Geen zicht op einde staking Northwest Sterk dalende rente zet verzekeraars op scherp MF verlaagt ramingen roei wereldeconomie lilips verwacht veel van Éndapparatuur voor pc's Economie 'Binnen de alliantie worden piloten tegen elkaar uitgespeeld' Overheid schaft keurmerk voor kaas af Nieuwe 'arena' optiebeurs 'Alleenstaanden zijn de dupe bij ABP en PGGM' Vertragingen vliegverkeer zullen blijven toenemen AN DAG 31 AUGUSTUS 1998 iell en Mobil samen in Australië terdam De oliemaatschappijen Shell en Mobil bundelen n Australische raffinaderijen. De concerns denken dat het sa- nwerkingsverband kostenverlagingen en efficiëncyverbete- en oplevert, waardoor de concurrentiepositie in de regio ietert. De Australische activiteiten hebben veel last van de lortraffinaderijen in Azië. De samenwerking moet een jaar- se besparing opleveren van tachtig miljoen dollar (160 mil- n gulden) per jaar. De fusie kost ongeveeer 100 tot 150 banen, is tien procent van het totaal. aruda snijdt hard in eigen vlees J arta» De Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda wil af vijfduizend personeelsleden en van haar onderhoudsdienst, maatregel is nodig om de zwaar aangeslagen onderneming aten overleven, aldus het Indonesische persbureau Antara. f ruda zit met schulden van in totaal vierhonderd miljoen dol- (achthonderd miljoen gulden). Daarvan moet de maatschap tot 2003 ongeveer 285 miljoen dollar terugbetalen, voorna- 1! lijk aan buitenlandse crediteuren. De maatschappij lijdt per een verlies van ongeveer 240.000 dollar. W hervat productie in Sarajevo jj ajevo» Het Duitse autoconcern Volkswagen hervat zijn pro- jCtie in Sarajevo. Vandaag openen VW-topman Piëch en de 18 itse minister van buitenlandse zaken Kinkel officieel de fa- ek waar in eerste instantie tussen de vijf- en tienduizend au- 2i s van het model Skoda Felicia van de band zullen lopen. 1 oda is een van de divisies van VW. Volkswagen wil de produc- in 2000 hebben vergroot tot 30.000 stuks. De auto's zijn be- md voor de landen van ex-Joegoslavië en andere landen in 251 zuidoosten van Europa. Van 1979 tot 1992, toen de oorlog in ormalig Joegoslavië begon, produceerde VW bij Sarajevo in 16 menwerking met het bedrijf TAS de Golf, de Kever en de Jetta. J fabriek werd aan het eind van de oorlog geplunderd en com- Jó iet vernield. uim vier miljoen Duitse werklozen hn« Duitsland zal over het gehele jaar genomen in 1998 onge- 4 ?r 4,3 miljoen werklozen hebben. De komende herfst zal het ntal mensen zonder werk korte tijd onder de vier miljoen ko- ?n. maar daarna zal het door seizoensinvloeden weer stijgen. 13 it zegt directeur Jagoda van het Duitse arbeidsbureau in een erview met de krant Die Welt. Hij acht het mogelijk dat er vol- nd jaar een drie voor de komma zal komen te staan, maar hij emt de gedachte dat de cijfers op korte termijn drastisch zul- 3? i dalen een illusie. De stelling van Jagoda is een teleurstelling or bondskanselier Kohl. De Duitsers kiezen op 27 september i nieuwe Bondsdag. Kohl zei zaterdag nog dat Duitsland de 2 mende weken getuige zal zijn van een daling van de werkloos- id tot onder de vier miljoen. Internationaal Monetair j ds (IMF) begint binnenkort een herziening van zijn ra- 2^ gen voor de groei van de 12 eldeconomie. Volgens top- 9 ïoom Mussa groeit "de we- i economie dit jaar met iets 26 'r dan twee procent. Dat is procent minder dan waar- het IMF eerder uitging. 