God in 'Drugs, je lust of je leven' R Toerisme id n de ingang van de tentoonstelling kof ugs, je lust of je leven' hangt een at> egel. Die stelt de bezoeker de vraag: or ent u een gebruiker?". De meesten twoorden waarschijnlijk met een 3 rtgrondig 'nee'. Maar na een rond- 'ij, ïg over de tentoonstelling zullen :1 bezoekers moeten toegeven dat k zij een gebruiker zijn. Weliswaar ■tvan paddo's, smart drugs, bolle- bruin en wit, hasj of marihuana, wel van koffie, alcohol en sigaret- 3 Ook die algemeen geaccepteerde genotmiddelen zijn ver- Jvend - drugs dus. Jde uitnodiging voor de opening van ^Jdrugstentoonstelling stuurde het ordbrabants Natuurmuseum een istic zakje mee. Er staat een albeel- ig van een marihuana-blad op. In het zakje zitten twee pilletjes: een eng gele en een gemeen blauwe. XTC? Bij de proef op de som blijken het ge kleurde pepermuntjes te zijn. Een grapje van de samenstellers van 'Drugs je lust of je leven'. Maar de expositie zelf is beslist niet als een grapje be doeld. Bloedserieus wordt ingegaan op de achtergronden van geestverruimen de en verslavende genotmiddelen, cri minaliteit en de ernstige gevolgen voor de gezondheid. Het museum duikt ook in de geschie denis. Genotmiddelen zijn zo oud als de mensheid zelf. Door de eeuwen heen is de mens op zoek geweest naar allerlei (natuurlijke) manieren om even de dagelijkse sleur te ontvluch ten. Zo brouwden de Kelten en de Vi kingen hun eigen bier en genoten de Azteken van de geestverruimende Peyote, een kleine stekelloze cactus. Schadelijk De tentoonstelling maakt duidelijk dat al die middelen en planten hun eigen, soms schadelijke, werking op het men selijk lichaam hebben. Zo gaat hasj met onze zintuiglijke waarnemingen op de loop door de stof THC, die in vloed heeft op de hersenen. Ook siga retten en alcohol hebben een schade lijke uitwerking. Bij het zien van de verzameling ernstig aangetaste longen en levers op sterk water, zal menig be zoeker prompt besluiten het roken en drinken te matigen, of zelfs te stoppen. Met de expositie willen de samenstel lers de onbekendheid met drugs en de scene eromheen doorbroken. De be zoeker kan een kijkje nemen in een XTC-laboratorium, een smartshop, een houseparty en een hennepkweke rij. Bovendien zijn verschillende soor ten drugs ook echt te zien. De bezoe ker mag aan de hand van een beschrij ving en de geur raden om welke drugs het gaat. Om te voorkomen dat ver- 'slaafden na sluitingstijd inbreken om een partijtje drugs te scoren, bazuint de museumdirectie rond dat de collec tie 's avonds en 's nachts veilig worden opgeborgen in een kluis. Tenslotte schenkt de expositie aan dacht aan de aparte plaats die drugs in de maatschappij innemen. In veel lan den is het gebruik en de handel aan strenge regels gebonden. De verande rende maatschappelijke acceptatie van bijvoorbeeld roken wordt treffend dui delijk in films en reclamespots. Wet teksten en een douaneopslag met smokkelmethoden laten zien, dat drugs en criminaliteit vaak nauw ver weven zijn. 