^litiebureau Alphen al te klein 'Mijn eigen Regenboog dient als sluitpost' Nieuwkoop wil meebetalen aan reddingsplan De Olm Vonen in stallen ;aat aan banden n Hazerswoude Rijn Veenstreek Kruis op kerk 'ERDAG 29 AUGUSTUS 1998 4 istallatie regionale programmaraad cjo^ De gemeenten Alkemade, Bodegraven, Boskoop, Ja- bswoude, Liemeer, Nieuwkoop, Rijnwoude en Ter Aar stellen zamenlijk een programmaraad voor de kabel in. Deze raad Iviseert de kabelexploitant NV Casema over de samenstelling nhet radio- en televisieprogrammapakket. Deze kabeladvies- ad Plassengebied en Rijnstreek bestaat uit een vertegenwoor- v ger uit elke gemeente. De installatie heeft plaats op dinsdag 29 ptember in het gemeentehuis van Rijnwoude. jWQUDEDe gemeente Rijnwoude heeft vorig jaar ruim een |f miljoen gulden overgehouden. Dat blijkt uit de gemeentere- ing van 1997. B en W beraden zich nog over de besteding het bedrag. ierstichting Alkemade viert jubileum ;made De werkgroep Nierstichting Alkemade bestaat twintig De stichting viert dit maandagavond met een bijeenkomst Zorgcentrum Jacobus in Oude Wetering. De vrijwilligers staan pn n in het zonnetje. Mevrouw Sj. van der Meer-Spruit is de tyidlegger van de Alkemadese werkgroep. Zij kwam 21 jaar ge- op de huishoudbeurs in de RAI in contact met de landelij- Nierstichting die in 1968 werd opgericht. Een jaar later werd werkgroep Alkemade in het leven geroepen. In de afgelopen ntig jaar steeg de bijdrage voor nierpatiënten in Alkemade i32 cent per inwoner naai" 1,46 gulden. Behalve collectes or- niseert de werkgroep ook fietstochten, braderieën, en voor de htingsavonden. - 111 13: ijnwoude houdt half miljoen over eiligheidscertificaat Toplock HBRUGGEToplock Inbraakpreventie heeft het BORG-certifi- it voor 1998 behaald. Het acht maanden jonge bedrijf aan de jrrenkroos in Woubrugge is hiermee één van de weinige be- jven in Zuid-Holland die aan de strenge kwaliteitseisen van stichting BORG voldoet. Deze onafhankelijke stichting is op- icht door de gezamenlijke verzekeraars, de branche-organi- ie en de overheid. Deze stichting controleert de bedrijven die [certificaat bezitten voortdurend op kennis, opleidingsni- kwaliteit en deskundigheid. holieren zetten hardrijders aan kant m den rijn Met behulp van scholieren van basisschool Spectrum heeft de politie gisteren ongeveer zeventig hard- lers op de President Kennedylaan aan de kant gezet. De actie, het kader van het project 'Wij gaan weer naar school' was be eld als waarschuwing. De automobilisten die staande werden ïouden, krijgen geen bekeuring. Ook nette rijders werden tot ippen gemaand. Zij ontvingen van de scholieren een compli- ït voor hun rijgedrag. De hoogst gemeten snelheden bedroe- 80 kilometer per uur de President Kennedylaan ter hoogte de Saffierstraat en 70 kilometer per uur ter hoogte van de testein. De politie was tevreden over de actie, i lieke wijze de doelgroep weet te bereiken. '1-5356417. plv.