Winst ABN Amro ruim twee miljard Economie Auto van de toekomst FNV wil personeelsbeleid bij Hoogovens vernieuwen Geldgids voor studenten teeds meer gebreken aan nieuwe woningen Zuinig bedrijfsterrein Zwolle usland betaalt loon uit Beursgang Astra maakt oprichters miljonair Tokyo Een medewerker van de Japanse autoproducent Nissan demon streerde gisteren de apparatuur op het dashboard van de auto van de toekomst. Een van de nieuwtjes is 'ITS CAR 2001 -I'. Het gaat om een sterk verbeterd systeem waarbij de bestuurder op een scherm te zien krijgt hoe hij het snel en veilig een bepaalde bestemming kan bereiken. Nissan verwacht het systeem in 2001 standaard in alle autotypes in te bouwen. foto reuters susumu takahashi „Het personeelsbeleid bij Hoog ovens is achterhaald. Recente successen van het IJmuidense staalbedrijf hebben een te zwa re. wissel getrokken op het per soneel. Enerzijds worden men sen gestimuleerd om te vertrek ken, anderzijds kunnen ze geen snipperdag krijgen", zegt FNV- bestuurderDuynhoven. Enkele jaren geleden wilde Hoogovens het aantal arbeids plaatsen geleidelijk terugbren gen van 10.500 tot ongeveer 8.500 in 2002. De teller staat nu op iets meer dan 10.000. Vol gens Duynhoven gaat het zo goed met het bedrijf dat het echt niet met minder kan. „Als er ergens mensen uit gaan, moeten ze via een omweg weer worden teruggehaald. Het aantal inleenkrachten neemt al leen maar toe." Duyhhoven wil dat het personeel niet langer het gevoel heeft op de schopstoel te zitten. „Geef men sen de verzekering dat hun baan niet langer op de tocht staat, dat is de beste garantie voor een nog hogere winst. Nu gaat heel veel energie verloren met praten en dat leidt alleen maar tot onrust en frustratie." Uitbesteden van ondersteu-' nende diensten leidt volgens de FNV-bestuurder alleen maar tot meer onzekerheid. De gang van zaken rond de algemene werk plaats vindt hij een typisch voorbeeld. De directie wil deze eigen sociale werkplaats laten concurreren met de 'markt'. De werkplaats is echter duurder omdat er veel mensen zitten die al lang bij Hoogovens werken en een kleine handicap hebben. ,Als Hoogovens er niet 1,5 mil joen bijlegt, draait het uit op een doodgewone sanering. Ge deeltelijk arbeidsongeschikten kostendekkend laten werken, vind ik geen sociaal beleid." Het enige jaren geleden inge voerde organisatiemodel, waar bij het bedrijf in een aantal zelf standige eenheden werd ver deeld, is volgens de vakbonds bestuurder te ver doorgescho ten. „Iedere manager moet re sultaten boeken. Dat betekent dat bij personeelsreductie ie dereen voor zichzelf rekent, zonder oog te hebben voor het totale bedrijf." BELASTING BELICHT Dezer dagen beginnen scho lieren en studenten weer aan een nieuw studiejaar. Nu is bekend dat studenten vaak te weinig geld hebben. Dan is het wel zo verstandig om met dat beetje geld dat men heeft ver standig om te gaan. 'De geld gids voor scholieren en stu denten 98/99' kan hierbij mis schien een handje helpen. De ze gids wijst de toe komstige scholier- /student de weg in de wirwar van fi nanciële regels waar men tijdens de studie tegenaan kan lopen. Als je de gids open slaat en de zeven tien bladzijden lan ge inhoudsindex bekijkt, dan schrik je bijna van de vele regelingen die wor den besproken. Bij nadere bestudering blijkt echter dat niet iedere student met al deze regelingen te maken zal krijgen. De gemiddelde student zal met name worden geconfron teerd met de regeling inzake de studiefinanciering. Deze re geling wordt dan ook uitge breid behandeld. De beschrij ving is duidelijk en dat is be langrijk want het is voor een student van groot belang om goed op de hoogte te zijn van alle regels. Wie bijvoorbeeld niet aan de regels van de tem po- of prestatiebeurs voldoet, kan voor nare financiële ver rassingen komen te staan. De studiefinanciering is ech ter, geteisterd door de vele be zuinigingen op dit vlak, niet meer wat het is geweest. Vaak zullen studenten een bijbaan tje moeten nemen om zo het nodige geld voor studie en vrije tijd bijeen te sprokkelen. Dit