'Mooie verhalen werken niet' Kerk Samenleving ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1998 redactie dick van der plas. 071 Afscheid van deken Zoeterwoude zoeterwqudeHet dekenaat Zoeterwoude gaat per 1 september op in dekenaat 'Het Groene Hart'. Als gevolg hiervan treedt pas toor H.P.R.A. van der Plas van de parochie in Zoeterwoude af als deken van het dekenaat Zoeterwoude. Het opheffen van het de kenaat is het gevolg van een herindeling van de dekenaten van het bisdom Rotterdam. Deze gaan van 14 terug naar 6. Enkele jaren geleden besloot het bisdom Rotterdam al tot het terug brengen van het aantal dekenaten. Doel was een efficiëntere werkwijze en een sterkere organisatie. Dit besluit treedt per 1 september in werking. In het nieuwe dekenaat 'Het Groene Hart' zijn een deken, een coördinator en twee administratief medewerkers werkzaam. Voorheen draaiden de dekenaten naast een vaste deken vaak op vrijwilligers, maar met de komst van drie extra medewerkers hoeft het dekenaat op hen geen beroep meer te doen. Morgen is er van 15.00 tot 17.00 uur een informeel afscheid van de deken en de vrijwilligers in de tuin van de pasto rie in Zoeterwoude-Dorp. Tijdens dit afscheid worden alle vrij willigers bedankt voor hun jarenlange inzet. Sektarische bisschop wijdt vrouw londen De Ierse 'bisschop' Pat Buckley van de afvallige, aarts conservatieve Palma de Troyagroep wijdt op 14 september de rooms-katholieke kluizenares Frances Meigh tot priester. De 67- jarige zuster hangt na de plechtigheid in Omeath, ten noorden van Dublin, excommunicatie boven het hoofd. Buckley is in mei tot bisschop gewijd door Michael Cox, die zichzelf bisschop noemt maar buiten de RK-Kerk staat. De Palma de Troyagroep verzet zich nel als de volgelingen van wijlen aartsbisschop Lefe- bvre, in 1988 door paus lohannes Paulus II uit de Kerk gezet, te gen de vernieuwingen van het Tweede Vaticaans Concilie (1962- 1965). Cox kwam in 1996 in het nieuws toen hij een telefoonlijn had opengesteld waarop hij voor 1 pond (f 3,35) per minuut de biecht afnam. Meigh, die sinds 1994 als kluizenares in Yorkshire leeft, wil met haar stap druk uitoefenen op de RK-Kerk, opdat die haar verzet tegen vrouwelijke priesters opgeeft. „Er gebeurt niets als niemand iets doet. Men moet dan wellicht een tijdje il legaal zijn." Kuiper hoogleraar wijsbegeerte Amersfoort Dr. R. Kuiper wordt per 1 september bijzonder hoogleraar reformatorische wijsbegeerte aan de Erasmus Uni versiteit Rotterdam. De Stichting voor Reformatorische Wijsbe geerte heeft Kuiper op die leerstoel benoemd. Roel Kuiper (1962) is directeur van de Marnix van St. Aldegonde Stichting, het we tenschappelijk bureau van de RPF. Daarvoor leidde hij het Cen trum voor Reformatorische Wijsbegeerte. Hij is een van de initi atiefnemers van het Christelijk Academisch Netwerk, een sa menwerkingsverband van twaalf bijbelgetrouwe wetenschappe lijke organisaties. Kuiper studeerde geschiedenis en filosofie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij promoveerde in 1992 op het proefschrift Zelfbeeld en wereldbeeld. Antirevolutionairen en het buitenland, 1848-1905. De nieuwe hoogleraar volgt op de Rotterdamse leerstoel prof. dr. B. Kee op. De Stichting voor Re formatorische Wijsbegeerte heeft aan acht universiteiten een soortgelijke leerstoel. Nieuwe predikant vrijgemaakten alphen aan den rijn» Ds. K. de Vries uit Ridderkerk doet morgen zijn intrede in de Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt) in Alphen aan den Rijn nadat deze gemeente een jaar vacant is geweest. De dienst begint om 16.30 uur in de aula van de christelijke scholengemeenschap 'Het Groene Hart', Prinses Beatrixlaan 4 in Alphen. Ds. J.P.C. Simpelaar uit Bodegraven bevestigt de nieuwe predikant 's morgens in de ochtenddienst. Trainingen Youth for Christ driebergen Stichting