-< nieuwkoop saskia buitelaar Besloot de Nieuwkoopse ge meenteraad dit voorjaar nog tot de slo'op van De Olm, inmiddels is de gemeente bereid mee te betalen aan een reddingsplan voor de monumentale hoeve aan de Nieuwveenseweg. Wet houder P. Groen zegt bereid te zijn een deel van de kosten te betalen. ,,Als de initiatiefgroep bij voorbeeld met een plan voor verplaatsing komt dat 250.000 gulden kost, waarvan pakweg twee ton door fondsen bijeen wordt gebracht, ben ik bereid mijn nek uit te steken voor het resterende bedrag", zegt hij. Ook de politiek lijkt welwillend te staan tegenover een gemeen telijke bijdrage. Vóór de zomer, toen de gemeente de kosten voor verplaatsing nog op ruim 600.000 gulden raamde, vond Nieuwkoop het niet de moeite waard om geld voor De Olm uit te trekken. Vrijwel niemand bekommer de zich toen om de oude hoeve. F. Paymans, WD-fractievoorzit- lid de oud ade» Na tien maanden van afwezigheid heeft de Sint Bavokerk in Oud Ade weer een kruis. Een grote hijskraan kwam eraan te pas om het 250 kilo grote gevaarte op de 35 meter hoge kerk te krijgen. Het kruis is de afgelopen maanden gerestaureerd. De opknapbeurt was nodig omdat het nog maar met twee in plaats van vier veren aan de toren vast stond. De andere twee veren waren doorgeroest, waardoor het kruis scheef hing. Het gerestaureerde kruis moet er weer voor 25 tot 30 jaar tegenaan kunnen. FOTO HIELCO KUIPERS Grondgebied, vraagt zich nog steeds af of De Olm het behou den waard is. ,,Ik twijfel eraan of het van grote cultuur-histori sche waarde is. Tot deze zomer NK jeu de boules bij Les Boules Fleuries Op het terrein van jeu de bou- les-vereniging Les Boules Fleuries in Lisse wordt zondag 6 september het Nederlands kampioenschap tête-è-tête ge speeld. Dit is de spelvorm waar in spelers het individueel tegen elkaar opnemen. De wedstrij den op het sportpark Ter Spec- ke aan de Spekkelaan beginnen om 11.00 uur. is het gebouwtje nooit iemand opgevallen. Volgens mij is het nog geen honderd jaar oud." Desondanks vindt de WD het prima om de hoeve te behou den, al dan niet op het terrein, mits bedrijven en fondsen het grootste gedeelte van het beno digde geld opbrengen. Maar daar voorziet wethou der Groen een probleem. Hij heeft van de initiatiefgroep die De Olm wil behouden nog niets gehoord over mogelijke spon sors. Terwijl de groep onlangs wel een suggestie indiende bij het gemeentebestuur om van de hoeve een paviljoen te ma ken in het aan te leggen bedrij vengebied. „Geen gelukkige op lossing", zegt Groen, omdat Nieuwkoop bijzonder krap zit in grond voor industriegebied. Dat was ook voor andere poli tieke partijen destijds een be langrijk argument om De Olm te slopen. De Middenpartij Nieuwkoop (MPN), die ook voor sloop stemde, was niet fa liekant tegen behoud van de boerderij, laat commissielid H. Brouwer weten. Als het maar niet te duur is en geen vertra ging oplevert voor de verkoop van de grond. Die voorwaarden houdt de MPN overeind, maar verder zijn ook zij overstag. Brouwer denkt dat het gebouw tje op het Reghthuysplein niet drie jaar een nieuw dorpsplein komt, is er plek genoeg voor een expositieruimte of zoiets." Ook fractievoorzitter en com missielid J. Roos van de combi natie PvdA/GroenLinks gunt De Olm nog een kans. Ruim zes ton vond de partij dit voorjaar te veel geld, maar als het voor minder dan 100.000 gulden kan, staat de fractie erachter. Hij wil niet stellen dat het raadsbesluit destijds overhaast is genomen. „Op basis van de feiten die toen op tafel lagen, konden we niet anders dan slopen", zegt Roos. „Pas daarna kwamen de monu mentenstatus en de plannen van de initiatiefgroep in beeld." Wethouder Groen gaat bin nenkort met de initiatiefgroep en de provincie bespreken hoe het verder moet met De Olm. Het liefst verplaatst hij het ge bouw, eventueel met geld van de gemeente. Groen verwacht niet dat de boerderij binnenkort een