Kwaliteitsgebrek breekt PSV op Vlichael Mols maakt het verschil voor FC Utrecht Betaald Voetbal Libregts beraadt zich iver aanbod Nigeria &BH AZ gaat verhuizen Groningen heeft veel moeite met Haarlem lAANDAG 31 AUGUSTUS 1998 n Faber op de weg terug en;. aHDHOVENVerdediger Emèst Faber maakt komende week zijn Heerenveen drukt Eindhovenaren dieper in de malaise intree bij PSV. De 27-jarige Brabander wil zowel vandaag als donderdag wedstrijdritme opdoen in het tweede elftal. Bij de ijkt eerste wedstrijd in de Champions League, 16 september in Eind- "ta hoven tegen Helsinki, hoopt hij in de hoofdmacht van trainer Bobby Robson terug te keren. Faber raakte in de slotfase van het vorige seizoen zwaar geblesseerd aan zijn enkel. Een operatie tvas noodzakelijk. Daardoor miste hij het WK in Frankrijk. Luc Nilis, een andere belangrijke speler van PSV, moet voor zijn ren- ITSi nee nog iets langer geduld hebben. De begaafde Belg, die begin K* deze maand een knieoperatie onderging, hervat komende week t je looptraining. Hij richt zich op de tweede wedstrijd in de m' Champions League, op 30 september bij Benfica. be Machlas moet wachten op Schoen n"ba' ilkmaar Vitesses schutter Nikos Machlas krijgt zijn Gouden ichoen pas volgend jaar februari. Aanvankelijk waren de festivi- rond de huldiging van de topscorer van Europa voor de ifgelopen week gepland. Inmiddels is gekozen voor een bijeen- ntry ;omst over een halfjaar in Barcelona. Gelijktijdig zal daar Davor juker worden gehuldigd. De Kroaat was de afgelopen zomer de iroductiefste spelers van het WK in Frankrijk. (PSV), VG£. hijs Libregts (57) kan voor vier jt ar in dienst treden bij de Ni- Lens maanse voetbalbond als ondscoach en technisch direc- Hij krijgt de voorkeur bo en Henk ten Cate en Wim Rijs- ergen. „Vrijdag heb ik per fax G- en aanbieding gekregen en ik 14, eb inmiddels een tegenvoor- el gestuurd", aldus de oud- Dndscoach van Nederland. Libregts, als trainer werkzaam '071 ij onder meer Excelsior, Spar- PSV en bij de Griekse clubs lympiakos en PAOK Saloniki, aarnaast voormalig technisch directeur van Feyenoord, is de pornaamste kandidaat om de .het WK ontslagen Bora Milu- ïovic op te volgen. Nigeria -0,1 ïaakt haast met een nieuwe P0" mzeheer, omdat op 4 oktober jig, i kwalificatie voor de Afrika ncr up begint met de wedstrijd te- Burkina Faso. Libregts: „Vrijdag kreeg ik een inbod, waar ik binnen twee agen op moest reageren. Het aat om een gecombineerde inctie: bondscoach en tech- m: isch directeur. Dat is nog een J setje onduidelijk. Ik heb het Afe ad bestudeerd en een tegen op aorstel gestuurd. Dan wacht ik el af. Het is pas rond als ik een ijrif andtekening heb gezet onder in contract. Het gaat niet al- \jax en PSV hebben zitten slapen RECHT jtterdam/lagos leen om de financiën, maar om het hele pakket. Zoals de invul ling van de technische staf. Bo vendien wil ik ook nog wel een keer met die mensen om de ta fel zitten." Vier weken geleden werd hij voor het eerst benaderd en had hij in Amsterdam een onder houd met een delegatie van de Nigeriaanse bond. Afgelopen week meldden Nigeriaanse me dia al dat Libregts rond was over een contract. „Maar pas af gelopen vrijdag