'Kracht putten uit helpen! 'Simpele dingen gingen mis' 'Laat Diana nu in vrede rasten' Het Gesprek van de Dag WEER Piano voor linkshandigen MAANDAG 31 AUGUSTUS 1998 152 Directeur Simavi neerut afscheid zonder weg te gaan Sierk Keuning: 'Mensen leren dat gratis niet bestaat'. foto united photos de boer rob hendriks stedenaar. In eerste ins.tantie door de kennismaking met an dere culturen, maar ook vanwe ge het leed dat hij zag. ,,In hef ziekenhuis van Kampala (Uganda red.) moest ik over de mensen heen hinkstapspringen omdat ze daar door het bed dentekort in de gangen liggen. Je wil dan het liefst zo snel mo gelijk terug naar Nederland om geld bij elkaar te krijgen. Je ziet daar dat vader en grootvader al lebei aids hebben en de klein zoon seropositief is. De toe komst van het land komt in ge vaar omdat hele generaties zijn besmet. Wanneer je ook maar iets kan doen om een beetje vreugde in de rest van die le- Een jaar na cle klap Beeld van de Diana-herdenking in Parijs. Kensington Palace in Londen en het landgoed Althorp trok ken gisteren tallozen die de dood van de Britse prinses Dia na, vandaag een jaar geleden, wilden herdenken. Toeristen voerden de boventoon in de ge stage stroom treurenden die bloemen en kaarten legden bij de hekken van het paleis dat Diana's laatste huis was. Som migen waren zelfs speciaal uit Nieuw-Zeeland gekomen. De Britse koninklijke familie wilde graag dat de herdenking van Diana's dood in stilte zou verlopen. Terwijl in het hele land herdenkingsdiensten en bijeenkomsten werden gehou den, hielden koningin Elizabeth en haar familie het bij het ge bruikelijke kerkbezoek in de buurt van hun Schotse kasteel Balmoral. Pas vandaag was er voor de 'royals' een herden kingsdienst in kleine kl ing in de plaatselijke kerk van Crathie. Er zijn geen openbare redevoerin gen, alleen zullen de koningin, prins Philip, kroonprins Charles en de prinsen William en Harry bij de kerk korte tijd sympathie betuigingen in ontvangst ne men voor de camera's. Een be zoek aan het graf van Diana staat niet op het programma. De familie van Diana heeft een privé-ceremonie georganiseerd. Dat is niet omdat er tussen de twee families onenigheid be staat, maar omdat de jonge prinsen William en Harry zelf het liefst op Balmqral blijven, waar ze vorig jaar het nieuws van de dood van hun moeder Op Althorp, waar Diana op groeide, was het gisteren erg druk. Vandaag was het Diana- herdenkingscentrum daar weer dicht nadat het twee maanden open is geweest. In totaal kwa men er in die periode ruim 150.000 bezoekers. De kaartjes waren maanden geleden al uit verkocht. In Parijs bezochten t media de plaats waar Diana en haar vriend Dodi Fayed een jaar geleden verongelukten. Velen legden boeketten bij de replica van het Vrijheidsbeeld aan het eind van de tunnel waar Diana's leven eindigde. Bij Harrods, het Londense warenhuis dat eigen dom is van de vader van Dodi, zou vandaag een standbeeld worden onthuld van de twee geliefden, uitgevoerd in brons en graniet. Bij Britse overheids instellingen zou de vlag halfstok worden gehangen. Hoewel veel Britten een beetje Diana-moe zijn geworden, be steedden de Britse media in het weekeinde veel aandacht aan haar overlijden. Hoofdredactio nele commentaren, speciale bij- lages en brievenpagina's ston den er vol mee. ,,Laat haar nu in vrede rusten" is de oproep van de Independent on Sunday. De krant vergelijkt het verschei den van de prinses van het volk met de moord op president Kennedy.Nog jaren zullen mensen zich herinneren wat ze deden op het moment dat ze hoorden van Diana's dood." De commentator schrijft dat het verdriet van het volk zo groot was dat een ieder die daarin niet deelde automatisch niet tot het volk behoorde, zelfs gevaar lijk dichtbij het etiket van vijand van het volk kwant. Het konink lijk huis en vooral koningin Eli zabeth