definitieve monumenten status krijgt, alhoewel dat voor Nieuwkoop een financieel gun stige oplossing zou zijn. Dan draait immers niet de gemeen te, maar het rijk voor de kosten op. Bezwaarprocedures kunnen een besluit daarover echter nog jaren rekken. ap onderkomen in centrum volgens CDA 'er 'een doodgeboren kindje' :hts enkele maanden na de opening blijkt het politie- eau in het centrum van Alphen aan den Rijn te klein, overleg met de gemeente is de politie inmiddels op k naar een oplossing. Rijn wil zo veel mogelijk dien sten in dat servicecentrum van de overheid (SCO) onderbren- is groot dat het politie- gen. Districtschef W. Weyn- uiteindelijk onderdak schenk van de politie Rijn- en n het nieuwe stad Aarlanden zei deze week dat hij irenjhuis. Alphen aan den de wens had om een bureau in iert minkhorst het nieuwe stadhuis te openen. Burgemeester N. Schoof vul de hem toen aan door te zeggen dat er in elk geval een balie van de politie in het nieuwe gebouw komt. Daarbij is er veel ruimte voor een volledig politiebureau. Het nieuwe stadhuis, waarvan de bouw in 1999 begint, wordt groter dan nodig is; de overblij vende ruimtes verhuurt de ge meente. Het nieuwe stadhuis op het St. Jorisplein wordt begin volgende eeuw in gebruik geno- Het ruimtegebrek openbaar de zich gauw in het wijkbureau aan de Wilhelminalaan. Dë po litie van het district Rijn- en Aarlanden opende een neven vestiging op de Hoge Zijde om dichter bij de inwoners te staan en hun betere dienstverlening te geven. Het hoofdbureau staat vlakbij het ziekenhuis. Politici kaartten de krappe behuizing eerder deze week aan, tijdens de bespreking van het beleidsplan van het politie korps Hollands Midden. „Het nieuwe bureau is een doodge boren kindje", zei CDA-fractie- voorzitter J. Voogd. „Het rende ment ligt ver onder de maat en dat komt door de behuizing." Raadslid Vrij zei dat er niet eens een bord met 'politiebu reau' aan de muur hangt. Dat betekent dat als er geen politie auto's voor de deur staan, men sen niet weten waar ze terecht moeten. Schoof heeft beloofd dat uit te zoeken. De gemeente en de politie overleggen met elkaar over een oplossing van de ruimtenood. Weynschenk: „We gaan in ge sprek over extra vierkante me ters". Mogelijkheden zijn uit breiding van het pand of elders extra ruimte huren. Hoogmade nog tot Kerstmis opgezadeld met halve brug De reparatie van de Hoogma- dese brug neemt nog enkele maanden in beslag. De duur van de herstelwerkzaamheden hangt af van het weer. Wet houder C. Vink hoopt dat de brug voor kerst gereed is. De kosten van de reparatie over stijgen de 330.000 gulden ruimschoots. De leden van de commissie openbare werken steunen het voorstel van bur gemeester en wethouders om de brug grondig op te knap pen. Voor 330.000 gulden kan al leen het hoogst noodzakelijke worden gerepareerd, meldde Vink eerder deze week tijdens de commissievergadering. In het besloten gedeelte van de bijeenkomst gaven de com missieleden te kennen dat zij voor de volledige opknapbeurt kozen. „Anders moet je na een paar jaar weer aan de slag", zegt Vink. Wat het herstel kost, wil Vink niet zeggen omdat de klus nog niet volledig is aanbe steed. „Het wordt in elk geval beduidend meer dan 330.000 gulden." Dit bedrag is al bijna een vervijfvoudiging van het bedrag waar de gemeente aan vankelijk vanuit ging, toen de brug eind juni kapotging. Toen scheurde een contrage wicht van één van de