'Wat er werkelijk gebeurt, wordt niet zichtbaar' Het korte boerenleven van Herman Prinsloo t ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1998 Peter Hendriks als waarnemer naar verkiezingen in Bosnië Ruim tweeduizend vrijwilligers reizen binnenkort af naar de Balkan om in Bosnië de verkiezingen op 12 en 13 september 'waar te nemen'. Een van hen is de slavist Peter Hendriks uit Oegstgeest, die al eerder met dit bijltje heeft gehakt. Hij kent de kritiek op de geldverslindende operaties. Wat er bij zo 'n verkiezing werkelijk gebeurt, wordt niet zichtbaar. Het toezicht is een druppel op de gloeiende plaat. Maar toch moet je die beginstap zetten. Je moet de weg naar democratie wel inslaan. gil.VI A LLL> 13I a I n j.'iÊTOl 3 ie vreselijke oorlog. Ook in de allerkleinste Bosnische dorpjes smeult het geweld nog na. Aan en geschoten gebouwen, burgers die er moeten met hels verdriet. De ogen le Oegstgeestse taalkundige Peter Hen- staan dof als hij erover vertelt. „Ik werd ceer naar een gehucht met tweehonderd, honderdvijftig inwoners gestuurd. Ook was de vlam in de pan geslagen. Families d generaties samenwoonden, begonnen plotseling uit te moorden. In de com- die de verkiezingen voorbereidde, zat man die zijn halve familie had verloren, g een diepe afgrond in zijn blik, zó triest hij. En hij wilde ab-so-luut niet met een tat in de commissie. Die zou hij meteen hoop schieten, zei hij. Tja, dat moesten [oen toch uitpraten. En met succes: de kwestie werd vervangen. nnenkort reist Hendriks opnieuw naar ïië, om als polling supen'isor toezicht te den op de parlements- en presidentsver ingen van 12 en 13 september. Voor de irige docent Slavische talen wordt het de :nde keer dat hij verkiezingen 'waar- nt'. Eerder bezocht hij stembureaus in er andere Macedonië, Mongolië en Wit- and. Het wordt zijn derde keer in Bosnië, let was moeilijk vorig jaar", zegt Hen- Er ontstond wat vijandelijkheid toen iet tellen bleek dat er een paar stemmen el waren. Overnieuw tellen, dat wilden de isen van het stembureau niet. Ze vonden ik pietluttig was. 'We zitten hier al twee £g| ;n', zeiden ze. Ik moest voet bij stuk hou- flj Ik heb ze voorgehouden dat het over de ^Bofwaardigheid van de verkiezingen ging. Sfleb gedreigd op te schrijven dat er een chil was, met het risico dat de suggestie ekt zou worden dat er iets niet goed was an. Uiteindelijk is de voorzitter toch stag gegaan." Open armen :s dit soort akkefietjes worden de su- isors en waarnemers in Bosnië met open :n ontvangen, is de ervaring van Hen- ,,In Wit-Rusland stuitte ik op straat op zekere vijandigheid: Wat moeten jullie iededit 's ons land, donder op.' Toen ik twee nde Peter Hendriks: „Ik denk dat de Balkan nog steeds heel explosief is." jaar geleden voor het eerst in Bosnië was, proefde ik een heel andere verontwaardiging. De *mensen zeiden voortdurend: 'Waarom zijn jullie niet eerder gekomen? Dan hadden we die vervloekte oorlog niet gehad'." Helemaal onomstreden zijn de waarne mingsmissies niet. Met enige regelmaat is er kritiek op de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE), die ze or ganiseert. Die zou zoveel waarde hechten aan een goede afloop, dat verkiezingsfraude wordt verdoezeld. Zo is er het verhaal van een groep waarnemers die in 1996 een klacht indiende over de verkiezingen in Bosnië. Uit de cijfers was gebleken dat het aantal uitge brachte stemmen het aantal kiezers ruim schoots overtrof. Er werd een kiezer gevon den die volgens de papieren in 1803 was ge FOTO DICK HOGEWONING boren. Ook werd er geklaagd over de intimi datie van moslim-kiezers, die bijvoorbeeld in een verwoeste moskee moesten stemmen. De OVSE reageerde snel op de klacht: op nieuw stemmen zou 'niet praktisch en even min noodzakelijk' zijn. De verkiezingen waren fair and free verlo pen, zo luidde het eindoordeel van de OVSE. Hendriks kent de verhalen. „Zelf heb ik bij het openen van een stembus ook wel eens iets geks gezien. De stembiljetten lagen keu rig dakpansgewijs opgestapeld in de stem bus. Zoiets is natuurlijk onmogelijk. Ik heb er een aantekening van gemaakt. Nee, ik heb geen idee wat daarmee is gebeurd. Je levert je rapport in, en dan heb je je