17 oewel voor dit jaar de eco- ïische vorderingen in de j eld al wel vastliggen, zal het 7, ds toch de raming voor het de kwartaal verlagen en wei die voor het derde kwartaal tassen. Dit heeft Mussa ge- op een grote bijeenkomst bankiers en economen in sas City, waar een van de alf centrale banken van de io inigde Staten is gevestigd. "*et IMF ziet zich gedwongen ramingen aan te passen de crisis in Azië, de reces- in Japan, de grote proble- in Rusland en de moeilijk- in die zich kortgeleden in [I jns-Amerika manifesteer den. Het duurt even voordat al deze ontwikkelingen merkbaar zijn in de wereldeconomie. Daarom zullen de ramingen voor volgend jaar sterker om laag gaan dan voor dit jaar. Vermoedelijk verlaagt het IMF zijn raming voor volgend jaar van drie naar twee procent. Mussa betoogde verder dat Rus land maar een klein deel vormt van de wereldeconomie, maar dat door de situatie daar de vooruitzichten van Oost-Europa en delen van West-Europa, Duitsland in het bijzonder, wel negatief worden beïnvloed. De economie van Japan, de op een na grootste ter wereld, weegt veel zwaarder mee in de berekeningen van het IMF. Hoe langer de recessie daar duurt, hoe meer invloed daarvan uit gaat op de groeiramingen. De situatie in Latijns-Amerika heeft directe gevolgen voor de VS. De Amerikaanse economie blijft in ieder geval in 1999 ook nog ge zond, maar het groeitempo zal duideijk lager zijn dan het IMF eerder aangaf, aldus Mussa. itrdam. anp L01 eliftend met de introductie het computerbesturingssys- 12 n Windows 98 verwacht 16 ips een grote slag te slaan Hl randapparatuur voor com- ;rs. In 2002 gloort een markt 120 miljard gulden. Het jj tronicaconcern noemt zich- leider in de nieuwe techno- e die deze markt moet o< nleggen. OJ )e pc-toebehorens worden °;ijm tussen de consumenten- 14 tronica, de computers en de imunicatie-activiteiten van zegt Hugh Brogan, fd van de afdeling pc-toebe- :ns, onderdeel van Philips in sumenten Electronica E), in het interne tijdschrift 1ïdial. et gaat om mogelijkheden de zogenoemde Universal 3'al Bus (USB) opent. Deze .cjiniek maakt het aansluiten randapparatuur 'zo simpel RSONALIA 6ILBERTS (58), president-di- eur van Aalberts Industries, dt commissaris bij Free Re- I Shop. Hij volgt J. VAN DEN 2 UWENHUYZEN op die af- 31 dt als commissaris. IOERK vertrekt op 1 sep- ber als bestuurslid van ld in Zaandam. Hij was de ste jaren vooral betrokken le groei van Ahold in Azië. erk blijft nog enige tijd be- ikbaar als adviseur. Ahold ft voorts B. TOBIN tot lid de raad van bestuur be- md. Hij is afkomstig van de erikaahse dochter Stop ;JP en zou aanvankelijk tot 0 iseur van de raad van com- i6 sarissen worden benoemd. D. FLINK (44) treedt op 1 sep tember in dienst van Schiphol als general manager consumer services, de dienst voor passa giers en bezoekers van de lucht haven. Hij volgt B. MAAS op. Flink was zestien jaar werkzaam bij recreatieconcern Center Par es, het laatst als algemeen direc teur Nederland, België en Duitsland. G. WITTEVEEN gaat vanaf 1 september deel uitmaken van de hoofddirectie van Staal Bank Holding, onderdeel van de Achmea Groep. Witteveen was in het verleden directeur bij Union Bank of Switzerland. badhoevedorp rudolf kleun Niet alleen passagiers stranden als ge volg van de staking bij KLM-partner Northwest. De stakers zelf zitten ook over de hele wereld. Ongeveer 55 van de meer dan vijfduizend stakende vlie gers begonnen hun acties in Neder land. Ze vormen de dubbele be manning van negen op Schiphol ge parkeerde toestellen. Zaterdag waren ze te gast in Badhoe vedorp, bij hun collega's van de Ne derlandse