PORT Knie velt Krajicek Ijiisburgse Boys: van favoriet tot schlemiel Siemerink held in tintelend New York Broers De Boer willen alleen trainen op neutraal terrein IAO 7 SEPTEMBER 1998 dBaji Graf uitgeschakeld in US Open htfc. Steffi Graf is er niet in geslaagd de laatste acht van de itufn te bereiken. De als achtste geplaatste Duitse, vijfvoudig »s in New York, verloor in 59 minuten van de Zwitserse •Jinyder: 3-6 4-6. Schnyder is als elfde geplaatst en treft in tfinale de als derde geplaatse Wimbledonkampioene Ja- jtna. Graf verklaarde na afloop dat het duidelijk was dat ïenvoudige ballen miste. „Ik kwam daardoor nooit in ?n%l." De Duitse maakte tegen de 19-jarige Schnyder maar ien onnodige fouten. Schnyder stelde dat ze verbaasd was n- %r gemakkelijke overwinning binnen het uur. „Ik dacht tokgen loodzware partij zou worden." ord toe i zarreta bij Spaanse bond i Andoni Zubizarreta blijft behouden voor het Spaanse De 36-jarige oud-keeper, die na het WK in Frankrijk zijn carrière afsloot, treedt bij de bond in dienst als team- »r. Hij wordt naar eigen zeggen 'de verbindingsman tus- jond en de nationale ploeg'. Zubizarreta kwam 124 keer •Spanje. Hij maakte vier WK's mee. In de Primera Divi- »elde hij 622 wedstrijden, voor Athletic de Bilbao, Bar- j j»n Valencia, ïria '."■staties Engellse fans in Stockholm n olm» De Engelse fans hebben zaterdagavond hun toch al infe reputatie ondubbelzinnig onderschreven. Na de EK- ceiatiewedstrijd Zwedejn - Engeland in Stockholm reageer- ijka honderd dronken hooligans hun frustraties over de 2-1 igeiag af op het hekwerk van het stadion. De politie, die uit- i vck vijftien relschoppers arresteerde, sprak schande van tndag van de Engelse supporters, die zich in de binnenstad ïatckholm flink misdroegen, era ,vil?r voor Barel bij WK triathlon lob Barel heeft zaterdag bij het WK triathlon lange af- p het Japanse eiland Sado de zilveren medaille gewon- 140-jarige sportman uit Overberg was in de sprint om de plaats net iets sneller dan zijn Deense rivaal Peter Sand- ™^B). De wereldtitel was voor de Belg Luc van Lierde, die jföjiht minuten sneller dan zijn twee achtervolgers. Het par- Êpstond uit 3 kilometer zwemmen, 136 kilometer wielren- ,8 kilometer hardlopen. Tup: Nederland tegen België IjtK» De Nederlandse vrouwentennisploeg heeft een thuis- Td geloot in de strijd om de Fed Cup in 1999. Op 18 en 19 België de tegens tander in een wedstrijd uit wereldgroep "i komt waarschijnlijk uit met Dominique van Roost, de wereld, en Sabine Appelmans, 30ste. In de huidige de Fed Cup speelt Zwitserland op 18 en 19 september ve de finale tegen Spanje. ioch wil Manchester United Mediamagnaat Rupert Murdoch staat op het punt [club Manche ster United op te kopen. De onderhandelin- gisteren bevestigd door Murdochs Engelse televisie- happij BskyBdie in zijn naam eigenaar zou worden. Vol- brenger van het nieuws, De Daily Telegraph, is met de p een bedrag van 1,9 miljard gulden gemoeid. Laatste kans op Grand Slam verkeken Met een ace van 121 mijl en tachtig minuten op de bor den stapte Richard Krajicek naar de scheidsrechtersstoel. ,,Ik stop ermee", zei de oud-Hagenaar, die tegenwoordig in Muiderberg woont. „Het gaat niet meer." Richard Kra jicek ligt uit de US Open. Niet omdat Thomas Johansson uit Zweden beter was, maar omdat zijn linkerknie weer tegenstribbelde. Een te pijnlijke pees. NEW YORK RENE VAN HATTUM GPD-VERSLAGGEVER Het leek al nergens op, de ma nier waarop hij dik een uur over de baan was gegaan. Sjokkend, sloffend en schouderschokkend. Het was