bloot Strijd tegen de '06-terreur' WEER I f Het Gesprek van de Dag Amsterdam: moordstad Ik Gasmasker terug o; Russische scholen ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1998 Eric Slot werpt een sombere blik naar de vlonder in het water van de Oudezijds Voorburgwal. Daar plofte ooit vanaf twee hoog het lichaam neer van Fin se Henny. Het belendende eta blissement De Haven van Texel was in de jaren vijftig een ge liefd pension waar de prostitu ees hun klanten mee naar toe namen. Maar een zwaar be schonken Noorse zeeman ver greep zich aan Finse Henny en wierp haar verminkte lichaam uit het raam. Freelance journa list Slot heeft iets met moord en doodslag. Het begon met een serie artikelen over waar ge beurde misdaad in Amsterdam. Het voorlopige einde is een op merkelijk boek. Daarin heeft hij twaalf Amsterdamse wandelin gen samengesteld. Nee, niet langs beelden, musea of leuke winkeltjes. De wandelingen voeren langs panden en plek ken waar zich bloedige moor den afspeelden. Zo lezen we in 'Wandelingen door moorddadig Amsterdam' over de nooit opgeloste moord aan de Brouwersgracht op Wil lem Klein, gekleed in een ma trozenpakje. Bij het grote pu bliek werd hij bekend als Willy Wortel omdat hij ingewikkelde sommen snel uit het blote hoofd wist op te lossen. Trou wens, ook op de Wallen was het regelmatig goed raak. Zes pros tituees, onder wie Chinese An nie en Magere Josje, lieten er tussen 1956 en 1963 het leven. Van een fascinatie voor moor den wil Slot niet echt spreken. ,,Het is eerder een volstrekt uit de hand gelopen zaak. Het be gon er mee dat ik alle in Am sterdam gepleegde moorden in de periode tussen 1980 en 1990 in kaan wilde brengen. Uitein delijk ben ik teruggegaan tot aan 1970." Slot wilde wel eens precies we ten hoe slecht en moorddadig die grote stad Amsterdam nu in werkelijkheid is. „In de media verschenen allerlei berichten over de enorme toename van moord en doodslag in de hoofd stad. In werkelijkheid was dat op geen enkele manier ook we- tenschappelijkonderbouwd." Bij de Amsterdamse politie werd hij aanvankelijk ook al weinig wijzer. Het databestand van ernstige misdrijven dateert daar pas vanaf 1993. Ook de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) bleek niet te be schikken over betrouwbare cij fers. Dus dook Slot zes jaar lang met zijn neus in de archieven. Op zoek naar moorden, nam hij in het Gemeentearchief alle kran ten vanaf 1970 door. Met die ge gevens in de hand kreeg hij ver volgens alle medewerking van de politie en inzage van dos siers. Slot grinnikt: „Zes jaar. Dat is net zo lang als de gemid delde gevangenisstraf voor moord of doodslag." Nu heeft hij de feiten precies op een rijtje. Tussen 1970 en 1996 waren er in Amsterdam exact 789 moordzaken, met in totaal 821 slachtoffers. Althans, dat zijn de officiële cijfers, want lang niet altijd wordt duidelijk of iemand wel echt het slachtof fer was van moord. En onder moord schaart hij gemakshalve dus ook doodslag, inbraak met dodelijk geweld of zware mis handeling de dood ten gevolge hebbend. Slot knoopte er meteen maar een flinke analyse aan vast. Hij onderzocht of het ging om li quidaties, zedendelicten, uit de hand gelopen burenruzies of moord in de huiselijke kring. Ook keek hij naar de daders en het soort wapen waarmee ze hun slachtoffers om zeep hiel pen. En omdat zijn eigen data bank inmiddels zoveel gegevens bevatte, verschafte een druk op