leevaller ïonderden iiimma I'Warenhuis •waanzinhuis Biljartcentrum Oegstgeest wil verder uitbreiden fCatwijkbinse Truckrun wordt een zegetocht' Werkstraf voor meelokken meisjes Tennisbanen Meerburg bijna klaar Leiden Regio 'Bezwaren tegen viaduct maken nauwelijks kans' intratuin Route Truckrun De tocht begint op Marine vliegkamp Valkenburg waar het publiek geen toegang heeft. Daarna trekt de tocht naar Katwijk aan den Rijn en de Bollenstreek. In elke plaats geeft de reizende bei aard een klein concert. Het schema van de route is als volgt: 13.30 uur: Katwijk aan den Rijn, Rijnstraat 13.55 uur: Rijnsburg, Sandtlaan 14.10 uur: Oegstgeest, Pr. Kennedylaan 14.25 uur: Sassenheim, Wilhelminalaan 14.45 uur: Lisse, Kanaal straat 14.55 uur: Nieuw Vennep, Zuiderdreef 15.10 uur: Hillegom, Pr. Marijkelaan 15.20 uur: De Zilk, Zilker- duinweg 15.40 uur: Noordwijk aan Zee, Boulevard 16.00 uur: Katwijk aan Zee, Boulevard brekers slaan drie keer toe snaar» Drie huizen in hetzelfde rijtje in de Van Zuylen van veltstraat in Wassenaar zijn gistermiddag grondig doorzocht irinbrekers. Eén bewoner mist sieraden en geld. De inbrekers d pen telkens binnen door het afbreken van cilindersloten. oe ibewoner van de nabijgelegen Berkheistraat trof 's middags fa iongeveer 35-jarige vrouw aan in zijn tuin. Toen hij haar haar d uprak, brabbelde ze wat in gebrekkig Nederlands en maakte ie dat ze wegkwam in een auto, die werd bestuurd door een politie vermoedt dat het duo de inbraken op zijn gewe- pc helding waterschapsbelasting soepeler OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS De net afgeronde uitbreiding van het biljartcentrum in sport park De Voscuyl is nog maar het begin van het échte werk. Dat zeggen bestuurders T. Rodolf, S. van Kins en H. Zwaart van de Stichting Biljartcentrum Oegst geest, nu de verbouwing van het pandje is afgerond. De stichting, die zes biljart verenigingen overkoepelt, heeft plannen om het biljartpand de komende vijf jaar verder uit te breiden. Het idee is om de an dere zijgevel eveneens een stuk op te schuiven, een nieuwe bar te maken en op termijn tenmin ste één biljarttafel extra te plaat sen. „We hadden het liever nu al helemaal rond gehad," zegt voorzitter Rodolf. „Maar ja, de centjes waren op." In afwachting van verdere verbouwingen overwegen de biljartbestuurders de huidige zes tafels anders neer te zetten. „Zodat we optimaal gebruik kunnen maken van onze ruim te", aldus Van Kins. Door de net afgeronde verbouwing heeft de biljartzaal er in elk geval alvast een bescheiden publiekstribune bij gekregen. Om nieuwe uitbreidingen te bekostigen, hoopt het bestuur nog wat meer biljarters naar het centrum te lokken. „We willen een overschot creëren op onze rekening", zegt Zwaart. „Dan moet je zorgen dat je constant volzit." Op het moment heeft het biljartcentrum nog een paar gaten in het rooster. „Het lukt ons nog niet om het hier van maandag tot maandag hele maal vol te krijgen", zoals Van Kins het noemt. „Maar daar komt verandering in. De stichting vestigt haar hoop onder meer op de jaarlijkse bil jartcursussen. „Met een cursus trek je nieuwe mensen aan", re deneert Van Kins. „We zien bij voorbeeld ook dat steeds meer dames belangstelling tonen. Dat juichen we als centrum uiter aard van harte toe." Ondanks de ambitieuze plan nen is het biljarthonk in De Vo scuyl 'onder geen beding' van plan een centrum te worden waar ook gesnookerd en gepoold kan worden. Uit onderzoek blijkt dat driekwart van de Oegstgeestse jongeren graag wil dat er in Oegstgeest meer uit gaansgelegenheden komen, zoals pool- en snookerzalen. Bij het biljartcentrum zijn ze daar voor aan het verkeerde adres, stelt de voorzitter vast. „Jeugdleden zijn van harte wel kom in het biljartcentrum en op de cursussen. Maar om er, zoals de gemeente voorstaat, een jeugdhonk van te maken, dat zien we helemaal niet zitten." Cafébiljart De biljartcentrum is overigens 'totaal niet bang' voor concur rentie uit Leiden. Daar probeert de Stichting Leidse Biljartacade mie eveneens een biljartcen trum te openen, in de Meren- wijk. De ironie wil dat de initia tiefnemer van het Leidse pro ject, H. Mulder, ooit aan de wieg stond van het