Sport Getergde wissels halen hun gram Italiaanse wint maar doet er wel lang over 3 roers De Boer zoeken compromis, Ajax zwijgt Verbruggen vol onbegrip >ver justitie in Frankrijk Valse start Gullit bij Newcastle Noordwijk wil Dutch Open graag terug, maar nog niet volgend jaar lAANDAG 31 AUGUSTUS 1998 Nederlandse rugbyers tegen Engeland fidenDe Nederlandse rugbyers wacht een zeer interessant sei- loen. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de 66-jarige lond treedt de nationale selectie aan tegen Engeland. In het ka rt het toernooi om de Rugby World Cup 1999 ontmoet Jranje op 14 november in Huddersfield - het 35.000 plaatsen ellende stadion is nu reeds uitverkocht - de nummer vier van Ie wereld Engeland. Bondscoach Geoff Old vertrekt met 22 spe- tar Engeland. Een aantal gelouterde internationals, Yves (ummer en de broers Karei en Djurre Dinkla, is daar niet meer lij. Daarentegen kan de coach wel weer een beroep doen op de vreemdelingen' Steve Rhodes en Caine Elisara. Mogelijk tovert )ld nog één of twee in het buitenland spelende rugbyers met ien Nederlands paspoort uit zijn hoge hoed. Deelname John van Lottum onzeker hew vork Voor John van Lottum is de US Open 1998 in gevaar. In de aanloop naar de Grand Slam in New York scheurde de 22- jarige tennisser vier dagen geleden de band van zijn rechter en kel in. Van Lottum is in de eerste ronde gekoppeld aan Andrei Medvedev uit de Oekraine, ooit de nummer vier van de wereld, maar inmiddels ver teruggevallen. Van de organisatie kreeg Van Lottum nog een dag rust. Hij komt vandaag niet in actie. Van de acht Nederlanders verschijnen er vandaag drie op de baan. Sjeng Schalken tegen de Tsjech Damm, Jan Siemerink tegen de Roemeen Pescariu en Kristie Boogert tegen de Kroatische Mirja- na Lucic, één van de aankomende sterren in het vrouwentennis. Komejev en Van Vossen schieten Feyenoord naar winst Eerst was er de venijnige blik van Igor Komejev, vervol gens kwamen de priemende ogen en het vingertje van Peter van Vossen naar de dug-out van Feyenoord. Leo Beenhakker begreep het en glimlachte erom. Aan beide momenten waren juweeltjes van doelpunten vooraf ge gaan. Twee spelers die als invallers tegen MW (3-1) hun gram wilden halen omdat ze na de eerste competitie wedstrijd al weer naar de bank waren verwezen. afloop rotterdam marcel v ein Verbruggen, internationale wielrenunie ICI), vindt het onbegrijpelijk TVM-ploegleider Cees iem, verzorger Jan Moors en amarts Andrei Michailov nog tijd niet Frankrijk mogen ver- „Ik kan het niet verkla- zei de preses bij de WK a Bordeaux. Priem en Moors zijn eerder eze maand uit de gevangenis Reims vrijgelaten, maar het o verblijft op last van de on- erzoeksrechter nog altijd in tankrijk. De Russische dokter nog steeds vast. De Franse istitie pakte de drie op in ver- md met het onderzoek naar mogelijk dopinggebruik binnen deTVM-ploeg. ,,Als deze zaak werkelijk zo ernstig was, dan had justitie vijf maanden eerder maatregelen moeten nemen. Maar toen schoof zij de zaak nog terzijde", aldus Verbruggen. De douane in de buurt van Reims vond in maart in een wagen van TVM ampullen met EPO. Tijdens de Tour de France begon justitie pas serieus met het onderzoek. Verbruggen is oog altijd blij met de steun van de Franse jus titie in de strijd tegen doping. „Maar op de manier zoals het nu gebeurt, is het voor ons on begrijpelijk. Ik blijf via de advo caat van TVM op de hoogte van de ontwikkelingen, maar we kunnen niets doen." gpd-verslaggever Van Vossen en Komejev hadden