de knop voldoende informatie om te beoordelen welke buur ten het meest moordlustig zijn. Zijn conclusie: .Amsterdam is de laatste jaren gevaarlijker dan Brussel, Londen en Berlijn. Af gezet naar het aantal inwoners is Amsterdam bijvoorbeeld twee keer zo moorddadig als Berlijn. In 1970 werden er in Amster dam nog tien moorden ge pleegd, in 1996 waren dat er vier keer zoveel en in 1997 zelfs 55. Ik voorspel dat in het jaar 2000 dat aantal zelfs boven de zestig zal komen." Vanuit een café blikt Slot over de Zeedijk, die tegenwoordig oogt als een dorpsstraat. „Acht keer werd hier een moord ge pleegd. Maar sinds de panden op de Zeedijk werden opge knapt, is dat nooit meer ge beurd. De sociale controle is te rug en de politie durft er weer te verschijnen. Dat zie je trouwens in heel Amsterdam. In buurten met veel achterstallig onder houd, is de misdaad het hoogst." Ook na het verschijnen van zijn wandelgids houdt de belang stelling van Slot voor moordza ken niet op. „Elke moord gaat in mijn databank. En als er op het lokale tv-station AT5 iets over moord is geweest, ga ik al tijd even tpr plekke kijken. Een soort sensatiezucht? Ach, niet meer dan bij de gemiddelde Nederlander. Waarom lezen mensen zoveel misdaadromans. Het gaat go.ed met ons en we willen toch spanning. Noem het een compensatie voor een do delijk saai leven." THEA VAN BEEK Eric Slot, Wandelingen door moorddadig Amsterdam. Uit geverij de Arbeiderspers; prijs: 34,90 gulden. Eric Slot met op de achtergrond het café 'De Haven van Texel', waar een meisje uit het raam werd gegooid. foto gpd Wolkenvelden Door de kou van de laatste dagen heeft augustus zijn voorsprong bij na helemaal verspeeld. Tot en met 20 augustus hadden we nog een graad voorsprong op de normale maandtemperatuur, nu is het maandgemiddelde afgetakeld tot circa 16,8 (De Bilt) en dat is een waarde die vrijwel overeenkomt met het veeljarig gemiddelde dat 16,7 bedraagt. De zomer als geheel staat nu op 16,3 graad. Dat is weliswaar gelijk aan normaal (16,2) maar door het gebrek aan zon neschijn en de vele regens zal bij menigeen terecht het idee heb ben postgevat dat de zomer van 1998 een slechte zomer is. Koeler was de zomer voor het laatst in 1988 toen het gemiddeld 15,8 graad werd. Vandaag bepalen wolkenvelden opnieuw het weerbeeld maar toch lijkt er iets meer ruimte voor zonneschijn dan gisteren. g Later op de dag worden de wolkenvelden weer wat uitvoeri- f? ger door een storing op het westelijk deel van de Noordzee, j Er zou dan ook wat (mot)regen kunnen vallen. De tempe raturen komen vanmiddag uit op 17 graden en er waait een zwakke tot matige wind uit het noorden tot noord westen. Morgen blijft het droog, af en toe schijnt de zon en de temperatuur stijgt tot rond 18 graden. Waaien doet het nauwelijks. Op maandag zijn er perioden met zon en stijgt de temperatuur tot boven de 20 graden. Daar na vallen er op dinsdag buien maar het is wel vrij warm. Het frontensysteem van een diepe oceaandepressie is de bet aan de buienactiviteit. Later in de week komen waar schijnlijk ook de fronten van een depressie, voortgekomen uit Hurricane Bonnie, aan bod. Larry Zilverberg voorzitter en enig lid van Stichting 06-Klachtenlijn Larry Zilverberg: „Een schandalige vorm van geldklopperij." foto united photos de boer ron pichel Hij noemt z'n organisatie de kleinste consumentenbelangenclub van Ne derland. Larry Zilverberg is voorzitter èn enig lid van de Stichting 06-Klach tenlijn. De Hoofddorper voert al sinds 1994 een eenzame strijd tegen de 06- exploitanten. 