Meer loon welzijnswerkers Binnenland Noodlanding in boom Noodkreet badmeesters over onveilig zwemmen 'Asielzoeker krijgt niet automatisch A-status' Verkeersinformatie in een nieuw jasje Vrije LJssel moet Rijn beteugelen snel kaar. ERDAG 29 AUGUSTUS 1998 even jaar voor doodschieten ex jtERDAMDe Amsterdamse rechtbank heeft een 24-jarige n tot zeven jaar cel veroordeeld wegens het doodschieten van i ex-vriendin. De verdachte had de 26-jarige vrouw in mei in ir slaap in bed gedood. Volgens psychiaters handelde de man een vlaag van verstandsverbijstering. Na een verhuizing van olie naar Amsterdam stortte de vrouw zich al snel in de hou- en drugsscène. Tot zijn ongenoegen zag de man hoe zijn is vaak volstroomde met 'gasten die urenlang stoned op de ik hingen' en hem voortdurend voor schut zetten. Na het ver ,j. ken van de relatie vernam hij dat de vrouw kwaad sprak over iman- man bedronk zich en schoot haar in blinde woede 'mv;r- sla\ Jj [an gewond na val in passpiegel t wijk» Na een val in een passpiegel heeft een 48-jarige inwo- nsci van Pijnacker vermoedelijk enkele dagen ernstig gewond in avei i woning gelegen. Volgens de politie is de man vanaf een ehoje in de spiegel gevallen. De spiegel zat diep in zijn linkerzij, ar drukte daardoor de wond dicht. Het slachtoffer verkeerde ien shocktoestand en was onderkoeld en stijf. De politie nam kijkje in de woning na een waarschuwing van een buur- iuw. Zij miste de man al enige tijd. idie formatielijn voor erectieproblemen iecht De Rutgers Stichting in Utrecht heeft gisteren de Infor- itielijn Erectieproblemen geopend. Bellers kunnen 24 uur per gvia een voice respons systeem informatie krijgen over deze ornissen en de behandeling ervan. Bovendien zijn tussen ne- uur 's ochtends en negen uur 's avonds deskundige mede- rkers beschikbaar voor een persoonlijk gesprek. De stichting ent de informatielijn 0900-1111888 (één gulden per minuut) gens de toegenomen hulpvraag over impotentie de afgelopen - landen. Oorzaak hiervan is de ruime publiciteit rond de erec- pil Viagra, die in het najaar ook in Nederland is te verkrijgen. dI rostaatkanker neemt minder snel toe iTERDAMHet aantal mannen bij wie prostaatkanker wordt tgesteld, neemt minder snel toe. Tussen 1990 en 1996 steeg aantal mannen met deze vorm van kanker in totaal met 62 :ent. In 1995 en 1996 was echter sprake van een veel gerin- stijging. Dat schrijven onderzoekers in het Nederlands Tijd- irift voor Geneeskunde. Zij zien als oorzaak van de aanvanke- P e stijging van prostaatkanker de verbeterde technieken om de kte in een vroeger stadium op te sporen. Steeg het aantal I-!eiktegevallen tussen 1990 en 1994 elk jaar met zeven tot veer- erk procent, in 1995 en 1996 was de stijging respectievelijk nog ir vijf en één procent. In 1996 werd bij 7.614 mannen istaatkanker ontdekt. Het merendeel (84 procent) van de inen met prostaatkanker is boven de 65 jaar. rouw voorzitter hoofdofficieren :uj na haag» Hoofdofficier van justitie in Alkmaar, I. Klopper-Ger- rerc sen (41), wordt op 1 september de nieuwe voorzitter van het tan ofdofficierenberaad (HOB). Ze volgt haar collega hoofdofficier an Gend uit Den Haag op. Klopper wordt de eerste vrouwe- e voorzitter van het HOB. In januari 1995 bij haar aantreden b Ukmaar was ze ook de eerste vrouwelijke hoofdofficier in Ne- koi land. Ze begon op 22 februari 1980 haar loopbaan bij het inbaar ministerie als substituut-officier van justitie in Den (ag- iih° auto door de ramen van een showroom in Wormerveer ir buiten gereden. Na een wilde achtervolging wist de politie n aan te houden. Tijdens de achtervolging ramde de autodief politieauto. Uiteindelijk werd hij in Zuid-Oost Beemster ingereden. Er vielen geen gewonden. ederlandse voorgeleid in Schotland hing Een Nederlandse antikemwapenactiviste (23) uit Bre- moet voor de Schotse rechtbank in Stirling verschijnen om ii te verantwoorden voor haar poging om door te dringen tot Britse