Veiling kunstwerk brengt 20 mille op voor goed doel Rijn Veenstreek Kluizen met wisselgeld gestolen bij Archeon Preciezenotaris en apotheker buigen voor leraar iNDAG 31 AUGUSTUS 1998 lphense broers aangehouden hen aan den rijn Twee Alphense broers van 18 en 20 jaar oud [i vannacht aangehouden na mishandeling van een 16-jarige ie bi igen uit Gouda. De Gouwenaar verklaarde bij de politie dat me or de klappen die hij die nacht in de Alphense Julianastraat kvvj eg. geen enkele aanleiding was. Zijn gebit raakte beschadigd hij liep bulten en blauwe plekken op. rouw slaat belager van zich af JP P hen aan den rijn Door haar belager een klap in het gezicht te "e 5 ,-en voorkwam een 23-jarige Alphense gisteravond dat haar I rtemonnee werd gestolen. De vrouw, een medewerkster van d nt i horecabedrijf, had bestellingen afgeleverd en stond met een 311bekende man in een flaüift in de Venusstraat. Op het moment ,ze het portiek inliep, vroeg de man om haar geld en gaf de hei iuvv van achteren een klap. Zij sloeg daarop de man direct in no8 gezicht, waarna hij afdroop. De politie heeft een signalement de dader. ronken automobilist is rijbewijs kwijt Een 46-jarige automobilist uit Roelofarends- ;n is vannacht met te veel alcohol in zijn bloed aangehouden de Weringweg in Leimuiderbrug. Bij ademanalyse bleek zijn oholpromillage 1,37. De automobilist kreeg een rijverbod van uur, raakte zijn rijbewijs kwijt en tegen hem wordt proces- ibaal opgemaakt. erste hulp voor handtaswerper etuige achterhaalt brokkenmaker foto mark lamers het at'o widen Eén deelnemer aan het kampioenschap handtasje Pr0! rpen heeft verzorging nodig vanwege een gebroken nagel. De °P rodie op de Gay Games, ontleend aan het tv-duo Theo en ea, trok zaterdagavond op het Dorpsplein in Leimuiden wei- 1 [belangstelling. Het zand, dat een dag later nodig was voor Ne achvolleybalwedstrijden, was volop aanwezig, maar deelne- irs trok deze alternatieve tak van sport nauwelijks. Degenen de handtas opnamen werden wel in de watten gelegd. ?lf ?rli iïHuiZENEen 68-jarige Boskoper is zaterdagmiddag bekeurd Enl gens het doorrijden na een aanrijding. De man, die een be- Ibus bestuurde, draaide vanaf de Middelweg in Benthuizen ksaf de Hoogeveenseweg op in de richting van Boskoop. Hij re gdaarbij een personenauto die uit die richting kwam over het nai iofd. De bestelbus ramde de linkervoorkant van de auto van vjj n 58-jarige man uit Zoetermeer. De Boskoper reed door na de :oei ilsing. De automobilist die achter de Zoetermeerder reed, wist itui Boskoper echter tot stoppen te dwingen. int echtpartij bij Alphense horecazaak b|ri 'hen aan den rijn» Twee Alphenaren zijn in de nacht van zater- g op zondag voor de ingang van een horecagelegenheid slaags 111 raakt. Een portier kreeg rond middernacht ruzie met een Al- •^Senaar die de zaak wilde bezoeken. Over en weer vielen klap- n. De politie werd gewaarschuwd en suste de ruzie ter plaatse. vanuit dat er meerdere perso nen betrokken waren bij de In- Bij Archeon zijn in de nacht braak. De dieven kwamen het van zaterdag op zondag twee gebouw binnen door diverse kluizen met wisselgeld gesto- hekken op te knippen en deu- len. Gezien het gewicht van de ren te forceren. De grootte van kluizen gaat de politie er de buit is onbekend. Eerste Rijnwoudse dictee tim brouwer de koning Zes prominente Rijnwoudena- ren nemen een bevoorrechte positie in. Alleen de burgemees ter, de dominee, de notaris, de apotheker, de oud-schooldirec teur en de leraar hebben een zitplaats tijdens het eerste Rijn woudse dictee. Andere deelne mers moeten in de open lucht uit stand de regen trotseren. Al beïnvloedt