Vereniging van Verkeersvlie gers (VNV). De bond die van de rechter geen solidariteitsstaking mocht uitroe pen, staat de Amerikanen met raad en daad bij. Zo bemiddelde de VNV bij het boeken van hotels en kunnen de stakers via de bond naar het thuisfront bellen. Al Chaulk is kwartiermaker in Neder land voor de Amerikaanse pilotenbond ALPA. Hij benadrukt nog eens dat de staking niet uit de lucht is komen val len. „We hebben bijna twee jaar on derhandeld. Als het management nu met een goed voorstel komt, gaan we gelijk weer aan het werk. Volgens Chaulk hebben de vliegers veel positieve reacties gekregen, van het publiek en van de andere bonden binnen Northwest Airlines. Toch er kent hij dat er ook mensen zullen zijn die minder begrip hebben. De passagiers bijvoorbeeld. De lucht haven van Minneapolis, thuishaven van Northwest raaHe nagenoeg uitge storven na het uitbreken van de sta king. Honderden vluchten waren al eerder geannuleerd. Op Schiphol bleef de chaos overigens uit. De meeste pas sagiers konden worden overgeboekt naar andere vluchten. Ook een advertentiecampagne van Northwest zal niet tot begrip hebben bijgedragen. Daarin is gesteld dat de piloten gemiddeld zo'n 300.000 gulden per jaar verdienen en daarvoor veer tien dagen per maand werken. Chaulk: „Dat is een verkeerd beeld. We werken meer dagen per maand dan dat we vliegen. Trainingen, studie, reizen van en naar werk kost ook veel tijd. Boven dien vergt het in Amerika heel veel in spanning en geld om zelfs maar piloot te kunnen worden." Financiën zijn volgens hem ook niet de hoofdzaak van het conflict. „Het gaat om onze banen. Er verschyift steeds meer werk naar regionale maat schappijen, maar ook naar Continen tal Airlines, de andere alliantiepartner van KLM en Northwest. Dan kun je nu wel veel verdienen, maar daar heb je niet veel aan als je geen werk hebt. Binnen de allianties worden piloten te gen elkaar uitgespeeld. Het is jammer dat de Nederlandse rechter dat niet wilde inzien en de VNV verbood te sta ken." Chaulk heeft zelf aan den lijve onder vonden wat het is om als vlieger werk loos te raken. Bij een vorige bezuini gingsronde verloor hij zijn baan bij Northwest. Vervolgens werkte hij twee jaar bij de KLM en woonde toen in Ku- delstaart. Hij spreekt sindsdien een mondjevol Nederlands. Chaulk speculeert niet over de duur van de staking. Gisteren liet president Clinton al weten nog niet te willen in grijpen. Volgens Chaulk hoopt de di rectie dat de vliegers doordat ze ver van huis en haard zijn, de moed eerder verliezen. De stakers zijn echter van plan om na 48 uur verblijf in den vreemde naar huis te gaan. En dan heeft Northwest weer een probleem om de dienstregeling snel op gang te krijgen. Schiphol niet in de problemen door acties Het einde van de staking van piloten bij KLM-partner Northwest Airlines is nog niet in zicht. Northwest heeft in ieder geval tot en met morgen alle vluchten geannuleerd. Ook als de staking snel afloopt, duurt het nog dagen voordat de dienstregeling weer normaal is. In de Verenig de Staten strandden afgelopen zaterdag 70.000 passa giers. Op Schiphol bleven problemen uit. schiphol rudolf kleun-anp Volgens een KLM-woordvoer der waren de reizigers goed op de hoogte van de stakingsdrei ging. KLM en Northwest, die een gezamenlijke dienstregeling hebben op de routes naar Ame rika, hebben de afgelopen we ken een waar media-offensief gevoerd om alle betrokkenen op de hoogte te brengen. „Er had den ongeveer 2.500 mensen op Schiphol kunnen