UIT Nederland vergrijst, dus Bowls heeft de toekomst Bij Shogi ligt de verrassing altijd op de loer Organisatoren Euro 2000 nemen dreigementen UEFA niet serieus i Sport ANDAG 31 AUGUSTUS 1998 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -5356463 GESPROKEN Frank de Boer in Sportweek over de elleboogstoot van Van Gastel: „Herzelfde heeft Van Gastel mij geflikt. Toen zei ik nog tegen Item: "Gaat de goede kant op met jou.'" Ronald de Boer in Sportweek: „Vorig jaar om deze tijd hadden we verwacht nog bij Ajax te spe len. Die gevoelens zijn opeens veranderd. Oldenhof heeft ge voelens gekregen vooreen ande re vrouw. Had hij dat verwacht? Lijkt ons niet. Jacco Eltingh in Sportweek: „Ik vind het meer dan terecht dat wij dat geld krijgen. Omdat het onze marktwaarde is. Bij een toernooi als Wimbledon, claar kan ik gewoon boos om worden, is er ontzettend veel prijzengeld. Zo'n beetje het meest van het he le jaar. Je krijgt 20.000guldens als je de eerste ronde single ver liest. Maar wij ontvangen slechts vijf procent van de inkomsten van het toernooi. Bij andere eve nementen is het prijzengeld meestal eenderde van het bud get. Dat is veel reëler en niet zo triest als bij Wimbledon. Idem over de aanstaande be valling van zijn vrouw, moge lijk tijdens het US Open: „Ik heb met Paul een afspraak. Mocht het thuis beginnen, dan ga ik terug. Het is alleen de vraag wat ik doe als het op de dag van de finale gebeurt. Of de dagervoor. Dat is wel moeilijk. Ik moet maar zorgen dat het niet samenvalt. Misschien moet ik al mijn positieve energie aan wenden. Idem: „Ik heb vier finales gespeeld in de single. Heb ze alle vier gewon - nen. Op vier verschillende on dergronden. Is uniek. Ik ben de enige die op Wimbledon drie tie breaks in de eerste drie sets heeft gespeeld en ze alle drie heeft ge wonnen. Is uniek. Ik heb alle nummers één van de wereld twee keer gepakt. Is niet slecht. Ik kan stoppen nu. Ik heb een ontzettend goed gevoel over mijn carrière. Oud-Feyenoorder Geoffrey Claeys in Mumo: „Ik herinner me nog hoe George Leekens (Belgisch bondscoach, red.) bij mijn overgang van Club Brugge naar Feyenoord hoog op gaf over mijn kwaliteiten. Claeys zou zich in Nederland wel waar maken. Hij zat er ook naast. Idem: „In het buitenland hebben ze niet zo'n hoge dunk van het Bel gische voetbal. Tegen die ziens wijze moet je ook nog eens op- vechten. Het is niet makkelijk om vooroordelen te doorbreken. En de reputatie van ons voetbal is er na liet WK bepaald niet op verbeterd. Idem, over zijn salaris bij Feye noord: „Het helpt in eerste instantie om de sportieve teleurstelling te ver bijten, maar na verloop van tijd wil je toch in het veld staan. De verdiensten lussen België en het buitenland zijn onvergelijkbaar. Ik denk zelfs dat PSV nog meer betaalt clan Feyenoord. Kun je nagaan." TVM-renner Servais Knaven over doping in de Volkskrant „Een voetballer die iets aan zijn knie heeft, krijgt een injectie met cortisonen en dat vindt iedereen normaal. Maar als een renner vitamine B6 neemt, heet het meteen doping. Idem, over het geplande over leg van de Nederlandse top- wielrenners over doping: „Ko men er welgeteld drie renners opdagen. De grote jongens laten het afweten. Daar ga je dan met je solidariteit. Zo kan er natuur lijk nooit iets veranderen. Pierre van Hooijdonk over het contract dat hem tot 2003 aan Nottingham Forest bindt, in het Algemeen Dagblad: „Ik geef toe dal het niet slim is geweest om tot 2003 te tekenen