Vrouwen vragen andere aanpak Alternatief bewegen bij Parkinson Kiem ziekten vroeg gelegd Roken en zien 'Dottercentmm is het beste' Gezondheid Dodelijk syndroom ontrafeld MAANDAG 7 SEPTEMBER 1998 Voor bepaalde ziekten wordt de kiem vaak al heel vroeg gelegd. Hartziekten, beroertes en sui kerziekten hebben dikwijls hun oorzaak in de vroegste ontwik keling van een kind. Dit stelde de Britse arts S. Barker tijdens een internationaal congres in Amsterdam. Volgens Barker kan ondervoeding van het nog on geboren kind uiteindelijk leiden tot problemen met de bloed druk, een slechte cholesterol- huishouding en een niet goed functionerend afweersysteem. Bij minder gunstige condities is er geen kans om die gezond heid 'in te halen'. Barker, werkzaam in een zie kenhuis in Southampton, ver wees naar onderzoek, waaruit blijkt dat baby's met een laag geboortegewicht of kinderen die mager en klein zijn, een gro tere kans hebben op hart- en vaatziekten. Verbetering van de omstandigheden in de kinder tijd zou op middelbare leeftijd deze ziekten kunnen voorko- Onderzoekers van het Acade misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam hebben de oor zaak van het syndroom van Smith-Lemli-Opitz ontdekt. De afwijking veroorzaakt jaarlijks bij een op de veertigduizend baby's ernstige aandoeningen aan het gezicht, de hersenen en de organen. In de meeste geval len verloopt de ziekte dodelijk. Ook het Radboudziekenhuis in Nijmegen en het Wilhelmina- ziekenhuis in Utrecht werkten aan het onderzoek mee. Het syndroom van Smith-Lem- li-Opitz (SLO) ontstaat door een genetisch defect aan een en zym, waardoor de aanmaak van Het roken van sigaretten blijkt nu ook slecht te zijn voor de ogen. Volgens Israëlische we tenschappers kan het zelfs blindheid veroorzaken. Drie on derzoekers. verbonden aan de Goldschleger Instituut van het Sheban Medisch Centrum in Tel Aviv, stelden vast dat rokers een grotere kans lopen op een aantal oogziekten, dan mensen die niet roken. Het gaat vooral om verslechtering van het ge zichtsvermogen bij ouderen en om staar. Rokers lopen' volgens de onderzoekers twee tot drie keer zo veel kans op oogaan doeningen als niet-rokers. Vol gens de onderzoekers krijgen zwangere vrouwen die roken vaker kinderen die scheel kij ken. Mensen met een actuut hart infarct kunnen het beste wor den behandeld in een dotter centrum. Dat stelt de cardio loog A. van 't Hof in een pro motie-onderzoek. Patiënten met een groot of klein hartin farct hebben meer baat bij een dotterbehandeling dan bij een behandeling met een stolsel oplossend middel. Mensen met een acuut hartin farct kunnen op twee manie ren worden behandeld. Met behulp van medicijnen (een stolseloplossend middel) of via een operaite waarbij de afge sloten kransslagader wordt omgeleid. Uit onderzoeken blijkt dat de laatste methode zowel voor mensen met een groot als klein hartinfarct het beste werkt. Desondanks wordt slechts een op de twin tig patiënten op deze manier behandeld. De meeste patiën ten komen in ziekenhuizen te recht waar geen dottermoge lijkheden zijn. Volgens Van 't Hof zijn in Nederland de af standen tussen ziekenhuis en dottercentrum echter zo klein, dat het verantwoord is om pa tiënten met een acuut hartin farct naar een centrum over te brengen. P U Z z E L R D E c R E S s E N D O K E P P S H 1 L L 1 N G A R D R A O L E L V R 1 A E G N l E E H L M E J Z H N O 1 E E T A P 1 1 R T 1 S N H E K R