eiden Regio Vertraging dreigt voor marktenroute 1ESIGN-AANBIEDING rOLGENS VAN TIL van tillifiïiüiïfini XeJïTonde Natte ontgroening MEIR SHALEV BESTOL De kick van de herberg en de mummie ERDAG 29 AUGUSTUS 1998 jan preenen, 071 -5356414, plv.-chef herman joustra, 071 -5356430 Noodgebouw A K Oegstgeest krijgt I J nog dit jaar meer naschoolse opvang. Daar voor komt een noodge bouw aan de Lavendelhof. Te klein yi Het nieuwe politie- I bureau in het cen trum van Alphen is, zo blijkt na enkele maanden, nu al te klein. iscussie over Defensie )en« De afdeling Leiden van D66 houdt maandag een discus bijeenkomst over 'De toekomst van (het) defensie(apparaat) Nederland'. Inleiders zijn J. Hoekema, Tweede-Kamerlid van 6 en voorzitter van de Vaste Kamercommissie voor defensie, jfessor luitenant-generaal b.d. G. Berkhof, hoogleraar strategi- ïe studies aan de Leidse universiteit en F. Olivier, voormalig ordvoerder van het ministerie van defensie. De discussie rdt geleid door R. de Wijk, defensiespecialist van Instituut ngendael. De bijeenkomst begint om half negen in café Ein- in aan de Nieuwe Rijn 19. loepentocht jachtwerf Albatros jen Veertig motorsloepen maken morgen een rondvaart or en rond Leiden. De tocht, die ter hoogte van de Stevenhof 9.30 uur begint, is een initiatief van jachtwerf Albatros. Via Vlietlanden en Zoeterwoude wordt richting Braassem ge- erst om via De Kaag weer naar Leiden terug te keren. Rond 18 zijn de boten tussen 't Gangetje en de Koornbrug te bewon- OC Leiden heeft nieuw gezicht ien Het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) Leiden heeft ids het begin van dit schooljaar een nieuw gezicht. De instel- g heeft sinds kort een blauw logo dat inmiddels op het groot- deel van de schoolgebouwen in Leiden, Leiderdorp, Katwijk Lisse prijkt. Het ROC is ontstaan uit een fusie van de onder- jsinstituten Boerhaave/Aletta Jacobs College, Holtlant College, rSL, Poelweyde, Streekschool Leiden en Studiehuis Leiden en erswinkel opent tweede filiaal pen Eigenaar Hans Kommer van verswinkel Vers en Speciaal ;idt uit. Niet aan de Botermarkt waar hij al een winkel heeft, iar aan de Haarlemmerstraat 221. Daar opent Kommer maan- g zijn tweede winkel. In de winkels zijn onder meer belegde oodjes, kaas, vleeswaren en zuivel maar ook wijn te koop. ndertekening stedenband pen» Burgemeester Goekoop ondertekent maandag de over- nkomst waarmee Leiden officieel een stedenband aangaat gi 3t het Zuid-Afrikaanse East London. De eerste burger is hier- gisteren afgereisd naar de zusterstad. De ondertekening is de malisering van het besluit dat de Leidse gemeenteraad eind ïi nam. In de stedenbandovereenkomst is geregeld dat Leiden n Zuid-Afrikaanse zusterstad bijstaat bij het opzetten van een iningbouwvereniging en bij het integreren van witte en zwarte jken. preekuur Kamerleden begint weer pen» Na een onderbreking van vier maanden als gevolg van rkiezingen en zomerreces, begint maandag het spreekuur van /eede-Kamerleden op het Leidse stadhuis weer. Het spreekuur irdt afwisselend bemand door de D66'er Jan Hoekema, de dA'er Gerrit Jan van Oven en het nieuwe WD-Kamerlid Phi- pe Brood. Aan de deelname van Cees Bremmer (CDA) en Arie Jong (PvdA) is door de verkiezingen een einde gekomen. Het reekuur is elke maandag van 10-11 uur in de koffiekamer van t stadhuis. Van Oven opent maandag het nieuwe seizoen, ood maakt op maandag 7 september zijn debuut. HHlHliflKffl leine Beurs twee avonden open Uit honderden topmodellen als speciale aanbieding bij Van Til: plintvrije banken van HF Style, voor een luchtige optiek op het moderne design-interieur. "Mistral" biedt perfect zitcomfort en heeft deels donsgevulde kussens met afritsbare hoezen. Zolang de voorraad strekt, bekleed met (3,5 mm dik!) BULL-leder, bij Van Til 2,5- zits (180 cm) 3 zits 210 cm) van 9060.