bij Forest. Maar clubs willen vaak niet anders dan langlopen de contracten. Idem: „Een langjarig contract is in de eerste plaats een verzekering van je transferwaarcle voor de club en voor niets en niemand an ders. Het is daarom jammer dat de De Boertjes, hoewel dat een andere kwestie is, en ik hier en daar als geldwolven worden af geschilderd. WCS-voorman Theo van Seg- gelen in Sportweek: „Opmerkelijk dat Frank en Ro nald de Boer bij Studio Sport za ten. Nel zo opmerkelijk was de opmerkelijke nietszeggenheid. wat hebben de Nos en de De Boers met het vervolg van deze soap willen bereiken?" 3eS )NTE CARLO ANP iderland en België gaan er niet nuit dat de UEFA hen de organisa- bl ivan het EK 2000 zal ontnemen. De itiek die een anonieme official van Europese unie zaterdag tijdens n UEFA-bijeenkomst in Monte irlo uitte op vooral België, was be leid om de organisatoren van het nenement onder druk te zetten. Dat vermoeden heeft Harry Been, indsdirecteur en namens Neder- nd zittend in het organisatiecomité, heeft donderdag op het kantoor "bd n de Stichting EURO 2000 in Rot- een onderhoud met een iFA-delegatie, onder leiding lido Tognoni. „Maar elke twee aanden hebben we overleg en voor ver mij bekend heeft dat niets met uitspraken van die official te ma il", aldus Been. lenyoor CDA-kamerlid Joop Atsma is deze affaire aanleiding zondag 'den aantal vragen te stellen aan de inister van Binnenlandse Zaken, Bram Peper, en de staatssecretaris van Sport Margo Vliegenthart. Ats ma: „Het is voor Nederland in alle opzichten van groot belang dat EU RO 2000 in Nederland en België wordt gehouden. We moeten er alles aan doen de organisatie van het EK te behouden." De Belgische bondsvoorzitter Mi chel D'Hooghe en zijn Nederlandse evenknie Jeu Sprengers hebben offi cieel niets vernomen van de kritiek. Sprengers doet het af als 'een storm in een glas water'. D'Hooghe geeft toe dat er in België organisatorische problemen zijn. „Maar die lossen we op tijd op. Wij laten ons dit EK niet afpakken. De zogenaamde kritiek komt voort uit kinnesinne, sommige landen gunnen ons dit EK niet." Oud-FIFA-voorlichter Tognoni liet weten dat de UEFA Nederland en België het EK niet zal afpakken. De UEFA maakt zich niettemin ernstige zorgen over een aantal zaken, zei Tognoni. „De stadions in Nedeland zijn uitstekend en voldoen aan alle •veiligheidseisen. Dat kan niet wor den gezegd van de stadions in Brug ge, Luik en Charleroi. De verbouwing en aanpassing van die accommoda ties verloopt problematisch. Zeker qua veiligheid moet daar nog veel aan gebeuren." Been: „Maar er is nog niet zoveel aan de hand. In Brugge is men een eind op weg, in Luik ook, Dat zullen we de UEFA vertellen." Maar het sta dion in Charlerloi is een probleem. Alain Courtois, de Belgische EK-orga- nisator heeft al gedreigd een ander stadion aan te wijzen als de bouw vergunning niet snel zal rondkomen. De UEFA ergert zich het meest aan de discussies bij de Nederlandse en Belgische overheid over het EK. Tij dens het voorbije WK in Frankrijk pleitten de Belgische minister van Binnenlandse Zaken Louis Tobback en Bram Peper, toen nog burgemees ter van Rotterdam, ervoor het EK in te korten tot twee weken vanwege de veiligheid en supportersgeweld. Beide bewindslieden zeiden toen ook dat er zo min mogelijk politie agenten moeten en kunnen worden ingezet. Tobback: „De UEFA wil dat we elke wedstrijd 5000 agenten in zetten, maar daar heb ik geen geld voor en dat zou ook ten