Sport Zusjes Williams: geen angst, geen twijfel De loting Onlangs raakte een lijstje in het nieuws, opgesteld door het ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschappen, met daarop het puikje van culturele en sportieve evenementen waar van ook in de volgende eeuw uitzending op her open net ge waarborgd moet blijven. Gezegd moet worden: daarbij zijn de ambtenaren niet over één nacht ijs gegaan. De komende jaren volstaan een deugdelijk tv-toestel en de jaar lijkse donatie van het kijk- en luistergeld om niets te hoeven missen. Nou ja, bijna niets. De kanaalplussen en sportze- vens kunnen het 'shaken'. Mochten wij het nog beleven dat PSV de finale van de Champions League haalt, dan hoeven wij voor het live-televisieverslag niet extra te betalen. Geen gedoe met decoders, pincodes en credit cards, gewóón op de buis. Of - om een reëler voorbeeld te geven - als de eerste man op Mars landt: van iedereen, voor ieder een. In mediakringen spreekt men al met ontzag over De Lijst als het over dit lijstje gaat. De Elfstedentocht staat erop. De TT. Wimbledon. EK's en WfCs schaatsen. Olympische Spelen. Voetbalinterlands. Het nieuw jaarsconcert. Bonanza. Europa Cup. Tour de France. De vier daagse. Pipo de Clown. Konin ginnedag. De A mei-herdenking. Daktari. Toon Hermans. Het hu welijk van Willem-Alexander. Sesamstraat. Volleybal. Q&Q. De WK-finale. Korfbal in Ahoy. Kortom, bijna alles. Wat er niet op staat en waar ik de ambtenaren op wil wijzen is Spel Zonder Grenzen. Vooral voor de onderdelen met groene zeep, alsook voorde presentatie hiervan door Regine Clauwaert en Jan Theijs wil ik een lans bre ken, maar dit terzijde. Het Eurovisiesongfestival staat weer wél op de lijst. Gelukkig maar. God verhoede dat wij hiervan verstoken zou den blijven. Vooral het tellen der punten is een onmisbaar jaar lijks televisiehoogtepunt. Dat gezang kan mij gestolen worden, het gaat om de loterij aan het eind. Leuker dan het Songfestival zelf is de puntentel ling van het Songfestival. Altijd gaat wel iets mis. Ook de Champions League staat prominent op de ambtelijke lijst van beschermde culturele en sportieve evenementen. Hiervoor gelclt sinds donderdag net als voor het Songfestival, dat de loting van de Champions League weergalozer is dan de Champion'* leaglte <7/ Sublieme televisie! Ajax lootte Croatia Zagreb, Olympiakos Piraeus en FC Porto als tegenstanders. Maar de UEFA-computer zag kans niettegenstaande deze on loochenbare feiten het Noorse Rosenborg BK als eerste tegen stander van Ajax op een kaart in beeld te brengen. Hilarisch gelach in de zaal: ook van de andere wedstrijden die volgens de computer gespeeld moesten worden, deugde niets. Schaamrood op de kaken van de UEFA-bonzen. De computer counterde ijzer- sterk. Nu startte Ajax met een thuiswedstrijd tegen Bröndby. Tumult nu in de zaal. Verhitte Noren. In Trondheim was de kaartverkoop voorde wedstrijd tegen Ajax al begonnen. De UEFA-heren smeekten om geduld. Op cle derde uitdraai was Ajax zonder opgaaf van reden ver vangen cloor NAC en de Denen doorAlania Vladikavkaz. Achter in de zaal braken schermutselin gen uit. Bloedneuzen. Traangas. Een huilende secretaris van Spartak Moskou. Nog net zagen we een glimp van de bereden politie die de complete besturen van Galatasaray en Sturm Graz uit elkaar probeerde te houden, toen de UEFA-computer geheel op hol sloeg. Rapid Wien-Qüick Boys lazen wij nu... en Sigma Olomouc-Cambuur... en volgens versie vijf moest de arme Berg kamp helemaal naar Kiev. Spijtig genoeg werd toen abrupt de beeldverbinding met Monte Carlo verbroken. Wel hoorden we op de valreep nog een paar ijselijke kreten. Naar