Scepsis rond bestandsaanbod Real IRA 'Hete fase' Duitse verkiezingen aangebroken Buitenland Congolese rebellen nemen laatste obstakel Mogelijk twee miljoen doden door hongersnood Noord-Korea lERDAG 20 AUGUSTUS 1998 goeding dwangarbeiders dichtbij hirt» Grote Duitse ondernemingen overwegen een scha- goeding te betalen aan de ongeveer 7,7 miljoen dwangar- rs die in de Tweede Wereldoorlog in hun fabrieken moes- erken. Volkswagen beslist volgende maand over het bedrag >en hulpfonds, zo meldt de Duitse krant Frankfurter Rund- vandaag. Ook de auto- en motorenfabrikant BMW toont ereid tot schadevergoeding. Bouwgigant Hochtief sluit be en aan voormalige dwangarbeiders ook niet meer uit, net het elektroconcern Siemens en accu- en batterijfabrikant De ondernemingen lijken te reageren op de toenemende van gedupeerden die met juridische stappen dreigen. li herdenkt coup van '73 niet meer Chili schaft de officiële herdenking van de bloedige loreep van 1973 af. De elfde september is vanaf 1999 geen nale feestdag meer. De Chileense senaat besloot ter ver- ngde eerste maandag van september als 'Dag van de Na- ere|le Eenheid' uit te roepen. Ook senator Pinochet, de voor edictator die in 1973 de democratisch gekozen president de verdreef, ging uiteindelijk akkoord. Mende kwam bij de greep om het leven. De viering van de coup leidde vrijwel ar tot gewelddadige demonstraties van tegenstanders van chet. ïin Kovacevic klaagt tribunaal aan 1' iju_ De familie van de Bosnisch-Servische arts Kovacevic gisteren bekend gemaakt het Joegoslavië-Tribunaal in Den te zullen aanklagen. Kovacevic, die werd verdacht van oor- lisdaden, overleed op 1 augustus in een cel van het tribu- LCl nScheveningen. Het Joegoslavië-Tribunaal gaat er voorals- zan uit dat Kovacevic aan een hartaanval is bezweken. Hij ïartpatiënt. De familie zegt dat hij in Scheveningen onvol- de medische zorg heeft gekregen. 13: lëlische luchtaanval op Libanon rouN» Israëlische oorlogsvliegtuigen hebben gisteren in ïiden van Libanon twee luchtaanvallen uitgevoerd op stel- nvan de sji'itische guerrillabeweging Hezbollah. De aanval- iren bedoeld als vergelding voor een Hezbollah-aanval bij eerder op de dag een Israëlische soldaat omkwam en nderen gewond raakten. De Hezbollah streeft ernaar de (Israëlische soldaten en de 2.500 leden van de door Israël unde Libanese SLA-militie uit de door Israël bezette strook t zuiden van Libanon te verdrijven. - gering Jordanië stapt op De regering van Jordanië is gisteren opgestapt. Ko- lussein heeft vanaf zijn ziekenhuisbed in de VS zijn ver ging Tarawneh opdracht gegeven een nieuwe regering te iren. De val van de regering wordt in verband gebracht met ivrede onder de bevolking over het economisch beleid van gering van premier Majali. De regering is ook beschuldigd lalatigheid, door niet te hebben voorkomen dat de hoofd- trï Imman van vervuild drinkwater werd voorzien. Het lei- vater in sommige delen van Amman zou wormen en larven zie op het graf van Jozef De Israëlische regering zegt dat het Palestijnse be- joden verbiedt te bidden bij de graftombe van Jozef in Na- op de Westelijke Jordaanoever. De regering noemt dat een - iding van de Oslo-akkoorden. De Palestijnen ontkennen de uildiging. Zij zeggen dat Israëlische kolonisten proberen bij devaartsplaats van Jozef een nieuwe nederzetting te stich- ie graftombe van Jozef was in september 1996, na de ope- van de omstreden tunnelingang in Oost-Jeruzalem, de bloedigè