Leidsch Dagblad Keurmerk voor hypotheken 13 Nu 3 halen, 2 betalen. l 10 9&S .kkoord Moskou lalt aan duigen Sneeuwpret in Katwijk toertjes willen conflict net Ajax snel oplossen Vermist Leids meisje in Den Haag gevonden in Orde Oranje-Nassau Wie surft op Internet wordt somber en eenzaam TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Clinton moet gestenigd, vindt Taliban ANDAG 31 AUGUSTUS 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Gesprek van de Dag Vooral toeristen bij herdenking Binnenland Kerk en Samenleving Diana Geen gedwongen -~ j ontslagen bij landmacht LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Cultuur en Kunst 'Paarse'vrouwen solidair op katholieke internationale Oases van rust verlenen sfeer aan Lowlands '98 HET WOORD IS AAN VANDAAG 26 PAGINA'S Banken lenen te gemakkelijk veel te hoge bedragen aan huizenkopers i Victor Hugo Dromen is puur genot; wachten tot uw dromen uit komen het echte leven. 10°i geleidelijk meer bewolking 127200 13720° "720° 50% 50% 40% 20% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 24 Er komt binnenkort een keurmerk voor hypotheekver strekking. Daarbij wordt onder meer gelet op de volledig heid en de betrouwbaarheid van de informatie die ban ken en andere geldinstellingen aan huizenkopers geven. Het keurmerk moet volgens het Nibud (Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting) de „wildgroei in de hypo theekverstrekking' tegengaan. Verleid door de lage hypo theekrente steken huizenkopers zich veel te diep in de schulden. Bij parttime werken, arbeidson geschiktheid of verandering van baan blijken de lasten vaak te hoog. In het algemeen bedraagt de uitleen-norm ten hoogste 3,5 keer het bruto jaarinkomen. Banken zijn echter bereid om tot zes keer het jaarinkomen uit te lenen, aldus woordvoerders van Eigen Huis en de Consu mentenbond. Het Nibud betwijfelt of hypo theekverstrekkers consumenten wel voldoende wijzen op alle bijkomende woonlasten, zoals onderhoud, hogere gemeente heffingen en tuinaanleg. Daar naast is het volgens S. Vreeburg van het Nibud de trend om een maximale hypotheek op basis van twee inkomens af te sluiten. Onverstandig, oordeelt het Ni bud. Door veranderende om standigheden (zoals gezinsuit breiding of ontslag) blijken de aangegane lasten vaak opeens veel te hoog. De combinatie van een hele lage rente, een hoge huizenprijs en versoepelde normen voor het uitgeven van hypotheken is volgens J. Klinckenberg van de Consumentenbond „gevaar lijk". Mensen zijn geneigd om dan niet verder te kijken dan een jaar of vijf. „De hoogte van de rente kan enorm wisselen. Stel dat hij over vijf jaar opeens op negen procent staat. Sommi ge mensen kunnen dan hun hy potheek niet meer opbrengen." Eigen Huis wil dat er in de of ferte voor de aankoop van een huis standaard een vermelding komt over de norm voor het uit lenen van geld. Zo kunnen con sumenten eerder zien wanneer zij meer geld van de bank krij gen dan de gehanteerde norm percentages. „Nu denken men sen al snel: de bank vindt het goed dus het zal wel oké zijn", aldus A. Trip van Eigen Huis. In overleg met onder andere de Consumentenbond en de Ver eniging Eigen Huis wil het Ni bud komen tot een objectieve toets op grond waarvan het maximale hypotheekbedrag wordt vastgesteld. in actie komen voor Ajax, maar toch een eerste titel pakken, overkwam Frank en Ronald de Boer gistermiddag in Zandvoort, v lar ze om hun conditie op peil te houden deelnamen aan het Ne- N rlands kampioenschap Beach VoetVolley. Het duo maakte de fa- irietenrol waar door in de finaleronde af te rekenen met Dennis erritsen en Robert Fuchs van De