I Vrouwen solidair op katholieke internationale 'Wereldraad moet streven naar eenheid opgeven' Kerk Samenleving u t de Leidsch Dagblad Last van vergrijzing MAANDAG 31 AUGUSTUS 1998 Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad ArchFeven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. Wm mÊÊÊÊÊmm H O L O O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J B M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- enVeenstr E Straatsma, chef red. Regio Leiden TELEFAX Advertenties: 071-53231 Familieberichten: 023-5317 023- 5320 Redactie:' 071- 5321 Hoofdredactie. 071- 5315! ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071- 5356\, RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071-5143 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) 9ji t per half jaar (acceptgiro) 18-, per jaar (acceptgiro) 36T Abonnees die ons een machtiging verstrekken het automatisch afschrijven van het abonner geld, ontvangen 1,- korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND^ Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogf lt hebben of blind zijn (oleen andere leeshand hebben), is een samenvatting van het regionale |a nieuws uit het Leidsch Dagblad op gelliidscasse beschikbaar. Voor informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave) ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagt Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord - geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrunrtel. 071-526911 1. Verbroedering op conferentie Lila stola: stil protest tegen uitsluiting vrouwen voor priesterambt Het CDA moet niets van Paars hebben, maar de progressieve katholieke vrou wen wel. 'Lila stola' is de codenaam voor het stil protest dat een aantal soli daire vrouwen uit inmiddels twintig verschillende landen voert tegen de uitsluiting van vrouwen voor het ka tholieke ambt. Tijdens de manifestatie van de Acht Mei Beweging, zaterdag in Maastricht, nam een aantal vrouwen spontaan deel aan de grenzeloze pro testactie, die in Duitsland al heel wat stof deed opwaaien. Ze zijn herkenbaar aan een paars lintje, dat verkrijgbaar is bij een van de vele stands in de immense hal van het congrescentrum Mecc in Maastricht. Daar, bij de kraam van 'Wir sind Kir- che' (Wij zijn de kerk), zit de initiatief neemster van het stil protest: Angelika Fromm uit Mainz. Twee jaar geleden, nadat ze in Oostenrijk de Europese vrouwensynode had bijgewoond, vond ze dat het moment was aangebroken een signaal aan de gevestigde katholie ke orde af te geven. Fromm, in het da gelijks leven lerares: ,,Ik heb theologie gestudeerd en verzet me al dertig jaar tegen de uitsluiting van vrouwen. Ik werd er gefrustreerd van." Met span doeken ging ze bij officiële vieringen in het bisdom Mainz staan, om netjes te protesteren tegen de gang van zaken. Dat deed niet alleen het nodige stof opwaaien, maar sprak ook andere vrouwen aan. Zoals Susanne Juhnke uit Speyer, lerares aan een middelbare school in Pirmasenz. Zij vindt dat vrouwen een aanvulling zijn in de ka tholieke kerk. Mannen en vrouwen kunnen op elkaar aansluiten als tand wielen in elkaar grijpen, legt ze beel dend uit. ,,Dan wordt de kerk ook ge loofwaardiger", vindt ze. Het paarse lintje of schouderbandje is niet bedoeld als teken van herken ning, maai- van solidariteit. De kleur staat voor de vrouw en-voor de ver nieuwing (binnen de kerk); de stola is het symbool voor het (priesterge waad. Ook Marleen Bastiaenen uit Haarlem, van de zusterorganisatie Kerk Hardop, heeft zich aangesloten bij de actie. Of zoals ze zelf zegt: ,,Ik heb een roeping. Ik wil best gewijd worden, maar niet priester zijn zoals dat nu gaat. Ik vind dat de kerk veel opener moet zijn." Actiepunt Bastiaenen noemt het extra pijnlijk dat de manifestatie samenvalt met de