i ZATERDAGS BIJVOEGSEL eidsch dagblad 10 S chap!s shift 71-57 (Kir? 1-522 -571 iet |f; eer!' on 35' 35( 3e impact van de dood a na, Princess of Wales, enorm - in Engeland-1 n de wereld. Een geweldige uit- sting van verdriet en rouw. Mensen stel- net verbazing vast dat ze om haar dood huilden dan na het overlijden van part- of ouders. Er zijn mensen die door de ok al een jaar niet kunnen werken. van de meest opmerkelijke verschijn rond Diana is volgens de Londense grammamaker Peter Murphy de enorme die het afgelopen jaar optrad in het ital dromen waarin Diana een rol speelt. iemand het idee opperde om daarover programma te maken, was ik meteen en- 'ast. Ik zag riiets in weer zo'n dertien- -dozijn televisieprogramma - alleen om weer te laten zien hoe geweldig was. Niemand is meer écht geïnteres- in dat soort sentimenten. Maar die ie impact van Diana - tijdens haar le- laar zeker na haar dood - dat is een in- :ssant gegeven." 19 V.. ht voordat Diana verongelukte droom- Sandra Bramley, die een antiekwinkel Londen, dat ze ondenveg i bijeenkomst en bij een bloemist stopte o kopen voor haar gastvrouw. „Hij telde me dat alle bloemen uitverkocht wa- Toen ik zei dat ik wel ergens anders zou i kijken, zei hij me dat dat geen zin had dat overal alle bloemen uitverkocht u s ging ik maar zonder bloemen. Dat wa tl droom. Toen ik de volgende dag die •zee zag bij Kensington Palace, dacht Mijn hemel wat een overweldigende lioe- Iheid... Toen begon het me te dagen dat het soort voorspellende droom i onderbewustzijn, uiteen deze week in bngelaru gehouden onderzoek blijkt ddt velen maandag, een jaar na het tragische ongeluk, niet meer bewust zullen stilstaan bij haar dood. Toch menen velen dat zij zal blijven voortleven - in 'dat andere land'.Diana is een deel geworden van het collectieve onderbewustzijn. Ze zal met haar heilzame uitstraling tot in de eeuwigheid bij ons blijven. En daar is niets mysterieus aan. Elizabeth Vickers en Peter Murphy. FOTO'S RENEE DE BORST programma I dream of Diana werd gs uitgezonden op de kleine Engelse i 1 Channel 5. Uitgangspunt waren de dro- isgitaln van gewone mensen. De programma kers kregen talloze reacties op hun op- p. Een klein deel van de dromen werd ge- ïcteerd. De dromen worden in het pro- na door een deskundige uitgelegd en diverse psychologen en psychothera- n van commentaar voorzien. Peter S rphy: „Wie de droomtheorieën van Freud Jung kent, begrijpt dat het programma indelijk helemaal niet over Diana gaat." Erib 1739! door RENEE DE BORST Williamson (van middelbare leeftijd en rkzaam bij een krant) droomde een week de begrafenis dat Diana het ongeluk had rleefd en ernstig gewond in een ziekenhuis IGEi< Parijs lag. Ze besloot er met haar echtge- itsdrópf heen te gaan. „Diana was erg onder de van ons bezoek en zei dat ze een keer langs zou komen. Toen we weer thuis ren bleek dat de koningin was afgetreden. referendum gehouden over wie ir moest opvolgen, Charles of Diana. Dia- kreeg 91 procent van de stemmen. Het vol de droom was dat we de 'mg bekeken op de televisie. De uitzending nog geen uur afgelopen of er stopt een li ne voor ons huis. En wie stapt daar uit prachtige witte jurk... Diana! Ik zeg te- haar 'Wat doe jij hier op deze belangrijke Ze antwoordt: 'Ik kom op de thee. Ik had beloofd dat ik langs zou komen.' We nken thee en kletsten wat. Daarna wilde ze e naar het park om wat te spelen en te maken. men uitlegt, zegt dat deze droom veel vertelt over Ann Williamson, de droomster. „Het is een prachtig sprookje, gebaseerd op een sterke identificatie. Diana stond bekend als een aar dige en zorgzame vrouw die iedereen hetzelfde behandelde. De boodschap voor deze droom ster is dat ze in contact moet proberen te ko men met haar eigen innerlijke koningin, dat ze haar eigen vrouwelijke volwassenheid tot uiting mag laten komen. Dat ze plezier mag maken in het leven. Peter Murphy heeft wel