ontmoeting in N.-Ierland Bewijs tegen Libiërs te mager' Historische GOEDKOOP junior wel leider ir geen president R MEE BIJ A&P „,„R DE GRATIS •""RISEBOX I Zwarte dozen Swissair- vliegtuig gevonden Plan voor inperking Britse monarchie Buitenland 155 5 e ikji toeristen, een Nederlandse vrouw uit Terneuzen tjaard, raakten gisteren gewond toen een bom in de verdloofdstad Praag ontplofte. Volgens de politie was on w vei"t>orgen in een vuilnisbak. De bom zou zijn ge- tuibriominelen. De Nederlandse vrouw heeft na een uur aan een kniewond het ziekenhuis verlaten. w en li ten Malta verliezen verkiezing je le\ mier Alfred Sant van Malta gaf gisteravond toe dat vafsche Partij de zaterdag gehouden parlementsver- eft verloren. De winst ging naar de Nationalistische kePvor,d wefd de 64-jarige nationalist Edward Fenech pperjworen als de nieuwe premier. I it wast handen in onschuld ?neraal Augusto Pinochet heeft in een gisteren ge- Mterview met de Chileense krant ElMercurio gezegd te maken had met schendingen van mensenrechten septhilitaire bewind. Pinochet kwam in september 1973 it via een bloedige coup tegen president Salvador LI Bens zijn zeventien jaar durende bewind werden .00 mensen om politieke redenen vermoord. Pino- nator voor het leven. Deze functie heeft hij, toen hij nacht was, voor zichzelf geregeld. ien uit gevang Rwanda bevrijd iden ^en hebben in het westen van Rwanda een gevan- nbunP^ en ze^er tweeduizend gedetineerden bevrijd. De urvangenen zijn Hutu's, die worden verdacht van volkerenmoord van 1994 op Tutsi's en gema- em 6. Zo'n tweeduizend rebellen bestormden vrijdag de /an Kivumu in de regio Kibuye, meldde de staatsra- ien bij mars van zwarten in YS ™e politie heeft zaterdag in de Amerikaanse stad New ■■de gemaakt aan een manifestatie van tienduizend ;ren. Daarbij zijn achttien gewonden gevallen. De keigeren Mars' was georganiseerd door de radicale isla- w Abdul Muhammad. Een aantal zwarte moslimbe- 1 tld van deelname afgezien wegens de racistsiche 1 van Khallid Abdul Muhammad en de zijnen. 'n Congo praten mee longolese rebellen doen mee aan de vredesbespre- 86 ja.^daag over hun 'and beginnen in Zimbabwe. De nse president Mugabe heeft het beraad belegd in ïen staakt-het-vuren voor Congo te bereiken. Muga- w/ Congolese president Kabila in diens strijd tegen de gen. n onderzoek moorden Kosovo Verenigde Staten hebben gisteren geëist dat de Joe- president Milosevic onafhankelijke specialisten toe- rovincie Kosovo om onderzoek te doen naar gemel- )orden op zowel Serviërs als etnische Albanezen. Net ikanen zal de Europese Unie een speciale afgezant aanstellen. De EU-ministers van buitenlandse za- Wilio dat gisteren tijdens een bijeenkomst in het Oosten- ar geirg. be 'JMpt 'onsterfelijke' Twee uur lang hield een 41-jarige man gisteren ld mensen in de Australische stad Melbourne in zijn f nd met een groot zwaard riep hij uit dat hij een on- jchotse Highlander is. Uiteindelijk wist de politie hem lend gas tijdelijk te verblinden. Daarop werd de man Ird en afgevoerd. Wat hem bezielde, is nog niet be- foto afp i heeft na vier jaar jatshoofd. De Hoog- feadering, het parie partijleider Kim tot voorzitter Rmissie voor Natio- iie. Daarmee is hij jshoofd is van de so lo lksrepubliek. nent had eerder op psitie van president r wordt aangeno- frbied voor Kim II- |erleden vader van Het parlement weekeinde veel van ntwoordelijkheden 1 naar de defensie- Dit betekent dat na een machtsstrijd van vier jaar het leger meer macht heeft ge kregen dan de communistische Arbeiderspartij. De machtsstrijd was uitgebroken na de dood van Kim Il-sung, de grondlegger van Noord-Korea. Het leger