Leidsch Dagblad Teleurstelling over Paars-2 20 23 'Sloten niet met houtafval dempen' oebel daalt in één uur ijf procent in waarde Op de loop voor Bonnie .de Van Mossel directeur eidse Schouwburg 'Badplaatsen trekken pedofielen aan' Nog geen contract van gemeente en universiteit TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. JENSDAG 26 AUGUSTUS 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41782 jesprek van de Dag Frits Wafelbakker, strijder op het seksuele slagveld Economie Cultuur en Kunst kou. Fortis biedt goede scholieren gratis studiebeurs aan In de Gouden Eeuw werd veel gelachen Sport LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 LEZERSSERVICE Blijlevens zet TVM voor het blok •Deze week in lezersservice Cötes du Rhöne Jeu de Boute Toernooi in Leidschendam Zie aanbieding elders in de krant Coalitiepartijen ruzieën over bezuinigingen op Defensie Russische roebel is vanoch- één uur vijf procent in irde gedaald. Gisteren daal de koers van de Russische al tien procent. Het was grootste verlies op één dag jaar. Toen de roebel bij opening van de geldhandel ochtend weer kelderde werd handel opnieuw stilgelegd, vraag naar dollars overtrof aanbod met (omgerekend) iljoen gulden, iterim-premier Tsjernomyr- 3 vanmorgen scherpe iek op het beleid van presi- Doebinin van de Centrale „Ik ben buitengewoon evreden over het werk van bank gedurende de laatste reageerden vanochtend direct. Veel importproducten werden drastisch in prijs verhoogd. Maar massaal gehamsterd wordt er nog niet. De communisten die het Rus sische parlement, de Doema, domineren willen profiteren van de zichtbaar verzwakte po sitie van president Jeltsin. Daar om stellen zij harde eisen aan samenwerking met Tsjernomyr- din. De communistische parle mentsvoorzitter Selezjnov sloot een vervroegd aftreden van Jelt sin niet uit. In de kranten ligt Jeltsin voortdurend zwaar onder vuur. ,,Hij wisselde niet van paarden tijdens een race, maar van parachute tijdens een sprong", schreef een krant. liWMilW Faith Hines Elke huisvrouw heeft haar zwakke plek. En dat is dan tevens haar schoonmoeders stokpaardje. traatverkopers Pagina 8: Rusland schuift af- Moskou lossen staatsleningen vooruit Werkgevers- en werknemersorganisaties zijn teleurge steld over de regeringsverklaring. Het kabinet doet te weinig voor langdurig werklozen en andere minima, vin den de vakcentrales. De werkgevers hebben vooral be zwaar tegen de aangekondigde lastenverzwaring. In de Tweede Kamer kwamen gisteren bij het eerste optreden van het nieuwe kabinet de meningsverschillen van de paarse coalitiepartners aan de oppervlakte. becijfert dat het bedrijfsleven een lastenverzwaring van ruim één miljard gulden voor de kie zen krijgt, vooral door verho ging van de ecotax volgend jaar, terwijl lastenverlichting pas in 2001 is te verwachten. WD-fractieleider Dijkstal maakte gisteren, tot ergernis Volgens de grootste vakcentrale FNV investeert het kabinet te weinig in mensen en milieu, terwijl voorstellen voor een rechtvaardige inkomensverde ling achterwege blijven. Werk geversorganisatie VNO-NCW van PvdA en D66, een voorbe houd bij de voorgenomen be zuiniging op Defensie. Dijkstal vroeg zich af of Defensie de ko mende periode 375 miljoen gul den per jaar kan inleveren. Hij waarschuwde dat het kabinet voor een 'lastige discussie' komt te staan als blijkt dat Nederland niet aan zijn NAVO-verplichtin- gen kan voldoen. D66-fractielei- der De Graaf en PvdA-collega Melkert vonden dat er niet meer kan worden getornd aan deze afspraak. Melkert was ook geïrriteerd over Dijkstals openlijke twijfel aan de 'hardheid' van besparin gen door een efficiëntere over heid en minder afdracht aan Brussel. Als die bezuinigingen tegenvallen moet het kabinet ook minder uitgeven dan de nu afgesproken negen miljard gul den, vond Dijkstal. Melkert was echter van mening dat daaraan niet meer mocht worden ge sleuteld. De oppositiepartijen CDA, Groen Links en SP hekelden het gebrek aan visie van het tweede kabinet-Kok. 