toegewijd, moedi TfjPJP J Koningin op ander voetstuk X:*-# Nieuw standbeeld: jongen vlot door RENÉ DE COCQ Bij het Paleis Noordeinde staat eén sculptuur van Charlotte van Pallandt die koningin Wil helmina neerzette zoals velen zich haar herinneren: een kleine, strenge, gedrongen, vierkante verschijning, gestoken in on barmhartig, vormloos zwart. Dat standbeeld krijgt volgende week zaterdag een tegenhanger: een werk, dat Wilhelnmina's imago van vierkant, kort aangebonden, bonkig en gedrongen doorbreekt. Kunstenares Greet Grotten- dieck (55) die de opdracht voor een nieuw beeld kreeg, heeft ge kozen voor het neerzetten van de koningin in haar jonge jaren. Niet als dat hele prille, achttien jarige meisje dat honderd jaar geleden de troon beklom, maar als de elegante jonge vrouw die ze een jaar of tien, vijftien later was. Wilhelmina als zelfbewuste dertigjarige, nog slank, met ge voel voor stijl en mode. De jonge koningin heeft zich in Grottendiecks visie gestoken in een kanten japon en een openvallende, getailleerde lange mantel, en het hoofd gedekt met een kokette kleine hoed. Ze ge bruikt een dicht gerolde paraplu als wandelstok en ze oogt ener giek: het beeld suggereert een onmiskenbare loopbeweging. Het beeld is 'levensgroot': wie straks zonder al te goed op te let ten langs de Grote Kerk rijdt kan zowaar even de illusie beleven dat hij of zij daar vanuit de oog hoeken getuige is van een vleugje Apeldoorns verleden: daar loopt de jonge Wilhelmina, die zich na afloop van de dienst van de hoofdingang van de kerk naar het wachtende rijtuig begeeft, om terug te rijden naar Het Loo. Greet Grottendieck, die de op dracht tot het maken van het beeld twee jaar geleden kreeg ('Het idee komt van de Rotary'), is niet over één nacht ijs gegaan. ,,Ik heb een grondige studie ge daan naar hoe Wilhelmina eruit zag in de verschillende fasen van haar leven. Foto's verzameld, vergelijkingen gemaakt. Ik had overigens zelf al heel veel beeld materiaal in mijn bezit. Ik koos voor de Wilhelmina van rond 1910. Het meisjesachti ge was er inmiddels af, maar ze had nog niet de plompheid waar iedereen meteen aan denkt. Een jonge charmante vrouw, eigen zinnig en recht door zee. Ik heb er dynamiek in gebracht door de suggestie van de loopbeweging; met de parasol heb ik gepro beerd een speels element toe te voegen." Zijn de kleren die deze Wilhel mina draagt historisch? „Nou ja", zegt Grottendieck, „het zijn kleren zoals die toen gedragen werden. De meeste afbeeldingen tonen Wilhelmina in officiële si tuaties, waarbij ze natuurlijk spe ciale 'geklede' uitmonsteringen droeg. Ik heb het niet te zwaar willen maken. Ik wilde liever de gewone kant laten zien, het spontane." Greet Grottendieck heeft al doende een technisch experi mentje uitgevoerd. De jurk van Wilhelmina was in het gietmodel van echte kant, die daar door Grottendieck in de was is aange bracht. Het kanteffect is dus niet nagebootst of gesimuleerd, maar verkregen door het echte materi aal te verwerken. Ze vertelt het met zichtbare tevredenheid: het experiment is volledig geslaagd. De echte Oranjeklanten kun nen zich uitleven in hun aanhan kelijkheid en het nieuwe beeld van 'de oude koningin' in huis halen. Er komen verschillende versies in de handel: in (verschil lende maten) brons en in giet- steen. Tot zaterdag blijft het afwach ten hoe dat (stand)beeld er pre cies uitziet. In de aanloop naar de onthulling door prinses Mar griet, wordt het werk van Greet Grottendieck streng weggehou den uit de publiciteit. WILHEI Katwijk, legt Wilhel- Op deze pagina's staan opnamen van bezoeken die koningin Wil helmina in de loop van haar be wind aan Leiden, Katwijk en Noordwijk heeft gebracht. Foto's zoals hier moeten er in Ne derland bij duizenden zijn gemaakt. Want ze is wat in de weer geweest tussen 1898 en 1948. Hordes mensen staan er op die foto's, maar die vergaapten zich alleen aan een soort sprookjesfiguur. En Wilhelmina kwam nooit verder dan het zeer formele contact met de hoogwaardigheidsbekleders die bij dat soort gelegenheden altijd om haar heen zwermden. Ze had het in haar boek 'Een zaam maar niet alleen' over 'een kooi' waarin ze zich bevond. De tijdgeest zal er wel naar geweest zijn, maar toch. Dat isolement begon al heel jong. Ze moest na de dood van haar vader, Willem III, vlie gensvlug worden opgeleid voor het koning schap. Dat gebeurde onder de hoede van haar moeder, Emma, van oorsprong een Duitse prinses: streng, grondig en in afzonde ring. Er is die vreselijke foto uit 1893, waarop de 13-jarige Wilhelmina op schaatsen staat. Ruim voor haar is een bordje geplaatst om het volk op afstand te houden: 'Gereserveerd voor H.M. de Koningin'. Terwijl verderop de