gevechten tussen Palestijnen en een Israë- bewakingsdetachement. Zes soldaten kwamen daarbij om. premier Bhutto beticht van fraude De Geneefse onderzoeksrechter Devaud heeft de ige premier van Pakistan, Bhutto en haar echtgenoot in beschuldiging gesteld wegens het witwassen van meer wintig miljoen dollar aan smeergeld. Dit bedrag zou het tal hebben verkregen uit transacties met Zwitserse firma's, lat Bhutto Pakistan niet mag verlaten, hebben de Zwitsers complete dossier aan Islamabad overgedragen met het ver- de zaak af te wikkelen. In Pakistan loopt al geruime tijd een rzoek wegens corruptie tegen Bhutto* De ex-premier wijst leschuldingen als een politieke wraakneming van de hand. xico: 'orensnijder' aangehouden O-stad De Mexicaanse politie heeft deze week na een negen maanden 's lands beruchtste ontvoerder esteerd, Daniel Arizmendi Lopez, alias 'de orensnijder'. In ito waarin Arizmendi zat, lag voor meer dan twee miljoen aan contanten. Bij verschillende acties werden zestien eende leden van de bende van Arizmendi aangehouden. ;nde, waarvan ook oud-politiemannen deel uitmaakten, tverantwoordelijk gehouden voor zo'n tweehonderd ont- ngen, allemaal van rijke zakenlieden of hun familieleden. lendi had de gewoonte de oren van zijn slachtoffers af te en en die naar de familie te sturen. Meerdere ontvoerings- itoffers werden door de bende gedood. In een reactie op de Deringen ontstond in het hele land een florerende bodygu- ndustrie. rzet Colombia houdt militairen vast Colombia heeft toegegeven dat het communistische ïthonderden militairen en politiemensen vasthoudt. Minis- ïn defensie Lloreda bevestigde gisteren dat de Revolutionai- rijdkrachten van Colombia (FARC) ongeveer driehonderd ten en politiemannen in handen hebben. Afgelopen week- inamen de FARC oppieuw regeringsmilitairen gevangen vijf'militaire vleugels' van de communistische verzetsbe- een aanval uitvoerden op een brigade van het regerings in het westen van het land. Tijdens de hevige gevechten Hen 38 soldaten en 63 opstandelingen om. Ongeveer twin- ilitairen werden gevangen genomen. rtrek leger uit Aceh begonnen üü.maweHet Indonesische leger is vandaag begonnen de beloofde terugtrekking van gevechtstroepen uit de pro- eAceh. Een konvooi van twaalf vrachtwagens met twee- lerd gewone soldaten en vijftig leden van de gevreesde elite- ieid Kopassus vertrok onder gejuich van honderden inwo- uitde industriestad Lhokseumawe. In een verklaring zei het na het vertrek van de 250 soldaten nog eens -729 militairen toonder 29 van Kopassus te zullen terugtrekken. Indo- heeft ook al honderden militairen teruggehaald uit Oost- or, waar een deel van de bevolking streeft naar onafhanke- iid sinds de Indonesische invasie in 1975 en de annexatie de voormalige Portugese kolonie een jaar later. aël wil 2.500 huizen op Golan De Israëlische regering heeft ingestemd met de van nog eens 2.500 huizen voor joodse kolonisten op de vlakte van Golan. De huizen komen in vier al bestaande Is- che nederzettingen op de hoogvlakte, die de joodse staat ns de Zesdaagse Oorlog van 1967 op Syrië veroverde en in feitelijk annexeerde. Volgens de Israëlische radio heeft een missie van ministers, geleid door minister Sharon van infra- fuur, tot de bouw van de huizen besloten. Bovendien ko er 2.500 hotelkamers om 'toeristische activiteiten' in het ;dte ontwikkelen. In de hoogvlakte van Golan wonen onge- 13.000 kolonisten naast 17.000 Syrische Druzen. 