Verplichte registratie Antillianen kansloos OnzeToplO Kabinet rekent te optimistisch 25 GULDEN CADEAU Binnenland L V00RDEELWEEK BIJ C&A Buiten slapen voor Kosovo 'Kok raadpleegde koningin over Victory' De Grave zet vaart achter bezuinigingsplan Defensie Elf doden in weekeinde Bond: politie niet te koop 0.49 1.99 5.95 11.90 9.90 2.89 8.90 10.99 2.49 10.00 \G 7 SEPTEMBER 1998 953 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensier wegens maden in de soep ?een« Een partyservicebedrijf uit het Zuid-Hollandse paveen moet 1.250 gulden boete betalen wegens het ser- i preisoep met maden. De bewuste soep stond onlangs enu tijdens een bedrijfslunch in Gouda. Een medewer- ^jat bedrijf maakte gewag van de maden, wat hem echter reactie van de kok kwam te staan. Volgens er niets mis met de soep. Het Goudse bedrijf schakelde de Keuringsdienst van Waren in, die constateerde dat jm .everancier maden in de droge soep zaten. Afgelopen het partyservicebedrijf zich verantwoorden voor je politierechter. De eigenaar gaf toe dat aanvankelijk 1 op de klacht was gereageerd. Als excuus voerde hij aan ebruikte bindmiddel en maden nauwelijks van elkaar te geiden zijn. nop Möller gaat weg Bisschop Möller van Groningen zal in oktober we- ^"^ereiken van de 75-jarige leeftijd zijn ontslag bij paus Paulus II aanbieden. Dat meldt het Bisdomblad dat H-::is in een apart artikel informeert over de 'strikt geheime' voor de benoeming van een nieuwe bisschop. Möller il oktober zijn verjaardag. Rond die datum stuurt de 3 RA, volgens het informatiebulletin, zijn ontslagbrief naar Üs je 75 jaar bent, ben je er aan toe er een punt achter zei hij in 1996 in een interview met het Nieuwsblad Joorden. Over de opvolging van Möller is nog niets be ilier leidt het bisdom Groningen al ruim 29 jaar. •alische universiteit wil filiaal Een Australische universiteit heeft plannen om een fili- tigen in Nederland. De instelling heeft daarvoor de me- ig van de Nederlandse vereniging van universiteiten VS- jagd. Dat zegt voorzitter R. Meijerink van de VSNU. s weet nog niet om welke universiteit het precies gaat. een Franse tussenpersoon benaderd om de kennis en ,van de VSNU aan de Australische universiteit ter be- te stellen. De voorzitter heeft binnenkort een gesprek, fit ook nog niet eerder meegemaakt dus ik weet niet of ga. Maar ik ben heel benieuwd", laat de voorman van [landse universiteiten weten. iiarden komen om in brand Bij een uitslaande brand in een stal van een manege in eijn zaterdagnacht elf paarden om het leven gekomen. I raakte zwaargewond. Over de oorzaak van de brand is I bekend. De omgekomen paarden waren allemaal van eren. Vijf van de elf dieren waren van één eigenaar. De I pony is ook van haar. De brand werd rond half twee Boor een voorbijganger die vaak op de manege komt. Barden konden op tijd in veiligheid komen. De dieren Bpaniek rond. De pony die ernstige brandwonden had In, werd later in de duinen teruggevonden. thuidtnemer Knorr alsnog overleden ïlang MAjHLi Eén van de elf werknemers van de Knorr-fabriek in :ht die woensdag gewond raakten door een explosie in in 4iuis, is gisteren alsnog overleden. De 49-jarige man was ge P'iht van woensdag op donderdag ter observatie opgeno- de feest jn het AMC in Amsterdam, waarna hij naar huis ere_nfoterdag kreeg de man alsnog klachten en werd hij op- ?mieihet AMC opgenomen. Daar overleed de man in de loop vajjddag. Door de ontploffing raakten elf werknemers ge in wie drie zeer ernstig. Een man werd met een dwarsle- ïnomen in het AZU. Een tweede man werd overge- ïar het brandwondencentrum in Groningen. Zijn toe- log kritiek. De derde zwaargewonde heeft een miltope- ergaan. De oorzaak van de explosie is nog onbekend. En ee i™$>je met Anne Frank al jaren zoek verd^. De originele en enige film waarop Anne Frank is te den eigens de Anne Frank Stichting 'naar alle waarschijn- in de jaren tachtig niet teruggestuurd door een Ameri- jlevisiezender. De stichting heeft