aschoolse >pvang jreidt uit De oude liefde van graaf Hugo van Zuylen Leiden Regio Klaar voor Gouden Gaffel-wedstrijden Leiderdorpse mag toch paardenpension beginnen Joyriding: acht auto's beschadigd De kinderziektes van een nieuw raadhuis Oegstgeest krijgt 'mobiele hangplek' ERDAG 29 AUGUSTUS 1998 ankoverval blijkt straatroof )rschoten De 'bankoverval' die gisterochtend in Voorscho- werd gepleegd, blijkt een straatroof te zijn geweest. Twee nnen beroofden rond kwart voor tien een 55-jarige Voor- ernastraatsma.o op het parkeerterrein bij de Schoolstraat, nadat de n bij de Rabobank een groot geldbedrag had opgenomen. De dacht aanvankelijk dat de bank zelf was overvallen. „Als le melding krijgt dat er een gewapende overval is gepleegd en loort het woord 'Rabobank', dan denk je al snel aan een ïkroofaldus een woordvoerder. De overvallers zelf zijn nog eds spoorloos. Na de roof renden ze weg over de Wilhemina- de richting van het Oranjeplein. De politie is nog op zoek ir getuigen die het tweetal hebben zien wegrennen. eijnians opent nieuw kantoor ierdorp» Heijmans Bouw heeft gistermiddag in Leiderdorp nieuw kantoor officieel geopend. Het pand aan de Zijldijk at naast het reeds bestaande kantoor van Heijmans Vastgoed- oorlander Beheer. Heijmans- Bouw en Vastgoedontwikkeling de vijf bouwdivisies van het bouwconcern Heijmans Rosmalen. Het bedrijf heeft in het westen enkele grote bouw- aties, onder andere in Leidschendam, Voorhout, Pijnacker en otdorp. pen dag Wassenaars opvangcentrum ;enaar Onder het genot van muziek, een drankje en exoti- 1e hapjes kunnen belangstellenden zaterdag 5 september een nemen in het Wassenaarse Opvang- en onderzoekscen- (OC) voor asielzoekers aan de Katwijkseweg 33. Ook kan ;n kennismaken met de bewoners. De open dag is van 13.00 17.00 uur. wassenaar mike belinfante/gpd Snel pak, snelle grappen en snelle au to's. Het leven was een groot feest voor Hugo van Zuylen van Nijevelt, toen hij in de jaren vijftig voor het eerst echt van het ware bestaan mocht proeven. Na de voor hem zo moeizaam verlopen oor logsjaren, waarin de graaf zijn vader verloor. Van Zuylen, de laatste stam houder, voelde zich in die tijd geenszins erfelijk belast. Vrijheid was zijn grootste goed. „Welnee, ik heb lekker autoraces gereden", glimlacht de flamboyante edelman aan de rand van het Tiki-bad op zijn landgoed Duinrell in Wassenaar. Autoraces, laten we de meest recrea tieve graaf van Nederland daar net over willen spreken. Deze week werd Van Zuylen tot zijn verrassing geconfron teerd met de auto die zijn leven een an dere wending gaf. Precies veertig jaar geleden parkeerde Van Zuylen zijn fraaie Triumph TR3a, nota bene tijdens op Zandvoort, met 120 kilometer per uur, tegen de lompe Audi van jeneverfabrikant Bootz. En alsof er in al die jaren niets met de bolide was gebeurd, kwam oud-coureur Dries letten doodleuk weer met dezelf de, geheel gerestaureerde, Triumph bij Van Zuylen aanzetten. In zijn kielzog had Jetten de legendarische rallyrijder The Great Gatso, 'Maus' Gatsonides, meegenomen, de man met wie Van Zuylen veel raceplezier (ze reden samen Le Mans in 1953) heeft gedeeld. Door het ongeval was er bijna een einde gekomen aan de mannelijke lijn van het geslacht Van Zuylen. „Ik was op het verkeerde moment op de verkeerde plaats", zegt hij laconiek. Later met een ernstig gezicht: „Die crash heeft me bij na het leven gekost. Drie dagen heb ik in coma gelegen en toen ik mijn ogen opende, keek in recht in de hemelblau we ogen van Clarine Everts, die ik een week eerder op de receptie van de am bassade van Australië had ontmoet. Zo is het gekomen dat ik door mijn