is het geworden." Sani Ahmed Toro, generaal van de Nigeriaanse bond: „We hebben ook gespro ken met Henk ten Cate en Wim Rijsbergen, maar mister Lib regts is onze eerst keuze. En van onze minister van sport Emeka Omeruah, die akkoord moet gaan met de benoeming van een bondscoach. Hij vindt Lib regts ook de beste kandidaat. We hebben ons door diverse mensen uit de voetbalwereld la ten informeren over hem." „Hij heeft een respectabel verleden als trainer. Ons is be kend dat hij in 1990 is wegge stuurd door de Nederlandse in ternationals, maar zijn resulta ten waren wel uitstekend. Ik denk en hoop dat we eruit ko men. Volgende week is de zaak wel afgerond", zei Toro. Bobby Robson wil trots kunnen terugkijken als hij PSV medio 1999 over draagt aan zijn gedood verfde opvolger Eric Ge- rets. Maar voorlopig is de Eindhovense miljoenen ploeg meer een karikatuur van zichzelf. Het bonte ge zelschap ontstijgt nauwe lijks de grijze middelmaat, mist uitstraling, zelfver trouwen en vooral kwali teit. „We hebben", ver zuchtte Robson na de 1-2 nederlaag tegen Heeren veen, „nog een lange weg te gaan." EINDHOVEN MARK CALDENHOVEN GPD-VERSLAGGEVER Twee competitiewedstrijden, één punt. Hard zijn de cijfers, harder is de realiteit in Eindho ven. PSV is nog maar net be gonnen of het seizoen mag al bijna als verloren worden be schouwd. In de Champions League, pas na een worstelpartij tegen Maribor veiliggesteld, denkt een aantal betrokkenen na de gunstige loting al aan de kwartfinales. Maar wie in de va derlandse competitie (nog) geen vuist kan maken, heeft vooralsnog geen recht van spre ken buiten de landsgrenzen. Ronald Waterreus, de PSV'er met de meeste 'dienstjaren', sloeg de spijker op zijn kop. „Als je in eigen huis zo in de tang wordt genomen, is dat een pijn lijke conclusie. In alle opzichten heeft PSV tijd nodig en dat is het probleem. Tijd hebben we niet en krijgen we niet. Mis schien duurt het één, twee of drie maanden, of nog langer, maar laten we na één competi tienederlaag alsjeblieft niet in paniek raken." Met 'het enthousiasme en de werklust', zo was Waterreus op gevallen, zat het wel goed. Maar passie alleen is niet toereikend. PSV mist domweg kwaliteit. Vooral de verdedigers lorginho, achttien pas, Abel Xavier en Marcos dos Santos werken keer op keer op de lachspieren. Het trio, aangevuld met de talent volle Theo Lucius, moest de i 1-2 Scheidsrechter: Tem 26.000. Gele kaart: Brug- (Heere AZ-Vitesse 0-0. Scheidsrechter: Var I iMl<hu-srhouwers C.rk I Ricksen, Boussatta, Fortes Rodriquez laatste weken veelvuldig opdra ven vanwege blessures bij Yuri Nikiforov, Davy Oyen, Stan Valckx en Ernest Faber. Het geknoei van Marcos te gen Maribor kostte hem tegen Heerenveen zelfs de kop. Rob son vond bovendien dat Brug- gink zich woensdag tegen de taaie Slovenen had onderschei den en gaf hem als aanvallende middenvelder achter Gilles de Bilde en Ruud van Nistelrooij een nieuwe kans. Het was de eerste keer dat het drietal spit sen, aangevuld met de 'valse' vleugels Kolkka en Iwan, in de basis begon. De offensieve intenties van Robson ten spijt, ze bleken ko ren op de molen van Heeren veen. Bruggink liet te veel ruim te vallen, waardoor