'Een document van anti-bevlogenheid' en een 'technocratisch stuk', oordeelde CDA-voorman De Hoop Schef- fer. Rosenmöller van Groen- Links sprak van een 'al te ge woon kabinet'. SP-fractievoor- zitter Marijnissen noemde het ontbreken van het woord 'ar- head» Meer dan een half miljoen toeristen en bewoners hebben ilanden voor de kust van de Amerikaanse staat North Carolina ont- nd met het oog op de aanstormende orkaan Bonnie. Dat leidde op aantal plaatsen tot lange files. De kem van de orkaan, met wind- )it is voor mij een nieuwe uitdaging' in Mossel (43) hoofd rogrammering, public rela- ?n marketing van het redase Chassetheater ordt de nieuwe directeur van Leidse Schouwburg. Hij algt Pim Wallis de Vries op ie per 1 oktober aanstaande schouwburg vaarwel zegt. Van Mossel heeft de afgelo- en jaren tal van (advies)func- vervuld in het culturele le ft. Voor zijn werkzaamheden Breda was hij onder meer oofdprogrammeur van het msterdamse theater De (eervaart en stafmedewerker de Stadsschouwburg in trecht. Van Mossel zegt in eerste re- ctie heel gelukkig te zijn met ijn benoeming. ,,Je zou kun- zeggen dat ik van het ieuwste, grootste theater van lederland verhuis naar de udste en mooiste schouw- in dit land. Ik vind dat el een boeiende wending, ovendien was ik er onder and aan toe om ergens de nan te worden." De Leidse Schouwburg (500 loeien) is een stuk kleiner dan et Chassetheater (een grote et ruim 1.200 stoelen), och denkt Van Mossel in het eidse nieuwe uitdagingen te inden. „Er zijn voor mij vijf tot tien theaters in Nederland echt boeiend om te werken. De Leidse Schouwburg hoort daar bij." Het verschil met de Bredase situatie is groot. „Het Chasse theater is eigenlijk de schouw burg, Stadsgehoorzaal, LAK- theater en bioscoop in één complex", aldus Van Mossel. „Ik *vind het wel weer eens spannend om in een stad be zig te zijn waar ik kan samen werken met andere culturele instellingen, maar waarmee ik ook op een gezonde manier kan concurreren. Volgens de Leidse cultuur wethouder Pechtold combi neert de nieuwe man een vleugje artisticiteit met duide lijke managementkwaliteiten. „Dat is iets wat we absoluut nodig hebben om de Leidse Schouwburg op de kaart te houden. Gemakkelijk zal dat niet zijn in een theater met 500 stoelen. Wallis de Vries is er de afgelopen jaren goed in geslaagd de naam en faam van de Leidse Schouwburg hoog te houden. Het is een uitdaging de dat vast te houden en mogelijk nieuwe wegen in te slaan", al dus de wethouder. Verwacht wordt dat Van Mossel op 1 november in de Leidse Schouwburg aan de snelheden tot 185 kilometer per uur, zal vanavond (Nederlandse tijd) de sey konden vier strandmeesters die in moeilijkheden waren geraakt ter- kust bereiken. Van Chincoteague in Virginia tot Cape Romain in South nauwemood worden gered. foto af> bob jordan Carolina werd de stormbal gehesen. Tot op Long Island in New York werden zwemverboden ingesteld. Bij Point Pleasant Beach in New Jer- Zuid-Holland geeft voorlopig geen nieuwe vergunningen den haag gpd Houtafval mag voorlopig niet meer worden gebruikt voor het dempen van sloten en het ver stevigen van slootoevers in Zuid-Holland. De provincielei ding heeft gisteren besloten daarvoor geen nieuwe vergun ningen te geven. Houtafval werd de laatste ja ren vooral gebruikt in het Groe ne Hart en andere gebieden met een slappe bodem. De af gelopen tijd rezen echter steeds meer vraagtekens rond de effec ten