een beetje medelij den met de geïnterviewden die hun droom bij de uitleg in duigen zagen vallen. „Het was opmerkelijk om te zien dat de dromers vaak maar moeilijk konden accepteren dat hun dromen niet over Diana gingen, maar meer over henzelf. De meesten meenden oprecht dat hun droom iets vertelde over Diana - die zij zagen als een heilige. Maar zij was alleen de focus, het brandpunt. De dromen hadden met haar als persoon niks te maken, maar wel met haar enorme impact, haar geweldige en positieve uitstraling. Ze was volgens mij geen heilige. Hoe rijk. machtig en mooi ook, Diana worstelde net als iedereen met de dagelijkse dingen van het leven. Ze was vaak ongelukkig. Ze raakte 'ah Denjg die in het programma de dro- .strikt in die koninklijke familie, dje nog i vast zat in al die oude tradities - zo afgeschei den van het normale leven. Onmenselijk bij na. Je zag na haar dood ook zo'n hevige reac tie toen de koningin niet naar Londen kwam. Zelfs de grootste royalisten waren geschokt, ledereen was tegen de koninklijke familie. Er hing zelfs even een revolutie in de lucht. Interessant is natuurlijk de vraag waarom we iemand als Diana nodig hebben. Wat ik zo buitengewoon vind, is dat in al die dro men Diana voorkomt als zo'n duidelijk sym bool. Ik denk dat er in deze hele eeuw nie mand in zoveel uiteenlopende aspecten sa menvalt met zoveel verschillende Dat is heel bijzonder." Voor psychotherapeute Elizabeth Vickers reikt de invloed van Diana heel ver. Ook voor haar persoonlijk trouwens - in juni verscheen haar eerste roman The way of gentleness, een modern sprookje gebaseerd op Diana. In het Engelse Bath vertelt Vickers: „In de weken na haar dood nam de vraag naar psychische hulp aanzienlijk af. De enorme uitbarsting van collectief verdriet, schuld en schaamte heeft een wezenljke verandering teweeg ge bracht. De eerste aanwijzingen daarvoor kreeg ik meteen na haar dood. Nagenoeg al mijn patiënten hebben hun gevoelens over Diana in minstens een sessie aan de orde ge steld. Ze reageerden op een heel dramatische op haar dood. Wie Diana ook geweest mag zijn, ze was in staat 'to draw projec tions'." Voor wie niet zo goed thuis is in de Jungiaanse psychologie: ze doelt hier op het psychische proces waardoor men angsten, wensen, gevoelens of gedachten van zichzelf onbewust toeschrijft aan anderen. Vickers: „Diana maakt deel uit van het in nerlijk leven van heel veel mensen. Dat kan heel diep gaan. Ze is een referentiepunt, een baken voor velen. Heel bijzonder. Nog veel opmerkelijker is dat Diana voor zoveel ver schillende aspecten model staat - zoveel archtetypen vertegenwoordigt. De beeld schone prinses, het verlegen meisje dat be scherming nodig heeft, de godin, de moeder - ze was een zeer goede liefhebbende en spontane moeder. Voor anderen was ze de vrouw met macht en geld en bovendien grappig. Ze kon plezier maken. Weer anderen zien haar als slachtoffer - de ongelukkige vrouw die zich niet kon aanpassen aan die oeroude Engelse tradities, waar heel Enge land van is doordesemd, maar die natuurlijk vooral gelden bij de koninklijke familie." Elaine Osborne uit Londen had gedurende en kele jaren een steeds terugkerende nachtmer rie. „Het was een droom waarin ik over straat liep. met een kroon op mijn hoofd. De kroon zakte steeds over mijn hoofd, waardoor ik bij na stikte en letterlijk in ademnood kwam. Toen ik ergens las dat Diana eenzelfde soort droom had, liepen de rillingen over mijn rug. Ik had dezelfde ervaring als zij! Dat kon geen toeval zijn." In het programma vertelt Lady Colin Campbell, schrijfster van het boek 'Dia na in private' dat Diana in de periode dat zij werd achtervolgd door deze nachtmerrie - rond 1992, vlak voor haar scheiding van Charles - psychische hulp vroeg. „Ze was wanhopig. 