liefde voor auto's, mijn grote liefde heb ont moet." Deze week waren de twee grote lief des van Van Zuylen op zijn landgoed Duinrell bijeen. De fonkelrode sportwa gen (waarde 120.000 gulden), die Van Zuylen ooit in een wrak had veranderd, was letten in 1991 weer op het spoor gekomen. „De auto stond bij een sloper in Friesland. Ik ontdekte haai- stomtoe- vallig, tijdens een familie-uitje naar Scliiermonnikoog. Mijn God, wat was ze verwaarloosd. Pas afgelopen voorjaar heb ik de wagen kunnen kopen en on middellijk laten opknappen om er ko mende maand, veertig jaar na dato, mijn huwelijksreis in te maken. Uiter aard kon ik het niet nalaten om Van Zuylen zijn eerste Triumph te tonen. En Maus heb ik meegenomen, omdat hij me destijds op die auto had gewezen." Maar Gatsonides en Jetten waren na tuurlijk niet alleen naar Duinrell geko men om de auto te zien. Het drietal had elkaar al enige jaren niet meer gezien en vond het hoog tijd weer eens bij te praten. In het priyédomein van Van Zuylen nam het trio er, onderwijl smul lend van de zalm, gamba's en andere lekkernij, uitgebreid de tijd voor. De Triumph had Jetten. tot schrik van mevrouw Van Zuylen, op het pas inge zaaide gras geparkeerd. „Clarine. het is beter dat we straks bandensporen door het gras zien, dan molshopenlachte Van Zuylen. En later met een knipoog tegen Gatsonides, zijn leermeester: „Zeg Maus rij jij nog weieens te hard? Ik herinner me nog wel dat jij zelfs met de Cord van de prins op twee wielen door de bocht ging." De 87-jarige oud-rallyrijder én uitvin der van ondermeer de Gatso (snelheids- )meter: „Vroeger wist ik waar al die krengen stonden. Mijn bedrijf had ze immers aan Rijkswaterstaat geleverd. Helaas hebben ze nu ook mobiele snel heidsmeters. Ik moet me dus wel in houden". he a; \gstgeest bouwt noodgebouw ;stgeest krijgt nog dit jaar meer naschoolse kinderop- In november wordt er een noodgebouw neergezet st kinderdagverblijf De Kindervlinder aan de Laven- ïof. Daarmee krijgt de Stichting Kinderopvang Oegst- st (SKO) twintig extra opvangplekken.. De uitbreiding et begin van een grote operatie, die er uiteindelijk toe et leiden dat Oegstgeest alsnog een 'centrum voor na- oolse opvang' krijgt. pand wordt gebouwd bij het terrein van verhuisbedrijf Van der Luyt aan de Haarlemmer straatweg, waar de SKO een stuk grond bezit. Daarnaast on derzoekt de gemeente of er een bestaand pand kan worden om gebouwd tot kindercentrum. Begin volgend jaar wil Oegst geest de knoop over de kwestie doorhakken. De SKO zit al twee jaar met de handen in het haar. Vooral de naschoolse opvang groeit uit zijn jasje. De stichting heeft een wachtlijst van ongeveer zestig kinderen. In mei moest de SKO een plan voor een groot kinder centrum in Haaswijk ten grave dragen, toen bleek dat zalen centrum 't Groot Proffijt niet groot genoeg was. Schenk weet overigens nog niet of de naschoolse opvang met de komst van een kinder centrum uit de brand is. „Mis schien blijft de behoefte aan kinderopvang wel verder groei en. We vinden in ieder geval dat er ook naar de toekomst moet worden gekeken. tgeest maarten keulemans veel 'nieuwe' kinderen er de komst van het noodge- v precies bij kunnen, kan -directeur W. Schenk nog zeggen. Ouders die al een bij de naschoolse opvang jen, mogen eerst zeggen of lehoefte hebben aan meer ichoolse opvang. „Daarna pas hoeveel ruimte er celijk over is", aldus Schenk. met de komst van een rum voor naschoolse op kunnen er ten minste keer zoveel kinderen kun- worden opgevangen als nu ;eval is. Daarnaast is het de teling dat Oegstgeest nog opvangcentrum voor kinde- krijgt, in de nieuwbouwwijk geest. SKO-directeur