betekent op zijn beurt weer dat de belastingheffing om de hoek komt kijken. Ook daar gaat de gids op in. Bij sommige onderwerpen schiet de geldgids een beetje zijn doel voorbij. Zo wordt in -welgeteld zes bladzijden 'even' ingegaan op datgene waaraan men aandacht moet besteden als men een eigen onderne ming begint. Deze bladzijden worden vooral gevuld met de DENNIS WEBER universitair docent belastingrecht dent meen vraag wanneer men door de Belastingdienst als onderne mer wordt gezien en welke fis cale voordelen men dan mag verwachten. Mijn ervaring is echter dat de er meer studen ten zijn die een gokje op de beurs wagen (de student/belegger) dan studen ten die een eigen bedrijfje wil len beginnen (de student/on dernemer). Helaas biedt de geldgids voor de student- /belegger geen begeleiding. De gids gaat al leen in op de jon geren- en studen- lenrekeningen van een aantal Nederlandse ban ken, maar laat de beursvloervoor wat hij is. Mis schien maar beter ook aangezien ik laatst al een stu- aakte die zich tij dens het college even excu seerde, niet om naar het toilet te gaan, maar om nog even voor sluiting van de beurs via zijn 'portable' een paar aan deeltjes van de hand te doen. Op sommige onderwerpen gaat de geldgids dieper in dan dat men van een dergelijke gids zou verwachten. Zo wordt uitgebreid aandacht besteed aan de mogelijkheden van stu deren in het buitenland. Ook een hoofdstuk over solliciteren ontbreekt niet. Daarnaast wordt uitgebreid ingegaan op al de regels omtrent wonen. Ook voor de ouders van de scholier/student kan de geld gids handig zijn. De regels omtrent de kinderbijslag en een eventuele tegemoetko ming in de studiekosten wordt uitgebreid uit de doeken ge daan. Het is overigens opvallend dat op maar weinig punten de geldgids met concrete tips komt om geld te besparen. Opname van dergelijke tips zou de gids een stuk waarde voller maken. Conclusie: een handige gids die voor verbete ring vatbaar is. Geldgids voor scholieren en studenten 98/99, f 29,50,-, Kluiver. wers slagen e niet in hui zonder gebreken op te le- :n. Uit onderzoek van de ïniging Eigen Huis blijkt bij bijna de helft van de op- - verde nieuwbouwwonin- .>ers met meer dan twin- gebreken genoegen moeten ten. Volgens de koopover komst moet de aannemer ^breken binnen drie weken oplevering herstellen. In bij- 2 zestig procent van de geval len lappen de bouwers dit aan hun laars. Zij laten kopers met gemid deld tien klachten zitten. Na drie maanden is bij veertig pro cent van de huizen nog steeds niet alles in orde. Ook worden woningen vaak te laat opgele verd en brengen bouwers on gevraagde wijzigingen aan de huizen aan. Voor bijna 1.100 leden stapte Eigen Huis naar de (bouw)rechter. Daarbij ging het om tien miljoen gulden. In sommige gevallen duurt het echter jaren voordat de koper zijn gelijk krijgt en alle gebre ken zijn verholpen of dat er een schadevergoeding is toege kend. Eigen Huis pleit daarom al jaren voor een betere rechts positie van kopers. De nieuwe wet die hierover in de maak is, moet snel van kracht worden, vindt de vereniging. In het eerste kwartaal van dit jaar werden twaalf procent minder nieuwe woningen ver kocht dan gemiddeld in 1997. Dat komt vooral doordat er in deze periode minder nieuw bouwwoningen te koop waren. Dat staat in een rapport van de Neprom (projectontwikkelaars) en het ministerie van VROM. Verder blijkt dat een aantal VI- NEX-locaties (grote nieuw bouwprojecten) vertraging heeft opgelopen, waardoor er in 2000 waarschijnlijk minder woningen worden gebouwd dan was gepland. De kans is groot dat het nieuwe bedrijventerrein Hessenpoort in Zwolle een watersysteem krijgt waardoor tussen de zestig en tach tig procent energie kan worden bespaard. Er komen twee gescheiden waterleidingsystemen. Door dat extra systeem stroomt water dat bedrijven kunnen gebruiken voor koe ling en verwarming van gebouwen en eventueel ook voor bedrijfs processen. Omdat voor dit industriewater waarschijnlijk gebruik wordt gemaakt van beperkt gezuiverd water van de nabijgelegen