'The fairy tale is killing me' - dit sprookje wordt mijn dood - zei ze me in die tijd een keer. Peter Murphy kan zich nog goed herinneren dat hij al de dag na Diana's dood besefte dat de enorme vloedgolf aan emoties niets met de persoon Diana te maken had. „Ik stond bij Kensington Palace, bij die enorme oceaan van bloemen. Op de foto's in de kranten zag je er wel veel, maar alleen daór kon je ervaren hoeveel het er echt waren.... En dan die over weldigende geur. Al die honderden, duizen den mensen in absolute vrede en stilte bij een. Geen agressie. Het was een buitengewo ne ervaring om die gevoelens te delen. De mensheid liet zich daar van z'n meest men selijke kant zien. Door de heftigheid en de geweldige kracht van die enorme reactie be sefte ik dat dit allemaal niets meer met haar te maken had - en dan bedoel ik met de per soon Diana. Ook ik was nog nooit zo diep en oprecht ontroerd geweest. Maar ik weet ge noeg van psycho-analyse om te beseffen dat dat allemaal meer over mijzelf zei. Het waren mijn eigen onverwerkte, heel diepe emoties die hier naar boven kwamen. Laten we wel wezen, ik wist eigenlijk niks van de persoon Diana. Ik had haar nooit ontmoet, dat geldt trouwens voor de meeste mensen die in de weken - en maanden - na haar dood zo ont roerd waren." Elizabeth Vickers: „Wat Diana in dit Enge land van de stiff upperlipheefx bewerkstelligd is enorm. Ik kan geen commentaar geven op haar als persoon, want ik kende haar niet. Ik spreek alleen maar over het effect dat ze had - en nog heeft. Ze gaf haar leven aan het pu bliek en haar dood aan de natie. Ze heeft ons een manier gegeven om met de dood om te gaan, om in het reine te komen met onze sterfelijkheid." Een jonge vrouw vertelt dat zij in cle week na Diana's dood in een toestand van halfslaap een visioen had: „Ik zag haar gezicht. Het had een verdrietige uitdrukking, maar ook een vredige uitstraling. Dat verdriet had te maken met het feit dat ze haar kinderen achter moest laten, zo voelde ik het. Maar ze was ook bereid om los te laten, om te gaan. Peter Murphy: „Ze was mooi, ze trouwde met een van de meest begeerlijke vrijgezellen ter wereld, ze werd prinses, ze had al dat geld en ze kon maar niet gelukkig zijn. Wij hebben in de tijd waarin we leven allemaal zeer opge blazen verwachtingen over geluk. We doen het allemaal niet voor minder dan een goede carrière, goede seks, een goede partner en de mooiste kinderen. Maar niemand heeft het. We zijn nooit blij en tevreden. Diana was ie mand met wie we ons konden vereenzelvi gen. Je kunt rationeel vaststellen dat ze be roemd werd omdat ze prinses was. Als ze niet met Charles getrouwd zou zijn... Aan de titel Princess of Wales ontleende ze haar identi teit. Alleen een beschadigd mens kon dit be reiken, ieder ander zou echt niet op die extre me aandacht hebben zitten wachten. Volgens mij kan alleen iemand met een neurotische aanleg zo'n persoonlijkheid creëren. Diana heeft zichzelf gecreërd, om de liefde die ze nodig had te krijgen - van de hele wereld. Haar houding ten opzichte van fotografen, om maar iets te noemen, was op z'n zachtst gezegd ambivalent. We hebben allemaal dat verlangen om spe ciaal te zijn. Aan Diana kun je zien dat als je zelf niet gelukkig bent, nog geen zestien droomprinsen op witte paarden genoeg zijn om het te worden. Het maakt niet uit wie of wat de echte mens Diana was, een mooie prinses, een oude heks of iemand die leed aan een ernstige geestesziekte - er zijn men sen die dat geloven. Het gaat erom hoe we haar wilden zien. En ze had en heeft hoe dan ook een enorme heilzame kracht - daar mag je niet mee spotten, dat mag je niet belache-, lijk maken. Ze straalde al die menselijke ver langens uit. Het beeld dat wij van haar heb ben, houdt ons een spiegel voor." Elizabeth Vickers, de psychotherapeute uit Bath, vertelt in Murphy's programma ook een opmerkelijke droom, die zij zelf niet lang na de dood van Diana had. Haar droom is geba seerd op de Griekse mythe over Iphigenia, die door haar vader