Troepen Kabila willen nu oost-Congo schoonvegen GOEDKOOP Lp Gallon op drift boven Atlantische Oceaan Buitenland Duitse ambassadeur: geen gifgas in fabriek Mislukte start in Quito Eerste executies in Palestijnse gebieden Krant gooit spaarbankboekje Claes op straat Commissaris voor vluchtelingen wil blijven SPAAR MEE BIJ A&P VOOR DE GRATIS SURPRISEBOX lAANDAG 31 AUGUSTUS 1998 'anamezen stemmen president weg anama-stad De inwoners van Panama hebben gisteren met ite meerderheid tegen een tweede ambtstermijn voor presi- ;nt Ernesto Perez Balladares gestemd. Nadat bijna tweederde an de stemmen bij het referendum over de tweede ambtster- nijn was geteld, bleek 62,8 procent van de kiezers tegen te heb- ien gestemd. De president gaf de nederlaag toe. De volksraad- ileging was nodig omdat de Panamese grondwet aan het staats- loofd geen twee ambtstermijnen achtereen toestaat. Ex-dwangarbeiders eisen geld Duitsers y Namens voormalige dwangarbeiders heeft de New- orkse advocaat Ed Fagan gisteren voor een federale rechtbank luitse en Oostenrijkse ondernemingen aangeklaagd wegens het ;ebruik van dwangarbeid ten tijde van het Derde Rijk. Vandaag Yordt ook een financiële vergoeding gevorderd. De klacht be- reft onder andere Volkswagen, Siemens, Krupp, Daimler-Benz, d? Ludi. Württembergische Metallwarenfabrik, Heinkel, Eicon, IMYV en Leica. RA roept op tot opheffing Real IRA ilfast De IRA heeft opgeroepen tot de opheffing van de Real RA, de republikeinse splintergroep die verantwoordelijk was ,oor de bomaanslag in het Noordierse Omagh. „Ze moeten zich jpheffen en wel zo snel mogelijk", aldus de verklaring. „Deze jroep heeft de republikeinse zaak niet gediend." China laat dissident Wang Youcai vrij eking In China is dissident Wang Youcai na bijna twee maan- len gevangenschap vrijgelaten. Maar de 32-jarige Wang kan zijn huis in Hangzhiou in het oosten van China alleen met toestem ming van de politie verlaten. Een mensenrechtenorganisatie in Hong Kong heeft dit meegedeeld. Wang diende op 25 juni met [wee anderen een verzoek in om erkenning van de Democrati sche Chinese Partij. Dat was een unicum in de geschiedenis van de Chinese dissidentenbeweging. Wang werd op 10 juli aange- x ïouden. Khksmuide» De Ijzerbedevaart in het Belgische Diksmuide is het Afgelopen weekeinde rustig verlopen. Aan de jaarlijkse herden- 1 ting van de in de Eerste Wereldoorlog gesneuvelde Vlamingen I namen zo'n 15.000 mensen deel. Voor aanvang van de manifes- iade arresteerde de Belgische rijkswacht bijna twintig mensen, - onder wie Nederlanders. Volgens de Vlaamse omroep VRT wer- len ze aangehouden omdat ze wapens bij zich hadden of ex ile ireem-rechtse symbolen droegen. •j ■"Cambodjanen betogen tegen Hun Sen 'hnom penh Rond de 15.000 mensen hebben gisteren in de I zerbedevaart verloopt rustig iambodjaanse hoofdstad Phnom Penh gedemonstreerd voor het vertrek van premier Hun Sen, omdat hij bij de vorige maand Z jehouden verkiezingen zou hebben gefraudeerd. De demonstra lie, de grootste uit de geschiedenis van Cambodja, vormde de afsluiting van een protestweek tegen Hun Sen. Turkije verwerpt bestand PKK ankara De Turkse regering verwerpt het voorstel van de Koer dische afscheidingsbeweging PKK voor een onvoorwaardelijk (l1 staakt-het-vuren. Premier Mesut Yilmaz zei zaterdag dat hij PKK-leider Abdullah Ocalan niet beschouwt als gesprekspartner. Tyfoon Rex treft Japan 'Kyo Zware regenval als gevolg van de naderende tyfoon Rex heeft gisteren in het noordoosten