Vecht is de eerste forse besparing voor de bedrijven een feit. Door onder meer gebruik te maken van warmtepompen kunnen bedrijven aan dat industriewater warmte onttrekken voor de ver warming van gebouwen; het afgekoelde water is bruikbaar voor koeling. Het adviesbureau DWA uit Bodegraven becijferde dat naast de energiebesparing ook tussen de 4 tot 22 miljoen ton min der broeikasgas C02 vrijkomt. AU potheekrente Aegon nog lager maag Geld lenen in Nederland wordt nog steeds goedko- Hoewel zij al op een historisch dieptepunt waren beland, ;en de tarieven voor woninghypotheken nog lager te kunnen, van de grotere marktpartijen, verzekeraar Aegon, heeft de e voor hypotheken na een stilte van enkele weken weer laten ;en. De goedkoopste hypotheek met een vaste-rentetermijn vijfjaar en met hypotheekgarantie wordt 0,3 procent goed er en komt op 4,8 procent. De hypotheken met de kortste prentetermijn blijven onveranderd, de langere termijnen nmet 0,2 of 0,1 procent. De concurrentie heeft nog niet ge vigeerd. ",40 men» Marjan J. Oudeman (40) is per 1 november be- md tot algemeen directeur van Hoogovens Packaging Steel, bedrijfsonderdeel dat verpakkingsstaal voor onder andere |es produceert. De nieuwe directeur is nu nog controller en ian het managementteam van dit bedrijfsonderdeel. Ze is ju- 6.7Ó pen werkt sinds 1982 bij Hoogovens. Ze volgt Maarten Frese 2^5 die per 1 november aantreedt als directeur Corporate Busi- 'sDevelopment bij Hoogovens. Frese is sinds 1987 in dienst loogovens. euwe directeur Hoogovens ereldbank misbruikt in Indonesië iiNGTQNCorrupte regeringsambtenaren in Indonesië ben ongeveer eenvijfde van het ontwikkelingsgeld dat de eldbank in het land stak achterovergedrukt. Wereldbank- :tionarissen in Jakarta rapporteerden vorig jaar al dat in onesië corruptie welig tiert en dat ambtenaren en politici itigtot dertig procent van de door de Wereldbank beschik- Igestelde middelen hebben ontvreemd. Sinds 1967 heeft de jreldbank aan het Zuid-Oost-Aziatische land ruim 24 miljard 3 laraan kredieten verstrekt. ilen gaat privatisering fors opvoeren l jicHAU De Poolse regering rekent erop volgend jaar flink 5 ;rbinnen te halen uit de verkoop van staatsondernemingen, irivatisering van zeventig bedrijven moet vijftien miljard zlo- ,6 miljard gulden) opbrengen. Dat is twee keer zo veel als V; ïgjaar. De privatiseringen betreffen vooral banken, energie- rijven en ijzer- en staalfabrieken. Ook de Poolse luchtvaart - itschappij LOT gaat van de hand. Van de opbrengst besteedt egering 4,5 miljard zloty aan uitbetaling van achterstallige rissen en pensioenen, terwijl ze vier miljard uittrekt voor de Wming van het pensioenstelsel. ■jj k pijpleiding Shell vervuilt Nigeria Koninklijke Olie/Shell Groep heeft de productie in het ,zó [loosten van Nigeria stilgelegd nadat het bedrijf een lek in een ileiding had ontdekt. Daaruit is ongeveer zevenhonderd va- gestroomd. Een groep medewerkers is naar de plaats ge- iird om het lek te repareren en de vervuiling op te ruimen. De uk ontstond bij Ibaa Emohua. De productie op de betreffen- vj. okatie bedraagt 100.000 vaten per dag. IV start export 'kever' naar Europa ,öo ilajDe nieuwe kever van Volkswagen, die in Mexico wordt ■gjj roduceerd is binnenkort ook in Europa te koop. VW Mexico akte eerder dit jaar een begin met de export van de kever de VS en Canada. De autofabrikant verwachtte daar per 55.000 kevers te kunnen verkopen maar dat zijn er nu al bij- geworden. VW denkt in Europa jaarlijks meer dan 000 kevers te kunnen afzetten. Een staking in de fabriek in Mexicaanse Puebla, waar 15.800 mensen werken, werd be- deze week afgewend doordat de vakbond op het nippertje aord ging met loonsverhoging. perser bedrijven krijgt zeven jaar Een 34-jarige Duitser is gisteren door een rechtbank in ;n veroordeeld 'tot zeven jaar gevangenisstraf, onder meer ens poging tot afpersing van de supermarktketen Aldi, de enhuisketen Karstadt en de Duitse PTT. De man bekende 3,3 oen mark te hebben geëist, bijna 3,7 piiljoen gulden. Hij gde frisdranken die hij had