met de pest in het lijf plaatsge nomen in de dug-outvanwaar het duo Feyenoord een uur zag worstelen met MW. Henk Vos kopte Feyenoord al vroeg naar 1-0, maar ondanks een zee aan kansen zakte het spel van de Rotterdammers daarna naar een bedenkelijk niveau. Op het moment dat de Limburgers via Danny Landzaat gelijkmaakten (1-1), stuurde Beenhakker beide ex-internationals linea recta naar het front. Daar zorgde Kor- nejev als centrumspits met een briljante actie, waarbij hij de Maastrichtse defensie op het verkeerde been zette, voor 2-1. De kleine Rus stond op dat mo ment nog geen drie minuten in het veld. Van Vossen had iets langer nodig om op gang te komen. De Zeeuw verblijdde het legioen een kwartier na zijn entree met een zo mogelijk nog fraaiere Van Vossen ook, treffer dan die van Komejev. Wéér werd de complete verde diging van MW voor schut ge zet en wéér was de afronding feilloos: 3-1. Het venijn dat bij beide spe lers kwam bovendrijven, sprak Beenhakker wel aan. Feye- noords coach koos gisteren bij het eerste duel voor eigen pu bliek (23.100) voor een op drie plaatsen gewijzigd team, waarin dus geen plaats was voor de man die in Glasgow al zo veel tijd op de bank doorbracht noch voor de man die dit sei zoen wil bewijzen dat alleen hij Feyenoord aanvallend iets ex tra's kan geven. „Laat Van Vossen en Komejev maar teleurgesteld zijn", sprak Beenhakker loop. „Ik heb iets met spelers. Vorige week was Henk Vos boos dat hij niet in de basis stond, als invaller maakte hij voor Feyenoord wél de winnen de goal. Nu doen Komejev en Van Vossen het voor de ploeg." Feyenoords coach zei, net als het legioen, te hebben genoten van beide treffers. „Die van Igor was heel mooi, die van Peter zelfs buitengewoon. Ik gun het 'anaf het eerste moment is er een wissel werking tussen hem en het Rot terdamse publiek. Hij is al jaren gek van Feyenoord, dat vinden prachtig. Maar door die nekblessure miste hij de he le voorbereiding. Voor hem be gint het seizoen nu pas. Daar om hoop ik dat deze goal een stimulans voor hem is om door te gaan." Van Vossen kreeg uit handen van le tv-station Canal+ zelfs een le vensgrote fles champagne. De kijkers van de abonneezender kozen hem tot man van de wedstrijd, al zal dat vooral op basis van zijn doelpunt zijn ge beurd. Het optreden van Van Vossen was te kort en te wissel vallig om hem werkelijk tot de beste speler van het veld uit te roepen. Bij Feyenoord zal hij dit sei zoen vooral met Henk Vos moe ten concurreren voor de positie van linkerspits. Omdat Been hakker hem ondanks een be perkte voorbereiding tegen For- tuna toch in de basis had opge steld, dacht Van Vossen dat hij tegen MW niet hoefde te vre zen voor zijn positie. „Ik dacht echt dat ik zou spelen. Ik had er inderdaad de pest in. De trainer zag dat. maar hij verzekerde me dat ik in de tweede.helft in het veld zou komen." Deze week reist Van Vossen met Feyenoord naar Spanje af voor een lucratief toernooi in Madrid. „Daar zal ik ook ge woon in de basis beginnen. Ik moet wedstrijdritme opdoen. Ik heb in Schotland heel lang niet gespeeld, hobbelde een beetje rond in Rangers 2 en dat was nu niet bepaald aangenaam. Het was, zeg ik achteraf, het diepte- Beenhakkers gouden wissels vieren een feestje. Peter van Vossen (links) knuffelt Igor Komejev n punt. Even later zou de Rotterdamse Zeeuw zelf ook scoren. punt van mijn loopbaan." Vossen kon afleiden dat hij nog i'cycnoord: ihuU k; v.i Bij Feyenoord wil hij nu laten steeds een goede voetballer is. v-nT'ciastel KTomassoi