Minder vluchtelingen naar Oegstgeest De wijk die werd weggezet SUPER DE BOER Leiden Regio LEKKER VOORDELIG 3.99 19.99 1.29 Stompwijkse poldercross: bommetjes en baggeraars 'Keuring 70-plussers géén discriminatie' U H N Eeuwige zoeker en vechter t fl 31 AUGUSTUS 1998 Dertien leden van jeu de boulesvereniging Warboule hun boules zo goed mogelijk te 'plaatsen' in Park Groot Leerust. Daar hield Warboule voor it zJteerst in haar bestaan een zogeheten 'pointeurskampioen- voor leden. Deelnemers moesten hierbij één onderdeel spel, het pointeren of 'plaatsen', zo goed mogelijk uit- De van origine Fransman P. Rocha benaderde de 'but', kleine bal, het dichtst met zijn boules en werd kampioen. foto taco van der eb zetten auto op z'n kop Een eigenaar van een personenauto werd in de van zaterdag op zondag wakker van een harde klap. Toen buiten keek, zag hij zijn auto ondersteboven aan de Tol- ïaersingel in Leiderdorp liggen. Het voertuig was omgeduwd baldadigheid. Nadat de auto was rechtgezet, bleek er zoveel hade dat hij moest worden weggesleept. ERNA STRAATSMA, 071 -5356437,PLV -CHEF JUDY NIHOF, 071 -5356416 wee gewonden bij aanrijding gstgeest» Twee automobilisten zijn vrijdag rond tien uur 's unds bij een frontale botsing op de Ir. Tjalmaweg gewond ge- ikt. Het ongeluk vond plaats toen een 19-jarige automobiliste Dordrecht bij een inhaalmanoeuvre ter hoogte van de brug er de Rijn te ver naar het midden uitweek. Ze botste daardoor jen een verkeerspaal en kwam op de weghelft voor tegemoet- mend verkeer richting Leiden terecht. Daar werd ze aangere- n door een 57-jarige automobiliste uit Schiedam. De irdrechtse liep beenletsel op, de Schiedamse kneuzingen. Te il de automobiliste uit Dordrecht is proces-verbaal opge- lakt. Komst statushouders uitgesteld Er komen geen tweehonderd, maar slechts hondertwin tig vluchtelingen naar de studentenbarakken aan de Oegstgeestse Oude Rijnsburgerweg. Daarover zijn de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) en de Cen trale Opvang Asielzoekers (COA) het eens geworden. De eerste asielzoekers komen bovendien een paar weken la ter naar Oegstgeest dan de bedoeling was: pas half sep tember worden de eerste vijftig statushouders verwacht. oegstgeest maarten keulemans ben behalve een maatschappe- De SLS geeft met de verkleining van het vluchtelingencentrum gehoor aan protesten van stu denten die per se op het terrein willen blijven wonen. „We heb- lijke verantwoordelijkheid te genover vluchtelingen ook een verantwoordelijkheid voor de huisvesting van jongeren uit onze regio", zegt N. Stikkel- orum, hoofd verhuurzaken bij de SLS. Vandaar dat er tachtig kamers voor studenten gereser veerd blijven. Volgens een woordvoerder van de COA gaat de opvang-in- stelling morrend akkoord met de verlaging van het aantal vluchtelingen. ,,De verhuurder bleek or niet in geslaagd vol doende plaatsen te leveren. Vanwege onze bedrijfsvoering konden we daar geen genoegen meenemen." De onenigheid zou er dan ook oorzaak van zijn dat de eerste vluchtelingen pas half septem ber naar Oegstgeest komen en niet, zoals eerder werd aange kondigd, op 1 september. De COA houdt overigens nog steeds' 'een slagje om de arm'. ,,De woonruimte moet wel ge reed worden bevonden." Deze week wordt de knoop over de komst van de eerste groep sta tushouders definitief doorge hakt. De SLS heeft een andere le zing: volgens hem is er 'nooit sprake geweest van een conflict' met de COA. ,,Alle partijen zijn tevreden", stelt Stikkelorum. ,,We hebben op dit moment vijf barakken met in totaal vijftig kamers leeg staan. En al begin nen we met vijftig statushou ders, we hopen zeer binnenkort de 120 te halen. Maar dat