Haaien in virtueel aquarium Multi Media Soldaatje spelen is soms knap frustrerend^ Hotelgids r TERDAG 29 AUGUSTUS 1998 SAMENSTELLING SPEL van de WEEK Technologisch hoogstandje in computermuseum van Boston m ie heeft als klein jochie niet speeld met van die plastic Idaatjes? Honderden had ik er leger, van klein tot groot, van lanner tot Duitser, van Ame- 3t Tommy. Zittend, ge- ield, liggend, staand, lopend rennend, elk met een ander ipen. Hele veldslagen werden p de grond uitgevochten, lemaal toen er later tankjes zelfs helikopters (Vietnam, igelijk) bijkwamen. Uren jlplezier. En voor de pacifis- onder ons: het is goed geko- et mij, hoor. Later ben ik t dienstweigeraar gewor- bruin, beige en grijs plastic zijn (onderwerp geworden in Ar- Men. Deze keer zijn het niet i die onbeweeglijke ge- ichtjes, maar leuk geani- ;erde poppetjes, zoals ze ook Disneys Toy iry. Grappig is dat, eenmaal getroffen, de soldaten bloedend ter aarde storten, (0~ lar echt smelten, zoals iedere eelse pyromaan van vroeger Iweet. trainingskamp verklaart op leuke en begrijpende ma- alle functies van je plastic mnetje. Hoe je granaten op let en wegwerpt, hoe je rond- tank, hoe de ba- Dka of de vlammenwerper te hoe een luchtaanval donneren. I Een intuïtieve interface doet de rest en dan begin je met plezier aan de eerste campagne. Pas als die goed is afgerond, wordt een tweede ontsloten en zo moet je er vier door. Maar dan blijkt pas hoe lastig het spel eigenlijk is. In alle rust en vrijheid de training doorlopen is toch wat anders dan belaagd worden door tien plastic tegenstanders. Nadeel daarbij is dat het speelveld ei genlijk veel te klein is. Heb je een mortier gevonden waarmee een aanstormend peloton op honderd meter in één klap kan worden weggeveegd, is dat zo lang ze buiten het speelveld rondrennenvrijwel onmogelijk. Zijn ze eenmaal dichterbij, dan ben je doorgaans te laat. De moeilijkheidsgraad is ook een verhaal apart. De eerste missie in de eerste campagne gaat nog, de tweede en de derde ook - al zijn die een stuk moei lijker. Je komt evenwel missies tegen die - voor zover ik het kan overzien - bijkans onmogelijk zijn om tot een goed einde te brengen. Maar misschien zijn er wel spelers die dat alleen maar een geweldige uitdaging vinden. En dat maakt Army Men een spel voor de echte doorzetters, die een stukje van hun jeugd willen terugvinden. Min.systeemeisen: Pentium 90, 16 Mb ram, DirectX, muis, Win dows 95 of 98. Prijs: 99 gulden. Beschikbaar gesteld door Ubi Soft. N WANDERS/GPD Het gerecht 'fish and chips' heeft in Boston een nieuwe be tekenis gekregen. In het com putermuseum van de stad werd kort geleden 's werelds eerste virtuele aquarium geopend. De virtuele vissen die er rond zwemmen, hebben uiteenlo pende karakters, zoals dat ook geldt voor de echte wereld on der het wateroppervlak. Een be langrijk verschil is dat de bezoe kers van deze zee aan software het karakter en de eigenschap pen van de vissen naar hartelust kunnen wijzigen. „Als ik de haaien sneller maak en honge rig, zul je zien dat ze gaan jagen op alles wat beweegt." Ooit gewandeld door een PC? Of een hink-stapsprong gemaakt op een toetsen bord? Het kan in Boston. In het computermuseum van die stad staat een home computer van twee ver diepingen hoog, met ex tern modem en al. Wie de hardware binnengaat, mag zich voor even een kaboutertje wanen. Het is behoorlijk zwoegen met de