zien tot welke fraaie dingen hij „Ik heb in De Kuip ook met het Bosvelt (57. Komejev" nog steeds in staat is. Zijn solo Nederlands elftal goede wed- (57. Van Vossen), over veertig meter, waarbij hij strijden gespeeld. Misschien vijf spelers en de keeper pas- ben ik daarom ook zo populair, seerde, was het eerste grote mo- Ik wil er hier echt iets moois van ment na lange tijd waaruit Van maken." Duynhoi Newcastle „Een beschamende vertoning." Kernachtiger kon Ruud Gullit zijn debuut als coach Newcastle United niet sa menvatten. Onderzijn leiding moet de roemruchte Noorden- jelse club terugkeren aan de top. Waar zondag werd de ploeg in iet eigen St. James' Park met 4-1 ifgemaakt door Liverpool. Met ?en hattrick in de eerste helft be- iorgde wonderkind Michael )wen 'The Reds' de overwin- ling. De Franse international itephane Guivarch scoorde voor Newcastle. Liverpool was New- astle op alle fronten de baas. Vooral de verdediging baarde Gullit grote zorgen. De 36.740 toeschouwers hebben ia het ontslag van Kenny Dalg- ish alle hoop gevestigd op Ruud "lullit. Hij geldt als de meest me- Jiavriendelijke coach van Enge- and en met zijn charisma moet nij volgens de clubleiding de sfeer terugbrengen in het grauwe Newcastle, waar onder de stugge Schot Dalglish een grafstemming heerste. Maar niemand moet denken dat het nu ineens met sprongen béter zal gaan", stelde Gullit. „Tegen Liverpool hebben we kunnen vastellen dat er heel wat noet gebeuren. We moeten stap voor stap omhoog. Ik ben geen Gullit werd bij zijn eerste wed strijd met applaus begroet door de Newcastle-fans, van wie som migen zich voor de gelegenheid metdreadlock-pruiken hadden getooid. foto reuters Veel 'brava' en 'si' bij Europees kampioenschap golf in Noordwijk noordwijk willem spierdijk 'd-verslaggever nk en Ronald de Boer willen werk bij Ajax zo snel moge- hervatten. De tweeling heeft pogingen om een breuk te rceren voorlopig opgegeven, zijn op zoek naar een com- :omis. Er komt nog deze week :n plan op tafel om maximaal 'zoen nog in dienst-van ax te blijven en in juli volgend ar te vertrekken. Het contract in het duo loopt tot 2004. Het bekend of Ajax met het lorstel akkoord zal gaan. De ub geeft geen i In de nacht van vrijdag op za- rdag sloot de voetbalmarkt in lanje. De kansen van Barcelo- de gebroeders De Boer te Jpen. waren daarmee voor bij- half jaar verkeken. De n Van Gaal en zijn Hol- ndse kolonie had de Ajacieden kijfjarig contract voorge- gd. Jet salaris zou vijf keer zo oog liggen als in Amsterdam. In de dagen voor 'D-day" had- in de voetballers nog geroe- dat er geen weg terug meer Ze konden de motivatie iet meer opbrengen om nog nger bij Ajax te blijven, de trai- ngen van Morten Olsen waren saai, hun gedachten waren niet meer in Amsterdam, nóg een landstitel was heel gewoontjes geworden. Kort na middernacht liet manager Rob Jansen weten dat er over een langer verblijf te praten was. Frank de Boer: „Je moet toch wat?" Dat is de motivatie waarmee de twee internationals straks de kleedkamer van Ajax weer zul len binnenstappen. De opzich tige en'onhandige pogingen om met hun werkgever te breken, zijn faliekant mislukt. Eerst werd de arbitragezaak 'glansrijk' verloren, vervolgens bracht ook werkweigering niet het ge- wenstè resultaat. Zelfs trainer Morten Olsen werd flink be schadigd. Uiteindelijk hebben ze zichzelf en hun geloofwaar digheid, door de doldrieste pu bliciteitscampagne, nog het meest beschadigd. Ze moeten, ook al ziet Frank de Boer dat anders, bakzeil halen. „Maar