fsluiting Van Brienenoordbrug en A20 Zuid Schiphol en KLM onderzoeken financiering luchthaven in zee Economie FNV verwacht tekort aan personeel supermarkten Voor de zekerheid Oorlog op Cebic Economische zorgen om Latijns-Amerika \TERDAG 29 AUGUSTUS 1998 Toeslagen knelpunt nieuwe CAO In de supermarkten ontstaan grote personeelsproblemen als de werkgevers de toeslag af schaffen op avond- en week endwerk. Zeker tien procent van de 200.000 werknemers zal ander werk gaan zoeken en bij na de helft zal niet meer willen werken in de avonduren en het weekeinde. Dat is de sombere voorspelling van FNV Bondge noten aan de vooravond van de onderhandelingen over een nieuwe supermarkt-CAO. Het afschaffen van de toesla gen staat al lang ter discussie. Vorig jaar liepen de CAO-onder- handelingen erop vast. Volgens de werkgevers is het door de verruimde openingstijden in middels zo normaal om 's avonds en in het weekeinde te werken, dat toeslagen niet meer nodig zijn. De bonden denken daar ech ter heel anders over. „Het is dom van de werkgevers. Zonder toeslagen brengen ze de ar beidsmarktpositie van de super markten in gevaar. Ook vanwe ge de krapte op de arbeids markt. zal het heel moeilijk worden om nog werknemers te vinden", meent FNV-bestuur- der Willem Noordman. „De meeste vaste krachten zijn niet bereid hun toeslagen in te leve ren. Als zij de supermarkten de rug toekeren en niet meer 's avonds en in het weekeinde aan de slag gaan. verhoogt dat de werkdruk in de sector. Daar door neemt het ziekteverzuim toe en raken de supermarkten in een neerwaartse spiraal." Toch zullen de supermarktme dewerkers geen actie voeren voor het behoud van de toesla gen. „We gaan er niet voor sta ken", luidt de uitkomst van een ledenraadpleging door de bon den. De lage actiebereidheid komt vooral doordat 55 procent van de werknemers minder dan 12 uur in de supermarkt werkt en dus geen recht heeft op toe slagen. Willem Noordman hoopt dat de werkgevers 'verstandig' zijn en de toeslagen handhaven. „Maar ik sluit niet uit dat ze vasthouden aan afschaffing, te gen beter weten in." De bonden gaan dan 'wisselgeld' eisen. Noordman: „Dan gaat het om een ordinaire loonsverhoging, maar ook om meer zeggen schap. 's Avonds werken en in het weekeinde gebeurt nu op basis van vrijwilligheid. Maar het zal steeds moeilijker worden om vrijwilligers te vinden. Daar door zullen hulpkrachten luk raak worden ingezet. Voor hen willen we in elk geval beter overleg over de roosters afdwin gen." ECONOMIE WIJZER Paars-2 wil verantwoordelijke burgers. Althans dat liet het nieuwe kabinet bij monde van Kok weten in de regeringsver klaring. Paars-2 wil graag dat wij, de burgers dus, meer ini tiatieven nemen en een grote re creativiteit aan de dag leg gen en zal om dit alles te sti muleren nieuwe wegen niet schuwen. Ik ben benieuwd hoe Paars-2 dit wil klaarspe len. Ik vrees dat de opstellers van het regeerakkoord de klok hebben horen luiden maar niet weten waar de klepel hangt. Laat ik vooropstellen dat het accent op betrokkenheid en verantwoordelijkheid een goed thema is voor een Neder landse regering in deze tijd. Ik ga dus van harte met Kok mee wanneer hij ons aanspreekt op onze verantwoordelijkheden. Te lang is het in de politiek gegaan over rechten. Na- tuurlijk is het goed dat zieke werkne- mers recht hebben yh, fi**, op goede zorg en doorbetaling van hun loon, dat werklozen recht hebben op een uit- kering en dat kin deren recht heb ben op goed on derwijs. Ik ben blij met de drommen studenten die dit jaar weer van hun rechten gebruik maken. Maar een recht zonder verant woordelijkheidsbesef leidt tot misbruik. Rechten dienen in balans te zijn met verantwoor delijkheden. Die balans is zoek, althans zo menen vele waarnemers. Vandaar dat Kok het nu over verantwoordelijk heid heeft. Jammer genoeg blijven zijn goede intenties steken in mooie woorden en