dat zaterdag verklaard. on had de film uit 1941 in bruikleen gekregen voor het an een documentaire. In 1996, toen een nieuwe docu- werd gemaakt, werd ojitdekt dat in het blik met het 1 en 16-millimeter-kopie zat. Het origineel was op 8 ,,Na deze vaststelling heeft de Anne Frank Stichting ingen ondernomen om de film op te sporen. Tot nu toe geen resultaat opgeleverd", aldus de organisatie in een uw bemiddelt in Hilversum ichijn ii Jan Terlouw (D66) bemiddelt in de bestuurscrisis in oekeim. Hij is gisteren begonnen met gesprekken met de sychcorzitters van de Hilversumse gemeenteraad. Dat heeft sociQester E. Bakker (D66) bevestigd. Terlouw was onder er kanister van economische zaken in het tweede en derde :egdej/an Agt en van 1991 tot en met 1996 commissaris van klojgin in Gelderland. Terlouw staat voor een moeilijke „ttlf augustus stapten de wethouders van PvdA en WD op vragen van Jan Nagel, fractievoorzitter van de coali- pt de;r Leefbaar Hilversum. Pogingen van de lokale partij de irtooilijmen of een nieuwe coalitie te vormen mislukten. Al- iie hCDA was bereid met Leefbaar Hilversum, met veertien" de nf grootste in de raad, te praten. Samen hebben ze echter it meerderheid. SChul; :n het— MA.7T/M ZO. 13 SEPT. Elke week is anders bij C&A. Maar deze week, van maandag 7 tot en met zondag 13 september, is 't wel héél bijzonder. Dan ont vangt u bij iedere f 100,- die u bij CSA besteedt, een modecheque cadeau. En die modecheque is over een paar maanden maar liefst f25,-waard! Fashion More Staatssecretaris De Vries vreest onderscheid naar huidskleur Het pleidooi van de Amsterdamse wethouder voor min- derhedenzaken voor een verplichte registratie van Antilli anen, maakt weinig kans. Wethouder Van der Aa ziet in registratie een middel om de toenemende criminalitteit onder Antillianen te beteugelen. Staatssecretaris De Vries (Koninkrijkszaken) vindt het ongewenst dat er onder scheid wordt gemaakt tussen Antillianen en andere men sen met de Nederlandse nationaliteit. Hij vreest dat dit vooral op grond van huidskleur gaat gebeuren. amsterdam/willemstad anp De Vries zegt dat de Wet Inbur gering Nieuwkomers, die eind september van kracht wordt, voorziet in een meldingsplicht bij aankomst in Nederland. Daarmee wordt Van der Aa wordt op zijn wenken bediend, aldus De Vries. Volgens hem gaat het in Amsterdam om een beperkte groep Antillianen die moeilijk kan integreren in Ne derland. Van der Aa hoopt met regi stratie een beter zicht te krijgen op de toestroom van nieuwko mers uit de Antillen. Het laatste half jaar is het aantal Antillianen in Amsterdam sterk toegeno men. Hoewel een groot deel van hen (circa vierhonderd per jaar) zich inschrijft bij het bevol kingsregister en een inburge- ringscursus volgt, is er volgens een woordvoerder van de ge meente een toenemend aantal dat zich niet meldt. Zij trekken in bij familieleden en hebben geen behoefte zich officieel aan te melden. Het gaat vooral om jongeren met een geringe opleiding, die de kans lopen af te glijden naar criminele netwerken. Een deel van hen houdt zich bezig met drugshandel en diefstal. Ook de Amsterdamse politie heeft ge constateerd dat vooral jonge Antilliaanse immigranten zich steeds vaker schuldig maken aan drugs- en geweldsovertre- dingen. Naast de registratieplicht wil Van der Aa dat Antillianen die op Schiphol landen een verblijf adres kunnen overhandigen. De nieuwkomers moeten, indien nodig, scholing of opleidings cursussen doorlopen. De wet houder wil de jongeren zo snel ler in contact brengen met de hulpverleningscircuits. „De maatregelen moeten niet alleen de overlast tegengaan, maar zijn ook bedoeld om de jonge ren op weg te helpen in Neder land", aldus de woordvoerder. Staatssecretaris De Vries, die momenteel op kennismakings bezoek is in de Antillen, spreekt vandaag met premier Romer over de rol die het Centrum Voorlichting Antillianen op Cu rasao kan spelen. De Vries denkt ook dat goede informatie vooraf over