Mooiste circuit opnieuw ter discussie Liefde tussen nationale ploegen is snel bekoeld Tussen Van Moorsel en tweede zilver zit maar tien meter Sport Zes keer goud voor Franse baanrenners Verstappen moet opnieuw capituleren MAANDAG 31 AUGUSTUS 1998 chef willem spierdijk, 071 -5356464. plv.-chef rob onderwater, 071 - Geslaagde test van Brentjens valkenswaard Bart Brentjens lijkt op tijd hersteld te zijn voor het WK mountainbike over drie weken in Canada. Zes weken na zijn sleutelbeenbreuk fietste de olympisch kampioen gisteren in Valkenswaard naar de tweede plaats. Brentjens hoefde alleen Bas van Dooren, vorige week nog tweede op het EK in Aywaille, voor te laten gaan. Brentjens toonde zich na afloop tevreden: „Helemaal pijnvrij ben ik nog niet. Gelukkig heb ik nog drie we ken om me voor te bereiden op het WK en hopelijk kan ik daar bij de eerste twintig rijden." Bij de finale van het wereldbekersei zoen mountainbike in de Japanse plaats Arai eindigde Gerwin Peters als derde op de afdaling. Bas de Bever werd zevende in de wedstrijd, die werd gewonnen door Nicolas Vouilloz. De Frans man won ook het algemeen klassement. Brochard kan titel niet verdedigen bordeaux Laurent Brochard zal op 11 oktober in Valkenburg zijn wereldtitel niet kunnen verdedigen. Hij is, net als trouwens zijn ploeggenoot Richard Virenque, verwikkeld in een discipli naire procedure wegens doping na de verwijdering van de Festi- na-ploeg uit de laatste Tour de France. De Franse wielerbond heeft verklaard de richtlijnen van de wereldwielrenunie UCI te zullen volgen. Brochard en Virenque krijgen om die reden geen plaats in het team voor het WK. Dit nieuws is in het weekeinde vernomen uit betrouwbare bron bij de wereldkampioenschap pen op de baan in Bordeaux. In totaal zijn vijf Franse profren ners van Festina in afwachting van eventuele straffen. Behalve Brochard en Virenque betreft dat Hervé, Moreau en Rous. Olano en Garcia winnen tijdrit brussel Het Spaanse koppel wielerprofs Abraham Olano/Jose Garcia Acosta heeft gisteren in Brussel de internationale tijdrit Grote Prijs Eddy Merckx gewonnen. De Belgen Frank Vanden- broucke en Nico Mattan eindigden op de tweede plaats. De Ne derlander Servais Knaven, die met de Belg Peter van Petegem reed. eindigde als achtste. Selectie WK pas na de Vuelta landgraaf» Niet eerder dan na de Ronde van Spanje zal bekend zijn welke Nederlandse wielrenners het WK in Valkenburg rij den. Bondscoach Gerrie Knetemann heeft nog geen enkele naam prijs gegeven. De Vuelta is van 5 tot 27 september. Damon Hill: 'Dit was waanzin, maar ik voel me geweldig bordeaux anp Frankrijk heeft de wereldkam pioenschappen wielrennen op de baan in eigen land beheerst. De ploeg, die zich dankzij de Franse federatie heeft kunnen ontwikkelen, veroverde met de steun van het chauvinistische publiek de helft van de in totaal twaalf te verdelen gouden me dailles. Florian Rousseau, Feli cia Ballanger en Arnaud Tour- nant stonden alle drie tweemaal op het hoogste podium. Ballanger behaalde op de pis te in Bordeaux de achtste titel in haar loopbaan. De winnares van het goud pakte voor de der de keer op rij de wereldtitel op de tijdrit. Haar tijd van 34,010 seconden was een verbetering van haar eigen wereldrecord dat op 34,017 stond. Zowel op de sprint als op de tijdrit eindigde ze totaal vier keer als eerste. Florian Rousseau prolongeer de voor de tweede maal zijn ti tel op de sprint. Met dit resul taat bracht hij zijn totaal bij de wereldkampioenschappen op zeven. Eerder won hij tweemaal goud op de tijdrit en een keer op de olympische sprint. De Fransman, die eerder bij dit WK ook de regenboogtrui op de olympische sprint in bezit hield, was in de finale te sterk voor de Duitser Jens Fiedler. Toumant bezorgde Frankrijk de eerste plaats op de tijdrit en de olym pische sprint. De Spanjaarden heersten zo wel bij de mannen als de vrou wen op de puntenkoers. De ti tels gingen respectievelijk naar Juan Lianeras Rosello en Dori Ruano. De Oekraïners wonnen het goud op de ploegenachter- volging