koste gaan van de algemene veiligheid in mijn land. Zo'n groot budget heb ik niet, Nederland ook niet, vermoed ik." Tobback reageerde woest op de kritiek vanuit de UEFA. „Ik ga niet op mijn buik liggen voor die slaapkop pen! Ik laat niet met me sollen. De UEFA spreekt met dubbele tong. Pe per en ik hebben omwille van de vei ligheid geëist dat de EK-kaarten per persoon worden verkocht. De UEFA wil enerzijds dat op de kaartèh 'bh- overdraagbaar' komt te staan, maar anderzijds is het wel mogelijk dal één persoon vier kaarten koopt. Dat is onbegrijpelijk." Harry Been: „De UEFA verbaast zich over deze verhalen. De overhe den doen net alsof het EK een bezoe king is in plaats van een kans van één op duizend. Met alle partijen zijn duidelijke afspraken gemaakt, maar Nederland heeft nu een nieuwe mi nister van Binnenlandse Zaken. Dus binnenkort moeten we maar eens goed gaan praten". ER TUSSENIN :fet maakte er een onsterfelijke sketch over. Het trio Ie zich in witte kledij, smeet op een gladgeschoren innetje wat met hoepels, huppelde daar achteraan en HiVak elke worp uitvoerig. Een geslaagde parodie op typisch Engelse sporttakken die de laatste jaren, aan- uaikJ<erd door de BBC, een sterke opgang maken in incierland. Darts en snooker zijn de bekendste van deze s sporten die recent via de tv zijn komen overwaaien. '"q fis is nog relatief klein. Maar Nederland vergrijst en is r jezien deze sport bij uitstek geschikt is voor en ge- s vi ild wordt door mannen en vrouwen op leeftijd, staat s een gezonde toekomst in de weg. de modus, veertigers zijn groen tjes en dertigers ontbreken. „Bij de ingebruikname van deze hal, bijna tien jaar geleden, werd er onder meer een bowls demonstratie gehouden", her innert Parabowls-voorzitter Aad Pleij zich. „Omdat er wat onge bruikte uurtjes in de zaal over bleven, zijn we toen met een klein clubje in het diepe ge sprongen en hebben een ver eniging opgericht - nu een van de oudste van Nederland - zon der dat we nog veel wisten over regels, traditie of finesse van het spel." Het bleek een gouden greep. De club telt 72 leden (meer gaan er op de woensdagse speelmiddag tegelijk niet in) terwijl er ook in Ter Aar en Was senaar verenigingen het levens licht zagen. Parabowls is vol gens Pleij een uiterst gezonde vereniging, al is er geen sport club waar de gemiddelde leef tijd zo hoog licht. „Dat zien wij in het geheel niet als een pro bleem. In Engeland en haar Ge menebest zijn er ook wel jonge ren (lees: dertigers, red) die bowls beoefenen en ook wij hebben een beleidsplan ge maakt om wat jeugd aan te trekken. Maar dat hoeft van de huidige leden niet zo. Het gaat i Leiderdorpse sporthal De liggen zes groene, smalle en tapijt over bijna de volle van de zaal uitgerold. groep van pakweg vijftig se- 1 ;n en bijna-senioren, allen ,c 'nietteloos wit gehuld, rolt zwarte ballen naar elkaar met een snelheid die voor ;ren nog makkelijk bij te :n of zelfs te overschrijden De plaatselijke Bowlsvere- ïg Parabowls houdt een fooi in deze spelsoort die nog het best laat omschrij- als een kruising tussen jeu oules en bowling. »t is de bedoeling om een een curve geworpen bowl, le vorm heeft van een klein ds kaasje, zo dicht mogelijk jack, een kleiner rond bal- te krijgen. En dat over een ind van pakweg 35 meter, deze typisch Britse bezig- van alle andere sporten en •n die in Groot-Brittannië bakermat hebben onder- idt, is de leeftijd van de par- anten. In Engeland en haar malige koloniën is