het inburgeringstra- ject in Nederland, Antillianen ervan zal weerhouden zonder die voorbereiding naar Neder land te vertrekken. staphorst» Honderdvijftig vrouwen, mannen en kinderen uit Kosovo hebben dit weekeinde buiten doorgebracht in de bossen bij Staphorst. De vluchtelingen betuigden daarmee steun aan hun landgenoten, die de oorlog met de Serviërs zijn ontvlucht én al weken in het Balkangebergte ver blijven. Humanitaire organisaties voorspellen een ramp voor de naar schatting twee- tot driehonderduizend Kosovaren, als gevolg van gebrek aan voedsel en medicijnen. Bovendien doet binnenkort de winter zijn intrede. foto anp peter wassink Topambtenaar waarschuwt voor gevolgen economische crisis amsterdam anp ELKE WEEK IS ANDERS BIJ C&A. De economische crisis in Azië en Rusland kan het regeerak koord in gevaar brengen. Het beleid van het kabinet gaat uit van een te rooskleurig beeld van de ontwikkeling van de econo mie. Daarom moet voorrang ge geven worden aan terugdringen van het financieringstekort en is er minder ruimte om de belas ting te verlagen dan het kabinet nu voor ogen staat. Dat zegt de hoogste ambte naar van het ministerie van eco nomische zaken, secretaris-ge neraal Van Wijnbergen, in het Vlugschrift van de PvdA. Pre mier Kok zei onlangs nog dat de crisis in Rusland op termijn een negatief effect heeft op onze economie. Hij ziet daarin geen reden het scenario van het Cen traal Planbureau, waarbij wordt uitgegaan van twee procent economische groei, aan te pas sen. Volgens Van Wijnbergen komt die twee procent econo mische groei wel in gevaar. Hij vreest dat de crises in Azië en Rusland de Verenigde Staten aanzetten tot 'protectionistische maatregelen'. Deze maatrege len om de eigen economie te beschermen zouden een ramp zijn voor de Nederlandse ex port. „Het behoedzame scenario van het kabinet is niet behoed zaam genoeg. De economische groei kan tegenvallen", aldus Van Wijnbergen. Hij betwijfelt bovendien of een aantal geplan de bezuinigingen zoals bespa ringen op de sociale zekerheid, op overheidsspersoneel en op afdrachten aan de Europese Unie gehaald zullen worden. Daarnaar wijst de topambte naar op de lage olie- en gasprijs die leidt tot minder inkomsten voor ons land. den haag peter de knegt Minister-president Kok heeft koningin Beatrix de afgelopen maand 'geraad pleegd' over de aankoop van het schilderij Victory Boogie Woogie van Piet Mondri aan, dat tachtig miljoen gulden kostte. Dat zeggen topambtenaren en vooraan staande personen uit de kunstwereld. Kok zou de hoogst ongebruikelijke gift van De Nederlandsche Bank waarmee het schil derij is gekocht niet zonder ruggespraak met de vorstin hebben 'durven' aanne- Direct betrokkenen zeggen dat de kunst minnende vorstin positief op de aankoop van het doek heeft gereageerd. De Rijks voorlichtingsdienst (RVD) wil niet reageren op het gesprek dat tussen de koningin en Kok zou zijn gevoerd. „Wij gaan nooit in op de aard van de contacten tussen de minis ter-president en de koningin", aldus woordvoerder E. Brouwers, die wel kwijt wil dat 'het zeer ongebruikelijk is dat dit soort zaken onderwerp van gesprek zijn tussen de premier en de koningin'. Kok, die in de kunstwereld niet als kenner te boek staat, gaf volgens ingewijden na het gesprek met Beatrix groen licht voor de aankoop van het schilderij door de Stich ting Nationaal Fonds Kunstbezit, dat in to taal 110 miljoen van De Nederlandsche Bank had ontvangen. Hij zou zich daarbij het Rijksmuseum zou komen te hangen'. De twintigste-eeuwse Mondriaan behoort echter de moderne kunst, die niet in het Rijksmuseum hangt. „Die vraag van Kok was dus een beetje gênant", aldus een be trokkene. De voorzitter van de Stichting Nationaal Fonds Kunstbezit, J. Boll, die met het geld van De Nederlandsche Bank het doek naar Nederland haalde, zegt van geen contact tussen de koningin en Kok af te weten. Boll is naast lid van de Raad van State ook voor zitter van de Rembrandt Vereniging. Dit