van Japan huizen onder water jezet en beekjes veranderd in kolkende watermassa's. De slagre gens hebben sinds afgelopen donderdag al aan zeker veertien mensen het leven gekost. Vijf mensen worden nog vermist. Aardverschuiving Nepal: 65 doden kathmandu In een afgelegen deel van Nepal zijn zeker 65 men sen omgekomen door aardverschuivingen. Dat heeft Radio Nepal gisteren gemeld. Het Himalayagebergte wordt dit seizoen geteisterd door een reeks aardverschuivingen. Die worden ver oorzaakt door hevige regenval. Doden door hoog water in India lucknow De zwaarste overstromingen sinds mensenheugenis teisteren het noordoosten van India. Er zijn de afgelopen twee weken al meer dan duizend doden gevallen, zo meldden de au toriteiten in het weekeinde. Honderdduizenden mensen zijn ge- evacueerd uit de zwaarst getroffen gebieden. Alleen al in de deelstaat Uttar Pradesh zijn meer dan een miljoen mensen door de watermassa's ingesloten. Politie vindt verbrande Serviërs pristina De Servische politie zegt in het zuiden van de provincie Kosovo een crematorium te hebben ontdekt waar etnische Alba nezen de lichamen van zeker 22 door het Bevrijdingsleger van Kosovo (UCK) gedode Servische burgers uit Kosovo hebben ver brand. De politie zegt het crematorium te hebben ontdekt in het onlangs door Servische troepen heroverde dorpKlecka. iSLO ANP-Rtr en enorme onbemande lucht- allon zweeft ergens boven het oorden van de Atlantische Iceaan. De luchtverkeerslei- ing in de Amerikaanse basis eflavik in IJsland verloor gis- fren het contact met het on- eveer honderd meter hoge ge- aarte. Eerder was het straalja- xpiloten niet gelukt de bai rn neer te schieten. De ballon werd vorige week west-Canada opgelaten om zonniveau's te meten. Hij oerst op Noorwegen aan en Regeringsleger herovert Inga-stuwdam Spoedig weer stroom in Kinshasa Twijfels over aanval VS op Khartum Na de verovering van de laatste rebellenbolwerken in het westen van Congo willen het regeringsleger en de hulp- troepen uit Namibië, Zimbabwe en Angola nu in het oos ten de aanval openen op de tegenstanders van het be- wind-Kabila. In het weekeinde heroverde het regeringsle ger al de belangrijke stuwdam en energiecentrale bij In- KINSHASA AFP-DPA-Rtr President Kabila liet gisteren weten dat hij het zo druk heeft met de oorlog, dat hij niet van plan is de conferentie van niet- gebonden landen in Zuid-Afrika te bezoeken. In plaats daarvan stuurt hij woensdag zijn minis ter van buitenlandse zaken. De kabinetschef van presi dent Kabila, Abdoulaye Yerodia, zei gisteren dat het doel van het offensief in oost-Congo is de 'indringers uit Rwanda en Uganda' te verdrijven. Deze twee landen ontkennen overi gens steeds dat ze de Congolese rebellen steunen. De Angolese troepen die het Congolese regeringsleger te hulp zijn geschoten, trokken gisteren de havenstad Matadi binnen, met de stuwdam bij In ga het laatste strategisch be langrijke punt in het westen van het land dat nog in handen was van de rebellen. In het weekeinde was het lan ge tijd onduidelijk hoe de situa tie was bij de belangrijke stuw dam en energiecentrale bij Inga. vijftig kilometer van Matadi. Het regeringsleger meldde za terdag de dam weer onder con trole te hebben, maar rebellen leider Ondekane ontkende dat. Gistermiddag zei Kabila's kabi netschef dat de regeringstroe pen de dam nu vast in handen hebben en dat volgens de mi nister van energie de stroom voorziening van de hoofdstad Kinshasa binnen twee dagen weer op gang kan