eiden Regio Huurverlaging bij Sleutels van tafel Sterrewacht doet niet mee aan Wetenschapsdag Monumenten in de schijnwerpers ikers mogen voorlopig 'ven aan Haarlemmerweg Voorzitter Van der Valk treedt af Minder zwemmers Is trio met olen auto ie bocht Grote schoonmaak Rondvaart bij maanlicht 25 AUGUSTUS 1998 Parkeermeters si g- Politiek Oegstgeest I 3 is om: het plaatsen van parkeermeters in de De Kempenaerstraat is be spreekbaar. Vakantiehuisjes St -j Burgemeester Van I Beek pleit voor de bouw van vakantiehuisjes langs het water in Ja- cobswoude. atmakers in opleiding Zeven leerling-straatmakers zijn gistermiddag aan de lu ide in Leiden in het kader van hun opleiding door wet- J. Laurier aan het werk gezet. De gemeente stelt zich ga- or een halfjaar werk voor de ploeg. De continuïteit wordt borgd door het SPG, het Samenwerkingsverband Praktij- lingen Grond-, water- en wegenbouw. Het SPG is opge- oor te zorgen dat er ook in de toekomst vakbekwa- atmakers, wegenbouwers en machinisten zijn. De werk- eden die de leerlingen momenteel uitvoeren, maken deel het herbestratingsprogramma van de gemeente. FOTO HENK BOUWMAN erva helpt De Zonnebloem Aspirant-leden van studentenvereniging Minerva helpen ende weken met de verkoop van loten van de nationale Siloemloterij. In het kader van de kennismakingstijd moe nullen' zich op alle aspecten van Minerva oriënteren, ïlotenverkoop combineren de aspirant-leden het nuttige lie doel met een nadere kennismaking met Leiden. De iloem is een landelijke vereniging van vrijwilligers en persoonlijk contact en het voorkomen van een happelijk isolement bij iedereen voor wie dat door ziekte, ap of leeftijd moeilijk is. De prijs van een lot is één rijks- en O n tien krakers die irgen een huis aan de ierweg bezette, op de de Groenoordstraat, voorlopig blijven zit- itie besloot even nadat ling was binnengeko- de politie voorlopig cht ingrijpen. Het huis nime tijd leeg hebben Krakers en eigenaar eerst maar proberen er g uit te komen, overleg kwam het gis ter niet. Een paar uur Bewonersraad slikt motie in Huurverlaging voor dure huizen van woningbouwvereni ging De Sleutels is van de baan. De bewonersraad stelde in juni voor de huur van alle duurdere huizen te verlagen tot zestig procent van de wettelijk toegestane huur. De raad heeft de huurders nu per brief laten weten, dat over dat voorstel niet goed was nagedacht. De financiële ge volgen van het voorstel waren niet berekend en dat was, aldus de bewonersraad, 'een fout'. aad rietveld Ook een motie om voor de 199 huizen die de Sleutels wil verko pen slechts negentig procent van de taxatiewaarde te vragen is van tafel. Op de ledenverga dering van De Sleutels, gister avond in de Groenoordhallen, ging de bewonersraad ermee akkoord dat de huizen voor de volledige taxatiewaarde te koop worden aangeboden. De raad De Sleutels gaat woningen verkopen om het tekort op de begroting terug te brengen. Bij aannemen van de motie zou de opbrengst van die huizenver koop tussen de vijf en zeven miljoen gulden lager uitvallen. Dat wilde bewonersraad niet voor zijn rekening nemen. De overige huurders zouden dan, aldus de raad, de rekening ge presenteerd krijgen van het voordeel voor de kopers. Uiteindelijk waren er gister avond toch nog zestien leden die vonden dat de 199 huizen voor negentig procent van de taxatiewaarde moesten worden verkocht. Maar dat was een minderheid. Het bestuur van De Sleutels dreigde in juni dat het zou op stappen