S W 1 O E L T T E R R E K W u O H E N E R D T V E U A s G P A P K 'A U O R A D D p S 1 O T K S O O L E O A L R O L E A 1 H B G O T E L L E J 1 P U L K D N E S N P T V R T H 1 N E N A A N 1 E N A E C U A O N A T U R 1 B R N H T K A H D L A A N D P A C D 1 E S E L M O T O R R S aanloop hiphop schuilhouden bariet huisarts shilling blauwwier liguster speling chemie naaldhak tango decressendo natuur tankboot dieplader overall toneelspel dieselmotor pretpakket uitje doodsoorzaak ranch unster ether reeel verpakken hinder riant OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar bene den, of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vor men dan regel voor regel van bo ven naar beneden nog een woord. CITAAT Kriek, parool, pover, piston, kwaad, figuur, kamer, bonbon, schat, moraal, diner, sigaar, braam, simpel. Het citaat is van Métastase.- 'Alles is gewoonte bij de mens, zelfs de deugd'. cholesterol vrijwel wordt ge blokkeerd. Nu de oorzaak van het syndroom bekend is, kun nen mensen bij wie de aandoe ning in de familie voorkomt de risico's voor hun nageslacht la ten onderzoeken. Een van de enzymen in de ge- nenstructuur, die verantwoor delijk is voor de vorming van cholesterol, is bij SLO-baby's niet of nauwelijks aanwezig. Het merendeel van deze kinderen wordt geboren met geestelijke en lichamelijke handicaps. Vaak hebben deze baby's zes tenen of zes vingers. Alleen bij mildere vormen van het syndroom is er kans op overleving. Een speciale campagne van de overheid moet iedereen ervan overtuigen, dat vrouwen nu eenmaal andere problemen hebben op gezondheidsge bied dan mannen. Daarbij gaat het niet alleen om lichamelijke verschillen. Ook opvoeding en rolpatronen spelen een rol. archieffoto Vrouwen zijn anders dan mannen. Het wordt tijd dat artsen, verzekeraars en bo bo's in de gezondheidszorg daarmee reke ning houden. De vooroordelen in spreekka mer en politiek moeten verdwijnen. „We moeten niet meer in de spreekkamer wor den uitgelachen omdat we vrouwen zijn", zei schrijfster Renate Dorrestein bij de start van een speciale landelijke campagne, op gezet door het ministerie van volksgezond heid. De campagne moet iedereen ervan overtui gen dat vrouwen nu eenmaal andere pro blemen en vragen hebben op gezondheids gebied dan mannen. Daarbij gaat het niet alleen om lichamelijke verschillen. Ook op voeding en rolpatronen spelen een rol. De statistieken laten tal van verschillen zien tussen de beide seksen. Vrouwen gaan va ker naar de huisarts dan mannen. Er zijn meer vrouwen dan mannen verslaafd aan medicijnen, terwijl dat bij alcoholverslaving duidelijk omgekeerd is. Verder hebben twee maal zoveel vrouwen als mannen last van depressie. Dorrestein, die jaren aan de vermoeid heidsziekte ME heeft geleden, wees ook op vooroordelen ten aanzien van vrouwen. „Klachten worden bij vrouwen vaker als psychisch afgedaan dan bij mannen. Toen ik ziek werd, zeiden artsen tegen mij: 'Heb je niet te veel boeken gelezen de laatste tijd? en 'Heb je wel een man in je leven? Zouden artsen zoiets ook tegen mannen hebben ge zegd?" De voorlichtingscampagne is opgezet door de recent opgerichte Stuurgroep Vrouwen hulpverlening van het ministerie van volks gezondheid. Behalve Renate Dorrestein zit ten ook andere bekende Nederlanders als Monique van de Ven en Hans Wiegel in het comité van aanbeveling. Met regionale bij eenkomsten wil de organisatie de komende maanden de