Cultuur Kunst Doortrappen naar Gouden Eeuw Gelders Orkest wil geen 'smet' op start Renes LUveRs Afro-Amerikaanse schrijfster Dorothy West (91) overleden 'We hielden ons hart vast of 't kabinet er in kon' Veteranen na film naar psycholoog NDERDAG 20 AUGUSTUS 1998 ieke Ken Loach niet naar Nederland Wandelen en fietsen in het spoor van Rembrandt kern De Britse filmregisseur Ken Loach is ziek. Hij kan daar- pp27 september niet de zogenoemde Cinema Militans Le- ighouden, hetgeen hij op uitnodiging van het Nederlands mFestival zou doen. Loach, bekend van 'Ladybird Ladybird' I'Land of Freedom', zou zijn visie geven op de toekomst van lintemationale cinema. De 62-jarige Loach werd vorige week jotseling in een ziekenhuis opgenomen. Hoewel hij inmiddels [ontslagen, moet hij maanden rust houden. Loach' nieuwste n 'My name is Joe' is vanaf 3 december in de Nederlandse jjscopen te zien. tark van vrouwelijke choreografen 1 cterdam Het Nationale Ballet opent het nieuwe seizoen met m rk van drie invloedrijke 20e-eeuwse vrouwelijke choreogra- gj n. In het Amsterdamse Muziektheater wordt vanaf 4 septem- Tgedanst op balletten van Doris Humphrey, Carolyn Carlson iTwyla Tharp. Van de hand van Humphrey is te zien 'Air for eGString/Waterstudy/Two Ecstatic Themes'. Bij Carlson koos N «[Amsterdamse dansgezelschap voor'Slow Heavy and Blue'. 4 jthet werk van Tharp viel de keuze op 'In the Upper Room', npremière voor Nederland. 'Dl t rchitecten mogen niet roddelen sterdam Architecten verbonden aan de Bond Nederlandse chitecten (BNA) mogen niet over elkaar roddelen. Eén van de luw overeengekomen gedragsregels voor BNA-leden luidt: Be architect spreekt niet negatief over collega's noch over hun Irkzonder hen hiervan in kennis te stellen." In de nieuwe ge- Wegels staat de collegialiteit hoog in het vaandel. Zo moet InBNA-lid bij het aannemen van een opdracht uitzoeken of I lezelfde klus niet al eerder aan een ander is toegedacht. Als dat lis, dan moeten de nieuwe en de eerdere architect met elkaar lerieggen. Een architect die de opdracht krijgt het gebouw van In collega te wijzigen, moet indien mogelijk ook in contact tre in met de oorspronkelijke architect. Deze mag zich echter niet irzetten tegen de opdracht iets aan 'zijn' gebouw te verande- |aul van Vliet met Residentie Orkest haag» De Haagse cabaretier Paul van Vliet gaat vanaf don- rdag 27 augustus op pad met het Residentie Orkest. Na voor gingen in zijn thuisstad (inclusief de officiële première op de ste) voert Van Vliets Tour de Chant langs zalen in Haarlem, reda, Eindhoven en Venlo. In die laatste plaats is op 10 sep- mber de afsluiting. Het avondvullende programmna kent een iks bekende liedjes. I isschop: Green niet in kerk begraven jjs» De rooms-katholieke bisschop van Versailles heeft ver- derd dat de schrijver Julien Green in een kerk in Andrésy, ten ordvvesten van Parijs, werd begraven. Green, die vorige week erleed, wilde perse in een kerk begraven worden. In Oosten- lil k bestaan minder bezwaren tegen een begrafenis in een kerk. een wordt nu morgen begraven in een kerk in Klagenfurt, de lofdstad van de provincie Karinthië, waar een door de schrijver er bewonderd Mariabeeld staat. Voorganger is de plaatselijke sschop, Egon Kapellari. Green, die in een protestants gezin ter j :reld kwam, bekeerde zich in 1939 tot het rooms-katholieke >ch loof. In zijn romans besteedt hij veel aandacht aan de invloed de godsdienst op het leven van mensen. AMSTERDAM GPD Ergens halverwege de schilderachtige, smalle weg, die van Amsterdam naar Ouderkerk aan de Amstel leidt, tuurt Rembrandt van Rijn peinzend over het water van de Amstel. De kunstenaar is in brons bevroren in een on gemakkelijke, knielende houding, zijn schetsblok en gan zenveer rusten op een been. Tientallen Japanse en Itali aanse toeristen verdringen zich met fototoestellen en vi deocamera's om het standbeeld. Ze realiseren zich ver moedelijk niet dat de grootste