Rijnwoude akkoord met hoge antenne Hollandse zonnebloemen mogen niet te geel zijn Rijn Veenstreek Archeon-ossen maken overuren Nieuw pl voor veil omgevinj: Hoekstee Meer incidenten met medicijnen in Oudshoorn DE BOER OP Organisatie Plantarii predikt herfstoffensie te DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1998 CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417, PLV -CHEF MARIETA KROFT.i Getru verliest opnieuw kort geding ROELOFARENDSVEEN. Getru-Koeltransport uit Roelo- farendsveen heeft opnieuw een kort geding tegen de Bloe menveiling Holland in Honse- lersdijk verloren. Vorige week maandag stapte het bedrijf naar de rechter om een sanctie van de veiling terug te draaien. Nadat in januari aan het licht kwam dat Getru betrok ken was bij een fustfraude zaak, trof de veiling de trans porteur na een kort geding op 18 juni met een emmerverbod. Getru mocht geen lege em mers meer vervoeren en kon zijn klanten er daardoor niet meer van voorzien. Getru betoogt dat de sanc tiemaatregelen in geen ver houding stonden tot de om vang van de zaak. Bovendien beweert het bedrijf, dat het niet wist dat de emmers waren nagemaakt. Tegen de eerste maatregel, het verbod om nog aan de emmers te komen, is Getru inmiddels in hoger be roep gegaan. Advocaat R. Gerritsen kondigt aan dat Getru in hoger beroep gaat te gen de uitspraak. Libertel zoekt plek in Benthuizen Het telecommunicatiebedrijf Libertel wil bij de omlei- dingsweg in Benthuizen een 37,5 meter hoge antenne mast plaatsen. Libertel denkt aan een plek bij de vracht wagenparkeerplaats. Burgemeester en wethouders van Rijnwoude gaan in principe akkoord met de plaatsing van een antenne op hun grondgebied. BENTHUIZEN MARIJN KRAMP De gemeente vraagt 20.000 gul den voor de verkoop van hon derd vierkante meter grond aan Libertel. De plaatsingskosten komen volledig voor rekening van Libertel. De antenne mag geen parkeerplaatsen in beslag nemen, meldt wethouder F. Ulj- ee. „Voor vrachtwagens hebben we in Rijnwoude al te weinig parkeerplaatsen. Wat je hebt moet je behouden, zodat de po litie fout geparkeerde wagens ergens naar toe kan verwijzen en anders kan bekeuren." Liever ziet Uljee antennes ge plaatst op hoge gebouwen of op hoogspanningsmasten. „Dan heeft niemand last van de komst van zo'n antenne. In het geval van Libertel blijkt dat niet mogelijk, omdat de hoogspan ningsmasten een eind verder in het land staan. Op die manier kan Libertel met zijn antenne niet de gewenste dekking ver- wezenlijken."- Volgens woordvoerder C. Pluymakers van Libertel staan energiemaatschappijen ook niet te springen om van hun masten gebruik te maken. „Die optie valt dus af. We heb ben ook nog een kerktoren in Benthuizen onderzocht, maar die bleek radiografisch niet ge schikt voor een antenne." Libertel is continu op zoek naar plaatsen voor nieuwe an tennes. „We hebben 895.000 abonnees en dat aantal groeit met de dag. Om het bereik te verbeteren hebben we veel an tennes nodig. We hebben er nu duizend in het land staan. In vlak polderlandschap heeft een zo'n antenne een bereik van vijf kilometer. In dichtbebouwde gebieden is dat minder. Op elke antenne kunnen 32 mensen te gelijk bellen. U kunt zich dus wel voorstellen hoe veel we er nodighebben." Voorlopig is de mast in Bent huizen er nog niet. Waarschijn lijk is aanpassing van het be stemmingsplan nodig voordat het telecommunicatie kan be ginnen met bouwen. Uljee: „Daaraan is een inspraakproce dure aan gekoppeld die, zeker 1 als er-bezwaren komen, behoor lijk wat tijd in beslag kan ne men. Het kan dus wel een jaar tje duren voordat de vergunnin gen voor Libertel rond zijn. Maar als alles gladjes verloopt, kan het sneller." ALPHEN AAN DEN RIJN Wat Ar- cheon betreft mag het warme weer nog wel even aanhouden. Op zomerse dagen trekt het ar cheologische themapark in Al phen aan den Rijn veel bezoe kers. Zelfs nu de basisscholen in deze regio weer begonnen zijn, is het nog druk in het park. De pre historische ossen hoeven echter niet te denken dat ze na 1 no vember, als Archeon