werden het slachtoffer van de emoties van het volk, ge leid door de pers.Een schan delijke episode in onze moder ne geschiedenis," vindt de In dependent on Sunday. „Het was lelijk, bruut en vernede rend. Diana's dood was een tra gedie, maar het zou ook een tragedie zijn als we haar nu niet zouden laten rusten in vrede." Er is hoop voor linkshandige pianospelers. Het Nederlandse bedrijf Poletti en Tuinmann heeft voor de Engelse pianist Christopher Seed een gespiegel de fortepiano gebouwd die ide aal is voor een linkshandige speler. De fortepiano (de tech nische naam voor een piano met een houten frame, speciaal geschikt voor achttiende en vroeg negentiende eeuwse stuk ken) wordt deze week afgele verd bij Seeds huis in Hampshi- Bij de piano van Poletti en Tuinmann zitten de hoge regis ters links en de bassen rechts, zodat de moeilijke passages met de 'sterke' hand kunnen wor den gespeeld. Ook de pedalen zijn gespiegeld. Voor linkshan dige pianisten is dat vooral een groot voordeel bij pianoconcer ten van Mozart en Chopin. Seed (34) heeft twee jaar ge werkt aan zijn uitvinding en liet de buitenwereld voor het eerst meegenieten tijdens een mu- ziekexpositie in Brugge, begin deze maand. Vanuit de hele we reld ontving hij enthousiaste re acties. Seed verwacht dat zijn piano, die 75.000 gulden heeft gekost, een gat in de markt zal vullen. pure aandachttrekkerij. Politie erbij, de hele straat heeft het gezien. Wat een ver- schutting. B. Weet je nog hoe die broer van haar in de kerk tekeerging tegen de schoonfamilie? Dat wasookalzo'n vertoning. Over de opvoeding van de kinderen en allemaal zaken die hem geen moer aangingen. Die schoonmoeder bleef al die tijd recht voor zich uit kijken. Ik vond het maar een kil A. Wat had die vrouw dan moeten doen? Een potje gaan staan janken? Dat had ik pas eng gevonden, 't Heeft gewoon nooit geboterd tussen haar en d'r schoondoch- B. Wist jij trouwens dat ze weer wilde gaan werken als ze terug zou zijn van va kantie? A. Wat voor werk? Vrijwilligerswerk zeker. B. Zoiets ja. Ach, wat doet het er ook nog toe. Ze is dood. A Wa t kan je toch raar aan je eind ko- vens te brengen, ben je rijllee het helpen van die mensei je kracht putten om ander b; weer te helpen." De ontwikkelingssamenwr ko: is veranderd tijdens Keuni carrière. De lokale hulpver ners houden volgens hem langer meer alleen hun ha op, maar worden volwaarr partners. „Kijk, v\ terpomp in India kapot is, dat comité wel weer eer schrijven om een nieuv\ gen, maar zo schiet het Als je aan de mensen ee beitje per emmer water kan iemand de pomp ondi houden en is het mogelijk tien jaar een nier slaan. Daarnaast is het vee ter voor de eigenwaarde v mensen. Simavi probeert projecten die kant op te sti en je ziet dat de mentalitei daardoor langzaam verand Mensen leren dat 'gratis' bestaat. Datje als organisa het systeem kan verandere geeft voldoening. De MuammarGadaffiprijsvoor de rechten van de mens is dit jaar uitgereikt aan FIDEL CAS TRO. De Cubaanse dictator krijgt de prijs voor zijn 'strijd tegen het imperialisme'. Hij is gisteren overhandigd aan de Cubaanse ambassadeur in Libië. Aan de prijs is een geldbedrag van circa 500.000 gulden verbonden. De Libische staatstelevisie zond de ceremonie rechtstreeks uit. Oud president Kaunda van Zambia verklaarde daarbij dat Gadaffi en Castro zich onderscheiden door hun verzet tegen de Verenigde Staten, ,,die het symbool zijn van onderdukking." De Cubaanse ambassadeur onderstreepte de verwantschap van Cuba en Libië. „Beide landen strijden voor een betere wereld en tegen alle vor men van imperialistische agres sie". Castro verontschuldigde zich in een telegram voor zijn af wezigheid. Fidel Castro. foto reuters Eerdere winnaars van de in 1989 ingevoerde Muammar Gadaf- fiprijs zijn onder meer Nelson Mandela, de kinderen van de In tifada, de Algerijnse