- NU voor 5965.-. Kleuren: zwart of bordeaux. DESIGNCENTRUM Kleine Beurs. Dat is de naam van de voedselcoöperatie die deze :k aan de Boerhaavelaan is geopend. Deze coöperatie verkoopt 3 logische producten zonder winstoogmerk. Het aanbod van De ne Beurs bestaat uit verschillende soorten broodbeleg, vruch- appen, noten, bier, zuidvruchten, pasta- en graansoorten, )s, olie, vla, vegaburgers, suiker, kikkererwten en verschillende rten peulvruchten. Ook is het mogelijk minder gangbare pro ten te bestellen. De producten zijn behalve biologisch ook vol- g plantaardig. De Kleine Beurs is op woensdag geopend van 17- ïur en op vrijdag van 17-21 uur. De voedselcoöperatie is een on deel van EuroDusnie, Boerhaavelaan 345. Sang contaminéun non-lieu est requis pour M. Fabius, M. Hervé et M" Duroix De familie Visser ging weer naar die leuke camping bij Bordeaux. leiden Een stevige zet, een schreeuw, spartelende benen in de lucht, een plons. En daar lag Bram van der Velden gistermid dag in het koude water van de Rijn. Onder de Koornbrug. La chend, want hij had er zelf om gevraagd om in het water ge gooid te worden. Echt, hij wilde dolgraag kopje onder. „Ik wil niet dat ze zeggen: daar heb je die vogel weer. Ik wil gewoon één van de medewerkers zijn." Van der Velden (38) is sinds een week of anderhalf directeur van drukkerij Groen in de Roose- veltstraat, een bedrijf waar ruim dertig mensen werken. Een goed draaiend bedrijf ook met tal van grote klanten, zoals de universi teit, het LUMC, maar ook de ver zekeringsfirma Reaal ('Foutje, bedankt'). Hoe dan ook, de Voor schotenaar, die tot voor kort zelf een drukkerij had in Den Haag, wilde zijn aantreden niet onop gemerkt voorbij laten gaan. Hoe zo'n nieuwe functie het best te vieren? Nou, dat had hij snel be dacht: nieuw als directeur, groentje, Groen, Leiden studen tenstad, ontgroening...Eureka! Hij vroeg daarom zijn perso neel om hem in het water van de Rijn te gooien, in zijn mooie pak. Aldus geschiedde. Trouwens, de zelfde personeelsleden visten hun directeur daarna weer netjes uit het water. Om snel een ver warmend neutje te gaan drinken. In droge kleren. Want hij was wel zo slim geweest om daar aan te denken. FOTO HIELCO KUIPERS Laatste bezwaar tegen opheffen parkeerplaatsen leiden aad rietveld Het autovrij maken van Nieuwe Rijn en Botermarkt dreigt voor de tweede keer fikse vertraging op te lopen. Oorzaak is een bezwaarschrift van wijkbewoner J. Land man, dat de commissie voor de bezwaarschriften giste ren behandelde. Als de commissie niet snel beslist kan de herinrichting niet, zoals gepland, begin oktober van start gaan. Het werk moet dan voor de tweede keer tot na de jaarwisseling worden uitgesteld. den van plaatsen in de parkeer garages Breestraat en Haarlem merstraat. En komend najaar zou de herinrichting van het stukje marktenroute dan toch echt beginnen, dacht iedereen bij de gemeente. Dat plan staat nu weer op de tocht. De wijkvereniging heeft haar bezwaarschrift ingetrok ken, maar advocaat en wijkbe woner Landman heeft het zijne gehandhaafd. Hij vindt dat de gemeente in een wijk waar steeds meer mensen komen wonen niet zomaar parkeer plaatsen kan opheffen. „De par keerdruk neemt enorm toe." De geboden compensatie in par