dichtgaat, lekker warm op stal mogen. Het de prehistorie, de Romeinse tijd park heeft plannen om gedurende en de Middeleeuwen. Ook voor de wintermaanden elke zondag Kerstmis en Driekoningen wor- open te gaan. Bezoekers kunnen dan een beeld krijgen van het le ven tijdens de koude periode in den programma's voorbereid. De eerstvolgende grote activiteit is op 5 en 6 september. Dat week einde komen tachtig vikingen uit heel Europa naar Archeon voor een internationale vikingmarkt. FOTO LOEK ZUYDERDUIN RIJNSATERWOUDE* MARIJN Kt OC ALPHEN AAN DEN RIJN SASKIA BUITELAAR Het aantal incidenten met me dicijnen in verpleeghuis Ouds hoorn is in 1997 flink gestegen. Het jaarverslag van het Alphen- se verpleeghuis maakt melding van 346 incidenten, honderd meer dari het jaar ervoor. De meeste incidenten zijn te wijten' aan vergissingen van het perso neel. Soms ook weigerden be woners de medicijnen in te ne men. De meeste fouten beging het personeel bij toediening van medicijnen die het op afwijken de tijdstippen moet toedienen. Ook drankjes en poeders die niet op de zogenoemde 'tray" passen en apart gegeven moe ten worden, werkten vergissin gen in de hand. Een belangrijke oorzaak voor zulke missers is volgens algemeen directeur van Oudshoorn J. Mulder de hoge werkdruk en het ziekteverzuim. „Daardoor moeten mensen op een andere afdeling werken, waar ze onbekend zijn met de bewoners en hun medicijnge bruik." Oudshoorn werkt aan de invoering van een nieuw sys teem. Het personeel kan vergis singen voorkómen door op een lijst af te strepen welke medicij nen het per bewoner verstrekt. Alhoewel de stijging flink is, wijst Mulder op het relatief klei ne aantal missers op het totaal van het enorme aantal medicij nen dat jaarlijks, vier keer per dag aan tweehonderd bewoners wordt verstrekt. Vervelende ge volgen voor bewoners hebben zich evenmin voorgedaan. Meestal ging het om relatief on schuldige medicatie die was vergeten, zelden slikten bewo ners verkeerde pillen. Voor ge vaarlijker medicijnen, zoals in suline, is volgens Mulder zo veel extra controle dat daarmee wei nig fouten worden gemaakt. Hij verwacht bovendien dat door de publicatie in het jaarverslag medewerkers nog alerter zijn op vergissingen bij medicijnuitgif te- Aan het ziekteverzuim, ruim negen procent in 1997 en de werkdruk kan Oudshoorn, zon der extra geld, weinig doen. „Het is een algemeen verschijn sel in de gezondheidszorg", zegt Mulder. „De groei van het bud get heeft geen gelijke tred ge houden met de toenemende zorgzwaarte. We proberen keu zes te maken om zo efficiënt mogelijk te werken. Bewoners kunnen bijvoorbeeld wel in bad, maar dan moet de familie daar bij helpen. Voor het personeel is dat te arbeidsintensief." Andere opmerkingen in het jaarverslag zijn dat er in 1997 minder valpartijen waren; dat de 36-urige werkweek zonder al te grote probelemen is inge voerd, en dat er geen klachten van bewoners of hun familie bij de klachtencommissie zijn ge uit. terwoude wordt moge veiliger. Als de Jacobsw politiek akkoord gaat, w 0 wandelpad van de wegj)e den met een berm en e Ook zint de gemeente manier om de weg kinds j lijk af te sluiten. Zij da een elektronische paald grond kan zakken. Overleg Annelies van Milligen, leidster van kinderdag Baloe, juicht de aanpaj m die de gemeente wil mal aa Dinsdagavond was er tussen de gemeente q er genwoordigers van bas De Kinderarcke, peun in zaal Torentje Bussenkn ifi derdagverblijf Baloe, De Meerkant en het bed ted Footwear Agencies u dat De Hoeksteen wil ko: De instellingen en ouders vreesden dat de ving van de Hoeksteen, een zijstraat van de He ligt, onveiliger zou word ,j de komst van het bedior voetpad dat de gemeen! pe aanleggen was volgens et smal voor de 150 mensei vier keer per dag in een! tijd overheen lopen, zouden de kinderen g lijk op de weg terecht komen. De gemeentel kritiek ter harte genoi IC legt, als de raad akkoo: een breder voetpad a een berm en een hek af1' king. Slagboom De gemeente ziet waars;tf af van een slagboom om overdag mee af te sluili ders zijn bang voor bf van kinderhandjes. De te denkt nu aan een met afstandsbedienii eu- grond in kan zakken. Di nd dan overdag alleen toeg mr voor het personeel en be en van UFA. 