voorjaar besloot kunstminnaar Boll met de steun van zo'n vijftien vooraanstaande kunstkenners uit Nederland een poging te wagen geld los te krijgen van het bedrijfsle ven om de Victory Boogie Woogie vanuit de slaapkamer van de Amerikaanse uitgever Newhouse naar Nederland te krijgen. Bij 'toeval' ontmoette hij zijn oude studie vriend N. Wellink, die inmiddels tot direc teur van De Nederlandsche Bank was opge klommen. De Bank hielp Boll in een klap aan de beno digde miljoenen met een eenmalige schen king van 110 miljoen gulden. Samen met de directeur van het Haags Gemeentemuse um, H. Locher, reisde Boll naar New York en hoorde daar de 'vaste' verkoopprijs van veertig miljoen dollar. Minister van financi en Zalm reageerde echter enthousiast op de gulheid van de Nederlandsche Bank, die het mogelijk maakte de aankoop te doen. Hij lirhrtp minkfpr-nresidenf Kok ici. die ver- den haag anp Minister De Grave wil al in ja nuari aangeven hoe precies de bezuinigingen op Defensie wor den uitgevoerd. De bewinds man wil daarmee niet wachten tot de nieuwe Defensienota in het jaar 2000 klaar is. Met een 'ontwerpversie' van de Defen sienota hoopt hij de onrust bin nen de krijgsmacht over de be zuinigingen te kunnen beper ken. Ook zou hij zo het politieke initiatief in eigen hand houden. In het regeerakkoord is voor Defensie een bezuiniging van 375 miljoen gulden per jaar af gesproken. Omdat die volgens De Grave niet te verwezenlijken is zonder dat de krijgsmacht ta ken afstoot, lag het aanvankelijk in de bedoeling te wachten tot over het nieuwe strategisch concept van de NAVO duidelijk heid bestaat. Dat moet de richt lijn worden voor de verdedi- gings- en vredestaken van de NAVO-lidstaten. Die duidelijk heid ontstaat echter pas in het najaar van 1999. De christelijke militaire vak organisatie ACOM vindt het een 'heel erg goed streven' om snel duidelijkheid over de bezuini gingen te krijgen. „Ook de voor nota die minister de Grave aan kondigt, vinden wij een prima idee", zei woordvoerder P. Nus- selder zaterdag. „Alleen is het nog onzeker hoe de bezuinigin gen binnen de NAVO worden ontvangen want daar zal toch ook instemming moeten vol gen." File door ongeval bij Leidschendam leidschendam» anp Bij verkeersongevallen zijn het afgelopen weekeinde elf men sen om het leven gekomen. Het ergste ongeluk deed zich in de nacht van vrijdag op zaterdag voor op de provinciale weg Leeuwarden-Drachten ter hoogte van het Friese plaatsje Nijega. Bij een frontale botsing vonden twee mannen van 26 en 27 en een 22-jarige vrouw de dood. Bij een ongeval op de auto snelweg A4 bij Leidschendam overleed gisterochtend de 36-ja- rige man uit Heerhugowaard. Een personenauto die over man heenreed, raakte in een slip en belandde tegen de vangrail. De inzittenden van deze auto ver klaarden echter dat het slacht offer al op de weg lag en dat hun bestuurder vergeefs had gepoogd de man te ontwijken. De politie kon de toedracht van het ongeval niet reconstrueren, ook niet na urenlang sporenon derzoek. De verkeer op de A4 in de richting Amsterdam stond wel urenlang vast. De andere doden vielen bij ongevallen in Overijssel, Limburg, Noord-Bra bant, Utrecht en Gelderland. Seksbazen willen extra agenten betalen arnhem» gpd „Het Financieringstekort zal als gevolg hiervan toenemen", voorspelt Van Wijnbergen. Hij denkt zelfs dat dat tekort de grens van drie procent, die geldt in de Europese muntunie (EMU), dicht zal naderen. Nu de economische groei nog hoog is, is het volgens Van Wijnber gen verstandig het financie ringstekort te verlagen en rustig aan te doen met lastenverlich ting: „Het kabinet dient enige ruimte te creëren in de krappe begroting voor het geval er te genvallers zijn." „Hier gebeurt waar we al bang voor waren. We denderen de zeephelling af." Voorzitter H. van Duijn van de Nederland se Politiebond (NPB) is fel ge kant tegen het doorberekenen van politiekosten, zoals voorge steld door seksbazen in het Arn hemse