werk gedaan. Het is mij ook wel eens opgevallen dat er tijdens de debriefing na afloop niet altijd even goed wordt geluisterd naar de waarnemers. Dat men kritische geluiden wil verzachten. Als niet heel duidelijk is dat er op grote schaal is gesjoemeld, slaat de meter al snel door naar fair and free. De rest komt in de voetnoten. Dat geeft soms spanning. Ik ken mensen die regelrechte fraude hadden geconstateerd, maar daar vervolgens in de verslagen niets meer van terugzagen Enig begrip heeft Hendriks daar overigens wel voor. „Wat er bij zo'n verkiezing echt ge beurt, wordt niet zichtbaar. Maar dat kan ook niet. Uiteindelijk moet er een kort, bondig communiqué komen. De OVSE zegt dan: Globaal gezien ging het goed. En niet: Er is voor 3 procent gesjoemeld." Rekbaar Daar komt bij dat 'fraude' een rekbaar begrip is, vindt Hendriks. „Ik heb eens meegemaakt dat de voorzitter van een stembureau vlak voor de verkiezingen plots het zegel van de stembus afrukte. Uit verstrooidheid: Hij wil de alleen maar kijken of alles wel in orde was. Toen hij zijn fout besefte, ging hij op zoek naar een stukje kauwgom om de schade te herstellen. Moet je zo'n volstrekt betrouwba re man als fraudeur bestempelen? En wat moet je met family voting, het verschijnsel dat iemand voor een ander stemt? Strikt ge nomen mag dat niet. Maar wat moet je als ie mand niet kan lezen?" Toch lijkt de OVSE haar boekje soms wel degelijk te buiten te gaan. Zoals in het geval van de Nederlandse diplomate Joanna van Vliet, die in 1996 ontslagen werd als woord voerster van de organisatie. Toenmalig 'op perwaarnemer' Ed van Thijn schreef in zijn memoires dat Amerikaanse ambassadeur Ro bert Frowick zich achteraf zou hebben laten ontvallen: „We hebben positief nieuws no- Peter Hendriks heeft in Wit-Rusland ook zoiets meegemaakt. „De begeleiding was mi nimaal. Toen we terugkwamen bleek het eindrapport tot onze stomme verbazing al klaar. We mochten alleen zeggen of de pun ten en komma's goed stonden. Die zaak heb ben we gerapporteerd aan Buitenlandse Za ken. Daar werd gezegd dat het onaanvaard baar was en dat men het geval bij de OVSE zouden aankaarten. Nee, ik heb er verder nooit meer iets over gehoord." Huizenhoge kosten Er is ook kritiek op de huizenhoge kosten van de missies. Het legertje van 2225 waarnemers dat dit jaar naar Bosnië wordt gestuurd, kost het Westen 38 miljoen dollar. En dat is nog maar het topje van de ijsberg: tijdens de ver kiezingen wordt het hele militaire apparaat op scherp gezet. Totale kosten: zo'n 150 mil joen dollar. „Blijkbaar moeten we dat voor een stabiel Europa overhebben", zegt Hen driks niet zonder bitterheid. En dan is het nog maar de vraag of het stu ren van duizenden waarnemers wel helpt. Het is onduidelijk of het in landen als Tsjets jenië en Mongolië beter is gesteld met de de mocratie dan voorheen. Sommige critici zien de controleurs dan ook eerder als een lap middel. De OVSE zou niet het bluswater bie den dat de smeulende brandhaarden in de wereld nodig hebben. Hendriks denkt er het zijne van. „Het is een heel kleine stap op een heel lange weg. Mensen in Bosnië worden geboren met een fundamenteel wantrouwen. Het onbegrip wordt er met de paplepel ingegoten. Ik kwam het begrip 'zuivere dorpen' al tegen toen ik er in de jaren zestig was. De tegenstellingen gaan terug tot de zestiende, zeventiende eeuw. Wat dat betreft is toezicht op verkie zingen inderdaad een druppel op de gloeien de plaat. Maar toch moet je die beginstap zetten. Je moet de weg naar democratie wel inslaan. Ik denk dat de Balkan nog steeds heel explosief is. Er valt eigenlijk nog iets uit te vechten. Als het Westen zich terug zou trekken, hoeft er maar dit te gebeuren, en de vlam slaat weer in de pan. De motor van de haat is niet afgeslagen - hij draait stationair." 