Hartcentrum Dijkzicht onhygiënisch Binnenland Hoe meer geld, hoe meer plezier in bed Milieudefensie slaat terug naar Schiphol Ter Linden preekt niet meer in zijn Westerkerk Van Vondel moet met detectivebureau stoppen ©ERDAG 20 AUGUSTUS 1998 apelse kleuter eerst misbruikt pfmf aan den ussel Het 4-jarige Capelse meisje dat twee we geleden werd ontvoerd en vermoord, is seksueel misbruikt, heeft de politie bekendgemaakt. Het kind werd 's nachts uit ouderlijke flat ontvoerd en een dag later dood teruggevon- n.Afgelopen vrijdag werden twee eveneens in de flat woon- 4 ,tige broers aangehouden. Ze beroepen zich nog altijd op hun jjgrecht en geven volgens justitie niet de leeftijd op die aanne- ni -lijk is. De broers zeggen dat zij 14 en 17 jaar zijn, wat echter istig in twijfel wordt getrokken. De officier van justitie wil arom een botonderzoek laten doen. De leeftijd is van belang Drde vraag voor welke rechtbank de twee zich eventueel moe- iverantwoorden. kkoord bus en tram Amsterdam rpRDAMDe vakbonden en de directie van het Amsterdams nieentelijk Vervoersbedrijf (GVB) hebben gisteravond laat een koord bereikt over maatregelen om het gebrek aan tram- en Bbestuurders op te lossen. De bonden en de directie hebben (bevestigd. Het GVB gaat intensiever werven, waarbij het on- tmeer dertig fulltime buschauffeurs probeert te vinden. Di- tteur Testa had al 112 nieuwe chauffeurs aangetrokken, die in member allemaal aan de slag zullen zijn. De directie heeft ver- ronder andere beloofd dat het bedrijf de uren van parttimers iiijwillige basis probeert uit te breiden. olitie jaagt op Batman en Bond Gehuld in kogelvrije vesten heeft de Limburgse politie berenjacht gemaakt op twee mannen, die gewapend met wa- pistolen het centrum van Gulpen onveilig maakten. De politie ragde erin het duo, verkleed als Batman en James Bond, na nkorte achtervolging aan te houden. Volgens de politie leken jwaterpistolen van de 23-jarige inwoner van Kerkrade en een jarige Gulpenaar 'heel erg echt'. Na de arrestatie bleek het te an om jeugdbegeleiders die in het kader van Jeugdvakantie- jrk Gulpen een vossenjacht hadden georganiseerd. Het was de doeling dat een aantal kinderen hen zou opsporen. De politie ij is de kinderen echter te snel af. Na verhoor zijn Batman en Ja in psBond weer vrijgelaten, aj jj ijftien tips over vermoord kind De oproep van de politie gisteren in Limburgse kran- om tips over een 11 -jarige jongen, die tijdens een zomer- lei imp verdween en later dood werd gevonden, heeft vijftien re- des opgeleverd. Maar de 'gouden tip' zit er volgens de politie bi igniet bij. Hoe de jongen uit het kamp is verdwenen, is nog m teds onopgehelderd. Na de sectie houdt de politie ernstig re it ningmet een zedenmisdrijf. Een week voordat het lichaam op Brunssummerheide werd aangetroffen, heeft een inwoner Landgraaf vlakbij deze plek een bizarre vondst gedaan: een rensgrote, met nepbloed besmeurde etalagepop in eeazak, legen in een rechthoekige kuil. aags lyceum door brand verwoest iihaag Een felle uitslaande brand heeft afgelopen nacht (Haagse Hofstad Lyceum (het voormalige St. Janscollege) otendeels verwoest. De schade bedraagt minstens tien miljoen Éden. De twaalf bewoners van het naast de school gelegen ooster bleven ongedeerd. De brand werd omstreeks half vier tdekt. De brandweer rukte uit met vijftien voertuigen, waar- ider twee hoogwerkers. Ongeveer vijftig brandweerlieden gin- a het vuur te lijf. Even na vijf uur klonk het sein 'brand mees- ',De oorzaak van de brand is nog onduidelijk. foto anp jos van leeuwen Ironkaard brengt trein tot stilstand haar Een 22-jarige beschonken man uit Obdam heeft in woonplaats een trein tot een noodstop gedwongen door op rails te gaan staan. De man was dinsdag op de kermis dron- geworden en dacht op het station een leuke grap uit te ha- De trein kon nog op tijd stoppen omdat de machinist al af- mde voor een stop bij het station Obdam. De machinist was geschrokken dat hij woedend uit zijn cabine stapte en de iaji enkele flinke klappen gaf. Die tikken kwamen zo hard aan, de dronkaard in het ziekenhuis moest worden behandeld. BS