'Drugs je lust of je leven' is samenge steld in samenwerking met het Neder lands Politiemuseum in Apeldoorn, waar de expositie vanaf begint volgend jaar te zien zal zijn. Het Noordbra bants Natuurmuseum, Spoorlaan 434, tegenover NS-station Tilburg, hoopt nog tot en met 10 januari hoge be zoekcijfers te scoren. Geopend: dins dag t/m vrijdag 10.00-17.00 uur, zater dag en zondag 13.00-17.00 uur. Informatie: 013 - 53 53 93 5. kTERDAG 29 AUGUSTUS 1998 FEITEN tje, ooit inwoner van Nieuw nnep, woont al decennia ig in Nieuw-Zeeland. En hij at er nooit meer weg. Hij eft rust en ruimte verkozen :n de materiële luxe van de lvaart. Zijn gebruinde torso, et op de achtergrond een pa- dijseli jke omgeving, wekt ja- ezie op. Het gouden zand- rand bij Anchorage Bay Los Angeles ongeveer 32 uur, over- staptijden inbegrepen. Onderweg passeert de reiziger een datum- grens, waardoor hij alle gelegen heid heeft na te denken over de be trekkelijkheid van het begrip tijd. Zo kan het gebeuren dat je twaalf uur vliegt naar Los Angeles om daar slechts een paar uur later aan te komen dan bij vertrek uit Ne derland. Dat is nog wel te begrij pen, maar vervolgens slaat men gemakshalve op de route Los An geles - Auckland een kalenderdag over, zodat het bij aankomst in Nieuw Zeeland 'slechts' elf uur la ter is dan in Nederland. Die vanuit irmt de dunne scheidslijn ssen een azuurblauwe oce- n en een woud van natuur- Amerika overgeslagen dag haalt de reiziger pas op de terugweg weer in. Hij maakt dan dezelfde dag twee keer mee. De nationale vliegmaatschappij Air New Zealand vliegt zes keer per week vanuit Londen naar Auck- et de handen in de zakken n zijn lange-korte broek legt uit, hoe de exotische vogels ten. De trage blik van de na- ïrmens glijdt door de toppen n de bomen. Daar piepen, Jpen en fluiten felgekleurde ngvogels. Op de achtergrond estert de baai zich in een iartse herfstzon, die deze dag 1 kracht heeft van de zomer, ultraviolette stralen onder den in de zuivere Nieuw elandse lucht nauwelijks erstand. Zoals blijkt uit Aat's venlijf. avontuurlijke Hollander rkt twee maanden per jaar. orts haalt hij inkomsten uit n verhuur van een lodge: een n ort buitenhuis in zijn aan zee e legen paradijsje. Krabben en istgrote mosselen vormen het ut van de zee, dat hem in nditie houdt. Voor het overige nmert Aat wat aan bootjes, jtjb :hij verhuurt. Maar al met al n je hem niet op veel activi- 9 t betrappen. Hij is een aan- ir nger van de fdosofie, dat te el activiteit en drukte slecht n voor de mens. Nogal wat ropese aanhangers van deze r hebben in Nieuw Zeeland n stek gevonden. e radox 6 i de keper beschouwd is e euw Zeeland een paradox, t land is doortrokken van de iniersgeest van avonturiers, 1 zich door niets lieten af- ïrikken. Tegelijkertijd hangt in het door de Nederlandse tdekkingsreizigerAbel >man in 1642 ontdekte Mao- ijk een sfeer van duffe be- laving. Een jonge Kiwi, zoals i inwoner van Nieuw Zee- id wordt genoemd, verwoordt [spontaan aldus: „Het sym- ol van Nieuw-Zeeland is een jel, de kiwi. Dat is veelzeg- id. Weet u, het is een vogel I ider vleugels, zonder kleur. je ziet hem nooit." armee doet ze de eilanden in Grote Oceaan onrecht aan. egegeven, Nieuw-Zeeland ifileert zich niet nadrukkelijk, lar zo nietszeggend als de ischreven kiwi is het land be lt niet. Toch moet je de kiwi :ien hebben. Al was het al- n maar, omdat het nationale nbool van Aotearoa ('het id van de lange witte wolk') vo zeldzaam is. 0 kiwi bezichtigen kan echter el' een in een verduisterd vogel- rblijf, waar enkele exempla- i resideren. Het is een nacht- gel. Vanachter het glas is na lerp turen in het donker links iter een beweging te zien. Het 'land van de lange, witte wolk' valt het best te bekijken op een ac tieve