dat extra ongemak de uitslag van de nieuwe jaar markt-attractie op het Am bachtsplein in Hazerswoude- -Dorp uiteindelijk nauwelijks. In de vroege zaterdagavond ver schrijft prominent Gert Jan Windhorst zich slechts één keer minder dan Wilbert van Klave ren, de winnaar bij de gewone stervelingen. Nu is meedoen aan het zes zinnen en 88 woorden tellende dictee ook belangrijker dan winnen. De plaatselijke promi nenten dienen hoofdzakelijk om geld in de la te brengen voor het goede doel. De Rotaryclub Rijnwoude, zo leert ook het dic tee, heeft een project in Kenya op het oog. Of Kenia zo u wilt, want over die spelwijze ver schillen de geleerden van me ning. Bezoekers van de jaarmarkt - waar je over de hoofden kunt lopen - kunnen vóór het dictee hun geld zetten op één van de zes zorgvuldig geselecteerde dorpsgenoten. Notaris mr. Van Breugel is favoriet bij de book makers, maar sluit uiteindelijk de rij met elf fouten. Voordat de spreekstalmeester Arie Boertje, voor de gelegenheid gehuld in een zwarte toga, de uitslag be kendmaakt, voelt de notaris al nattigheid. ,,Het is niet terecht dat het merendeel van de be zoekers op mij heeft gewed", zegt hij bescheiden. ,,Als notaris ga ik weliswaar precies te werk en ik heb mij ook grondig voor bereid op dit dictee. Maar er doet ook een leraar Nederlands mee (Windhorst). Hij is in mijn ogen favoriet." De analyse van de dorpsnota ris blijkt beter dan zijn spelling van de zes volzinnen die John van der Voort van der Kleij voor de gelegenheid bedacht. Een andere 'precieze', apotheker Hans Meerburg, neemt met ne gen fouten de voorlaatste plaats in. Ook op hem hadden veel dorpsgenoten hun hoop geves tigd. „Begrijpelijk", zegt Meer burg lachend, „want als apothe ker moet ik nauwkeurig te werk gaan. Vooral tijdens mijn vorige baan als controleur van teksten op bijsluiters had ik veel met taal te maken. Deze tekst viel me reuze mee, al heb ik wel een enkel woordje fout. Maar ik wist dat project met een c is en dat woord kwam nogal eens voor." Burgemeester Maarten Boe len, die met Bert Poot de derde plaats deelt, staat na afloop stil bij het typische dicteewoord slechteriken. Wie dat niet dage lijks hanteert, heeft een kans van vijftig procent. Verder pie kert hij nauwelijks over het dic tee, dal hij met zeven fouten in leverde. Alleen zit het hem niet lekker dat zijn Koudekerkse ge sprekspartner dominee Egbert Bluemink hem net de loef af steekt. Ook 'schriftgeleerde' Bluemink moet zijn meerdere erkennen in Gert Jan Wind- horst, die al tientallen jaren Ne derlands doceert op het Groene Hart Lyceum in Alphen aan den Rijn. Bovendien houdt de leraar zijn vak bij, bekent hij voor hij een droog heenkomen zoekt. Het befaamde groene boekje heeft voor hem weinig gehei men meer. „Maar hoe je Jantje van Leiden nu precies schrijft?" Dat weet winnaar Windhorst nog steeds niet. Want het enige wat hij bij de prijsuitreiking te horen krijgt, is het aantal fouten (vier) en de klassering (één). Koudekerkse Tjitske Vreugdenliil kan in Mozambique een kinderkliniek bouwen Een granieten blok heeft op een veiling in Hazers- woude-Dorp twintigdui zend gulden voor een goed doel opgebracht. Door het initiatief van de Hazers- woudse galeriehoudster In ga Ouwerkerk-Rahbek kan de Koudekerkse tropenarts Tjitske Vreugdenhil in Mo zambique een kinderkli niek laten bouwen. hazerswoude-dorp» tim brouwer de koning Bij de veiling onder leiding van notaris Kroeks was directeur Jan Leurink van Hotellerie de Holt- weijde te Lattrop bij Oldenzaal zaterdagmiddag de hoogste bie der. Belangstellenden uit het hele land, die allen 25 gulden voor een biednummer moesten