gevraagd voor ex-sekteleiders De officier van justitie bij de rechtbank in Arnhem left gisteren TBS met dwangverpleging en ontslag van rechts- rvolging geëist tegen een 69-jarige ex-sekteleider en diens 46- ige vriendin. Beiden verklaarden eerder dat zij minderjarige leisjes in opdracht van God hadden verkracht om ze zo tot uiden van Christus te maken. Volgens deskundigen van het eter Baan Centrum in Utrecht zijn de verdachten volledig on- erekeningsvatbaar. Uit de rapportage blijkt dat ze lijden aan n religieuze grootheidswaan en dat ze zich zo inleven in hun 'van profeet dat zelfs de deskundigen onder invloed dreigden komen. De minderjarige meisjes zouden jarenlang met mede tien van hun ouders zijn misbruikt. Zij maakten deel uit van nsekte die tot 1993 in een klooster te Velddriel huisde. De chtbank doet uitspraak op 1 september. ongen dood door omgeslagen tractor [recht Een 15-jarige jongen uit Brakel is gisterochtend in n weiland in Haastrecht om het leven gekomen toen de trac- rwaarop hij zat omsloeg. De jongen werd aan het hoofd ge- akt en was op slag dood. De jongen logeerde bij een 45-jarige lastrechtse boer. De twee waren op het weiland koeien aan tvervveiden. Bij het uitrijden van het weiland sloeg de tractor Wnog onduidelijke oorzaak om. De jongen, die op één van de elbakken zat, kwam onder de tractor terecht. De bestuurder nop tijd van de trekker afspringen! De politie en de arbeidsin- ectie onderzoeken het ongeval. ejaarde man overlijdt na overval ÏERLee Een 82-jarige man uit het Groningse Heiligerlee is 'teren overleden nadat twee mannen hem in zijn woning had- n overvallen. Omstreeks half een 's middags vielen twee onbe- nde mannen het huis van de man binnen. Ze boeiden hem nhanden en voeten, doorzochten de woning en vertrokken. 3 te zijn gevonden werd het slachtoffer overgebracht naar het kenhuis in Winschoten, waar hij overleed. De doodsoorzaak niet vastgesteld. Het is niet bekend of de daders geld of onverpen hebben meegenomen. issen met levend aas taboe IBMg» Vanaf morgen mogen vissers geen levend aas meer wuiken, met uitzondering van maden en wormen. Zo'n wet- tjk verbod zat al jaren in de pen en had eigenlijk al 1 januari P in moeten gaan. Onder levend aas vallen behalve vissen 'kgewervelde dieren als zoogdieren, amfibieën, reptielen en eemnes De huiszwaluw mag dan in Nederland een tamelijk weinig voorkomende vogel zijn, boer Rigter in Eemnes heeft zijn buik vol van de vogels. Onder de daklijst van de schuur hebben diverse zwaluwparen een nest gebouwd en de boerderij mag zich volgens de Vogelbescherming hét huiszwaluwcentrum van Nederland noemen. In de schuur zitten in totaal 68 huiszwaluwen en -tjes. Dat geeft niet alleen het nodige hongerige gepiep, maar inmiddels zitten ook de ramen van de boerderij onder de vogelpoep. foto wfa Morkhoven wil foto's pedofielen eerder vrijgeven antwerpen/haarlem De Belgische werkgroep tegen kinderporno Morkhoven besluit morgen of zij acht foto's van pe dofielen naar buiten zal bren gen. Dat zegt Mark Vervloesem, secretaris van de werkgroep, die de Zandvoortse kinderporno-af faire aan het rollen heeft ge bracht. De werkgroep is zo boos over de traagheid van de Belgi sche justitie, dat zij overweegt een eerder gesteld ultimatum in te trekken. Begin augustus dreigde Vervloesem in Zand- voort de foto's te publiceren als niet binnen een half jaar aan houdingen in deze zaak waren verricht. Maar omdat justitie in België nog steeds geen materi aal heeft overgedragen aan Ne derland, zal de werkgroep daar mogelijk al volgende week toe overgaan. Een medewerker van de Belgische justitie zegt dat onderzoeksrechter Sterkx, die momenteel met vakantie is, be zig is met een eigen onderzoek. De stukken worden pas aan de Nederlandse justitie overhan digd, als dat is afgerond, zo meldt hij. Hoe lang het onder zoek gaat duren, kan hij niet zeggen. den haag gpd Muziek, seks en lekker eten maken geluk kig. En dat geldt niet alleen voor Nederlan ders, maar ook voor Belgen, Duitsers, Italia nen, Britten en Spanjaarden, zo blijkt uit een internationaal onderzoek. Naar muziek luisteren