Smeergeld centraal in monsterproces België In het oosten zijn hachje hoopt Kohl te redden Buitenland iTERDAG 29 AUGUSTUS 1998 Prominenten moeten zich vanaf woensdag verantwoorden voor Hof van Cassatie it grootste smeergeld- tandaal uit de Belgische schiedenis brengt vanaf mende woensdag niet j een ex-NAVO-topman lly Claes voor de rechter, lar ook een hele genera politici alsmede de I tnse industrieel Serge issault. Vuurwerk is ver- terd. IRESPONDENT iele dagen voordat hij voor flat van zijn vriendin in Luik de korrel werd genomen, 11 de voormalige Belgische - premier André Cools aan- ondigd dat hij een groot ndaal aan het licht zou ingen. „Ik ga flink op een irennest stampen", zei hij te- enkele intimi van de Parti fialiste. et partijbastion gonsde het de geruchten over een na- ide machtsgreep tegen PS- trzitter Guy Spitaels. Maar op amper drie meter af- nd afgevuurde kogel miste doel niet. Cools werd in het iterhoofd getroffen en viel 1 neer. Zo kwam op 11 juli een einde aan het leven :en van de machtigste alse socialisten, ewel dood, kreeg Cools toch Al vóór zijn teraardebe- lling werd de kiem gelegd r een onderzoek dat de Bel- :he politiek jarenlang in de ep zou houden en dat nog |eds niet is afgerond. „Het i kunnen dat deze moord iets I naken beeft metAgusta", iterde een Franse diplomaat kamerlid Anne Marie Lizin iet oor tijdens een diner. Een ;e onderzoeksrechter in Véronique Ancia, vond dat iressant genoeg om een on- I zoek te beginnen naar cor- de bij de aankoop van leger- kopters. Binnen de kortste krioelde het van termie- die in paniek en razernij een d heenkomen zochten. rruptie jaar en een dossier van .000 pagina's later, verschij- woensdag twaalf verdach- voor de hoogste rechtbank België. Niet alleen voorma- 'S-leider Guy Spitaels moet voor het Hof van Cassatie antwoorden, ook oud- CO-topman Willy Claes, -defensieminister Guy Coë- en Serge Dassault, topman de gelijknamige Franse wa- ifabriek. De Italiaanse indus- el Rafaello Teti van Agusta ook gedagvaard, maar hij rleed op 23 augustus in Ro- rruptie' luidt de aanklacht in alle verdachten, en tegen imigen ook 'valsheid in ge- rifte'. De zaak-Cools wordt Een van de drie Guys onder de verdachten: Guy Coëme. in een apart strafproces behan deld. Maar ook zonder deze po litieke moord belooft het Hof de deksel van een flinke beerput te lichten. De Agusta-saga begint als de Belgische overheid in 1988 be sluit nieuwe helikopters voor de landmacht te kopen. Drie Eu ropese leveranciers dingen naar de miljardenorder, maar Agusta blijkt favoriet. Vooral op het punt van de 'compensatieor ders' die economieminister Wil ly Claes moet beoordelen, to nen de Italianen zich ruimhar tig. Agusta belooft een fabriek te bouwen in het Limburgse kies district van Claes. In Luik wordt het bijna failliete computerbe drijfje Trident voor circa 600 miljoen Belgische frank aan or ders voorgespiegeld. Wat dan nog niet publiek be kend is, is dat Agusta ook bereid is 'onder de toonbank' met geld te schuiven. Agusta-lobbyist Georges Cywie krijgt te horen dat zijn commissieloon wordt verlaagd wegens 'onvoorziene uitgaven via een ander kanaal'. In december hakt het Belgische kabinet de knoop door: defen sieminister Guy Coëme mag 46 Agusta-helikopters aanschaffen. Lobby Is de selectie van offertes hele maal volgens het boekje ge gaan? Daarover rijzen al snel twijfels, vooral omdat het tot beginjaren negentig niet onge bruikelijk is dat politieke partij en in België via giften worden gefinancierd. Claes zegt zelf dat hij in die jaren als goed 'mili tant' met de pet rondging voor zijn Socialistische Partij. Van Agusta zou hij echter geen cen time hebben aangenomen. Maar waar bleven dan de 51 miljoen Belgische frank die Agusta op een ABN Amro-reke- ning in Zürich stortte en die via het Panamese bedrijf Kasma bij partijsecretaris Wallyn en advo caat Puelinckx terecht zouden zijn gekomen? En welke rol speelde Cools, die op de achter grond druk lobbyde voor 'zijn' PS-bastion Luik? Onderzoeksrechter Ancia heeft de grootste moeite om harde bewijzen te verzamelen tegen Claes, die zijn onschuld staande houdt. Wat Claes niet helpt, is dat hij a la Bill Clinton glashar de ontkenningen een paar maal moet herroepen. Zo