'In het belang van veel gedupeerden', is z'n overtuiging. Hij spreekt over 'een verborgen bel-ver- slaving'. „Het is een breed maat schappelijk probleem. Maar het wordt niet erkend, omdat mensen zich niet melden." Zilverberg richtte z'n stichting op uit onvrede over de onnodig lange wachttijden. Die maakten hem wit heet. „Het moeten luisteren als 06- beller naar muziekjes of ongevraagde informatie terwijl de teller doortikt, da's een schandalige vorm van geld klopperij. Als je bij de slager moet wachten, wordt het vlees toch ook niet duurder?!" .Allerlei organisaties bezondigden zich er aan, iedereen beklaagde zich er over, maar er gebeurde niets zegt Zilverberg, die de Consumentenbond, ouderenbonden, ministeries, politie ke partijen en redacties van dagbla den en televisiestations ging bestoken met informatie. Hij vindt dat z'n stichting baanbre kend werk heeft verricht. „De ogen zijn geopend, de mensen zijn wakker geschud, er is landelijk een discussie aangezwengeld." Zilverberg stelt te vreden vast dat toezicht en controle op exploitatie van 06-lijnen is verbe terd. „Er zijn gedragscodes opgesteld en er is door het ministerie van ver keer en waterstaat een organisatie (Onafhankelijke Post en Telecommu nicatie Autoriteit) in het leven geroe pen voor het toezicht." Het karwei van Zilverberg leek daar mee geklaard, maar hij had inmiddels z'n stichting een bredere doelstelling meegegeven. Hij vecht nu tegen de gevaren van 06-lijnen en voor erken ning van wat hij noemt de 06-versla ving. Zilverberg rekende er op met de uitkomsten van een onderzoek van het Edith Steincollege in Hengelo een ijzersterke troefkaart uit te spelen. „Uit dat onderzoek bleek dat veel scholieren regelmatig 06-lijnen bellen en dat kinderen zelfs afspraakjes maakten met volwassenen, met wie ze op een 06-lijn een gesprek hadden gevoerd. Een reactie van het ministe rie heb ik echter nooit gehad", aldus Zilverberg. Hij geeft aan dat er mede dankzij de Landelijk Werkgroep 06-gedupeerden wel een blokkeringsmogelijkheid is gekomen van 06-lijnen. „Dat nu het NummerplanT elefoondiensten wordt gewijzigd zodat bij blokkering van 0906-nummers ook automatisch be paalde nummers uit de 0800 worden geblokkeerd, is een primal11 zaak. Maar", klinkt het met stemv heffing, „erkenning van de verslav van 06-bellers is er nog steeds nie Zolang die uitblijft, is de eenzame strijd van Zilverberg nog niet tem de. Hij ijvert nu voor een wetensd pelijk onderzoek naar de verslavei werking van 06-lijnen. Daartoe he p hij contact opgenomen met unive j teiten. Zilverberg hoopt dat studei? met als hoofdvak verslavingszorg i scriptie over het onderwerp willen maken. En hij hoopt ooit subsidie ontvangen, want tot nu toe draait Stichting 06-Klachtenlijn geheel o;L portemonnee van Zilverberg. Het telefoonnummer van de Stidc ting 06-Klachtenlijn is 023 5625! Kenyase vrouwen willen afzonderlijk dezelfde man begraven Drie weken na de vernietigende bomaanslag in Kenya ligt het stoffelijk overschot van Vincent Kamau Nyoike nog steeds in een koelcel van begrafenisondernemer Lee. Pas na zijn tragische dood bleek dat hij jarenlang twee families had gehad en nu vechten zijn twee vrouwen een juridische strijd uit over de vraag waar Nyoike, die in dienst was van de Amerikaanse ambassade, begraven kan