manier. Bijvoorbeeld kanoënd. foto's rotorua EN CIJFERS De eilanden in de Grote Oceaan, die ais Nieuw Zee land op de atlas staan, zijn iets groter dan het Vere nigd Koninkrijk, maar klei ner dan Japan. De vliegreis er heen duurt vanuit Nederland via ■■PP land. Een retourvlucht kost, afhan kelijk van het seizoen en de vlieg maatschappij, ongeveer 2700 gul den. Vanuit Auckland zijn er uit stekende binnenlandse vliegver bindingen naar alle grotere plaat sen. De website van New Zealand Tourism Board (www.nztb.govt- .nz.) biedt een keur aan informatie over alles wat toeristen willen we ten. De site is zeer actueel en ver wijst bijvoorbeeld ook naar het drie maanden geleden geopende Te Papa Tongarewa museum in Wellington. Dit prestigieuze natio nale museum is een waar cultureel hoogtepunt. De New Zealand gids van Lonely Planet is een meer dan uitstekende hulp bij het maken van een selectie uit een keur van bezienswaardig heden. Ook kan uiteraard informa tie worden vergaard bij het Nieuw Zeelandse Verkeersbureau, Friedrichstrasse 10-12, 60323 Frankfurt of tot het toeristisch adviesburo Lankhorst, Jasap- pel 49, 6662 JD Eist in Neder- Dat is alles. Bij het weggaan ventileren we onze teleurstel ling. De verantwoordelijk manager laat dat niet op zich zitten. In het donker graaft hij ergens achterin twee kiwi's uit, die vlak voor onze neus worden neergezet. Zo dat is 'm dus: de onzichtbare, kleurloze kiwi, die in de loop van de evolutie het vliegen is verleerd. Geliefd als hoofdmaaltijd en daarom jaren lang bejaagd door Maori's en geïmmigreerde Europeanen. En nu zijn er uitgebreide hulppro gramma's om de schaarse kiwi's voor het nageslacht te behou den. Afkoopsom Het behoud van het eigene is een belangrijk streven van de Nieuw Zeelanders. Daarom hechten zij niet alleen sterk aan het voortbestaan van de kiwi's, maar evenzeer aan een goede band met de oorspronkelijke bewoners, de Maori. Nadat Eu ropeanen Nieuw Zeeland had den ontdekt, is er jarenlang een felle strijd gevoerd met deze oorspronkelijk bewoners, die daar zelf vanuit Polynesië te recht waren gekomen. Tegenwoordig doen de Nieuw Zeelanders er alles aan om de rechten van de Maori's te er kennen en hun Cultuur in stand te houden. Nieuw-Zeeland, zo luidt de redenering, heeft recht op een eigen historie en die is er niet zonder de Maori's. Om die reden is de Nieuw Zeelandse re gering bereid hoge bedragen te betalen als afkoopsommen voor Maori-land dat in vroeger tijden is afgepakt. De tegemoetkoming gaat zover dat daardoor finan ciële problemen dreigen te ont staan. Bungy-jumpen Die zijn er overigens toch al door de Aziatische crisis. Die sloeg de Nieuw Zeelandse eco nomie vorig jaar met eenderde terug. Er wordt getracht die klap op te vangen mèt het trekken van meer toeristen. Logisch, want het land heeft enorm veel te bieden. Een overweldigende en zeer gevarieerde natuur plus een moderne, keurig ingerichte samenleving. Nieuw Zeeland is superschoon, intens groen en heeft een glasheldere lucht. Wie houdt van wandelen, sporten, kamperen, vissen, wintersport activiteiten, zonnebaden en tal loze andere bezigheden in de buitenlucht komt in Nieuw Zee land volop aan zijn trekken. bergen te beklimmen werd men meester over het toen nog woeste land. Die geest leeft nog immer bij de Kiwi's en die geest zal ook de toerist zich eigen moeten maken, wil hij voelen wat het is om in Nieuw