Kruisenconflict Auschwitz: Polen zegt huurcontract Leidsch DagbladAllCHIEVEN Kerk Samenleving Dienaren DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1998 REDACTIE DICK VAN DER PLAS Thuis naar de kerk Hilversum De IKON zendt de komende maanden vier kerkdien sten op televisie uit. De serie begint met het uitzenden van de dienst vanuit de Koningskerk in Voorburg op zondag 23 augus tus. Voorganger is ds. Klaas Wigboldus. De tweede dienst komt op zondag 30 augustus vanuit de Wageningse Bevrijdingskerk, waar de protestantse Samen op YVeg-gemeente haar diensten houdt. Voorganger in deze dienst is ds. Teun Kruijswijk lansen. Op zondag 13 september is er in de Grote Kerk in Apeldoorn een speciale dienst waar koningin Wilhelmina wordt herdacht. Het is in september honderd jaar geleden dat zij de troon besteeg. Voorganger in de oecumenische dienst is ds. H. van Vreeswijk. Vanuit de Oude Lutherse Kerk in Amsterdam komt een week la ter, op zondag 20 september, een oecumenische dienst die in het teken staat van de vijftigste verjaardag van de Wereldraad van Kerken. In deze dienst gaan verscheidene gasten voor die een rol spelen in de wereldoecumene, onder wie de secretaris generaal van de Wereldraad, dr. Konrad Raiser. Voor alle dien sten geldt dat ze vanaf 11.00 uur te zien zijn op Nederland 1. Ziekendag in Mariakerk lisse De interparochiële ziekendag wordt dit keer in de Maria kerk in Lisse gevierd op woensdag 2 september. De bijeenkomst wordt in Lisse georganiseerd door de drie rooms-katholieke pa rochies en is bedoeld als ruggesteuntje voor de zieken. De Zie kendag begint op 2 september om half tien en duurt tot onge veer 16.00 uur. Om 10.00 uur is de eucharistieviering waarin wordt voorgegaan door pastor J. Straathof. Bij die eucharistievie ring zijn familie, vrienden en belangstellenden van harte wel kom. Vos gevangen in St. Paul's londen Een vos die de St. Paul's-kathedraal in Londen als nieuw onderkomen had gekozne, is toch maar gevangen. Aan vankelijk wilden de medewerkers van de kerk het dier kerkasiel verlenen, maar de stank die de wildplasser achterliet, bracht hen op andere gedachten. Het beest hield zich bij voorkeur op tus sen de koorbanken en bij het hoofdaltaar. Hij voedde zich met chocolade uit de souvenirwinkel. Eén van de kapellen gebruikte hij als eetkamer. De vos is naar een dierenasiel gebracht en wordt later in een voor hem aangenamer omgeving vrijgelaten. Er bevinden zich in Londen naar schatting enkele duizenden vossen in parken, tuinen, kelders en langs spoorbanen. Moker op herhaling leiden In het zomerse muziekprogramma van Moker, het me dia-overleg tussen kerken in Rijnland en de Bollenstreek, staat op 22 augustus, evenals op 1 augustus, Charles Francois Gounod centraal. Het Vertelbedrijf verzorgt de rubriek Raakvlak. Moker zendt op 22 augustus tussen 9.00 en 10.00 uur uit via de fre quenties FM 105.7 en FM 88.1 (Holland Centraal). Holocaustslachtoffers gerepatrieerd Jeruzalem» Israëlische en Poolse pathologen gaan samenwerken bij het opgraven, identificeren en repatriëren van de overblijfse len van joden die voor en tijdens de holocaust in Polen zijn be graven. Dat heeft professor Yehuda Hiss, directeur van het ge- rechtelijk-geneeskundig instituut Abu Kabir in Tel Aviv, woens dag gezegd. De overeenkomst maakt het mogelijk de stoffelijke overschotten in Israël te herbegraven. Voorwaarde is wel dat de nabestaanden de exacte begraafplaats van hun familieleden kennen. Het is niet de bedoeling om de honderdduizenden jo den op te sporen die in de concentratiekampen van de nazi's zijn omgekomen. „Dat zou een onmogelijke opdracht zijn", zei Hiss. De nazi's hebben zo'n 90 procent van de 3,3 miljoen joden die voor de oorlog in Polen woonden, vermoord. Ongeveer veer tig nabestaanden van slachtoffers van de Sjoa hebben intussen