worden. De gevolgen van de aanslag in Nairobi blijken veel omvangrij ker dan menigeen had kunnen vermoeden. Weken later komen er stukje bij beetje nog iedere dag nieuwe tragedies boven wa ter. Het hebben van meer dan één echtgenote is in Kenya traditio neel toegestaan. Bij diverse stammen is het heel normaal dat als vrouw nummer één niet meer voldoet, de man een twee de, jongere dame erbij neemt. Soms wel tot tien toe. Traditie getrouw bouwt de man voor ie dere nieuwe vrouw een huis op zijn erf of elders op een aange kocht stuk land. De vrouwen le ven, vredig of ruziënd, naast el kaar en binnen dezelfde familie. Nu veel mannen in de stad wer ken is het eeuwenoude gebruik enigszins aangepast aan de nieuwe, dure facetten van het moderne bestaan. Bovendien pikken steeds minder vrouwen het om er een zogenaamde 'co- wife' (collega-echtgenote) bij te krijgen. Veel mannen trouwen daarom geen tweede of derde vrouw meer, maar nemen in de stad waar ze werken een vrien din. Op het platteland, hun ech te 'thuis', wonen hun vrouw en kinderen. Dat gaat goed totdat de man de traditionele drang die vriendin toch te trouwen, niet langer kan weerstaan en ook haar voor het altaar, de ambtenaar van de burgerlijke stand of een groep ouderen uit de eigen clan of stam sleurt. Er is nog niks aan de hand als de echtgenote thuis er geen lucht van krijgt. Maar dat is zel den het geval daar nieuwtjes zich hier of niet, als een razend vuurtje verspreiden. In de pers staan in geuren en kleuren ge vallen waarbij de bruiloft op het laatste nippertje man staat met nieuwe echtgenote al voor het altaar, de priester staat op het punt om de zegen te geven ruw wordt verstoord door mevrouw nummer één die haar man al tierend zijn vet geeft. Maar soms blijft het decennia lang een geheim, zoals bij Vin cent Nyoike. Hij trouwde in 1966 met Annah Ng'endo en kreeg met haar vijf kinderen. In 1980 trouwde hij met Josinda Katumba en ook met haar kreeg hij vijf kinderen. De ene familie woont in een buitenwijk van Nairobi, de andere in het bin nenland. Geen van beiden wis ten ze van eikaars bestaan af. Vincent wist zijn tijd op ingeni euze wijze tussen beide families te verdelen en ze steeds ver bij elkaar vandaan te houden. Tot hij op vrijdag 7 augustus omkwam bij de aanslag op de Amerikaanse ambassade. In eens doken er twee mevrouwen Nyoike op die het lichaam van hun man opeisten. Om het te begraven, om zijn bezit te erven en om aanspraak te kunnen 'Rust in vrede' staat er op een 'herdenkingsbord' bij de verwoeste Amerikaanse ambassade in Nairobi. Voor Vincent Kamau Nyoike gaat dat nog altijd niet op. Zijn stoffelijk overschot ligt nog steeds in de koelcel van een begrafenisondernemer. foto»ap nen. Nyoika's eerste vrouw Annah meende de meeste rechten te hebben en stapte naar haar man's clan die volgens de tradi tionele wetgeving van de Ki- kuyu-stam mag bepalen waar hij begraven moet worden. De clan besliste dat het in Nairobi diende te gebeuren. Maar twee de vrouw Josinda pikte dat niet, stapte naar de Hoge Raad en wist een rechterlijk bevel te be machtigen om de begrafenis te stoppen. Ook besliste de rechter dat de Amerikaanse ambassade eerste vrouw Annah geen geld mag uitkeren totdat het geschil is beslecht. De uitkomst van de rechtszaak zal in eerste instantie moeten bepalen wie van de twee wedu wen Vincent mag begraven. De een wil hem in Nairobi begra ven, de ander in zijn geboorte grond