snoeiheet en het waai de hard in New York, zo hard dat de bierblikjes en de plastic bierglazen door het stadion stuiterden. Tennissen in de hit te is niet Krajiceks favoriete be zigheid en aan een gevecht in de wind heeft hij absoluut een hekel. Dus werd een uur lang vermoed dat hij vooral tegen de omstandigheden knokte en te gen zijn eigen onvermogen om daar mee om te gaan. Geen forehand kwam lekker van zijn racket, te weinig vol ley's vielen in. Nog niet de helft van zijn eerste opslagen beland de in de eerste set in het ser veervak. Niettemin won hij de eerste set, omdat ook zijn Zweedse opponent fouten maakte. In de tweede set werd het al leen maar erger. Bij 1-1 leverde Krajicek voor de tweede keer zijn opslagbeurt in. Daarna werd het sjokken erger en erger lijker. Hij ging zelfs niet meer door zijn knieën. Als de bal hal verwege de baan stuiterde, veegde hij hem hard en ongeïn teresseerd weg. Viel-ie in, dan viel-ie in, was-ie uit, dan was-ie uit. Bij 7-6 en 4-5 had de Hage naar zelf genoeg van de martel gang. Hij won de game met een ace van 193 kilometer per uur, zijn achtste toch nog in ander halve set. Hij liep direct door naar de scheidsrechtersstoel en liet de achtduizend toeschou wers ontgoocheld achter. Sommigen floten, niet we tend dat de oud-Wimbledon- kampioen al jaren met zijn knieën sukkelt en hij juist in New York had willen vlammen. Begin dit jaar had hij niet voor niets geroepen dat hij tenmin ste één Grand Slam-toernooi wilde winnen dit jaar. Op Wimbledon was hij er dichtbij, maar lag Ivanisevic in de halve finale dwars met een 15-13 zege in de vijfde set. Maar in New York was de start weer lekker geweest, zonder setver lies in twee wedstrijden. „Maar ook die wedstrijden had ik met ontstekingsremmers gespeeld. Vorige week tegen O'Brien ver stapte ik me al een beetje, maar toen kon ik door de pijn heen spelen, nu ging dat niet meer." Het was de oude blessure, het scheurtje dat nu al een jaar in de meniscus van de linkerknie zit. „Maar de pijn voel je niet in de meniscus, maar in de pees." Het is de twaalfde keer dat de Hagenaar zich vanwege een Richard Krajicek tijdens zijn partij tegen de Zweed Thomas Johansson. Na tachtig minuten moest de Nederlander opgeven, waarmee zijn laatste kans op een Grand Slam-titel in 1998 vervloog. foto anp blessure terugtrok uit een toer nooi. Bijna altijd was dat van wege een knieblessure. Tien keer was hij al aan een wedstrijd begonnen, twee keer begon hij niet eens aan en gaf hij zich al voor zijn wedstrijd gewonnen. De knie die hem nu parten speelt is de knie waaraan hij in december 1996 al een keer werd geopereerd. Vorig najaar, tij dens het indoor toernooi van Parijs, liep hij het scheurtje in zijn meniscus op. Maar hij be sloot dit jaar door te spelen tot het niet meer zou gaan. Op Rol and Garros kreeg hij er alweer iets last van en in Rosmalen trok hij zich halverwege het toernooi zelfs terug om Wim bledon niet in gevaar te bren gen. Hij wilde liever rust nemen dan de lichte irritatie die hij voelde verergeren. Wel liep Krajicek al sinds de terugkeer van de klachten in Rosmalen met het idee om zijn knie opnieuw open te laten ma ken. Maar hij was er nog niet uit wanneer. Dat is hij nog steeds niet, zei hij gisteren. „Het is een mentale beslissing, die ik nu moet nemen. Als ik me laat opereren, is het seizoen voorbij en ik heb het idee dat er toch nog een paar wedstrijden in de knie zitten," zei hij nadat de ergste teleurstelling over het te rugtrekken was weggeëbd. „Ik twijfel of ik nu toch weer rust zal nemen en alsnog een paar indoortoernooien zal spe len, of dat ik me nu zal laten opereren. Er uit stappen is ge woon een hele moeilijke beslis sing. Want alles wat ik nu nog speel, is een bonus. En het zijn nog maximaal vier toernooien. En steeds maar twee achter el kaar." Bovendien heeft hij de verze kering gekregen, dat hij de knie- ij®!jk wint spijkerharde seizoensouverture van aan de spanning bezwijkende buur UTPOB ONDERWATER ;n. ^verafschuwd verblijf in ziege van de zaterdag- infsse. met €.