overleven den wordt nog gezocht. Vraag cum OCW: kan de loting van de Champions League per onmiddellijk ook op De Lijst worden geplaatst? Frank Snoeks is verslagge- Sport „Serena wordt extreem goed, groots. Beter dan Venus." „Venus is momenteel de snelste speelster van allemaal en kan overal vandaan winners slaan." foto rtr :i 'De enige voor wie er meer kaartjes worden 'verkocht dan voor Venus en Serena is André Agassi', is de stellige overtuiging van Richard Williams. Zijn dochters zijn 'hot' in tennisland. ;n dat wordt alleen maar rger komende jaren, dat weet Richard Williams I zeker. Richard Williams weet namelijk alles zeker. Martina Hingis heeft 'gewoon te korte pootjes' om de aanval van zijn atletische El lochters op de troon van a het vrouwentennis af te slaan, en de rest van de aanstormende "|ennistieners...'ach, ik zie niets of niemand die ze kan afstoppen om de nummers één en twee van de wereld te worden.' Richard Williams was volgens sommige verha len constructiewerker. In andere verhalen duikt op dat hij een beveiligingsbedrijfje had. Nu doet hij, naar het schijnt, iets met kansarme, zwarte jongeren. Dat kan hij doen omdat er te genwoordig op het elf hectare metende land goed in het chique Palm Beach Gardens in zonnig Florida toch geld genoeg binnenkomt dankzij de tennissende zusjes. Naar verluidt ligt er alleen al met Reebok een contract van 24 miljoen gulden. Maar wat Richard Williams nou precies heeft gedaan en doet, dat verschilt per verhaal dat over hem verschijnt. Eén ding is wel zeker: Richard Williams is de vader en de 'kneder' van Venus (18) en Serena (17) en ze komen uit een overwegend zwarte wijk van Los Angeles, het getto Compton, smeltkroes van Afro-Amerikanen en Latino's. Daar leerden de meiden Williams op twee droevig slechte openbare tennisbanen midden in de achterbuurt tennissen; betonbanen met gaten en kuilen erin en netten die te laag han gen en waar knollen van gaten inzitten. Ooit, zo duikt in ieder verhaal op, hebben de zussen wel eens moeten vluchten toen rivaliserende jeugdbendes op elkaar begonnen te schieten. Of het waar is, is niet te controleren, maar voor de verhalen is het in ieder geval mooi en Richard Williams doet er zijn voordeel mee. „Daarom zijn mijn dochters voor niets en nie mand bang op de baan", vertelt hij steevast. Onbeschoft In het wereldje wordt hun houding eerder als hautain en tamelijk onbeschoft gezien. Dat vindt Richard Williams, overtuigd Jehova Ge tuige, onzin. Zijn dochters zijn hartstikke aar dig voor iedereen, alleen zijn ze voor niemand bang. Daarom lopen ze altijd met hun hoofd omhoog en de atletische schouders breeduit. Dat vrijwel iedereen in het vrouwencircuit hun houding anders interpreteert dan lief en aardig, dat is dan jammer voor iedereen, vindt Richard Williams. Miriam Oremans heeft daar ook zo haar ei gen ideeën over. In de kleedkamer van Wim bledon nam ze dit jaar met enkele collega's wat slagen door en daarbij tikte ze per ongeluk de passerende Venus Williams tegen de schouder. Die maakte daar een geweldige heisa van tegen Oremans. „Je sloeg me niet per ongeluk, want volgende keer doe je het weer", snauwde Willi ams de verbouwereerde, goedmoedige Bra bantse toe. Vader Williams vindt het allemaal onzinver halen. Angst bij de anderen, vermoedt hij. En het gebrek aan angst, dat is juist hun grootste kracht. „De grootste tegenstand op dit moment is dat ze zelfs wat té zelfverzekerd zijn. Kijk, met angst en twijfel zul je nooit succesvol zijn. Zij hebben geen angst en ze hebben geen twij fels. Dat is ook wat mij zo'n geweldig gevoel geeft. Iedere keer als ik ze op de baan zie, la chen