voor het milieu van het ma teriaal. Bovendien was sprake van een wildgroei. Soms bleken slo ten zelfs speciaal te worden ge graven om er houtafval kwijt te kunnen, waarmee onbedoeld een mini-stortplaats ontstond. Ook werd hout uit allerlei hoe ken van het land het buitenland r land gebracht on gestort. Gedeputeerde Staten willen eerder verleende vergunningen nog wel respecteren, maar ze verstrekken voorlopig geen zelfs vanuit r Zuid-Hol- r te worden vergunningen meer. De provincieleiding wil eerst een beter beeld krijgen over alle consequenties van houtafval- gebruik. Daarvoor zal ook het advies worden ingewonnen van gemeenten en waterschappen. De provincie wil vervolgens in oktober met richtlijnen komen om verdere ongewenste toe standen te vermijden. Onderzoek Britse politie levert opmerkelijk resultaat op correspondent Wetenschappelijk onderzoek is er niet ver richt, maar de stelling is er niet minder hard om: badplaatsen trekken pedofielen aan. In de Zuid-Engelse badplaats Bournemouth is menigeen daar inmiddels van overtuigd. Twee jaar geleden besloot Des Donohoe, hoofd van de plaatselijke recherche, meer aandacht te besteden aan onderzoek naar misbruik van kinderen. Vier mensen wer den vrijgemaakt om zoveel mogelijk kwaad willende pedofielen in kaart te brengen en hun gangen na te gaan. Een monnikenwerk waarbij in gevangenissen en bij rechtban ken de gegevens van veroordeelden werden nageplozen. Deze week publiceerde een lokale krant de resultaten van het speurwerk. Die waren niet voor de poes. In Bournemouth en om geving blijken liefst 380 mannen te wonen die ooit zijn veroordeeld wegens enigerlei vorm van kindermisbruik, variërend van aanranding en verkrachting tot het bezit van kinderporno. Nog eens enkele honder den inwoners van de stad worden als ver dacht aangemerkt maar zijn wegens gebrek aan harde bewijzen (nog) niet opgepakt. In totaal staan op Donohoe's pedofielenlijst 622 namen. Nu is Bournemouth met ruim 160.000 in woners een behoorlijke stad, maar 622 pe dofielen blijft toch een heleboel. Burge meester Ravtflings reageerde dan ook 'ont zet en geschokt'. In diverse kranten is Bour nemouth inmiddels afgeschilderd als hét lustoord voor perverse seksmaniakken. Ten onrechte, zeggen de stadsbestuurders in een poging de schade aan het stedelijke imago te beperken. Volgens hen dreigt Bournemouth in de publiciteit het slachtof fer te worden van het feit dat de politie het probleem zo goed in kaart heeft gebracht. In andere badplaatsen zou de toestand echter vergelijkbaar zijn. De theorie in moede' in het regeringsakkoord 'de schande van de jaren ne gentig'. De kleine christelijke partijen uitten hun teleurstel ling over de euthanasiepara- graaf van het nieuwe kabinet. Premier Kok ligt niet wakker van die kritiek. Hij wees er van morgen in de Kamer op dat Paars-1 dezelfde kritiek kreeg. Hij wees er op dat het vorige ka binet 'toch veel goed werk heeft gedaan' en op brede steun in de samenleving mocht rekenen. „Beoordeelt u ons op onze da den", aldus de premier. 16° weersverwachting voor donderdag «Mm wissèlandr beeld Pagina 3: Meer t ringsverklaring de rege- Nummermelders niet aan te slepen deventer gpd De nummermelder, sinds deze maand te koop, is bij het pu bliek een regelrechte hit. Ze zijn zo populair dat KPN Telecom niet aan de vraag kan voldoen en klanten op een wachtlijst moet zetten. Bouwmarkt Gam ma moet de klant bijvoorbeeld 'nee' verkopen. Het apparaatje dat tussen telefoon en wand contactdoos wordt gezet l bij een inkomend telefoontje op een display het nummer van de beller. KPN Telecom is niet verrast door het succes. „De consu ment wil telecommunicatieza- ken steeds meer zelf beheersen. De nummermelder beant woordt