staan. Uitein delijk waren het er tussen de 100 en 150 die we hebben moe ten opvangen. In de loop van het weekeinde hebben we zelfs de extra omboekingsdesk geslo ten, omdat het zo rustig was." Northwest Airlines zegt als gevolg van de staking dagelijks 54 miljoen dollar aan omzet mis te lopen. De KLM heeft de scha de nog niet becijferd. „Dat kan ook pas achteraf, maar het gaat zeker om een groot bedrag." De KLM-woordvoerder constateert dat veel mensen hun reisplan nen kennelijk hebben aange past. De vluchten naar Amerika zitten niet vol. „En we voeren ook geen extra vluchten uit. Dat kan ook niet, want we hebben de 'besmet werk verklaring' aanvaard. Wanneer de onderhandelin gen tussen vliegers en North west worden hervat, was van morgen nog niet duidelijk. Wel heeft het Witte Huis al laten we ten dat als er op 7 september nog wordt gestaakt, president Clinton een afkoelingsperiode van zestig dagen kan inlassen. Dat deed hij vorig jaar ook toen Op zes Amerikaanse luchthavens vormden stakende vliegers van Northwest picket-lines. De luchthavens van Minneapolis en Memphis, waar Northwest goed is voor tachtig procent van de activiteiten, waren uitgestor ven. foto reuters bij American Airlines werd ge staakt. Struikelblok in de onder handelingen is met name de looneis. De vliegers zelf onder strepen dat hel daar niet alleen om gaat. Ze willen ook baanga ranties en afspraken om te voorkomen dat werkgelegen heid weglekt naar andere allian tiepartners. alkmaar cpd De kwaliteit van de kaas is in het geding sinds per 1 augustus de verplichte rijkskeuring voor veel kaassoorten is komen te vervallen. Kaasproducenten kunnen zelf beslissen of ze hun kaas nog laten keuren door het Centraal Orgaan voor Kwali teitsaangelegenheden in de Zui vel (COKZ). De consument hoeft zich vol gens COKZ-directeur Pette geen zorgen te maken. „De overheid treedt terug bij de kwaliteits controle, maar de controle op voedselveiligheid en gezond heidsaspecten blijft bestaan." Het afschaffen van het Rijks keurmerk geldt vooralsnog niet voor alle kazen. „De keur van Goudse, Edammer en Commis siekaas blijft nog enige jaren ge handhaafd in verband met het grote exportbelang en het goede imago van deze Nederlandse producten", aldus Pette. Maar uiteindelijk vervalt ook daar het keurmerk. Pette voorspelt verschuivin gen in de zuivelwereld, maar verwacht geen paniek. Zo kiest kaasmaker Cono uit Midden- beemster er voor om het Rijks keurmerk vrijwillig te handha ven, al zal waarschijnlijk ook ge werkt worden aan eigen keur- methoden. Nu het mogelijk is om kazen te produceren die aan andere kwaliteitseisen voldoen, ver wacht Pette de komst van nieu we kaassoorten. „Daarnaast zal er meer ruimte zijn voor diffe rentiatie binnen Nederland en de ontwikkeling van private merken of eigen keurmerken. De nieuwe voorschriften zijn overigens tijdelijk en vervallen in 2004. De overheid trekt zich stap voor stap terug en uitein delijk zal het zuivelbedrijfsleven toewerken naar eigen kwali teitssystemen. den haag gpd als het indraaien van een lamp'. Geen ingewikkelde installa- tieprodecures meer. Geen pro blemen meer met software die het aan het computer gehangen apparaat moet herkennen. Met USB kan er ook veel meer digi tale informatie de computer in en uit dan met de traditionele 'poorten', van de computer. Windows 98 kan het allemaal aan. Philips denkt dat met deze technologie de computer een steeds grotere plaats in het da gelijks huishouden zal krijgen. Scanners, draadloze muis, toet