Youth for Christ Nederland organiseert in het najaar trainingsdagen over jongerenevangelisatie. Op 18 en 19 september staat Youth Alpha centraal. Dit is een kennisma kingscursus voor jongeren over het christelijk geloof. Het pro gramma voor jongerenevangelisatie kan vanuit de plaatselijke gemeente worden georganiseerd. In dit weekend is er meer te horen over de principes achter en de praktische zaken rondom Youth Alpha. Groepen die al met Youth Alpha werken vertellen over hun ervaringen en er zijn uitgebreide workshoprondes waarin de deelnemers aan de training de diverse aspecten van Youth Alpha kunnen leren. Voor mensen die in hun eigen omge ving betrokken zijn bij projecten op het gebied van Kerk in Jon gerencultuur of daarin interesse hebben is er op 23 en 24 okto ber een trainingsweekend. In dit weekend draait het om de vraag of jongerenkerken een goed model voor evangelisatie zijn. Tijdens dit weekend zijn Jenny Baker en Andy Warrington uit Engeland aanwezig. Zij spreken over de ontwikkeling binnen jongerenkerken daar. Ook zijn er diverse workshops. Beide trai ningen hebben plaats in het Youth for Christ-hoofdkantoor De Lindenhorst in Driebergen. Deelnemers kunnen of alleen de vrijdagavond of zaterdag bijwonen, of het hele weekend. Opgave en verdere informatie is op te wagen bij de afdeling Kerkenwerk YfC, Rufus van der Zwan, tel. 0343-515744. BEROEPINGSWERK Kermisacilmoezenier Matthijs van Rooij beschouwt gebed als levensbron Gebed, de mystieke wetenschap dat de mens door een hogere macht wordt vergezeld, is voor de rooms-katholieke diaken Matthijs van Rooij (42) uit Bilthoven zijn levensbron. Een geloof waarmee hij zijn zo'n zesduizend parochianen wil vergezellen. Onder het mom van 'mooie verhalen werken niet' trekt hij als de nieuwe aalmoezenier van het kermis- en circuspastoraat door het land. Voor vieringen, voor gesprekken, maar vooral om er voor de mensen te zijn. Matthijs van Rooij: „De onderstroom van gedragen worden door God, door een hogere macht, die wil ik de mensen zelf laten ervaren en beleven." Matthijs van Rooij, aalmoezenier van het kermis- en circuspastoraat, oogt als een Indiase kamergeleerde. Zijn huis in Bilthoven, dat hij met zijn vrouw, de docente Lia van de Pas deelt, vertoont veel oosterse tempelkunst. Maar Van Rooij zegt honderd procent Nederlander te zijn, geboren en getogen in Wassenaar. Van een bijzondere interesse in godsdienst was toen nog geen sprake. Dat kwam pas veel later, dankzij de Benedictijnen in Oosterhout en zusters van Frances Canes op de Amsterdamse wallen. Van Rooij: „Tijdens mijn studie geschiedenis verdiepte ik mij in Benedictus van Aniana, een kloosterhervormer uit de achtste eeuw. Daarvoor kwam ik bij de Benedictijnen terecht. De ontvangst was zo hartelijk, dat ik uit een soort beleefdheid ook hun diensten bezocht. Die hebben me toen diep geraakt. De mystiek, de gebeden en het feit dat ook zeer intellectuele mannen konden geloven, dat alles deed me wat." Van een kloosterroeping was geen sprake, zegt van Rooij. „Ik heb nooit overwogen zelf in te treden. Na vijf dagen in een klooster vond ik het welletjes. Maar het mystieke, de gebedslijn, zijn me altijd bij gebleven. En dat werd versterkt door het werk van de zusters op de Wallen die met en naast mensen op de rand van de samenleving werken Reden voor Van Rooij, toen verzetsrapporteur van de Stichting 1940-1945, in de avonduren theologie te studeren. Na zijn afstuderen, zes jaar geleden, verving hij de zieke pastoraal werker van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam. Vervolgens stapte hij over naar de Nicolaasparochie in Eemnes. Begin 1996 werd Van Rooij benoemd tot pastoraal werker van de Sint Michaël- en Sint Laurenskerken in De Bilt en Bilthoven die samen onder één parochiebestuur vallen. De kerkgangers keken dan ook vreemd op toen