Graafschap, foto united pho tos de boer jur encelchor inald en Frank de Boer wil- 3n het slepende conflict met ax zo snel mogelijk oplos- n. Deze week hebben de :oers waarschijnlijk een ge- irek met de clubleiding. Iet initiatief om een oplos- te bereiken, komt van de lint van de spelers", meldt jHin zaakwaarnemer Rob Jan- n. e tweeling wil de club verla- n en kan voor vijf jaar teke- en bij Barcelona. Maar de 2 bitragecommissie van de NVB bepaalde dat de spelers r ef in tot medio 2004 lopende intract moeten uitdienen, aarop verschenen de broers et op de training. De affaire t in een impasse nu de nsfertermijn in Spanje is jrstreken. „Wij willen praten met Ajax, het zal wel moeten", beaam de Frank de Boer. „En dat zal spoedig gebeuren, want zó kan het niet langer. Wij zijn bereid water bij de wijn te doen, mitsyvij daarmee kun nen leven natuurlijk." De Boertjes zouden bereid zijn zich weer bij Ajax te melden en dit seizoen alsnog voor de landskampioen uit te komen. „Dat zou een mogelijkheid kunnen zijn", aldus Frank. „Of wij de komende week weer gaan trainen bij Ajax? Misschien wel, misschien niet. Als er een oplossing is, kunnen we weer gaan trai nen." Pagina 17: Boers De Boer zoeken compromis, Ajax zwijgt 'erhoeds hebben de Russi- communisten het akkoord en het parlement en het mlin over kandidaat-pre- r Tsjernomyrdin getorpe- rd. Ze zullen vandaag in de ;ma alleen voor Tsjemomyr- stemmen als president Jelt- snel aftreedt en als zij tien listers mogen leveren. communist Iljoechin ikte het verzet van zijn frac- (138 van de 450 Doema-ze- vanochtend bekend. Tsjer- nyrdin wilde geen commen- geven. Ook Jeltsin liet van- rgen bekend maken dat hij akkoord afwijst. Krachtens takkoord zou hij concessies n. Zo zou hij de nieuwe re- m ng een jaar lang niet ont l iet zou niet de eerste keer dat de communisten een isch spel spelen. Dit voor bij de benoeming van irnomyrdins voorganger, Ki- :nko, lagen ze ook dwars. Jar toen was de financiële en ale situatie lang niet zo ge vaarlijk als nu. Een machtsva cuüm op dit moment kan cata strofale gevolgen hebben. De machtige zakenman-poli ticus Berezovski zei gisteravond: „Er is absoluut géén enkele kans dat Tsjernomyrdin niet de volgende premier wordt." Bere zovski, die wordt gezien als de man die vorige week het ontslag van Kirijenko doordreef en Tsjernomyrdin naar voren schoof, is een van de zoge naamde oligarchen, schatrijke zakenlieden die de Russische economie controleren en daar door enorme politieke invloed hebben. Als de communisten zich vanmiddag tegen Tsjernomyr din keren; is er morgenochtend, wanneer de Amerikaanse presi dent Clinton in Moskou aan komt, geen premier en dus geen functionerende regering die met Clinton kan praten. Clinton heeft al laten weten dat zijn boodschap voor de Rus sen duidelijk is: doorgaan met economisch hervormingen an ders gaat de geldkraan van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) dicht. Getuige kinderverkrachtingszaak in gesloten internaat geplaatst f IVICIlgCr officier leiden/den haag aap rietveld Na een grootscheepse zoekactie in het Haagse uitgaansleven heeft de recherche, zaterdag nacht op het Gevers Deynoot- plein een 15-jarig Leids meisje aangehouden. Het meisje, de belangrijkste getuige in een Leidse kinderverkrachtingszaak, was al meer dan drie weken zoek. De politie vermoedde dat zij tegen haar wil werd vastge houden, om te voorkomen dat zij bij het hoger beroep op nieuw zou getuigen. Maar za terdagavond hield de Haagse recherche haar aan, toen zij met vrienden en vriendinnen een bar verliet. De Leidse is in een gesloten internaat geplaatst. „Daar blijft