Leidsch Dagblad Schiphol blijft binnen marge 12 EI3D Vrees voor oorlog Iran-Afghanistan iwelen touch wint - van brute kracht I? genomineerden r Zilveren Veer Jagger in de regen Universiteit Leiden niet langer 'rijks' 'Londen en Washington willen geen Lockerbie-proces' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. \G 7 SEPTEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 REK VAN DE DAG istorisch défilé sluit herdenking Wilhelminaaf Economie Kerk en Samenleving ►Cultuur en Kunst OPTA: KPN overdrijft schade lagere tarieven Muskens bepleit betere positie kerkelijke vrijwilliger Zazous: verfrissende wind op Noorderparkfestival LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Brink schreeuwt het uit na zijn overwinning op Greg Ru- foto anp paul vreeker jitatie bezat jan Sie- iiet op de US Open. jaar kwam de 28-ja- iburger nooit verder rondjes winnen. Hij I,body voor de ise yuppies uit i, een loser. Een eke jongen, okay, loser. ivondwerd Jan Sie- ip zijn achtste US n hero, een held. Hij jjgRusedski, nummer tatst en vorig jaar fi- ide derde ronde van purf in een buitenge- ïerverende vijfsetter |r en 22 minuten (4-6, 16-2, 6-4). [ensationele zege gil- de baan honderden iningenjagers om bel. Van zeer jong tot „Ik bleef handteke- itdelen", glimlachte k. Hij was een half voordat hij door rguards door een haag van fans naar de televi siecamera's werd geleid. De Rijnsburger genoot van het kunstlicht van het centre court. „Ik had hier in die ze ven jaar nooit eerder onder licht gespeeld. Die sfeer, die Amerikaanse toeschouwers, het was geweldig. We werden één, de spelers en het pu bliek." Het stadion liep vol naarmate de wedstrijd vor derde. Amerikanen hebben een neus voor thrillers. In de vijfde set werd de hoogst aantrekkelijke partij bij vlagen bizar. Rusedski was gesloopt. Maar pas op 4-4 sloeg Siemerink toe. Hij be nutte het eerste en enige breekpunt in de set. „De flu welen touch wint het van de brute kracht", oordeelde John McEnroe voor de Amerikaan se televisie. Siemerinks naam gonsde zaterdagavond nog lang door Flushing Meadows. Pagina 17: Siemerink held in tintelend New York Minder sterke groei door vluchtcoördinatie en Azië-crisis Tegenbeêld, direc- ten van het Stedelijk )e Lakenhal, de Stich- se Uitdag, architect leijen en organisator i van de Stichting Cultureel en het "ijse Straattheater Fes- \e vijf genomineerden egionale cultuurprijs n Veer. De Leidse cul- ïuder A. Pechtold e nominaties zater- bekend in de Stads- 1. Daar werd het sluit- e Leidse Uitdag opge- jet optredens van on- ;en Matilde Santing, 1st en Rian de Waal. van de Zilveren cultuurprijs onen en gezelschap en bijzondere beteke- ■n voor het culturele e regio Leiden, wordt bekendge- \it gebeurt tijdens een ^ala, ook weer in de orzaal. De prijs be en oorkonde, een zil- Id en een geldbedrag gulden, te besteden ttureel doel. onder voorzitter burgemeester C. 'an Leiden, is verant- fiWliKEiY yleeskroket Qoor slechts erJ Per stuk rdjken of ongebakken >5, 7 t/m 13 september I9S Schiphol zal dit jaar de opgelegde grens van 380.000 vluchten niet overschrijden. Dat is een gevolg van de be perking van het vliegverkeer door de sinds maart inge voerde slot- of vluchtcoördinatie. De groei wordt verder enigszins geremd door de crisis in Azië. Schiphol groeide desondanks de eerste zes maanden procentueel harder dan de Europese concurrenten. SCHIPHOL» BILL MEYER Een en ander staat vermeld in het halfjaarbericht van de lucht haven. Was de groei van het passagiers- en vrachtvervoer in het eerste kwartaal nog aan- nzienlijk, in het tweede kwartaal kwam er de klad in als gevolg van de beperking van het aantal vluchten door de onafhankelijke slotcoördinator. Die