het parochieblad meldde dat Matthijs van Rooij hen in augustus al weer verlaat. Volgens hem toch een logische stap: „Ik ben in januari tot diaken gewijd. Dan krijg je meer bevoegdheden en een andere band met het bisdom, in mijn geval met het bisdom Utrecht. Gebruikelijk is dat je samen kijkt waar je als diaken het beste kunt werken." Het werd het landelijk opererende kermis- en circuspastoraat waarvan zijn voorganger met vervroegd pensioen ging. Voor Van Rooij een boeiende functie: „Ik reis graag en heb ook iets met kermissen en circussen. Misschien omdat ik zelf paard heb gereden. Die wereld heeft altijd mijn interesse gehad." Van Rooij heeft diverse bezoeken afgelegd, onder meer aan de grote kermis in Groningen en de rijdende scholen. Daarbij ontdekte hij de andere kant van de glamour en vrolijkheid die kermissen en circussen ademen. „Het is een totaal andere wereld. Met mensen die snel rijk, maar ook weer snel arm kunnen worden en die een heel vlot, onzeker bestaan leiden. Ze staan per jaar op twintig tot dertig kermissen, moeten hoge pachten betalen en vervolgens maar afwachten of het geld er wel uit komt." Het kermis- en circuspastoraat telt zo'n 6000 zielen, vrijwel even zoveel mensen als er in ons land in deze branche werken. Volgens Van Rooij heeft dat te maken met het verleden: „In het calvinistische Nederland van het begin van de vorige eeuw mochten katholieken geen vaste betrekking hebben. Zij werden bijvoorbeeld marskramer, waarvan de Brenninkmeijers en de Dreesmannen successtories maakten. Of ze gingen bij een kermis of circus werken. Die laatste wereld is kennelijk zo hecht, dat mensen er in blijven hangen." Dezelfde hechte banden en onderlinge saamhorigheid zijn er volgens hem verantwoordelijk voor dat kermis- en circusartiesten elkaar graag en veel opzoeken. „Door hun reizend bestaan worden daarvoor feesten aangegrepen. En dat zijn in deze we rel I vooral de ceremoniën die de kern- en keerpunten van het leven omgeven. De doop van een nieuwgeborene, een eerste communif :h een huwelijk of overlijden. Die vieringen zijn voor deze mensen heel belangrijk en worden intens beleefd. Zo waren er onlangs bij een doopje in 's Hertogenbosch zeker tachtig mensen in de kapel." Van Rooij zegt niet te investeren in discussies met kerkelijke overheden over beperkte bevoegdheden van pastoraal werkers, terwijl elg< een groot tekort aan priesters is. „Dat levert ni oi op. Door dit soort discussies wordt een eucharistieviering een politiek spel. Je kunt je energie beter besteden aan het voorbereiden van goede diensten, je eigenheid daarin leggeier Want een mooie gebedsviering is heel waardevol." Daarmee wil hij iets voor zijn nieuwe parochianen betekenen. „En er vooral voor he zijn. Want mooie verhalen werken niet. De onderstroom van gedragen worden door God, door een hogere macht, die wil ik de mensen zelf laten ervaren en beleven." Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1898 Maandag 29 Augustus LEIDEN POLITIE. Omtrent Gerardus Van der Raad, oud 38 jaren, geboren te Noordwijk, wonende te Leiden in de Schapenbei, zich noemende koopman, zijn bij de politie verschillende klachten van winkeliers hier te ste de ingekomen, dat hij op naam van anderen, zoowel als voor zichzelven, goederen van allerlei aard koopt, onder belofte, wanneer hij ze verkocht heeft, alsdan te zullen betalen, zonder aan die belofte te voldoen, zoodat de winkeliers alsdan de dupe van zijn praktijken worden. Een ieder zij dus gewaarschuwd. SASSENHEIM Bij zijn thuiskomst, van een oproe ping onder de wapenen, kwam de milicien-verlofganger L.S., alhier, tot de minder aangename ontdekking, dat uit zijn kleerenkist, die hij in zijn kosthuis had achter gelaten, ongeveer twee phantasie-pakken verdwenen waren, benevens eenige andere voorwerpen. Aan het gemeenschappelijk optreden van de