als een van beide mo ties werd aangenomen. Maar na de brief van de bewonersraad hoefde het daar niet meer bang voor te zijn. In die brief werden leden zelfs opgeroepen vooral naar de vergadering te komen om 'ongewenste ontwikkelin gen' te voorkomen en ervoor te zorgen dat de noodlijdende cor poratie niet door het ministerie van volkshuisvesting onder cu ratele wordt geplaatst. leiden aad rietveld Ted van der Valk is gisteravond afgetreden als voorzitter van het bestuur van De Sleutels. Van der Valk gaf de afgelopen zes jaar leiding aan het bestuur van de woningbouwvereniging. Zijn plaats wordt voorlopig ingenomen door vice- voorzitter Patricia van Zelm. Van der Valk maakte bij de corporatie moeilij ke tijden door. In de zomer van 1996 werd hij zelfs door de raad van toezicht van De Sleutels geschorst en namen zijn mede-bestuursleden een motie van wantrouwen tegen hem aan. De voorzitter had op eigen houtje besloten de huurverhoging te matigen. De Nationale Woningraad werd te hulp ge roepen en adviseerde na een onderzoek, dat het voor de corporatie maar het beste was als het hele bestuur opstapte. Maar Van der Valk weigerde te vertrekken. Hij wilde 'zijn karwei afmaken'. En hij overleefde de crisis. De rest van het bestuur stapte op. Twee maanden later kregen de voorzitter en het mede door hem samengestelde nieuwe bestuur de steun van de leden. Op zijn laatste vergadering als voorzitter gin gen de leden gisteravond akkoord met een voorstel van het bestuur om 199 woningen te verkopen en met een plan voor het opknappen van vier galerijflats aan de Beethovenlaan. Voor stellen waarvan Van der Valk de leden in een brief had laten weten: „Het zou de kroon zijn op het werk dat het bestuur de afgelopen twee jaar heeft verricht, als de ledenvergadering op die voorstellen het ja-woord geeft." nadat de kraakactie was begon nen, sloeg een onbekende van buitenaf de ruiten van de bene denverdieping in. Een confron tatie met de krakers bleef uit, de man verdween weer snel. Van ochtend was het rustig in en om het pand. De eigenaar bestrijdt «overi gens dat het huis al lang leeg staat. Hij zegt verder recent een sloopvergunning te hebben aangevraagd. Het pand verkeert in een deplorabele staat. Verder ontbreken gas, water en licht. Na sloop zou op dezelfde plek nieuwbouw moeten komen. naturalis leiden De 23ste Leidse zwemvierdaagse is gisteravond in De Zijl en De Vliet (foto) be gonnen met 726 zwemmers en zwemsters. Dat zijn er vooralsnog driehonderd minder dan vorig jaar. Secretaris/penningmeester W. Nolles van de Leidse zwemvierdaagse verwacht echter dat zich vanavond nog wat meer enthousias telingen zullen melden. „Aan de duizend zul len we dit keer wel niet komen. Daarvoor zijn de weersomstandigheden helaas te slecht", aldus Nolles. Het is de bedoeling dat per avond vijfhonderd meter wordt afgelegd. De vierdaagse, georganiseerd door LZ 1886, De Zijl/LGB, De Watervrienden, Sport- bedrijf Leiden en de EHBO-brigade, duurt tot en met vrijdag. Degenen die gisteravond zijn begonnen, kunnen één avond uitrusten, le dereen die tweeduizend meter zwemt, ont vangt een medaille. FOTO HENK BOUWMAN De Sterrewacht doet dit jaar niet mee aan de landelijke We tenschapsdag. Het instituut ziet geen kans voldoende vrijwilli gers op de been te krijgen om alles in goede banen te leiden. Dat komt, omdat de Weten schapsdag dit jaar op 4 oktober wordt gehouden, één dag na dé Leidse feestdag, 3 oktober. Het pand met de sterrenkijkers