kinderen joelen en ravotten op het ijs, is Wil helmina omringd door een vreugdeloze kod debeier en twee augurken van hofdames. Zo'n ervaring slaat onherroepelijk een win kelhaak in de ziel. Aan haar jeugd (bestond die eigenlijk wel?) hield ze niet één vriendin over. En ze zou er later ook nooit één (willen) hebben om zorgen of twijfel aan mee te de len. Op 18-jarige leeftijd op de troon - wat je iemand al niet kunt aandoen. Maar tussen de schouders klemde ze een hoofd dat gevuld was met wilskracht. Ze was intelligent, moe dig, ze had een scherpe blik en ze kende haar zaakjes. Ministers kwamen dat al gauw aan de weet. Veeleer overhoorde ze hen overi gens dan dat ze zinvol met hen discussieerde. Ze botste nog wel eens aan tegen de gren zen van haar grondwettelijke bevoegdheden. Tijdens de Eerste Wereldoorlog, waar Neder land buiten bleef, kwam ze er achter dat in bepaalde delen van het land honger werd ge leden. Ze probeerde uit alle macht de verant woordelijke minister uit zijn zetel te krijgen. Daarmee ging ze buiten haar boekje. Dat was een zaak van het parlement. Later, bij een conflict om een hoge legerleider aan wie ze wenste vast te houden, dreigde het hele kabi net op te stappen. Dat Bij het bezoek aan Leiden in juni 1905, kreeg Wilhelmina ook een ontvangst in het Academiegebouw. Hier staat ze bij de ingang, naast rector-magnificus, prof. J. van Leeuwen. Het Leidsch Dagblad meldt op de dag van het bezoek: De ingang of halle van het Universiteitsgebouw was met palmen en andere planten versierd. Langs de breede trap met de bekende wandteekeningen werd de koninklijke familie naar de beroemde Se naatskamer geleid, waar de Senaat en verdere hoogleeraren vereenigd waren. Zowel de Nederlandse als de Belgische koninklijke familie waren enkele malen te gast in Noordwijk. Aan de Zuid-Boulevard, die na haar overlijden naar de Belgische Koningin Astrid werd vernoemd, was een speciaal paviljoen voor hen gebouwd. Wilhelmina kwam meerdere malen naar Noordwijk, onder meer om van het uit zicht op de bollenvelden te genieten en deze te schilderen. De foto is genomen tijdens een bezoek van Konin gin Wilhelmina en prinses Juliana aan de Belgische prinses Josephine Charlotte en haar broer, kroonprins Boudewijn, die in 1935 de vakantie doorbrachten bij het burgemeestersgezin op de 'Goohorst'. Honderd jaar geleden werd prinses Wilhelmina (1880-1962), op 18-jarige leeftijd, gekroond tot koningin der Nederlanden. Ze zou het, even energiek als nauwgezet, maar liefst een halve eeuw blijven. Luiheid, had ze van haar moeder geleerd, was zo ongeveer het ergste waaraan een mens zich kon bezondigen. Hoezeer land en volk met hart en ziel toegedaan, bleef ze toch een wat stroeve, afstandelijke vorstin. Warmte straalde niet van haar af. Foto's waarop ze enige vrolijkheid tentoonspreidt, zijn schaars. helmin hondt Ze beg r dolgra i mocht maar stoordt afspeel 55 verand it afschtj e onderi is dat ha in troffej land Hngelsejoi brenga e land ta De doen, vond ze. Ze wenste 'reizende heren niet op te houden', zoals ze dat noemde. De heren slikten het en zo had ze weer even haar tanden laten zien, al was het constitutioneel zeker bedenkelijk wat ze had uitgehaald. Ook na de bevrijding koesterde ze ideeën over de staatsinrichting (veel meer macht voor haar zelf) die ver van de grondwet af stonden. Ze liet ze varen toen ze merkte dat daar geen en kele steun voor was. Eerder dan haar naaste adviseurs en haar ministers onderkende ze de gevaren van na- zi-Duitsland. Dat 'die man' (ze noemde Hit- Ier zelden bij naam) op oorlog uit was, stond voor haar als een paal boven water. Minister van buitenlandse zaken Patijn kreeg een standje omdat hij 'Mein Kampt' niet had ge lezen. Naar buiten beleed ze de strikte neu traliteit van Nederland, maar in haar hart was ze ervan overtuigd dat haar land niet, zoals in 1914-18, buiten de vijandelijkheden zou blij ven. Daarom drong ze herhaadelijk aan op betere bewapening van het leger. Vergeefs. Van het gros van haar ministers had Wil- in dej; mi andere aj mom i zich gidt allen i drong ei dere n ze henjls zoals 1 ie het ko li gens n io geladen velen geen le I ders di 11 genote in rekent iel Woensdag 21 juni 1905. Rijtoer van Wilhelmina door Leiden. 'Allerwegen stond een dichte menschenschaar Strandfeesten in Katwijk, op 12 juli 1916. Onder grote belangstellinging v opgesteld, wuivende en hoezeeroepende als de stoet passeerde", schreef het Leidsch Dagblad. koningin Wilhelmina een strandwandeling. i de Katwijkse bevolking, maakt Op 19 juli 1930 wordt in Katwijk het 'Vissersweduwe met Zo int twee Katwijkse vissersvrouwen. Op de achtergrond de Oude

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 48