wij ding van de nieuwe bisschop van 's- Hertogenbosch, waar Ter Schure af scheid heeft genomen. Het belangrijk ste 'actiepunt' van Kerk Hardop is in spraak bij bisschopsbenoemingen, en die heeft de groep bij deze benoeming niet gehad. De Haarlemse, freelance schrijfster voor de Nederlandse zon dagsschool, had dus eigenlijk met spandoeken in de Brabantse hoofdstad willen staan. Hoewel de manifestatie minder be zoekers heeft getrokken dan de organi satie hoopte, denkt coördinatrice Jos van Soest-Linssen dat het belang niet minder is. De jaarlijkse bijeenkomst is voor velen een middel om de batterij weer op te laden. Zij schat dat tachtig procent van de bezoekers tot het ker kelijk kader behoort. ,,Het allerbelang rijkste vinden we dat de kerk gewoon moet omgaan met gescheiden men sen, homo's en vrouwen. Mensen die daar problemen mee hebben, vinden hier erkenning." Eerder op de dag riep de nieuwe voorzitter, Henk Baars, kritische gelo vigen op 'niet stuk te lopen op de star re machtsstructuren in de rooms-ka- tholieke kerk'. ,,Ze zijn als kikkers in een pan water die op een laag vuur langzaam maar zeker de dood vinden. Ze kunnen dus maar beter uit de pan springen", hield Baars de menigte voor. Jos van Soest, ex-bestuurslid, heeft hoge verwachtingen van de nieu we voorzitter. ,,We gaan een nieuwe periode in." De opkomst bij de eerste internatio nale bijeenkomst van de Acht Mei Beweging, zaterdag in Maastricht, is achtergebleven bij de verwachtingen. De organisatie hoopte op zesduizend mensen uit Nederland, Duitsland en België, maar het werden er tweedui zend minder. Daarmee zet de dalen de tendens in het bezoek van de jaar lijkse Acht Mei-manifestatie, waarop de bisschoppen wederom ontbraken, zich verder voort. Coördinatrice Jos van Soest-Lins- sen uit Venray, die de manifestatie voor het eerst naar Limburg wist te halen, wijt het tegenvallende bezoek aan diverse omstandigheden. Nor maal vindt de bijeenkomst in mei plaats en niet in de vakantieperiode. ,,Dat doorbreekt de routine", zegt ze. Bovendien ligt Maastricht voor veel aanhangers van de beweging kenne lijk toch te ver weg, constateert Van Soest. Daarnaast wijst ze erop dat alle geloofsgroepen last hebben van ver minderde belangstelling. Maar ze denkt ook dat de vergrijzing de Acl Mei Beweging parten speelt. Va Soest: „Jonge mensen komen wel. Z zijn nieuwsgierig, maar geven zich niet op. Ze willen zich niet binden, i De avond voor de manifestatie tjraj de befaamde leadzanger Jack Poel van de Limburgse tex-mexgroe Rowwen Hèze op als lokker voor di jeugd, maar zijn optreden liep nie bepaald storm. Ook al is de tendens dat de aan hang afneemt, Van Soest is niet som ber voor de toekomst. „Er zal altiji'i een kern blijven die het gedachte goed doorgeeft", luidt haar overtuiü ging. „Jongeren willen het gespré best aangaan. Maar zoals ik zei, zii willen zich niet binden." Zelf gaat zii het na deze manifestatie wat rustige i1 aandoen. Van Soest was vroeger lan-i delijk secretaris van de Acht Mei Be E weging, maar bestuurslid is ze al niei» meer. Nu haar doel - de jaarlijkse manifestatie naar Limburg halen - is bereikt, stopt ze haar activiteiten j voor de beweging, ook om ruimte te geven voor vernieuwing. I ANNO 1898 Woensdag 31 Augustus PROCLAMATIE van Hare Majesteit de Koningin-Wedu we, Regentes. In naam van Hare Majesteit Wilhelmina, bi) de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje- Nassau, enz, enz. Wij, EMMA, Koningin-Weduwe, Regentes van het Ko ninkrijk, Landgenoten! De taak, die mij in 1890 werd toever trouwd, is weldra geëindigd. Mij valt het onwaardeer baar voorrechtten deel, Mijne beminde Dochter den leeftijd te zien bereiken, waarop zij naar het voorschrift der Grondwet tot de regeering wordt geroepen. In dagen van smart en rouw trad Ik