Zeeland te zijn. Aat uit Nieuw Vennep is niet zo'n wilde jongen. Toch houdt hij het al 18 jaar uit in Nieuw Zeeland. Eerst op het Noord Ei land, dat hem te druk werd. Daarom verkaste hij naar het Zuid Eiland, alwaar hij leeft van een beetje geld, de zon en de lucht. Meer heeft een mens im mers niet nodig, als hij alles al om zich heen heeft. Aat's gebronsde lijf getuigt van een ontspannen levensstijl. Maar 'bruinen' wekt bij de Ki wi's sinds kort achterdocht op. De dunne ozonlaag, de heldere lucht en een toenemend aantal gevallen van huidkanker heb ben de vrees voor de ultraviolet te stralen aangewakkerd. Wie net zo'n gebruinde tors heeft als Aat, moet dus öf goed gek zijn öf een toerist uit Australië. Zo althans redeneren de Kiwi's, die een niet al te hoge pet op heb ben van de Aussies. Aat heeft daar maling aan. Die leeft als God in Nieuw Zeeland. Nieuw Zeeland is vooral een land om actief te beleven. Er is qua natuur veel te zien, maar actie staat voorop. Dat lijken de Nieuw Zeelanders ook zelf be dacht te hebben. Zij zijn de uit vinders van wonderlijke bezig heden als bungy jumpen en ook zorboën, waarin men zichzelf in een plastic bal (doorsnee: onge veer drie meter) van een heuvel kan laten rollen. Een vorm van waaghalzerij, die het leven wat spannender maakt. Een prachtig, keurig land. Mooi om te zien, schitterend om in rond te rijden. Nieuw Zeeland moet je niet bekijken, Nieuw Zeeland moetje doen. Trek kend, te voet, per fiets, auto, boot, bus of helikopter, ont vouwt zich dit land in al zijn kracht en glorie. Wie er alleen maar naar kijkt, mist de span ning van het bezig zijn, van het ontdekken. Wat dan overblijft is een beschaafde, enigszins be houdende samenleving, zonder al te veel verrassingen. Is dit midden Engeland? Nee, dit is midden Engeland niet. De besneeuwde toppen zijn niet de Alpen en de Frans Jozef gletsjer is ondanks de mis leidende naam een rasechte Nieuw Zeelandse gletsjer. Nieuw Zeeland verenigt de meest onwaarschijnlijke na tuurelementen in zich: van ko kend water spuitende geisers tot subtropische flora. Een on vergetelijk landschap van rivie ren, bosgebieden, bergland schappen, meren en rotskusten. Wie Nieuw Zeeland bezoekt, mag wedijveren met de geest van de eerste bewoners en de pionierende Europeanen, die als ware avonturiers het land verkenden. Door te jagen of Arts REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN ijSfr E I 5 B E kI C M T E ii Spaanse folders Het Spaans Toeristenbureau heeft twee nieuwe folders uitge geven. één over de Balearen en één over de Canarische Eilan den. Ze zijn gebaseerd op oudere edities, maar geheel geactu aliseerd en in een nieuw jasje gestoken. Beide brochures zijn Nederlandstalig, bevatten een schat aan toeristische informa tie en zijn uiteraard voorzien van een plattegrond. William Vance In het Belgisch Centrum van het Beeldverhaal (Stripmuseum) aan de Zandstraat te Brussel wordt nog tot 4 oktober een over zichtstentoonstelling gehouden van het veelgeprezen werk van William Vance. Waar zijn collega's nauwelijks aan durven te beginnen, daar lijkt Vance zijn hand niet voor om te draaien: orkanen, aardbevingen, branden, zeestormen en lawines. De vermaarde Vlaamse tekenaar werd vooral bekend door strips als Ringo, Ramiroen XIII. Typerend werk van William Vance. ^53 Bloemencorso Aalsmeer Het bloemencorso van Aalsmeer vindt dit jaar plaats