halfbakken en achterhaalde voorstellen. Die voorstellen betreffen meer marktwerking en meer inspraak. Dat van die inspraak kennen we van vroeger. De overtui ging van de jaren zestig was dat medezeggenschap tot gro tere betrokkenheid leidt. Iets van die aard moet Kok nog steeds denken want hij denkt onze betrokkenheid bij het po litieke proces te vergroten met een gekozen burgemeester en meer openheid in het open baar bestuur. Het is moeilijk om daar niet minzaam op te reageren. Ik ben daar voor een gekozen burgemeester maar verwacht niet dat ik van de weeromstuit het regionale nieuws ga uit pluizen, laat staan dat ik plaat selijke politieke bijeenkomsten ga bijwonen. Van die openheid geloof ik weinig vooral nadat de rege ringspartijen op regenteske wijze achter gesloten deuren het beleid voor de komende jaren dichtgetimmerd hebben en belangrijke voormannen hebben laten opstappen direct na de verkiezingsoverwinning. De verleiding om cynisch te worden is groot. En cynisme staat haaks op de betrokken heid die Paars-2 zo graag wil zien. De andere beproefde methode voor vergroting van verant woordelijkheid is die van de marktwerking. De markt dwingt verantwoordelijkheid af want onverantwoord gedrag wordt onherroepelijk afge straft. Mensen die in een on zinnige enthousiaste bui be sluiten te investeren in een waanzinnig nieuw restaurant, komen in een markteconomie van een koude kermis terug. De markt prikkelt ons tot pru dent en zorgvuldig gedrag. Moeten we betalen voor de dokter dan bedenken we ons wel twee keer om voor het minste geringste zijn deur plat te lopen. Bezitten we ons huis dan zullen we er beter voor zorgen dan voor een gehuurd appartement. Ondernemers voelen zich eerder verant woordelijk voor de zaak dan hun werknemers. Vandaar dat Paars-2 meer marktwerking wil. Alleen is de ver antwoordelijkheid die de markt af dwingt niet zo soci aal als Paars-2 wil. De markt leert mij te letten op mijn ei gen hachje. In de markt moet ik in strumenteel en ma terialistisch den ken. Voor idealen koop ik immers weinig op de markt. Ik leer mijn best te doen omdat ik er zelf beter van word, en niet omdat het hoort en past. Heb ik het geluk veel te verdienen dan denk ik aan een grotere auto en een luxere vakantie, en niet aan steun voor de behoeftige me demens. De markt cultiveert de ikke-ik- ke-en-de-rest-mag-stikke mentaliteit. En dat wil Paars-2 niet. Hadden onze politici maar beter naar sociale we tenschappers geluisterd. Dan wisten ze dat markten en overheden ons verantwoorde lijkheidsbesef ondermijnen en weinig doen voor ons gevoel van betrokkenheid. Wij weten inmiddels dat betrokkenheid en verantwoordelijkheid tot stand komen in de informele omgang tussen mensen, in ge zinnen, door middel van clubs, verenigingen. Klein schaligheid heeft er ook mee te maken. Kleine scholen no digen eerder uit tot betrokken heid dan de megascholen die we nu hebben. Wij raken betrokken als we een aandeel hebben in een or ganisatie of project. De Britse premier Blair heeft het daar om over „stakeholders". Het gaat niet alleen om de mensen die financieel een aandeel hebben in een organisatie maar ook om de mensen die van haar diensten gebruik ma ken of in de buurt wonen. Wil len Kok en de zijnen echte ver antwoordelijkheid en betrok kenheid, dan zal hun beleid erop gericht moeten zijn zo wel de rol van de overheid en de markt te reduceren en in- formeleorganisatievormen, vrijwilligerswerk, het vereni gingsleven, zorg in eigen huis, en kleinschaligheid van mens gerichte organisaties als ge meentes, onderwijs- en zorg instellingen te stimuleren. ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus Universiteit WERKEN AAN VERBETERING toleiding muit Hoek van Holland richting Gouda/Utrecht uidelijke borden met daarop de letter 'U' iven de alternatieve route aan. Bij het ithelplein rijdt u via de Beneluxtunnel (A4) lar de A15 richting knooppunt Ridderkerk. Ver- Igens via de A16 over de Van Brienenoordbrug iar het Terbregseplein. waarna u uw normale ute kunt hervatten. li ZOETERMEER DELFT Van Brlenenoor Vanuit Den Haag, Gouda: Damen bouwt clipper m sterdam Scheepswerf Damen uit Gorinchem gaat een clip- jer naar 19e eeuws model bouwen op basis van de Stad Amster- lam, die momenteel in aanbouw is. De order is afkomstig van le Braziliaanse marine die de clipper inzet als trainingsschip officieren en kadetten. Met de opdracht is circa dertig mil- a oen gulden gemoeid. Damen wil de clipper voor de Brazilianen n Amsterdam laten bouwen. Het voornemen is om het vaartuig i werf in Amsterdam-Noord te vervaardigen. De Brazi- iaanse opdracht levert 200.000 manuren werk op. De bouw van 1 iet schip moet over ongeveer een maand beginnen. Damen 0 louwde eerder al De Eendracht. Vleer winst Smit 1 jUMEGEN Smit Transformatoren kan terugkijken op een ge- M laagd halfjaar. De nettowinst nam met ongeveer de helft toe tot Irie miljoen gulden. De directie blijft uitgaan van de verwach- 3 ing dat het resultaat over het hele jaar beter zal zijn dan in 1997, oen de nettowinst 4,4 miljoen gulden bedroeg. De netto-omzet 5 an Smit Trafo nam eveneens flink toe. Het bedrijf verkocht voor o 14 miljoen gulden in de periode januari-juni, tegenover 54 mil- i gulden vorig jaar. De ontwikkelingen lopen volgens de di ll ectie volgens verwachting. linke groei Triodos ttisT» Het vermogen van Triodos Groenfonds is in het eerste 17 ïalfjaar met ruim twintig procent gestegen tot 124 miljoen gul- A len. De beleggingsinstelling financiert voornamelijk projecten e loor biologische landbouw en duurzame energie. Voor het ko- 5s nende halfjaar verwacht het fonds 'een verdere groei'. Het fonds op 27 juni ontstaan uit drie kleinere groene beleggingsfondsen 3j ;an de Triodos Bank. De fusiekosten van een half miljoen gul- i zijn ineens ten laste van het resultaat gebracht, dat toch eg van één miljoen naar 1,9 miljoen gulden. Het totale beleg- a ^ngsresultaat bedraagt 5,7 miljoen gulden, ofwel 5,28 gulden ier aandeel. j Jaihatsu overgenomen ii ;oKioHet Japanse autoconcern Toyota neemt branchegenoot Daihatsu over. Het vergroot daarvoor de bestaande deelneming 5 an 34,5 procent tot een meerderheidsbelang van 51,2 procent i loor voor 520 miljoen gulden aandelen te kopen. De twee fabri- anten werken al samen sinds 1967. Volgens Toyota is besloten Ie banden aan te halen wegens de moeilijke omstandigheden j jp de automarkt. Het concern wees daarbij op de scherpe con- urrentie en de economische crisis in het Verre Oosten. Toyota f s de grootste van de elf autofabrikanten in Japan. Daihatsu staat ip de negende plaats. In het eind maart afgelopen boekjaar zag I Jaihatsu de winst kelderen met 53 procent tot 203 miljoen gul- 13 len, vooral als gevolg van slechte verkoop in eigen land. longkong in recessie Hongkong De crisis in het Verre Oosten heeft ook Hongkong in i economische recessie gestort. Net als Zuid-Korea en Ma- eisië zag ook Hongkong zijn economie twee opvolgende kwar- 4i alen zagen krimpen, wat de technische definitie is van een re- 3! essie. Het bruto binnenlands product van Hongkong was in het 2j iveede kwartaal van dit jaar 5 procent kleiner dan in dezelfde ii teriode van 1997. In het eerste trimester bedroeg de achteruit- |ang 2,8 procent. Minister van Financiën Donald Tsang ver- j vacht voor het hele jaar een inzinking met vier procent. Vorig is aar oktober voorspelde de regering nog een groei van 3,5 pro- Onderzoek Kodak j pest» De ondernemingsraad van Kodak/Polychrome Soestdui- len laat onderzoeken of er kansen bestaan om het bedrijf op én of andere manier open te houden. Nagegaan wordt of de fa- iriek binnen de bestaande joint-venture kan doordraaien. Een ndere mogelijkheid is verzelfstandiging. Om de kansen op i oortzetting te vergroten moet de fabriek