Leidsch Dagblad )iscriminatie bij politie 'Stropdas Clinton was geheimtaal' eseisem fgebrande kerk in lphen wordt hersteld Hammarskjöld was lachtoffer complot9 [inerva moet dicht als eluidsoverlast blijft Spermabanken zien donoren afhaken Zeestroming brengt zwemmers in gevaar DE WERELD OM U HEEN. DERDAG 20 AUGUSTUS 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Conclusie onderzoek: Hoe meer geld, hoe meer plezier in bed t Economie Winst van ABN Amro komt ruim boven twee miljard - Cultuur en Kunst Wandelen en p., fietsen in spoor van Rembrandt Sport Arron nieuwe primadonna van de sprint LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG ƒ2,30 ïlTOTOTKVTW Deze week in lezersservice Zie aanbieding elders in de krant tport vatministerie van binnenlandse zaken r crool- he innrro j chtone agenten worden door hun collega's gediscri- eerd. Het is zelfs de belangrijkste redenen waarom chtone agenten de Nederlandse politie al na enkele J n verlaten. Dat blijkt uit een rapport van het ministe- binnenlandse zaken. lAAG'GPD vertrek van al- lonen is volgens het rap- overigens ook deels te wij- ian het feit dat veel van hen het korps zijn toegelaten, ze niet aan de oplei- ieisen voldoen en de Ne- idse taal onvoldoende be- IS? De politie heeft een specifieke eigen cultuur en wie zich niet aanpast valt buiten de ploeg, zo stelt het rapport. Allochtonen houden werk en privé veel strik ter gescheiden dan hun blanke collega's, waardoor al snel een kloof ontstaat. Mede daardoor verandert er ook niets aan de overtuiging van veel blanke agenten dat hun allochtone col- i» pieter van schie •idse studentenvereniging >rva heeft van de politie een :iële waarschuwing gekre- wegens geluidsoverlast. Na iten van omwonenden is - lolitie tijdens de El-Cidweek ree keer langsgeweest in de ëteit aan de Breestr.aat. Als erva opnieuw de regels treedt wordt er proces-ver- inerva heeft weliswaar ont- voor de Leidse sluitings in, maar dat betekent niet de vereniging de hinderwet overtreden. ,»Als ze geen ïing houden met hun om- g, heeft dat gevolgen", al- een woordvoerder van de tie. „Wanneer ze zich niet regels houden kan de unning nog tijdens de El- veek worden beperkt of worden ingetrokken." De ëteit riskeert dan verder een wan ten minste 3.000 gul- de nacht van maandag op lag regende het klachten HEN aan den rijn gereformeerde Maranatha- k in Alphen aan den Rijn, die Je nacht van 6 op 7 mei dit grotendeels door brand- ting werd verwoest, wordt bouwd. De brandverzeke- heeft de kerkenraad laten n dat zij alles in het werk om op de hoek van de gkindt Coninckstraat, in het trum van de gemeente, een ioi gebouw neer te zetten', streven is volgens voorzitter Brussen van de kerkenraad tmene Zaken om de nieuw- iw in mei of juni volgend in gebruik te nemen. Hoe l de kosten daarvan precies 'allen is nog niet bekend. de nacht van de brand ing sloeg een jonge Alphe- r niet alleen toe in de Mara- zet. De Maranathakerk, aldus hakerk, maar ook in de Brussen, is goed tegen brand schade verzekerd. Om haar be langen te laten behartigen, heeft de kerkenraad een deskundige in de hand genomen. ms-katholieke Bonifacius- aan de Paradijslaan in Al- ;n. De schade aan de gere geerde kerk, die in 1888 igjad peter ter horst respondent generaal Dag Hammarskjöld ie Verenigde Naties te ver arden. Documenten die de W-Afrikaanse Waarheids- missie gisteren publiceer- bevatten daarvoor aanwij- lega's kwalitatief onder de maat zijn en is er een klimaat waar van racistische grappen en dis- crimatie onderdeel uit maken. De onderzoekers zien niets in een specifiek allochtonenbeleid, omdat daardoor de kloof alleen maar groter zou worden. Ze zien meer heil in een zogeheten 'diversiteitenbeleid', waarbij ie dere