'Genadeloze jachtop daders aanslag aangekondigd De regeringen van Groot-Brittannië en Ierland hebben gisteren sceptisch gereageerd op de door de Real IRA aangekondigde wapenstilstand. Beide landen hebben een ge nadeloze jacht op de daders aangekondigd. De terreurbeweging Real IRA is verant woordelijk voor de bloedige aanslag zaterdag in Omagh. Premier Blair en zijn Ierse ambtgenoot Ahern beschouwen de verklaring van de katholieke splinter als een poging om aan vervolging te ontkomen. en de leiders van Sinn Féin, Adams en McGuinness, waren bij de treurige plechtigheid aan wezig. Het onverwachte besluit van de Real IRA duidt op paniek binnen de para-militaire orga- BELFAST Rtr-DPA-AFP ners van het kustplaatsje Bun- crana bezochten de begrafenis In kerken in en om Omagh van drie jongetjes die bij de woonde de Noord-Ierse bevol- aanslag om het leven kwamen, king gisteren massaal de begra- De leider van de grootste pro- fenisdiensten van zestien van testantse partij in Ulster, Trim de 28 slachtoffers bij. Alle inwo- ble, de Ierse president McAleese Weg naar hoofdstad Kinshasa ligt open nisatie, zo luidde gisteren uit veiligheidskringen. De bloedig ste aanslag sinds dertig jaar leidde van alle kanten tot een golf van afschuw. Partijen van allerlei godsdiensten veroor deelden de wrede daad, waar onder ook Sinn Fein, de politie ke tak van de moederorganisa tie van de Real IRA, het Iers Re publikeinse Leger, de IRA. De daders zouden door deze reac tie in een onverwacht isolement zijn gedreven. De geloofwaar digheid van het staakt-het-vu- ren is twijfelachtig, omdat alle 'militaire activiteiten' volgens een woordvoerder van de Real IRA werden 'opgeschort' en dus niet onvoorwaardelijk stopge zet. De Ierse premier Ahern heeft ondertussen harde wetten aan gekondigd tegen terreurbewe gingen. De 'draconische maat regelen' zijn volgens hem on vermijdelijk. Het Ierse parle ment komt binnen twee weken bijeen om de nieuwe wetten te bespreken. De maatregelen KINSHASA *Rtr-DPA-ANP Na zware gevechten hebben de Congolese rebellen de strate gisch belangrijke garnizoens stad Mbanza Ngungu veroverd op de troepen van president Ka bila. Opstandelingenleider Bizi- ma Karaha heeft dat bekendge maakt, zo meldde vanmorgen de Britse radiozender BBC. De stad, 120 kilometer ten zuid westen van Kinshasa, gold als laatste bolwerk van de regering op de route naar de hoofdstad. President Kabila maakt zich vol gens de Belgische krant De Standaard op om Kinshasa op te geven en zich in de zuidelijke stad Lubumbashi terug te trek ken. De opstandelingen hebben laten doorschemeren dat ze met de regering willen praten over beëindiging van de strijd. Voorwaarde is wel dat Kabila af treedt als staatshoofd. De rege ring wijst dit van de hand. De president heeft steun gekregen van enkele landen van de Ont wikkelingsgemeenschap van fffen Ml Mléiwfc €§Êt&Ëk& Find your music with Mehari's. Maak een muzikale wereldreis met de unieke Mehari's Wereld CD. Een prachtig album, vol fascinerende muziekstijlen uit alle werelddelen. Soms zwoel, dan weer mystiek of opzwepend. Spaar met Mehari's voor deze bijzondere Wereld CD. Kijk in de verpakking voor de actievoorwaarden. Find your world, find your taste, find your Hiehari's Zuidelijk Afrika (SADC). Na de inname van Mbanza Ngungu hebben de opstande lingen nu alle belangrijke plaat sen in het westen van Congo in handen, en daarmee de ener gie- en watervoorziening in de hele regio. In het oosten van het