ze, en dan weet ik dat ik mijn werk goed heb gedaan." Naast twee in de top tennissende dochters, die hij zelf heeft opgeleid, heeft pa Williams dus nog iets waar niemand om heen kan: hij heeft een geweldig grote mond. Zijn dochters worden 'absoluut de nieuwe leidsters van het vrouwentennis'. En als hij de Amerikaanse ten- nisjeugd op mocht leiden en het budget van de bond mocht gebruiken, 'dan zou de Ameri kaanse jeugd alle plaatsen in de top honderd van de juniorenwereldranglijst bezetten. En zouden we de plaatsen vanaf 101 aan de ande re landen overlaten.' Richard Williams met zijn dochter Venus. De basis daarvoor zou snelheid moeten zijn, vindt de selfmade trainer Williams, want ten nissers zijn veel te traag. En het geld zou moe ten worden uitgegeven aan de juiste mensen, aan de kinderen die echt moeten vechten voor een beter bestaan. „We hebben in Amerika de technische middelen en de kennis. Alleen de honger is niet voldoende omdat het geld wordt uitgegeven in buurten waar de kinderen het niet nodig hebben. Die kinderen zijn per defi nitie niet hongerig." Geef hem het geld en hij haalt uit de zwarte wijken van de Verenigde Staten kinderen 'die nog veel beter zijn dan Ve nus en Serena'. Wel tien keer beter. Snelheid Hij zou vooral werken aan die snelheid. „De kinderen van nu zijn te langzaam. Haal de snel heid van Sanchez en Chang eens weg en ze zouden ergens rond plaats honderd op de ranglijsten staan. Dat zegt genoeg. We moeten kinderen snelheid aanleren. Venus en Serena kunnen een off-day hebben, maar dan hebben ze nog altijd zoveel snelheid in huis, dat ze de andere meiden dwingen om zo scherp te spe len, dat ze missers slaan." Het is dat zijn dochters stormenderhand de wereldranglijst binnen denderen, anders was Richard Williams allang als een opportunist met een veel te grote waffel afgeserveerd en daarna doodgezwegen. Maar nu niet. Nu zijn dochters de nummers vijf en negentien van de wereldranglijst zijn, wordt hij min of meer be schouwd als de nieuwe Nick Bollettieri, een nieuwe tennisgoeroe met zijn eigen wijsheden en wijze lessen. Bijvoorbeeld ook deze wijsheid, geventileerd nadat André Agassi's coach Brad Gilbert vorige zomer had gezegd dat hij wel met Venus zou willen werken en dat de atlete dan binnen mum van tijd door niemand meer te verslaan zou zijn. Het was kort voordat Venus de US Open-finale met 6-0 en 6-4 van Martina Hingis verloor. „Iedereen die een coach nodig heeft is een idioot", was Richard Williams' antwoord. „In de Verenigde Staten leren we om onafhan kelijk te zijn. Wij leren Venus en Serena dat ze zelf de beste coach zijn die ze kunnen hebben. Ik ben met ze begonnen toen ze vier jaar oud waren. Ze zijn nu pakweg twaalf, dertien jaar met tennis bezig. Als de mensen je twaalf jaar hebben gezegd wat je moet doen, waarom zou je dan zelf niet weten wat je moet doen. Dan moet je de verantwoording niet bij een ander neerleggen, dan moet je het zelf doen. Dus ik zal nooit ofte nimmer een coach voor ze hu ren. Dan zou ik toegeven dat ze 'zelf niet slim en wijs genoeg zijn. En als ze het niet voldoen de zou snappen, dan zou Venus vorig jaar nooit de finale van de US Open hebben gehaald." Onafhankelijk Toen Venus Williams vorig jaar de finale van de US Open speelde, gaf pa Williams thuis een cli nic aan kansarme kinderen. Hij heeft geen zin om als aanhangsel in een spelersbox te gaan zitten en bovendien houdt hij beide benen lie ver aan de grond dan te vliegen. Daarom was hij nog nooit op Wimbledon of Roland Garros. Voor die afwezigheid hanteert hij weer zo zijn eigen theorieën. „Misschien zou het voor de fa milie wel goed zijn als ik er zou