bowls iel louter een tijdverdrijf ouderen en in Leiderdorp w t dat dit fenomeen mee is ïporteerd. Vijftigers vormen .s Een groepje bowls-beoefenaars buigt zich over de vraag: welke bowl ligt het dichtst bij de jack? er zeer sociaal en recreatief aan toe en dat merk je bijvoorbeeld als iemand ziek is. Dan is het medeleven en de steun bijzon der groot. Ik ervaar dat juist als een pluspunt." Bowls is ook op een aantal terreinen volledig aangepast aan het feit dat het spelerspo- FOTO HIELCO KUIPERS tentiaal vrijwel geheel uit 55- plussers bestaat. „Zo hebben we geen winter- of zomerstop. Dan bowlen we gewoon door. Dat heeft er alles mee te maken dat ouderen juist in het voor- en najaar op vakantie gaan", aldus Pleij. In de zaal wordt al snel duide lijk dat ondanks de behoorlijke gemiddelde leeftijd het er niet aan toe gaat als op een kerstkla- verjasavond in een bejaarden- soos. Bij een geslaagde worp wordt luid geklapt, 'jaaaa' ge schreeuwd of in een enkel geval zelfs met gebalde vuist repete rend 'yes-yes-yes' geroepen ter wijl vol afgrijzen wordt gekermd als het kleinood uit koers raakt en op de mat van de buren rolt. Hoewel bowls bepaald geen flitsend kijkspel mag worden genoemd (wat overigens de BBC er niet van weerhoudt om tijdens de WK rustig marathon uitzendingen van vijf uur aan een stuk uit te zenden) blijkt de spanning nog kinderlijke emo ties bij de ouderen te kunnen losmaken, afgaande op enkele strofen uit het clubblad. Zo worden leden die na afloop van de wekelijkse oefensessie op woensdagmiddag vertrekken zonder bij het opruimen te hel pen gemaand zich te onthou den van 'gegrinnik en spotter nijen'. En verder wordt het pu bliek opgeroepen 'niet luidkeels grappen en grollen te vertellen of commentaar te leveren.' Ondanks het feit dat net als bij veel Angelsaksische spelen (cricket, golf) een zekere mate van etiquette een grote rol speelt, wil dat zeker niet zeggen dat er geen lachje afkan. Zo heet een van de deelnemende ver enigingen die in Leiderdorp meedeed De Rolling Stoons. En wie de leeftijd van Mick Jagger en kornuiten in ogenschouw neemt, snapt dat het gaat om meer dan een woordgrapje. en Japans spreekwoord zegt idat één zet kan beslissen ie|f er winst of verlies. Die reuk is afkomstig uit Shogi, (ji gt Peter Lommers, die het Ja- schaken halverwege de ren zeventig in Nederland in- na aduceerde. Hij noemt Shogi i, haken met extra dimensies, je int remises komen bijna )oit voor en aangezien beide pSielers vaak tegelijkertijd vol j n aanval gaan, kan een partij lor een enkele zet opeens af lopen zijn: „De verrassing ■ol!t altijd op de loer." Ondanks die voordelen kent de zeven- 'n jaar oude Nederlandse iogi-bond slechts 47 leden, aar dat is volgens Lommers n cultureel probleem, want als het Westerse schaken niet nslaat in Japan kan Shogi - it spel (gi) met de generaals ho) - bij ons geen potten bre- sen-' In het land van de rijzende n is Shogi een volkssport. 20 iljoen mensen spelen het iel, dat op de lagere school lfs op het lesrooster staat. Er jn zelfs Shogi-restaurants ee aar men spelers van dezelfde erkte kan uitdagen. Lommers :eft speciaal voor Shogi Ja ms geleerd: „Je loopt daar ge- ót oon binnen, zegt wat je graad en je kunt beginnen met spe- De speelsterkte van een iogi-speler kan worden afge- n id uit het aantal kyu's. YVie u-sterkte één heeft bereikt, in promoveren tot de eerste p, in. Het aantal dan's kan oplo- fn tot tien, een niveau dat echts voor een enkele