Heeren- veen-verdedigers Gérard de Nooijer en uitblinker Jan de Vis ser ongestoord hun gang kon den gaan. Omdat Dennis de Nooijer als aanspeelpunt geen strobreed in de weg werd gelegd door Xavier. lieten de Friezen zich de vrijheid prima smaken. Precies zoals Foppe de Haan met eigen ogen had kunnen zien tegen Cambuur en Mari bor. „Ik mis nog een idee achter de manier van spelen van PSV." Brutaal nam Heerenveen in Eindhoven het initiatief. Doel punten konden niet uitblijven, al had Dennis de Nooijer er een communicatiestoornis tussen Xavier en Waterreus voor nodig: 0-1. Was Heerenveen zorgvuldi ger met de counters omge sprongen, dan was PSV al voor de rust verslagen geweest. Nu viel de genadeklap een klein kwartier na de rust. Jorginho ging in zijn eigen strafschopge bied op de solotoer. Hij had de bal een ferme trap moeten ge ven, maar dat deed hij niet en het leer belandde via Dennis de Nooijer bij Radoslav Samardzic (0-2). Met de moed der wanhoop zocht PSV in de slotfase de aan val. Met Dennis Rommedahl voor Jorginho (waardoor Iwan als rechtsback ging acteren) lie ten de Brabanders Heerenveen even wankelen. Maar verder dan een treffer van Van Nistel rooij kwam PSV niet. Twee duels, één punt. De leegloop en een falend aan koopbeleid hebben hun uitwer king vooralsnog niet gemist. „Ik moet bekennen dat ik na twee wedstrijden op zes punten had gerekend", gaf Robson toe. „Als je er maar één hebt, stemt dat somber. Dit vak is inherent aan druk." Het leek wel of Robson niet het achterste van zijn tong liet zien. PSV heeft, zo had de trainer zelf tenslotte al eufemistisch ge zegd, nog een lange weg te gaan. PSV: Waterreus; Lucius. Ooijer. Xavier (Den Haag), Henar, Holwijn, Biezt er (Telstar). RBC-VVV 1-3 (0-1). 24. Graef i Grael 0-2, 53. Linssen 0-3, 85. I 1-3. Scheidsrechter: Karremar schouwers: 1250. Gele kaart: (RBC), Holman (VW). 2-3(1-1 0, 39,Hu mei 1-2. 69. Kern. 3 Scheidsrechter: Van der Pas Toeschou wers: 178/ Gele kaart: Strobbe, Graan oogst (Haarlem). Matthijs. Koen, Ommel (Groningen). Veendam-Dordrecht'90 1-1 (1-1). 27 Hoogendorp 0-1, 38. Blaauw nedahl); Iw Bruggink en Kolkka; nDeBüde. i: Vonk; Hansma, Klor I e Nooijer en Mitrita; Radom Heerenvr Gerard d ki, Houttuin eri De Visser; Talan (76. Pahlplatz), Dennis de Nooijer (84. El Khattabi) en Samardzic. 3400. Gele kaart: Venema (Veendam), Esaias, Monteino (Dordrecht). FC Den Bosch-FC Zwolle 0-0. Scheidsrech ter: Gerritsen Toeschouwers: 1950. Rode kaart: 88. Nuorela (Zwolle. 2x geel) Gele kaart: Schaap (Den Bosch), Boekweg )ver twee weken komt ie ler twee Ajax bij de koploper bezoek." Zonder beschei- ;n ;nheid en apetrots sprak de leaker van FC Utrecht gisteren publiek toe. Na de thuiszege Cambuur (3-0) behield de brutaalweg een topklasse- ng in de eredivisie. De ploeg van trainer Mark dankzij doelpunten an Michael Mols, Reinier Rob- at emond en John O'Brien ogen- FC Twente de Rotterdammers een grote nederlaag kunnen toedienen. Het werd slechts 1-0, door een vroeg doelpunt van John Bosman. Voor Twente was het de eer ste zege in het nieuwe Arke-sta- dion. De Tukkers kregen kansen genoeg de score te vergroten, maar sprongen er te slordig mee om. Daardoor