vergiftigd met zout- en zwavel- :op de schappen van de Aldi te zetten. Om te bewijzen dat hem ernst was, stichtte hij brand in vrachtwagens van Aldi (arstadt. Hij werd gearresteerd toen hij het losgeld in ont- gst wilde nemen. De drie oprichters van het kleine automa tiseringsbedrijf Astra incasseren waar schijnlijk na de beursintroductie samen ongeveer vijftig miljoen. Astra, dat voorna melijk automatiseerders uitzendt, krijgt op 2 september een AEX-notering. Uitgifte- koers: zeventien tot twintig gulden. Astra geeft weinig nieuwe aandelen uit (zo'n 400.000), maar stelt de aandeelhouders in staat hun belang te verkopen (circa 2,8 miljoen aandelen) Bestuursvoorzitter Van Basten kan onge veer achttien miljoen tegemoet zien. Con- troller Van de Wouw incasseert ongeveer zeventien miljoen en directeur operationa- le zaken Alberts is goed voor vijftien mil joen. De bedragen kunnen hoger worden als MeesPierson, die de beursgang begeleidt, extra aandelen moet opkopen bij de top managers wegens grote belangstelling. De zogeheten 'greenshoe-optie' is vastgesteld op 419.000 aandelen, goed voor een be drag van nog eens acht miljoen. Van Basten geeft toe dat de beursgang me de wordt gebruikt om het bezit te verzilve ren. In de drie jaar vóór de beursgang kie telden de aandeelhouders zichzelf nog op een andere manier. De winsten die van 1995 tot en met 1997 werden behaald, ver dwenen grotendeels in de zakken van de oprichters-aandeelhouders. Astra behaalde in 1996 een nettowinst van 2,2 miljoen, waarvan negentig procent als dividend werd uitgekeerd. In 1997 steeg de Astra- winst naar drie miljoen op een omzet van 35 miljoen. Van Basten verklaart de forse uitkering met het feit dat de oprichters de schulden, die waren ontstaan bij de over name in 1992, versneld wilden aflossen. Bij Astra werken ruim tweehonderd mensen. J DU KRF-Rtr-AFP-ANP ,40 regering van Rusland zet ,2; t achter de uitbetaling van erstallige lonen en pen- j len. Het Kremlin zal hier- 9; de binnenlandse schul- p, drie tot vijf jaar later vol- e i, zo kondigde de Russi- premier Kirijenko giste- '07 )p tv aan. we voldoen aan onze y Idverplichtingen en betalen ,25 aatsobligaties af, óf we be- g' de lonen aan onze ambte- soldaten, onderwijzers", Kirijenko uit. Hiermee elke week 1,2 tot 1,4 mil- gulden vrij voor overheids- meel. f,ïdruk van de vakbonden it desondanks nog steeds lie eisten dat de achterstal- onen worden herberekend, J t werknemers en gepensio- ,jg len gevrijwaard blijven van evolgen van de gedeva- de roebel. Die zal de koop- it toch al uithollen. 'k gisteren hield de malaise Ie financiële markten in ou aan. Op de effecten- skelderde de RTS-index 9,4 ent tot een slot van 90,19 5t en. Maandag en dinsdag gj' het koersgemiddelde al 4,8 ent en 9 procent omlaag geschoten. Begin dit jaar stond de beursgraadmeter op 396,86. Ongeveer 200 tot 250 Russi sche banken verkeren in pro blemen als gevolg van de crisis. Tientallen banken zullen deze zware tijden niet overleven, al dus voorzitter Jegorov van de Russische Bankenvereniging, gisteren. Tal van banken Rusland telt er ruim 1.500 willen fuseren met branchege noten. De Russische industrie pro duceerde in juli 9,4 procent minder dan in dezelfde maand vorig jaar. In de landbouw was de daling zelfs 16,7 procent. Het inkomen per hoofd van de be volking zakte met 8,2 procent. De officiële koers van de roe bel bedroeg op de interbancaire markt 6,99 per Amerikaanse dollar tegen 6.885 roebel op iMSf dinsdag. Vrijdag was dat nog V 6,31. Bij wisselkantoren is de ja i; roebel nog veel minder waard. - gS Wl*. LMH|üM| De financiële crisis dwong de W- Ja regering er ook toe de verkoop ;.