komen. In de hoofdstad Kinshasa nam de spanning gisteren af, hoewel soldaten van het rege ringsleger nog jacht maakten op rebellen. „Ze komen nu tevoor schijn als termieten uit hun nesten", zei kabinetschef Yero dia. Volgens uiteenlopende ge tuigenverklaringen is er nage noeg geen sprake meer van lynchpartijen en andere gruwe lijkheden zoals in de dagen er- bedreigt het vliegverkeer al daar. Noorse commerciële luchtvaartmaatschappijen hebben enkele routes gewij zigd om botsingen te voorko- Volgens luchtvaartautoritei ten houdt de ballon, die zon der lucht ongeveer vijf voetbal velden groot is, het nog een paar dagen vol. Volgens een woordvoerder van de luchtver keersleiding op Schiphol levert de ballon geen problemen op voor vliegtuigen die vanaf Am sterdam in noordelijke rich ting gaan. IBBfCX f li; FRANKFURT-WASHINGTON AP-ANP De Duitse ambassadeur in Sudan betwist de Amerikaanse bewering dat er grondstoffen voor zenuwgas werden gemaakt in de fabriek in Khartum die de VS op 20 augustus vernielden met kruisraketten. Volgens am bassadeur Daum werden in de fabriek El Shifa slechts antibioti ca en anti-malariapillen gepro duceerd. De ambassadeur schreef dat enkele uren na de aanval aan zijn superieuren. In de Duitse pers werd de brief za terdag gepubliceerd. Sudan heeft steeds gezegd dat de fabriek enkel medicijnen maakte. De Amerikaanse rege ring heeft onder druk om de aanval te rechtvaardigen inge stemd met nader onderzoek. De Amerikaanse krant The New York Times concludeerde in het weekeinde dat de Ameri kaanse argumenten voor de be schieting van de fabriek aan alle kanten rammelen. Het is onjuist dat de fabriek geen commercië le producten maakte en dat de in Afghanistan levende Saudiër Osama bin Laden de fabriek fi nancierde, aldus de krant. Voorts was de fabriek niet een zwaar beveiligd militair-indus trieel complex. De krant citeerde Amerikaan se en Europese ingenieurs en deskundigen die begin jaren ne gentig bij de bouw van de fa briek waren betrokken. Er wer den alleen medicijnen en vete rinaire producten gemaakt. „De fabriek leende zich gewoonweg niet voor de productie van che mische wapens", aldus de Brit se ingenieur Carnaffin, die er van 1992 tot 1996 technisch di recteur was. President Clinton heeft per soonlijk besloten de fabriek in Khartum te bombarderen. Hij werd daarbij geadviseerd door de inlichtingendienst CIA, die in het geheim een grondmonster had genomen bij de fabriek. Daarin zou EMPTA zijn gevon den, een grondstof voor het ze nuwgas VX. Chemische wapen experts wijzen er echter op dat het monster mogelijk niet goed is geanalyseerd. Twee agenten ter dood gebracht Quito Brandweerlieden inspecteren het Cubaanse toestel dat zater dag neerstortte in de Ecuadoraanse hoofdstad Quito. Daarbij kwamen negentig mensen om, inzittenden van het toestel en inwoners van de wijk waar het toestel neerkwam. Het ongeluk gebeurde toen een vol- getankte Toepolev van luchtvaartmaatschappij Cubana bij een misluk te startpoging neerstortte en in brand vloog. Aan boord waren 76 pas sagiers en 14 bemanningsleden. De meeste passagiers waren Ecuado- ranen. Van de inzittenden overleefden veertien de ramp. De Cubaanse luchtvaartmaatschappij Cubana de Aviación vliegt met veelal verou derde toestellen van Sovjet-makelij. Volgens getuigen slaagde het on gelukstoestel er twee keer niet in op te stijgen. Bij de derde poging moest de piloot hard remmen omdat het toestel niet los kwam. Het vliegtuig vloog door de hekken van