door het Duitse team te verslaan. De Belgische combi natie Etienne de Wilde en Mat thew Gilmore finishte in de koppelkoers voor Andrea Colli- nelli/Silvio Martinello (Italië) en de Duitsers Andreas Kappes- /Stefan Steinweg. De Nederlan ders Robert Slippens en Danny Stam werden negende. De laatste te verdienen me daille van dit WK ging naar de Duitser Jens Fiedler. Hij klopte op keirin de Let Ainars Kiksis en de Fransman Laurent Gane. De emoties liepen hoog op. Spa, synoniem voor (regen)water en spektakel, beleefde een bizar en krankzinnig formule 1- weekeinde. Crashes, een immense ravage na de start, discussies over de veiligheid, een dubieuze hoofdrol voor David Coult- hard en een zeer verras sende winnaar: Damon Hill. De Brit bezorgde Ed die Jordan de eerste Grand Prix-zege in acht seizoenen (126 races). ,,Een geweldige opsteker voor het team na een wel zeer opwindende race", aldus Hill, die team genoot Ralf Schumacher meteen achter zich wist. spa frans dreissen gpd-verslaggever Een klein half uur eerder was broer Michael Schumacher in razernij ontstoken. De Ferrari- Duitser was furieus op David Coulthard. 'Schumi' vloog na een merkwaardige manoeuvre van de Britse coureur in ronde 25 van de pistel Weg koppositie, dagWK-punten. Schumacher bestormde meteen na de race de box van McLaren- Mercedes. „Wilde je me vermoorden?" daagde hij Coulthard uit. Later, wat minder emotioneel: „Uitgerekend een McLaren, dat is op zijn minst verdacht. Opeens zat Coulthard voor me. Hij reed op dat mo ment als een slak. Zeker verge leken bij zijn laatste rondetij den", sprak de heetgebakerde Schumacher. Coulthard was zich van geen kwaad bewust en speelde de vermoorde onschuld. „Sterker nog, ik werd pissig op Schuma cher omdat hij mij van achteren aantikte op het moment dat ik juist plaats voor hem wilde ma ken. Van opzet is totaal geen :s( Damon Hill gaat aan de leiding als de wagens van Michael Schumacher en Mika Hakkinen elkaar raken in de e sprake. Die Schumacher is pa ranoïde." De rivaliteit tussen McLaren- Mercedes en Ferrari laait, met nog drie races voor de boeg, hoog op. Beide teams betwisten elkaar op leven en dood. Een akkefietje met de Scuderia Fer rari zette ongetwijfeld kwaad bloed bij de ploegleiding van McLaren-Mercedes. Hakkinen werd na een noodzakelijke her start bij het ingaan van La Sour ce getoucheerd door Schuma cher. De aimabele Fin spinde en werd vervolgens vol geramd door de bolide van Herbert. Einde exercitie dus. De 'wraak' zou dankzij colle ga Coulthard echter zoet zijn. Geen punten voor McLaren- Mercedes en geen voor Ferrari. De tweekamp woedt in alle he vigheid voort. Na de Hongaarse rapsodie en het Verdriet van België wacht nu Monza. Schumacher: „Ik had de leiding kunnen hebben in het WK-klas- semerit als Coulthard er niet was geweest. Dit incident zal ik hem eeuwig kwalijk nemen." Coulthard vertolkte gisteren toch al een hoofdrol. De Schot ging na de eerste start bij het uitkomen van de haarspeld bocht La Source dwars na een tikje van Irvine. Het zicht was door de enorme spray achter de wagens nihil, de indrukwekken de massa- carambolage een lo gische consequentie. De auto's schoven als een waaier in el kaar. Banden, vleugels en ande re onderdelen vlogen door de lucht. Enkele tellen later waren de puinhopen nauwelijks te overzien. Liefst twaalf bolides waren bij de vernietigende start betrok ken. Enkele teams waren zelfs dubbel getroffen, zodat Barri- chello, Panis, Salo en Rosset werkloos bleven omdat ze hun teamgenoten voorrang moesten verlenen in de reserve-auto. „De kettingbotsing was niet te voorkomen, er was gewoon niks aan te doen. Het was extreem gevaarlijk. Ik heb mijn beden kingen ten opzichte van het cir cuit. Ik wil er op deze dag alleen nog niks over zeggen. Het wordt echter tijd dat we actie onder nemen". sprak Damon Hill r delijke taal. De hel van Spa, volgens coureurs het mooiste circu al wereld, staat na talloze inci ei ten weer ter discussie. I« niet door de tabaksreclame wel door de veiligheid. „0 1 