scoort onder Neder landers het hoogst, hoger dan seks. We waarderen muziek met een 8 op een schaal tot tien, seks met een 7,9. Dat vinden ook de Belgen, maar in de andere landen staat het spel der liefde op de eerste plaats van de lijst met dertien uiteenlopende genoegens. Nederlanders blijken ook een opmerkelijk plezier te beleven aan het drinken van kof fie en thee, dat op de vierde plaats komt (7,4), terwijl dat in geen van de andere lan den als een belangrijk onderdeel van het le vensgeluk wordt gezien. Uit het onderzoek, dat in acht landen is uit gevoerd door de universiteit van Reading in Groot-Brittannië, blijkt dat geld en rijkdom niet bepalend zijn voor de mate van geluk. De meeste genoegens des levens behalve de al genoemde ook zaken als winkelen, ro ken, tv kijken of snoepen blijken bijna hetzelfde te worden ervaren door alle inko mensgroepen. Wel vinden mensen met la gere inkomens winkelen leuker dan men sen die meer verdienen. Bij seks is het an dersom: hoe hoger het inkomen, hoe meer plezier in bed. Groter zijn de verschillen als het gaat om leeftijd of geslacht van de ondervraagden. Mannen vinden seks en sterke drank leuker dan vrouwen, al zijn de verschillen klein. Nederlandse vrouwen houden weer bedui dend meer van winkelen en uit eten gaan. De Nederlandse man waardeert winkelen het laagst, teiwijl de vrouw het minst van rood vlees houdt. Roken en sporten worden ongeveer even leuk gevonden door beide seksen. In het onderzoek konden de totaal 4.000 ondervraagden rapportcijfers geven aan al deze activiteiten. Er zijn leuke verschillen met andere landen. Zo beleven Belgen aan het drinken van bier, wijn en andere sterke drank duidelijk minder plezier (5,4) dan Nederlanders (6,7). Maar ook Italianen (4,7) en Duitsers (4,6) blijken alcohol minder be langrijk te vinden dan wij, wat wellicht komt omdat het daar een normaler onder deel van het dagelijkse leven is. De Australiërs vinden drinken veruit het leukst. Alleen in België en Duitsland staat seks niet bovenaan de lijst. Het verschil tus sen het plezier dat mannen en vrouwen in seks beleven is overigens in Nederland het kleinst, in Italië het grootst. Aardig is ook dat ongehuwden zeggen meer plezier te be leven aan seks dan gehuwden. Duitsers be leven de minste lol aan tv kijken, Nederlan ders het meest. Ook zoetigheden (zoals ijs, taart en chocola) worden in Duitsland het laagst gewaardeerd op de ranglijst van ge noegens, en bij ons het hoogst. De opstellers hebben ook een 'plezieraan- deel' berekend, een gemiddeld cijfer dat al le ondervraagden uit de acht landen aan deze genoegens des levens gaven. Dat lag op 6,5, waarbij Nederland met 6,9 boven het gemiddelde uitkwam. 'Slotcoördinator doet zijn werk niet goed' haarlem rudolf kleun ,,De gebruikelijke ramkoers van Schiphol. Bedoeld om de minis ter en de Tweede Kamer onder druk te zetten zodat opnieuw een overschrijding van de ge luidsnorm wordt toegestaan." Victor van den Belt van Milieu defensie is duidelijk in zijn oor deel over de uitlatingen van slotcoördinator Wijkhuizen over een dreigende tijdelijke sluiting van Schiphol. Wijkhuizen, de man die de beschikbare vliegbewegingen verdeelt over de luchtvaart maatschappijen, luidde gisteren de noodklok. Hij voorspelde dat bij de volgende maand te ver wachten overschrijding van de geluidsnorm de milieubeweging direct naar de rechter stapt. Die zou dan tijdelijke sluiting van Schiphol gelasten. Maar dat is volgens Van den Belt flauwekul. „Sluiting van Schiphol is helemaal niet nodig om aan de normen te voldoen. Beperken van nachtvluchten kan al voldoende zijn. De slot coördinator wist precies waar hij aan toe was. Er lag de uit spraak van de rechter van vorig jaar dat overschrijding van de normen niet meer zou worden toegstaan. Bovendien heeft de minister onder voorbehoud toe stemming gegeven voor uitbrei ding van het aantal vluchten met 20.000 tot 380.000. Bij over schrijding was ze bereid tot ge dogen, maar daar zou Schiphol zich voor de rechter niet op kunnen beroepen. De vorige minister, Jorritsma, heeft ook gewaarschuwd voor het risico dat Schiphol daarmee