mag ook wat later in het jaar." Vol gens de SLS heeft het uitstel dan ook een andere reden: de lege barakken moeten nog worden gereedgemaakt voor de status houders. Studentbeheerder en barak ken-bewoner H. Kalalo denkt dat de SLS meer barakken leeg had kunnen krijgen als er betere afspraken waren gemaakt over het doorverhuizen binnen het complex. Studenten die intern doorschuiven, komen in aan merking voor een verhuispre mie van 250 gulden - maar al leen als de barak waaruit ze ver trekken uiteindelijk helemaal leegkomt. „Dat stimuleert het doorverhuizen niet erg. Het leidt er vooral toe dat mensen naar elkaar zitten te kijken: ga jij al weg?" In het vluchtelingencentrum worden asielzoekers met een status gehuisvest, die wachten op een 'gewone' huurwoning. Het complex is tijdelijk: de SLS wil de barakken in september 2001 iij zijn geheel opdoeken. Itloze fitte druiven Varkenshaas Super Spim jgg' <0? pak450g ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE voorschoten connie v De 87-jarige Voorschotenaar J. Meyster heeft zich afgelopen week zeer opgewon den over de vermeende 'leeftijdsdiscriminatie' van 70-plussers. Een woord dat de ouderenbond ANBO plakt op de verplichte medische keuring voor deze oudere automobilisten. „Dit heeft niets met discriminatie te maken. Het is gewoon een limiet. Elke grens is willekeurig, maar ze ventigjaar is een verstandige grens." De ANBO spant, samen met stichting de Ombudsman en een 70-jarige inwoner uit Almere, een proefproces aan tegen de ge meente Almere. Deze gemeente weigert de 70-jarige een nieuw rijbewijs te verstrekken. De man wilde de verplichte medische keu ring voor mensen boven de zeventig niet ondergaan. De ouderenbond en ombuds man noemden de leeftijdsgrens van zeven tigjaar 'leeftijdsdiscriminatie'. En dat vindt Meyster, die zelf nog wel au torijdt, grote onzin. „Ik kan wel gekeurd zijn, maar zes maanden later kan mijn ge zichtsvermogen of mijn reactievermogen achteruit zijn gegaan. Een geldig rijbewijs zegt niks. Zo'mkeuring is veel te wijdmazig. Mensen boven de zeventig bijvoorbeeld om de twee jaar vanuit de overheid laten keu ren, is voldoende. Daarnaast zou iedereen zichzelf kritisch moeten beoordelen en moeten luisteren naar adviezen van ande ren." Zo meldt hij dat hij iemand kende die, gewaarschuwd door zijn omgeving, enige malen blikschade maakte totdat zijn rijbe wijs werd afgenomen. Een tweede bekende 'was zo wijs na enige aanrijdingen te stop pen'. Een derde voorbeeld betrof iemand 'die niet naai' goede raad luisterde en zich onlangs heeft doodgereden'. Zelf rijdt Meyster sinds zijn twintigste. „Ik denk dat ik al zo'n anderhalf miljoen kilo meter gereden heb. Maar nu rijd ik alleen nog maar wat kleine ritjes. Mijn vrouw en ik maken veel gebruik van het openbaar ver voer. Ik heb trouwens geen plezier meer in het rijden, mensen rijden zo onverant woord." Toch wil hij zijn "auto nog niet wegdoen. „Mijn vrouw is slechtziend, en ik ben haar geleidehond." Als ik negentig ben, is mijn auto vijftien jaar oud. Dan gaat 'ie mis schien gebreken vertonen en koop ik geen nieuwe meer." Meyster drukt bejaarden op het hart 'tij dig op te houden met rijden, wanneer zij een gevaar op de weg gaan vormen.' Op ei gen initiatief heeft Meyster zich nog laten keuren. Hoewel hij er wel tegenop zag. „Ik was bang dat ik nog maar voor één jaar goedgekeurd zou worden. Ik bleek echter nog drie jaar te mogen rijden. In maart laat ik me nog eens keuren. Ik ben benieuwd hoeveel jaar ik dan krijg." stompwijk josé van santen „Ik zei nog zo: geen bommetje", schreeuwt een toeschouwer quasi verontwaardigd wanneer een jongen met hoge snelheid in de ringvaart