bleef het du el tot de laatste minuut span nend. Bij Twente speelde de van Dt hijnlijk eenvoudig. Toch. had Anderlecht gehuurde Kurt 1 ambuur, getraind door oud- Itrechter Gert Kruys, meer ver- iend. Maar het verschil zat 'm de Galgenwaard voorname- jkin Utrecht-spits Mols. Met één treffer en directe be- okkenheid bij een andere goal iste de 27-jarige speler de aan- cht op. Zoals hij dat vorig eekeinde ook in Breda had ge- aan, met één doelpunt en twee >ts tegen NAC (4-2). Het 'Gertje bedankt' van het trecht-publiek kon Kruys bij 0 achter niet waarderen. Het lassaal aangeheven 'Cambuur 'eiordt gedold door Michael aiols olé olé' sprak de coach 1 leer aan. „Mols is echt een fe- homeen. Onbespeelbaar. Ik wist d' ae -ie zou spelen, had daf ook in mijn verdedigers verteld, laar die jongen is niet te stop pan. Volgens mij hebben Ajax PSV zitten slapen. Mols, net als tegen NAC man I in de wedstrijd, bleef zoals ge- sj1 oonlijk bescheiden en vooral 'i' coniek onder de loftuiting: gc Vch, Gert is mijn vriend. Nee, frieus, het is leuk als een trai- je zegt, maar ik nog niet tevreden. Er zit leer in. Op alle gebieden." Dat terwijl de oud-spits van jax, Cambuur en FC Twente in II jn huidige vorm al een lust >or het oog is. Ook tegen de 'tiezen was Mols goed. Hij latste, speelde zichzelf vaak 31 lij en behield altijd het over- hi 'rainer Wotte gunde hem tijd een publiekswis- kk Zijn vervanger was de 18-ja- ge Dirk Kuijt. Ook zonder Mols ivam Utrecht niet meer inpro- lemen. Daarvoor was ook de e |d (vier minuten) veel te kort. wente - Sparta Sparta lijkt een zwaar seizoen nigemoet te gaan. Vorige week as AZ te sterk en gisteren had de Paar een hoofdrol. De Belgi sche jeugdintemational was het rustpunt in de ploeg en verdeel de het spel. Sparta speelde zwak en schiep nauwelijks kansen. De vleugelspitsen Mourad en Wou den waren niet gevaarlijk, ter wijl spits Krijgsman tegen zijn bewaker Hoogma tekortkwam. Niettemin is Sparta-trainer Van der Zee nog niet in paniek. Integendeel. Hij bespeurde een stijgende lijn bij zijn ploeg. „We moeten hier niet dramatisch over doen. We hebben nog niet thuis gespeeld. De volgende wedstrijd is Roda JC thuis, dan móeten we winnen, anders ra ken we in de verkeerde hoek." Willem n - Fortuna S. Een moeilijke, maar belangrijke overwinning. Willem II boekte zaterdag de eerste zege van het seizoen door Fortuna Sittard met 1-0 te verslaan. De Fin Sa- mi Hyypia was de matchwin- In de 28stè minuut kopte hij raak na een afgemeten voorzet van Marcel Valk. Fortuna kreeg nog wel wat kansen, maar spits Ronald Hamming had niets in te brengen tegen de Tilburgse verdediging. „Dit was een zwaarbevochten zege", aldus Willem Il-trainer Co Adriaanse. Fortuna-coach Bert van Mar wijk sprak van een 'onnodige nederlaag'. Volgens hem had zijn ploeg de wedstrijd in de be ginfase uit handen gegeven. Toen was Fortuna sterker en had het een veldoverwicht. Maar het verzuimde te scoren. In de tweede helft hanteerde zijn ploeg voornamelijk de lan ge bal, hetgeen geen succes had. Willem II leed veel balver lies, met name de spelers in de as van het veld, Schenning en Galasek. De buitenspelers Hill Vitesse-speler Arco Jochemsen