op zater dag 5 september. De vijf kilometer lange stoet rijdt van Aals meer via Amstelveen naar de Dam in Amsterdam en vandaar weer terug, 's Avonds rijden de praalwagens verlicht door de straten van Aalsmeer. Op vrijdag en zondag is het corso te be wonderen in de hallen van den bloemenveiling Aalsmeer. ^=33 Kidsgids Bij de VW-kantoren in Amsterdam (en ook bij de meeste boekwinkels) is sinds enige tijd een 'Kidsgids' te koop. Daarin wordt toeristische informatie gegeven voor kinderen (0 tot 12 jaar) die de hoofdstad bezoeken. Daaronder inlichtingen over kindervoorstellingen, musea, speeltuinen en kinderboerderij en. Ook is er een lijst met adressen van bijvoorbeeld winkels die zijn gespecialiseerd in jeugdlectuur, speelgoed, en kinder kleding en worden er adressen gegeven van 'kindvriendelijke' restaurants. Het boekje kost 17,50 gulden. Zeeuws pontje Sinds 1 augustus vaart er weer een veerpont voor voetgangers en fietsers tussen Hoedekenskerke en Terneuzen. Het is één van de twintig Zeeuwse voetgangers- en fietsverendie zijn ge bundeld in het project Fiets een rondje met een pontje. Het bijzondere aan de nieuwe verbinding is dat ze aansluit op de stoomtrein tussen Goes en Borsele, die reed tot 1947. De veerdienst vaart nog tot 4 september drie keer per dag op zon dag, dinsdag, woensdagen donderdag. Kuifje Het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden verlengt de tentoonstelling 'Naar Tibet met Kuifje' tot en met 13 septem ber. Op het programma staan gratis rondleidingen (elke zater dagmiddag), de film 'Seven Years in Tibet' (16 augustus), een lezing over Tibet in striptekeningen (6 september) en een boeddhistisch ritueel (11 september). Informatie: 071 -51 68 80 0. ^33 Fossielen zoeken In de steengroeve bij Winterswijk mogen amateur-schatgra vers op zaterdag 5 september van 9 tot 17 uur voor de laatste keer dit jaar op eigen houtje fossielen, mineralen en stenen zoeken. Belangstellenden moeten zich wel van tevoren schrif telijk aanmelden. Dat kan door een aan uzelf geadresseerde en gefrankeerde envelop te sturen naar de VW, Postbus 90, 7100 AB Winterswijk. Informatie: 05 43 - 51 23 02. ^33 Wittebroodsweken Trouwen en geboortes worden al sinds de middeleeuwen om geven met rituelen en gebruiken. Zo werd bijvoorbeeld in de Liemers het huis van de bruid groen gemaakt. Op het platte land trouwde m.en bij voorkeur in de periode mei tot septem ber, omdat de stal dan toch leeg stond. Mooi voor het brui loftsfeest. Deze en andere gebruiken komen uitgebreid aan bod op de tentoonstelling 'Bruidssuikers en Wittebroodswe ken', die tot en met 13 september te zien is in het Liemers Museum, Stationsplein 4 in Zevenaar. Informatie: 03 16 - 33 36 15. Hoge-bi en citybike Nederland telt meer fietsen dan inwoners. Toch weet de door snee fietser weinig van het populaire vervoermiddel af. Wie op dat punt wat meer geestelijke bagage wil krijgen, kan terecht in Ede. Daar staat de tentoonstelling 'Fiets-Fratsen' uitvoerig stil bij de geschiedenis van de fiets, die krap twee eeuwen ge leden begon. Alle hoogtepunten komen aan bod. Van de Draisine, de eerste houten loopfiets, uitgevonden door de Duitser Drais von Sauerbronn in 1817, tot de moderne mountain- en citybikes. Tot en met 27 september in het Historisch Museum, Muse umplein 7, Ede. Informatie: 03 18-61 95 54.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 37