contact opgenomen met Abu Kabir. Dit gerechtelijk-geneeskun- dig instituut stuurt de informatie van families in Israël door naar de Poolse deskundigen. Die zullen de lichamen opgraven en ge netische proeven doen om de juiste identiteit van de stoffelijke overschotten vast te stellen. Orthodoxe rabbijnen houden de werkzaamheden in de gaten om er zeker van te zijn dat de jood se begrafeniswetten niet worden geschonden. Rovers doden Amerikaanse zendeling abuja» Gemaskerde mannen hebben in Nigeria een lutherse zendeling uit de Verenigde Staten bij een roofoverval doodge schoten. De 46-jarige Robert Edwin Wandersee reed op een snelweg in een hinderlaag. Twee evangelisten die bij de zende ling in de auto zaten, brachten het er levend van af. Wandersee, een zendeling van de Evangelisch-Lutherse Kerk in de VS, maak te een rondreis door West-Afrika. Op de Jos-Kano snelweg in Ni geria reageerde hij op het stopteken van enkele mannen. Wan dersee dacht dat het om een controlepost van de politie ging. Toen hij zag dat de mannen maskers droegen, begon hij achter uit te rijden. Op dat moment begonnen de mannen te schieten. Na de schietpartij hebben ze de inzittenden van de auto be roofd. Studenten van de Nigeriaanse militaire academie die on derweg waren van los naar Kaduna, ontdekten de auto. De over vallers vluchtten het bos in bij het zien van de militairen. Wan dersee was sinds 1992 secretaris van de gezamenlijke christelijke evangeliebediening in West-Afrika. Zijn organisatie werkte on der het overwegend islamitische Fulani-volk. Daarvoor had Wandersee zes jaar in Madagaskar gewerkt. WARSCHAU RTR/AFP/DPA De Poolse regering heeft gisteren het contract van een stuk land bij het voormalige concentratie kamp Auschwitz opgezegd. Extremistische rooms-katholieken hadden daar meer dan 120 kruisen opgericht. De regering heeft de antise miet Mieczyslaw Janosz, voorzitter van een ver eniging van oorlogsslachtoffers, laten weten dat zijn contract niet langer geldig is. Janosz kondig de aan dat hij van plan is om de uitzetting bij de rechtbank aan te vechten. Het contract bepaalde onder meer dat de gebruiker het heilige karakter van de plaats moet respecteren en dat het terrein niet het middelpunt van een strijd tegen de Rooms-Katholieke Kerk mag zijn. De vereniging van oorlogsslachtoffers had in 1993 een langjarig pachtcontract gesloten met de karmelietessen van Auschwitz. De nonnen had den het stuk grond verpacht kort voor ze hun omstreden klooster hadden ontruimd. Op het stuk land naast het voormalige concentratiekamp stond aanvankelijk alleen het acht meter hoge houten kruis, dat uit 1979 stamt toen paus Johan nes Paulus II het nabijgelegen concentratiekamp Birkenau bezocht. Van joodse zijde werd bezwaar gemaakt tegen de aanwezigheid van het kruis, het d n symbool, bij het kamp waarin 1,5 miljoe b sen, overwegend joden, om het leven o Radicale rooms-katholieken begonnen j| mer kruisen te plaatsen, nadat er planne la' om het pauselijk kruis te verwijderen. Q j, lieken wilden in totaal 152 kruisen plaa bi herinnering van de 152 Polen die in 194i( plaats door de nazi's zijn doodgeschoten In de rubriek Dienaren werden de afgelopen periode geestelijken uit de Leidse regio geportretteerd door Jan Scheerder (foto's), Leoniei der Plas en Reneé Vegt (tekst). Als afsluiting van deze lange reeks deze week drie 'dubbelportretten' van voorgangers uit verschillende! geloofsrichtingen, die steeds dezelfde vraag kregen voorgelegd: Wat zouden mensen met een ander geloof kunnen leren van uw geloofi wat kunt u leren van mensen met een andere geloofsrichting? Ook kozen zij elk een tekst die hen erg aanspreekt. Vandaag aflevering 2,i Mehmet Turgut en J.C.M. van Winden. Pater J.C.M. van Winden van de Hartebrug-parochie in Leiden: Mehmet Turgut, imam van de Turkse moskee aan