plonst. Het kind gaat kopje onder en komt met een lach weer boven. De eerste Stompwijkse poldercross is nat, heel nat. En dat is nu net de be doeling van IJsclub Nut Ver maak. Zaterdag nam de club het initiatief voor deze veredel de vorm van 'slootje springen'. Met de inschrijvingsgelden wil de de vereniging meer financië le armslag krijgen voor een jeugdschaatskamp. Het parcours is zo'n drie en een halve kilometer lang, waar bij de deelnemers een eind moeten lopen, stukjes moeten zwemmen en over modderslo ten moeten springen. Om half vier mogen de kinderen van 10 tot en met 14 jaar starten. In een rap tempo gaan de meesten weg. Die snelheid wordt echter al snel minder, wanneer blijkt dat de eerste sloot aardig ver weg is. Eenmaal bij het water aangekomen halen de jonge deelnemers meteen een nat pak, want naar de overkapt springen is onmogelijk. Daarna volgen zo'n twintig modder- slootjes waarin her en der een schoen blijft steken. Met het kroos in hun haren tobben de kinderen verder. Hun kleding is zwart, maar dat maakt niet uit. Wat is er nu leuker dan jezelf vies maken? Winnen is belangrijker dan baggeren, moet de Tom Korte- kaas (14) hebben gedacht. Met een flinke voorsprong loopt hij als eerste onder de finish-vlag door. De tweede plaats gaat naar Stefan de Groot (14) en Quint Bierhuis (12) eindigt der de. Beiden zijn Stompwijkers. Bij de meisjes gaan die plaat sen ook naar Stompwijksen. Femke Hilgersom (11) en Judith de Haas (12) worden achtereen volgens tweede en derde. De eerste plaats gaat naar Esther Kortekaas (13), het zusje van Tom. Beide kinderen zijn 'erva ren' in het springen, want ze deden dit jaar ook met de War- mondse poldercross mee. Esther vindt het parcours niet zo moeilijk, want je hoe^t niet zo veel te zwemmen als in War mond. Ook haar broer gaat het gemakkelijk af. Om vier uur is het de beurt aan de volwassenen. Wat opvalt aan de bonte club lopers is hun verschil in kledingstijl. De een heeft een strak aero-dynamisch pak aan, terwijl de ander zijn oude goed uit de kast heeft ge trokken. Voor de snelheid maakt het echter weinig uit. Met zijn gescheurde korte broek en blote bast neemt Leiderdor penaar Michel Pennings de lei ding. Hij gaat vlot over de natte hindernissen heen. Met een rui me voorsprong finisht hij bij de sporthal. Nog nahijgend vertelt hij dat het de vierde keer is dat hij aan zo'n evenement mee doet. Hij heeft inmiddels een heuse springtactiek ontwikkeld. „Kijk, ik spring zo", zegt hij, ter wijl hij het ene been voor en het andere achter zet, „dan kan ik meteen doorlopen. Als je met twee benen gelijk neerkomt, sta je stil." Pennings is goed te spreken over de cross. „Echt hartstikke leuk. Het Stompwijk se water heeft een ideale tem peratuur." De tweede plaats wordt opge ëist door de Stompwijker Mark Bennis en Lissenaar Henri de Bruin gaat met de derde prijs naar huis. Bij de dames springt Trudy Rotteveel uit Noordwijkerhout zich naar de eerste plaats. De Stompwijksen Annemarie Rot teveel en Marga Stijnman ver overen respectievelijk de twee de en derde plaats. f lotse plannen die nooit werkelijkheid werden. Prestigieuze ijecten die mislukten. Elke gemeente kent zo haar 'luchtkaste- Vandaag aflevering vijf: over de Oëgstgeestste arbeiderswijk Jitenlust. Oorspronkelijk stond de wijk middenin het dorp ge lid. Maar dat plan verdween al snel in de prullenmand, gstgeest was een gemeente voor de rijken. Arbeiders hoorden daar niet bij', aldus een bewoner van de wijk. scheelde maar een haar. 3 ia had de wijk Buitenlust in Algeheel ergens anders gele- Middenin de oude dorps- j n van Oegstgeest, om precies ie ijn. De knusse straatjes van Indische buurt zouden