duizend kilo zwa re 'trackball' die de cursor stuurt. Met je volle gewicht leu nen op de muis. Klik. En dan maar afwachten wat er ver schijnt op het tien vierkante meter grote beeldscherm. De gigantische PC was tot voor kort de belangrijkste trekpleister van dit eigenzinnige museum aan de Amerikaanse noordoost kust. Maar minstens zo popu lair op dit moment is het pas geopende virtuele zeeaquarium, gebouwd in een schemerachti ge ruimte in een uithoek van het museum. Het is niet alleen gloednieuw, maar tevens het eerste in zijn soort. Waar anders ter wereld kun je zelf je eigen vissen maken, compleet met naamkaartje? Waar anders kun je zien hoe jouw zorgvuldig ge fabriceerde vis wordt opgevre ten door een gewetenloze, groe ne haai die is uitgerust met een rugvin die opvallende gelijkenis vertoont met de staartvin van een DC-10-vliegtuig? Oliver Strimpel, de bedenker van het virtuele aquarium en te vens directeur van het museum, staat voor een van de twaalf grote projectieschermen die bij elkaar de driedimensionale in druk van een aquarium wekken. Onverwachts begint hij wild met zijn armen te zwaaien. Wa rempel, een aantal vissen zwemt zijn kant uit. Ze kijken de museumdirecteur glazig aan en zwemmen onverstoorbaar verder als hij zijn armen omlaag laat hangen. Maar ze keren snel weerom als Strimpel opnieuw ijverig begint te z „Boven mijn hoofd 2 mera die mijn bewegingen regi streert en doorgeeft aan de computer", legt de directeur uit. „Sommige vissen zijn zodanig geprogrammeerd dat ze belang stelling tonen voor mensen. De computer vertelt hen dat op de ze plaats iemand staat te zwaai en. Vandaar dat ze een kijkje komen nemen." Vloeiend Er staan verschillende monito ren opgesteld in de ruimte. Met enkele bewegingen van de vin gertop over het beeldscherm kan de bezoeker hier zijn eigen vis samenstellen. Lief of kwaad aardig. Angstig en schuw of juist nieuwsgierig. Zwemmend langs de bodem of meer aan de op pervlakte. Vraatzuchtig of goed moedig. Er zijn vele variaties mogelijk. Al die verschillende keuzen samen bepalen het ui terlijk, het karakter en de eigen schappen van de vis. Een naam kaartje eraan ter herkenning en dan kan het zelfgebouwde dier worden losgelaten in het aqua rium. Floep. Wat zojuist alleen nog te zien was op de kleine monitor, zwemt nu rond in de driedimensionale wereld onder water. Van projectiescherm naar projectiescherm. Zo vloei end alsof er werkelijk één grote glazen bak staat. Van achter de monitoren kan de bezoeker eveneens het karakter en de eigenschappen van de al bestaande vissen wijzigen. Een volgevreten, vredig ronddobbe rende goedzak kan met enkele bewegingen van de vingertop worden omgevormd tot een hongerige moordmachine die in ijltempo het halve aquarium leeg vreet. „Als ik de haaien sneller maak en hongerig, zul je zien dat ze ogenblikkelijk gaan jagen op alles wat beweegt", zegt Strimpel. En ja hoor, daar gaan ze. De groene haaien laten hun met forse tanden uitgeruste kaken klappen dat het een lieve lust is. Ze kennen geen genade. En ze letten al helemaal niet op naamkaartjes. Het wordt een bloedbad. De makers van het aquarium hebben bij hun vinding ook ge dacht aan jonge kinderen voor wie de techniek van het pro grammeren nog veel te ingewik keld is. Zo staat er in het zaaltje een pomp waarmee bezoekers van het aquarium een virtuele duiker aan extra zuurstof kun nen helpen. Er komen bij het