'Plaasmoorde' zijn alledaags geworden in Zuid-Afrika feduwe Marina Prinsloo met haar kinderen: „De totale wette- losheid regeert, ledereen doet maar wat hij wil." FOTO GPD PETER TER HORST De ultieme vrijheid van het Zuid- Afrikaanse plattelandsbestaan, een hoofdthema in de Afrikaner mythologie, is voorbij. Zuid-Afrika mag allerwege bejubeld zijn na de relatief vreedzame overgang van apartheid naar democratie, maar blanke boeren hebben meer en meer het gevoel dat zij in een ander land leven. Herman Prinsloo was een van de ruim 560 boeren die sinds 1994, het jaar van de eerste algemene verkiezingen, werd vermoord tijdens 2350 aanvallen op boerderijen. Dit jaar werden al 427 boerderijen in Zuid-Afrika aangevallen, en kwamen 94 mensen om het leven. m Jijn naam is verborgen in de statistieken van de slachting on der blanke boeren in Zuid-AÏrika. Herman Prinsloo volgde de lok roep van het land, zoals zoveel van zijn blanke voorvaderen. Vrijheid en ruimte, gemeten in honderden hectaren grond: de jonge Afrikaner moest en zou boer worden. Toen Herman Prinsloo in 1992 de boerderij 'Mooiplaas' kon kopen, even buiten het dorp Heilbron in de Vrijstaat, gaf hij zijn baan bij de gevangenis op. Met zestig koeien en drie zwarte knechten begon hij een melkbedrijf. Hij werkte van donker tot donker, voor een mager inkomen, maar hij klaag de niet. Hij was boer. „Het was eigenlijk een vreselijk zwaar bestaan", zegt zijn wedu we Marina Prinsloo. Ze is 34 jaar en woont nu met haar drie kin deren Eduan (10), Sunet (8) en Joanita (6) in een bungalow in Heilbron. Ze heeft Mooiplaas verhuurd als weidegrond. „Voor mij hoefde het niet zo nodig, maar hij wilde zo graag. Boeren was zijn droom." Vastgebonden Op een namiddag in februari vo rig jaar kwam Marina Prinsloo met haar twee dochters thuis op de boerderij. Ze werden opge wacht door vijf zwarte mannen, die de wapens van de familie al in handen hadden. Marina her kende een van de inbrekers: Pe trus, die op de boerderij had ge werkt. „Dat had ik absoluut niet van Petrus verwacht. Hij had al tijd zo'n vriendelijk gezicht, hij was netjes. Hij had absoluut geen crimineel voorkomen." Met het mes op de keel werden ze naar de woonkamer geleid. Daar bonden de inbrekers de handen van Marina en haar dochters op de rug, en plakten ze hun mon den af met tape. Vastgebonden op haar stoel hoorde Marina Prinsloo haar man thuiskomen. „Ik zat daar en ik heb alleen maar gebeden. Laat Herman als tublieft niet lijden, laten ze hem niet martelen. Laat het kort du ren. Ik hoorde de deur van de keuken opengaan. Er klonken twee schoten. Ik hoorde hem nog een tijdje ademen, maar ik weet niet of het vijf seconden duurde of vijf minuten." Een van de in brekers bevestigde wat Marina al wist. „Ons het hom klaar- geskiet." De vijf mannen laadden alles van enige waarde op Her mans auto: tafels en stoelen, de computer, de televisie, het ser vies en het speelgoed van de kin deren. Nadat ze weggereden wa ren in het donker, wist Marina Prinsloo zich los te wurmen. Ze vluchtte met haar dochters door de achterdeur, zodat de kinderen hun vader niet zouden zien, naar een nabijgelegen boerderij. De buren vonden Herman Prinsloo, 35 jaar, in de rug geschoten, dood. „Ik ben kwaad", zegt Marina Prinsloo anderhalf jaar later in haar paars geverfde woonkamer. Ze is in therapie geweest, net als haar twee dochters. De kinderen praten nog vaak over hun vader. „Dit heeft ons leven zo overhoop gegooid. De kinderen moeten nu zonder hem opgroeien, en ik moet alle besluiten in m'n eentje nemen. Dit was zo onnodig." Ander land Zuid-Afrika mag allerwege beju beld zijn na de relatief vreedza me overgang van apartheid naar democratie, maar blanke boeren hebben meer en meer het gevoel dat zij in een ander land leven. Herman Prinsloo was een van de ruim 560 boeren die sinds 1994, het jaar van de eerste algemene verkiezingen, werd vermoord tij dens 2350 aanvallen op boerde rijen. Dit jaar werden al 427 boerderijen in Zuid-Afrika aan gevallen, en kwamen 94 mensen om het leven. Dat gebeurt vaak op gruwelijke wijze, zoals vorige week in George waar vier men sen op een boerderij werden doodgeschoten, geïnjecteerd met gif en in brand gestoken. De 'plaasmoorde' zijn zo alledaags geworden dat het televisie nieuws er een speciaal logo voor heeft ontworpen. Is dit de grote afrekening, de vertraagde burge roorlog? De blanke boerengemeenschap is ervan overtuigd dat de moor den onderdeel zijn van een poli tiek geïnspireerde campagne, be doeld om de blanken weg te ja gen en het land over te