land maken ze al sinds begin augustus de dienst uit. De Zimbabwaanse minister van defensie, Mahachi, zei gis teren dat de veertien lidstaten tellende SADC heeft besloten Kabila met troepen en wapens te hulp te schieten. De Keny- aanse minister van buitenland se zaken, Godane, waarschuw de de Congolese rebellen dat ze binnenkort mogelijk tegenover buitenlandse legers komen te staan. De Angolese regering liet zich in soortgelijke bewoordin gen uit. President Mandela van Zuid- Afrika, de sterkste macht in het gebied en momenteel SADC- voorzitter, zei dat zijn land niet zal meedoen aan militaire ope raties. „Wij willen de situatie niet nog erger maken. Verzekeraar gaat voor slachtoffers holocaust betalen NEW YORK AFP-Rtr Slachtoffers van de jodenver volging in de Tweede We reldoorlog en hun nabe staanden krijgen honderd miljoen dollar (ruim twee honderd miljoen gulden) van het Italiaanse verzekerings concern Assicurazioni Gene- rali. Dat maakte de advocaat van de verzekeraar vanmor gen in New York bekend. In ruil voor de schadevergoe dingen trekken de betrokken joden hun aanklacht tegen de verzekeraar in. De overlevenden van de holocaust en nabestaanden van slachtoffers waren woe dend op Generali omdat het concern na de oorlog weiger de levensverzekeringen van vermoorde cliënten uit te be talen. Generali was voor de Tweede Wereldoorlog de grootste verzekeraar in Mid den- en Oost-Europa. Toen nabestaanden van vermoor de joden na de oorlog uitke ring van de levensverzekerin gen eisten, weigerden het be drijf te betalen. De verzeke raar stelde bijvoorbeeld de onmogelijke eis dat nabe staanden van verzekerden die in een concentratiekamp waren omgekomen, een overlijdensakte moesten to nen. Een zwaar ondervoed jongetje, afgelopen zaterdag gefotografeerd in Noord-Korea. Een Amerikaanse delega tie kwam na een bezoek aan het land terug met foto's en videobeelden die duidelijk maken hoezeer de Noord-Koreaanse bevolking hongert. foto af De al drie jaar aanhoudende hongersnood in Noord-Korea heeft mogelijk twee miljoen mensen het leven gekost. Dat is bijna tien procent van de be volking. Medewerkers van Amerikaanse Congresleden brachten deze cijfers gisteren naar buiten. „Het voedseltekort houdt aan", aldus Mark Kirk, een van de vier leden van de delegatie van Con gresmedewerkers. „Ze hebben geen eten meer, dat is duide lijk." Om te kunnen overleven eten de Noord-Koreanen tot poeder gestampt gedroogd gras, onkruid en graanstengels. Soms wordt er meel doorheen ge mengd om noedels of cake van te maken. De delegatie bracht een aantal bruine, muf ruikende staafjes van het alternatieve voedsel mee. De staafjes zien eruit als oude stukken leer. De afgelopen drie jaar zijn er jaarlijks naar schatting tussen 300.000 en 800.000 mensen om gekomen, aldus Kirk. De meeste slachtoffers vielen vorig jaar. Hij zei dat de cijfers afkomstig zijn van de Amerikaanse regering, vluchtelingen en Noord-Ko reaanse ballingen. De meeste doden vallen niet direct door voedselgebrek, maar door ziektes die met de hon gersnood samenhangen, zoals longontsteking, tuberculose en diarree. De voedseltekorten worden veroorzaakt door twee jaar van overstromingen ge volgd door een droogte vorig jaar. Daardoor stortte het col lectieve landbouwsysteem ge heel in elkaar. moeten er onder meer voor zor gen dat verdachte leden van verboden terreurgroepen een voudiger vastgehouden en ver oordeeld kunnen worden. Ook moet de activiteit van