elders in het land. Een dergelijke kwestie is voor de vrouwen uit het oogpunt van traditie, van cruciaal belang. Het kunnen begraven van een echtgenoot betekent erkenning, aanzien en verschaft, volgens eeuwenoud bijgeloof, gemoeds rust. Geesten van doden in Ke nya kunnen namelijk nog jaren lang na hun verscheiden de na bestaanden blijven achtervol gen, treiteren en uiteindelijk compleet gek maken. Niet ver wonderlijk derhalve dat de rechter er nog niet uit is. FRANS VAN DEN HOUDT MENSELIJK] Slapen in het bed van een die tor? Zwemmen in een met mo zaïek versierd bad? De armla; toerist die niet op een paar ei ten kijkt en van avontuurlijke 'f kanties houdt: een rondreis n overnachtingen in villa's en p zen die toebehoorden aan de voormalige communistische! tator Nicolae Ceausescu nacht in een van Ceausescu'; trekjes zal tussen de zes- eni duizend gulden kosten, aldus 't HAI NICA, de commercieel d teur van de overheidsdienst d de huizen beheert. De reizen, clusief jachtpartijen en excui beginnen vermoedelijk dit na J Ceausescu, die in 1989 were executeerd tijdens de opstan gen het communisme, bezat heel Roemenië paleizen. De meeste daarvan staan in de b V van bossen, zodat hij zich koi 1 overgeven aan zijn grote pass 5 jagen. Een inwoner van Nijmegen hi de afgelopen maanden bij zei vijftien regiokorpsen van dep K tie geprobeerd telefoonsek?,} bedrijven met een 'strenge po tieman'. Hij vertelde op zoek L zijn,naar,een pplitieman inst li zwart leder die hem stevig on n handen zou willen nemen, mi het POLITIEMAGAZINE. De!s Ier liep tegen de lamp toen hi het Ansterdamse bureau War moesstraat een agent aan de kreeg die 'serieus' op zijn vra inging. Ze maakten de afspraf dat hij naar Nijmegen zou ka om de masochist 'heftig te c( geren'. Maar, inplaats van zij nieuwe vriend stonden ertwe Nijmeegse dienders bij hemi de stoep. Die maakten de om danige beller duidelijk dat de litie niet van dergelijke telefo tjes is gediend. De Nijmegen heeft beterschap beloofd. In verre zijn telefoontjes succes hadden en welke korpsen hij cies heeft benaderd, is niet b kend. Langs een van de populairste stranden van het zonovergoti CALIFORNIA is voor de eerst® keer een zwemmer door een haai in ondiep water aangeva De 16-jarige zwemmer werd i Stinson Beach, nabij San Fra g .cisco, in het zitvlak gebeten. Daarna is de zwaar toegetakel i jongeman naar een ziekenhui E de buurt overgebracht waarzi il toestand ernstig wordt genoei Woordvoerders voor het distrii bestuur noemden de zee in d omgeving van Stinson Beach 1 'belangrijk jachtgebied' voor haaien, die het daar vooral ge r munt hebben op hun belangri ste prooi, zeeleeuwen. Hetsti is voorlopig tot verboden gebi verklaard. Wat een miezerig mannetje ben ik toch. Wat een onwaarschijnlijk miezerig kereltje. Dat bleek gistermiddag maar weer. Ik ging mijn stukje bij de krant inleveren. En boven de deur van het redactielo kaal had iemand een bordje opgehangen. Opschrift: Verboden toegang voor onbevoegden. Ik aarzelde even. Kon ik hier wel bin nengaan? Ik heb nog nooit van mijn leven een gebied betreden dat ver- boeden was voor onbe voegden. No sir, not me. Nooit bevoegd geweest. In theaters durf ik alleen maar door deuren die voor het pu bliek verboden zijn, omdat ik weet dat aan de andere kant vo zo'n deur het toneel is. en als ik daar niet naar toe ga, gaat de i>oorstelling niet door. Krijg ik een boete. Zodoende. Een