brugde- len. Uit onderzoek blijkt dat het andere contragewicht moet worden verzwaard om te voor komen dat dat ook scheurt. Daarbij moeten de elektromo tor, de remmen, de tandwiel kasten en de kleppen in het wegdek worden vervangen. Ook blijkt versteviging van de kelder en de balken noodzake lijk, moet er nieuw wegdek ko men en de brug worden ge zandstraald. Het verkeer en de scheepsvaart ondervinden weihig hinder van de opknap beurt, aangezien de brughelf- ten één voor één worden aan gepakt. De gemeente doet geen on derzoek naar de aansprakelijk heid voor het achterstallig on derhoud. Het onderhoudscon tract met de leverancier van de brug, waarvan overigens nog onduidelijk is of dit Hollandia was, was summier. Inge- nieursbureau Zuid-Holland had de brug de afgelopen ja ren in onderhoud, maar ook die partij maakt Vink geen ver wijten. Vink: „We gaan op de zelfde voet verder met dit be drijf. Maar eerst gaan we de brug maar eens repareren." Woubrugse restaurateur Fred Bulk schaaft boten van concurrenten glad woubrugge. gemeente Rijnwoude legt verbouwing van stallen en ïuren tot woningen in Ha- 5 rswoude-Rijndijk aan ban- Slechts bij hoge uitzonde- rfï g willen B en W het wonen voormalige agrarische ge wen nog toestaan. Dat is daarmee een monumen- of karakteristiek gebouw ii blijven behouden. Dat jkt uit een voorstel aan de meenteraad. Veel boeren langs de Rijn- k zijn de afgelopen jaren rtrokken naar de ruilverka- lingsgebieden. Met de an rijksweg 11 bleef er mers maar weinig land tus- de Rijndijk en de weg over een veehouderij te kunnen uden. Als gevolg daarvan werden de bedrijfswoningen evenals de stallen en andere schuren overbodig. Om leegstand van de gebou wen te voorkómen, was het tot nu toe mogelijk om er een aan de agrarische sector verwant bedrijf te vestigen, er een kan toor of een woning van te ma ken. Daarmee schiep de ge meente een precedent. Hoe wel Rijnwoude weinig wonin gen mag bouwen, heeft ze drie keer moeten toestaan dat een stal werd omgebouwd tot wo ning. In het nieuwe bestemmings plan Tussen Rijn en Rijksweg dat de gemeente aan het voor bereiden is, gaat dat niet meer zo gemakkelijk. Volgende week dinsdag buigt de com missie ruimtelijke ordening zich over het voorstel van bur- gerheester en wethouders. CORRIERE BELLA SERA _2ci-^ïi>£zmim Sandra Groen maakte een tour op de motor door Italië. Fred Bulk zit met een dilemma. Als de Woubrugse restaurateur van Regenbogen zijn eigen boot zo goed prepareert dat hij vol gende week Nederlands kam pioen wordt, kost hem dat klan ten. Want ook zijn sportieve concurrenten laten hun acht meter lange ranke zeilboten op zijn werf aan het Weteringpad nakijken en zonodig bijvijlen. En zij zouden het Bulk kwalijk nemen, als hij zijn eigen Regen boog 50 gladder zou strijken dan de rest. Vaste klanten weten overi gens dat de 48-jarige restaura teur zijn eigen boot nooit een voorkeursbehandeling zou ge ven. „Het werkt juist anders om", zegt Bulk tijdens een kof fiepauze in het kantoortje te genover de loods. „Mijn eigen boot dient als sluitpost. Daarom ben ik de 50 (bouwjaar 1929) nu nog aan het opknappen, terwijl hij al lang en breed in het water had moeten liggen. Mijn voor bereiding op het nationale kam pioenschap valt deze zomer in het water." Dat komt omdat restaurateur Bulk het dit jaar drukker heeft gehad dan ooit. Alle Regenbo gen, de 'oude dame' onder de zeilboten, moeten namelijk aan