zijn, maar er wordt teveel gedaan voor onze kinderen. Hier in Amerika worden ze naar school gebracht, er wordt voor ze gekookt, alles wordt voor ze ge daan. Maar waarom? Omdat we zoveel voor onze kinderen willen doen, dat ze niet dezelfde problemen tegenkomen als wij hebben gehad. Maar als ze de eerste ronde van Wimbledon hebben verloren, betekent dat niet dat ze de volgende keer weer de eerste ronde zullen ver liezen. Dan is er gewoon een wedstrijd verlo ren, klaar. Wat ik ze leer, is om onafhankelijk te zijn. Ze moeten het zelf doen. Ik ga per jaar naar drie toernooien, meer niet. Als ze op al die andere toernooien steeds iemand nodig heb ben, kunnen ze beter stoppen." Moeder Oracene reist wel altijd mee, maar die is er voor de huishouding, het onderwijs en de gewone opvoeding. „Bovendien heb ik ze op zo'n punt gebracht, dat ze mij niet langer nodig hebben", vindt Richard Williams. „Ik was tij dens de US Open-finale thuis met kinderen aan het werk die mij harder nodig hadden. Kin deren die opgevoed en opgeleid moeten wor den. Die kon ik naar de kerk brengen en hel pen. Dat was belangrijker dan er in New York bij zijn." Hij heeft weliswaar een grote mond, maar toch heeft Richard Williams het allemaal wel slim bekeken. Er zijn vijf Williams-meiden, die allemaal heel behoorlijk met een tennisracket uit de voeten kunnen. Maar Venus en Serena - de jongste twee - zijn wat beter dan de rest. Bo vendien zijn die twee het meest atletisch ge bouwd. Toen Richard Williams een matige ten- nister op tv ooit een vette chèque in ontvangst zag nemen, besloot hij dat zijn dochters dat ook konden presteren en pakte hij de coaching serieus op. Bovendien snapte hij wel dat er meer kennis nodig was om een begin te maken, dan alleen zijn tenniskennis. Hij huurde Rick Macci in, de ex-coach van Jennifer Capriati, het wonderkind dat al jong struikelde over drank en dope. Macci zag in het begin niks in de zussen. „Totdat Venus na een training op haar handen naar het toilet liep en dat trucje besloot met een paar salto's. Ze was twaalf." Ik heb de vrouwelijke Michael Jordan onder handen, moet Macci toen hebben geroepen. Macci mocht vier jaar kneden aan het krachtspel van de zussen, totdat Richard Williams in 1995 de touwtjes zelf weer in handen wilde hebben. Contract Pa Williams speelde het allemaal wel zo handig dat Venus dankzij Reebok al miljonair was nog voordat ze haar eerste bal in het profcircuit had geslagen. Inmiddels sloeg Serena met een con tract van Puma een andere vette slag. Thuis op het landgoed staat naast de Rolls Royce een gammele Chevrolet uit '69. „Die blijft daar staan, zodat iedereen altijd weet dat ik deel blijf uitmaken van waar ik vandaan kom. Want je mag nooit vergeten waar je vandaan komt", is ook al zo'n wijsheid. Een andere stellige overtuiging van Richard Williams, lijkt een overtuiging met een bijbe doeling. „Serena wordt extreem goed, groots. Beter dan Venus", beweert hij al een tijd. „Ve nus is momenteel de snelste speelster van alle maal en kan overal vandaan winners slaan, zoals niemand dat kan. En ze heeft die geweldi ge service, waarmee ze dit jaar op Wimbledon dat wereldrecord van 200 kilometer per uur sloeg en die over een jaar helemaal ongelooflijk zal zijn. Maar Serena slaat hoeken die niemand kan slaan, zoiets als Monica Seles deed in haar beste jaren." Het lijkt wel een manier om zijn dochters el kaar te laten opjagen. De competitie om beter te zijn dan zuslief eindigt dan vanzelf in de twee bovenste plaatsen van de wereldranglijst. Maar dat heeft Richard Williams er niet bij ge- zcgd. lui

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21