zich iben uitgestrekt van de Juf- nanstraat tot in het Oranje- k. De bewoners hadden uit- ogeit gehad op het terrein van an<Ltbalclub ASC. En hun bood- lappen kunnen doen in de Kempenaerstraat. Het is er iter niet van gekomen. Nèt t begon allemaal in de jaren ntig, toen de kersverse wo- igbouwvereniging Buitenlust plan opvatte om een reeks leiderswoningen te bouwen geest. In de zomer van !6 klopte de corporatie aan het gemeentehuis met een merkelijk plan: er moesten 94 isjes komen op de grond id de kruising Juffermans- at-Sportmanstraat. De totale uwkosten warén naar heden- agse begrippen "onbegrijpelijk g: nog geen 3,5 ton. ïbtenaar J. van der Voet, des- Is 'gemeente-opzichteren :ateur der gemeente Oegst- ist', was degene die het plan van de nieuwbakken woning corporatie mocht beoordelen. Veel tijd had hij daar niet voor nodig. Zijn bevindingen kwa men als een koude douche: het plan was te duur, de grond was nog niet klaar voor bebouwing, en de woningbouwvereniging zou de kosten van het project veel te laag hebben ingeschat. Veel belangrijker was echter iets anders, schreef Van der Voet: „In 't algemeen zij opgemerkt, dat van woningnood in onze gemeente voor dat soort wonin gen geen sprake kan zijn. Hoog stens zou er plaats zijn voor 10 of 15 woningen, daar arbeiders met een inkomen van 35 gulden in onze gemeente sporadisch voorkomen. Het bouwen van 94 woningen met een huurprijs van 5,30 gulden zou op een fias co uitloopen", schoot de amb tenaar de droom van de bouw vereniging aan flarden. De 86-jarige P. Siootweg, die al sinds 1941 in de Indische buurt woont, kan zich daar wel wat bij voorstellen. „We waren in die tijd niet gewild. Oegstgeest was een beetje een gemeente voor de rijken. En arbeiders, die hoorden daar niet bij." Ook de huidige voorzitter P. Oli- P. Slootweg, die sinds 1941 in de Oegstgeestse wijk Buitenlust woont, is blij dat zijn wijk staat waar hij staat. „Je zit hier toch tussen je broeders en zusters." foto taco van der eb vier van de woningbouwvereni ging kent de verhalen. „In de grote gemeentes vormde het le ger arbeiders echt een pro bleem. Maar in Oegstgeest stond huisvesting van arbeiders in het geheel niet op de agenda. Men dacht: anderen lossen het wel op." Vergadertijd De gemeenteraad volgde het advies van de gemeente-taxa teur dan ook netjes en zonder discussie op en had maar een klein beetje vergadertijd nodig om een streep door het plan te zetten. Het zou nog tot in de ja ren dertig duren voordat er als nog goedkope huurhuizen in Oegstgeest verrezen. En toen het zover was, verschenen ze niet in het centrum, maar in een uithoek van het dorp, langs de Rijnzichtweg. „Buiteiilust begon met een clubje perso neelsleden van de blauwe tram, die de koppen bij elkaar sta ken", weet Slootweg. „Zodoen de kwamen er hier aanvankelijk dertig huizen langs de Rijn zichtweg. Omdat de trambaan hierlangs liep." Hoe het verhaal was afgelopen als de politiek van Oegstgeest destijds een ander besluit had genomen? De Indische buurt zou in elk geval meer van deze tijd zijn, weet Olivier. „De hui dige opvatting is namelijk dat er een sociale mix moet plaatsvin den. Dat de goedkope huurhui zen tussen de duurdere koop huizen staan. Maar ja, in die tijd was het onze prioriteit om soci ale woningbouw überhaupt op de agenda te krijgen. Vanuit die optiek is het volstrekt begrijpe lijk dat ze het hier hebben weg gezet. Beter iets dan niets." Slootweg vindt het allang best. „Wij, in het centrum van Oegst geest? Nee hoor, dat zie ik niet voor me. Hier zit je toch tussen je broeders en zusters, om het op z'n Hollands te zeggen. De Indische buurt is een wijkje apart. Het is hier echt gezellig. Er