moet er op toezien dat Schiphol zich aan de afspraken houdt. In principe mag Schiphol tot 2003 ingebruikname vijfde baan maximaal met twintig duizend vluchten per jaar groei en. Enkele weken geleden luid de slotcoördinator H. Wijkhui zen de noodklok dat de grens van 380.000 reeds in december zou worden overschreden. Zijn woordvoerder zegt nu dat de opmerking van Wijkhuizen ver keerd is weergegeven. Ook woordelijk voor de vijf nomina ties voor de Zilveren Veer, een initiatief het Leidse reclame- en adviesbureau MVKK Kommuni- katie, het energiebedrijf EWR en het Leidsch Dagblad. De jury koos het kwintet uit ruim 60 door de bevolking voorgedra gen kandidaten. De inwoners van de regio Leiden kunnen uit de vijf genomineerden de uit eindelijk winnaar kiezen door voor 16 oktober een stembiljet (binnenkort in deze krant) in te zenden. Architect Fons Verheijen is genomineerd voor zijn ontwerp voor het Nationaal Natuurhisto risch Museum Naturalis. De Stichting Tegenbeeld omdat de ze met gedichten op Leidse ge vels, de stad aan.een 'indruk wekkend monument' heeft ge holpen. Directeur Bolten van de Lakenhal wordt geprezen om dat het gemeentelijke museum onder haar leiding een centrale plek in het Leidse culturele le ven heeft veroverd. Arno Bos heeft zijn nominatie te danken aan de wijze waaróp hij Noord- wijk een plaats op de culturele kaart heeft gegeven met onder meer het Noordwijks Straat theaterfestival. In de Stichting Leidse Uitdag tenslotte ziet de jury 'een ideaal uithangbord voor het culturele leven in de regio'. Pagina 12: Leidse Uitdag: fol- deren en glimlachen -den haag Halverwege het concert van The Rolling Stones in Den Haag is het opeens dringen bij de uit gang. Vele duizenden mensen hebben er tijdens de tweede grote regenbui schoon genoeg van. Door weekt en rillend van de kou verlaten ze de modder poel van het Malieveld. Met een zuur gezicht. Ne gentig gulden is veel geld voor een half concert en een nat pak. Op het moment dat Mick Jagger even na achten op het podium verschijnt, is er een wolk breuk. De toon voor de avond is daarmee gezet. Tij dens het eerste nummer 'Satisfaction' storen nog maar weinig bezoekers zich aan het slechte weer, want gezamenlijk meezingen onder een groot stuk plastic heeft wel wat. Bovendien klaart het weer snel Wijkhuizen verwacht dat Schip hol dit jaar binnen de 380.000 vluchten blijft. Dat betekent overigens niet dat die vluchten allemaal bin nen de geluidszone passen. Ver moedelijk zal net als vorig jaar op een aantal locaties de ge luidsnorm worden overschre den. Minister Netelenbos (ver keer en waterstaat) zal volgens haar woordvoerder het beleid van haar voorganger Jorritsma voortzetten en deze overschrij dingen gedogen. De milieube weging zegt geen overschrijdin gen te accepteren en zal in dat geval naar de rechter stappen. Het netto-resultaat van de luchthaven over de eerste zes maanden kwam uit op 131,1 miljoen gulden. Dat was 12,4 procent meer dan over het eer ste deel van vorig jaar. Ondanks de nadelen die Schiphol onder- tandt van de vliegbeperking en de economische malaise in Azië verwacht de luchthaven over 1998 een belangrijke stijging van de winst ten opzichte van vorig jaar. Pleidooi voor afschaffen titel 'drs LEIDEN AAD RIETVELD De Leidse universiteit heet niet langer Rijksuniversiteit Leiden. Vandaag werd het voorvoegsel 'rijks' uit de naam geschrapt. „Want dat wekt de indruk dat onze instelling vergelijkbaar is met de Rijksdienst voor de Keu ring van Vee en Vlees of de Rijksdienst voor het Wegver keer", zei collegevoorzitter L. Vredevoogd vanmiddag in de Pieterskerk bij de opening van het academisch jaar. „Als uni versiteit voelen we ons in dit ge zelschap niet helemaal