blijven draaien. De ad- j ocaat van de ondernemingsraad dringt dan ook bij de ei- j pnaaren aan om hangende het onderzoek orders te blijven ge- Hij wil desnoods een kort geding aanspannen om te voor omen dat afnemers voortijdig horen dat het bedrijf sluit. WO uitzendbureaus 10 iTrecht Het CAO-overleg tussen de bonden en de brancheor- 11 anisatie NBBU voor kleine uitzendbureaus, is mislukt. FNV, 1( :NV en de Unie gaan nu proberen om de aangesloten uitzend- ïi lureaus zelf te overreden de grote uitzend-CAO te volgen. J! lestuurder Westerhof van FNV Bondgenoten ziet geen andere H litweg in het al maanden slepende conflict. „De NBBU weigert n en CAO af te sluiten als de OVB niet meedoet. Maar die bond ]j? ;omt bij onderhandelingen nooit opdagen", zegt Westerhof. Soms lijkt het wel oorlog op de computerbeurs Cebic in Hanover. In dit geval gaat het om een passende presentatie van een nieuw 'combat' com puterspelletje. De beurs waar naast computers en -spelletjes nog veel meer op automatiseringsgebied wordt gepresenteerd loopt nog tot en met dit weekeinde. Naar verwachting brengen ongeveer 200.000 mensen een bezoek aan de 586 stands. foto epa De luchthaven Schiphol en de KLM onderzoeken de mo gelijkheden voor financiering van een luchthaven in zee. De bouw ervan gaat volgens eerste schattingen tussen 40 en 60 miljard gulden kosten. Voor het einde van het jaar hopen de luchtvaartbedrijven duidelijk te hebben welke financieringsvorm de beste is: publiek, privaat of een combinatie. schiphol.wimbank luchtvaart dient dan elders te geschieden. Daarvoor zijn nog twee mogelijkheden open: de luchthaven in zee of aanleg van een nieuwe luchthaven in Flevoland. „Wij hebben een duidelijke voorkeur voor een nieuwe luchthaven in zee. Dat is vanuit milieuoogpunt de beste oplos sing, maar wel de duurste", al dus een woordvoerster van Het kabinet zal nog dit jaar een besluit nemen over de toekomst van de luchtvaart in Nederland. Dat is nodig omdat Schiphol binnen enkele jaren 44 miljoen passagiers per jaar zal verwer ken, de uiterste grens die de po litiek heeft gesteld aan de groei van de nationale luchthaven. Een verdere toename van de Schiphol. Vooruitlopend op de keuze door de politiek heeft de luchtvaartsector besloten een onderzoek te doen naar de fi nanciering. Schiphol heeft zich altijd voorstander getoond van bouw van een luchthaven in zee, op zo'n twintig kilometer uit de kust. Die zou een snelle verbin ding moeten krijgen met de huidige luchthaven, waar de af handeling van passagiers en vracht blijft. Volgens oud-Schip- holtopman Hans Smits, nu tweede man bij de Rabobank, kunnen de huidige start- en lan dingsbanen op termijn zelfs buiten gebruik worden gesteld. Daardoor verdwijnt de over last van vliegtuigen in de dicht bevolkte Randstad en ontstaan er nieuwe mogelijkheden voor woningbouw en bedrijfsontwik kelingen rond Amsterdam. Een nieuwe luchthaven op elke an dere plek op land heeft als na deel dat er op termijn toch weer geluidsoverlast voor omwonen den ontstaat, aldus Smits. Studenten van de Rijksuni versiteit Groningen hebben on langs onderzoek gedaan naar de mogelijkheden van private fi nanciering van een nieuwe luchthaven. Daaruit bleek dat zoiets zonder problemen moge lijk is. De groei van de lucht vaart levert voldoende geld op om een investering van tiental len miljarden te kunnen dragen. associated press Het Internationale Monetaire Fonds heeft Latijns-Amerikaanse ministers van financi en volgende week naar Washington ge nood. De bijeenkomst moet een strategie vast te stellen om de fipanciële onrust het hoofd te bieden die een jaar geleden in Azië begon en nu Rusland treft. Als de onrust zich uitbreidt tot de groeiende, maar nog kwetsbare markten van Latijns-Amerika, kunnen de gevolgen vooral voor de Vere nigde Staten desastreus zijn. Liefst 21 pro cent van de Amerikaanse export gaat naar