Agamemnon geofferd, maar overleeft en priesteres wordt van Artemis, de godin van de jacht - die ook wel Diana wordt genoemd. „Ik ben in het theater en kijk naar de tragedie 'Iphigenia in Taurus' van Euripi des. Plotseling zie ik dat niet Iphigenia de hoofdrol speelt maar Diana. Ze gaat niet dood, ze wordt door de Goden meegenomen naar een ander land. Ze is een van de onster- felijken geworden. Elizabeth Vickers vindt dat ze The Princess Wales wel iets verschuldigd is. Door de i nact van Diana's dood werd haar c aangewakkerd. Ze schreef het boek The way of gentleness, met als ondertitel The story of a princess. „Jammer die ondertitel, maar ja dal was de keuze van de uitgeverij. Ik had liever gezien dat er A Fairy Tale op de omslag had gestaan, want het is een sprookje, een gefan taseerd verhaal. Ik heb in mijn roman, waar mijn droom het uitgangspunt was, wil len laten zien dat Diana een geweldige uit straling had. Zelfs zo groot dat ze naar mijn idee is opgenomen in het collectieve onder bewuste. She is a mythic character, ze heeft mythische proporties gekregen. Ze appeleert aan een diepe behoefte van ons allemaal aan een moederfiguur. Dat is een heel interessant fenomeen, met parallellen die teruggaan tot de oudheid. Ze is niet de maagd Maria, maar haar impact is vergelijkbaar. Ik heb nooit over Diana nagedacht voor haar dood. Ik was neutraal. Maar haar kracht is heel speciaal en ze gebruikte die om veel goed te doen. Van de week zag ik nog een do cumentaire over de landmijnen. Daaraan zou nooit enige aandacht zijn geschonken, als zij er niet mee bezig was geweest. Ik denk dat ze die aandacht niet zocht, maar trok. Ze kon er niets aan doen. Ze manipuleerde niet meer dan jij of ik. Ik ben ervan overtuigd dat haar dood ook een heilzame werking heeft. In elke catastrofe zitten mogelijkheden. Kijk naar de koninklij ke familie. Die ziet er nu allemaal een stuk menselijker uit. Ze lachen zelfs. De Engelse samenleving is een stuk democratischer ge worden, en dat bedoel ik niet in strikt politie ke zin. De oude tradities zijn aan het slijten. De Diana-gekte staat voor een bijna religieus gevoel dat we hebben moeten ontberen om dat onze kerk, The Church of England, niet sterk is. We kunnen het niet meer onderdrukken, je kunt het niet meer stoppen. Als het volk zich haar wil herinneren... als bij al die mensen die gevoelens, die de Engelse conventie er al tijd onder gehouden heeft, moeten overstro men, dan is daar niks tegen te doen. We heb ben het hier over iemand die het rijk van de mythe is binnengetreden. Dat is geen fanta sie. Dat is iets duurzaams dat de feiten van het menselijk bestaan blijvend zal vormen. Diana is een deel geworden van het collectie ve onderbewustzijn. Diana zal tot in de eeu wigheid bij ons blijven, fin daar is niets mys terieus aan." Een 37-jarige moeder met een zoon van zeven is nog steeds niet van de verbazing bekomen. Waarom nu juist zij over Diana droomde. „Ze betekende niets speciaals voor mij. I was sorry, niet voor haar, maar voor haar kinderen. Ik droomde dat ik bij Hyde Park Corner op een bankje zat en dat Diana mij passeerde. Ze was een vlinder, heel vredig. Ze had een baby op haar rechterarm. Ik zag een flinke schram op haar linkerschouder, maar hel ging goed met haar. Daar was ik heel blij om. Ik dacht: 'Thank God, she's all right'. De droomuitleg in 'I dream of Diana': „Dit is een fascinerende droom. Deze vrouw is in het reine gekomen met de dood. De vlinder is een krachtig symbool voor de ziel, voor de eeuwigheid, voor de onsterfelijkheid. De baby staat voor de wedergeboorte. The good spirit lives on." Het programma 'I dream of Diana' is niet aangekocht door een Nederlandse tv-zen- der. Het boek 'The Way of Gentleness, The Story Of a Princess' van Elizabeth Vickers is in Engeland uitgegeven door HarperCollins en kost 9.99 pond.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 41