Japan- er is weggelegd. In Europa dat ik niet meer in jaren denk, maar in decennia." Zo'n 25 deelnemers uit zeven landen 'shogi-den' drie dagen lang op hoog niveau om de hoogste eer en de Duitser Boris Mimik mag zich een jaar lang Europa's bes te Shogi-speler noemen. Die titel zal hij volgend jaar in Leiden moeten verdedigen, want het Denksportcentrum heeft tot 2000 (het jaar waarin 400 jaar Nederlands-Japanse betrekkingen worden gevierd) beslag gelegd op de rechten van het toernooi. Een mooi succesje, vindt Aad van der Luit die tijdens de prijsuitreiking als dank voor zijn inspanningen een Yakata, een katoenen ki mono, met Shogi-tekens krijgt. Zijn baas, Rick Stortelers, ont ving er ook een. Hij werd eraan herinnerd dat toen hij hoorde over Shogi hij zich afvroeg of dat misschien met ondergoed te maken had. Sortelers ver klaarde dat hij in de war was met Sloggi, een onderbroeken- merk. Onbekend maakt onbemind en zeker een spel dat bij de eer ste blik alleen maar nog myste rieuzer wordt, zal zich nooit echt populair maken. Op een bord van 81 vakken staan twee legers van dezelfde kleur opge steld. Het enige wat hen onder scheidt is de richting waarin de pionnen, de lansen, de gouden en zilveren generaals en na tuurlijk de koning kijken. De stenen zijn van dezelfde vorm en bijna allemaal van dezelfde grootte en alleen aan de Japan se tekens ziet men wat de waarde van de stukken is. Toer- nooileider Mare Theeuwen ver zekert dat het herkennen van de stukken vanzelf gaat: „Dat heb je echt zo door." Moeilijker is het om te gaan met de bij zonderheid van Shogi, dat net als alle schaakverwante spellen ontstaan is uit het Indiaase Chaturanga. Degene die een stuk heeft geslagen, mag het op elk moment en waar dan ook op het bord toevoegen aan zijn eigen leger. Theeuwen heeft menigmaal een voor Shogi en thousiast gemaakte schaker zien stranden op het tactisch inzicht, dat voor het terugzet ten van stukken noodzakelijk is: „Schaken wordt overzichte lijker naarmate de partij vor dert en Shogi wordt ingewik kelder. Het aantal mogelijke zetten groeit en dat zorgt er voor dat er nog geen goede Shogi-computer is." Ook schaakgrootmeester Jeroen Pi ket, die vrijdag het toernooi opende, gaf toe dat Shogi de spelers voor veel meer moge lijkheden stelde en dus veel moeilijker was dan schaken. „Maar dat zei hij misschien wel uit beleefdheid", aldus Theeu wen. Al pratend over schakers, eigenlijk toch de groep waar de aanwas vandaan zou moeten komen, weet Peter Lommers nog een reden waarom Shogi niet bij hen aanslaat: „Als je een Shogi-toernooi op jouw sterkte speelt, verlies je de helft van de partijen. Daar zit dan geen enkele remise bij. Scha kers zijn zo gewend aan remi ses, die kunnen niet tegen hun verlies." LEIDEN GERARD BAAS komt niemand boven de zesde dan. Peter Lommers is best tevre den over het Europese Kam pioenschap, dat dit weekeinde werd gehouden in het Leidse Denksportcentrum aan de Ro bijnstraat. De organisatie was goed, het deelnemersveld was op sterkte en de faciliteiten van het denksportcentrum waren uit de kunst. Toch knaagde er iets. Het liefst had hij namelijk gezien dat zo'n driehonderd deelnemers zoouden strijden om de titel, maar dat aantal zit er voorlopig niet in. „Ik heb me ook op andere gebieden de Ja panse filosofie eigen gemaakt en ik zeg in dit verband altijd Shogi-spelers in actie op het Europees Kampioenschap van hun denksport.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21