deze omstandigheden is r absolute waanzin. Het is vr :1( om problemen. We mogen s geluk spreken dat er geer wonden zijn gevallen", viel Alesi zijn formule 1-collega Uiteindelijk overlee sleghts acht auto's de sliji slag. Hill voorop. De Brit na een formidabele meteen de leiding. Hij echter opgejaagd door dui^ kunstenaar Michael Schif cher. Het enerverende was slechts zeven ronden schoren. „Er was geen hoi1"' aan." *rf Schumacher bouwde voorsprong in de regen gi uit. Tot het omstreden inoT® met Coulthard. Damon 11 profiteerde en bewees eer meer dat oude wijn geen behoeft. Hill, met 37 jaar w01 weg de oudste van het bleef koelbloedig. Hij ho het duel met teamgenoot Schumacher trouwens nii vrezen, omdat de teamor kristalhelder waren, waanzin, maar ik voel me weldig", zei een tevreden over de wedstrijd. spa/francorchamps gpd Ineens stegen er rookpluimen op uit zijn auto. Amper acht ronden op de teller. Voor. de vierde maal dit seizoen was Jos Verstappen gedwongen tot ca pitulatie. De coureur trok zijn schouders op. „Je doet er niks aan." Uitgerekend op zijn fa voriete Spa/Francorchamps liet de motor hem in de steek. „Jammer, want ik had wellicht in de punten kunnen rijden." Verstappen had geluk bij een ongeluk. „Toen ik de eerste bocht uitkwam, zag ik een compleet slagveld voor me. Ik vond gelujddg een gaatje, maar kreeg een tik tegen de rechter- achterband die meteen kapot sprong." Verstappen begaf zich -naar de pits en nam de reser ve-auto die voor hem klaarstond. ,Bij de herstart was ik w("( ed weg. Ik reed behoude,p en had uitzicht op minim een WK- puntje. Totdat de n tor het begaf." Deze week wordt er bes >n over de Formule 1-toekoi" Jos Verstappen bij !»d team van Stewart. „Ik ben 1 ni nieuwd, ik hoor het wel", blfv de Limburger gelaten. 1 bordeaux «anp Slechts tien meter kwam Leontien van Moorsel gisteren tekort voor een twee de medaille bij de WK op de baan. De jury schoot de puntenkoers af nadat de Brabantse het peloton bijna op een ronde had gereden. Ze moest nu ge noegen nemen met de vijfde plaats. „Dit was even slikken", zei 'Tinus'. Met een zilveren plak op de indivi duele achtervolging had Van Moorsel haar rentree op de wereldkampioen schappen al kleur gegeven. Dit succes smaakte naar meer. „Ik ben een win naarstype, dus ik ga altijd voor het hoogst haalbare. Maar ik moet tevre den zijn met één medaille." De terugkeer op het podium bracht de import-Rotterdamse bij de punten koers meteen weer in de favorietenrol. Direct na de start van de puntenkoers bleef de concurrentie in haar wiel zit ten. Na twintig van de in totaal hon derd ronden deed de Nederlandse een eerste aanval. Deze mislukte, evenals haar tweede en derde poging. De Spaanse Dori Ruano en de Mexicaanse Belem Guerrero Mendez slaagden er na 47 ronden wel in de andere elf deel neemsters op een ronde te rijden. Acht ronden voor het einde, nadat Ruano inmiddels haar voorsprong had verdubbeld, kon Van Moorsel eindelijk afstand nemen. Haar aanval kwam te laat om nog een medaille te kunnen pakken. „Ik ga liever strijdend ten on der dan dat ik blijf zitten. Van Moorsel vond in Bordeaux met een zilveren medaille en een vijfde plek de definitieve bevestiging dat ze door kan gaan tot de Olympische Spe len van 2000 in Sydney. In Australië hoopt ze haar loopbaan met een fel begeerde olympische plak af te sluiten. Als ik hier twee keer in de achterhoe de was geëindigd, had ik mij niet meer hoeven richten op Sydney. Nu geloof ik dat ik een medaille kan halen." Van Moorsel heeft nu nog twee jaar de tijd om zich verder op de baan te kunnen ontwikkelen. De individuele ld achtervolging staat daarbij cent n Als er zich geen andere kandid n aandienen, wil ze ook op de pun^, koers richten. „Door mijn gebrek ervaring ben ik nu nog te bang" kende Van Moorsel. „Als ik mij ecl aa dit onderdeel ga concentreren, mo V€ mij nog veel kunnen verbeteren.' staan voor Van Moorsel eerst de n reldkampioenschappen tijdrijden y( de weg in oktober in eigen land traal. Van Moorsel hoopt op beide n derdelen