senborden geschikt voor af standsbediening, bediening voor de spelletjescomputer op infra-rood, een digitale camera, digitale speakers. Wel 127 appa raten kunnen met UBS tegelijk aan één computer worden ge hangen. De divisie halfgeleiders maakt al USB-chips en zegt concurrent Intel voor te zijn. PCE maakt de randapparatuur. Amsterdam De nieuwe apparatuur voor de optiebeurs wordt geïn stalleerd. Op 5 oktober gaat de optiebeurs volop draaien in een ver bouwde effectenbeurs op Beursplein 5. De optiehandelaren doen hun werk nu nog vanaf hun behuizing aan het Rokin. De nieuwe plek gaat Option Futures Pit heten. De Pit is een 'arena' waar zowel in opties als in futures wordt gehandeld. Eerder was dat alleen mogelijk door van de ene beursvloer naar de andere te rennen. De Pit brengt de han- delsvloeren als het ware bij elkaar. Ook Chicago en Londen werken op deze manier. foto anp marco okhuizen Als zc zonder partner en kinder loos blijven tot hun 65e zien ze daar dus geen cent van terug. De collectieve pensioenrege ling is gebaseerd op het solida riteitsbeginsel. Maar volgens De Zwaan is dat 'ongewenst' en niet meer van deze tijd. „Vroe ger was het alom geaccepteerd dat alleenstaanden meebetaal den. Maar wij willen af van dat automatisme." Bij een aantal werkgevers be staat inmiddels een pensioenre geling waarbij alleen mensen met een partner premie betalen voor het nabestaandenpen sioen. Maar bij het ABP (ambte naren) en PGGM (zorgsector) betalen alleenstaanden nog mee. CISA klaagt beide fondsen daarom aan. De NMa moet gaan uitmaken of ABP en PGGM misbruik maken van hun machtspositie. De verze kerden zijn namelijk via hun baan verplicht bij deze fondsen aangesloten. De belangendub van alleen staanden CISA gaat de pen sioenfondsen ABP en PGGM aanklagen bij de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) en de Commissie Gelijke Be handeling. De Stichting Cen trum voor Individu en Samenle ving vindt dat alleenstaanden door de pensioenfondsen wor den gediscrimineerd, doordat zij moeten meebetalen aan de pensioenen voor nabestaanden van verzekerden. „Alleenstaanden zijn ver plicht zich te verzekeren tegen een jisico dat ze nooit zullen lo pen. Ze laten immers niemand achter die een nabestaanden- uitkering nodig heeft", zegt CI- SA-directeur De Zwaan. Volgens hem gaat een derde van de ge zamenlijke pensioenbetalingen door de Nederlandse pensioen fondsen naar nabestaanden. Al leenstaanden betalen mee aan de extra premie die dat vergt. brussel anp dingscentra zijn verantwoorde lijk voor de meeste vertragin gen. Kapotte vliegtuigen en fou ten in de organisatie van de luchtvaartmaatschappijen ko men op de tweede plaats. Het weer is maar voor een klein deel verantwoordelijk voor hel leed. De AEA pleit al jaren voor een Europees systeem van luchtver- keerscontrole in plaats van de lappendeken van nationale vluchtleidingscentra. Neumeis- ter roept de politiek op een bre dere visie op het Europese luchtruim le ontwikkelen. Hij neemt er geen genoegen mee dal het percentage vertra gingen gemiddeld niet is opge lopen terwijl het vliegverkeer sinds 1990 met veertig procent is gestegen. „We zijn weer terug bij 1989. 