®B van belangen in het energiecon- jpriMMfc» ./..V. T J cern Gazprom uit Kandidaten zijn Koninklijke/S- heil Groep Italiaanse energieconcern ENI. Gazprom, de grootste gasproducent ter wereld, werkt al samen met bei de concerns. Een inwoner van Moskou ruziet met een bankemployé als hij geld wil incasseren in ruil voor een bankdocument maar nul op het rekest krijgt. foto ep a Wegener aast op VNU-dagbladen APELDOORN ANP Wegener Arcade heeft interesse in de dagbladen van VNU. „Een mooie combinatie die veel synergie oplevert", aldus be stuursvoorzitter Houwert. VNU zegt in een reactie haar dagbla den niet te willen afstoten. Hou wert liet al eerder weten de Noordelijke Dagbladen Combi natie, waarin het nu een belang van 12,5 procent heeft, volledig te willen overnemen. Binnen de dagbladbranche is afgesproken dat een concern het marktaandeel tot 33 procent moet beperken. Houwert zegt dat dit geen probleem is nu er een mededingingsautoriteit (NMa) is. „De autoriteit van de NMa overstijgt interne afspra ken. Dat standpunt heeft de Ne derlandse Dagbladpers al enige tijd geleden ingenomen." De totale oplage van regiona le dagbladen ligt rond de 2,3 miljoen exemplaren. Wegener neemt 756.000 stuks voor zijn rekening. VNU-dagbladen is goed voor 835.000 exemplaren. Hoechst verkoopt lakkenproducent FRANKFURT ANP Het Duitse chemieconcern Hoechst verkoopt zijn dochter bedrijf Herberts voor 3,4 miljard gulden aan de Amerikaanse ovemamespecialist Kohlberg Kravis Roberts (KKR). Herberts is na Akzo Nobel en het Britse ICI de grootste lakkenproducent in Europa en heeft vooral op het gebied van autolakken een ster ke positie. Hoechst zette Herberts in de etalage om zich nog meer te kunnen concentreren op farma cie. De afgelopen jaren is al een groot aantal andere dochteron dernemingen verkocht. Her berts, gevestigd in het Duitse Wuppertal, heeft een productie bedrijf in Breda. De onderne-, ming telt in totaal 7.500 werk nemers en boekte vorig jaar een omzet van een kleine drie mil jard gulden. Bank streeft naar een winstgroei van 12,5 procent per jaar ABN Amro heeft in de eer ste helft van dit jaar ruim 2,4 milard gulden ver diend. Dat is twintig pro cent meer dan in de dezelf de periode vorig jaar. Alle onderdelen van de bank droegen bij aan het resul taat. AMSTERDAM ANP De cijfers zijn voor de raad van bestuur aanleiding om in de toekomst de financiële lat hoger te leggen. In het vervolg streeft ABN Amro naar een gemiddel de winststijging van ten minste 12.5 procent per jaar. Dat was tot nu toe tien procent. De winst per aandeel moet om hoog van gemiddeld 7,5 naar 10 procent meer per jaar. Voor de tweede helft van het jaar houden de bestuurders een slag om de arm. De omstandig heden in Azië moeten niet al te zeer verslechteren, terwijl ze er van uitgaan dat de jongste Rus sische maatregelen geen be langrijke negatieve invloed zul len hebben. ABN Amro verdiende het af gelopen jaar 58,8 procent meer door opbrengsten uit effecten en deelnemingen, onder meer door de verkoop van enkele minderheidsbelangen. De pro visieresultaten klommen met 22.6 procent. De resultaten uit financiële transacties gingen met 29,5 procent omhoog. Vooral de valuta- en effecten handel wist te profiteren van de gunstige marktomstandighe den. De bedrijfslasten stegen circa twintig procent tot ruim negen miljard, als gevolg van hogere personeelskosten en investerin gen in automatisering. Het nieuwe hoofdkantoor van ABN Amro langs de ringweg van Amster dam in Buiten vel dert. Volgend najaar wordt het kantorencomplex in ge bruik genomen. Drieduizend medewerkers die nu nog her en der in de hoofdstad zijn gehuisvest, komen er te werken, foto anp paul vreeker ABN Amro betaalde hogere sa larissen en aan de resultaten ge relateerde bonussen, terwijl het totale aantal mensen op de loonlijst steeg met tien procent tot ruim 80.000. Het grootste deel van die groei komt uit het buitenland, door acquisities (Australië) en een flinke groei van de activitei ten in de VS en Brazilië. De cri sis in Azië laat haar sporen na. Van de vorig jaar daarvoor gere serveerde 530 miljoen is inmid dels ongeveer de helft uitgege ven. Voor de eerste keer in de be- staansgeschiedenis van de bank overschreed het geconsolideer de balanstotaal de grens van duizend miljard gulden. AB- N Amro had dit jaar dankzij een stijging van 19,7 procent 1.001,3 miljard gulden in de boeken staan.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7