ijenk verwacht dat de leef- grens voor de opvang uit- lelijk wordt opgetrokken 14 jaar. warmond Een complete vloot historische malige bedrijfsboten, zoals Westlanders en vaartuigen legde gistermiddag aan naast Kagenaars, doen dit weekeinde mee aan park Groot Leerust in Warmond. De voor- de traditionele Gouden Gaffel-wedstrijden op de Kagerplassen. De wedstrijden n ken onderdeel uit van het 'Weekend v Warmond'. Zondag staan onder meer gondelvaart en een jeu-de-bouleskam- pioenschap op het programma. FOTO HENK BOUWMAN lolse opvang moet komen, og onduidelijk. Een moge- leid is dat er een nieuw ernastraatsma Youetta Demmendal kan toch een paar denpension openen aan de Achthove- nerweg in Leiderdorp. Het college van B en W is bereid haar 'vrijstelling' te verle nen van het bestemmingsplan. Volgens dat plan zijn eigenlijk alleen 'agrarische productiebedrijven' toegestaan. De gemeente wil een uitzondering op deze regel maken, omdat het boerenbe drijf van de ouders van Demmendal wordt opgeheven. Door noodzakelijk schaalvergroting in de landbouw en vee teelt is het boerenbedrijf niet meer ren dabel. Het paardenpension komt dus in de plaats van de boerderij en tast de 'na- tuur-landschappelijk waarde' van het gebied daardoor niet aan. Demmendal krijgt geen toestemming om te bouwen, maar heeft al stallen en land achter het huis van haar ouders. Ze kan na het verkrijgen van de vrijstelling direct aan de slag. Momenteel lopen er al vier paarden uit het familiebezit rond de boerderij. Demmendal is van plan dat aantal uit te breiden naar achttien. Toch kan ze het nog niet geloven dat B en W haar toestemming geven voor een paardenpension. „Er is helemaal niets zeker, want ik heb die vrijstelling nog niet." Daarmee doelt ze op de mogelijk heid van omwonenden om bezwaar te maken tegen het nieuwe bedrijfsplan. Zij krijgen de komende twee weken de tijd om eventuele protesten kenbaar te ma ken. Pas daarna neemt de gemeente een definitief besluit over de komst van het paardenpension. Gemeentehuis Leiderdorp krijgt balie van zeven ton In de centrale hal van het ge meentehuis in Leiderdorp komt volgend jaar één grote klanten- balie te staan. Daar kunnen Lei derdorpers dan terecht voor in formatie, documenten - zoals paspoorten - maar ook voor za ken rond de uitkering. Kosten van zo'n balie en de bijbeho rende verbouwing van de cen trale hal: ruim zeven ton. Nu kent het gemeentehuis nog drie balies: bevolking, voor lichting en sociale zaken. Ook de afdelingen ruimtelijke orde ning en financiën krijgen veel klanten over de vloer. Burge meester en wethouders willen af van deze 'klantencontacten door de hele organisatie heen', omdat ze het 'arbeidsproces verstoren'. Ook met het oog op veiligheid van de medewerkers is het beter als klanten op één plek worden opgevangen, vinden B en W. „Of het nu gevaarlijk is op het gemeentehuis? Dat niet", zegt een woordvoerster. „Maar het gebouw is erg open. In de prak tijk levert dat weinig problemen op. We zien wel eens mensen dwalen door het gemeentehuis. Negenennegentig van de hon derd keer is er dan niets aan de hand. Maar in theorie betekent het dat agressieve mensen naar boven kunnen. Als je toch iets aan het gebouw gaat verande ren, kun je daarvoor maar beter meteen een oplossing zoeken." De woordvoerster benadrukt dat het bevorderen van de vei ligheid van de ambtenaren niet het hoofddoel is van de klanten balie. „Het belangrijkste is een directere service aan het pu bliek." De klanten hoeven niet meer op verschillende plekken te zijn en dat is efficiënter en klantvriendelijker. leiden/voorschoten» E^n 16-jarige joyrider uit Leiden heeft