sekseverschillen in de spreek kamer verder onder de aandacht brengen. Er is een nieuwe therapie ont wikkeld om Parkinson-patiën- ten beter te leren bewegen. Meer dan gebruikelijke behan delingen houdt deze therapie rekening met hun mogelijkhe den en beperkingen. De thera pie is ontwikkeld door fysiothe rapeut en bewegingsweten schapper Yvo Kamsma. Parkinson-patiënten kunnen hun bewegingen moeilijk stu ren, omdat het deel van de her senen dat hun bewegingen au tomatisch regelt niet meer goed functioneert. Hierdoor ontstaan niet alleen de bekende trillingen van ledematen, maar ook pro blemen bij veel gewone hande lingen. Mensen hebben moeite met lopen, opstaan of blijven staan. Volgens Kamsma hebben de gebruikelijke fysiotherapeu- tische behandelingen weinig zin. Deze richten zich op het opnieuw aanleren van de auto matismen, die nodig zijn om bepaalde handelingen te ver richten. Dat werkt niet volgens Kamsma, omdat Parkinson-pa- tiënten door hun hersenbescha diging juist niet in staat zijn au tomatismen aan te leren. De therapie van Kamsma richt zich dan ook op het bewust uit voeren van bepaalde handelin gen. Parkinson-patiënten zijn meestal redelijk goed in staat om eenvoudige bewegingen, zoals het geïsoleerd buigen of strekken van een arm uit te voe ren. Veel dagelijkse handelingen zijn complex van aard. Ze be staan uit snelle, gedoseerde be wegingen, die de patiënt niet bewust gecontroleerd kan uit voeren. Daarom heeft Kamsma een paar van die handelingen geanalyseerd en er eenvoudige alternatieven voor bedacht. Na enige oefening zijn patiënten in staat om deze stapsgewijs te le ren. Uit een proef met 25 patiënten bleek dat achttien van hen baat hadden bij de nieuwe behande ling. Een andere groep met de zelfde bewegingsproblemen kreeg een alternatieve behande ling: bij hen trad geen verbete ring op. Voor meer informatie: Y. Kamsma, tel. 050 - 363 2081, fax 050 - 363 3150, E-mail y.kamsma ppsw.rug.nl HEINZ Oté&AL. WAAG xsz/h WDGG /at OG&AS AGMEW GWTVAW&SW. P>AT /cZ>/*T CO0G /vt/v/v /A/ST&U.W& A^/y/V O/cE CS/TSTGAUAS& TOMPOES Heer Bommel en de Liefdadiger Ik laat u niet in de steek, zei Tom Poes ongeduldig. Als een brekel zijn zin krijgt, gaat hij zichzelf tegenwer ken, zegt Kwetal. En die kan het we ten, want hij heeft een brekelsteen. Ik weet nog niet precies wat dat is. Maar dat kom ik nog wel te weten, wanneer ik een vergrootglas heb. Je praat wartaal, zei heer Bommel krib big. Ik kan je niet volgen. Een heer van mijn stand denkt zuiver en lo gisch en alleen op die manier kan het brekel vraagstuk worden opgelost! Eh... Wat zei je over een brekelsteen? Tom Poes herhaalde geduldig wat Kwetal hem verteld had, maar heer Ollie begreep er niet veel van. Het lijkt mij gebrabbel, mompelde hij. Dat mannetje is al oud en praat naar dat het verstand heeft. Hij met zijn denkraam! Natuurlijk is het toevallig, dat hij ook naar het Savelbos gegaan is. Maar wat heeft hij daar gevonden! Een steen! Terwijl ik... Daar gaat het nu niet om, zei Tom Poes ongedul dig. De hoofdzaak is, dat Brekel on schadelijk gemaakt wordt. En dat kan alleen wanneer hij zijn zin krijgt. U moet dus vriendschap met hem slui ten. Nu bleef heer Bommel staan en een toornige uitdrukking verduister de zijn gelaat. Onzin! riep hij met overslaande stem. Hoe is het moge lijk om vriendschap te sluiten met ie mand als Lieven Brekel? Op dat mo ment ritselde het in de struiken en vanachter een woudreus