pompen virtuele luchtbellen uit de helm van de duiker en die bellen trekken het nieuwsgieri ge type vis aan. Ook staat er pal voor de projectieschermen of beter gezegd voor de 198 vier kante meter grote 'glazen wand' van het aquarium een appa raat met een draaibare knop. Wie eraan draait, geeft de vissen voer. Deze plek blijkt een magi sche aantrekkingskracht uit te oefenen op peuters en kleuters. Hoogstandje Oliver Strimpel ontwierp het vermaarde Massachusetts Insti tute of Technology (MIT). De kosten: 2,5 miljoen gulden. Hoe langer je naar het aquarium kijkt, hoe intenser het besef dat het ding een technologisch hoogstandje van de eerste orde is. Achter de projectieschermen is een ruimte, onzichtbaar voor de museumbezoekers. Hier staan zij aan zij 22 computers opgesteld. Het is het zenuwcen trum van het virtuele aquarium. Een professionele program meur bewaakt het proces. Strimpel, hoorbaar afkomstig uit Groot-Brittannië, liep naar eigen zeggen al jaren rond met het idee. Hij zocht naar een eenvoudige en aantrekkelijke manier om leken kennis te laten maken met kunstmatige intelli gentie. „Zonder te beschikken over de kennis van een compu terprogrammeur schaven onze bezoekers hier aan het karakter van hun eigen vis", zegt hij. „Ie dereen doet dat op zijn of haar manier. Vervolgens aanschou wen ze welk gedrag hun vis ver toont in de interactie met ande re vissen. Het is een leerzame ervaring en leuk bovendien." Strimpel en Resnick onderzoch ten verschillende concepten, variërend van 'iets met robots' tot 'iets met schildpadden'. Maar ze bleven steeds weer uit komen bij 'iets met vissen'. St rimpel: „Een aquarium is visu eel aantrekkelijk en iedereen kent het." 1 S D L O A O N P 2 Z O K L D B E R 3 A S P A O E R D 4 P H A R E A A T 5 K I R D E E I T 6 S K W D A N T E 7 S T H R O E O K 8 H R A S I P E L 9 P R N A A N M E 10 S R C H I A L K 11 N P A G T E V R 12 S P A I N T S H 13 K E A N D T H IJ 14 A S N R O E K T PGAVE OPLOSSING AAT eep op elke regel de letters g, die samen het woord vor- va n dat overeenkomt met de schrijving. De resterende Iet- vormen van boven naar be den en van links naar rechts citaat. Kussenovertrek; 2. deel v.e. is; 3. haast; 4. gereed; 5. gil; 6 7. reep; 8. garenwinden 9. irtuig; 10. grappenmaker; 11. 8 sstelijke; 12. scherp uiteinde; grof gekristalliseerde suiker; roofvis. KRUISWOORDRAADSEL -nes-ren- v-gezel-m es-nel-mi ets-r-hem me-ski-li -kei-eed- ik-ril- in del-d-ene er-bel-ge e-demer-f -pen-tee- TOMPOES Heer Bommel en de Liefdadiger Na een lange schuiver kwam hij zwaar op de nieuwe vloerbedekking terecht, in zijn val het gangtafeltje verpletterend. 'O, wat erg!' riep juf frouw Doddel. 'Arme Ollie! Heb je je pijn gedaan? Ja, het is een beetje glad, hè? Maar het stoot heus mod der af. Dat heb ik zelf gezien, toen die aardige meneer het kwam de monstreren!' 'Hrmpfprevelde heer Ollie. Hij sloeg de ogen op en staarde vol afkeer naar de glimmende tegels om zich heen. Toen nam hij voor zichtig een zittende houding aan. 'Hij heeft er stof en aarde opgegooid', vervolgde het vrouwtje. 'En daar heeft hij op getrappeld en gestampt. Maar het kon er heel gemakkelijk worden afgeveegd. 'Men moet er even aan wennen', zei die meneer. 'Plastiflex is een beetje glad, maar het is een zegen voor de huisvrouw. We blijven lachen', zei hij. En de beta lingsvoorwaarden...' Ze zweeg en deinsde een stapje achteruit, toen heer Bommel met een gesmoorde kreet overeind sprong. 