hul digt de 'juche'-ideologie: volle dige zelfvoorziening, waarbij ie dere vorm van markteconomie .wordt geschuwd en een harde lijn wordt gevolgd om invloeden van buitenaf te bestrijden. Daarmee is Noord-Korea te rug waar het vijftig jaar geleden begon: een afgesloten totalitaire staat, die de eigen bevolking onder de duim houdt en de bui tenwereld afschrikt. Alleen stond Noord-Korea er een halve eeuw geleden economisch veel beter voor dan tegenwoordig. Robert Black, hoogleraar in ternationaal recht in de Schot se hoofdstad Edinburgh, is er van overtuigd dat Londen en Washington geen Lockerbie- proces willen. Black is geboren in Lockerbie, het Schotse plaatsje dat in december 1988 synoniem werd voor de gevol gen van niets ontziend terro risme. Bij de aanslag op een Boeing 747 van PanAm vonden hier 270 mensen de dood. Al vijf jaar speelt Black een lei dende rol in de dialoog met Li bië over de berechting van de twee Libische verdachten. edinburgh marjolijn de cocq 'Belachelijk' vond men het voorstel dat Robert Black in 1994 met Libische instemming op papier zette om het Locker- bie-proces in een neutraal land als Nederland te houden. Vorige maand kwam de ommezwaai en lag tot Blacks grote verras sing ineens een overeenkomst tussen Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten en Nederland op tafel. Cruciaal verschil met Blacks compromis is dat Londen en Washington, gesteund door de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties, eisen dat het proces door drie Schotse rechters wordt geleid. Juist dat kan voor de Libische verdachten Abdel- baset Ali Mohamed Al-Meghra- ni en Al Amin Khalifa Fhima een struikelblok blijken. Tot nu toe willen ze alleen verschijnen voor een internationaal panel van rechters die geen persoon lijke banden hebben met Schot land of Lockerbie. „Ik heb het gevoel dat de Brit se en Amerikaanse regeringen alleen maar met die drie Schot se rechters zijn aangekomen in de hoop dat Libië het voorstel zal afwijzen", zegt Black. In april uitte de Libische advocaat Ibrahim Legwell tegenover Black ernstige twijfels of Schot se rechters voor zijn cliënten aanvaardbaar zouden zijn. „Maar de Britten en Amerika nen stonden erop in de ver onderstelling dat deze verande ring in het plan ervoor zou zor gen dat de Libiërs 'nee' zeg gen." Robert Black (51) heeft zich verschanst achter stapels boe ken en papieren in het piepklei ne werkkamertje dat de Univer siteit van Edinburgh hem bij zijn aanstelling in 1981 toewees. Hij is net terug van zes maan den verlof in het Zuid-Afrikaan se Stellenbosch, waar hij werkte aan een boek over bewijsvoe ring in Schotland en Engeland. In 1993 raakte Black bij de Lockerbie-zaak betrokken, toen een groep westerse zakenlieden hem uitnodigde voor een be zoek aan de Libische hoofdstad Tripoli. De zakenlui vonden dat het tijd werd het Lockerbie-con flict op te lossen, zodat het han delsembargo tegen Libië kon worden opgeheven. Black moest de merites van het Schot se recht aan Gaddafi's regime duidelijk maken. Hij kwam te rug als een man met een missie. En dat werd hem in Groot-Brit- tannië niet in dank afgenomen. Er is wel gesuggereerd dat Black wordt betaald door de Li biërs of de zakenwereld en dat hij door het Gaddafi-regime is ingepakt. „Ik heb nooit een cent van iemand aangenomen", zegt Black. „Maar toen mijn voorstel in januari 1994 in Groot-Brit tannië met zoveel verachting van de hand werd gewezen, heb ik tegen mezelf gezegd dat ik niet bereid ben me te laten koeieneren." Volgens Black is het bewijs materiaal tegen de twee van de aanslag verdachte Libiërs zo mager dat het moeilijk wordt hen veroordeeld