biljartcen trum in Oegstgeest. „Onze zegen heeft 'ie, maar ik denk niet dat het hem in Leiden lukt", zegt Zwaart. „Hij heeft vijfhonderd potentiële deelne mers nodig en 1,5 miljoen gul den. Ik denk niet dat hij daar aan komt. De Leidse biljarttra ditie is er veel meer een van ca fébiljarten. Dat krijg je nooit in een sportzaal." bijzonder transport aange merkt. De motorbrigade van het politiedistrict Hollands Midden begeleidt daarom de tocht met twaalf motoragenten en een commandowagen. De chauf feurs werken belangeloos mee en er zijn zoveel kandidaten, dat er al een wachtlijst is gefor meerd. Van den Berg: „Blijkbaar vin den mensen het prettig iets voor een ander te doen." WARMOND ERNA STRAATSMA De bezwaren van bewoners van de Padoxlaan in Warmond, te gen de komst van een fietsvia- duct voor hun woningen, heb ben weinig kans van slagen. Al leen als het bouwwerk niet ge heel binnen het bestemmings plan valt is er een mogelijkheid om verder te protesteren. Klachten over geluidsoverlast, een lelijk uitzicht en minder pri vacy doen niet ter zake, aldus de voorzitter F. Veenman van de commissie beroep- en be zwaarschriften gistermiddag. Volgens hem kan de gemeen te er niet onderuit om de pro vincie toestemming te geven voor de bouw van een viaduct over het kruispunt met de Oranje Nassaulaan. Overigens houdt Veenman er rekening mee dat het viaduct, dat onderdeel is van een fiets- verbinding tussen Leiden en Voorhout, niet helemaal binnen het bestemmingsplan valt. Het geplande viaduct voert langs de spoorlijn Leiden/Amsterdam. „Wij hebben 't idee dat het deels op grond ligt met de be stemming 'spoor'. Dan kan er een procedure volgen om de bestemming te wijzigen om de bouw mogelijk te maken." De gemeente gaat er 'voorals nog' niet vanuit dat het viaduct niet geheel in het bestemmings plan past. Wethouder J. van de Velde (ruimtelijke ordening): „De mogelijkheid voor een fietsviaduct is al opgenomen in het bestemmingsplan dat de ge meenteraad in 1985 vaststelde." De bewoners van de Padoxlaan zijn teleurgesteld over hun gebrek aan inspraak. Ook al zijn de bouwplannen een paar keer gewijzigd na hun klachten over mogelijke over last. De bewoners vinden het fiets viaduct onnodig en 'wegge gooid' geld. Daarnaast verwach ten ze hinder te ondervinden van het bouwwerk. „We hebben minder privacy, want de fietsers komen op slaapkamerhoogte voorbij." Ook denken ze dat de herrie van treinen erger wordt, omdat het geluid daarvan wordt weerkaatst door het viaduct. DEN HAAG/VOORSCHOTEN JOB DE KRUIFF 'De angst van iedere ouder', noemde officier van justitie Van der Kallen het. Een nu 43-jarige Leidenaar lokte twee jaar gele den twee Voorschotense meis jes van 12 en 14 jaar met een smoes in zijn auto. In de twee uur dat de man met het duo rondreed, liet hij hun porno boekjes zien en probeerde hen tot seksuele handelingen te dwingen. De rechtbank in Den Haag veroordeelde hem daar voor gisteren tot twee maanden celstraf, om te zetten in hon derd uur dienstverlening. De 'ontvoering' zorgde in au gustus '96 voor onrust op de Voorschotense Krimkade. Daar verzorgden de twee meisjes op een zaterdagmiddag een paard. Onder het voorwendsel dat hij ze een ander paard, een Ara bier, wilde laten zien, nodigde de man de meisjes uit bij hem in te stappen. Dat deden de twee, waarna het richting Sas senheim ging. Af en toe werd er gestopt en werden de meisjes geconfronteerd met de seksuele plannen van de man. Na twee angstige uren werden ze weer afgezet op de Krimkade. Ruim twee weken later werd de verdachte gevonden. Die gaf toe met de meisjes te hebben rondgereden, maar ontkende dat er verder iets gebeurd was. Bovendien was zijn vrouw er al die tijd bij geweest en zij onder schreef zijn verklaring. Van der Kallen zei weinig ge loof aan die ontkenningen te hechten. De vrouw herinnert zich nauwelijks iets van de rondrit. Daartegenover staan de verklaringen van de meisjes, die wel gedetailleerd en betrouw baar zijn. Bovendien heeft een van hen de verdachte vanachter spiegelglas herkend. Het andere meisje kon op de valreep die confrontatie niet aan. Ook gisteren bleef een con frontatie uit. Politierechter J. van Daal wilde de