op als Regentes van het Ko ninkrijk, thans schaart zich het geheele Volk in vreugde om den troon zijner jonge Koimgin. God heeft Mij in de ze jaren gesteund, Mijn dierbaarste wensch is vervuld. Aan allen, die Mij met raad en daad hebben ter zijde gestaan en die Mij gesteund hebben door hunne liefde en gehechtheid, breng Ik Mijnen dank. Moge het ons Land met zijne Bezittingen en Koloniën onder de regeering van Koningin Wilhelmina wel gaan! Het zij groot in alles, waarin ook een klein volk groot kan zijn. Ik treed af van de hooge plaats, die Ik in ons Staats wezen heb bekleed, met den diepgevoelden wensch, dat op Koningin en Volk te zamen, door de nauwste banden vereenigd, Gods zegen blijve rusten. Gedaan te 's-Gravenhage, op heden den 30sten Au gustus 1898. EMMA. ANNO 1973 vrijdag 31 augustus LEIDEN De kinderen in de Leidse Hout hadden van de week een niet alledaags speelka meraadje. Op het grote veld werd zo maar een echt paard - de tweejarige New Forest hengst van Patricia Meeuwse, door ver schillende moeilijkheden tijde lijk "wei-loos" geworden - uitge laten! Met een leiband aan zijn hoofd graasde Bar-Kassiba (zoon van een ster) rustig een eind weg omringd door enthousiaste kin deren en (kalm) toekijkende hondjes. Morgen vertrekt het paard voor enige tijd naar Bra bant. OEGSTGEEST Tijdens de al gemene ledenvergadering van ASC zijn maar liefst zes ereleden benoemd. Op voordracht van het bestuur en met goedkeuring van vrijwel de gehele vergadering werden de heren J.J. de Jongh, J. Aniba, J. Spoor, C. Metselaar, P. Mooten en G. Prevo wegens hun grote verdiensten voor de vereni ging verheven in de ,,erestand". Voorzitter Jan Splinter over de (relatief) jonge Bar-Kassiba graast, niet gestoord door alle aandacht, rustig voort. leeftijd van sommige nieuw be noemde ereleden: ,,Het is vol gens mij normaal dat mensen dié veel voor de vereni ging heb ben gedaan, ongeacht hun leef tijd, erelid kunnen worden. Deze benoemingen vind ik ook zonder meer een pluspunt". PTT Vanaf 1 september gaan enkele posttarieven omhoog. Een brief verzenden gaat 40 cent (nu 35) kosten. Ook de brieven boven een gewicht van 20 gram worden duurder, even als de pakjes en de postpakket ten. De telefoon wordt eveneens vanaf morgen duurder. Een stadsgesprek gaat met één cent omhoog (wordt dan 16 cent). Het telefoonabonnement wordt 1 gulden duurder. De tarieven voor drukwerk en briefkaarten blijftongewijzigd. boekares.t» De Israëlische opperrabbijn Meir Lau (links) schudt de hand van de Ethiopische orthodoxe patriarch Abuna Paulus bij de opening van een internationale godsdienstconferentie in Boekarest. Meer dan 200 religieuze vertegenwoordigers uit zo'n vijftig landen wonen de besprekingen bij.. foto ap Homoseksuelen boos op bisschoppen keulen Organisaties van Duitse homoseksuelen hebben boos gereageerd op de verklaring van de rooms-katholieke bisschop pen bij gelegenheid van de komende Bondsdagverkiezingen. Sommige passages daarin zijn 'onchristelijk en discriminerend', aldus de oecumenische werkgroep Homoseksuelen in de kerk. Ook de Vereniging van Duitse homoseksuelen uitte scherpe kri tiek. De bisschoppen hadden vrijdag in hun verklaring onder meer gezegd dat 'wie onder het motto van gelijke behandeling van andere relatievormen de fundamentele betekenis van huwe lijk en gezin beperkt, de samenleving kapot maakt'. Met deze uitspraak is weer eens gebleken dat de Rooms-Katholieke Kerk een vijand van de homoseksuelen is, aldus woordvoerder Volker Beck van de homovereniging. Bijeenkomst Aglow in Alphen alphen aan den rijn» Aglow is een wereldwijd netwerk van vrou wen die elkaar ondersteunen en helpen de bijbel beter, te begrij pen. Morgen (1 september) isTrijnie Lommerts bij hen te gast. Zij vertelt over haar leven met Jezus Christus. Julia van