's Avonds open voor bezoekers va: zaal De Meerkant. Zij hun auto kwijt op de jpl plaatsen bij UFA. Woensdag worden passingen in het voois sproken in de vergadei en de commissie openbai ken. Annabelle van der Heden moet haar handel be schennen tegen koeien „We zijn een beetje gek van zonnebloemen", zegt Annabelle van der Heden verontschuldi gend. De 45-jarige huisvrouw, tuinadviseuse, boerin en moe der van vier kinderen uit Oud Ade geeft een kleine rondleiding door het zonnebloemenbos achter in de tuin van de boerde rij. Morgenmiddag, zaterdag en aanstaande woensdagmiddag verkoopt ze samen met het hele gezin zonnebloemen in alle soorten en maten aan de voor kant van hun boerderij in Oud Ade. „Het was eerst de bedoeling dat mensen hier hun bloemen zouden ko men snijden", legt Van der Heden uit, ter wijl ze zich een weg baant door de vele zonnebloe men. „Maar bij nader in zien is dat toch niet zo'n goed idee. De bloemen zijn te teer om zo maar door heen te strui nen. Boven dien zijn er mensen die zonder par don de hele bovenkant van een bloem afhakken, ook al zitten daar allemaal vertak kingen aan. Dat is zonde, want als je het goed doet groeit de plant gewoon weer verder. Daarom doe ik het nu zelf en de klanten kunnen aanwijzen wel ke ze willen hebben." Om het perceeltje van 50 bij 20 meter waar de zonnebloemen zijn geplant, loopt schrikdraad om de koeien op afstand te houden. Daarachter een uitge strekt weiland met in de verte een paar karakteristieke Hol landse molentjes. Van der He den: „Dat zou je misschien niet verwachten, maar koeien zijn Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is, voor Annabelle van der Heden uit Oud Ade die zonnebloemen aan de man brengt. dol op zonnebloemen. Laatst was de batterij van het schrik draad op en meteen stonden er een paar beesten aan de bloe men te knabbelen. Twee jaar geleden was mijn man bossen bloemen op een kar aan het la den, maar de stapel werd maar niet hoger. Bleek dat een stel koeien aan de andere kant er lustig op los kauwde." Maar waarom zonnebloemen in een verder overwegend boeren landschap? Drie jaar geleden startte de tuinierster samen met de rotaryclub en de World-Ser- vantsorganisatie een zonne bloemenpro ject. De fami lie Van der Heden zaai de 2,5 hecta re van hun eigen land helemaal vol zonnebloe men. Leden van de World-Ser- vantsorgani- satie kwa men de bloe men vervol gens pluk ken. Met de verkoop op de veiling be taalden zij de kosten van allerlei der dewereldpro jecten waar aan zij ter plekke mee hielpen. Het project liep goed, maar al in het tweede jaar gooide de vei ling in Roelofarendsveen roet in het eten. De veilingreglementen werden aangepast en kleine partijen werden niet meer aan genomen. Bovendien gingen de veilingkosten fors omhoog. Het was voor familie Van der Heden niet meer op te brengen zonder verlies te draaien. Na een zonnebloemloos jaar, vanwege de zwangerschap van Van der Heden, werd dit jaar een stukje grond in de tuin in geruimd. Wie denkt dat daar Alphenaar buiten westen na pin-ro» ALPHEN AAN DEN RUN Het slachtoffer zette de 3 M Een Alphenaar heeft gisteren aangifte gedaan van beroving van zijn portemonnee en ge weldpleging. De 32-jarige man pinde zondag rond tien uur 's avonds geld bij een bank in de Ridderhof. Toen hij dit in zijn portemonnee wilde stoppen, griste een man het uit zijn handen en ging ervandoor. volging in, maar verte verdachte uit het oogi Valeriusplein. Even latei hij van achteren een k! zijn hoofd. Hij verloo; korte tijd het bewustziji teren deed de man van de beroving. Hij kon de politie eei signalement geven :va 3AP Prijs voor Woubrugse boomkwekerij M. üe HAZERSWOUDE Annabelle van der Heden: „Mensen denken bij zonnebloemen aan prachtige gele velden vol bloemen. Die heb je bijvoorbeeld in Frankrijk." FOTO HIELCO KUIPERS een geel veld van torenhoge zonnebloemen staat, heeft