Zwembad dieper in de problemen Zoeterwoude ruziënd akkoord met opknappen Grote Polder D 'Soms is lopen hemels, dan ben ik dicht bij Frederike' Leiden Regio ?lan voor balie van heven ton valt slecht ÜIVENBERICHTEN Anti-kraak in VlietlandcoIIege Voorschoten INSDAG 1 SEPTEMBER 1998 chef erna straatsma, 071 -5356437,plv -chef judy nihof. 071 -5356416 Inbrekers teisteren school Leiderdorp fiderdorp» Bij de Julianaschool aan de Willem de Zwijgerlaan in .eiderdorp is afgelopen week vier keer ingebroken. Elke keer ft verd een ruitje ingeslagen, waarna van binnenuit het raam werd I intgrendeld. Er zijn onder meer drie computers, een draadloze ^■elefoon, een geldbedrag en een fototoestel gestolen. De laatste [an de reeks inbraken werd afgelopen weekeinde gepleegd. „'Sigaretten gestolen bij supermarkt ~r^oeterwoude» Een grote hoeveelheid sigaretten is gestolen bij 1 ien inbraak in een supermarktaan de Blankaartweg in Zoeter- ®nvoude. De dieven forceerden een raam om binnen te komen. Oegstgeest moet plan theehuis maken' hjpegstgeest» Oegstgeest moet zelf een restauratieplan maken it 'oor het monumentale paviljoentje in de tuin van het nieuwe ledaadhuis, anders loopt de gemeente subsidie mis. Met dat argu- i rment probeert CDA'er J. Gommans burgemeester en wethou- lers alsnog aan te zetten actie te ondernemen om het vervallen louten bouwsel aan de Rhijngeesterstraatweg te redden. Vorige veek maakte wethouder G. van Eisen bekend dat burgemeester In wethouders geen geld willen uittrekken voor de restauratie fan het paviljoentje. Monumentenzorg moet eerst maar eens net subsidie over de brug komen, vinden de bestuurders. Gom- I nans wijst er echter op dat monumentenzorg alleen restauratie- ilannen subsidieert. Wethouder H. Steens zegde gisteravond in :en commissievergadering toe de oproep van Gommans 'mee te temen' naar het wethoudersoverleg. De Does verwacht tekort van 125 mille Het gaat slecht met zwembad De Does in Leiderdorp. Zelfs de financiële injectie van een miljoen gulden van de gemeente heeft niet geholpen. Dit geld is onder meer be steed aan verbeteringen, zoals een 'facelift' van de kleed kamers, in de hoop meer bezoekers te trekken. ,,De prog noses waren veel te optimistisch. Het aantal recreatieve bezoekers is onvoldoende," zegt wethouder P. Kolman, die inmiddels aan de bel heeft getrokken bij Sportfond sen, de organisatie die het zwembad exploiteert. be{ leiderdorpse politiek wil goedkoper plan zien hel :ht ypERDORP» -j py nihof lel aajum zeven ton voor een cen- lt ale klantenbalie in het ge- caljeentehuis is een meerderheid vojn de Leiderdorpse politiek ïöiJel te gortig- Daarbij komt dat ,erit met name GroenLinks, BBL es(| D66 dwars zit dat burge- at leester en wethouders slechts jgi één bedrijf een offerte heb- >rsfn aangevraagd voor het ma- ,erjn van de balie en de bijbeho- pgjnde verbouwing van de hal. ,aa[loe kunnen we als raad nu gfn goede financiële afweging -j iaken", vroeg D66'er A. Veu- oufn zich gisteravond af tijdens p^n vergadering, f j c :uAlleen CDA en PvdA steunen uslt plan van burgemeester en |.,epthouders om klanten voort- -t In op één plek op te vangen, of ^0(j nu komen voor een paspoort, sJor informatie of voor een ver- n Inning. De overige partijen - Dk collegepartij WD - lopen fel warm voor het idee van een pntenbalie, maar vinden dat et college niet goed heeft na- fidacht over zijn voorstel. Wet- •jyuder A. Roest krijgt van hen de opdracht om op het plan te bezuinigen. Volgens de meeste politici kan een klantenbalie best goed koper. „Een tafel van 11.000 gulden en stoelen van 1000 gul den voor een wachtruimte. Is dat niet extreem terwijl wij juist met een