neertellen, joegen de prijs op tot 16.500 gulden. Daarmee kreeg de dolblije Ouwerkerk exact de twintig mille bij elkaar die zij van tevoren in haar hoofd had. „Ik leef in een roes", jubelde Ouwerkerk. Een bedrag van 12.000 of 13.000 gulden had ik ook al prachtig gevonden. Maar nu kan het hele gebouw er ko men. Dan krijgt zo'n actie voor een goed doel meteen iets tast baars." De uit Denemarken afkomsti ge eigenares van galerie en beeldentuin Laerken zette op 21 mei dertien beeldhouwers uit heel Nederland in haar atelier aan het werk. Onder het motto 'De magische krachten van de steen' konden zij zich zonder beperkingen maar ook onbezol digd bij toerbeurt uitleven op een granieten blok van 2500 kilo dat Ouwerkerk had aangeschaft. „Iedere kunstenaar had zijn ei gen hoekje. De één hakte een olifant uit het steenharde Skan- dinavische graniet, de ander ging abstract te werk. Maar ik sta er versteld van hoe die groep naar elkaar toegroeide. De sa menwerking verliep probleem loos, al zetten de laatste kunste naars pas vanmorgen hun ini tialen in het beeld. Maar dat ge beurt wel vaker: vlak voor de deadline." Wat Ouwerkerk betreft was een ander goed doel ook best geweest. Maar Tjitske Vreug denhil, arts in Nacaroa, is de dochter van het voormalige Stralend neemt galeriehoudster Inga Ouwerkerk plaats bij het 'beeld van twintig mille', waaraan dertien beeldhouwers drie maanden belangeloos werkten. foto mark lamers Tweede-Kamerlid Tom Vreug denhil uit Koudekerk. Dus lag de keuze voor dit 'Rijnwoudse' gezondheidsproject voor de hand. Onder de kunstenaars be vonden zich ook Riet Kolen berg, Hortense de Kooter en Pieter Oostlander uit de Leidse regio. Eenvoud al vijfjaar troef in Koudekerk en Hazerswoude-Dorp na een matige zomer is er geen vuiltje aan lucht voor de twee openluchtzwembaden die de gemeente Rijnwoude rijk is. De stagneerde weliswaar bij het Willem Alexanderbad in Koudekerk en De in Hazerswoude-Dorp, maar beide floreren nog steeds. Sinds vrijwilligers jaar geleden noodgedwongen het beheer overnamen van de gemeente, spelen de zwembaden gemakkelijk quitte. Ki i.'.i :i a:« a 11 )01 Ie laatste dag van het open- e tseizoen trekt Gerda van Y,Spek eenzaam haar baan- p2 „Vanaf mei ben ik 119 keer 'eest", roept zij naar een ge- 'r(j:hap langs het bassin met V. in voorzitter Jos Ensing van Stichting PWA-bad. „Twee I kon ik namelijk niet." ising, net bezig om uit te wat mensen drijft om bad zelfs in zo'n miezerige J er te bezoeken, zwijgt |t(een. Haar opmerking ver- n rt alles. „Voor zulke mensen :s den wij het bad open", ver- t hij even later. „Gerda be- t niet tot de 170 vrijwilli- van het Prins Willem e anderbad. Maar zij is wel van de 685 abonnement- J illega-voorzitter Dirk van Lede van De Hazelaar schat abonneebestand, de kurk et rop het zwembad drijft, dit op 500. „Wij verkochten er procent minder dan het ervoor", bekent hij. Maar laagt niet, want ook in Ha- -ivoude-Dorp is het open- itbad niet meer weg te den ken uit het dorpsbeeld. Vijfjaar geleden sloot de gemeente het bad, dat nu op 300 vrijwilligers (toezichthouders en klussers) en een begroting van 125.000 gulden zelfstandig draait. Hoewel beide stichtingen na afstoting - door de gemeente (Ensing: „Met een welkome eenmalige subsidie van 75.000 gulden per bad") in hetzelfde schuitje zitten, zijn er ook ver schillen. PWA ligt middenin woonwijken, oogt een tikje mo derner en heeft zowaar een be roepskracht in dienst. Ook is het bad van mei tot september lan ger open (van 7 tot 19 uur) dan het Hazerswoudse buurbad (13 tot 20.30). Maar het uitgangs punt is hetzelfde: eenvoudig zwemvertier voor het hele dorp. De eenvoud van de Rijn woudse buitenbaden heeft on miskenbaar voordelen. Zo blij ven de bassins overzichtelijk, zodat toezicht geen probleem is. Verdrinking, de nachtmerrie van elke badmeester, mag en hoeft niet voor te komen. En sing: „Wij hanteren strenge maar duidelijke huisregels. Wie trokkenheid in het Koudekerk se. „Het gaat ook om de leef baarheid in het dorp. Er ver dwijnen al zo veej dingen. Zon der eigen zwembad wordt Kou dekerk een slaapdorp, komt er criminaliteit en ga zo maar door. 