gaan hier nog woningen van vader op zoon. En er woont hier van alles: van Russen tot een jong stel dat uit Amsterdam is komen aanwaaien. oegstgeest maarten keulemans Cor Vreeken 1920-1998 Tot vlak voor zijn dood bleef Cor Vreeken een 'zoeker'. Een man in wiens ogen niet veel deugde, maar zijn eeuwige ongenoegen doorspekte met veel grollen en grappen. De Warmondse zeilmaker en voormalig CDA-raadslid overleed vrijdag op 78-jarige leeftijd. Een vechter was Vreeken, die op 17-jarige leeftijd de lei ding van het zeilmakersbe- drijf van zijn vader overnam. In 1938 stond de geboren en getogen Warmonder er plot seling alleen voor, na de plot selinge dood van zijn vader. Hij nam de zaak over en stond meteen aan het hoofd van een heel gezin. Hij was fi nancieel verantwoordelijk voor zijn moeder, twee jon gere broers en een zusje van drie. Zeilen snijden had hij weliswaar van zijn vader ge leerd, maar rekenen kon hij niet. En de naderende oorlog maakte het leven er niet makkelijker op. 'Je moet eens tegen je familie zeggen: ik heb niets verdiend, we kun nen nergens naartoe', zei hij over die periode in een inter view in deze krant. Met vallen en opstaan groeide zijn zeilmakerij. 'Ais je eenmaal arm bent duurt het lang voordat je daar weer uitkomt. In 1984 was ik er voor het eerst weer bovenop'. In de avonduren volgde Vreeken achttien jaar lang cursussen die hem kennis verschaften over staatsinrich ting, financiële en fiscale vraagstukken en hem dieper inzicht gaven in sociolo- -f -vh archieffoto dick hogewoning gische en psychologische za ken. Zijn droom, om een klein, gespecialiseerd bedrijf te hebben waar echt handwerk werd gemaakt, kwam uit. Trots was hij onder meer op het feit dat hij jarenlang werkte voor het koninklijk huis en dat hij het zeil van het bekende zeeschip De Eendracht mocht maken. Van september 1982 tot april 1986 was Vreeken actief in de gemeentepolitiek van Warmond. Een periode die gekenmerkt werd door zijn haatliefde-verhouding met het CDA. Hij lonkte openlijk naar andere partijen. Prees Progressief Warmond voor het hebben van het 'beste raadslid van het hele spul' en flirtte met de WD. Dat laatste kostte hem in 1983u de kop. Nadat hij op deze partij had gestemd stuurde zijn eigen fractie hem de laan uit. Nog drie jaar ging hij als een mansfractie verder. Na 1986 was hij in de gemeenteraad nog enkele jaren actief als, niet-partijgebonden, 'burger- lid'. De man die ooit verklaarde dat hij 'dogmatisch was stuk gelopen op de gereformeerde kerk in Sassenheim' bleef zich ook na zijn raadsperiode over van alles en nog wat in Warmond opwinden. Links en rechts deelde hij tikken uit. 'De plaatselijke onderne mers ouwehoeren te veel en ondernemen te weinig'. En over de vruchteloze pogingen om van Warmond een echte 'recreatiegemeente' te ma ken: 'Bij de bruggen hangen niet eens bordjes waar de doorvaarhoogten op staan vermeld. Dat blijft dus gok ken. En zo'n gemeente noemt zich waterrecreatiege- meente'. Er deugde niet veel in de ogen van Vreeken, maar zijn geklaag kwam voort uit een grote betrokkenheid met het dorp waarin hij woonde. On danks alle tegenslagen had hij nergens spijt van. Hij had het niet anders willen doen, zei hij in april van dit jaar nog tijdens een interview met de ze krant. Op het moment dat zijn gezondheid ('Het kan nu niet veel slechter. Mijn lon gen doen het niet meer en ik heb tia's in mijn kop') al ern stig te wensen over liet. On danks die fysieke malaise moest zijn vrouw hem meer malen tot rust manen. 'Als de leer van de reïncarnatie waar is wil ik terugkomen als raadslid en zeilmaker'. erna straatsma

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11