klantenbalie bereiken willen dat men zo min mogelijk hoeft te wachten", aldus BBL- raadslid A. van Dijk. Met de klantenbalie wil de ge meente een aantal vliegen in één klap slaan: de service aan de inwoners verbeteren en een werkplek creëren voor de mede werkers die veilig is én voldoet aan de eisen van de ARBO-wet. Volgens wethouder Roest zijn de arbeidsomstandigheden op sommige plekken in het ge meentehuis momenteel 'ver on der de maat'. En dat is één van de redenen waarom haast is ge boden met de klantenbalie. De vele kritische reacties ver bazen de wethouder enigszins. Als je het op een goede manier wilt doen, dan ben je dit bedrag kwijt. Je kunt wel een stoel ko pen voor onder de honderd gul den, maar die is over een poosje kapot." leiderdorp judy nihof De wethouder wil 'frequent overleg' met de Raad van Be heer van Sportfondsen en wil kwartaalrapportages zien. Hij streeft naar 'verbetering van de resultaten en vermindering van de gemeentelijke risico's'. Tweeënhalf jaar geleden sloot de gemeente een contract af met Sportfondsen, voor in to taal vijf jaar. Gedurende de vori ge collegeperiode stond het overleg met de raad van beheer op een laag pitje, aldus Kolman. „Het vorige college voerde geen discussie over tegenvallers. Sportfondsen moest de kans krijgen om die tegenvallers goed te maken. Maar we weten nu dat die tegenvallers niet meer kunnen worden goedge maakt." De exploitatieresultaten van De Does zijn al jaren negatief. Zo kwam het bad in 1996 95.472 gulden tekort en in 1997 50.440 gulden. Dit jaar wordt een te kort verwacht van 125.000 gul den. Om de resultaten in 1999 en daarna op te krikken, trekt de gemeente twee ton uit voor een zogeheten warmte-kracht- koppelings-installatie voor het zwembad. Hiermee ging de Lei derdorpse politiek gisteravond akkoord. Met het nieuwe apparaat kan De Does jaarlijks 85.000 gulden besparen op energieverbruik. De vorige WKK-installatie werd verwoest bij de brand - in 1997 - in de machinekamer van het zwembad. De uitkering van de verzekering bleek niet voldoen de voor het plaatsen van een nieuwe installatie. Het Leiderdorpse zwembad De Does draait al jaren met verlies. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Hoger beroep dreigt slecht uit te pakken den haag/warmond Een 50-jarige Leidenaar die een organisator van de Warmondse paardendagen heeft mishan deld moet daarvoor wellicht een geldboete betalen. Het Haagse gerechtshof eiste gisteren in ho ger beroep een boete van dui zend gulden tegen de man. Openbaar aanklager M. van der Horst acht bewezen dat de Leidenaar twee jaar geleden, op 30 juni, opzettelijk met zijn auto tegen de spreekstalmeester van de paardendagen is aangere den. De geëiste boete is hoger dan het vonnis van de politie rechter waartegen de man be roep instelde. De politierechter veroordeelde de Leidenaar tot vijfhonderd gulden boete en een voorwaardelijke celstraf van twee weken. De 'speaker' hield de Leide naar tegen toen hij het afgezette parcours van de paardendagen opreed. Vanaf dat moment lo pen de versies uiteen. De Leide naar zegt dat hij de motor van zijn auto een beetje liet ronken. Op dat moment zou de speaker een klap op de motorkap heb ben gegeven. Toen de Leide naar uitstapte werd hij volgens eigen zeggen gemolesteerd. De organisator zegt echter dat de Leidenaar met de auto tegen zijn been reed waardoor hij het evenwicht verloor en op de mo torkap belandde. Deze versie wordt bevestigd door een oog getuige. De Leidenaar blijft ech ter ontkennen de man te zijn aangereden. „Het is een prach tig verzonnen verhaal", aldus de Leidenaar. Het gerechtshof doet over twee weken uitspraak. zoeterwoude heino