meisjes er niet bij hebben, vanwege de pijnlijke details en omdat het niet de gewoonte is minderjari gen in de rechtszaal toe te laten. De verdachte was om medische redenen niet in staat te komen, vertelde zijn advocaat M. van Olffen. Van Olffen probeerde namens zijn nog altijd ontkennende cliënt de vergaringen van de meisjes in twijfel te trekken. De volgorde van bepaalde hande lingen en stopplaatsen in hun beide verhalen zou verschillen. En hij begreep ook niet waarom ze telkens weer ingestapt waren in plaats van hulp te gaan zoe ken. Maar die opmerking deed geen recht aan de situatie, vond rechter Van Daal. De meisjes vermoedden niets, kenden de weg niet en de man gedroeg zich dreigend. En dat de zaak pas na twee jaar voorkwam vond hij erger voor de slachtof fers dan voor de dader. Van Daal vonniste conform de eis van de officier: vier maanden, waarvan de helft voorwaardelijk en het onvoorwaardelijke deel wordt vertaald in 100 uur onbe taalde arbeid. Daarnaast moet de man een van de meisjes 1500 gulden smartengeld betalen plus de kosten van een dokters behandeling. De ouders van het andere slachtoffer willen geen geld van de Leidenaar. ;e honderden gezinnen uit de Leidse regio met een imuminkomen en een schuld krijgen alsnog kwijt- ilding van hun waterschapsbelasting. Door een wijzi- ivan de belastingregels hoeven ze niet meer op te lien voor 'een fout in de wet', zoals Tweede Kamerlid oorman (PvdA) de kwijtscheldingsregel al noemde. üor kort kregen gezinnen ler maand meer dan 200 n aan schuld-aflossingen !?n geen kwijtschelding van raterschapsbelasting. Voor unima betekende dit, dat och al weinig rooskleurige ;iële situatie er alleen slechter op werd. Boven- zou de regeling fraude in nd werken: wie niet opge lat hij schulden afbetaalt, wél gewoon vrijstelling. In I bleken 700 gezinnen de van de regel. liddels heeft Den Haag de s iets versoepeld: de grens 200 gulden is opgetrokken 300 gulden. In praktijk be lt dit, dat de meeste huis- ens met een minimumin- >n nu wel voor kwijtschel- in aanmerking komen, elijk hoeft een schuldenaar elijk niet meer dan 10 pro- van zijn inkomen af te los- „Ik heb eigenlijk maar een te maken gehad met een 'er die uit eigen beweging dan 300 gulden ging beta- Maar die is daar vervolgens op teruggekomen", zegt ihmann van het Instituut erraadslieden. merkelijk is, dat het Hoog- nraadschap van Rijnland de Is met terugwerkende ht heeft aangepast. Staats- taris van financiën W. Ver- nd heeft de regels met in- van juli 1998 aangepast, het Hoogheemraadschap Rijnland spontaan heeft be- n over het hele jaar 1998 schelding te verlenen is positief', vindt burger raadslid J. Mons. Voorschotenaar J. Lauwers, die maandelijks 290 gulden schuld aflost, is een van dege nen die alsnog kwijtschelding van de belasting heeft gekregen. Inmiddels heeft een medewer ker van het schap hem laten weten dat hij binnenkort een nieuwe aanvraag voor kwijt schelding krijgt toegestuurd. „Een belachelijke procedure", vindt Lauwers. „Het hoogheem raadschap heeft al mijn gege vens al. Dus waarom zouden we dat nu nog een keer moeten in vullen?" Overigens had burgerraadslid Lohmann het liefst gezien dat de regel in zijn geheel werd af geschaft. „Het is en blijft een contradictie die niet echt is uit te leggen. Omdat je de dans ontspringt als je je schulden niet opgeeft, zijn het de eerlijke mensen die de kous op de kop krijgen. Aan de andere kant kun je je het verhaal van het hoog heemraadschap ook wel voor stellen: daar vindt men dat als je een schuld bij Wehkamp aflost, je eerst maar eens je belasting schuld moet aflossen. Gemeenten zoals Leiden en Voorschoten ontwijken het ge wraakte belastingartikel door bewust niet naar schulden te in formeren als minima om kwijt schelding vragen. Andere water schappen, zoals het Hoogheem raadschap van Delfland, omzei len het probleem door de belas tingaanslag te verrekenen in de 'gewone' maandelijkse energie nota.