schilder van de Gouden Eeuw (1606-1669) werkelijk op deze plek heeft gewerkt. Veel van die schetsen zijn in het boekje opgenomen, voorzien van aanvullende informatie over het leven in die tijd en het werk van Rembrandt. Ook is het boekje verlevendigd met foto's van het huidige uitzicht vanuit de door Rembrandt gebruikte standpunten. Beide wandelingen, die elk zeker twee utir in beslag nemen, beginnen bij het Rembrandt- huis in de Jodenbreestraat, het huis waar de meester van 1639 tot 1658 woonde. Wandeling 1 is zo'n vijf kilometer lang en leidt onder meer langs de Mon- telbaanstoren, de Nieuwmarkt, de Dam en de Westerkerk. Wandeling 2 is 23 kilometer lang en daardoor bij voorkeur geschikt als fietstocht. Vanaf het centrum van de stad gaat deze route langs de Amstel naar Ouderkerk. Vroeger wemelde het hier van de her bergen waar de vermoeide rei ziger zich kon laven. Voor de te rugreis was er de trekschuit. Het oude jaagpad waarover de paar den de trekschuit voorttrokken, loopt nog steeds langs het wa- Rembrandt maakte, evenals zijn tijdgenoten, graag lange wande lingen door de stad of in de om geving om te tekenen en inspi ratie op te doen. Met een krijtje of ganzenveer maakte hij ruwe schetsen die hij later in zijn ate lier uitwerkte met pen, penseel, of in landschapsetsen die hij af drukte van een koperplaat. Het Gemeentearchief Amster dam, dat dit jaar 150-jarig be staat, schenkt in het kader van dit jubileum extra aandacht aan de liefde van Rembrandt voor Amsterdam en omgeving. Van 2 oktober tot en met 30 november is in het Gemeente archief aan de Amsteldijk de tentoonstelling 'Rembrandt aan de Amstel, wandelingen in en om Amsterdam' te zien. Daar toe zijn uit de hele wereld de mooiste landschappen van Rembrandt en tijdgenoten bij elkaar gebracht. Het Rem- brandthuis sluit hier in dezelfde periode (30 september tot en met 29 november) op aan met 'Buiten leven in Rembrandts tijd', een tentoonstelling over de werkwijze van de 17e-eeuwsé landschapstekenaar. Schetsen Als opmaat voor de expositie heeft het Gemeentearchief al vast het aardige 'Rembrandt aan de Amstel, wandelen en fietsen in het spoor van de meester' uitgebracht. Het boek je beschrijft twee wandelingen die de kunstenaar vaak maakte. De routes zijn gevonden door de locaties te traceren die Rem brandt in schetsen ter. Tegenwoordig wordt dat pad echter ingenomen door tiental len vissers die hun vrije dagen op hun vaste plek langs de oe ver van de rivier slijten. Ook de weg wordt bezet: hordes toer- fietsers, uitgedost in schreeuwe rige kleuren, razen voorbij, bus sen vol toeristen wurmen zich tussen hen door. Kalfje Even voorbij kaasmakerij Rem- 'astlegde. brandt, de bronzen beeltenis Het niet eerder vertoonde zelfportret van Rembrandt. van de kunstenaar en uitspan- dagen. Het lommerrijke gebied ning Klein Kalfje - in Rem- was niet ten onrechte een favo- brandts tijd Tapperij Het Kalfje riete plek voor rijke Amster- - begint het verleden echter te dammers, die er hun prachtige FOTO ANP buitenhuizen lieten bouwen. Vol afgunst bewonderen we de eeuwenoude buitens als Westeramstel en Oostermeer, die nog steeds tussen groene, malse weiden liggen. Daar is vast de bocht in de rivier die cir ca 1650 door de schilder werd vastgelegd, en is dat het brugge tje van Six, waar hij twee pra tende mannen portretteerde? Het wordt een spel van zoeken en raden naar de werkplekken van de kunstenaar. Als je het verkeer en de voortdurend lon kende Rembrandt Tower even wegdenkt, zie je bovendien voor je hoe het hier geweest moet zijn en hoe Rembrandt hier zat te werken, leunend tegen de stam van een boom. Het is even doortrappen, maar je komt na tuurlijk ook niet zomaar in de Gouden Eeuw terecht. Zelfportret In het Dordrechts Museum is vanaf 11 oktober een zelfportret van Rembrandt te zien dat sinds de vorige eeuw niet meer in Ne derland is vertoond. Het doek ontbrak zelfs op de grote Rem- brandttentoonstelling