medewerker persoonlijke aandacht krijgt. Daarbinnen zal het echter, zeker in de nabije toekomst, toch nodig zijn een specifiek beleid voor allochto nen te voeren. Als een van de mogelijkheden voor positieve discriminatie noemen de on derzoekers het versneld laten doorstromen van allochtonen naar hogere posities, zodat ook daar de personeelssamenstel- ling meer divers wordt. Verder benadrukken de on derzoekers dat ook allochtonen aan alle opleidingseisen moeten voldoen en dat zij moeten wor den getraind een weerbare hou ding aan te nemen. Verder moet de omgangscultuur bin nen de politie ter discussie wor den gesteld, waarbij duidelijk dient te worden gemaakt dat ra cistisch gedrag niet wordt geto lereerd. Pagina 2: 'Het litteken blijft al tijd' washington john wanders correspondent Na een bevlekte jurk houdt Amerika zich nu bezig met twee stropdassen. De vaak goed ge- informeerde internet-journalist Drudge citeerde gisteren inge wijden in het onderzoek van aanklager Starr. Deze zeggen dat president Clinton maandag tijdens zijn tv-rede een das droeg die hij van Monica Le winsky heeft gekregen. Dagblad The New York Times berichtte ook al over Clintons das. Niet de blauwgrijze van maandagavond, maar de goud geel-met-blauwe die Clinton twee jaar geleden van Lewinsky kreeg. Hij droeg die op 6 augus tus tijdens een bijeenkomst in de tuin van het Witte Huis. Die zelfde dag moest Lewinsky voor de grand jury getuigen. Clinton met de strop van Monica om zijn nek. foto epa/afp Clinton en Lewinsky zouden de stropdassen hebben gehan teerd als geheimtaal. „Als ik zie dat jij mijn das draagt, dan weet ik dat ik dicht bij je hart ben", zou Lewinsky hebben gezegd. De vraag is waarom Clinton de goudgele das juist op 6 au gustus droeg, tijdens het op tv uitgezonden evenement in de tuin van het Witte Huis. Wilde hij Monica een signaal geven? Was het een poging om haar getuigenis te beïnvloeden? Tot zijn verbazing kreeg Clinton die laatste vraag maandag voorge legd. Hij zou wat lacherig heb ben gereageerd. Het verhoor van Lewinsky op 6 augustus be gon uren eerder dan de cere monie in de tuin, benadrukte gisteren een woordvoerder van het Witte Huis. Van een poging van beïnvloeding kon volgens hem dus geen sprake zijn. Freek de Jonge Cynisme is liefdeloze ont hechting. perioden mef litie deelt waarschuwing uit bij de politie over het lawaai in de sociëteit. „Het leek net of heel Minerva in mijn oor zat te schreeuwen", aldus een omwo nende. „Ik geloof dat dit keer zo'n beetje heel de omgeving van deBreestraat heeft ge klaagd." Minerva-voorlichter Caroline Goedvolk ontkent in eerste in stantie dat de politie Minerva heeft gewaarschuwd. „De poli tie is alleen maar langs ge weest." Maar uiteindelijk geeft ze schoorvoetend toe. „Maar het was maandag erg druk, waardoor er rond één uur 's nachts een ontzettende stroom van El-Cid'ers naar buiten kwam. Met alle gevolgen van dien. Dat konden we ook niet helpen." Navraag bij omwonenden en politie leert dat er niet alleen om één uur 's nachts werd ge klaagd, maar dat om half vier nog steeds sprake was van ge luidsoverlast. Pagina Leiden: Ook horeca klaagt over Minerva P^/OP'i k f'.L.» BEKENDMAKING Zoetermeer, aug. '98. Na 50 jaar meubels verkocht te hebben stopt Hayes Meubelen ermee Daarom worden alle nog aanwezige kwaliteits meubelen afgeruimd voor halve prijzen of minder Nergens in Nederland koopt u kwaliteitsmeubelen zo goed koop, Wat dacht u bijvoor beeld van alle bankstellen voor de halve prijs Boven dien is deze week in onze SUPERAANBIEDING een leren bankstel van f 4 900,- voor f2.400,-, enz enz Dus kom deze week naar Hayes Meubelen, do vr za geopend vanaf 10,00 uur, vnjdag tot 21.00 uur Dorpsstraat 144, Zoetermeer regen 