marinebasis in Coulport. De actievoerster bij de inter zonale groep Voor Moeder Aarde, zit nu in voorarrest. Zij rd gearresteerd tijdens haar vierde poging het zwaarbeveilig- lerrein op te komen. Ze wilde daar de controlekamer van de is, waar atoomboten zijn gestationeerd, onklaarmaken. Ze rd al drie keer eerder opgepakt, maar iedere keer weer vrij 1 vrijgelaten. "•iielzoeker mag betaald werken It zoekers mogen maximaal dl if weken per jaar betaald jd verrichten. Zij moeten wel 3a maal een half jaar in Ne- ind zijn opgevangen. De re- g geldt niet voor asielzoe- die Nederland moeten ver- Het kabinet is hiermee aj ren akkoord gegaan op stel van minister De Vries ,ei sociale zaken en werkgele- leid. ielzoekers in de centra mo- nu alleen vrijwilligerswerk Daarnaast mogen ze in de centra zelf voorkomende klusjes verrichten tegen zak- geld. Het geld dat asielzoekers straks gaan verdienen, moeten zij voor een deel afstaan om bij te dragen aan de kosten van le vensonderhoud in de centra. Staatssecretaris Cohen (justitie) maakte hiervoor een regeling. De landbouworganisatie LTO-Nederland pleitte onlangs bij De Vries voor het inzetten van asielzoekers bij de fruit oogst die binnenkort begint. De fruittelers hebben met een te- kort aan plukkers. ANP Algemeen Nederlands Persbure Nieuwe staking kinderopvang van de baan De werknemers in de welzijnssector krijgen een loons verhoging van 6,5 procent. Daarover hebben de werkge vers met de bonden AbvaKabo en CFO gisteren een prin cipe-akkoord gesloten. De nieuwe CAO welzijn gaat gaat in op 1 april 1998 en heeft een looptijd van 21 maanden. Er vallen 72.000 werknemers onder deze arbeidsovereen komst. een half procent over het totale salaris plus vakantiegeld. Bon den en de werkgeversorganisa tie VOG hebben afgesproken dat in de volgende CAO de ein dejaarsuitkering een structureel karakter krijgt. Zowel bonden als werkgevers UTRECHT» ANP Overeengekomen is een salaris verhoging van 3,5 procent per 1 juli dit jaar en drie procent op 1 april 1999. In december volgend jaar krijgen de welzijnswerkers een eenmalige uitkering van zijn bijzonder ingenomen met het bereikte resultaat. Zij zullen het volgende week met een po sitief advies aan de leden voor leggen. De CAO geldt voor on der meer de kinderopvang, so ciaal cultureel werk, maat schappelijk werk en ouderen werk. Met name de groepsleid sters van de crèches gingen voor de zomer massaal in sta- king. Volgens de bonden is het CAO-akkoord dat er nu ligt vooral totstandgekomen dankzij de grote actiebereidheid. Voor september stonden nieuwe ac ties op stapel maar die lijken nu overbodig te zijn geworden. De belangrijkste eisen van de leid sters in de kinderopvang zijn in het akkoord opgenomen. Zo worden de maximumsalarissen in de kinderdagverblijven met ongeveer driehonderd gulden per maand opgetrokken en krij gen leidsters in de peuterspeel zalen, die nu veelal het mini mumloon hebben, gefaseerd hetzelfde salaris als in de kin derdagverblijven. Dat biedt hen volgens de bonden een aan zienlijk betere positie op de ar beidsmarkt. Ook blijft de bepa ling over de groepsgrootte in de CAO gehandhaafd. Volgens de bonden zijn de werkgevers na maandenlang moeizaam onderhandelen in vergaande mate tegemoet geko men aan hun eisen. De bonden eisten aanvankelijk een loons verhoging van 3,75 procent en een eindejaarsuitkering van driekwart procent. De werkge vers verenigd in de VOG zijn vooral blij met de overeengeko men modernisering van het sa larissysteem en de mogelijkheid per onderneming nadere af spraken te maken. Snel besluit over gekozen burgemeester DEN HAAG ANP Het kabinet neemt volgende week een besluit over hoeveel haast wordt gemaakt met de ge kozen burgemeester, een ge voelig punt voor D66. Minister Peper (binnenlandse zaken) komt met een voorstel, aldus premier Kok gisteren na de mi nisterraad. Dan moet duidelijk worden of een wetswijziging rond de gekozen burgemeester eerst