dragen of terug te geven, in de woorden die veel Zuid-Afrikanen prefere ren aan zwarten. De boeren geloven dat het lied van de zwar te bevrijdingsbewegingen uit de jaren tachtig, "Kill the Boer, kill the farmer", nu in praktijk wordt gebracht. Maar onderzoeken die de regering heeft gelast, wijzen er op dat het bij de overgrote meer derheid van de aanvallen gaat om pure misdaad. De inbrekers stelen geld, wapens en huisraad. In de meeste gevallen wachten de aanvallers de boer en zijn fa milie op in hun huis. Vrouwen worden tijdens de aanval vaak verkracht. „In bijna iedere zaak is het geweld tegen de slachtoffers totaal buitensporig. Veel van de slachtoffers waren oudere, of hulpeloze mensen", aldus een rapport dat de inlichtingendienst opstelde in opdracht van presi dent Nelson Mandela. Oorlog Nico Viljoen, voorzitter van de boerenorganisatie in de omge ving van Heilbron, gelooft niets van de theorie dat de misdaad- golf, een paar jaar later dan de steden, nu het platteland heeft bereikt. „Volgens mij zijn er radi cale elementen binnen de rege ring die de taak hebben om deze aanvallen uit te voeren. Wij zijn de laatste blanken in Afrika, we hebben hier een rijk land nagela ten, en nu willen ze ons weg heb ben. Ik zie geen andere uitkomst dan een oorlog." De ultieme vrijheid van het plattelandsbestaan, een hoofd thema in de Afrikaner mytholo gie, is voorbij. Boerderijen zijn nu omheind met elektrisch draad, en de stoep (veranda) waar voorheen de stilte van de avond werd genoten, is nu een kooi. De boeren rondom Heil bron hebben net als hun colle ga's elders in het land een 24- uurspatrouille opgericht, be mand door oud-politiemensen die in permanent radio-contact met de boerderijen staan. Ze sporen naar eigen zeggen ook zelf daders op in de zwarte townships in de omgeving, want Vier verdachten van de moord op een blanke boer worden afgevoerd bij de rechtbank in Schweizer Reneke. FOTO GPD HENNER FRANKENFELD de politie laat het afweten. Viljoen heeft schijnwerpers aangebracht bij zijn huis en een kogelvrij vest gekocht, dat hij aantrekt wanneer hij buiten in dringers vermoedt. „Ik slaap met twee ogen open", zegt hij. „En dit heb ik altijd bij me." Hij tilt zijn broekspijp op en toont het pistool in het holster boven zijn enkel. Met elke moord neemt de polarisatie toe tussen de regering en de boerenstand en tussen blank en zwart op het platteland. Boeren beweren dat ze uit angst zo min mogelijk nieuwe zwarte arbeiders aannemen. Boerenor ganisaties dreigen geen belasting meer te betalen totdat de rege ring optreedt tegen de misdadi gers. Ze eisen herinvoering van de doodstraf. Maar de boeren in Zuid-Afrika voeren tegelijkertijd een strijd tegen hun belabberde imago. Velen waren fervente ra cistische aanhangers van de apartheid die door de vorige re geringen in de watten werden gelegd. Zwarte knechten kunnen getuigen hoe arbeidsconflicten meer dan eens met de 'sjambok' (zweep) werden beslecht. Het wordt zelden openlijk uit gesproken, maar bij menig Zuid- Afrikaan valt een subtiele onder toon van tevredenheid te be speuren: de boeren oogsten wat ze jarenlang hebben gezaaid. „Maar zelfs als het waar zou zijn dat een boer zijn personeel slecht behandelt, heeft iemand dan het recht hem daarvoor te vermoorden?", vraagt Viljoen zich hardop af. De rechter in Heilbron veroordeelde de vier jonge moordenaars van Herman Prinsloo tot 30 jaar gevangenis straf. De vijfde was Petrus, de knecht, die 35 jaar kreeg. „Petrus toonde als enige berouw", herin nert Marina Prinsloo zich. „Hij zei dat hij Herman had doodge schoten omdat hij nog loon te goed had. Herman was een per fectionist. Als iemand zijn werk niet goed deed, kon hij boos worden. Maar hij heeft nooit ie mand aangerand." De Prinsloo's behoorden vol gens Marina niet tot extreem rechts, zoals de meeste boeren in de omgeving. Ze waren jong. stemden op de Nationale Partij, en geloofden in het nieuwe Zuid- Afrika. Nu rest de desillusie. „De totale wetteloosheid regeert", zegt ze. „ledereen doet maar wat hij wil. De voorpagina's staan vol met roof en moord. Nee, dit had den we niet verwacht."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 45