oud-presi dent Ben Bella en de leider van de Natie van Islam, de Ameri- kaan Louis Farrakhan. Ex-Spice Girl GERI HALLIWELL gaat een deel van haar gardero be, waaronder de mini-jurk die is gemaakt van de Britse vlag, ver kopen. De opbrengst komt ten goede aan een liefdadigheidsin stelling. Behalve kleding biedt Halliwell ook haar MG-sportwa- gen uit 1967 ter veiling aan. De verkoop heeft op 17 september plaats bij het Londense veiling huis Sotheby's. Verwacht wordt dat het Union Jack-jurkje, dat Halliwell de ko per persoonlijk zegt te zullen overhandigen, ongeveer 8.000 pond (26.000 gulden) zal op brengen. De waarde van het rood satijnen jurkje dat Geri droeg toen ze in november vorig jaar de Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela ontmpette en van een paar schoenen met pla teauzolen wordt geschat op 3.000 pond (10.000 gulden). De opbrengst van de veiling gaat in zijn geheel naar een liefdadig- Als kamerlid voor DS-70 besliste Sierk Keuning mede over de miljarden die de staat aan ontwikkelingssamen werking uitgeeft. Dat die werden besteed aan megapro jecten vond hij altijd iets onwezenlijks hebben. Ruim 22 jaar geleden werd de Heemstedenaar vervolgens direc teur van Simavi. Miljarden heeft de vereniging die medi sche hulp verleent in de Derde Wereld zeker niet. Maar van de stap terug naar de menselijke maat kreeg Keuning nooit spijt. Vrijdag nam de directeur afscheid. Ter gele genheid daarvan werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het is een vertrek zonder af scheid. Wat vreemder klinkt dan het is. Keuning (63) blijft tot de pensioengerechtigde leeftijd aan Simavi verbonden als advi seur bijzondere activiteiten. Tij dens de laatste twee jaar van zijn carrière zal de Heemstede- naar zich onder meer bezig houden met het organiseren van de jubileumactie die in 2000 ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan plaatsvindt. Opkomen voor mensen. Het staat centraal in het leven van Keuning. De geboren Arnhem mer was districtsbestuurder bij de NW (de voorloper van de FNV), werkte bij de Raad voor de Kinderbescherming en was dus kamerlid voor DS-70. Maar als lid van de vaste kamercom missie voor ontwikkelingssa menwerking begon hij juist het menselijke aspect uit het oog te verliezen. „Je praatte dan over een stuwdam in Egypte die 25 miljoen mensen van elektriciteit zou voorzien. Nederland betaal de er miljoenen aan mee. Ik kon me bij 25 miljoen mensen hele maal niks voorstellen. In de Are na passen 50.000 bezoekers en daar kan ik me niet eens een beeld van vormen. Ik verloor in die discussies het zicht op de De stap naar Simavi gaf Keu ning het overzicht terug. Geld is schaars bij de vereniging die kleinschalige medische projec ten in de derde wereld opzet. Voor de financiën is de organi satie afhankelijk van leden en donateurs. Van de overheid krijgt Simavi slechts incidentele bijdragen. „Maar we denken hier over elk dubbeltje heel goed na", zegt Keuning met een ontwapende glimlach. „Het ef fect van de beslissingen die je hier neemt, is veel beter zicht baar. Voor 1500 gulden kun je in bijvoorbeeld India een water pomp laten plaatsen. Daarmee voorzie je een heel dorp tien jaar lang van water. Vervolgens komt er een brief van het plaat selijke medische comité met een foto van de pomp. Dan zie je het resultaat." Ter plekke de resultaten van de projecten bekijken, deed de di recteur maar af en toe. Omdat Simavi met lokale hulpverleners werkt en geen mensen uitzendt, ontbreekt volgens Keuning de noodzaak voortdurend op reis te zijn. Maar als hij in de ont wikkelingslanden was, maakte dat diepe indruk op de Heém- MENSELIJK De Britse vice-consul op het Spaanse toeristeneiland Ibiza, MICHAEL BIRKETT, stapt op, heeft hij gisteren aangekondigd. De reden is dat hij zijn buik vol heeft van het 'gedegenereerde' gedrag van zijn jonge