-en degradatie ddrtief dieptepunt telt gse Boys eindelijk weer thans, dat was de ver- g aan de vooravond van amateurvoetbalseizoen De Boys van trainer gasman hadden een per- ||orbereiding achter de ||versterk.ten de toch al iiaald kinderachtige, se- Jjnds afgelopen weekein- ~v Rijnsburgse Boys dat -^dstrijden en bespiege- 1 aoraf geen enkele waar- jen. Tijdens de competi- Jture werd Rijnsburg afgedroogd door Kat- rust zag trainer Henk het onheil al naderen, .jterdamse oefenmeester kleedkamer ontvlucht en pfdschuddend plaats op il. Naderhand verklaar- jian dat hij de hoogge- jgen verwachtingen bij jgse Boys misplaatst naar diep in zijn hart trainer tegen het door geplaagde Katwijk op •bben gehoopt. Maar [gse Boys stond stijf van ining. De gevolgen wa- itrastreus: afschuwelijke s van doelman Hegie, de Louw en Alfons de dden Katwijkse treffers ig. p liep Michael de Roode, jdie schitterde in de oe- pagne, tegen een gele én ^art aan. De toch talent- widenaar had zichzelf in ^iharde partij niet in de n de eerste helft ont- pe Roode al aan rood na Tiikaze-actie op de be- i Hans Zwaan. Scheids man der Berg toverde de de slotfase alsnog het rood voor de neus na pen op doelman Van 'at was overdreven van ider, die met geel (dus 'lijk toch rood) had kun- Istaan; aan de andere *d De Roode beter moe iten met een gele kaart yijn naam. «favoriet tot schlemiel, ^het verhaal van Rijns- "Uoys. Wie er zaterdag bij Marco de Ridder (links) in een fel duel met Alfons de Kort. was op De Krom (2500 toe schouwers) geloofde zijn ogen niet. De actie van Lennert Hegie na tien minuten was een 'bloo per' van de eerste orde. De doelman, opgejaagd door Albert de Haas, verslikte zich in de bal, De Haas pikte het leder op en bezorgde Hans Zwaan een niet te missen kans: 1-0. Tien minuten later liet Martin de Louw de bal onder zijn voet doorglippen, waardoor Marco de Ridder ineens vrij baan kreeg richting Rijnsburg-doel. De Rid der schoof keurig af naar Hans Zwaan, die zijn tweede intikker- tje vqn de middag afleverde: 2- 0. Wisman en de Rijnsburgse toeschouwers waren verbijsterd over zoveel onbenulligheid. De trainer deelde zelf trouwens ook in de malaise, want hij was de bedenker van de taktische vondst om Martin de Louw aan de gevaarlijke Marco de Ridder te koppelen. Vreemd, want Rijnsburgse Boys heeft in Mi chel Roest - vorig seizoen de hoogst geëindigde Rijnsburger in het klassement Voetballer van het Jaar - een uitstekende rechtervleugelverdediger. Volgens de lezing van de trai ner kon De Louw De Ridder be ter bespelen, maar zijn pupil voelde zich zichtbaar niet in zijn element. De Warmonder is van origine een aanvaller en toonde zich veelal te gretig in de bewaking van De Ridder. De laatste had nog voor de rust de strijd kunnen beslissen, maar alleen voor Hegie besloot de foto kees van hoogdalem Noordwijker tot een schot (dat door Hegie werd gekeerd), in plaats van af te geven op zijn vrijstaande makker Zwaan. Rijnsburgse Boys stelde daar bitter weinig tegenover. De ploeg was gehandicapt door het ontbreken