'De maatschappij dat ben jij' is toch zo'n slogan. Daarom gaat dit bad nooit dicht. Wel was het belangrijk om deze eer ste vijf jaar door te komen. Dat eerste jaar was geen probleem: iedereen liep over van enthou siasme. Maar het bad leeft nog steeds in het dorp. Dat merk je ook als je omroept of iedereen zijn troep wil opruimen. De vas te klanten weten niet beter en ook bezoekers van buitenaf gooien, zij het aarzelend, hun blikjes in de afvalbak." Of beide baden lang op de huidige voet verder kunnen, hangt voornamelijk af van maatschappelijke ontwikkelin gen. Want hoe groot de betrok kenheid van de plaatselijke be volking (inclusief sponsors) ook is, als de werkloosheid kleiner wordt, wordt de druk op vrijwil ligers om elders betaalde arbeid te verrichten juist groter. En die vrijwilligers, of hel nu toezicht houders, kassabedienden, of klusjesmensen zijn, kan PWA noch De Hazelaar missen. Van Wieringen ziet de toe komst desondanks zonnig in. Sterker, als het aan hem ligt komt het ook ooit nog eens goed met het derde zwembad in Rijnwoude, het overdekte ge meentelijke instructiebad De Dolfijn (Hazerswoude-Rijndijk). Liever maakt hij geen woorden vuil aan het bad dat een zomer stop van zes weken kende. Maar één sneer veroorlooft hij zich op de valreep: „Als het aan ons ligt kunnen wij zo'n overdekt bad ook nog openhouden." Vier stichtings bestuurders blikken in het Koudekerkse PWA-bad tevre den terug op het afgelopen zwemseizoen. Van links naar rechts Jos En sing (PWA), Dirk van der Le de (Hazelaar), Willem van Wieringen (Ha zelaar) en Lex Verhoog (PWA). foto hielco kuipers wilder wil, gaat maar naar een zwemparadijs. Wij zijn er niet voor de mooi-weerzwemmers." Toch gaat het Koudekerkse familiebad, volgens Ensing mooier dan het ooit is geweest, met zijn tijd mee. Zo beschikt het bad over verwarmde dou ches, die voorkomen dat slecht- -weerzwemmers verkleumd het zwembad verlaten. „Dat kost ons maar één gulden per dag", legt Ensing collega Van der Lede en diens medebestuurslid Wil lem van Wieringen uit. De ver warmingsinstallatie rekent hij gemakshalve niet mee. Maar ook die drukt niet zwaar op de begroting, omdat zelfwerk zaamheid van de vrijwilligers de stichting veel geld bespaart. De Hazelaar troeft PWA in dat opzicht nog af. Waterbesparing, energiebesparing, alles stellen de Hazerswoudenaren in het werk om zo goedkoop mogelijk uit te zijn. Daardoor zijn zij in staat om onvermijdelijke inves teringen te doen. In het verle den was dat wel anders. Van Wieringen: „De gemeente heeft ons bad laten wegglijden. Een Koudekerkse wethouder had geen oog voor De Hazelaar. Nu gaat het zo goed dat wij het liefst een termijn van tien jaar met een optie voor nog eens tien jaar met de gemeente af spreken. Dat betekent dat wij De Hazelaar nog minstens twin tigjaar willen openhouden. Niet omdat ik er zo vaak ga zwem men, maar omdat een zwem bad bij het dorp hoort. In de ge- meentegids wordt er ook goede sier mee gemaakt. Er zijn zelfs mensen die er hun keuze voor een woonplaats door laten be palen." Ensing erkent diezelfde be-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13