gemeen- te-politie te Voorhout en den brigadier-titulair der rijks- veldwacht te Sassenheim, is het mogen gelukken, te Voorhout niet alleen al de vermiste voorwepen in beslag te nemen, maar ook aldaar den dader tot bekentenis te brengen. WASSENAAR Gisteravond gaf baron Van Pallandt op zijn buiten ..Duinrell" een garden-party" aan de werk lieden en andere geëmploieerden zijner buitengoede ren. Telken jare wordt zoo'n feestavond georganiseerd, doch dit jaar was het feest wat luisterijker, wijl de baron zijn 12 1/2-jarig huwelijksfeest vierde. De partij werd besloten door een schitterend vuurwerk op den vijver. Dankbaar en wel voldaan keerden allen laat in den avond huiswaarts. ANNO 1973 woensdag 29 augustus LEIDEN Ruim veertig man van de technische dienst van de PTT in Leiden hebben woensdag de telefoons een dagje gelaten voor wat ze waren en trokken met het sportvisserijschip .Jupiter" van de rederij ,,De Gouden Karper" de Noordzee op om te proberen een maaltje te verschalken. De toestand van het schip ontlokte vragen aan de schipper of daarmee mogelijk Amerika was ontdekt. Ondanks de niet bijster goede vangst was er toch voldoende om een uit Katwijk stammende PTT-er aan het werk te zetten met het „strippen" - schoonma ken - van de makreel, terwijl er in het keukentje aan boord een aantal gebakken werden. De rest van de buit werd aan het slot van de geanimeerde visdag, na veel omzwervingen bij een roke rij gerookt, zodat ook het Leidse thuisfront nog heeft kunnen pro fiteren van de visenthousiaste PTT-ers. KENTEKEN Nieuws voor de autonummerfans: vanaf maan dag zullen er door de Rijks dienst Wegverkeer alleen nog De bar Bon Aparte is winnaar geworden van het zaalvoetbaltoernooi voor bedrijven. Op de foto de winnaars met hun mascotte. V.l.n.r. (staand): Harteveld, Heruer, Goozen, Van Rossum, De Faber; (zittend): Heruer, Kluiver, Van Vliet en Smit. foto archief leidsch dagblad kentekens worden verstrekt, waarvan de letters in het mid den staan. Met deze nieuwe se rie, goed voor drie miljoen auto's kan men voorlopig weer zeven a acht jaar vooruit. Het eerste nummer 00-AD-01 kreeg Toyo- ta-importeur Louwman en Par- qui toegewezen. RAGE Na de hoela hoep, de klik klak en andere vreemde za ken belooft nu de "frisbee" een nieuwe rage te worden. De sport houdt het midden tussen dis cuswerpen en ringgooien. Er wordt gebruik gemaakt van een plastic werpschijf in de vorm van een bord. In Amerika zou den al meer dan 65 miljoen van deze "smijtbordjes" in omloop zijn. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 7 860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-53 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-51 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (adiunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (adiunct) W.F REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A J B M Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr E Straatsma, chef red. Regio Leiden Advertenties: 071-53 Familieberichten: 023- 53 023- 5: Redactie: 071-5: Hoofdredactie: 071-5: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ui 071-51 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 u 071-5! ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar acceptgiro per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstreklL het automatisch afschrijven van het abonni m ƒ1,-korting per betaling 1 VERZENDING PER POST per kwartaal (nl) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBA 0< Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (ol een andere leesh 1 hebben), is een samenvatting van het regio is uit het Leidsch Dagblad op geluidsci Jj K N H U I Z ONGEVALLENDIEN ST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdi Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 7/

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14