bestrijdt hij foto reuters benoitdoppagne Ook Guy Spitaels krijgt het zwaar tijdens het proces. foto gpd philippe lebeau landse zaken Frank Vanden- broucke de penningmeester van de Vlaamse socialisten, Mangé, in 1991 heeft opgedragen enke le miljoenen aan zwart geld te verbranden. De verontwaardiging over deze 'operatie-Icarus' is zo groot, dat Vandenbroucke zijn ontslag moet aanbieden. Er volgen nieuwe huiszoekingen, ook bij Claes. Agusta-baas Rafaelo Teti, inmiddels uitgeweken naar Bra zilië, wordt in dat land gearres teerd en in 1996 aan België uit geleverd. De affaire raast niet alleen als een orkaan door de SP, ook de Waalse zusterpartij PS krijgt klappen. Eind december 1993 vraagt justitie in Luik de ophef fing van de parlementaire on schendbaarheid van de Waalse minister-president Guy Spitaels, vice-premier Guy Coëme en de Waalse minister van binnen landse zaken Guy Mathot. Ze worden verdacht van corruptie. In de Waalse volkshuizen doet een nieuwe grap de ronde: Welk geluid maken de wieken van een Agusta-helikopter? Guy- Guy-GuyL Een rapport van de Belgische Rekenkamer spreekt over zeven 'onregelmatigheden' bij de aan koop van de helikopters. Janua ri 1994 legt Guy Coëme zijn functie neer, 'uit solidariteit' ge volgd door Spitaels en Mathot. Volgens onderzoeksrechter An cia is een legerrapport gewijzigd in het voordeel van Agusta. Daardoor vielen de Duitse en Franse concurrent af. rier' naar Luxemburg zijn ge stuurd om daar een rekening te openen. Luxemburg blijkt èen schat aan informatie te herbergen inzake het tweede schandaal dat rech ter Ancia op haar bordje krijgt: steekpenningen, ditmaal be taald bij de modernisering van straaljagers door het Franse Dassault. De Parti Socialiste heeft maar liefst drie bankreke ningen in het fiscaal paradijs, waardoor zij een van haar stok paardjes felle kritiek op de Belgische belastingvlucht voorlopig op stal moet zetten. Eén van de Luxemburgse reke ningen blijkt op naam te staan van partijcoryfee Merry Herma- nus. Die verklaart prompt dat toenmalig partijvoorzitter Spitaels van het zwarte geld wist. Spitaels ziet zich in 1997 gedwongen zijn laatste politieke functies neer te leggen. De Vlaamse SP komt eveneens opnieuw in opspraak. Duidelijk wordt dat Dassault 60 miljoen frank naar SP-penningmeester Serge Mangé had willen door sluizen. Een van de tussenper sonen was Alfons Puelinckx, een advocaat die eerder al door Claes in de arm was genomen. Opnieuw geen hard bewijs te gen Claes, wel een relatie die op zijn minst verdacht aandoet. Nu de hoofdverdachten dan eindelijk voor de rechter ko men, dringt de vraag zich op in hoeverre justitie de aanklachten tegen mensen als Claes, Spitaels en Coëme hard kan maken. Dat is niet alleen van belang voor de verdachten zelf. Ook de reputa tie van het Hof van Cassatie staat bij de Belgische operatie 'schone handen' op het spel. De Belgische justitie is immers door de blunders in de zaak- Dutroux behoorlijk in haar hemd gezet. Een sluitende be wijsvoering in de zaak Agu- sta/Dassault zou de eerste gele genheid zijn om iets van het verloren gezag en vertrouwen terug te winnen. Worden de prominenten echter vrijgespro ken, dan is de schade niet te overzien. Ze zijn politiek en maatschappelijk al gestraft en Toespelingen En Cools? Het mierennest dat hij kapot wilde stampen is gron dig verwoest, maar in het ge krioel dat vervolgens ontstond, zijn tot dusver weinig patronen zichtbaar geworden. Twee Tu nesische huurmoordenaars en hun 'ronselaars' zijn gearres teerd. Maar wie de echte op drachtgevers en hun motieven waren, blijft mistig. Een theorie die in de Belgische pers de laatste weken opduikt, is dat Cools woedend was om dat een deel van de toegezegde Agusta-miljoenen aan zijn neus voorbijging. Het geld kwam te recht in de zakken van andere socialistische voorlieden. Intri gerend is een notitie van Cools aan partijgenoot Guy Mathot: „Je hebt ons driemaal verra den". Was het motief voor de moord op Cools gewoon geld, of ook macht? „Verscheidene getuigen zullen er tijdens dit proces zeker allusies (toespelin gen, red.) op maken", zegt de persofficier van het Hof van Cassatie desgevraagd. Helaas is Cools is niet de enige kroongetuige die niet meer kan worden