de luchthaven, over een snelweg en kwam op een voetbalveld terecht. foto ap dolores ochoa TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Op bevel van president Arafat zijn gisteren twee Palestijnse veiligheidsagenten geëxecu teerd. Het is voor het eerst sinds het begin van de autonomie, in 1994, dat in de Palestijnse ge bieden de doodstraf is voltrok ken. De agenten, de broers Raid en Mohammed Sultan, waren za terdag door een militaire recht bank in Gaza-Stad veroordeeld wegens een dubbele moord. Vooral de snelheid van de rechtsgang drie dagen tussen de moord en de executie van de dadersheeft geleid tot pro testen van Palestijnse mensen rechtenorganisaties. Ze wijzen erop dat de procedures van de militaire rechtbanken niet vol doen aan internationale nor men en dat de rechters niet on afhankelijk zijn. Een van de slachtoffers in de moordzaak, Majdi Khalidi, was officier bij de Palestijnse inlich tingendienst en een vooraan staand lid van El-Fatah, de or- Nieuwe onrust in Indonesië JAKARTA THEO HAERKENS correspondent In de havenstad Cilacap aan de zuidkust van het Indone sische eiland Java hebben zich vrijdag en zaterdag plunderingen voorgedaan. Boze Indonesiërs richtten zich tegen eigendommen van landgenoten van Chine se afkomst. Met waarschu wingsschoten herstelden le ger en politie de rust. Eerder was het al onrustig in de pro vincies Noord-Sumatra en Oost-Java. In Cilacap vernielden za terdag duizenden woedende vissers een garnalenopslag- plaats. Vrijdag waren ze ook al de straat opgegegaan om te protesteren tegen de lage lonen en beweerd gesjoemel van havenautoriteiren. Bij die woedeuitbarsting gingen tien schepen, twintig huizen en een aantal auto's in vlam men op en werden winkels geplunderd. De vissers zeggen dat ze zes jaar lang geen opslag hebben gehad en zelfs min der betaald krijgen dan het minimumloon van ongeveer 170.000 roepia per maand, wat neerkomt op ongeveer een gulden per dag. Indonesië kampt met de ergste economische crisis in dertig jaar. Zelfs elementaire levensbehoeften als rijst en spijsolie zijn voor grote groe pen onbetaalbaar geworden. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Willy Glaes, oud-minister van economische zaken in België, ontving tussen 1988 en 1994 in totaal zestig miljoen frank aan 'giften'. Ruim acht miljoen frank (440.000 gulden) was af komstig van zijn echtgenote Su zanne Meynen. Dit onthulde af gelopen weekeinde de Vlaamse krant De Morgen op basis van het strafdossier dat het Belgi sche gerecht tegen Claes heeft opgesteld in het kader van het Agusta-smeergeldproces. De publicatie geeft een gede tailleerd inzicht in de geldstro men die via Claes passeerden. Het gaat om de periode dat de Belgische staat bij de Italiaanse firma Agusta een order plaatste voor de levering van 46 helikop ters. Sinds begin jaren negentig onderzoekt justitie of daarbij steekpenningen zijn betaald, mogelijk in de vorm van een gift' achteraf. Woensdag begint het proces tegen Claes en een aantal anderen. Volgens De Morgen is het ge recht tussen augustus 1988 en 23 november 1994 in totaal 27 verdachte stortingen op het spoor gekomen. Met name de echtgenote van Claes bleek haar man financieel een warm hart toe te dragen. Zo stortte ze op 15 december 1988 ruim 84.000 gulden op een privérekening van haar man, gevolgd door 5.600 gulden in februari, 22.400 gulden in april en nog eens 56.000 gulden in september 1989. Nadat Vlaamse media eerder dit jaar hadden onthuld dat drie miljoen