landgeno ten die naar het eiland komen op zoek naar zon, seks, drugs en drank. De 51-jarige diplomaat is anderhalf jaar op zijn post ge weest. In die tijd heeft hij zich onder meer met criminaliteit, overdoses en verkeersongelukken moeten bezighouden, „Ik heb schoon genoeg van het gedrag van de vooral jonge Britse toeris ten die hier komen en van het op ruimen van de troep die ze ach terlaten", zei Birkett. Dertien miljoen kijkers bij domino-uitzending Ontzetting bij de bouwers op het moment dat een aantal stenen 'weigeren' te vallen. „Niet alles was te controleren." foto gpd De studiolampen zijn koud. De mestlucht hangt weer door de hal in Leeuwarden, waar de vloer oogt als de nachtmerrie van dominobouwers: een wanordelijke steen tjeszee. Notaris Koen Kunst kwam de nacht ervoor met de definitieve telling: 1.605.557 steentjes gingen om. Zo'n 600.000 weiger den, voor het oog van 4,2 miljoen Neder landers en 9 miljoen Duitsers. „Simpele dingen gingen mis", zegt Robin Paul Weij- ers, terwijl de steentjes-chaos op kleur wordt gesorteerd. „Doordat we meer techniek hadden, na men we meer risico dan in 1988", zegt de opperbouwer, die ook toen initiatiefnemer was. Bij dat spektakel, waarbij zo'n 1.382.000 stenen vielen, speelden ze op sa fe, door een groot vlak op te zetten met maarliefst 500.000 domino's. „Toen die vielen, wisten we dat het goed zat", aldus de oud-student van de Technische Univer siteit in Delft. Nu moest er een grotere show komën, maar daardoor ging veel mis. „Ik kon niet alles controleren." Op veel plaatsen stokte het, onder meer doordat steentjes op trappen verkeerd waren geplaatst, waardoor vier complete projecten niet doorgingen. „Het is net als vuur. Na het aansteken, is dat niet helemaal te controleren. Weijers was 'tot op de botten' zenuwachtig, twijfelde tot het einde aan succes, want hij miste het overzicht. „Ik kreeg geen schat tingen door." Nadien dronk hij doodmoe een biertje en vertrok naar de woonboerde rij in Sumar, de slaapplaats van de ontwer pers. De communicatie-adviseur uit Oister- wijk gaat nu op vakantie naar zijn naar Hongarije geëmigreerde zus. Daarna bekijkt hij twee aanbiedingen van bedrijven voor communicatieprojecten. Weijers' liefde voor domino's stamt uit 1986, toen hij samen met ruim veertig bou wers werkte aan het KLM-dominorecord. Daarbij vielen 'slechts' 755.000 steentjes, overigens pas na de derde poging. „Dat be schouwde ik als verlies." Deze teleurstelling werd de drijfveer voor een nieuwe poging, samen met studenten van de technische universiteiten Twente en Eindhoven. Domi no heeft magie, vindt Weijers. In de hal sorteren de bouwers het plastic. Tien 'zetters' haakten af, vooral de dagen en uren voor de finale, omdat „de spanning te veel werd". Nynke Stellema uit Stiens gaat de gezellige sfeer missen, ,,'s Avond stond een lekker muziekje aan. Overdag werden we als aapjes bekeken. Ons privéleven ging er wel aan, want de laatste dagen werkten we twaalf uur achtereen." Vandaag begint ze aan het tweede jaar van de opleiding dokters-assistente. „Maar ik kan wel vakan tie gebruiken." „Ik had liever een sneeuwschuiver gehad", zegt Annelies Klimstra uit Damwoude. „Nu merkje pas hoeveel één miljoen stenen zijn", zegt Jesse de Jong, die net als Nynke door uitzendbureau Randstad werd inge huurd toen de bouw achterop raakte. De nuchtere Jan Clots treurt niet dat alles om ligt. „Dat was toch de bedoeling?" Een en keling vertelt over romances tussen bou wers. „Die liepen gearmd naar hun project, dan weet je het wel. BART OLMER Eerst zon, dan regen Er zullen maar weinig mensen zijn die het betreuren dat de meteoro logische zomer het veld ruimt. De maanden juni tot en met augustus brachten betrekkelijk weinig zomerweer. Juni bracht veel regen, in ju li kwamen we zon en warmte te kort en augustus trachtte de zomer te 'helen maar