de politie langs de grens worden ver hoogd. De leider van de Real IRA, de 48-jarige McKevitt is onvind baar. Volgens een katholieke priester heeft McKevitt hem la ten weten dat hij niets van de aanslag wist* Bonino voorziet humanitaire ramp in Kosovo Europees commissaris Bonino voorziet een humanitaire ramp in de Servische provincie Koso vo. Als niet snel een politieke oplossing voor het conflict in Kosovo wordt gevonden, zullen vele van de naar schatting 200.000 vluchtelingen de ko mende winter niet overleven, zo zei Bonino gisteren tijdens een bezoek aan het gebied. Binnen de Europese Commissie is ze verantwoordelijk voor humani taire zaken. Volgens een met Bonino meereizende functiona ris van de Verenigde Naties zijn al kinderen aan dysenterie en uitdroging overleden in een op vangcentrum voor vluchtelin gen. Nieuwe groep bedreigt VS met aanslagen CAIRO Rtr-AFP-DPA Een internationale islamitische groepering die onder leiding zou staan van de Saudische ter rorist Osama bin Laden, heeft gisteren gedreigd met nieuwe aanslagen tegen Amerikaanse doelen. 'De heilige strijd' zal worden voortgezet tot Ameri kaanse krachten zich terugtrek ken uit 'het land van de mos lims', aldus de groep. 'Het Islamistisch Internatio naal Front voor de Strijd tegen Joden en Kruisvaarders' stuurde een verklaring met die strekking toe aan het Egyptische dagblad Al-Hayat, dat uitkomt in Lon den. De groep zou dezelfde zijn als het 'Leger voor de Bevrijding van Islamitische Heiligdom men', de beweging die de re cente aanslagen op de Ameri kaanse ambassades in Afrika eerder opeiste. De verklaring beschuldigt de Amerikaanse ambassades in Nairobi en Dar es Salaam ver der van 'supervisie over de moord op 13.000 Somalische burgers toen de VS een aanval leidden op dat moslimland in 1993'. Daarmee wordt de Ame rikaanse inbreng in de VN-ope- ratie Restore Hope bedoeld. De verklaring stelt verder dat de bomaanslag in Nairobi was uit gevoerd door het Peloton van de Khaled al-Said. De aanslag was uitsluitend gericht tegen de Amerikaanse aanwezigheid in Nairobi. Dat laatste is overigens maar zeer ten dele gelukt. On der de 247 doden waren slechts twaalf Amerikanen. De VS hebben de fundamen talistische Taliban in Afghanis tan gevraagd de Osama Bin La den in de gaten te houden. Ze hebben niet om zijn uitlevering verzocht. De multi-miljonair staat onder bescherming van de Taliban. BERLUN PETER VAN NUUSENBURC k.b. 4.10.1994, Stb. 720. CORRESPONDENT Volgens de in Duitsland geldende poli tieke tijdrekening is nu, ruim vijf weken voor de Bondsdagverkiezingen van 27 september, de 'hete fase' van de cam pagne aangebroken. De kopstukken van alle partijen zijn weer terug van vakantie, de affiches ontsieren inmiddels overal het straatbeeld, het aantal bijeenkom sten neemt per dag toe en in de hoofd kwartieren worden de peilingen met groeiende tevredenheid dan wel onge rustheid bestudeerd. Het is, kortom, de hectiek die elke vier jaar terugkeert, maar waar het onderwerp van die bedrij vigheid, de kiezer, nog steeds niet warm voor schijnt te kunnen lopen. Dat is jammer, want de verkiezingen lij ken toch nog spannend te worden. Maandenlang kon de grootste oppositie partij, de SPD, zich koesteren in de gunst van de kiezers. Lijsttrekker Schroder was verreweg de populairste politicus van het land. Zijn partij, die de afgelopen jaren bij voorkeur met zichzelf overhoop lag, straalde een ongekende eensgezindheid uit. En, misschien wel de