op onze plaats." Met de naamswijziging breekt Leiden met een traditie van 122 jaar. De in 1575 opgerichte uni versiteit kreeg in 1876, het jaar dat de hoger onderwijswet werd ingevoerd, het woordje 'rijks' voor de naam. „Ons gevoel van verbondenheid met de overheid is er sinds 1876 niet bepaald op vooruitgegaan", aldus Vrede voogd. „Wij zijn een zelfstandi ge instelling voor wetenschap pelijk onderwijs, geen buiten dienst van de overheid." Vredevoogd ziet bij de Neder landse universiteiten steeds meer bereidheid de 'grauwslui er van de anonimiteit' te door breken. De collegevoorzitter is daar gelukkig mee. „Zo valt voor studenten, maar ook voor onderzoekers en docenten, weer echt wat te kiezen." In Groningen pleitte rector magnificus F. van der Woude ook voor een andere naam. Niet voor zijn universiteit, maar voor de afgestudeerden. Die zouden voortaan, net als in tal van an dere landen, master moeten he ten in plaats van doctorandus. De studieduur moet worden verlengd van vier naar vijf jaar, aldus Van der Woude. „Anders prijst Nederland zich uit de in ternationalekennismarkt." Teheran ontkent invasieplan op. Maar die opleving duurt maar even. Om negen uur gaat het weer heel hard regenen en begint de vroegtijdige uittocht. Niet iedereen vindt het leuk om vooral tegen paraplu's aan te kijken. Tijdens de toe gift omstreeks kwart over tien lijkt een kwart van het veld al leeg. De mensen die er nog staan, vermaken zich overigens uitstekend, want het slechte weer zorgt onmiskenbaar voor een speciaal sfeertje. En zanger Mick Jagger is solidair met zijn fans. Hij trekt zich niet terug op het overdekte podium maar wordt, ondanks de drie regenjassen die hij bij zich heeft, ook drijfnat. Pagina 12: Rolling Stones vlammen op uitbundig Malieveld. foto anp jasper juinen TEHERAN-ISLAMABAD AFP-Rtr Tussen Iran en Afghanistan dreigt een oorlog uit te breken, al spreekt de Iraanse ayatollah Khamenei dat met klem tegen. Iran heeft een grote troepen macht geconcentreerd langs de grens met noord-Afghanistan. De Afghaanse machthebbers hebben gezworen hun land tot het uiterste te zullen verdedi gen. Amerikaanse media meldden zaterdag de Iraanse troepen concentraties. Ze baseerden zich op met defensiekringen in Washington. Volgens militaire deskundigen heeft Teheran on geveer 35.000 manschappen, 25 aanvalsvliegtuigen, tachtig T-72 tanks, twee SA-6 mobiele raket werpers, negentig zware artille rievoertuigen en zestig pantser voertuigen naar de grens ge stuurd. Enkele uren later gaf Teheran een verklaring uit. Volgens de staatsradio heeft Iran het volste recht om alle noodzakelijke maatregelen tegen de Afghaan se Taliban te nemen. Iran zegt HET WOORD IS AAN Hans van Straten Voor vele mensen zou de ideale maatschappij al ge realiseerd zijn als zij elke avond voetbal op de televi sie konden zien. 37200 137190 12718° 80% 70% 70% 20% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 3 5 .12,14 6,7 Gesprek van de dag_ Kerk en Samenleving10 Regio9,11,13 Rubrieken16 RTV/programma's15 Sport17 t/m 25 Strips16 Uitgaan26 circa 70.000 militairen te heb ben gemobiliseerd. Iran zegt dat in Afghanistan 46 Iraanse burgers zijn ontvoerd en mogelijk vermoord. Onder hen zijn tien diplomaten en een journalist. Zij verdwenen kort na de inname van de stad Ma- zar-i-Sharif door de Taliban-mi- lities, begin augustus. Volgens mensenrechtenorganisatie Am nesty International zijn zij waarschijnlijk vermoord. Hooggeplaatste Iraniërs ont kennen dat Teheran een invasie voorbereidt, 's Lands machtig ste man, ayatollah Ali Khame nei, zei in de Teheran Times dat hij een directe confrontatie tus sen de Iraanse strijdkrachten en de Taliban in Afghanistan uit sluit. Eerder al