718° 107190 70% 50% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 24 Binnenland Buitenland Cultuur Economie 9,10,11 -6,7 Gesprek van de dag Kerk en Samenleving18 Regio17,19,20 RTV/programma's15 Sport21,22,23 Strips Uitgaan 10 Wetsvoorstel schrikt mannen af foto dick hogewoning Medewerkers van de Katwijkse Reddingsbrigade plaatsten waarschuwingsborden op het strand. werd gebouwd, liep in de mil joenen, die aan de parochiekerk was minder ernstig en kon na enkele weken al worden her steld. Het bestuur van de Mara nathakerk is nu na langdurig overleg met de verzekering overeen gekomen, dat ook dit godshuis kan worden opge knapt. Dat herstel, zegt mevrouw Brussen, betreft vooral het za lencomplex. Dit wordt aange past aan de eisen van deze tijd. Het uiterlijk van de kerk zelf, dat niet zo ernstig te lijden had van de brandstichting, blijft intact. Volgens voorzitter Brussen zijn de onderhandelingen met de verzekering nog niet hele maal afgerond. Zij hoopt dat daar aan het eind van de week of anders begin volgende week een punt achter kan worden ge- katwijk/noordwijk eric de jager Gevaarlijke zeestromingen hebben gisteren zeker 25 badgasten in gevaar gebracht voor de kust van Katwijk en Noordwijk. Op di verse plaatsen ontstonden in een hoog tem po muien (stroomgaten, waardoor het wa ter vanaf het strand weer terug de zee in vloeit) waarin de stromingen zó sterk wa ren, dat zwemmers niet meer terug naar het land konden komen. Het hachelijkste avon tuur beleefde een 10-jarig jongetje uit Enge land. Hij moest gistermorgen vanuit Kat wijk met onderkoelingsverschijnselen per ambulance naar het ziekenhuis worden ge bracht. Bij Katwijk constateerden de medewer kers van de Katwijkse Reddingsbrigade (KRB) de meeste gevaarlijke plekken. Daar lagen ongeveer vijf muien, onder andere voor de zuidpost van de reddingsbrigade, voor het onderkomen van de surfclub en ter hoogte van de Oude Kerk. Medewerkers van de KRB hadden de muien afgebakend met rode vlaggen. De strandwachten red den gisteren vijftien zwemmers uit zee. De Noordwijkse reddingsbrigade (NRB) hielp tien badgasten te ontkomen aan de vliegtuig verongelukte in het toenmalige Noord-Rhodesië (nu Zambia). De Zweed reisde 'd-Afrika is begin jaren zestig door Afrika om vrede te stichten rokken geweest bij een inter- tussen Congo en de afgeschei- ionaal complot om secreta- den provincie Katanga. De Waarheidscommissie, die de misdaden uit het apartheids verleden onderzoekt, heeft in de archieven van de Zuid-Afri kaanse inlichtingendienst acht brieven gevonden waarin plan nen staan om het vliegtuig van hmmarskjöld kwam op 17 Hammarskjöld op te blazen, 'tember 1961 om toen zijn levensgevaarlijke stromingen. Voor de post van de NRB ontstonden 's morgens plotse ling twee muien. „De zee zag er ongevaar lijk uit. Als een spiegeltje. Maar hiervoor kolkte het water zo, dat een volwassen man er nauwelijks in kon blijven staan. Ik heb het in tijden niet zo erg meegemaakt", zegt Wim Star van de Noordwijkse redders. De NRB schoot ook te hulp toen bij Langevel- derslag een jongetje ten prooi viel aan het zuigende water. Dit slachtoffertje moest ook met een ambulance worden afgevoerd. Heemstede in de race voor titel Zonneboilerstad heemstede olof van joolen •Tel: - umuiden» Tientallen ijzeren palen rijzen momenteel op uit het water langs het Sluisplein in IJmuiden. Binnenkort verdwijnen ze voor het grootste deel in de kanaalbodem. De palen zijn bestemd voor de nieuwe kadewand tussen de Kleine Sluis, die momenteel wordt gerenoveerd, en de Kop van de Haven. Daar komt een aanlegkade voor cruiseschepen, die tevens dienst gaat doen als wandelboulevard. Tussen de palen door is aan de overkant van het water Hoogovens te zien. foto