zij in ieder geval tot het hoger beroep op 23 oktober dient bij het gerechtshof. Maar ik denk dat de kinderrechter haar wel in het zicht wil houden tot zij 18 jaar wordt", zegt woordvoerster E. Bennema van de Haagse po litie. De politie maakte zich de af gelopen weken grote zorgen over het lot van de 15-jarige. In maart 1996 verklaarde zij tegen over de Leidse politie, dat zij en een paar van haar vriendinne tjes tussen 1990 en 1993 door haar moeder, haar oma en een huisvriend stelselmatig waren mishandeld en verkracht. Bij het seksuele misbruik, in een flat aan de Condorhorst in de Leidse Merenwijk, zouden toe schouwers tegen betaling heb ben mogen toekijken. Vlak voor de rechtszitting echter trok het meisje haar ver klaring in. Bij de politie meldde zij dat zij dat deed uit angst. Zij zou door de daders van het mis bruik met de dood zijn be dreigd. Voor de rechtbank ver telde zij in oktober vorig jaar dat ze het verhaal over de verkrach tingen verzonnen had. De rechtbank hechtte geen geloof aan die nieuwe verklaring en veroordeelde de drie verdach ten tot gevangenisstraffen. De 37-jarige hoofdverdachte kreeg vijfjaar cel. De verdachten zijn in hoger beroep gegaan bij het gerechts hof. Bij de eerste zitting in ho ger beroep, op 7 augustus in het paleis van justitie in Den Haag, kwam het meisje niet opdagen. Het openbaar ministerie zette de politie aan het zoeken, maar het meisje leek van de aardbo dem verdwenen. Na drie weken werd een opsporingsbevel uit gestuurd. „Zonder melding te maken van die rechtszaak", al dus Bennema, „want we wilden voorkomen dat ze in nog verve lender omstandigheden terecht zou komen". Zaterdagavond vond de re cherche haar in de buurt van het Kurhaus. Bij haar aanhou ding bleek dat van een ontvoe ring geen sprake was. „Het meisje liet duidelijk merken, dat zij helemaal niet door de politie gevonden wiLde worden", zegt Bennema. De politie vermoedt dat zij onvindbaar wilde blijven tot na de behandeling van het hoger beroep. De recherche zal haar vandaag verhoren. In de eerste zitting bij het ge rechtshof eisten de advocaten van de verdachten dat het meis je en haar drie vriendinnen op nieuw zouden getuigen. Het hof willigde die eis in. Justitie heeft inmiddels besloten dat dat ver hoor achter gesloten deuren zal plaatsvinden en dat de verdach ten daarbij niet aanwezig mo gen zijn. Oud-verzetstrijdster Truus Menger is zaterdag benoemd tot officier in de orde van Oran je-Nassau. De daarbij behoren de versierselen ontving de beeldhouwster en schrijfster op haar 75ste verjaardag in de Mo- zes en Aaronkerk in Amster dam. Vanwege haar verdiensten ten tijde van de Tweede We reldoorlog, maar ook op grond van haar culturele prestaties door de jaren heen werd Men ger bij de uitreiking uitgebreid lof toegezwaaid door burge meester Vlaar van Venhuizen. Een van de belangrijkste kunstwerken van Menger is het Hannie Schaft-monument in Haarlem, een eerbewijs aan haar verzetsvriendin. In Soweto staat het door haar gecreëerde monument van de Zuidafri- kaanse vlag. Truus Menger, wier levensde vies 'Toen niet, nu niet, nooit' luidt, heeft zich jaren verzet te gen de uitreiking van koninklij ke onderscheidingen. In haar optiek hebben tal van Neder landers, wier oorlogsverleden discutabel was, na de bevrijding een lintje ontvangen. Nu ze de leeftijd der sterken heeft bereikt, zegt Menger 'in sommige za ken' te berusten. Hoe langer mensen op het Internet surfen, hoe depressiever, gestresster en eenzamer ze zich voelen. Dat blijkt uit onderzoek onder leiding van de sociaal-psycholoog Robert Kraut van de Camegie Mellon Uni versiteit in de Amerikaanse