keergarages zint Landman niets. „Er is drie keer in mijn auto ingebroken en alledrie de keren was dat in een garage." Het laatst overgebleven be zwaarschrift komt de gemeente bijzonder slecht uit. „Want de uiterste deadline voor de start van de werkzaamheden is 1 ok tober", zegt woordvoerder B. Dingjan van de gemeente. „We hebben namelijk met de winke liers afgesproken dat er in de periode rond sinterklaas en de Met de wijkvereniging Pancras- West kwam de gemeente in de zomer van 1997 ook al in aan varing over het opheffen van 57 parkeerplaatsen op de Nieuwe Rijn, de Botermarkt en het Gan getje. En omdat er in 1995 een convenant tussen gemeente en wijkvereniging was afgesloten, dat er geen verkeersmaatrege len zouden worden genomen zonder voorafgaand overleg, stuurde de commissie voor de bezwaarschriften verkeerswet houder H. Kruijt (CDA) terug naar de onderhandelingstafel. Het plan om in het najaar van 1997 met de herinrichting van het gebied te beginnen viel zo in het water. Dat leidde tot irri tatie in de politiek. Vooral de coalitiepartijen PvdA, Groen- Links en D66 klaagden, dat het autoluw maken van het cen trum veel te traag gaat. Kruijt bereikte overeenstem ming met de buurt over een ge wijzigd plan, waarbij het ver dwijnen van parkeerplaatsen op straat voor de bewoners werd goedgemaakt met het aanbie- kerstdagen niet aan de straat wordt gewerkt. Dus als we 1 ok tober niet halen, wordt het pas volgend voorjaar. Dingjan vreest dat de dead line niet meer wordt gehaald. De commissie voor de bezwaar schriften doet er in de regel zes weken of langer over om een advies aan burgemeester en wethouders te formuleren. En over dat advies moeten B en W vervolgens weer een besluit ne men. „Ik vermoed dat we in de problemen komen", zegt Ding jan. „Maar ja, dat weet je: één bezwaarschrift kan de zaak al ophouden." Dc bekende Israëlische signeert zijn nieuwste roman 'DE GROTE VROUW' en ander werk (o.a. 'Dc vier maaltijden' DEKikR uw Libris boekhandel Alléén morgen Twee gewonden Bij een botsing tussen twee au to's gisteravond op de Tjalma- weg, tussen Leiden en Katwijk, zijn twee gewonden gevallen. Een van de automobilisten kwam bij een inhaalpoging op de verkeerde weghelft terecht en botste frontaal op een tege moetkomende auto. Een be stuurder liep snijwonden op, de ander een pijnlijk gevoel op de borst. Wat de Leidenaars van Leiden vinden, valt elke dag te lezen en te horen. Ze houden van hun stad, de grachten en de monumentale panden, de markt, de Leidse tongval en natuurlijk de 3-oktoberfeesten. Klagen over hun stad doen ze ook elke dag, de Leidenaars. Over die vreselijke bussen op de Breestraat, de veel te hoge gemeentebelastingen, de parkeerplaatsen in het centrum die bijna altijd bezet zijn. Maar wat vinden buitenlanders nu eigenlijk van Leiden? En waarom komen ze juist naar de Sleutelstad, een van de vele steden in Nederland? Vandaag de negende en laatste aflevering van de rubriek Stadsgasten. „Het weer in dit land kan wel raar omslaan ineens. Zo loop je alleen in een t-shirt en voor je het weet heb je een jas nodig. Een dikke het liefst." Gergely Vitarius (20) rilt helemaal als hij in hoog tempo over het Rapen burg beent. Ondanks de buien en wolkenvelden kan de twee dejaars informatica-student uit Boedapest er nog wel om la chen. „Ik voel me zo langza merhand steeds meer een zwerver, omdat ik al de hele week in dezelfde trui loop, de enige die ik had ingepakt. War me kleding was wel het laatste waar ik aan dacht toen ik vori ge week bij 38 graden