Spijkerkwartier. In een brief van hun advocaat aan de gemeenteraad van Arnhem stel len de exploitanten van prosti- tutiepanden in het Spijkerkwar tier voor extra politiemensen te betalen om de veiligheid 's nachts in het gebied te waar borgen. Voor de NPB-voorzitter is het niet van belang of het nu gaat om de organisatoren van een voetbaltoernooi, discotheek houders of seksbazen. „De poli tie is niet te koop", zegt hij. „Mensen die betalen, willen in vloed uitoefenen en dat zal ook gebeuren." Volgens Van Duijn gaat de discussie snel de ver keerde kant op. De NPB-voor zitter vindt dat minister Peper van binnenlandse zaken daar om snel een principieel stand punt moet innemen. Paars-2 onderzoekt momen teel het doorberekenen van po litiekosten aan organisatoren van grootschalige (publieks)evenementen met een recreatief karakter. Van Duijn: „En seks is natuurlijk ook recreatie. Waarom wel bij een voetbalwedstrijd, bij een disco theek en niet in een rosse buurt? Maar wat als de organi satoren of seksbazen hun bij drage stoppen? Als we vinden dat er meer politie moet komen, moeten we daar gewoon geld voor op tafel leggen." Arnhem heeft met het Gelder land Toernooi in Gelredome de deur opengezet, erkent Van Duijn. De politiekosten daarvan werden door de gemeente Arn hem doorberekend aan de orga nisatoren van het internationale voetbaltoernooi. Van het inhu ren van agenten was daardoor geen sprake, meent Arnhems burgemeester P. Scholten. Van Duijn vindt dat 'de grootst mo gelijke onzin': „Er was een rechtstreekse relatie tussen de politie-inzet en het geld dat de dienders kregen. J. Bos van de Werkgroep Spij kerkwartier juicht het voorstel van de seksbazen toe. „Eindelijk erkennen ze schuld aan de overlast. Anders doe je zo'n aanbod niet." volgens de koningin verwittigde. Na eerdere mislukkingen kwam de laatste Mondriaan in particulier bezit alsnog naar Nederland. Het duurde echter vanwege de kabinetsformatie nog tot half augustus voor het geheim werd onthuld. Al die maanden wisten slechts zo'n twintig mensen van de 'slag om de Victory' af. Tot grote woede van de top van het ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschappen (OCW). dat zich links en rechts gepasseerd voelde. Uiteraard zijn ze blij met de Mondriaan, maar zelf zijn ze al jaren in de weer met de oprichting van een overheidsfonds voor kunstaankopen. Nu voelde men zich door 'dit jongensboek van Boll en Wellink' voor aap gezet. Het enige dat OCW nog restte, was het schilderij met huid en haar 'binnen te ha len', zonder enige restrictie of bevoegdheid bij 'die eigenzinnige en hoogmoedige' Boll en zijn vriend Wellink. Zoals eind vorige week bekend werd hebben de stichting van Boll en het ministerie van OCW achter de schermen de afgelopen week verbeten strijd gevoerd over de rechten zoals het copyright van posters, tafellakens met afbeelding van de Boogie Woogie enzovoorts. Boll wilde de opbrengsten uit de verkoop van dergelijke 'snuisterijen' ten goede laten komen aan zijn stichting Nationaal Fonds Kunstbezit, maar het ministerie weigerde dit pertinent. Boll haalde afgelopen donderdag uiteinde lijk bakzeil. Hij kreeg geen van zijn eisen in gewilligd, aldus het ministerie. Het doek is nu helemaal van de.<3aat. Andijvie, 500 gram 0.79 Bonus voordeel 0.30 Triomphe de Vienne handperen, kilo 2.99 Bonus voordeel 1.00 CU Gerookte palingfilet verpakt 100 gram 8.95 Bonus voordeel 3.00 cn Kipfilet kilO'txM)® 17.90 Bonus voordeel 6.00 Rundertartaar, kilo oaxs® 17.90 Bonus voordeel 8.00 Jambon d' Ardennes, 100 gram ®®exs> 3.89 Bonus voordeel 1.00 CU Goudse licht belegen kaas 48+, kilo®®® 13.90 Bonus voordeel 5.00 cmPerla mild koffie, snelflltermallng 4x250 gram 13.58 Bonus voordeel 2.59 Komo huisvuilzakken, per rol 2.99 Bonus voordeel 0.50 Bolchrysant in sieremmer, diverse kleuren, per stuk 14.95 Bonus voordeel 4.95 Kijk in onze winkel voor nog 400 Bonus aanbiedingen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3