van aanvaller Mo hammed Boulayoune (gekomen van Tonegido), maar dat mocht niet als excuus gelden voor het povere aanvalsspel. De Rijns burgers werkten keihard, dat wel, de creatieve geest zat ech ter in de fles. Fred Bloem kon blessure niet erger kan maken die pees krijgt straks acht weken met doorspelen. „In die menis- rust als ik van de operatie moet cus moet toch worden gesne- herstellen, en dat is ook lang ge- den dus dat maakt niet uit. En noeg." zich nimmer onttrekken aan de bewaking van Edwin Robbers, Steven Faber lag aan de ketting van de veelbelovende verdedi ger Erik Bouwmeester (ex- WSB), terwijl Johan Boer zel den of nooit Wilfred Kwestro kon verontrusten. Alleen Mi chael de Roode was met een knal van afstand gevaarlijk. Op de lijn bracht Kwestro redding. In de tweede helft verhoogde Rijnsburgse Boys de druk. Kat wijk kroop terug en kwam nau welijks meer aan voetballen toe. Doelman Van Duyn kreeg het razend druk, maar de Katwijker verblikte of verbloosde niet. Katwijk-trainer Bob Kootwijk had inmiddels zijn 'rijk gevulde' reservebank ingezet. Met Pieter Slootweg (hij kampt met een onwillige rug), Peter van Duyn en Marco van der Plas (beiden terug van een blessure) in de ploeg ging het gaandeweg beter met Katwijk. De 3-0 was echter een ge schenk van de Rijnsburgers He gie en De Kort, die bal cadeau gaven aan Albert de Haas, die daarmee een goede wedstrijd met een treffer beloonde. Vijf minuten voor tijd redde Martin de Louw met een simpele schuiver de eer. Eer die even la ter omsloeg in schaamte, toen Michael de Roode tegen een ro de kaart aanliep. Trainer Wisman zag het met gemengde gevoelens aan. Hij kan na zes weken voorbereiding weer opnieuw beginnen, want voor De Roode ligt een schor sing van minimaal drie wed strijden in het verschiet. „We zijn afgestraft op persoonlijke fouten", legde Henk Wisman naderhand de vinger op de zere plek. „En daar wordt nu een maal een competitiewedstrijd op beslist. De spelers hebben onwillekeurig de druk bij zich zelf verhoogd en dat hebben ze vandaag niet aangekund. De stemming was de laatste weken te euforisch, de nederlaag heeft geleerd dat de verwachtingen bij Rijnsburgse Boys te hoog zijn." Katwijk Huug van Duyn, Bouwmees ter, Robbers, Van der Meer. Kwestro; Lentz, De Haas. Bon. Van der Kooy (75. Peter van Duyn), Zwaan (81. Sloot weg). De Ridder (65. Van der Plas). Rijnsburgse Boys: Hegie; De Louw, De Kort. De Roode, Van Lochem; Buis. Slingerland. Den Haan; Faber (57. Gie- ling). Bloem (68. Aalbersberg), Boer. Het is zaterdagavond zo'n avond die Amerikanen 'electri fying' noemen. Tintelend. Er hangt iets in de lucht. Graadje of 25, zacht briesje en achtdui zend man op de tribunes, die naar twee tennissers kijken, die allebei graag naar het net stormen. Mooie avond voor iets gedenkwaardigs. Daar zorgt Jan Siemerink voor. Hij doet er drie uur en 22 minuten over en een handvol match points, maar dan ligt Greg Ru- sedski, nummer zes van de wereld en vorig jaar finalist op de US Open, eruit. Even is Rijnsburgse Jan een held in New York. Jan Siemerink is al tien jaar prof en speelde op alle centre courts ter wereld. Maar als hij zaterdagavond voor de vijfde set opstaat en de baan op wil gaan. voelt hij kippenvel. Ter wijl hij toch al vier sets achter de rug heeft en zweet als een pakpaard. Ineens staan de achtduizend op en beginnen te schreeuwen en te klappen. „Kom op Jaaaaan. Pak'm Jaaaaan." Of ze gillen „Kom op Greeeeg". Nog voor er een bal is geslagen. En dan die zee van licht, de mooiste baanver- lichting ter