* Het Hoogheemraadschap van Rijnland was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. Bij tennisvereniging Meerburg wordt de laatste hand gelegd aan vier banen. foto loek zuyderduin ZOETERWOUDE ERNA STRAATSMA Medewerkers van het applica tiebedrijf Ton de Rooij leggen de laatste hand aan de vier nieuwe banen van de Zoeter- woudse tennisclub Meerburg, die een maand geleden ver keerd zijn aangelegd door we genbouwer Heijmans uit Gouda. Het Zoeterwoudse be drijf is bezig met aanbrengen van de zogeheten 'toplaag'. „Als het weer zo blijft zijn we eind volgende week klaar", zegt De Rooij. Zodra de toplaag gereed is kunnen de tennissers van Meerburg weer een balletje slaan. Tijdelijk maken de spor ters gebruik van de accommo datie van de andere tennisclub in het dorp, de Zoeterwoudse Tennis Club. In juli bleek dat Heijmans de nieuwe hardcourtbanen ver keerd had aangelegd. Vermoe delijk heeft het wegenbouwbe drijf de onderlaag van asfalt verkeerd aangebracht, waar door de banen afliepen. De pa len waar de netten aan vastza ten zakten weg en er liep een gevaarlijke greppel vlak langs de banen. Heijmans wilde tot nu toe geen commentaar ge ven op de oorzaak van de pro blemen, maar zou volgens wet houder J. Stuijt zijn fouten heb ben toegegeven. Direct na de voltooiing van het werk van Heijmans ver dwenen de splinternieuwe ba nen weer. Medewerkers van het Goudse bedrijf legden een nieuwe asfaltlaag neer, waarna tennisbanen-specialist De Rooij opdracht kreeg het werk af te maken. Tennisclub Meerburg is van plan een schadeclaim bij Heij mans in te dienen. De aanleg van de banen kost 4,5 ton. Door de vertragingen in de aanleg van de nieuwe banen kunnen de tennissers boven dien een groot deel van het sei zoen geen gebruikmaken van het tenniscomplex. 'standelijk gehandicapte bijrijders wacht een onvergetelijke dag i moet dé klapper worden de komende najaarsfeesten itwijk aan den Rijn: de Kat- binse Truckrun. Tachtig htauto's met verstandelijk indicapten als bijrijder ma- zaterdag een tocht door de i De colonne heeft een levan drie kilometer. „We n de bijrijders een dag be- !n die ze nooit zullen ver- i Als hun gezichten stra- dan is de tocht geslaagd", lan van den Berg, één van fganisatoren van het evene- tdee voor de tocht is van (ijker Arie Kruger, net als den Berg lid van het Straat- Ité Huetingstraat. Kruger, Wachtwagenchauffeur, had dergelijk lint van vrachtwa- met verstandelijke gehan de bijrijders al eens in Onhoven gezien en was zo t de indruk geraakt dat hij Evenement naar zijn woon- fcwilde halen. 11 comité komt overigens I niet 'projectjes-die-wat- itellen' op de proppen. De Pvvas eerder ook al verant- 'delijk voor het maken van ®egapannekoek en een eX- ttge ijsje. De vriendenclub de Huetingstraat doet alles menwerking met de Oran- ctiging Katwijk aan den de club die borg staat voor "die najaarsfeesten, colonne vrachtwagens be- uit tachtig wegreuzen, onder enkele oldtimers en brandweerauto. Er wordt bet begin van de middag °kken vanaf Marinevlieg- P Valkenburg, waar de bur- festers van Katwijk en Val- Ada de Vries leert in de vrachtwagen van chauffeur Arie Kruger alvast de fijne kneepjes van het bijrijdersvak. kenburg het startschot geven. Het vliegkamp is overigens niet toegankelijk voor publiek. „Maar in de loop van de mid dag zullen we dat ruimschoots inhalen, want ik denk echt dat de hele Bollenstreek naar ons zal zwaaien. Deze eerste Truck- run wordt vast een zegetocht." De muzikale 'noot' in de op tocht wordt verzorgd door de Reizende Beiaard. Dit spekta kelstuk op wielen bestaat uit 59 klokken, is zestien meter lang en weegt 35 ton. Het is eigen dom van de in Soest wonende grootgrondbezitter E. S. Raatjes. De Soester zet zijn beiaard al leen in voor niet-commerciële doelen. De bijrijders zijn voomafne- lijk leden van Philadelphia, een protestants - christelijke vereni ging die de belangen van ver standelijk gehandicapten, hun ouders en andere verwanten, behartigt. Alice van Duijn-de Vries van die club is enthou siast. „Hoewel we hier nog geen ervaring mee hebben, denken foto henk bouwman we dat het echt heel bijzonder gaat worden." Alle verstandelijk gehandi capten die dat willen, kunnen mee. Degenen die geen plekje in een truck krijgen, zijn wel kom in een speciale touringcar die ook meerijdt in de stoet. De colonne wordt vanwege de samenstelling en lengte als

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19