de stad uitging", laat de jonge Hongaar hoofdschuddend weten. Gergely heeft bij nader inzien geen enkele reden tot klagen. Gedurende zijn gehele Dutch- tour, van Groningen naar Haar lem, Delft en Amsterdam wordt hij namelijk bijgestaan door twee bevriende reisgenotes: een op elke flank. En dat bevalt hem heel goed, geeft hij ruiter lijk toe: „Misschien is dat wel het hoogtepunt van deze va kantie, the most beautifull ex perience. Barbara Bodorkös en Zsuzsa Szalay, die in Boedapest hard werken om hun bul te halen in respectievelijk economie en bouwkunde, besloten deze zo mer te gebruiken om een oude vriendin te bezoeken die au pair is in Groningen. „Alleen liep dat plannetje even an ders", legt Barbara uit. „Zij was juist op weg naar Boedapest, dus zijn we elkaar net misgelo pen." De lange en vermoeiende bus reis uit Hongarije zou echter niet hopeloos in het Noorden stuklopen. Dan maar veertien dagen sightseeing door Neder land met zijn drieën. Erg be nieuwd naar het dagelijkse le ven van de 'liberale' Hollanders volgen ze sindsdien een druk programma. De Amsterdamse Wallen: seen it, de multicultu rele coffeeshops: done it. Daar moet je zijn geweest. Waar je ook geweest moet zijn, is Leiden, althans zo stond het in de reisgids. Zsuzsa, die bouwkunde studeert, sprak met name het idee Leiden mu- seumstad wel aan. Haar eerste FOTO TACO VAN DER EB i Bodorko's, Gergely Vitarius en Zsuzsa Szalay (van links naar rechts): „Leiden is grappig en schattig." keuze is op het Rijksmuseum van Oudheden gevallen en de rest heeft zich daar bij aange sloten. Who's afraid of ancient blue?Deze Hongaren in elk ge val niet. „Ik moet eerlijk zeggen dat ik onder de indruk ben", zegt de wat verlegen studente. „Behalve dat ik het gebouw prachtig vind, zijn de tentoon stellingen mooi opgezet en kan de inhoud mij boeien." Musea zijn voor hen deze va kantie ook geliefde trekpleis ters, omdat ze betaalbaar zijn. Met één museumkaart kunnen ze overal naar binnen. „Geluk kig maar", verzucht Barbara, „want voor de rest is het le vensonderhoud in Nederland erg duur. Food and drink heb ben echt een gat in ons budget gehakt. Ook het vervoer kost meer dan we hadden ver wacht." Om dat te compenseren pro beert het stel zo goedkoop mo gelijk te overnachten. Goed koop betekent ook in Zuid- Holland een slaappaats vinden in een youth-hostell, een jeugd herberg. „Daar maak je vaak bizarre en onverwachte dingen mee", roepen de drie tegelij kertijd. „In onze Leidse herberg hangt wel een heel spannend sfeertje met kamermuren die alle kleuren van de regenboog hebben. Ooit de film Trainspot- tinggezien? Als je daar maar lang genoeg blijft, word je van zelf high." „Over de Leidse hostell niets dan goeds", wil Gergely per se kwijt. „Ik heb mijn portemon nee tenminste nog. In de vorige Amsterdamse, notabene chris telijke herberg, ben ik in een mum van tijd bestolen." Heel wat wereldsteden hebben de jonge Hongaren al tijdens eerdere vakanties gezien: Athe ne, Salzburg, Berlijn. Op zoek naar cultuur, bijzondere archi tectuur en nieuwe ervaringen. Amsterdam hoort definitief in dat rijtje thuis, Leiden niet, zo luidt hun oordeel. 'Schattig' en 'grappig' is de terminologie die de inwoners van Boedapest, met zo'n twee miljoén mensen en een legendarisch imposante Burcht, gebruiken om Leiden te beschrijven. Op hun filmrol letje staan het stadhuis, de Pie terskerk, de molens en de vele bloemen. Alsof je een wande ling door Madurodam maakt. suzanne barbier»

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13