geraadpleegd. Agusta- baas Teti overleed op de valreep aan een hartaanval. De stafchef van de Belgische luchtmacht, generaal Jacques Lefèbvre, ont breekt eveneens. Hij pleegde in de nacht van 7 op 8 maart 1995 zelfmoord, kort nadat hij in de Agusta-zaak was ondervraagd. „Ik kan niet langer leven met die verdenkingen", schreef hij in zijn afscheidsbriefje. „Het onderzoek zal uitwijzen dat ik onschuldigben". Ook vond de politie op Lefèb- vres hotelkamer een nota met ongezouten kritiek op de ma nier waarop in België legeror ders worden afgewikkeld. Die kritiek sneed hout. De Agusta- helikopters en de modernise ring van Belgische straaljagers bleken (dure) miskopen. Van de beloofde compensatie-orders kwam vrijwel niets terecht. dat is onderhandeld over Agus- ta-compensaties voor zijn kies district. Totdat een video op duikt die toont hoe hij zijn kie zers vast blij maakt met de komst van een fabriek voor heli kopteronderdelen in Lummen. Claes zegt niets te weten van een vergadering van de SP-top waar penningmeester Etienne Mangé het Agusta-smeergeld ter sprake brengt. Later herin nert hij zich dat bij dit onder werp 'enkele seconden' is stilge staan. Ook ontkent hij Agusta- baas Teti persoonlijk ooit ont moet te hebben. Maar de direc teur van Agusta-België blijkt een verslag van zo'n ontmoe ting te hebben gemaakt. Eind 1995 wordt de positie van Claes bij de NAVO uiteindelijk on houdbaar. Verbitterd legt hij zijn functie neer. Geld verbranden Berichten over steekpenningen laten de Belgische publieke opi nie relatief koud, totdat bekend wordt dat minister van buiten- 9 Luxemburg De meest belastende verklaring voor 'de Guys' komt van gewe zen vice-premier Moureaux. Die beweert dat zowel Spitaels als Coëme wisten dat de partij kas door Agusta werd gespekt. Er zou zelfs een 'smeergeldkoe- Henny en Bert de Graaf zaten 4 weken in Florida. n de voormalige DDR worden olgens deskundigen de iondsdagverkiezingen van 27 eptember beslist. Of dat waar s, valt te bezien, maar een be- angrijk slagveld is het zeker, 'ooral voor de CDU en bonds kanselier Kohl, die hier als kanselier van de eenheid' po- lulair was, maar de afgelopen wee jaar moest toezien hoe ijn partij afgleed in de kie- ersgunst. OTTBUS PETER VAN NUUSENBURG let moet een vreemde gewaar wording voor de bondskanse- er zijn. Jarenlang was zijn DU in de voormalige DDR iet afstand de sterkste partij n Helmut Kohl zelf de popu- lirste politicus. Hij was de ar- hitect van de Duitse eenheid n had de ondergang van het ehate communistische regime ezegeld. Hij belichaamde de oop van zeventien miljoen lensen op vrijheid, welvaart n voorspoed. ohl had die verwachting ge- oed met een uitspraak die em nog steeds achtervolgt. De aalslag die de communisten adden achtergelaten, zou bin- en een paar jaar veranderen 'bloeiende landschappen', aar, zo dachten velen in 'de ieuwe deelstaten', de bomen >t in de hemel zouden groei- 'e nieuwe kiezers beloonden ohl bij de Bondsdagverkiezin gen van 1990 en 1994. Nu is de desillusie echter zo groot, dat de CDU er rekening mee moet houden dat ze haar positie als sterkste partij in het oosten moet prijsgeven aan de sociaal democratische SPD. Zelfs de (ex-)communisten van de PDS zouden de CDU weieens voor bij kunnen streven. Waarom het tij keerde valt in de eerste plaats te zien aan de statistieken van de arbeidsbu reaus. De werkloosheid in de voormalige DDR bedraagt ge middeld rond de 20 procent, maar er zijn regio's waar dat cijfer moeiteloos vijf procent hoger ligt. En dat zijn de officë- le cijfers. De vuistregel is dat de echte werkloosheid dus niet versluierd door talloze werk verschaffingsprogramma's twee keer zo hoog ligt. Mensen die jarenlang is ingeprent dat het vorige regime deze kwaal van het kapitalisme had afge schaft, kunnen daaraan moei lijk wenne. Bloeien doen de landschappen dus niet, maar veel fraais staat wel in de knop. De honderden miljarden die in het oosten zijn gepompt, zijn niet allemaal verdwenen in het zwarte gat tussen de Elbe en de Poolse grens. De verloederde steden zijn grotendeels gerenoveerd, het wegennet wordt ver nieuwd, het telefoonnet geldt als het modernste van Europa. De bewoners kunnen met va kantie naar Mallorca en de Tra- bantjes hebben