neemt." Voor Milieudefensie staat daarmee vast dat Wijkhuizen doelbewust heeft aangestuurd op overschrijding van de ge luidsnormen. „In feite zegt Wijkhuizen dat hij zijn werk niet goed doet. Hij had dit moe ten voorkomen, daar zit hij voor. In plaats daarvan kiest hij voor een ramkoers met de be doeling onlustgevoelens in de Kamer op te roepen over slui ting van Schiphol. Dat is hem ook gelukt, afgaand op de reac ties." WD en CDA hebben een tijdelijke sluiting van Schiphol al onaanvaardbaar genoemd, PvdA en D66 willen de luchtha ven aan de eerdere afspraken houden. Schiphol kreeg vorig jaar toe stemming om het aantal vlieg bewegingen tot 2003 jaarlijks met 20.000 te laten groeien. Dat is echter alleen mogelijk als de geluidsnormering wordt aange past. Eerder heeft de commissie In 't Veld gewezen op 'absurdi teiten' in het huidige meetsys teem. Het gaat daarbij met na me om meetpunten in onbe woonde gebieden en op het parkeerterrein van Schiphol. Door het meetnet op die pun ten aan te passen en steiler te starten en te landen zouden meer vluchten mogelijk zijn zonder overschrijdingen. Het duurt echter nog zeker tot me dio volgend jaar voor die aan passingen kunnen worden inge voerd. amsterdam gpd-anp Dominee Nico ter Linden, au teur van de bestseller Het ver haal gaat, wil niet langer preken in de Amsterdamse Westerkerk. Pas als de crisis die de kerk in het hart van de hoofdstad nu al anderhalf jaar verlamt is opge lost, wil hij als gastpredikant weer in de diensten voorgaan. De populaire dominee was 18 jaar de vaste predikant van de Wester. Het comité Red de Wester maakte de brief die Ter Linden op 11 augustus aan de wijkker- kenraad schreef gisteren open baar. Daarin schrijft de predi kant „met pijn in het hart" de beslissing te hebben genomen. „Steeds meer ben ik mij ver vreemd gaan voelen van de wij ze waarop u leiding geeft aan de veelkleurige gemeente die ik zo veel jaren heb gediend. Daarom lijkt het mij zuiverder wanneer ik op zondagmorgens niet meer in uw midden voorga." Ook Ter Lindens voorganger, dominee Visser, en een aantal andere gastpredikanten weigeren nog langer de kansel van de Wester te bestijgen. De brief van ter Linden is een voorlopig dieptepunt in de cri sis rond de nieuwe predikant van de kerk. Dominee Fokkelien Oosterwijk is sinds haar aantre den omstreden. Zij zou autori tair zijn, niet kunnen preken en vaak ruzie maken. Het comité Red de Wester, dat haar en de kerkenraad weg wil hebben, voegde daar gisteren nieuwe klachten aan toe: ze is regelma tig in beschonken toestand ge signaleerd, op een bruiloft kwam ze te laat en voor een be- grafenisdienst stond zij op het verkeerde kerkhof. Ondanks aangekondigde maatregelen zijn de meeste problemen nog niet opgelost, geeft ook de Centrale Kerken raad van de hervormde kerk toe. „We blijven optimistisch werken aan een verbetering", aldus voorzitter M. Postma. Ter Linden was niet bereikbaar voor een toelichting. Dominee Oos terwijk zelf zegt: „Als het niet zo boosaardig was, zou ik het pot sierlijk noemen. Alle klachten zijn ai eens behandeld." De hervormde synode kan en wil niets doen aan de proble men. Dat is de taak van de cen trale kerkenraad van Hervormd Amsterdam, zei B. Plaisier, se cretaris-generaal van de Neder landse Hervormde Kerk giste ren. Wel distantieert Plaisier zich van het comité Red de Wester: „Zo gaan we in de kerk niet met elkaar om." Hij kon niet bevestigen dat Oosterwijk een drankprobleem heeft. rotterdam gpd Medewerkers willen er zelf niet liggen Het is zeer slecht gesteld met de hygiëne in het hartcen trum van het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. Binnen het operatiecomplex is de kans op besmetting groot. Ook wordt de privacy van patiëntgegevens structureel ge schonden. Het management van het Academisch Zie kenhuis Rotterdam, waaronder Dijkzigt valt, moet zich grote zorgen maken over de kwaliteit van de zorgverle ning. waren geraakt met het hepatitis B-virus. Dit is vermoedelijk ge beurd bij nacontroles. Er wordt al jaren, ook via andere rappor ten, door de medewerkers ge klaagd over een onwerkbare si tuatie