te kunnen starten. Sörensen blijft overeind in prachtige finale landgraaf rene banierink gpd-verslaggever Een heel zwikje Nederlandse kandidaten voor het wereld kampioenschap wielrennen kwam zaterdag ter gelegenheid van dè nationale profronde even proefdraaien in de Lim burgse heuvels tussen Maas tricht en Valkenburg. Bonds coach Gerrie Knetemann moet het ongemeen felle wapengek letter tussen de voornaamste Oranje-leveranciers, Rabobank, en TVM/Farm Frites, met ge mengde gevoelens hebben aan schouwd. Het was echter wel goed voor een prachtige epiloog van de vaak saaie wedstrijd. Rabo-renner Rolf Sörensen hield in de slotetappe, net als twee jaar geleden, slechts enke le seconden over voor de eind zege. Het had weinig gescheeld of de Deense veteraan was er aan gegaan in het offensief dat door de ploegen van US Postal, Telekom en TVM werd ontke tend. Volgens een furieuze TVM- ploegleider Guido van Calster hadden de oranjehemden van Sörensen en co daar zelfs de hulp van een NOS-motor voor nodig gehad, toen een groepje met Armstrong, Ekimov, Ullrich en Van Petegem een beslissen de slag leek te slaan in het jaar lijkse secondenspefvan de prof ronde. „Ze mogen hier blijkbaar niet verliezen", foeterde de Bel gische plaatsvervanger van de nog steeds in Frankrijk vastzit tende Cees Priem. Het onderstreepte nog maar eens dat de opbloeiende liefde tussen de twee ploegen danig bekoeld is. Vlak voor de Tour werd er, voor het eerst, nog een gezamenlijke persconferentie belegd door de Nederlandse teams. Maar de toestanden waarin de TVM-ploeg vervol gens verzeild raakte, heeft de onderlinge relatie een stevige knauw gegeven. De doorgaans toch niet om zijn polariserende uitspraken bekend staande Ser vais Knaven zei zaterdag nog in een interview in de Volkskrant dat hij zich tijdens de Tour be hoorlijk in de steek gelaten voelde door een aantal colle ga's, onder wie zijn landgeno ten van de Rabobank. Hij vond bovendien dat Sörensen eerder in de week na de tijdrit er nog goed vanaf was gekomen met de 20 strafseconden die hij kreeg omdat ploegleider De Rooij te dicht bij zijn kopman was gekomen. Vorig jaar nog gingen de per soonlijke ambities van de Ne derlanders op het WK in Spanje op hartverwarmende wijze ge paard met kameraadschap en opofferingsgezindheid, maar nu lijkt die eenheid ver weg. Soli dariteit in het peloton wordt echter al sinds jaar en dag be paald door de mate van eigen belang bij een ploeg of indivi duele renner, en is bijgevolg meestentijds slechts beperkt houdbaar. Bondscoach Knete mann hoeft dan ook nog niet te wanhopen. Hij weet als geen ander dat in de wielrennerij de vijand van vandaag de vriend van morgen is. Op de vraag aan eindwinnaar Sörensen hoe veel vrienden je nodig hebt als jij en jouw ploeg alleen niet sterk genoeg zijn om een marge van een paar secon den overeind te houden, ant woordde de Deen tamelijk stoï cijns: „Het is geen kwestie van hoe veel vrienden, maar van hoe veel gezamenlijke belan gen." Hij verklaarde daarmee de uitgebreide hand- en spandien sten van Italianen, Denen en Spanjaarden aan hem en zijn twee overgebleven makkers Den Bakker en McEwen. Sören sen moest de 'concurrentie' echter wel van het gezamenlijk belang overtuigen, gezien de uitvoerige gesprekken in de achtervolging. Het ttüenwonder had, na een lichte keelontste king een dag eerder, echter juist op tijd zijn stem terug en be loofde misschien ook nog wel iets van zijn bonus. Zijn ploeg leider De Rooij maakte er maar een grapje over: „Wielrenners spreken alle talen, behalve beta len." De winnaar zelf hield het op het feit dat 'wielrennen niet al tijd zo logisch is als het wel lijkt.' Van Calster vond het in ie der geval bijzonder dat 'er van daag wel tien ploegen het op merkelijk goed met elkaar eens waren.' „Maar", zo repliceerde De Rooij, „vooraan zaten ook een paar ploegen met dezelfde be langen." En niet met de minste renners. In tegenstelling tot de afgelopen twee jaar, toen leiders Sörensen en Dekker in de slotrit niet of nauwelijks werden aan