aan die behoefte. Je kunt immers zien wie er belt en daarna zelf beslissen of je de te lefoon opneemt of niet." 40% 40% •rzicht op pagina Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Economie 20 -8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving16 Regio15,17,19 Meningen21 Rubrieken12 RTV/programma's Sport Strips 13 .22.23 'De Kus van de Ballerina' speelt in De Schelft in Noordwijkerhout, waarvoor een kortingsbon op de pagi na Uitgaan. VOETBAL OP TV Nederland 2, NOS, 19.45 uur, PSV - Maribor, voorronde Champions League, recht streeks. OR gemeente weet niets van samenwerking aad rietveld De verantwoordelijke wethou der H. Baaijens had er zijn mooie pak al voor aangetrok ken. Maar de ondertekening van het mobiliteitscontract tus sen de gemeente Leiden en de universiteit moest gistermiddag op het laatste moment worden afgelast. De ondernemingsraad (OR) van de gemeente bleek de overeenkomst nog niet onder ogen te hebben gehad. „Ik was in de veronderstelling dat dat allemaal geregeld was. Nu dat niet zo blijkt te zijn hebben wij de ondertekening voorlopig uit gesteld", zegt Baaijens (PvdA- /personeelszaken) Het mobiliteitscontract biedt personeel van de universiteit de mogelijkheid intern te sollicite ren op banen van de gemeente. Gemeenteambtenaren op hun beurt kunnen overstappen naar een baan bij de universiteit. Maar hoe dat precies is gere geld, daarvan is de onderne mingsraad van de gemeente dus nog niet op de hoogte. Voorzitter T. Prast houdt het op stoornis'. „Het georganiseerd overleg op de universiteit heeft, als ik het goed heb begrepen, al voor de zomer over dit contract gesproken. Bij de gemeente is de overeenkomst zowel binnen de OR als binnen het georgani seerd overleg nog niet aan de orde geweest. Wij kennen de in houd niet. Er kunnen voordelen zitten aan zo'n samenwerking, maar daar hebben wij op dit moment geen zicht op." Baaijens was' onaangenaam verrast toen de OR gistermiddag aan de bel trok. Om vijf uur 's middags zouden hij en vicc- voorzitter J. van Bergen van het college van bestuur van de Leidse universiteit met hun handtekening de overeenkomst bekrachtigen. De betrokkenen bij de kleine ceremonie moes ten echter worden afgebeld. „Want mobiliteit is een belang rijk onderdeel van het perso neelsbeleid. Daar willen we zo zorgvuldig mogelijk mee om gaan. Dat betekent ook dat je overlegt met de OR." Pagina Leiden: 'Er is kennelijk langs elkaar heen gewerkt' Bournemouth is dat elke badplaats pedofie len trekt. Er is immers veel wisselend volk in dergelijke oorden, waardoor ze aantrek kelijk zijn voor mensen met duistere bedoe lingen die niet willen opvallen. Nog belang rijker: in badplaatsen vindt men kinderen bij de vleet, die meestal nog schaars gekleed zijn bovendien. Vorig jaar werd in Bourne mouth nog een man uit Nieuw-Vennep aangehouden, die ervan werd beschuldigd opnamen te maken van naakte kinderen op het strand. Volgens insiders is het aantal mannen in Bournemouth dat verkeerde bedoelingen heeft met kinderen veel groter dan uit de politiecijfers blijkt. .Een jongerenwerker die zelf ooit is veroordeeld wegens misbruik van kinderen, zei in The Timer. „De schat ting van de politie lijkt me erg laag. Ik denk dat hun aantal Bournemouth en omgeving dicht in de buurt van de tweeduizend komt". I Naam: Postcode la, Ik wil een abonnement op het LeHsch Dagblad. (I.v.m. controle beiorging; J Na de eerste twee weken betaal ik mi|n abonnement: Per kwartaal Qautomatisch (f. I automatisch (f. 32,70) l Nr. bank/giro: Oacceptgiro (f. 95,15) W Handtekening:iJ Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 8 "712141 "400114" OF BEL 071-51 28 030 m;,alKlaK

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1