in het toraxcentrum. Dit heeft echter tot op heden tot niets geleid. Volgens de onder zoekers hebben sommige me dewerkers een verklaring op zak dat zij onder geen beding in het Dijkzigtziekenhuis terecht wil len komen bij hartproblemen. Het toraxcentrum, ooit hét centrum op het gebied van hartoperaties in Nederland, is oorspronkelijk gebouwd als stu dentenlaboratorium en werd in het begin van de jaren zeventig omgebouwd voor de huidige functie. Door nieuwe ontwikke lingen en nieuwe technieken moesten er steeds bouwkundige wijzigingen plaatshebben. Maar volgens hel onderzoeksrapport kon dit niet altijd volgens de geldende normen en regels. Er moesten telkens concessies worden gedaan. Dit geldt overi gens niet alleen voor het torax centrum maar ook voor het Dijkzigtziekenhuis zelf. Volgens onderzoeksbureau Draaijer en Partners, dat in op dracht van het toraxcentrum een rapport schreef, voldoet het centrum op alle fronten niet meer aan de eisen van deze tijd. Zo is de route die een patiënt naar en van de operatietafel moet maken volledig in strijd met de eisen. Van steriliteit is nauwelijks sprake, omdat de te opereren patiënt door dezelfde gang moet waai- vuile goederen doorheen worden vervoerd. Soms moet hij voor de operatie op de gang wachten omdat er geen andere ruimte beschikbaar is. Bovendien wordt hij direct vanuit het verpleegbed op de operatietafel gelegd en niet, zoals het hoort, vanuit een ste riele voorbereidingsruimte. Voorts is er geen uitslaapkamer waar de patiënt uit zijn narcose kan komen. Hij wordt direct na de operatie naar de afdeling in- tensive-care gereden. Het Dijkzigtziekenhuis heeft in 1995 al schadeclaimes aan de broek gekregen, nadat tussen 1989 en 1994 negentien hart transplantatiepatiënten besmet haarlem «jan kuys zoek. De minister kan zelf be oordelen of iemand voldoet aan de eisen, die gesteld worden in de Regeling Particuliere Beveili gingsorganisaties. Van Vondel is woest over het schrijven van de minister. „Eerst hebben ze mij door het slijk gehaald en nu maken ze ook nog mijn gezin kapot", zei hij vanmorgen. Hij zal zich ver weren tijdens een hoorzitting op 8 september. Daarna neemt de minister een definitief be sluit. Daartegen kan Van Vondel bezwaar maken. Als het be zwaar ongegrond wordt ver klaard, kan hij later de rechter nog om een oordeel vragen.' Dominee Ter Linden geeft voor de Wester tekst en uitleg over zijn be sluit niet langer als gastpredikant voor te gaan in de Amsterdamse kerk. foto gpd rob keeris Joost van Vondel, de ex-recher- cheur van de Criminele Inlich tingendienst (CID) Haarlem, moet mogelijk stoppen met zijn werk als privé-detective. Justi tieminister Korthals heeft de voormalige politieman, die in opspraak kwam tijdens de IRT- affaire, laten weten dat hij van plan is zijn vergunning voor het leiden van een particulier re cherchebureau in te trekken. Van Vondel is woederjd over het voornemen. Korthals grijpt in, omdat Van Vondel in april van dit jaar we gens meineed bij het parlemen tair onderzoek naar de IRT-af- faire is veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. Volgens de minister is Van Vondel daar door niet langer betrouwbaar en bekwaam genoeg voor het leiden van een particuliere be veiligingsorganisatie. Van Von del zou ook de goede naam van de bedrijfstak hebben bezoe deld. Van Vondels advocaat G. Spong noemt het intrekken van de vergunning voorbarig, omdat Van Vondel hoger be roep heeft aangetekend tegen de veroordeling. Woordvoerder Alkema van het ministerie van justitie benadrukt echter dat het hier gaat om een bestuursrech telijke maatregel, die los staat van het strafrechtelijke onder- Mongooltje mag op school blijven Een 9-jarige mongoloïde leer ling blijft welkom op de Arriëns- school in het Achterhoekse Neede. Dat heeft het bestuur van de basisschool besloten, ondanks protesten van vier ou- derenparen die voor de zomer vakantie hun acht kinderen van school haalden. Deze ouders vinden dat de extra aandacht voor de gehandicapte leerling ten koste gaat van het onderwijs aan hun kinderen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3