aan de Kaiserstraat blijft om die re den gesloten. Op Wetenschapsdag openen jaarlijks zo'n 150 instellingen waaronder universiteiten, mu sea en sterrenwachten hun deu ren voor het publiek. Die dag houden onderzoekers demon straties en lezingen en zijn er rondleidingen in laboratoria en activiteiten voor kinderen. In Leiden kwamen vorig jaar ruim 6000 mensen op Wetenschaps- De Rijksuniversiteit Leiden betreurt het dat de Stichting Weten, organisator van de lan delijke Wetenschap&Techniek- week, haar keus dit jaar op 4 ok tober heeft laten vallen. „We hebben formeel protest aange tekend, maar van de stichting te horen gekregen dat die datum niet meer gewijzigd kon wor den", aldus een medewerkster „We hebben nog overwogen om het in Leiden dan maar een week later te doen, maar dan mis je toch de landelijke publi citeit. Als alle andere universi teiten en musea wel op 4 okto ber meedoen, loop je boven dien het risico dat er op die dag vanuit bijvoorbeeld Den Haag naar Leiden komen en bij ons voor een dichte deur staan." De Sterrewacht is met zo'n 1000 bezoekers van oudsher een publiekstrekker van Weten schapsdag. Organisator, profes sor V. Icke, heeft anderhalf jaar geleden al bij de universiteit aan de bel getrokken dat 4 okto ber 'een onmogelijke dag' is. „De dag na 3 oktober krijg ik met geen mogelijkheid twintig vrijwilligers op de been. En die mensen heb ik wel nodig om op de oude Sterrewacht alles in goede banen te leiden, bezoe kers uitleg te geven en dergelij ke." „Bovendien moet er ook op de dagen vóór Wetenschapsdag van alles gebeuren. Zoals het vervoer van allerlei materialen vanaf ons onderkomen in het Bio Sciencepark naar het pand aan de Kaiserstraat. En dat is rond 3 oktober eigenlijk niet te doen vanwege alle activiteiten in de stad. Daarom hebben we besloten dit jaar niet mee te doen, hoe jammer we dat ook vinden." Andere publiekstrekkers zoals de Hortus Botanicus en het Anatomisch Museum zijn wel open op 4 oktober. Ook rijdt er dit jaar weer een pendelbusje in Leiden dat bezoekers afeet bij de verschillende universiteitsge bouwen in de stad. De route van het busje is vanwege de 3- oktoberkermis nog niet duide lijk. Het thema van Weten schapsdag is dit jaar 'spanning'. Volgend jaar wordt Weten schapsdag, tot grote opluchting van de Leidse universiteit, op zondag 10 oktober gehouden. denaars van 14, 14 en oud hebben zondag- igebroken in een pand emeente Leiden op de rf aan de Willem Ba- Deuren werden roken en diverse ruim- len doorzocht. Uit au- len mobilofoons en au- weggehaald. De spul len door twee van de ens thuis opgeborgen, gens besloot het drietal laar het pand om auto te stelen. Met het dat werd bestuurd oudste, werd een ritje dat eindigde in Leids- Daar vloog de wagen cht, kwam op zijn kant raarbij het drietal uit de rd geslingerd. De kna- imen er goed van af. fén van hen moest ter r het ziekenhuis, de politie Haaglanden had afgerond, werden gisteren aan de Leidse ivergedragen. De jon en achter slot en gren- goederen die zij thuis zijn 1 be- omen. Het is nog niet hoe groot de totale leiden Grote schoonmaak in speeltuin Groenoord aan de Pasteurstraat in Leiden. Alle onveilige speeltoestellen zijn daar gisteren verwijderd. Direc te aanleiding daarvoor was het ongeluk van afgelo pen vrijdag waarbij een 8-jarig jongetje een scheur tje in een enkelbot opliep. Hij was bekneld geraakt in een draaischijf. De kans is overigens groot dat de hele speeltuin uiteindelijk zal verdwijnen, zo liet wethouder Kruijt gisteren weten. Vervanging van alle gevaarlijke speeltoestellen kost veel geld. En het is de vraag of zo'n investering zin heeft, er werd niet veel gebruik gemaakt van de speeltuin. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Leiden wil historische panden verlichten Leiden zet met ingang van ko mend voorjaar 25 monumenta le panden in de binnenstad in de schijnwerpers. Dat staat in de gemeentelijke Illuminatieno- ta. PvdA-wethouder T. van Rij (Ruimtelijke Ordening) wil alvo rens tot uitvoering van de plan nen over te gaan een extern deskundige vragen zijn licht te laten schijnen over de plannen. Ambtenaren hebben een groot aantal monumenten be keken en uiteindelijk een selec tie van 25 gemaakt. De Koren beurs, De Waag, de Lodewijks- kerk aan het Steenschuur, de Marekerk en het Stadhuis staan op de lijst. Maar ook de onderdoorgang van 't Gangetje moet worden verlicht. „Dat is een donkere buis maar door die te verlich ten, kunnen we zorgen dat daar een bepaalde spanning wordt opgewekt", aldus G. van Tol van het Gemeentelijk Ingenieursbu- Volgens Van Tol is het nood zakelijk om een deskundige aan te trekken. „Want het gaat hier niet om openbare verlichting, maar om een hele specifieke tak van verlichting." Het is de bedoeling de objec ten 's avonds zodanig in het licht te zetten dat de panden beter uitkomen. Als voorbeeld noemt Van Tol De Waag aan de Aalmarkt die momenteel al wordt verlicht. „Maar dat kan beter, want de schijnwerpers staan nu recht op de gevel. Als de .lichtinval wordt veranderd, worden de tekeningen op de voorkant van het gebouw veel beter zichtbaar." Het is de bedoeling dat de schijnwerpers gelijk met de openbare verlichting worden ingeschakeld. Rond midder nacht gaat het licht op de mo numenten uit. Voordat de plan nen kunnen worden uitgevoerd, komt er nog een inspraakproce dure. „Want ik kan me voorstel len dat iemand die naast zo'n monument woont niet staat te springen om een schijnwerper op het voorraam", aldus Van Tol. In de jaren dertig tot de oor log was een groot aantal brug gen en gebouwen in Leiden al verlicht. De kant van V&D aan de Aalmarkt, de Karnemelks- ebrug en het hoekpand op 't Gangetje en de Morspoort baadden in het licht. In 1952 kwam het licht terug op initiatief van een aantal mid denstanders. De Lichtweek stierf in de jaren zestig een stille dood. leiden eric-jan berendsen Er hoeft niet te worden gewacht tot volgend voorjaar om in Leiden van verlichte bruggen en panden te kunnen genieten. Rond 3 oktober vaart er, op initiatief van de 3 October Vereeniging en de EWR, een zoge noemde moordightcruise door de Leidse wate- De tocht begint bij de oude Zeevaartschool aan de Rijn en voert in elk geval over de Witte Singel, Vliet, Rapenburg, waarna de deelnemers via Steenschuur, Nieuwe Rijn en Oude Rijn bij de Haven terechtkomen. Daar vandaan wordt koers gezet via de Oude Vest en het Galgewater om weer bij de Zeevaartschool terug te komen. Langs de route wordt een aantal bruggen, ge bouwen en bomen tijdelijk verlicht. Zo wordt de Sterrewacht in het licht gezet, worden lampjes in bomen van de Hortus Botanicus ontstoken en staat een aantal particuliere huizen aan de Herengracht in de schijnwerpers. Verder denkt de gemeente aan verlichting van de Neksluis- brug over de Vliet tussen Jan van Goyenkade en Schelpenkade en verlichting van de overkluizing van 't Gangetje.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13