frank op een rekening van mevrouw Meynen was ge parkeerd, verklaarde Claes dat zijn vrouw er buiten zijn mede weten een 'geheim spaarpotje' op had nagehouden. Een deel van de zestig miljoen aan stor tingen was overigens bestemd voor een rekening van de afde ling Limburg van de Socialisti sche Partij, het kiesdistrict van Claes. De onthullingen zijn bijzon der pijnlijk voor Claes. Tot dus verre hield hij vol dat hij geen frank in ontvangst heeft geno men van Agusta. als steekpen ningen noch als gift voor de partij. Hij reageerde zeer gebe ten op de berichtgeving in De Morgen. In een telefoongesprek met de redactie zou hij hebben gezegd: „Wat jullie bende ge manipuleerde smeerlappen doen, interesseert me niet." La ter liet hij via een fax weten dat de gepresenteerde gegevens 'to taal fout en dus misleidend' zijn. ganisatie van Arafat. Samen met zijn broer Mohammed en ande re familieleden raakte hij afgelo pen donderdag verwikkeld in een ruzie met leden van de Sul- tan-clan. Het conflict eindigde abrupt toen de Sultans hun dienstwapens gebruikten. Majdi en Mohammed Khalidi werden dodelijk getroffen, een derde broer raakte zwaar gewond. Onmiddellijk na de moorden riep El-Fatah een staking uit in de Gazastrook. In sommige de len van Gaza-Stad en Khan Yu- nis sloten alle winkels hun deu ren. Het Palestijnse bestuur kondigde maatregelen af die het dragen van dienstwapens bui ten diensttijd aan banden moe ten leggen. Twee dagen na de dubbele moord veroordeelde een mili taire rechtbank twee van de broers Sultan tot de doodstraf. Een derde, niet direct bij de moorden betrokken, kreeg le venslang. Hoger beroep is niet mogelijk, zodat de straffen gis teren al konden worden voltrok- Noord-Korea schiet raket richting Japan TOKYO AFP-Rtr Noord-Korea heeft vanmorgen een raket afgeschoten in de richting van de Japanse Zee. Dat melden Amerikaanse mili taire bronnen. De ballistische raket is in zee gevallen ten zui den van de Russische havenstad Vladivostok en ten noordwesten van Japan. De Japanse Zee ligt tussen Japan en het Koreaanse schiereiland. In 1993 testte Noord-Korea een middellange- afstandsraket en toonde aan dat delen van westelijk Japan bin nen het bereik liggen van deze Rodong-1-raket. Sadako Ogata komt morgen naar Den Haag 0 Ruim 40.- GRATIS boodschappen en honderden §uldens waardebonnen- roordeel op diverse attracties. GRATIS Surprisepunt bij elke ƒ10,- boodschappen. DE HELE WEEK BLUE BAND MARGARINE pakje 250 gram van YOVOL HOUDBARE f"00 DRINKYOGHURT RIBLAPPEN diverse smaken 500 gram r 99 fles 942 ml. 179 NU J' N De Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen, de Japanse Sadako Ogata, houdt morgen in Nederland de tweede Van Heuven Goedhartlezing. De Stich ting Vluchteling organiseert deze twee jaarlijkse lezing om aandacht te vragen voor de positie van vluchtelingen. Aan de vooravond van haar komst naar Den Haag, waar ze door koningin Beatrix wordt ontvangen, sprak onze correspondent in Genève met haar. GENÈVE BOB KROON CORRESPONDENT Het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen van de Verenigde Naties (UNH- CR), dat wereldwijd 22 miljoen vluchte lingen onder zijn hoede heeft, ligt onder vuur. Terwijl de veldwerkers door hun beschermelingen steeds vaker worden bedreigd, beroofd of ontvoerd, heeft het Hoge Commissariaat zelf nogal wat kri tiek te verduren over vermeend wanbe leid en zelfs financiële malversaties. Toch denkt Hoge Commissaris Sadako Ogata (70) niet aan aftreden. Ogata, een