ging tijdens de derde decade volledig onderuit. De ge middelde temperatuur komt deze zomer waarschijnlijk uit op 16,2 graden (De Bilt). Dat is een waarde overeenkomend met het langja riggemiddelde. De meteorologische herfst begint morgen met zonneschijn. Later op de dag komt er echter meer bewolking en in de loop van de middag of avond kan er een regen of onweersbui tot ontwikkeling komen. Dat komt doordat een frontaal systeem, gekoppeld aan een depressie bij IJsland, zich naar onze omge ving uitbreidt. Met een oost-zuidoostenwind, langs de kust toe nemend tot vrij krachtig of krachtig, wordt echter wel vrij warme lucht aangevoerd. Daarin beweegt het kwik zich naar waarden rond 21 graden. Op woensdag en donderdag houden de regenkansen aan. Dat heeft ook te maken met restanten van de voormalige orkaan Bonnie. De temperaturen blijven evenwel op niveau. Als de zon even de ruimte krijgt komt het kwik gemakkelijk boven de 20 graden uit. A. Vandaag is het precies één jaar geleden. B. Wat? A. Dat ze is verongelukt. B. Een heel jaar al? Dat is snel gegaan. A. Ik hoorde het toen van de buren. Haar ex was midden in de nacht gebeld door de Franse politie. Dat ze uit de bocht was ge- vlogen met een of andere playboy. Een avondje aan de zwier geweest en toen dronken achter het stuur gaan zitten. Een enorme klap. B. D'r kinderen zullen wel gedacht hebben. Wat deed mama bij die vreemde man in de auto. A. Ach, die waren wel wat ge wend met haar. Ze had altijd vriendjes, de een na de ander. B. Ik zie ze nog lopen op de begraafplaats, metz'n drietjes ach ter de kist. A. Hou op. Ik begin zo weer te jan ken. B. Even goed ook zielig voor haar. A. 't Klinkt misschien hard, maar ik had niet met haar te doen. Ze dacht toch altijd alleen maar aan zichzelf? Kleren kopen, uitgaan, reisjes naar hier en naar daar. Ze was nog maar zelden thuis. D'r kinderen zette ze bij haar schoonouders neer, die waren daar dan wel weer goed voor. B. Wat zou jij gedaan hebben na zo'n rot- huwelijk? Ze begon net weereen beetje van het leven te genieten. Jarenlang zat ze opgescheept met die Jan Hen van haar. Hij keek nau welijks naar haar om. A. Wat mankeerde er nou aan die man? Oké, het was een beetje een slome, maar hij was lief voor de kinderen en had een goede baan. B. Hij had er een vriendin bij, die ouder was dan zij en nog lelijk ook. Dat kon ze niet verkroppen. A. Ik vind het niet vreemd dat die man een beetje rust zocht buiten de deur. Thuis was het altijd schelden. Ze heeft zich zelfs een keer 's avonds van de trap gegooid, Geri Halliwell. heidsinstell ing die kinderei kanker helpt. Bij Geri Hall werd toen ze 18 was een goedaardige knobbel uit h. borst verwijderd. Nadat vorige week een lang onvindbare halfzuster van Beatle JOHN LENNONopd claimt nu een 32-jarige vro dat zij een onwettige docht van Lennon. De in oktober in Hamburg geboren vrouw momenteel in de Beatles-tl haven Liverpool woont, zei de BBC-radio dat ze nooit r baarheid aan haar afkomst gegeven om haar moeder te schermen. De vrouw, die haar na de publiciteit wil hebben er haar verhaal ook niet aan di levardpers wil verkopen, zeg sinds haar twaalfde te wete zij êen halfzus is van Lenno zoon Julian (uit zijn huwelij Cynthia) en Sean (uit zijn rc met Yoko Ono). Zij vertelde 'vaag' te herinneren hoe Jol haar en haar moeder kwam zoeken. De zwangerschap van de van de 32-jarige vrouw rr januari of februari 1965 zij gonnen. In die periode was volgens de officiële versie, wintervakantie in de Alpen zijn toenmalige echtgenote Cynthia. In het begin van hi carrière traden de Beatles quentop in Duitsland. Een zegsman van de BBC verpool bevestigde dat hem kopie is overhandigd van boorteakte van de vrouw Lennons dochter te zijn staat John Winston vader vermeld. John Lennon. KEES VAN DER LINDEN

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2