te krijgen. De aanklagers weten dat donders goed, meent de hoogleraar. „Ik heb het bewijsmateriaal van de aanklagers niet gezien, maar wel dat van de verdediging. En ik vind het erg moeilijk te gelo ven dat welk gerechtshof dan ook hier een veroordeling uit zou kunnen slepen". Volgens Black willen Groot- Brittannië en de VS daarom geen Lockerbie-proces en pro beren ze met hun huidige voor stel alleen maar de internatio nale gemeenschap te paaien. „Ik ben misschien onnodig cy nisch en extreem wantrouwig, DE HELE WEEK htendrj GRAT,S >ic of Zten honderden ;n. l-iteebonnen- 3.99 vctracties. NU 2 FLESSEN NAAR KEUZE OF SISI fles 2 liter 269 Gepunt KIPFILET PANKLAAR rfltfl naturel, Bali of Indisch 500 gram f99 |f|'' NU J' NUlVê ioed nieuws Enthousiast reageerde een menigte in Tripoli het afgelopen weekeinde op een toespraak van de Libische lei der Gaddafi. Gaddafi hekelde de internationale sancties tegen zijn land. Een proces in Nederland tegen twee Libiërs die worden verdacht van de Lockerbie-aanslag wees hij van de hand. foto ap domenico stinellis maar dat is de enige realistische interpretatie van de Britse en Amerikaanse reacties op mijn voorstel." Black gelooft oprecht dat de Libische regering de Lockerbie- affaire opgelost wil zien. Ook als de Libische autoriteiten de twee verdachten willen uitleveren, dan kunnen ze dat volgens de Libische wet alleen doen als de verdachten daarmee instem men. „Dat is wat hier niet is be grepen", stelt Black. „De Libi sche regering staat achter het proces in Nederland. Maar ie dereen lijkt te denken dat Libië terugkrabbelt nu het de ver dachten niet onmiddellijk heeft uitgeleverd. Het probleem ligt echter bij de advocaten en de verdachten zelf." Black is teleurgesteld dat de advocaten alsnog tal van twist punten hebben opgeworpen. Zo verklaarden ze vorige week dat de verdachten bij een even tuele veroordeling hun straffen in Libië moeten uitzitten, en niet in Schoüand. „Ze zochten mijn steun op dit punt, maar ik heb ze via een tussenpersoon laten weten dat ik hier zeer on gelukkig mee ben." Uitlevering van de verdachten op dit moment zou Groot-Brit tannië, de VS en Nederland in een lastig parket brengen, meent Black. De plaats waar het proces moet worden gehouden, is nog niet vastgesteld, al is het Marinevliegkamp Valkenburg wel genoemd. De juridische procedures om het proces mo gelijk te maken, kunnen nog maanden in beslag nemen. „Daarom is het zo amusant als je de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Madeleine Allbright, hoort zeggen dat de verdachten onmiddellijk moe ten worden uitgeleverd. Stel dat dat gebeurt, dan weet niemand waar ze de gevangenen moeten laten." Voor Black is berechting in Nederland de op een na beste oplossing. Hij is ervan overtuigd dat de verdachten in Schotland zelf ook een eerlijk proces zou den hebben gekregen. „Maar twee van de beste Schotse ad vocaten, in wier integriteit ik absoluut geloof en die betrok ken zijn bij de verdediging van de verdachten, denken daar an ders over." Het grootste pro bleem voor de verdachten was dat Schotland juryrechtspraak kent. „Er is zoveel publiciteit geweest. Hoe krijg je vijftien Schotten bij elkaar die hun vooroordelen opzij kunnen schuiven?" Dat probleem is nu omzeild. Het Schotse Hoogge rechtshof mag in Nederland zit ting houden. Volgens het Schotse recht moet een proces beginnen bin nen 110 dagen nadat de ver dachte in hechtenis is geno men. Zijn de aanklagers niet op tijd klaar, dan mogen ze geen uitstel vragen. De verdachte gaat dan vrijuit. De advocaten van de twee Libiërs stellen dat ze ten minte een jaar voorberei dingstijd nodig hebben. Dat