van benthum Ondanks een fikse onderlinge ruzie ging de Zoeterwoudse politiek gisteravond akkoord met het plan om industrieter rein Grote Polder voor vijf mil joen gulden op te knappen. Al leen het CDA heeft grote be zwaren tegen de voorgenomen bouw van nieuwe kantoor ruimtes op twee locaties aan de rand van het terrein. Progressief Zoeterwoude (PZ) en WD zijn woedend over de wijze waarop oppositiepartij CDA deze maand de publiciteit heeft gezocht. De woede betreft een brief van het CDA aan het college van B en W. In die brief verwijt het CDA het gemeente bestuur 'achter gesloten deu- ren en zonder de bevolking in te lichten' plannen te smeden met de provincie over uitbrei ding van de Grote Polder. „We hebben ons buitengewoon paars geërgerd aan het CDA", aldus WD-raadslid I. Sanders, die de brief 'een stuk vol insi nuaties, dat getuigt van kwade trouw' noemde. PZ-raadslid W. Ooyendijk zei de houding van het CDA 'onvolwassen' te vinden. Ooyendijk verwijt de christen democraten net te doen alsof ze van niets weten. „U weet verdomd goed waar het over gaat. U probeert te insinueren dat dit niet zo is", aldus Ooyen dijk tegen CDA-fractievoorzit- ter M. Ate§. Hij verwees hier mee naar twee eerdere beslo ten vergaderingen dit jaar, waarbij de opknapbeurt van de Grote Polder ter sprake kwam. Ate§ had echter liever gezien dat die vergaderingen open baar waren geweest. Het CDA heeft grote moeite met deel van het renovatieplan voor de Grote Polder, dat voor ziet in de bouw van nieuwe kantoren op de hoek Industrie weg/Oranjelaan en tegenover de Meerburgermolen. Voor beide 'groenlocaties' moet het bestemmingsplan veranderen. Met de bouw van de deze kan toren moet een gedeelte van de geraamde renovatiekosten, van in totaal bijna vijf miljoen gul den, worden gefinancierd. De provincie Zuid-Holland stelt een subsidie voor de opknap beurt afhankelijk van de uit breiding van kantoorruimtes. Burgemeester A. Koopman schap was verbaasd over de houding van het CDA. De partij heeft volgens haar al in 1996 geconcludeerd dat het indu strieterrein aan een ingrijpende vernieuwing toe is. Uit een enquête van de Ka mer van Koophandel blijkt dat ondernemers vinden dat de Grote Polder verpauperd is en uitstraling mist. Vooral de te grote leegstand, een slechte be wegwijzering, het gebrek aan parkeerplaatsen en de onover zichtelijke verkeerssituatie op het terrein zijn de ondernemers een doorn in het oog. De op knapbeurt zou nu ook onder nemers zelf over de streep moeten trekken om te investe ren in het uiterlijk van hun panden en de directe omge ving. Boortje van Kempen loopt sponsorloop tegen jeugdkanker egstgeest connie van uffelen aie 3tifoortje van Kempen (47) ver- -osior vijf jaar geleden haar 9-ja- w?tg dochtertje aan kanker. Na ja- vond ze troost in hardlopen, gqp zondag 20 september loopt op; de Dam tot Dam-loop. Tij- uitens deze halve marathon, van ligmsterdam naar Zaandam, popt ze een sponsorbedrag bij kaar te lopen ten bate van de enpstrijding van jeugdkanker. Jei|et grootste gedeelte gaat naar vaife onlangs opgerichte Stichting wajnder Oncologie Leiden, ligt hel „Het begon in februari 1992, rmp de verjaardag van onze ;aabchter Marije. Frederike kreeg 'rdliikpijn. Even later had ze een oobileptische aanval. De dokter I dfioot haar in met een middel gen epilepsie. Maar dat hielp et. Ik had toen al het idee dat !t wat ergers dan een epilep- ;aanval moest zijn. Uit een [Rl-scan bleek dat ze een zeer jvaadaardige hersentumor ad. Zo groot als een knikker, •rie weken later werd ze geope- gerd. Ze had helemaal geen ichten toen de ziekte zich anifesteerde. Ze werd wel re- elmatig 's nachts om 3.00 uur 'akker