trad de heer Brekel te voorschijn. Waarom is dat onzin? vroeg hij droevig. Wat is dat nu toch jammer! Kunnen we dan werkelijk geen vrienden zijn Dag en nacht ben ik bezig om lichtpuntjes te verspreiden. Ik bedoel het toch goed? redactie saskiastoelii, Libelle-enquête 1 Oprechte belangstelling voor elkaar is de basis voor een goede relatie. Dat vindt een meerderheid van de achtdui zend Libelle-lezers, die mee werkten aan een enquête van het damesblad. Het onder zoek bestond uit vragen als 'heeft u de ideale partner', 'waar gaan conflicten en er gernissen over', 'wat waren uw verwachtingen van de re- Libelle-enquête 2 Gebrek aan belangstelling heeft ook invloed op het seks leven, blijkt uit de enquête. Een op de vijf vrouwen geeft aan heel ontevreden te zijn over de seks. De meeste ru zies gaan over de opvoeding van de kinderen of de taak verdeling in huis. Ondanks te vredenheid zijn er toch regel- Vaccin nekkramp Er is een nieuw vaccin tegen nekkramp (meningococcen- ziekte) ontdekt door de Vrije Universiteit (VU) in Amster dam. Het vaccin zou bescher ming kunnen bieden tegen meningococcen B, waarvoor nog geen vaccin bestaat. Om de werking van het vaccin te testen, entte een onderzoek ster volwassenen en babyaap jes ermee in. Die blijken af- weerstoffên aan te maken te gen meerdere meningococ- censtammen. Het vaccin wordt momenteel getest bij Wizzkids latie', 'hoe gelukkij 'wilt u samen met worden'. Driekwaï zers zegt voldoend stelling van de par dervinden. De aan elkaar maakt de rel" en zorgt ervoor daj een stootje kan. Bi doende aandacht^ eerder conflictsitu^ matig terugkerend^ sen: te laat komen 0 partner, snurken, drinken. Maar ookg, willen vrijen' word rend gedrag genoe komst van de enqij^ de Libelle, die dezt de winkel ligt. i Britse zuigelingen re landse kinderen. Jfr worden in Nederla 800 gevallen van nig geconstateerd. Tie van de patiënten ojj deze bacteriële infe i nog eens 10 proceia ernstige geestelijke 1 melijke afwijkingeia; Slachtoffers zijn vck ren van zes maancte jaar, bij wie de natel weer tegen nekkrai niet goed is ontwil^ Voeding met toegevoegde onverzadigde vetzuren bevof1/ telligentie van baby's, hebben wetenschappers ontdekt1 De Rutgers Stichting heeft een informatielijn voor man nen met erectieproblemen geopend. Via nummer 0900 - 1111 888 kan continu infor matie worden opgevraagd, of een brochure worden besteld. Bovendien zijn tussen 09.00 uur 's ochtends en 21.00 uur 's avonds deskundige mede werkers aanwezig voor een persoonlijk gesprek. Sinds de opening een week geleden is de lijn al door honderden mannen gebeld. Het toevoegen van bepaalde onverzadigde vetzuren aan zuigelingenvoeding stimu leert de intelligentie. Weten schappers van de Universiteit in het Schotse Dundee ont dekten dat zuigelingen die de zuren tot zich namen, beter uit de intelligentietests kwa men. Van vierenveertig baby's kreeg de ene helft de eerste vier maanden voeding mèt de zuren en de andere helft voe ding zonder. Na tien maan den moesten de baby's een test doen: het terugvinden Erectielijn van een verstopt st< goed. De groep die;/' in hun voeding har scoorde aanmerkelg dan de andere grota goede verklaring hil wetenschappers n™ maar zij vermoede zuren de doorgifte matie via het centiÊS stelsel bevorderen, fabrikant Milupa bve rigens binnen afziet zuigelingenvoeding markt met de beddrt ren. h l' ai

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16