be tekent dat ze waarschijnlijk om uitstel van het proces zullen vragen. Black: „Daar hopen de aanldagers ook op. Want die zijn niet klaar. Ze hebben welis waar jaren de tijd gehad, maar je hebt altijd personeelswisse lingen. Niemand van de men sen die in 1994 in het team za ten, werkt nu nog voor de aan- klagers." Essentieel voor Schotse pro cessen is de regel dat verklarin gen van getuigen altijd door an deren moeten worden beves tigd: één getuige is géén getui- In Noord-Ierland is een historisch gesprek op komst tus sen de leiders van de protestanten en de katholieken. De Ulster Unionist Party (UUP) gaf zaterdag zijn leider Da vid Trimble toestemming voor een ontmoeting met Sinn Fein-leider Gerry Adams. Die zal mogelijk al morgen of woensdag plaatsvinden. Een speciaal congres van de protestantse UUP hechtte za terdag met algemene stemmen zijn goedkeuring aan de histori sche ontmoeting. Overigens zei Trimble gisteren dat hij zijn ka tholieke tegenvoeter Adams niet de hand zal schudden. „Er is een moment waarop men de open hand uitstrekt om te laten zien dat men geen wapens ver bergt. Maar meneer Adams kan dat nog niet doen", aldus Trim ble. Het is hem en andere unio nisten een doorn in het oog dat de republiekeinen nog geen be gin hebben gemaakt met ont wapening van het verboden Ier se Republikeinse Leger (IRA). Vermoedelijk zal Trimble pro beren Adams aan te zetten tot grote haast bij het ontwapenen van de IRA. Vorige week maakte Adams bekend dat hiermee een begin zal worden gemaakt. Zijn rechterhand, McGuinnes, neemt persoonlijk de leiding van de operatie op zich. Maar de unionisten stellen zich op het standpunt: eerst zien, dan geloven. Toch wordt de persoonlijke ontmoeting gezien als een be langrijke stap voorwaarts. Tot dusver spraken de twee man nen uitsluitend via tussenperso nen, en weigerden zij direct het woord tot elkaar te richten. De jongste toezeggingen von den plaats onder de goedkeu rende blik van de Amerikaanse president Clinton. Hij trok drie dagen uit om het vredesproces, waar hij de afgelopen jaren steeds nauw bij betrokken was, een nieuwe impuls te geven. In een afsluitende toespraak in de Ierse plaats Limerick zei Clinton dat de Noord-Ierse vre desovereenkomst model zou moeten staan voor de oplossing van andere conflicten in de we reld. Tegelijk waarschuwde hij Ieren en Noord-Ieren niet terug te keren op het pad van geweld. De Amerikaanse president is in tussen teruggekeerd naar Was hington. Zurich AFP-Rtr de hand van die informatie kan misschien worden vastgesteld wat de oorzaak van de vlieg ramp is geweest. Bij het ongeluk kwamen alle 229 inzittenden van het Swissair-toestel om het leven. Reddingswerkers, onder wie 75 duikers, zijn nog altijd bezig stoffelijke resten en onderdelen van het vliegtuig uit het water te halen. Een directeur van Swis sair zei dat deze operatie moei zaam verloopt en nog lange tijd in beslag zal nemen. De twee zwarte dozen van het vliegtuig van Swissair, dat vori ge week woensdag voor de kust van Canada neerstortte, zijn te recht. De doos met vluchtgege- vens werd gisteravond gebor gen, de voice recorder zal spoe dig volgens. De radar van een onderzeeër van de Canadese marine tra ceerde de dozen zaterdag op ongeveer zestig meter diepte. Ze bevatten informatie over het verloop van de rampvlucht. Aan ge. In de Lockerbie-zaak kun nen de aanklagers hierdoor in de problemen komen, meent Black. „Een deel van hun be wijsmateriaal komt van een Li bische overloper die heeft ge werkt bij de inlichtingendienst en zegt dat hij de verdachten iets heeft zien doen. In Enge land is het genoeg als de getuige betrouwbaar