'Poen werd de politiek gewaarschuwd en traden er ver beteringen op. Nu zijn we weer terug bij af." De vertragingen in het vliegver keer in Europa blijven toene men. De eerste zes maanden van dit jaar liep meer dan twin tig procent van de vluchten een vertraging op van langer dan vijftien minuten. Juni was met 29,1 procent het dieptepunt. „De trend verslechtert. Het culmineert in deze verschrikke lijke juni-cijfers", zegt secreta ris-generaal K. Neumeister van de AEA, de associatie van 27 Eu ropese luchtvaarmaatschappij en waarbij ook de KLM is aan gesloten. Hij stelt dat 1998 een zwart jaar wordt. De juni-cijfers zijn de afgelo pen negen jaar niet zo slecht geweest en staan op de tweede plaats van hoogste percentage vertragingen. In juni 1989 was het met 30,8 procent vertragin gen nog slechter. De luchthavens en vluchtlei- den haag anp De sterk dalende rente kan op termijn negatieve gevolgen heb ben voor de pensioenen en ver zekeringsbedrijven. Reden voor het Verbond van Verzekeraars (VNV) om de gevolgen voor de branche in kaart te brengen. Sinds de crisis in Azië om zich heen greep, steken beleggers uit die regio hun geld in 'veilige' Europese staatsobligaties. Door de toestroom gaat de rente om laag. Het rendement op tienjari ge staatsobligaties schommelt inmiddels rond de 4,3 procent. Begin dit jaar was dat nog vijf procent. Huiseigenaren wrijven zich in de handen, want ook de hypotheekrente daalt. Keerzijde van een structureel lg- ge rente is dat verzekerings maatschappijen en pensioen fondsen kunnen worden ge dwongen hun premies te verho gen. Verzekeraars gaan er tot nu toe vanuit dat ze per jaar een rendement van vier procent kunnen behalen op hun bezit tingen. Deze zogeheten reken- rente wordt vastgesteld door de controleur van de verzekerings branche, de Verzekeringskamer uit Apeldoorn. De rekenrente is de afgelopen twintig jaar niet veranderd, omdat de rente op de kapitaalmarkt altijd boven die magische grens bleef han gen. Alleen direct na de oorlog daalde de rente even onder de vier procent. De lagere rente is vooral van be lang voor de verzekeringen met een gegarandeerde eindop- brengst (lijfrentes, koopsompo lissen). „De branche gaat ervan uit dat hun beleggingen per jaar een rendement opbrengen van vier procent", legt een woord voerder van de Verzekeringska mer uit. „Wordt de rekenrente verlegd tot bijvoorbeeld 3,5 pro cent, dan missen ze een stuk opbrengst. Het ontbrekende deel moeten ze ergens vandaan halen. Dus moeten ze er meer geld voor reserveren Zijn organisatie heeft voorals nog geen reden om de reken rente aan te passen. Pas als de kapitaalmarktrente lang onder de vier procent blijft hangen, komt de toezichthouder in ac tie. Helemaal negeren kan Apel doorn de daling niet. De des kundigen binnen de Verzeke ringskamer kwamen onlangs bij elkaar om zich beraden over de snelle daling. Ook pensioenfondsen hanteren de vier-procentsregeling. Als de rente jarenlang onder de vier procent blijft hangen, komen er problemen, voorspelt directeur Huibrechtse van SFB Vermo gensbeheer. „Dat gaan of de pensioenpremies omhoog, of worden de pensioenen ver laagd, hoewel dat laatste on haalbaar is." Voor het Pensioenfonds voor de Bouw, dat door het SFB wordt beheerd, vallen de gevolgen in eerste instantie nog mee. De beleggingen in obligaties zijn beperkt, terwijl de portefeuille ook nog uit leningen bestaat met een hoger rendement. „De portefeuille wordt niet in één jaar in zijn geheel afgelost en hoeft dus niet in zijn totaliteit tegen die lage rente worden herbelegd." Huibrechtse vindt wel dat de huidige rentedaling erg snel gaat maar spreekt niet van 'acu - te paniek'. In zijn ogen zijn er voor een pensioenfonds genoeg alternatieven in de vorm van beleggingen op de aandelen markt en in de vastgoedsector.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7