stad Pitts burgh. Het effect is hetzelfde voor mensen die op het World Wide Web informatie zoe ken als voor bezoekers van chat rooms (babbelboxen) of mensen die correspon deren via e-mail. Het effect treedt al op bij mensen die slechts een paar uur per week on line zijn. Kraut vermoedt dat de oorzaak van zijn bevindingen is, dat het Internet-gebruik tijd kost die vroeger werd besteed aan re laties met vrienden of familie. „Mensen vervangen sterke sociale banden door zwakkere. Ze voeren conversaties met vreemden in plaats van met mensen die met hun leven verbonden zijn." Zijn studie is de eerste naar het emotio nele aspect van langdurig gebruik van het Internet, zegt Kraut. In het onderzoek volgden hij en zijn collega's twee jaar lang 93 gezinnen uit Pittsburgh en omgeving. De gezinnen moesten op gezette tijden een vragenlijst over hun emotionele ge steldheid beantwoorden. De tijd die op het Internet werd doorgebracht werd elek tronisch geregistreerd. De mate van neerslachtigheid en een zaamheid van de deelnemers werd aan het begin van het onderzoek vastgesteld. Na twee jaar konden de onderzoekers aan de hand van het aantal uren dat op het In ternet werd doorgebracht voorspellen hoe individuele deelnemers er emotioneel aan toe waren. Een verslag van het onderzoek ver schijnt deze week in The American Psy chologist, het maandblad van de Ameri kaanse vereniging van psychologen. De opdracht voor het onderzoek is gegeven door computerbedrijven als Intel, en Hew lett Packard. Ja, ik wil een abonnement op hel Leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: t Per maand Per kwartaal Oflutomatisch (f. 94.15) I automatisch ff. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128 030 Binnenland3 Buitenland5 Cultuur13 Economie7 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving10 Regio 9,11,13 Rubrieken14 RTV/programma's15 Sport17 t/m 25 Strips14 Uitgaan8 Pampers, midi, maxi of junior, 3 voordeelpakken naar keuze. 137.97 91.98 Bonus voordeel 45.99 Bovendien bij aankoop van 2 pakken Pampers 25.- korting via bank of giro Houd uw brievenbus In de gaten De iÜkj weken van Albert Heijn. Cfl De leider van het religieuze Ta- liban-leger in Afghanistan, Mul lah Mohammed Omar, vindt dat de Amerikaanse president Clinton moet worden gestenigd wegens overspel. Omar zei dit tegen het weekblad van de mili tante islamitische groep Hara- kat ul-Ansar. „Clinton is een zondaar en een slecht persoon", zo citeerde het blad Omar. „Het is onmoge lijk met zo iemand te onderhan delen. Hij moet uit de macht worden gezet en doodgeste- nigd." Seks buiten het huwelijk is volgerts de Taliban-interpre- tatie van de islam een doodzon de. Clinton heeft toegegeven dat hij een 'ongepaste verhou ding' heeft gehad met Monica Lewinsky. katwuk Sneeuwbalgevechten, vliegende snowboarders en gillende ringstekers: Katwijk aan den Rijn had afgelopen zaterdag de allure van een Zwitsers wintersportoord. Met de zestig meter lange skipiste op de Vinkeweg presenteerde de Oranjevereniging haar jaar lijkse stunt om de Najaarsfeesten op te luisteren. De Alphense ingenieur John Mertz was verantwoordelijk voor de sneeuwhelling. Hij ontdekte in 1967 bij het blussen van een olie- brand in Perzië dat er na gebruik van stikstof, water en lucht een pak sneeuw op de ge- bluste vuurhaard achterbleef. Sinds zijn pensionering gebruikt Mertz die techniek om overal in het land sneeuwpret te brengen. Zelfs hartje zomer blijven de vlokken liggen. De Vinkeweg bood gisteravond nog een winterse aanblik, tot de regen korte metten maakte met de witte deken. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1