en ze had wel eens vage uikklachten, maar de arts kon iets vinden. Na de operatie 1(j iep ze 's nachts weer door." de „Twee maanden nadat de tu- j yjor was geconstateerd, werd -iH^ederike bestraald. Zes weken jve|ng elke dag enkele minuten, 's Hef htends vroeg voordat ze naar zlfhool ging. De school heeft een ril fote rol in haar leven gespeeld. Noortje van Kempen hoopt ruim duizend gulden bijeen te lopen voor de ziekenhuisschool van het AZL. Toen ze in het ziekenhuis lag, klasje. Dat geeft die kinderen ging ze naar de ziekenhuis- zoveel afleiding. Ze wilde zo school. Daar zat ze dan met graag bijblijven." zo'n drie tot vijf kinderen in een „Drie weken na de bestraling FOTO HIELCO KUIPERS viel haar haar uit. Ze had ook een gigantisch angstgevoel ge- geen eetlust meer. Ze kreeg al- leefd. Het is leven met je strot lerlei kwalen en had het vaak dicht en met een steen op je ijskoud. Ik heb in die tijd met hart. Begin november stond Frederike 's nachts ineens weer voor mijn bed. Ze hallucineer de. We zijn daarna meteen naar het AZL gegaan, maar op een MRI-scan was niets te zien. De dokter zei dat ze misschien te druk met haar surprises bezig was en te hard voor school werkte. We mochten terugko men als sinterklaas voorbij was en ze nog steeds 's nachts wak ker werd. Op 6 december gin gen we naar het AZL, waar ze dezelfde dag nog een MRI-scan kreeg. De tumor was terug." Bestralingen op dezelfde plaats zouden alleen maar scha delijk zijn. Chemokuren zouden niet helpen. Het werd een wachten op de dood. Ze zou nog één of twee maanden heb ben. Toen ze na drie maanden nog leefde, dacht ik: misschien gebeurt het tóch wel niet. Komt er tóch een engeltje uit de he mel. Op een gegeven moment raakte ze verlamd en werd ze blind. Toen we vertelden dat ze dood zou gaan, heeft ze haar spulletjes verdeeld. Een week later raakte ze in coma en na twee weken, op 27 april 1993, is ze overleden. „Daarna viel ik in een gat. Het elastiek knapte. Die steen heb je nog steeds op je lijf liggen. Ik ben nog naar een bijeenkomst 'van de Vereniging Ouders van een Overleden Kind geweest. Maar ik was na die bijeenkomst helemaal kapot. Ik heb drie da gen gejankt. Daarna ben ik gaan sporten. Een vriendin van mij zei dat ze zo lekker gejogd had in het park. Dat ging ik ook doen, bij een loopgroepje op de zaterdagochtend. Heerlijk! Mijn trainster zei dat ik wedstrijdtij den liep." „Vorig jaar ben ik lid gewor den van Leiden Atletiek. Op ve- teranenniveau - dat is voor vrouwen boven de 35 jaar - haalde ik ritsen plakken. Door te trainen raakte ik weer ont spannen. Soms ervaar ik het lo pen als iets hemels, dan voel ik dat ik dicht bij Frederike ben. Als ik 's ochtends rond de Klin kenbergerpias loop en de opko mende zon op het water zie schijnen, is dat zo mooi. Dat geeft mij kracht. Voor mij is het lopen therapeutisch geweest." „Ik had al met de Nijmeegse 7-heuvelenloop en de 3M-loop meegedaan, toen ik de aankon diging van de Dam tot Dam- loop zag. De Nederlandse Kan kerbestrijding en de Stichting Witte Bedjes werven dan fond sen ten bate van de bestrijding van jeugdkanker. Door je te la ten sponsoren kun je geld opha len voor onderzoek. Dat wilde ik graag doen. Om sponsors bijeen te krijgen, heb ik een stukje in het vakblad voor gipsverband- meesters gezet. Er hebben al aardig wat mensen gerea geerd." „Hoe sneller ik loop, hoe meer geld ze geven. Ik heb al bijna tweeduizend gulden sponsorgeld. Het grootste deel hiervan gaat naar de begelei ding van gezinnen van kinderen die overleden zijn aan kanker. Een ander deel gaat naar de zie kenhuisschool in het AZL. Fre derike heeft zo veel aan die school gehad." mle duiven