het mis. Donkere zonnebloemen, 'Sun rich lemon', Schnittgold, met of zonder stuifmeel, Van der Heden heeft bij elke bloem wel een verhaal. Ook driekleu ren maïs en kalebassen zijn te vinden in het tuintje. Verras send is echter de afwezigheid van de gele kleur. Vanaf een paar meter afstand overheerst groen. „Mensen denken bij zonnebloemteelt misschien aan prachtige gele velden vol bloe men. Die heb je bijvoorbeeld in Frankrijk. Maar daar worden zonnebloemen geteeld voor de olie in de zaden. Als je ze voor in de vaas wilt, dan is het juist niet goed als je te veel geel ziet op het veld. Dan staan ze maar te staan", aldus de bloementeel- ster. „Ik verkoop alles wat los en vast zit. Mensen kunnen zelfs een melkbus erbij kopen. Ziet er toch leuk uit zo", terwijl ze op de bussen wijst die voor de huifkar staan. „Mijn kinderen vinden het geweldig en die pro beren waarschijnlijk hun eigen knutsels te slijten." Tenslotte nog een tip van Van der Heden. „De bloemen afsnij den, in warm water doen en een drupje chloor toevoegen. Zon nebloemen zijn gevoelig voor bacteriën die zich op de stam afzetten. Daardoor verhardt de stengel en kan de bloem geen water meer opzuigen. Met chloor voorkom je dat." Huize Van der Heden is te vin den aan de Leidseweg 23 in Oud Ade, vlak achter de puin hoop die rijkswaterstaat heeft gemaakt voor de aanleg van een nieuwe rotonde. Een 'Pipowa- gen' staat nu op het erf. Aan de zijkant van de huifkar hangt een bord 'Zonnebloemen te koop', maar dat is vanaf de weg niet te zien. „We hadden iets nodig dat zou opvallen, maar als we die kar aan de weg laten staan is hij zo gestolen", zegt Van der He den. Een grote houten zonne bloem wijst nu de weg. OUD ADE «IVO POMMEREL TIM BROUWER DE KONING De Nederlandse boomkwekers moeten een herfstoffensief in zetten. Dat zeiden voorzitter Jan van den Bos van de Stichting Vakbeurs voor de Boomkweke rij en de Duitse eregast Norbert Köhlein. Eendrachtig zetten zij gisteravond in het ITC-gebouw in Hazerswoude hun woorden klacht bij door de vakbeurs Plantarium met een daverende knal en dito vuurwerk te ope nen. Het herfstoffensief achtten zij nodig om de tegenvallende resultaten van het voorjaar goed te maken. Dat lukt volgens de Plantarium-organisatie alleen als toeleveranciers en detail handel de handen ineenslaan. Maar ondanks het slechte voorjaar staan de gezichten van de honderden bezoekers van de opening van de zestiende inter nationale vakbeurs voor de boomkwekerij op mooi weer. De driehoofdige directie van het Woubrugse bedrijf Nolina glimt zelfs van trots. Met haar minia tuurrozen heeft zij zojuist één van de twaalf nominaties in de wacht gesleept. „Net als vorig jaar", zegt directeur Henk de Lange trots. „Al blijven we stre ven naar de hoofdprijs." Die gaat naar VOF Peerenboom uit Mariaheide, die een jurywaar dering van 9,72 (op een schaal van 10) scoort. Er namen 163 bedrijven deel aan de wedstrijd. Door de eervolle vermelding staat Nolina de rest van de avond in de schijnweiw^ stand van het Woubni drijf trekt toch al veel vanwege haar grootte zich samen met het Dees edelingsbedrijf Poulsen ApS te presenteren Woubrugse bedrijf dit j pakken, verklaart me teur Marcel de Lange,- niet om ons heen", Lange junior, terwijl hij" laat gaan langs de zo: opgebouwde stand. J voor deze vakbeurs hel een arrangeur aangeli Plantarium wordt steed een show. Tegenwoon gen wij onze producten stallen op houten vlon blijft de achtergrond bei sobere zwarte kratten." Ondanks het hoop; begin van de beurs Marcel de Lange geen ren van het door de or gepredikte herfstoffensü slechte voorjaar, waaroi hele branche te lijdfl poets je niet meer weg.! meeste bedrijven hier wel tegen een stootje.) we volgend jaar op nis slechte lente hebben, ons geen man overborn het moet niet vijf jaar i gaan. De natuur hebbel eenmaal niet ii kunnen we wel omgij-j slecht weer, maar we zij delijk afhankelijk van on J" L ten. En die komen nu i vooral als het in het vvef mooi weer is.' A i (m r^e

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 20