olaf kraak Heemstede wil 'Zonneboiler- stad 1998' worden. De gemeen te is bereid voor deze titel 30.000 gulden uit te trekken. Dat geld is alleen nodig wan neer Heemstede de titel daad werkelijk binnensleept: De win naar van de titel moet namelijk zorgen voor brochures en pre sentaties. Wethouder van financiën J. Hardesmeets (WD) denkt dat Heemstede goede kansen maakt. In de gemeente hebben 120 huishoudens een zonneboi ler. Daarnaast staan er op het 1 terrein van de Hartekamp 500 1 n Per maand vierkante meter zonnecollecto- ren en zijn er onderhandelingen met de verzorgingstehuizen Bosbeek en Boskant om de in stellingen van zonne-energie te voorzien. De wedstrijd wordt georgani seerd door de Nederlandse On derneming voor Energie en Milieu (NOVEM). De jury kijkt vooral of gemeenten 'een struc tureel positief beleid voeren' ten opzichte van zonneboilers. leiden annet van aarsen Het ziet er somber uit voor de spermabanken in Nederland. Het aantal donoren is de afgelo pen jaren dramatisch teruggelo pen. „Van de 21 spermabanken zijn er de afgelopen tien jaar ne gen gesloten. Van de overgeble ven twaalf, zal nog eens de helft sluiten. De spermabanken die overblijven, draaien straks op vijftien, twintig procent van hun capaciteit", voorspelt J. de Bruyn, hoofd van de sperma- bank bij het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) en voorzitter van de Nederlands- Belgische Vereniging voor Kunstmatige Inseminatie (NBV- KI). De NBVKJ heeft in opdracht van minister Borst van volksge zondheid onderzoek gedaan naar de malaise bij de sperma banken. Conclusie is dat grote aantallen donoren vrezen dat hun anonimiteit straks niet meer is gewaarborgd. Oorzaak daarvan is een inmiddels bijna tien jaar oud wetsvoorstel, dat binnenkort opnieuw op de agenda staat van de Tweede Ka mer. Dit wetsvoorstel geeft kin deren die via kunstmatige inse minatie zijn verwekt, vanaf hun zestiende jaar het recht te ach terhalen wie hun biologische vader is. „De cijfers zijn dramatisch", zegt De Bruyn. „In 1990 waren er landelijk nog 901 zogeheten a-donoren, mensen die ano niem willen blijven. Vorig jaar waren er nog maar 433. Toen het wetsvoorstel werd gemaakt, zijn we begonnen met het wer ven van b-donoren: mensen die geen bezwaar hebben tegen eventuele opheffing van hun anonimiteit. Vorig jaar waren er landelijk 78. En met dat aantal zitten we aan het plafond, veel meer zullen we er niet vinden. Het probleem is dat je deze b- donoren ook niet eindeloos kunt inzetten. Want dan staan er over zestien jaar ineens tien tallen kinderen op hun stoep." De Bruyn heeft er genoeg van. „Wij zijn inmiddels moe gestre den. De politiek moet maar eens beslissen", zegt hij. Maar als het wetsvoorstel wordt aan genomen, vreest hij onaangena me situaties. „Een deel van de ongewenst kinderloze echtpa ren zal uitwijken naar België. Maar dat is voor de happy few, want de behandelingen zijn pe perduur en worden niet ver goed. Anderen zullen in hun ei gen circuit gaan speuren naar een donor. De broer van de echtgenoot en dat soort toe standen. En we krijgen te ma ken met illegaal werkende tus senpersonen, met alle narigheid van dien. Aids-besmetting bij voorbeeld." De twee spermabanken in Leiden aangesloten bij het LUMC en bij het Centrum voor Geboorteregelingdraaien nog, maar wel op halve kracht. De spermabank van het Kenne- mer Gasthuis in Haarlem is in januari 1997 wegens gebrek aan donoren gesloten. abonnement op het Leidsch Dagblad. (l.v.rn. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Oautomatlsch (f. 94,15) 1 OacceplRiro 95,151 iiitomatlsch (f. 32,70) Nr. bank/giro: - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OFBEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1