wordt voorgelegd aan een nog te vormen staatscommissie. Kok zei bovendien dat het kabi net aan de Raad van State om een spoedadvies zal vragen over de betreffende wijziging van de Gemeentewet. arnhem» Echt geschrokken is de 40-jarige zweefvlieger Dries Hoog stede niet. De Rijswijker belandde gistermiddag met zijn zweefvlieg tuig na een mislukte noodlanding in de bomen bij het Gelderse vlieg veld Teriet. Hoogstede liep, evenals zijn passagier J. de Berg geen schrammetje op. Hoogstede heeft geen flauw idee wat er is gebeurd. De Rijkslucht vaartdienst zal een onderzoek instellen. „Ik had een normaal vliegver- loop, maar toen ik de landing inzette, verloor ik plotseling snel hoog te. Waardoor dat kwam weet ik absoluut niet. Ik heb alles gecontro leerd maar geen storingen kunnen ontdekken." Zijn toestel dreigde in een aantal hoogspanningsdraden terecht te komen. „Dat is echt gevaarlijk, want dan loop je het risico dat het vliegtuig over de kop slaat." Daarom probeerde hij door middel van een duikvlucht meer snelheid te krijgen. Toen dat niet lukte bleef er één ding over: zoveel mogelijk snelheid minderen en het vliegtuig bo venop de bomen zetten. Hoogstede had echter de pech dat een tak het toestel scheef trok, waarna het vliegtuig volledig vernield in de boomkruinen bleef han gen. „Ik vlieg al twintig jaar, maar zoiets had ik gelukkig nog nooit eerder meegemaakt", aldus de piloot. Het vliegtuig had hij samen met vijf vrienden dit voorjaar in Italië gekocht. „En nu maar hopen dat de verzekering de schade vergoedt." FOTO ANP MARCEL DRENT amsterdam «gpd Veel zwembadmedewerkers maken zich zorgen over de vei ligheid van de jeugdige zwem mers. Financiële motieven van directies leiden tot te weinig personeel tijdens het groeps- zwemmen. De Novon Vakgroep Zwembadmedewerkers (NVZ) wil op korte termijn de veilig heid in de baden ter discussie stellen. De NVZ reageert hiermee op de vier verdrinkingsgevallen van de laatste maanden. In Naar- den, Dronten en Nieuwegein kwamen daarbij kinderen om het leven. In Heerhugowaard verdronk deze week bijna een kind. Woordvoerder Maarten Oomen: „We waren er al mee bezig, maar deze incidenten ge ven nog weer eens aan dat we er met zijn allen goed over moeten nadenken." Volgens Oomen kunnen veel zwembadmedewerkers hun problemen bij directies niet aankaarten. „Direct wordt ge zegd dat meer toezicht te duur is. Vaker aan de bel trekken be tekent dat je een probleem wordt. Daardoor kruipen men sen in hun schulp en houden vervolgens hun mond." Oomen zegt dat veel bad meesters of badjuffrouwen met angst in de benen aan de rand van een bad staan. „Vrij zwem men kan een beproeving zijn. Dan knijp je je handen dicht als er niets gebeurd is. Overzicht tijdens vrij zwemmen is voor een badmeester nou eenmaal moeilijk. Dat moet je met meer personeel doen." Volgens Oomen moeten ba den volgens de wet wel voor voldoende toezicht zorgen, maar kunnen de directies in de praktijk zelf bepalen hoeveel personeel rond het bad aanwe zig is. „Daar zouden richtlijnen voor moeten worden gemaakt." Ook A. Timmerman van Sport fondsen Nederland, dat onge veer honderd baden beheert, is het daarmee eens. „We advise ren baden een toezichtsplan op te stellen waarin alles is vastge legd." Volgens Akkerman hebben nog lang niet alle baden zo'n plan. „Er staat alles in. Wie staat waar. wat mag wel, wat mag niet. Hoeveel mensen, hoe lang, dat soort dingen. Nu zie je nog te veel toezicht op een manier die is gegroeid. Terwijl het goed is om het te regelen, want dan kun je elkaar er aan houden." Timmerman zegt dat het mi nimaal nodige toezicht per zwembad verschilt. „Dat moet per locatie worden bekeken. Maar de suggestie dat veel zwembaddirecties maar aan modderen met de veiligheid, zoals NVZ doet, is onjuist." Cohen verwerpt commotie na uitspraak DEN HAAG ANP amsterdam anp Geen lange opsommingen meer van alle files, maar een meer journalistieke invalshoek met een