vlogen dit weekeinde ^pnuit Menen. ;'1v Het Oosten Kop 1,2, 3, 4, 5, 9; B. van dotten 6, 7, 8, 10. la|VDe Blauwkras Landesbergen 1, 3, 4, 5, 6; jomb. v/d Blom 2, 9, 10; Comb. Groenendijk/Pikaar 7; H. Sladek 8. PV De Rijnklievers W. v/d Kooy&Zn. 1,3,4, 6 t/m 10; F. Ladan 2, 5. PV De Reisduif N. de Groot Zn. 1,2,4, 7,8, 9, 10; S. van Iterson 3, 5, 6. PV Leiderdorp D. van Seggelen 1; B. van Mil 2; M. Reijerse 3, 6; W. de Roode 4, 7, 8, 10; A. Petit 5; W. van Oos ten 9. PV De Vriendenclub F. v/d Nieuwendijk Zn. 1,9, 10; R. v/d Nieuwendijk 2; Th. Habraken 3, 8; Comb. Diersman Kramer 4; Bodijn Zn. 5; J. Har- tevelt 6; Comb. Van Weeren Pracht 7. voorschoten maarten keulemans Het oude pand van het VlietlandcoIIege aan de Van Beethovenlaan in Voorschoten krijgt nieuwe bewoners. Huurders moeten voor komen dat het pand wordt gekraakt of in verval raakt. Voorschoten kocht het pand in maart van een projectontwikkelaar om het basison derwijs en de kinderopvang van extra ruim te te voorzien. De Nutsschool hield de boot echter af, omdat het gebouw te klein bleek en de omgeving te druk. De tweede kandi daat, de Ds. Fortgensschool, denkt officieel nog na over een standpunt, maar acht de kans 'zeer groot' dat de verhuizing voorlo pig niet doorgaat. „De staat van onderhoud maakt het ge bouw niet erg geschikt voor een school", zegt H. Wiegeraad van de Fortgensschool. „Het zal moeten worden verbouwd. Daarna zitten we nog met de vraag of het gebouw wel groot genoeg is voor onze school en voor een gelegenheid voor kinderopvang. Dat zijn we momenteel aan het onderzoe ken." Ook Voorschoten bezint zich op verbou wing. „Wil het gebouw geschikt worden ge maakt voor kinderopvang, dan moeten er bijvoorbeeld slaapmogelijkheden en grotere ruimten komen", zegt een woorvoerder. „En omdat we willen voorkomen dat het pand in afwachting van het onderzoek ver krot, hebben we voor deze oplossing geko zen." In het pand komt een groep van ten hoogste vijf jongeren te wonen. De huur contractenvan de 'anti-krakers' worden per maand verlengd. Hockeycoach Oltmans wil straatsportdag in Oegstgeest maarten keulemans Een 'straatsportdag' waarop de Oegstgeestse jeugd kan voetballen, hockeyen, beach- volleyballen, tafeltennissen of skateboarden. Wat de Oegstgeestse hockeybonds- coach Roelant Oltmans be treft, kan zo'n dag in juni worden georganiseerd. „Zo n gigantisch, evenement lijkt me een heel leuke manier om de beoefening van spon bij de jeugd te stimuleren." Oltmans wil de sportdag organiseren met zijn eigen sponsoring- en adviesbureau Crown Sport. Het is overi gens niet gezegd of de 'straatsportdag' ook wel echt op straat wordt gehouden. Oltmans: „Het gaat er meer om dat de sporten die wor den georganiseerd het infor mele karakter van de straat hebben. Voetbal hoeft op zo'n dag niet in een elftal te worden gespeeld, en naast de 'traditionele' sporten wil len we aandacht besteden aan bijvoorbeeld skateboar ding of rollerskaten." Oltmans, die sport een 'wezenlijk onderdeel' vindt van de ontwikkeling van kin deren, is een bekend voor vechter van jeugdsport. Zo is binnenkort de derde uitrei king van het Roelof Oltmans Fonds: een spaarpot met ruim tienduizend gulden, die is bedoeld om jeugdige spor ters te steunen bij het uitoe fenen van hun hobby Dit jaar hebben zich zeven verenigingen en personen voor een bijdrage uit het fonds gemeld: waterpolover- eniging Vivax, de Oegstgeest se tafeltennisvereniging, ASC-cricket, tennisser Mi- chiel de Wegener, schaatster Lucy Witteman, waterpoloër Koen ten Hake en judoka Jasmijn van Aller. De uitrei king van het fonds is op 18 september.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17