gisteravond, tijdens een achtervolging door de politie, acht auto's beschadigd. De jon ge bestuurder werd rond 21.00 uur gesignaleerd op de Teldcrs- kade in Leiden. Nadat de politie de achtervolging had ingezet, raakte de jongen op de Leidse- weg in Voorschoten twee gepar keerde auto's. Hij vervolgde zijn weg met hoge snelheid en raakte vervol gens in een wegversmalling een tegemoetkomende auto. Na de ze 'aanvaring' raakte hij de macht over het stuur kwijt en botste hij tegen vier geparkeer de auto's, waarna hij tot stil stand kwam. De politie heeft de bestuur der, die niet in het bezit was van een rijbewijs, met zijn twee pas sagiers (16 en 17 jaar oud) mee genomen naar het politiebu reau voor verhoor. im: Wim Visch 1 ftijd: 48 ïctie/beroep: directeur hthaven Gebr. Visch rgerlijke staat: ge il wd, twee kinderen onplaats: Warmond bewondert u in Warmond meest Die is vijf dagen in de week t vrijwilligerswerk, metjes voor ouderen ver en en zo. Dat doet ze al 25 Iedereen die Els kent, kent ook. welk principe bent u afge- t? het principe: eerst vragen, doen. Dat werkt niet. De Jtelijke molens zijn zó traag, e als ondernemer wat ook doen blijkt altijd ineens dat ts voor nodig dient te ben. Tot in het belachelijke Je kunt beter eerst iets doen dan pas melding van ma rot/ u een weekje willen en? de wethouder. Ik wil het eens van de andere kant Vanuit het andere kamp. r heeft u zich de afgelopen k oeer opgewonden de immer toenemende stallen op het water. Ik wind maarten keulemans Plotseling zitten de gemeente raadsleden van Oegstgeest in het donker. De verlichting in de raadzaal is zonder enige aan kondiging uitgevallen. Gemom pel, gezucht. Een van de raads leden stommelt naar een hoek van de zaal om de lampen weer aan te zetten. Sputterend her vatten de spotjes in het plafond hun werk. De oude Jelgermakliniek mag dan geen verlaten spookhuis meer zijn - een perfect functio nerend raadhuis is het nog evenmin. De antieke kolos heeft zijn draai als modern gemeen tehuis nog niet helemaal gevon den. Sommige muren verzetten zich tegen de verf en het stuc werk, met als resultaat gele vochtplekken en onheilspellen de blaasjes. Op andere plaatsen markeert een kleurverschil het onderscheid tussen oude en nieuwe stukken hout. En dan is er nog de elektriciteitsinstalla tie, die niet goed in staat is om honderd ambtenaren tegelijk klachten heeft de gemeente in tussen genoteerd. „Tja, sommige kinderziektes kun je nu eenmaal verwachten in een gebouw waar je oud en nieuw in elkaar vlecht," zegt Ron den Ouden, projectleider van de verhuizing naar Rhijn- geesterstraatweg nummer 13. Liever telt Den Ouden zijn zege ningen: „We zijn bereikbaar, het computernetwerk werkt, en de verhuizing is redelijk vlot verlopen." Bovendien is de verbouwing van het gemeentehuis nog niet helemaal klaar. In de gangen lo pen werklui af en aan, en uit sommige wanden steken nog afgeknipte elektriciteitsdraden. Gapepde openingen in de muur markeren de plekken waar straks deuren moeten komen. En de toiletten zijn wegens het ontbreken van bordjes nauwe lijks te vinden. „De druk is be hoorlijk opgevoerd om de ople vering van het gebouw op tijd te laten gebeuren", zegt burge meester Scheenstra. „En hoewel dat is gelukt, heeft de aannemer op een aantal onderdelen enig respijt gekregen. In de trouwzaal doet Leefbaar Oegstgeest-raadslid A. Hauwert intussen haar beklag over het ontbreken van gordijnen en over de felle lampen aan het plafond. Geen wonder: de mu- plafonds van de zaal nog helemaal worden afgewerkt. Hauwert probeert er het beste van te maken. „Ik heb de stoeltjes maar wat anders neergezet. Ze stonden