overkomt, maar in Schotland niet." Black is ervan overtuigd dat de Libische ver dachten zullen worden vrijge sproken wegens gebrek aan be wijs. Volgens hem zijn er aan wijzingen dat met bewijsmate riaal is geknoeid. Twee jaar na de bomaanslag zou een wande laar in een bos een printplaatje van Zwitserse makelij hebben gevonden. Het paneeltje zou af komstig zijn uit de cassettere corder waarin de semtex-bom zat die het PanAm-toestel deed exploderen. Het printplaatje be vatte de naam van de fabrikant en het serienummer, waaruit kon worden afgeleid dat het ge leverd was aan Libië. „De verdediging heeft wel een verklaring hoe dat plaatje in handen is gekomen van de Amerikaanse recherchedienst FBI, maar daar kan ik niet ver der op ingaan", zegt Black. Hij sluit niet uit dat het printplaatje en de aanklacht tegen de Libiërs de aandacht moesten afleiden van de mogelijke betrokkenheid van Syrië en Iran. Volgens een theorie uit 1990 was de in Syrië gelegerde terreurgroep van Ah med Jibril door Iran betaald om het PanAm-toestel neer te ha len. „Maar in verband met Ope ratie Desert Storm tegen Irak was het nadelig voor Amerika en Groot-Brittannië om de con tacten met Syrië door dergelijke beschuldigingen te verslechte- Rouwende nabestaanden bezochten zaterdag bij Peggy's Cove (Cana da) de plek waar hun verwanten vorige week omkwamen bij het onge luk met een vliegtuig van Swissair. De invloed van* het Britse koningshuis moeten worden teruggedrongen. Dat vin den vooraanstaande adviseurs van de Britse premier Blair. In een gisteren gepu bliceerd rapport bepleit onderzoeksinsti tuut Demos afschaffing van alle politieke en religieuze functies van koningin Eliza beth, zo melden Britse media. Momenteel is de vorst tevens hoofd van de Kerk van Engeland. Toekomstige Britse monarchen mogen alleen nog maar de ceremoniële rol van staatshoofd spelen. Volgens de denktank zijn de Windsors ouderwets en hebben ze geen voeling meer met de maatschappij. In een eerste reactie op de voorgestelde radicale vernieuwingen stelt Bucldngham Palace dat elke grondwetshervorming een zaak is van het parlement. De koninklijke familie zal de studie met belangstelling le zen, aldus een woordvoerder. De Demos-denktank, die aanleunt te gen premier Blairs Labourpartij, pleit ook voor een referendum bij elke troonopvol ging. Als een meerderheid zich bijvoor beeld tegen kroonprins Charles uitspreekt, zou er een volksraadpleging moeten ko men over de volgende in de rij, in dit geval Charles' zoon William. Als de Britten op die manier de ene na de andere Windsor zouden wegstemmen,, kan dat het pad ef fenen voor de overgang naar een repu bliek. aldus commentaren in de media De opsteller van het rapport, Tim Ha- mes, ontkent dat de voorstellen een aan val zijn op het koningshuis. Hij benadrukt dat de plannen juist een overlevingsplan bieden voor de Windsors, die door hun te rughoudende opstelling na de dood van prinses Diana en tal van affaires kampen met een gedeukt imago. foto ap» paul chiassc Fransman drie keer overreden Een 69-jarige chauffeur is zater dag op een snelweg in oost- Frankrijk diverse keren overre den. Het slachtoffer had een af slag gemist en zijn auto op vluchtstrook neergezet. Vervol gens liep hij 150 meter in het donker terug om te kijken wat er op een verkeersbord stond. Daarbij werd hij door een auto geraakt en door nog zeker drie andere wagens overreden. Alle bestuurders zeiden dat ze 'uit angst' waren doorgereden. wndse gewond bij aanslag Praag Prof. Robert Black sceptisch over plannen voor Lockerbie-proces Trimble zal Adams geen hand geven

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5