'Wèt zei hij?' riep hij uit. 'Hoe heette die man?' 'Voorzichtig!' suste juffrouw Doddel. 'Anders val je opnieuw. Kom, ik zal je naar binnen brengen, dan krijg je thee. Ik zal eerst even mijn tafel...' 'U krijgt een nieuwe tafel, mevrouw', hernam heer Ollie, terwijl hij moeilijk ging zitten. 'Maar hoe heette die te gelverkoper? Dat moet ik weten!' 'Brekel', zei de buurvrouw. 'Een aar dige man; werkelijk. Wind je nu niet zo op en neem er je gemak van. Weet je wat? Ik zal je mijn nieuwe jurk eens laten zien. Die kon ik heel goed koop krijgen.' SuperDisk concurrent voor Zipdisk Het diskettestation vart 1,4 Megabyte, standaard inge bouwd in alle PC's, zal op ter mijn plaatsmaken voor de Su- perDiskdrive. De firma Ima- tipn, afgesplitst van 3M, is daarvan overtuigd en lijkt een goede troef in handen te heb ben. De Superdiskdrive kan namelijk zowel de standaard 1,4 Megabyte diskettes lezen als de speciale diskettes van Imation die een capaciteit van 120 Megabyte hebben. Veel computerbedrijven leve ren hun nieuwste PC's al met een Superdiskstation in plaats van het standaard diskettesta tion. De SuperDiskdrive wordt door de computer her kend als een harde (verwissel bare) schijf, maar maakt zich vervolgens keurig bekend als diskettestation A. Dat bete kent dat de computer zelfs met het complete Windows vanaf een SuperDisk kan op starten. Dat gaat niet erg snel, maar in noodgevallen kan het erg handig zijn. Een SuperDisk lijkt erg veel op een gewone diskette. De superdiskettes kosten wel 30 gulden per stuk, maar die prijs valt mee als je je bedenkt dat ze ruim 80 gewone disket tes vervangen. De SuperDisk de Zipdisk. Dit systeem van Iomega kan immers geen ge wone diskettes aan. Iomega hoopt binnenkort terug te slaan met een Zipdisk met een capaciteit van omstreeks 250 Megabyte. Zowel Imation als Iomega hebben verder nog concurrentie van de cd- rom-schrijvers. Die kunnen 650 Megabyte op een steeds opnieuw beschrijfbare cd- rom zetten, en bovendien zijn de beschrijfbare schijfjes goedkoper dan de super- of zipdiskettes. Wel zijn de cd- romschrijvers duurder dan de apparaten van Imation en Iomega, die tussen de 200 en 300 gulden kosten. Discover Discovery Iedereen die op de televisie verder kijkt dan zijn RTL-, Ve ronica- en/of SBS-neus lang is, zal bij het zappen onge twijfeld weieens zijn gestuit op Discovery Channel, het Amerikaanse station met prachtige documentaires. En als je bekend staat om je kwa liteit, zul je dat op alle fronten moeten tonen. De multime- dia-poot van Discovery doet dat zonder meer. De Neder landse uitgaven van de voor Europa geschikte cd-roms is in handen van Valkieser en ook dat is een bedr ijf dat een goede naam heeft hoog te houden. Met het uitbrengen van topproducten als Sky watching en Nile Passage to Egypt kon Valkieser zich geen buil vallen. Skywatching heeft als onder titel êen praktische gids voor de amateur-sterrenkijkef. En dat is het, niets meer en niets minder. De boeiende wereld van het heelal komt op dit schijfje letterlijk dichterbij. Je staat als het ware in je eigen achtertuin op een tijdstip dat je zelf kiest. Op een heldere avond zou je dus op de PC en in het echt precies hetzelfde kunnen zien. Maar je kunt ook een rondje maken met al le uitleg die maar wenselijk is. Je kunt alles te weten komen over wat er zich afspeelt op onbereikbare