het wordt wel moei lijk", moest de verdediger toe geven. „We komen, als we tot een oplossing komen, natuurlijk wel terug tegen wil en dank. Onze gevoelens blijven hetzelf de. Goed, we zullen proberen gemotiveerd het veld op te gaan. Vroeger gaf je altijd drie honderd procent, ik hoop dat we straks honderd kunnen ge ven. Dan hebben we nog wel een aardig niveau, dacht ik. Maar het wordt niet meer zoals vroeger." Hoe het compromis er uit gaat zien, wil de verdediger niet zeggen. „Dat ga ik eerst aan Ajax voorleggen." Maar, lost hij al vast een schot voor de boeg, langer dan een jaar is niet mo gelijk. Frank de Boer ziet de op lossing dan ook duidelijk als tij delijk. Een overbruggingsjaar, zegt hij. Want de koffers blijven gepakt. Het is niet bekend hoe Ajax gaat reageren. Het bestuur geeft geen commentaar op 'beursge- voelige' zaken. De club zou al drie keer een brief met een voorstel om uit de impasse te komen, onverrichterzake heb ben teruggestuurd. De positie van Ajax is ook moeilijk. De broers De Boer moeten, volgens de uitspraak van de arbitrage commissie, hun contract in Am sterdam gewoon uitdienen. Met dat vonnis kreeg Ajax wat het wilde: respect voor het contract. Het betekent echter ook dat het bestuur nu moeilijk het felbe- vochten resultaat uit handen kan geven door de zesjarige ver bintenis na scheuren. 'Brava' en 'si' klonk het afgelopen week einde nog al eens op de banen van de Noordwijkse Golfclub. Het Europees kampioenschap amateurs voor vrouwen werd beheerst door Italianen. Giulia Ser- gas (18) won, net voor haar landgenote Sophia Sandolo (21). „Het resultaat van een goed golfprogramma", zo verklaar de coach Giorgo Bordoni de Italiaanse successen. „Gewoon toeval", stelde de winnares nuchter vast, net nadat ze de vreugdetranen van haar gezicht had ge veegd. Voor Kim Rostron uit Engeland was de laatste dag van het toernooi minder aan genaam verlopen. Tot de twaalde hole kon ze haar Italiaanse medespeelsters prima bijhouden. Maar juist op de plek waar ze zaterdag een 'hole-in-one' had geslagen, ging het een dag later mis. De Engelse maakte een double-bogey en deed op de dertiende hole hetzelfde. Over en sluiten dus voor de 24-jarige speelster uit Lancashire. De vertegenwoordigster van de Euro pean Golfers Association, fill Edwards, had de terugval van haar landgenote met lede ogen aanschouwd. „Die Itali aanse speelsters hadden wel acht straf- slagen kunnen krijgen voor langzaam spel", vond ze. Het tempo van de dames Sergas en Sandolo was inderdaad erger niswekkend. Minutenlang namen de speelsters de tijd om zich op een slag te concentreren. Zelfs de Italiaanse coach stond hoofdschuddend te kijken naar het putten van Sandolo. „Kijk, nu denk je dat ze gaat slaan. Maar nee hoor, ze loopt weg en gaat nog eens kijken:" Kim Rostron was na afloop voorzich ting om met de beschuldigende vinger te wijzen. „In de eerste plaats wil ik zeg gen dat de Italiaanse meisjes heel goed hebben gespeeld. Ik denk dat het lage tempo mijn spel wel heeft beïnvloed. Ik ben helemaal niet zo'n snelle speelster. Maar ik ben wel gewend om een ronde in drie, drieënhalf uur af te leggen. Van daag hebben we er meer dan vijf uur overgedaan." Het trage spel was ook de hoofd- scheidsrechter niét ontgaan. Na drie holes werden de drie golfsters gewaar schuwd dat ze sneller moesten spelen. „Maar dat hielp niets", constateerde Nostron spijtig. Hoofdscheidsrechter mevTOuw M. de Kempenaer zei niet te hebben overwogen om de Italiaansen strafslagen toe te kennen. „Bij