herinnering. Toen ik tien was, fietste ik van Den Bosch naar Tilburg om de wedstrijd Willem II- BW te zien. Een vriendje wist een gat in het hek. Konden we stiekem naar binnen zonder dat lullige kwartje te betalen. Heb ik gedaan. En de hele wedstrijd ben ik bang geweest. Dat een suppoost me op de schouder zou tikken: „Kom jij maar een mee jonge vriend, niet betaald hè.Twee keer drie kwartier in de rats gezeten. Dan moet je toch een onwaarschijnlijke lul- hannes zijn. Andere herinnering. Twintig jaar later. Dertig was is. Begin jaren zeventig. Na een voorstelling in het land reden we te rug met de bus. Ieinand had een stickie gedraaid. Om beurten een trekje. Behalve ik. Was verboden hè, marihuana. Mis schien was het ook wel niet verboden, ik wist het niet zeker. En als ik niet zeker weet of iets verboden is, ga ik er van uit dat het verboden is. Zekere voor het onze kere. En altijd met tivee woorden spreken. That's me, yes sir. Dat moet je toch een enorme... nou ja laat ik erover ophou den. Voor ik mezelf helemaal de put in praat. Schiet me nog iets te binnen. Twintig jaar later. Vijftig was ik. En met mijn vrouw - oppassende jongens vinden altijd wel een lief meisje - en met mijn vrouw dus in New York. Voor het eerst van mijn leven in de States. En daar zie ik op Broadway een aanplakbiljet van een voorstelling: 'Damned Yankees'. Hoofdrol: Jerry Lewis. Ik geloofde mijn ogen niet. Lewis, de held uit mijn jeugd - op de BW-linksbinnen Max van Beurden na, natuurlijk, want die speelde in het Nederlands elftal. Als ik bij de artiesteningang van het theater zou gaan staan, kon ik Jeny in levenden lijve zien!Misschien durfde ik hem wel aan spreken: ..Hi mister Lewis. How are you doing. I'm a colleague of yours. From the Netherlands. I'm a big Jam "Niet gedaan natuurlijk. Vond ik te kinderachtig en ik was weer te schijterig. En dan gisteren dat stomme borde: Ver boden toegang voor onbevoegden. Door een al te leuke redacteur opgehangen. En ik nog even denken of ik wel naar binnen zou gaan. Uiteindelijk toch gedaan. Moest mijn stukje inleveren hè. Zodoen de. Wat een miezerig mannetje ben ik toch. JOOST PRINSEN Het gasmasker komt terug op de Russische scholen. Het Rus sische ministerie van Onderwijs vindt dat scholieren slecht zijn voorbereid op oorlogssituaties en heeft daarom besloten hier voor een speciaal vak in het les rooster op te nemen. Het vak, waarbij de scholieren onder meer leren, hoe zij een gasmasker moeten gebruiken, werd in de tijd van de Sovjetu nie (1922-1991) al onderwezen. Toen heette het elementaire oorlogsvoorbereiding en stoom de het de Russische scholier klaar voor een oorlog met het kapitalistische westen. Na het uiteenvallen van de Sov jetunie vervingen de meeste scholen het vak door een min der militaristische variant. Deze leert de scholieren hoe ze in ex treme situaties moeten reagf ren. Volgens het ministerie v Onderwijs is echter te weinig plaats ingeruimd voor oorloj situaties. Het zal hiervoor onder meer een speciaal studieboek gaai 1! uitgeven. Hoewel het vak nu leen nog aanbevolen wordt, de algemene verwachting da het binnen korte tijd verplid zal worden op alle middelbar scholen. Het ministerie van Defensie 1 heeft het besluit verwelkonu c Het ziet zich geconfronteerd met een snel toenemend aair dienstweigeraars en wellicht5 kan dit vak daar een remmeijs werking op hebben.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2