plaatsgemaakt voor echte auto's. Ondanks alle blunders is dat een conduite staat waarvoor een regering zich niet hoeft te schamen. Maar de minpunten beheersen het beeld en de CDU wordt daarvoor door velen aanspra kelijk gesteld. En het moet ge zegd: de christen-democraten in het oosten opereren niet al tijd even handig. De plaatselij ke en regionale bonzen zijn zelden uitblinkers al geldt dat ook voor hun collega's van de andere partijen, uitgezon derd dan de PDS, die hier haar wortels heeft. Natuurlijk speelt de werkloos heid de CDU in het oosten par ten. Maar zeker zo zwaar weegt hier, net als in de westelijke deelstaten, het wijd verbreide gevoel dat Kohl na zestien jaar kanselierschap waarvan de Oost-Duitsers er overigens maar acht van hebben meege maakt eindelijk eens met pensioen moet. De neergaande lijn in het oos ten ombuigen, is een taak die niet uitsluitend op Kohls schouders rust. Zes weken voor de verkiezingen wist hij zich te verzekeren van de steun van Lothar Spath. Deze heeft de be roemde maar wegens het wan beleid van de socialistische be drijfsleiding praktisch failliete lenzenfabriek in Jena gesa neerd en tot een succes ge maakt. Spath geniet groot aan zien als geestelijk vader van een van de weinige oostelijke succesverhalen. Dat Kohl juist op hem een be roep heeft gedaan, toont aan hoe hoog de nood was. Als mi- nister-president van de deel staat Baden-Württemberg be hoorde Spath tot de CDU-pro- minenten die Kohl in 1989 ten val wilden brengen. Dat werd bestraft met een enkele reis naar de politieke woestijn. De zer dagen wordt Spath echter ingezet als het grote wapen waarmee Kohl het verloren ter rein in het oosten wil herove ren. Want hier, waar 20 procent van de kiezers wonen, worden volgens deskundigen de verkie zingen gewonnen of verloren. Een half uur voor Kohl zijn op wachting maakt daalt een drui lerige regen neer op het Ober- kirch-plein in Cottbus, ruim honderd kilometer ten zuid oosten van Berlijn. Een paar duizend mensen zijn gekomen om mogelijk het laatste optre den van de 'kanselier van de eenheid' mee te maken. Vlak voor Kohls aankomst stopt Bondskanselier Kohl trekt alle registers open in de hoop op 27 september zijn laatste ambtstermijn zeker te stellen, foto reuters peter müller de regen en tekent zich een re genboog af tegen de donker wordende hemel. Zo veel sym boliek is niet besteed aan een handjevol jongeren dat achter dranghekken luidruchtig zijn ongenoegen uit. De hele avond zullen ze Kohl begeleiden met boegeroep, gefluit en de luid gescandeerde eis dat Kohl weg moet. Op het podium geeft de bonds kanselier geen krimp. Hij wijst de 'snotneuzen' op de luid sprekers. Die 'doen het goed, dus u heeft geen kans'. Kohl legt uit dat 'vrijheid vooral de vrijheid van de andersdenken den is'. Daarna gaat hij over tot de orde van de avond. Van Kohl wordt gezegd dat hij op die ouderwets aandoende openlucht- bijeenkomsten be ter tot zijn recht komt dan op perfect geregisseerde manifes taties met veel tam tam en high tech. En inderdaad, hij is veel beter op dreef dan we de afge lopen maanden gewend waren. Hij oogt fit en strijdbaar, legt snel contact met het publiek, dat regelmatig applaudisseert. Zijn toespraak is de inmiddels bekende potpourri van helden daden uit het verleden (de een heid), waarschuwingen tegen een coalitie van SPD en Groe nen, het afwijzen van een grote coalitie met de SPD, en de ver zekering dat zijn regering de werkloosheid met succes be strijdt. De meeste bijval oogst hij met zijn belofte 'criminele buitenlanders' terug te sturen naar hun land van herkomst. Niets opzienbarends dus, en je vraagt je af of Kohl iemand heeft weten te overtuigen die nog niet overtuigd was. Maar het publiek gaat tevreden naar huis. Het gaat in deze campag ne niet om politiek, maar om stemmingen en dus personen, zeggen de experts. Program ma's spelen geen rol en die van de grootste partijen, CDU en SPD, zijn bovendien vrijwel uit wisselbaar. Als dat klopt, is Kohl ondanks zijn achterstand in de peilingen op SPD-lijst- trekker Schroder nog niet ver slagen. „Hij blijft mijn man", zegt een vrouw tegen haar echtgenoot bij het verlaten van het Oberkirch-plein.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7