amateur- gas - lid van de Italiaanse afvaardiging met elf speelsters - op de laatste holes liet zien. Haar afslagen waren tientallen meters verder dan van haar medespeel sters en toen de spanning toenam, leek ze juist beter te gaan spelen. „Ik probeer niet aan winnen te denken tijdens een ronde", vertelde de Italiaanse. „Als ik een slag doe denk ik: ik heb dit al dui zend keer gedaan, waarom zou het nu niet goed gaan." Van de weersomstandigheden in Noordwijk, die vooral de eerste dagen lastig waren, had Sergas weinig last ge had. „In mijn woonplaats Triest is het weer vaak slecht, bovendien oefenen we met de Italiaanse ploeg veel op Sardinië waar ook veel wind staat." Volgend jaar wil de Italiaanse gaan studeren en golfen in de Verenigde Staten. „En daarna wil ik kijken of ik prof kan worden." De Nederlandse afvaardiging kon geen indruk maken op dit toernooi in ei gen land. Catryn Geleijnse was van hen de beste met een gedeelde twaalfde- plaats. Marieke Zelsmann, de speelster die de nationale ranglijst met afstand aanvoert, was alleen tevreden over de slotdag, waarop ze 72 maakte. Zij eindig de op de 41ste plaats. Vooraf had Zellsmann op een klasse ring bij de beste 20 gehoopt. Maar de eerste twee dagen kwam ze binnen met scores boven de 80. „Soms verwacht je te veel van jezelf, dan wordt de druk gro ter. Vroeger was ik tevreden als ik de eer ste negen holes vijf boven par speelde en de tweede negen par maakte. Dan was ik trots dat ik me goed had hersteld. Maar nu wil ik rondes van 72, 73, 74 maken. Dat lukt niet als je na negen holes vijf boven par staat." De golfster uit Tiel denkt nog wel aan een loopbaan als professional. „Dal doe ik dan ook om weer een nieuwe uitda ging te zoeken. Vooral mijn korte spel moet beter. In m'n omgeving zeggen ze dat ik geduld moet hebben, dat de resul taten vanzelf komen. Bang om te falen ben ik niet; vorig jaar heb ik een Schoe- vers-opleiding afgerond, ik kan altijd nog typ-Miep worden." Voor Frédérique Lempers eindigde het toernooi in een teleurstelling. De Noord wijkse herstelde zich vrijdag van een te- foto taco van der eb leurstellende openingsdag, maar slaagde er zaterdag niet in zich voor de slotron- wedstrijden is men daar voorzichtig al snel naar andere oorzaken. Dan heb je de te kwalificeren. „De spanning werd mee. Ik weet ook niet of Kim Nostron uit al last van een vlieg die voorbij komt." me gewoonweg te groot. Op de eerste haar doen is geraakt door het tempo. Als Ondanks de lange bedenktijden was tee waren er vijftig paar ogen op me ge- je niet zo goed speelt, zoek je natuurlijk het wel indrukwekkend wat Giulia Ser- richt, ik kon er niet tegen." Giulia Sergas, de winnares van het Europees kampioenschap golf voor amateurs, slaat af op de veertiende hole van de Noordwijkse Golfclub. willem spierduk Het 'Dutch Open' wordt vol gend jaar nog niet in Noordwijk gehouden. Een directielid van TNT, de sponsor van het 'Open', liet na het toernooi in Hilversum weten dat het toer- keert. Dat Hilversum nog nooi naar Noordwijk terug- overeenkomst heeft, vond de sponsor niet be- worden afgekocht." is die opmerking niet in dank afgenomen. „Niet netjes tegen over Hilversum", vindt men bij de club. De vereniging over weegt wel het toernooi in de toekomst terug te laten keren naar de baan aan de Noord wijkse Randweg. Maar de club denkt langer dan een jaar v een jaar langrijk. „Contracten kunnen Bij de Noordwijkse Golfclub bereidingstijd nodig te hebben.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17