deden hoge mili tairen hetzelfde. Ten noorden van de Afghaan se hoofdstad Kaboel zijn intus sen zware gevechten uitgebro ken tussen de Taliban en strij ders van commandant Ahmed Shah Massoud. Willem Drees jr (75) overleden den haag gpd Willem Drees junior is afge lopen zaterdag in zijn woonplaats Den Haag over leden. Hij is 75 jaar gewor den en had al geruime tijd hartklachten en suikerziek te. Hij wordt donderdag be graven. De 'jonge' Drees, geboren op 24 december 1922 in Den Haag, was zijn hele le ven actief in de politiek, in navolging van zijn vader. Drees sr. was premier en is de geschiedenis ingegaan als de grondlegger van de AOW. Drees jr. richtte in 1970 de politieke partij DS '70 op uit onvrede met de koers van de PvdA. In 1971 werd hij minister van verkeer en waterstaat in het kabinet Biesheuvel. Ook was hij lid van de Algemene Rekenka mer. Tussen 1940 en 1946 stu deerde Drees aan de Neder landse Economische Hoge school te Rotterdam. In het begin van de jaren vijftig vervulde hij diverse functies bij de ministeries van finan ciën en economische za ken. Van 1956 tot 1969 was hij directeur der Rijksbegro ting en van 1969 tot 1971 thesaurier-generaal bij het ministerie van financiën. Drees jr. was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Schotse hoogleraar Robert Black sceptisch over westerse opstelling EDINBURGH-WASHINGTON GPD Groot-Brittannië en de Verenigde Staten willen geen Lockerbie-proces en hebben dat nooit gewild. Het be wijsmateriaal tegen de twee Libische verdachten is zo mager dat het extreem moeilijk zal worden hen ver oordeeld te krijgen. Dat stelt de Schotse hoogleraar internationaal recht Robert Black in een interview met de Geassocieerde Persdiensten (GPD), waarbij ook deze krant is aange sloten. Black is nauw betrokken bij onderhandelingen met de advocaten van de twee Libische verdachten en de Libische regering. Vanwege de zwakte van het bewijsmateriaal hebben Londen en Washington de keiharde voorwaarde ge steld dat een eventueel proces in Nederland door drie Schotse rechters moet worden geleid. „Ze gingen er van uit dat de Libiërs dan 'nee' zouden zeggen", aldus Black. Het proces betreft de bomaanslag die in 1988 werd gepleegd op een Amerikaanse Boeing 747 boven het Schotse Lockerbie. Daarbij verloren 270 mensen het leven. Libië heeft het afgelopen weekeinde nieuwe voor waarden gesteld aan de uitlevering van de twee Libi sche agenten die worden verdacht van de bomaan slag. De Libische leider Gaddafi eist waterdichte ga ranties dat de twee, als ze worden veroordeeld, hun straf in Nederland mogen uitzitten. Ze mogen onder geen beding zullen worden overgebracht naar een Britse of Amerikaanse gevangenis, aldus Gaddafi. De Libische leider beschuldigde Groot-Brittannië en de VS er zaterdag van dat ze Nederland willen gebrui ken als 'doorvoerhaven'. „Wij zijn bereid morgen naar Nederland te gaan, vooropgesteld dat Nederland de laatste halte is, ongeacht de uitkomst van het proces", aldus Gaddafi. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken. Van Aartsen. reageerde in het weekeinde geïrriteerd op de uitspraken van Gaddafi. De Libische leider staat volgens Van Aartsen voor een eenvoudige vraag: hij kan tegen het voorstel voor het proces in Nederland ja of nee zeggen. Over de voorwaarden kan niet worden onderhandeld, aldus de Nederlandse bewindsman. Pagina 5: 'Bewijs tegen Libiërs te mager' Ja, ik wil een abonnement op het leidsch Dagblad. - Plaats: I automatisch (f. 32,70) I I Nr. bank/giro: (l.v.m. controle bezorging) 1 twee weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal O automatisch (f. 94.15) O acceptgiro (f. 9545) V - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1