Latijns-Amerika, vergeleken met veertien procent naar Azië en slechts een fractie daarvan naar Rusland. Een complicerende factor is dat het IMF zelf krap bij kas zit: het moest diep in de reserves duiken om een deel van het ruim 25 miljard gulden grote reddingspakket voor Rusland bijeen te ga ren en het zou nauwelijks kunnen bijsprin gen wanneer nu ook een Latijns-Ameri kaans land in moeilijkheden raakt. In heel Latijns-Amerika daalden donderdag de koersen van aandelen en valuta. Nerveu ze beleggers haalden hun geld terug met het oog op de fikse koersval op Wall Street als gevolg van de economische onzekerheid in Rusland. In Brazilië sloten de aandelen koersen tien procent lager. De Venezolaan se bolivar is al ruim een week het doelwit van speculanten die rekenen op een deva luatie van de munt. Net als Rusland is Ve nezuela zwaar getroffen door de sterk ge daalde prijzen op de wereldoliemarkt. IMF-directeur Michel Camdessus heeft de ministers van financien in de regio geschre ven dat de aanhoudende onzekerheid in de wereld maakt dat er een 'serieus risico' be staat dat investeerders zich terugtrekken uit Latijns-Amerika. Sommige binnenlandse aandelenmarkten heben deze maand een kwart van hun waarde verloren. Dag en nacht afgesloten tussen Kleinpolderplein en Terbregseplein in oostelijke richting. oopll 33 iidelijke borden met daarop de letter 'D' geven alternatieve route aan. Bij het Schieplein volgt adien de letters 'U'. Vanuit Den Haag rijdt u r de A12 richting Gouda. Bij het knooppunt iwe neemt u de afrit Gouda. Bij de verkeers- i titen linksaf over de rijksweg. Daarna bij irkeerslichten rechtsaf richting Rotterdam 0 20). Bij het Terbregseplein rechtdoor. Bij het sthelplein rijdt u via de Beneluxtunnel (A4) IA15 richting knooppunt Ridderkerk, mkoonormale route kunt hervatten lijk 3; fjzonderheden deze periode is er op de zuid - noord route Van Brienenoordbrug een verminderd itroken beschikbaar. ACTUELE INFORMATIE ladio: landelijke en regionale zenders Teletekst: pagina 730, 731 en 732 11® iternet: www.fileplan.mfo.nl 1NWB Verkeersinformatie: 5 oojelefoon 0900 - 9622, 75 ct p/min WERK t/m 31 augustus (05.00 uur) GOUDA Dordrecht, volg Aanduiding alternatieve route: Vanuit Hoek van Holland, Rotterdam noord: Dordrecht, Utrecht en havens 100 - 200, volg: Weinig sociale zekerheden voor zelfstandigen zoetermeer anp De wettelijke bescherming voor zelfstandigen is minimaal waar het gaat om de sociale zeker heid. Meestal is het bijstandsni veau bepalend, ook als iemand arbeidsongeschiktheid raakt, zo blijkt uit onderzoek van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). Zelfstandigen maken overi gens volgens het EIM onvol doende gebruik van de moge lijkheden die de sociale zeker heid kan bieden. Daarbij gaat het om het Bijstandsbesluit Zelfstandigen (BBZ), regelingen voor uitkeringsgerechtigden die zelf een bedrijf willen beginnen en vrijwillige verzekeringen voor ziekte en arbeidsonge schiktheid. Sociale zekerheid en inko menszekerheid vormen volgens het EIM mogelijk drempels voor verdere groei van het onderne merschap. Om verzekerd te zijn van inkomen kiezen steeds meer Nederlanders voor de combinatie van een baan in loondienst en een eigen bedrijf. Uitvoeringsinstanties en soci ale diensten blijken onvoldoen de op de hoogte van regelingen voor zelfstandigen. De regels zijn ingewikkeld en van oudsher vooral gericht op werknemers. Betere voorlichting is hier op zijn plaats, vindt het EIM. Steeds meer zelfstandigen starten vanuit de positie van uitkeringsgerechtigde. Dat blijkt niet gemakkelijk, want velen van hen 6toppen binnen één jaar na de oprichting van het bedrijf. Vooral arbeidsonge schikten en starters met een handicap hebben behoefte aan een inkomensgarantie. Die is vastgelegd in de Ziektewet, maar geldt alleen voor werkne-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9