allemaal in kaarsrechte rijen. Nu is hel hier in elk geval gezelliger." Achter de ramen van de trouwzaal rijdt een oranje graaf machine voorbij. Wal over een week of vijf, zes de tuin van het gemeentehuis moet zijn, is nu nog een reusachtige zandbak. Het is nog niets vergeleken met de voorkant. Een bezoeker hupt over de stalen platen waaruit de oprijlaan van het raadhuis mo menteel bestaat. „Het is een prachtig-mooi gebouw, hoor", oordeelt hij. „Maar je kunt er maar beter niet al te veel naar kijken als je hier loopt. Anders ga je onderuit." me er over op dat iemand a andermans spullen komt. Hoe ziet uw favo vrije dage Wat is uw drijfveer? Gezelligheid op het water. En dafje anderen iets kunt bieden op het water. Waaraan bent u verslaafd? Sigaretten. Wat is de grootste fout die u ge maakt heeft Pfff. Wat een rotvraag. (minutenlange stilte) Nou ja, schrijf maar op dat ik dat niet zo gauw kan bedenken. Wat mag er in Warmond nooit komen? Je kunt me beter vragen wat er in Warmond wél moet komen: een lekker recreatief beleid. Ac tie op Koudenhoorn. Een res taurant, winkeltjes en een hotel letje op dat eiland. En een grote steiger om aan te leggen. Daar zou ik ook meteen mee aan de slag gaan als ik een weekje wet houder was. Maar wat er niet moet komen Nou, torenflats dan. Gebou wen van twee a drie verdiepin gen hoog, dat kan nog wel. Maar het moet niet hoger gaan. Wat was uw reactie toen u hoor de van de bombardementen in Sudan en Afghanistan? Vond ik eigenlijk wel gded. Ik ben anti-terrorist. Die terroris ten moeten ze allemaal een koppie kleiner maken. Als je dat allemaal hoort en leest over bommenleggers en zo vind ik het goed dat ze eens afgestraft worden. tekst erna straatsma foto hielco kuipers Met een 'mobiele hangplek' denkt wethouder H. Steens de beste oplossing te hebben voor de problemen die Oegstgeestste 'hangjongeren' veroorzaken. Het verplaatsbare object moet voorkomen dat het dorp er straks een ongebruikte ontmoe tingsplaats bij heeft. De ge meente bouwde al eerder een ontmoetingsplaats voor jonge ren bij het Oegstgeester Kanaal, die vervolgens in onbruik raak- Wanneer de hangplek er moet komen, is nog onzeker. „Ik hoop er in oktober op terug te komen", zegt Steens. „Mis schien kan ik dan zelfs al een een 'open home' op het gras veld. Dat betekent dat de jonge ren alsnog in het overdekte deel van het winkelcentrum of in de portieken gaan staan als het 's s koud wordt." concreet voorstel aan de ge meenteraad voorleggen." Waar de verplaatsbare hangplek in eerste instantie precies komt, is evenmin duidelijk. De voorkeur van de jongeren zelf lijkt uit te gaan naar het park bij de Irislaan. Overigens sluit Steens niet uit dat de hangplek op den duur alsnog definitief wordt. „Het gaat om een experiment. Als blijkt dat we op een gegeven moment een ideale plaats heb ben gevonden waar omwonen den geen problemen mee heb ben en waar de jongeren veel gebruik van maken, kan het worden omgezet in een defini tief project." L. Münninghoff van Stichting Winkelcentrum Lange Voort re ageert afwachtend op het idee. „Ik vraag me af of het wel werkt", zegt ze. „Ik heb begre pen dat de gemeente denkt aan Münninghoff heeft zo haar ei gen ervaringen met verplaats bare hangplekken. In de jaren tachtig kocht ze een caravan om jongeren in onder te brengen. „Dat ging uitstekend. Totdat er op een nacht een jongen met een grietje in werd betrapt. Toen zei iedereen ineens dat ik een eros-centrum had," lacht Münninghoff. De Oegstgeestse besloot de caravan uiteindelijk weer weg te halen. „Ik had er toch een hoop werk aan."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15