wint het kopduel van AZ-speler Max Huiberts. en Ramzi daarentegen speelden een goede wedstrijd. Spits Dennis Schulp stond voor het eerst in de basis, maar kon niet overtuigen. Hij had moeten scoren, vond Adriaanse. Aankoop Mariano Bombarda bleef wederom de hele wed strijd op de bank. AZ - Vitesse In zijn tweede wedstrijd sinds de terugkeer op het hoogste ni veau heeft AZ zowaar een top club weerstaan. In de Hout werd het tegen de nummer drie van vorig seizoen, Vitesse, 0-0. Beide trainers spraken nader hand van een resultaat waar mee viel te leven. De gelouterde Jorge, van Vi tesse, overdreef daarbij mis schien enigszins. Hij sprak na de povere vertoning van de Arn hemmers zelfs van een goed duel. Aan de andere kant was foto gpd Van Hanegem, als altijd, realis tischer. „We hebben na twee duels al vier punten. Ik denk dat niemand daarover hoeft te kla gen." Voor AZ had er zelfs wat meer ingezeten. Kort voor tijd had Van der Weert, zoals dat heet, de hoek voor het uitzoeken. Na een voorzet van links van Van Galen kopte hij echter net Bij Vitesse, dat de competitie da was begonnen met winst op Roda, stond Van den Brom na lang blessureleed weer eens in de basis. Hij zocht nog naar rit me en balans en stopte er in de rust mee. Trustfull ontbrak we gens een onsteking in de knie, maar hervat de komende week de training. Curovic viel in de slotfase licht geblesseerd uit. Daarvoor was hij, met een twee tal goede schoten, Vitesses ge vaarlijkste man geweest. De mogelijkheden van AZ wa ren beter en bovendien fraaier uitgespeeld. Niet alleen in de slotminuten van Van der Weert, ook in de openingsfase van Langerak. De schaduwspits werd fraai vrijgespeeld door de bijzonder aardig voetballende Bouchiba. Vrij voor Westerveld nam hij de bal ineens op de slof, maar schoot over. Kort daarna kreeg Langerak nog een moge lijkheid na slecht uittrappen van de doelman van Vitesse. Op nieuw schoot hij te hoog. NEC -NAC Goed spelen, veel kansen, maar niet winnen. NEC kreeg met het 1-1 gelijke spel tegen NAC ei genlijk twee punten te weinig. Maar de ploeg had de punten - deling aan zichzelf te wijten. In de eerste helft hadden de Nijmegenaren de zege veilig kunnen stellen. Aankoop Maikel Renfurm is in korte tijd uitgegroeid tot een publiekslieveling in De Goffert. Met zijn acties zorgde de aan valler voor veel gevaar en in El- lerman had hij een goed aan speelpunt. NEC verzuimde ech ter te scoren. Na een klein kwar tier belandde de bal via de voe ten van NAC-keeper Karelse bij Ellerman, die attent raak schoot. Maar scheidsrechter Ui lenberg keurde de treffer af we gens buitenspel. NAC-verdediger Van de Looi kreeg twee keer geel. Hij beging een overtreding op De Gier in het strafschopgebied, waarna Maes de score opende uit een strafschop. Volgens NAC-coach Neumann was er niets aan de hand. Na de rust kwamen de Breda- naars terug in de wedstrijd en drongen zij NEC terug. Het overwicht werd beloond met de gelijkmaker van invaller Milicic, die met een lobje keeper Roor- AZ verlaat de Alkmaarder- hout. Over twee jaar hoopt de club op het Kooimeer- plein een nieuw stadion te betrekken. Voorzitter Scher- inga ondertekende daartoe zaterdagavond