wereld. Z'n eerste avondpartij in New York zal hij nooit meer vergeten en niet eens omdat hij hem wint. „Kicken man", zegt hij later. „Zo'n atmosfeer, zó gaaf." Tweeënhalve set is het niet goed, niettemin boeit de vechtlust. Siemerink wisselt knullige missers af met tover ballen. Het is juist dat onvoor spelbare dat iedereen in het Louis Armstrong-stadion op het puntje van zijn stoel houdt. Als sport entertainment is, is Siemerink-Rusedski top of the bill. „De eerste tweeënhalve set waren gewoon klote", zegt coach Tjerk Bogtstra nader hand onomwonden. „Maar Jan heeft het gered omdat hij na slechte punten toch weer goede punten heeft gespeeld. Hij is niet gaan lopen janken." Bogtstra is veel beter be stand tegen de stress dan bondscoach Michiel Schapers, die naast hem zit. Als de ont knoping nadert, is er aan Bogtstra niets te zien. Scha pers weet dan allang niet meer hoe hij moet zitten. En als Sie merink bij zijn eerste match point een simpele volley in het net laat vallen, trekt hij zijn petje strakker op zijn hoofd. „Hoe kan hij die nou missen? zegt hij opgewonden tegen Bogtstra. „Omdat hij Jan Sie merink heet", antwoordt Bogtstra koel. „Maar daarom maakt hij ook die ballen die je eigenlijk niet kunt maken, ook omdat-ie Jan Siemerink heet." Schapers' angst zit hem in de kennis dat Rusedski tegen Fer- reira en Ulihrach al drie machtpoints overleefde. Siemerink zelf spookt dat geen moment door het hoofd, zegt hij later. „Als ik mijn ser vicegames die set nou moei zaam had gewonnen dan was het misschien wel door mijn hoofd gegaan. Dan ga je na melijk je tweede service met veel risico slaan, met het ge vaar van dubbele fouten. Maar dat was die vijfde set niet zo, ik won ze makkelijk. Ik wist dat het zou lukken." Een game daarvoor doet Siemerink iets, dat alleen McEnroe ook had kunnen doen. Als het 4-4 is en hij de opslag kan breken van de uit gebluste Brit, die na twee eer dere vijfsetters op zijn tand vlees aan het tennissen is, gaat zijn return volledig de mist in. De bal vliegt veel te hoog te rug. Maar Siemerink wacht de backhandsmash van Rusedski niet af. Hij gaat achter zijn mislukte bal aan en kan daar door de zwakke smash van Rusedski met een volley be antwoorden. Schapers schiet als een kikker van zijn stoel, maar Bogtstra blijft zitten. „Stel je voor, dat Jan naar mij kijkt en ik zit daar ook zo te stressen. Dat kan toch niet." Als Siemerink zijn vierde matchpoint met een ace heeft bekroond, besluit hij volop te genieten van wat er komt. Nog even niet denken aan Jonas Björkman. Dat komt maandag wel. Nu is nu. Dit zijn de mo menten waar het in zijn ten- nisleven om gaat: genieten van een moment van glorie. Op zijn badslippers gaat hij langs de boarding. Handteke ning na handtekening deelt hij uit. Niemand slaat hij over. een kwartier lang. Het is zijn ereronde. Aan de andere kant van de baan zegt Bogtstra: „Ook dat is Jan hè". Ook hij trilt van trots. Binnen zegt Jan Siemerink later: „Het was zo mooi, zo'n mooie sfeer, dan mag je de kinderen niet verge- Frank en Ronald de Boer heb ben Ajax gemeld dat zij bereid zijn de training te hervatten, mits dit op neutraal terrein mag. Een hervatting van de trai ning (en in tweede instantie het spelen van wedstrijden) is de absolute voorwaarde, die Ajax verbindt aan de bereidheid om met de rebellerende tweeling én FC Barcelona aan tafel te gaan voor de bespreking van een compromis. Het was vanmor gen nog niet bekend hoe Ajax over het voorstel van de twee ling denkt.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17