die enke le jaren geleden werd gehouden in het Rijksmuseum in Amster dam. Het zelfportret dateert vermoedelijk uit 1669, het jaar waarin Rembrandt overleed, maar helemaal zeker is dat niet. Mogelijk is het enkele jaren ou der. Het portret is eigendom van het Wallraf-Richartz Museum in Keulen. In Dordrecht gaat het deel uitmaken van een over zichtstentoonstellingvan de 17e eeuwse schilder Arent de Gel der, Rembrandts laatste leer ling. De Gelder gebruikte het portret van Rembrandt in 1685 als inspiratiebron voor een por tret van hemzelf. Beide zelfpor tretten, van leerling en meester, zijn de komende maanden in Dordrecht voor het eerst samen te zien. De expositie in het Dordrechts Museum duurt tot en met 17 januari. 'Rembrandt aan de Amstel, wandelen en fietsen in het spoor van de meester1, 9,90 bij VW Amsterdam of Ge meentearchief Amsterdam NEW YORK «ANP/DPA JJAM: Ihouwer en ke van Wo uwe H 10EP: tui gemeester van Katwijk pl parttime) burgemeesters- uw EFTIJD: ille :n 53 jaar hfRTHUIS: btswoning Toevallig, omdat het als een ambt wordt beschouwd, heet de woning van de burgemeester een ambtswoning en die van een be- ibte bij een spoorwegover ig een dienstwoning. Éigen- is het dus gewoon een nstwoning. dit is onze derde. En drie r hebben we het getroffen, |d een mooie woning. Van eis het prettig dat zij pal st het gemeentehuis ligt. In 'vorige gemeenten lag de ning wat verder in het dorp. voordeel hiervan is, dat je 'it in de file hoeft te staan, dat wanneer je wat vergeet [binnen een halve minuut is kunt halen. 't de gemeente is het ook ge- ■kkelijk dat de burgemeester dak naast het gemeentehuis 'nt. Je bent af en toe een tje de portier, als iemand 'sleutel heeft vergeten. Of 'aker, zeker met die nieuw- w nu. Afgelopen nacht hten we nog iets te horen. Je ikt toch altijd dat er bouw- 'eriaal wordt gestolen. Zijn toch even gaan kijken, hebben nog nooit proble- n gehad met het meubileren de ambtswoning. Al hou- 'we steeds weer ons hart 'voor deze kast, of liever ge- d dit kabinet. Dat is vrij hoog 'ij elke verhuizing vragen we 'af of het plafond niet te laag fet kabinet is honderden ja- °ud, het is een familiestuk. Of je nu in een woonwagen woont of in een Wassenaarse villa, of je van een rijk gedecoreerde woonkamer houdt, of van een interieur dat strak staat van het design, wie thuis blijft wil het naar z'n zin hebben. Ingesponnen in z'n eigen coconnetje. In het ene kun je niet meer lopen van de spulletjes, in het andere heb je een paar rolschaatsen nodig om van de ene naar de andere kant te gaan. Hoe, waar en waarom? Een ambtswoning wordt altijd leeg opgeleverd. Het enige dat soms vastligt, is de vloerbedek king. Meestal ligt er parket, dat is er al bij de bouw ingemaakt. Dat'is gemakkelijk voor ons. Hoeven we niet over de vloer bedekking na te denken. Het is een groot voordeel, dat er in een gemeente nog een ambtswoning is. Je kunt bijna direct in de betreffende ge meente gaan wonen. Dat is no dig, want in ons vak is plaatse lijke kennis belangrijk. Je loopt dus onmiddellijk in je werk rond. In de weekeinden ben je er ook. Ik zou de gemeente absoluut aanraden om de ambtswoning te handhaven. In de meeste ge vallen werd de ambtswoning te snel opgeruimd. Ik vind'het trouwens nodig dat het een vrij staande woning is. Als burge meester leef je toch in een gla zen huisje en dan heb je privacy nodig. Ergens moet een plek zijn, waar je een beetje jezelf kunt zijn. En dat is ook een aspect waar je in ons geval mee te maken krijgt. Dat als ik met pensioen ga, we voor het eerst sinds jaren zelf moeten bepalen in welk deel van het land we gaan wonen en wat voor huis we kiezen. Daar denken we nu soms al over na, ja. TEKST: ANNEMIEK RUYGROK FOTO: DICK HOGEWONING De Amerikaanse schrijfster Dorothy West is zondag, op 91- jarige leeftijd, in een ziekenhuis in Boston overleden. West was de laatste overlevende van de legendarische literaire beweging 