afstanden. Wanneer werden bepaalde planeten en sterren ontdekt, wat is de historische beteke nis, enz. Duizenden scher men staan ter beschikking met een wagonlading aan in formatie. Bovendien is er een link naar het Internet voor ex tra aanvullingen. Nile Passage to Egypt is van een heel andere orde. Meer op het lijf geschreven van een tv-kanaal dal uitblinkt in do cumentaires. Kort gezegd gaal het om een reis over de Nijl, die op vele punten be gonnen kan worden. Stroom op- of afwaarts. Je maakt de tocht in een felucca, een typi sche Egyptische boot. Je kunt je eigen dagboek bijhouden en daarin stukjes tekst, fotós en films jblakken. Je beschikt daartoe over een eigen came ra. Het grootste deel is uiter aard gewijd aan hel oude Egypte. Me beroemde bouw werken kunnen worden on derzocht is een prachtige 3D-reis met ruim een half uur videobeelden van beroemde filmers, meer dan 300 fotós en liefst 3,5 uur gesproken in formatie. Omdat de mijl ont springt in het Victoria Meer is er ook ruim aandacht voor de dieren, die hun domicilie hebben in Midden-Afrika. Voor de broodnodige ont spanning zijn er leuke, niet al te moeilijke spelletjes. Min.systeemeisen Skywatching: PC 486/66 Mhz, 8 Mb ram, Windows 3.1,8 Mb ruimte op de harde schijf, SVGA-kaart, 2-speed cd-rom, muis. Prijs: 79,95 gulden. Nile Passage: PC 486/33sx, 8 Mb ram, Windows 3.1, 8 Mb ruimte op de harde schijf, VGA- -kaart, 2-speed cd-rom, muis. Prijs: 79,95 gulden. Beschikbaar gesteld door Val- kieser/MVSP Hotels in de hele wereld Het vinden van het juiste ho tel voor een zaken- of plezier reis is niet altijd even eenvou dig. Weet je de weg, dan is het geen probleem. Laat je het re gelen, moet je maar afwach ten waar je terecht komt. De Wereldwijde Hotelgids van TopWare (in Nederland uitge bracht door Denda) kan een handige leidraad zijn. Op het cd'tje van het in Berlijn geves tigde reisbureau Travelbox staan meer dan 56.000 hotels in 200 landen. Stel je zoekt in Frankrijk een hotel onder de honderd gul den. In no-time hoest de pc vervolgens een lijst van 500 accommodaties op. Pro bleemloos kun je dieper zoe ken: met zwembad, tennisba nen, minibar, enz. In Duits land slaag je zeker, want door de Duitse orgine van het reis bureau vind je liefst 21.778 hotels in dat land. Maar ook in Guatemala City blijken er Wereldwijde i te s rjev minder dan honderd piek kunt slapen. Nu is het natuurlijk maar de vraag of de prijzen, die overi gens soms helemaal niet zijn vermeld, kloppen. Bij 'van- ...tot' prijzen mag je namelijk nooit uitgaan van de laagste prijs. Maar het is in elk geval een indicatie. Van elk hotel is een steekkaart beschikbaar met in ruim tien procent van de gevallen een foto en altijd telefoon- en faxnummers en de bijzonderheden van de ac commodatie. De database is zó omvangrijk dat het verstandig is het pro gramma vanaf de cd te draai en. Volledige installatie op de harddisk vraagt namelijk meer dan 600 mb aan ruimte. De Wereldwijde Hotelgids kent één nadeeltje. Bij het vertalen zijn de plaatsnamen vergeten, zodat je moet zoe ken naar Paris, Wien en Mila- Min.systeemeisen: PC 80486, 8 Mb ram geheugen, 35 Mb ruimte op de harde schijf (bij werken vanaf de cd-rom), VGA- kaart met 256 kleuren, Win dows 3.1Prijs: 49,95 gulden. De grafische modus 640x480 met large fonts wordt niet on dersteund. Beschikbaar gesteld door Denda.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 35