belangrijkste reden voor de sociaal-democratische op mars, de SPD profiteerde van het wijd verbreide gevoel dat er na zestien jaar maar eens een einde moest komen aan het tijdperk-Kohl. m Een jonge aanhanger van bondskanselier Kohl betuigt zijn steun bij een CDU-verkie- zingsbijeenkomst in Bayreuth in de deel staat Beieren. Op het t-shirt van de jonge CDU'er staat: 'Helmut houdt van jullie'. foto reuters michael dalder Het enige wolkje aan de lucht is neiging tot zelfdestructie van de beoogde coali tiepartner van de SPD, de Groenen. De milieupartij onder leiding van Fischer telt te veel types die de zuiverheid in de leer belangrijker vinden dan de kans om ook eens een keer aan de macht te snuf felen. Zelfs dat lijkt Schroder niet te ver ontrusten. Hij ziet ook wel brood in een grote coalitie met de grootste regerings partij, de CDU. Bovendien telt voor Schroder sowieso maar één ding: kanse lier worden. Met welke partner en welk programma, zal hem een zorg zijn. De kans dat hij zijn levensdoel kan ver wezenlijken, is nog steeds groot, maar de afgelopen weken is duidelijk geworden dat de race nog lang niet is gelopen. De voorsprong van de SPD in de peilingen neemt af (nog maar drie procent: 41-38). Schroder is in populariteit zo goed als voorbijgestreefd door Kohls kroonprins, fractieleider SChauble. Bijna tachtig pro cent van de kiezers gelooft nu dat de ver kiezingen nog niet zijn beslist. En voor het eerst sinds maanden wordt de eco nomische competentie van de regering hoger aangeslagen dan die van de oppo sitie. Dat is vooral te danken aan de conjunc turele opleving die zich deze zomer heeft gemanifesteerd. De werkloosheid is afge nomen in het oosten weliswaar vooral dankzij het pompen van honderden mil joenen in werkverschaffingsprojecten en daarmee ook de malaisestemming die het land verlamde. Dat de bijdrage van de regering aan die opleving gering is, weet iedereen, ook zij zelf, maar dat is in de slotfase van een verkiezingscam pagne niet van belang, zolang ze maar de eer kan opeisen. Als om te bewijzen dat hij en zijn CDU zich nog lang niet gewonnen geven, is Kohl zelfs bereid met een oude rivaal als wapenbroeder de laatste ronde tegen Schroder in te gaan. Maandag werd be kend dat Lodiar Spath hem zal adviseren 'inzake technologische vernieuwing'. Spath, toen minister-president van de deelstaat Baden-Württemberg, behoorde in '89 tot de prominente CDU'ers die een coupe tegen de kanselier beraam den. Dat betekende het einde van zijn politieke carrière. Spath werd na de Wende president-di recteur van de beroemde, maar tijdens de DDR-jaren tot aan de afgrond ver waarloosde lenzenfabriek in Jena, die hij saneerde en tot grote bloei wist te bren gen. Die staat van dienst en de daaruit voortvloeiende populariteit heeft Kohl voor zijn campagne in het oosten hard nodig. Dat hij daarmee ook de judas bin nenhaalt die hem wilde onttronen, is een prijs die Kohl kennelijk graag betaalt. Of het herstel op tijd is gekomen en of de positieve trend in de peilingen aan houdt, valt nog te bezien. Bij vorige ver kiezingen begon Kohl ook vaak met een forse achterstand, maar die had hij zes weken voor de 'dag van de waarheid' in gelopen of zelfs in een voorsprong ver anderd. Nu ligt Schroder nog steeds voor, maar de ontwikkeling van de laatste weken illustreert opnieuw de juistheid van het cliché dat je Kohl nooit te vroeg moet afschrijven.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5