'Harlem Renaissance In de jaren twintig schreef West haar beroemdste boek 'The Wedding' (De Bruiloft), een verhaal dat ze pas in 1995 liet publiceren. Het werd direct een bestseller. De roman, waarvan een tv-se- rie is gemaakt, gaat over de angst en de trauma's van Afro- DALLAS DPA Het kassucces 'Saving Private Ryan' van Steven Spielberg haalt veel oude wonden open bij veteranen uit de Tweede Wereldoorlog. Honderden voor malige soldaten die tijdens de oorlog in Europa vochten, heb ben na het kien van de film psy chologische hulp gezocht. Jessica Brakefield van de Amerikaanse veteranenorgani- satie zei gisteren dat er een spe ciale hulplijn is ingericht waar veteranen kunnen spreken over Spielberg's film. Bellers krijgen professionele begeleiding en worden zo nodig doorverwezen naar het ziekenhuis. In Nederland woont Prins Bernhard op 9 september de première bij van 'Saving Private Ryan'. De film gaat over D-Day, de invasie in Normandië op 6 juni 1944. In Spielberg's film gaan acht militairen op zoek naar soldaat Ryan om te voor komen dat hij net als zijn drie broers sneuvelt aan het front. Psychologen in de VS erken nen dat mensen opnieuw ge confronteerd kunnen worden met vergeten trauma's door te kijken naar emotioneel meesle pende films over de oorlog. Amerikanen op het eiland Mart ha's Vineyard, voor de kust van Massachussets. West leefde zelf vijftig jaar lang op dit onder rij ke blanken zeer geliefde eiland. Ze werkte als columniste en schreef korte verhalen voor de plaatselijke krant. Onder haar collega-schrijvers en kunstenaars stond West in de jaren twintig bekend als „The Kid". Ze probeerde samen niet hen onder de naam 'Har lem Renaissance' de zwarte cul tuur nieuw leven in te blazen. De thuisbasis van de beweging was Harlem, een stadsdeel van New York. In 1930 nam West deel aan een spraakmakende reis van een twintigtal schrijvers naar het communistische Moskou. Daar werkten zij mee aan opna men van een sovjetpropagan dafilm over de levensomstan digheden van zwarten in de VS. West was de dochter van een voormalige slaaf. Haar vader begon na zijn bevrijding een groente- en fruithandel, die hem geld en aanzien gaf. De kleine Dorothy schreef al verha len toen ze zeven was en won net na haar twintigste verjaar dag haar eerste literaire prijs. AMSTERDAM ANP Het Gelders Orkest (HGO) heeft de uitvoering van de hele Negende Symfonie van Bruckner onder leiding van de nieuwe chef-dirigent Lawren ce Renes afgeblazen omdat het niet wilde dat er een 'smet' aan de start van Renes bij HGO zou blijven kleven. Dat zegt directeur Jan Taat van het orkest. HGO zou het stuk - met de door deskundigen gecomple teerde, door Bruckner zelf on voltooid gelaten finale - dins dag in het Concertgebouw in Amsterdam en gisteren in Mu sis Sacrum in Arnhem ten ge hore brengen. Dat had een bij zondere première betekend, maar de Negende is in beide gevallen ingeruild voor de Achtste. Volgens Taat is er overleg geweest met dirigent Hans Vonk, die vorig jaar de Negen de (zonder finale) leidde bij HGO. In dat gesprek kwam aan de orde dat Vonk de Ne gende vorig jaar grondig met HGO heeft gerepeteerd en dal nu de schijn zou kunnen ont staan dat Renes daarop voort borduurde. Dat zou zonde zijn van het inluiden van de sa menwerking van Renes met 'zijn'orkest. Volgens een open brief van de Stichting M97, die het spe len van onbekend werk pro beert te bevorderen, heeft het Concertgebouw de uitvoerin gen gedwarsboomd. Het Con certgebouw zou volgens M97 alle aandacht willen concen treren op een veel duurdere uitvoering van de Negende door het symfonieorkest van Saint Louis onder leiding van - weer - Hans Vonk. Ook deze uitvoering mist de bijzondere finale. Het Concertgebouwor kest ontkent het verhaal in alle toonaarden en ook HGO zegt het verhaal pas dinsdag te hebben vernomen en het voor rekening van de Stichting M97 te laten.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9