klein, grijzend omaatje met een tomeloze wilskracht, staat al acht jaar aan het hoofd van 's werelds be langrijkste hulpverleningsorganisatie en beheert een jaarbudget van ongeveer een miljard dollar. Wat motiveert haar om ondanks de kri tiek en het permanente geldgebrek aan te blijven als haar ambtstermijn eind dit jaar afloopt? „Ik hoef niet zo nodig en ik lobby ook niet voor een verlenging van mijn termijn", zegt ze Ogata in accent loos Engels. „Maar diverse Afrikaanse en westerse landen, de Verenigde Staten in begrepen, hebben mij gevraagd nog een poosje aan te blijven. Ik ben bereid en gezond genoeg om door te gaan, maar niet voor een volledige ambtstermijn van vijf jaar. Een of twee jaar, maxi maal." Het is een publiek geheim, dat met na me de Europese Unie acht jaar genoeg vindt voor Ogata. Achter de schermen is de politieke touwtrekkerij al in volle gang. Chris Patten, de laatste Britse gou verneur-generaal van Hong Kong, wordt als mogelijk opvolger genoemd en ook de naam van Emma Bonino is gevallen, de temperamentvolle Eurocommissaris voor de Mensenrechten die vaak met Ogata overhoop ligt. De Hoge Commis saris zegt er niet wakker van te liggen: „Zo zitten de Verenigde Naties nu een maal in elkaar. Als de Algemene Verga dering iemand anders kiest, vind ik het best. Dan ben ik eind dit jaar weg." Ze voelt zich wel gekwetst door de re cente aanvallen op haar beleid in de ge respecteerde Financial Times. De krant hekelde het 'wanbeleid in een organisa tie, die niet langer spreekt namens of opkomt voor de vluchtelingen'. Ogata betreurt het dat het Britse dagblad 'niet eens de moeite nam contact met mij op te nemen alvorens deze onjuiste en on gerechtvaardigde artikelen te publice- „Ik zeg niet dat wij perfect zijn in deze niet zo perfecte wereld", benadrukt Oga ta. „We hebben 274 posten in de gevaar lijkste gebieden ter wereld, waar militai ren soms niet eens durven komen. Denk eens aan Rwanda, Congo en Kosovo. In de Afrikaanse regio van de Grote Meren zijn sinds het begin van de crisis in Rwanda in 1994 zo'n veertig van onze medewerkers ontvoerd, gedood of ver mist. Onder zulke oorlogsomstandighe den gaat er ook financieel wel eens iets mis, maar al onze uitgaven worden door interne en externe accountants gecon troleerd. We zijn trouwens bezig met in terne hervormingen en een strakkere be leidsvoering en die herstructurering zou ik graag willen afmaken.',' Kan Ogata nog wel vrijwilligers vinden voor vluchtelingenwerk, dat hoe langer hoe riskanter wordt? „Er is gelukkig geen gebrek aan gemotiveerde, humanitaire hulpverlenersaldus de Hoge Commis saris. „Het probleem ligt op het financië le vlak. Als de televisie bol staat van el lende in een bepaald gebied, dan komt het geld er wel. Kosovo bijvoorbeeld staat nu in het centrum van de belang stelling en Europese landen voelen zich er direct bij betrokken. Maar bij slepen de problemen in verre streken, zoals Af ghanistan of Afrikaanse landen, hebben we met donorvermoeidheid te kampen. Voor onze teams te velde is het enorm frustrerend, als we een project moeten afkappen omdat er geen fondsen meer zijn." Nederland hoort met de Scandinavische landen tot de trouwe supporters van UNHCR, constateert Ogata met dank baarheid. „Maar uw landgenoot Van Heuven Goedhart, de eerste Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen, zei het een halve eeuw geleden al: in deze baan blijf je een permanente bedelaar.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5