een nieuwë standaard voldoen om in wedstrijden te mogen uitkomen. Na een basiskeuring bleek dat vrijwel alle 75 wed- strijdboten in de loop der jaren ongeoorloofde aanpassingen hadden ondergaan. Werk aan de winkel dus voor Bulk en de twee andere Regenboog-restau rateurs die Nederland rijk is. Tot overmaat van ramp werd één van hen, Jan Juffermans uit Fred Bulk: „Mijn voorbereiding op Oegstgeest, ziek. FJoewel Bulk het al druk genoeg had, kreeg hij ook klanten van Juffermans op zijn werf. Bulk („Het was van de zomer niet aan te sjouwen") schat het aantal Regenbogen dat hij dit jaar onder handen heeft genomen op vijftien. Alle maal moesten zij op tijd klaar zijn voor het NK van 3 tot en met 6 september op de Braas- sem. Want iedere zichzelf res pecterende wedstrijdzeiler wil erbij zijn. De eindsprint die de Wou brugse restaurateur inzette, liep in twee gevallen niet goed af. Tot hun teleurstelling kregen de eigenaren ondanks reparaties in de Woubrugse loods niet de fel begeerde meetbrief van het Ko ninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV). „Deze zeilers hebben te laat actie onderno men. Het kost mij tachtig uur om die Regenbogen nog in orde te krijgen. Toch had ik in één geval geen problemen ver wacht. Die boot zag er keurig uit, maar haalde het bij lange na niet. De afwijking bedroeg nog elf millimeter. Voor één van de gedupeerden liep het overigens nog goed af, want hij mag de Regenboog van een verhinder de wedstrijdzeiler lenen." Niemand overigens die Bulk iets kwalijk neemt. Zij hebben vorig jaar immers met zijn allen de standaard opgesteld. Zeilers die hun boot van allerlei dure snufjes hadden voorzien, moes ten soms voor vijftienduizend gulden aan hun boten laten ver spijkeren om in aanmerking te komen van de meetbrief. Me ters van het KNWV bepalen door middel van een rondgang langs de werven of alle boten binnen de termen blijven. „Een Regenboog moet in deze mal passen", zegt Bulk, terwijl hij op een stellage in de loods wijst. Tijdens zo'n keuring zijn altijd twee meters aanwezig. Zelf kan ik ook nog een handje helpen, al probeer ik nooit om een me ter te bedottem Frauderen loont niet in deze branche. Je kunt je boterham maar één keer verdie- Want net als zijn collega-zei- Iers heeft Bulk sportiviteit hoog in het vaandel. Nu de materiaal- verschillen door de aange scherpte eisen te verwaarlozen zijn, verwacht Bulk dat hel NK spannender wordt dan voor heen. „Al blijven de toppers vooraan varen. Maar hun voor sprong op de rest zal niet gauw meer vele minuten bedragen. Alleen het aantal deelnemers is kleiner dan vorig jaar. Toen be stond de vloot uit 34 Regenbo gen, nu houd ik het op 22. Ik kan me niet voorstellen dat het KNWV zeilers die te laat maat regelen hebben getroffen dis pensatie verleent. Dat zouden de deelnemers die dure aanpas singen hebben bekostigd zeker niet pikken. Als je een dispensa- tiemaat hebt, kun je het wel schudden. De marges zijn na melijk smal. Met een afwijking van meer dan twee millimeter aan de kiel ga je al de boot in. Iedere deelnemer moet een strak en stijf schip hebben." De kans dat hijzelf nog eens met de hoogste eer gaat strij ken, acht hij klein. „Daarvoor vaar ik te weinig. Ik ben in de eerste plaats restaurateur - en niet alleen van Regenbogen - en pas in de tweede plaats zei ler. Bovendien wil ik niet in het mijn klanten zit-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17