een intentie verklaring met de gemeente. De kosten bedragen ruim veertig miljoen gulden. De accommodatie krijgt tussen de tien- en zeventienduizend zitplaatsen. Het moet AZ in staat stellen de begroting op te krikken van 13 naar 21 miljoen. „Qua begroting ho ren we dan bij de top-acht van Nederland", zei Scherin- ga. Hij noemde de overstap noodzakelijk. „Dit jaar is handhaven hel uitgangs punt, daarna willen we uit groeien tot een middenmo ter of misschien wel meer." Sikora, Lanoenberg, De Mouhouti (Heracles). iond S port-Eindhovcn 2-1 (1-1). 14 e 10. 33. Van der Borght 1-1, 53. Hofstede 2-1, Scheidsre Volendam-TOP Oss 3-2 (2-2). 29. Bruin 1 0. 39. Van Schijndel 1-1,40. De Jong 12. 45. Boogers 2-2. 57. Boogers 3 2 Scheidsrechter: Sterk. Toeschouwers. 3500 Gele kaart: Leeflang, Mans (Volen dam). Stock, De Wijs. Koopman (TOP) Topscorers: 1. Hoogendorp Dordrecht'90), Huizingh (FC Groningen) 3. Sikora (GA Eagles). Boogers (Vole dam). Graef (WV). Hofstede (Helmo Sport), Van Schijndel (TOP Oss). Kruz (GA Eagles). Mocelin (FC Groningen) 2. erdag: r, FC Zwolle- Eindhove 4 Eagles, TOP Oss-Ex 2 2 0 0 6 9-2 2 2 0 0 6 5-1 2 2 0 0 6 6-3 2 10 1 3 4 4 2 10 1 3 3 3 2 10 1 3 2-2 2 10 1 3 3 6 2 0 1 1 1 4-5 2 0 1 1 1 0-1 2 0 1112 4 2 0 1 1 1 0 3 2 0 0 2 0 2 5 2 0 0 2 0 2 7 2 0 0 2 0 19 FC Groningen heeft ook z'n tweede wedstrijd gewonnen. Maar met hangen en wurgen. In en tegen Haarlem had de degra dant van de eredivisie opvallend veel moeite. Harris Huizingh bezorgde zijn club uiteindelijk de zege. In acht eerste-divisie- wedstrijden werd 22 keer ge scoord. Groningen, dat vorige week RBC met 6-0 afschminkte, kwam in een slechte wedstrijd op achterstand door Mendel Witzenhausen. Huizingh maak te vervolgens de gelijkmaker, waarna Sergio Ommel de Gro ningers op voorsprong zette. André Kemper maakte nog wel 2-2, maar Huizingh was in de 79ste minuut opnieuw trefze ker: 2-3. Dat was al zijn vijfde doelpunt in twee wedstrijden. Oók Rick Hoogendorp staat al op vijf. Vorige week schoot hij vier keer raak tegen Haarlem en zaterdag bezorgde hij Dordrecht'90 tegen Veendam een punt met zijn treffer in de gerenoveerde De Langeleegte, 1-1. Volendam boekte zijn eerste overwinning, na vorige week bij Emmen te zijn afgestraft (4-0). De degradant won aan de Dijk van TOP Oss, 3-2. Boogers was de opvallende man met twee treffers. In de laatste minuut voor rust maakte hij gelijk (2-2), met het enige doelpunt na de hervatting werd hij de match- Het duel tussen Den Bosch en Zwolle, die zichzelf kansrijk achten voor de titel, bleef 0-0. Bij Zwolle kreeg de Fin Nuorela een rode kaart. Ook bij de streekderby Go Ahead - Hera cles (3-1) viel een rode prent, voor Heraclied Leferink. Go Ahead was sterker en kreeg de meeste kansen. Hendrie Krüzen opende de score, de talenten Muhlack en Sikora maakten de andere goals voor de Devente- De Brabantse streekderby Helmond Sport - Eindhoven eindigde in een 2-1 zege voor de Helmonders. Peter Hofstede scoorde twee keer. VW boekte z'n tweede zege; RBC kreeg met 3-1 klop, onder meer door twee goals van Maurice Graef. ADO Den Haag en Telstar speelden met 2-2 gelijk.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19