weergave van de verkeers drukte per stad of regio. De ver keersinformatie op de radio wordt met ingang van maandag helemaal anders. De ANWB neemt het roer op Radio 1, 2 en 3 over van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD), die heeft besloten te stoppen met het geven van verkeersinforma tie. De ANWB zal- op Radio 1 dag en nacht direct na het nieuws de verkeersinformatie voorle zen. Radio 2 en 3 krijgen aparte uitzendingen tussen 's ochtends half zeven en 's avonds zeven uur. De verkeersinformatie begint met eventuele weersinvloeden. Daarna wordt aan de hand van het totaal aantal files een alge mene indruk gegeven van de verkeersdrukte in Nederland en worden nieuwsfeiten bena drukt. „Te denken valt aan overlast die wordt veroorzaakt door ongevallen en stakingen", aldus woordvoerder J. Lorsheijd van de ANWB. De hoofdmoot bestaat uit het in vogelvlucht weergeven van de belangrijkste knelpunten. „We stappen af van de gebrui kelijke opsomming van de fi les", benadrukt Lorsheijd. In plaats daarvan wordt per stad een beeld van de drukte gege ven. Eerst van Amsterdam, daarna Utrecht, Den Haag en Rotterdam en vervolgens van andere plaatsen en regio's in het land. Veel minder dan nu zullen de wegnummers worden genoemd. De nadruk ligt op knelpunten, zoals tunnels en bruggen en knooppunten van wegen. „De weggebruikers krij gen dus in blokjes informatie over de drukte in de stad of re gio waar ze rijden. Dat lijkt ons duidelijker dan de huidige situ atie", zegt Lorsheijd. De ver keersinformatie wordt afgeslo ten met meldingen over treinen en veerdiensten. Het besluit van het KLPD om te stoppen met de verkeersin formatie is een gevolg van de oprichting van het Traffic Infor mation Centrum (TIC), een ini tiatief van de landelijke ver keerspolitie en het ministerie van verkeer en waterstaat. Het TIC wilde alleen tegen betaling informatie geven. Daar voelde de NOS niets voor. De ANWB doet het gratis. De uitspraak van de Rechtseen- heidkamer (REK) over vluchte lingen uit landen zonder over heidsgezag, zoals Afghanistan en Somalië, betekent niet dat Nederland alle asielzoekers uit die landen nu als vluchtelingen zal erkennen. Dat benadrukte staatssecreta ris Cohen van justitie gisteren. Over de uitpraak was com motie ontstaan omdat het mi nisterie van justitie zich eerder beducht toonde voor de komst van grote aantallen asielzoekers als gevolg van de uitspraak. Co- hen wijst erop dat ook met dit rechterlijk oordeel het toeken nen van de hoogste vluchtelin genstatus afhangt van 'ieders individuele omstandigheden'. Ook het Somalisch echtpaar dat de REK bracht tot de uitspraak kreeg uiteindelijk de gevraagde vluchtelingenstatusniet. Cohen zegt dat vluchtelingen uit Duitsland en andere Eu ropese lidstaten in elk geval niet in aanmerking komen voor de A-status. Den Haag stuurt ze conform het Dublin-verdrag te rug naar het eerste land van op vang. De Tweede Kamer wil zo snel mogelijk overleg met Co- hen over de kwestie. De REK oordeelde in de So malische zaak dat ook een asiel zoeker uit een land zonder overheidsgezag vluchteling kan zijn in de zin van het VN-ver- drag. Dit rechterlijk oordeel staat haaks op de uitspraak van de Raad van State in 1995, die zegt dat een-asielzoeker uit lan den zonder overheidsgezag niet de A-status kan krijgen. Hij of zij hoeft immers niet voor ver volging door de staat te vrezen. Waterstaatkundigen uit Delft lanceren ingrijpend plan delft» rien polderman De Rijn gaat meer en meer op een sterk vergrote Maas lijken en dat kan in de volgende eeuw grote overstromingen opleveren en van tijd tot tijd een slechte bevaarbaarheid. De IJssel moet uitkomst bieden, stellen des kundigen van Delft Hydraulics, het voormalige Waterloopkun dig Laboratorium. Volgens de aardrijkskundeboe ken voert de Rijn smeltwater uit de Alpen en regen naar de zee. Die combinatie stond borg voor een min of meer constante massa water: in de lente en de zomer