Eek, lid van Aglow: „Bent u op zoek naar gezelschap? Heeft u er geen zin meer in om u voortdurend zorgen te maken over uw relatie en over angsten? Kom dan luisteren naar Trijnie Lommerts en hoor dat er een fijner leven mogelijk is." De lezing heeft plaats in de Maranathakerk, Jongkindt Coninckstraat 2 in Alphen. De aan vang is 20.00 uur, de toegang gratis. Laatste zomeravondzang in Katwijk katwijk» De Oude Kerk aan de Katwijkse Boulevard is op 2 sep tember voor de laatste keer in dit seizoen het decor voor de zo- merzangavond. Organist Jaap van Rijn en mannenzanggroep Sion onder leiding van Wim Koning verlenen hun medewerking. Het thema van deze dienst is 'Jezus stilt de storm!' De kerkdeu ren gaan om 19.15 uur open. Om 19.50 uur begint de samen zang en om 20.00 uur de eigenlijke dienst. Bij de uitgang is er een collecte voor het evangelisatiewerk op de campings in Kat wijk. De Wereldraad van Kerken moet zijn fundamentele doel stelling, het streven naar kerke lijke eenheid, opgeven. Dat eist de Russisch-Orthodoxe Kerk, die dreigt uit de oecumenische beweging te stappen. „Als de Wereld raad dat openlijk verklaart, zou dat een uitweg uit de huidige crisis kun nen zijn", zegt ROK-staflid Vse- volod Tsjaplin in een Zwitsers blad. In de statuten van de Wereldraad, die in september in Amsterdam zijn 50-jarig bestaan viert, staat als doelstelling ver meld 'de zichtba re eenheid in het ene geloof en in de ene eucharistische ge meenschap'. De ruim 330 lidkerken ver schillen zozeer van elkaar in fundamentele geloofsvragen, dat er geen sprake is van zicht bare eenheid, aldus Tsjaplin, lid van het Wereldraadbestuur. Naar zijn mening zijn de ver schillen tussen de orthodoxe en protestantse kerken de laatste jaren groter geworden. Hij ver wees in de 'Reformierte Presse' naar de wijding van vrouwen, een niet-patriarchale taal in bij belvertalingen en de erkenning van homoseksuele relaties. Toen de Russisch-Orthodoxe Kerk in 1961 toetrad, hoopte zij dat de theologische verschillen zouden worden overbrugd. Er is naar zijn mening juist een te gengestelde ontwilckeling ont staan. De Georgisch-Orthodoxe en Bulgaars-Orthodoxe Kerken zijn al uit de Wereldraad gestapt, de Servisch-Ortho- doxe Kerk over weegt dit te doen. Ook bin nen de Russisch- Orthodoxe Kerk, met 50 miljoen leden de grootste lidkerken, gaan stemmen op om uit de Wereld raad te stappen. Sommige ortho doxe kerken dreigen op de al- gemen vergade ring van de We reldraad in december in Harare de kerk- en gebedsdiensten te boycotten. Kortgeleden heeft secretaris-generaal dr. Konrad Raiser voor het eerst erkend dat een breuk tussen de orthodoxe kerken en de Wereldraad moge lijk is. In Harare kunnen de spanningen zo groot worden dat het tot een breuk komt, zei hij in een vraaggesprek. Over de dreiging van een boy cot van de vieringen in Harare zei Raiser dat men niet kan ver wachten dat de andere lidker ken alles zullen accepteren. Bo vendien staat dan de geloof waardigheid van de Wereldraad op het spel. Orthodoxen dreigen uit oecumenische beweging te stappen Indrukwekkende tempel in Ur ur» De indrukwekkende tempel in Ur - volgens de Bijbel de ge boorteplaats van aartsvader Abraham - is één van de weinige re ligieuze bezienswaardigheden in deze Iraakse stad. Paus Johan nes Paulus II stelt momenteel pogingen in het werk om een be zoek te brengen aan Ur, bij voorkeur in het millenniumjaar 2000. foto ap Doopdienst jj in Alphensd Zegerplas alphen Leden van de Nieuw Leven Evange lie Gemeenschap in 1 Alphen aan den Rijn ondergingen gister middag de doop door 1 onderdompeling in r het water van de Ze- gerplas. Voor de plechtigheid legden zi getuigenis af over hot zij tot het geloof geko men zijn. foto tac( van der |0 'j«

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10