji geen brievenrubriek in Mare_ nen waarin Diekstra probl^ lezers behandelt'. Proef die even. Eerst de hoofdredacteiji levuur aan de schenen legg^ instemming betuigen met hl hij in arren moede het hol schoot heeft gelegd. Voor een dergelijke houdiij College zal wel een keurig schappelijke term bestaan,: ongeletterde houd ik het ma» bekakkigheid. r.d. paauw I

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16