vooral smeltwater, in het najaar en de winter vooral re genwater. Die beschrijving klopt niet meer. De Rijn is bezig te veranderen in een regenrivier, zoals de Maajs en de Schelde, maar veel groter. De toegeno men verstedelijking in het stroomgebied van de Rijn met gebouwen en asfalt veroorzaakt een grotere rechtstreekse toe vloed van regenwater naar de rivier, regen die voorheen in ak kers en bossen zou zijn opgeno men. Wanneer bovendien de voortekenen van een klimaats verandering uitkomen, staat ons nageslacht meer regen en een stijgende zeespiegel te wachten. De Delftse ingenieurs vinden dat nu al moet worden nagedacht over maatregelen om de Rijndelta bewoonbaar te houden. Zij waarschuwen tegen de bouw van woonwijken in ui terwaarden en polders direct aan de rivier. Wanneer in de toekomst zou blijken dat de Rijn meer ruimte nodig heeft, zouden die immers moeten worden afgebroken of met nog hogere dijken beschermd. In de studie 'De Rijn op Ter mijn' krijgen de Gelderse IJssel, de Nederrijn en de Lek de ruim te van een eeuw geleden terug. Kribben, strekdammen, zomer kaden en stuwen zouden daar toe moeten worden wegge haald. Stroomafwaarts van De venter voorziet het plan zelfs in de verwijdering van de onlangs nog verhoogde linker IJsseldijk, zodat het rivierwater tegen de Veluwe aan gaat klotsen. Dor pen en bebouwing liggen hier veelal op natuurlijke hoogten, en waar dat niet het geval is kunnen ringdijken worden aan gelegd. aldus de ingenieurs. Voor de beheersing van hoog water bij Lobith halen de water staatkundigen een eeuwenoud maar uit de mode geraakt mid del uit de la: de overlaat. Zodra de rivier bij Spijk, aan de voet I van de heuvel van Elten, een bepaald peil heeft bereikt kan het water hier over een verla ging in de dijk een herstelde, ooit afgedamde zijtak van de Rijn, in stromen. Vandaar wordt J het overtollige water, tussen I Duiven en Zevenaar door, via 1 voormalige riviertakken naar de l IJssel bij Bingerden (Doesburg) afgevoerd, waar het de hoofd stroom ontmoet die via het J Pannerdens kanaal en langs Arnhem is gegaan. De samenvloeiing bij Doesburg doet de rivier daar extra zwel len. Maar de natuurlijke, uit haar kluisters van kaden en dij ken bevrijde IJssel kan dan veel meer water bergen dan de ge temde rivier van thans. Tegenover dit herstel van de na tuurlijke rivier staat dat de Waal ten behoeve van de scheepvaart in een stenen keurslijf wordt ge dwongen. De bedding wordt vastgelegd met steenslag, en het zand en slib dat de rivier uit Duitsland met zich meevoert, wordt zonder hinder voor de schepen uit het water gezeefd en door meters brede rioolbui zen in geboorde tunnels langs de rivier weggezogen naar diepe putten in de uiterwaarden. udiegids met smartshop vernietigd Tussen Breda en Etten-Leur is gistermiddag een 43- Etten-Leur om het leven gekomen na een met een trein. De auto kwam op een met knipperlichten overweg door nog onbekende oorzaak onder de trein terecht. De NS leidden het treinverkeer tussen Roosen- zi ïl en Breda om via Lage Zwaluwe. FOTO ANP GERARD VAN OFFEREN :h et auto door showroom naar buiten De Universiteit Maastricht laat tienduizend nieuwe vernietigen omdat op de voorlaatste pagina irtentie van een smartshop staat. Het College van Be- 1 niet dat de universiteit wordt geassocieerd met drugs- zo liet'bëstülirSVdorZitter K. Dittrich gisteren weten. De inwerking tussen Maastricht en de universiteiten van Aken, en Diepenbeek speelt volgens Dittrich een rol bij deze be- Een deel van de boekjes zou in handen kunnen komen enten van buitenlandse zusterinstellingen. De kosten vijftienduizend gulden. onder trein in Etten-Leur U Kunt nu extra snel sparen voor ons bestek. Dubbel 20 snel zelfs, want naast uw Bonus punten tellen nu ook uw Air Miles mee. De Air Miles actie loopt van 31 augustus tot en met 31 december 1998. Kom voor meer Informatie naar de winkel M I

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3