gevallen, ging zaterdag wel de lont in het kruitvat. De Ameri kaanse 'come-back kid' Lance Armstrong en zijn makker Eki mov gaven het sein, Van Pete gem wilde ook wel en zij kregen steun van Jan Ullrich, die de af gelopen Tour heeft leren aan vallen. Het bleek niet genoeg omdat Sörensen wel tot twee keer toe wilde buigen maar niet wilde barsten. De Deen heeft zijn hele seizoen afgestemd op het WK in Valkenburg en wilde voor zijn Nederlandse sponsor, die hem een contract tot het einde van zijn loopbaan liet tekenen, afge lopen week wel diep gaan. Volgens Sörensen zal het WK knap lastig worden. „Niet van wege de zwaarte van de Beme- lerberg of de Cauberg, maar door het feit dat er direct daar na geen herstel mogelijk is." En hoewel het dan om nationale ploegen gaat, zou hét volgens de Deen 'best mooi zijn als Boogerd of Van Bon en ik elkaar in de finale kunnen helpen.' Zo gaat dat nu eenmaal. Wegen zijn te smal en te vol Wielerwedstrijden steeds moeilijker te organiseren landgraafgpd De Nederlandse wegen slib ben dicht en de wielersport, met name de organisatoren van klassiekers en meerdaagse rondes, krijgen er in toene mende mate last van. Zeker nu de overheid heeft besloten dat de inzet van motoragenten van de KLPD (Korps Landelij ke Politie Diensten) bij wieler wedstrijden met ingang van 1999 met een derde vermin derd moet zijn. Dat laatste is een zure appel waarin de wielrenunie met frisse tegenzin haar tanden zet. Want eigenlijk kan geen enkele wedstrijd met minder toe zonder de veiligheid in ge vaar te brengen. De oplossing zal dan ook vooral gezocht moeten worden in aanpassing van wedstrijden, bijvoorbeeld door meer (finales) op afgeslo ten parkoersen te rijden. Zoals het WK in Limburg, begin ok tober. Voor een meerdaagse als de Ronde van Nederland, die al moeite genoeg heeft het land een beetje te bestrijken in vijf dagen, is dat geen prettig vooruitzicht. Maar gevaarlijke toestanden als zaterdag, toen de renners in volle finale bij het uitkomen van een bocht ineens een rode Citroen 2CV voor hun neus kregen, zijn he lemaal funest voor het ambi tieuze gezelschap onder voor zitterschap van ANWB-direc- teur Paul Nouwen. Nederland verkeert wat dit be treft in een moeilijke positie, meent internationaal jurylid Wim Jeremiasse. „De beveili ging helemaal door burger motorrijders laten doen kan niet, dat levert onherroepelijk problemen en ongelukken op. Je zit ook met aansprakelijk heid, een automobilist hoeft i h; opdrachten van zo'n moton der niet op te volgen." Bovendien is het eind van df tolerantie van weggebruiken die zich al dan niet onver wacht geconfronteerd zien met een opstopping als geve1 van het langstrekkende wieliei circus, in zicht. Zeker in Lira re burg, waar iedere veertien di 8* gen wel een wielerkoers won111 gehouden. Een ander probleem, met na me op de smalle weggetjes Limburg, vormen naast steeim meer drempels, wegversmal lingen en rotondes, de langs de weg geparkeerde auto's. remiasse: „Wanneer in het buitenland toestemming wordt gegeven voor een grol wielerkoers, geldt er langs h< traject meteen een algeheel parkeerverbod. Zoiets is in Pi10 derland niet mogelijk.' En dan is er nog de alom toe'n nemende macht van de conf^ mercie, lees: televisie. Zater dag foeterde TVM-ploegleid Van Calster dat de op renner jagende Rabo-leider Sörenst1 in de profronde twee kilome ter op sleeptouw was geno men door een NOS-motor. Volgens Jeremiasse was het veel minder 'en weet een ploegleider ook dat hij er vol gende week zelf van profited al is dat geen maatstaf. Maar hij onderkent het pro bleem. „Het gebeurt overal. Eigenlijk zouden wij die motoc gewoon moeten dwingen te stoppen. Maar dat is nog notn gebeurd. Wat denk je dat er gebeurt wanneer je midden een rechtstreekse uitzendingu die camera uit koers haalt? 10 Wat zal dan de reactie van pi j11 bliek en sponsors zijn? We praten er in UCI-verband re gelmatig over, maar het schier niet op. Ik vrees dat we het moeten accepteren."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 20