de Curaijaostraat in Leidei „De laatste jaren ben ik steeds meer tot de over tuiging gekomen dat 'het gevoel voor God', zoals ik het noem, allesbepalend is. Bij de ver schillende godsdiensten gaat het om een ver schillend beleven van een gevoel voor God. De drie grote godsdiensten die het dichtst bij ons staan - het jodendom, het christendom en de islam - beleven hun gevoel voor God op hun eigen manier. In het christendom richt het ge voel voor God zich tot de God-Vader, die Zijn Zoon gezonden heeft en die door de Heilige Geest aanwezig blijft. Christenen hebben een algemeen gevoel voor God. dat zich ook richt naar Jezus Christus: Het jodendom en de islam hebben zo'n nabijkomen van God niet. In het jodendom is het noemen van de naam 'God' eigenlijk al niet geoorloofd. Hij wordt met letters aangeduid, ze spreken uit 'de Heer'. En het gevoel in de islam uit zich voor mij het meest in die massa mensen die zich in eerbied ter aarde buigt. De verschillende vormen blijven uitingen van één belevenis: het gevoel voor God. Als een mens dat in een ander aanwezig voelt, kan hij een zekere verwantschap voelen. Het belang rijkste is. denk ik, dat je innerlijk aangesproken kunt worden door het gevoel van die ander. Ware godsdienstigheid is iets dat op een an der mens werkt, bevestigt óf overtuigt om een anderq richting in te gaan. Daarin kunnen ka tholieken leren van mensen die een andere ge loofsrichting aanhangen. En andersom geldt dat natuurlijk ook. Mensen van andere geloofsrich tingen worden vaak aange sproken door het tastbare in de katholieke kerk. Bepaalde aspecten van de beleving van het katholieke geloof worden zichtbaar in de kerk, in de sa cramenten en in de hele en tourage van de liturgie: van de wierook tot het wijwater. Je hoort bijvoorbeeld vaak van protestanten dat ze dat erg mooi vinden. De tekst van Mattheüs 11: 25 is mij dierbaar. Er staat: 'Ik dank U Vader, Heer van hemel en aarde, dat U deze dingen ver borgen hebt gehouden voor wijzen en verstandi- gen, maar hebt geopenbaard aan eenvoudigen'. Ik zie daar de gedachte in dat geloven niet al leen iets is voor mensen die 'letters gegeten hebben'. Geleerdheid betekent niets als het gaat om geloven. Het gaat juist om een innerlijke houding die met 'eenvoud' kan worden aange duid." Ik vind het jammer dat ik geen Nederlands spreek. Als ik iets over een ander geloof wil we ten, moet ik dat uit boeken halen. Tijdens mijn opleiding heb ik de andere religies wel bestu deerd. De Bijbel heb ik ook gelezen, in het Turks. Ik zie geen grote verschillen tussen christendom en islam. Ze liggen dicht bij el kaar. Islam betekent: naam van alle geloven. Islam betekent ook: dichterbij Allah. Jullie zeggen God, maar dat is hetzelfde. Vijfentwintig, dertig jaar geleden kende bij na niemand hier de is lam. Niemand kon zich een voorstelling maken van een moskee. Wie had er wel eens eentje van binnen gezien? Niemand kende islamitische mensen. Toen kwamen wij hierheen om te wer ken. Zo kwamen wij ineens in contact met men sen met andere religies, katholieken en pro testanten. Dat betekende dat je ineens met ver schillende geloven moest samenwerken. Zoiets is niet makkelijk in het begin, maar het gaat steeds beter. Ik denk dat er nog meer onderling voorgangers geportretteerd binnen de muren van hun 'werkruimte' FOTO: JAN SCHEERDER TEKST LEONIE VAN DER PLAS en RENEÉ VEGT contact moet komen, op sociaal én op cu gebied. Wij gaan op veel scholen langs ei sen komen ook naar onze moskee om t?i Je ziet het wederzijds begrip steeds den. De mensen horen nu meer over dei:! Het leven is niet alleen eten en drinken chen. Je moet God danken. En het is kwestie van God alleen maar danken. \Vr van de islam. Het geloof is belangrijk vc M mens. Als iemand gelooft, leeft hij blij enp en in vrede. God heeft gezegd: alle mensen moet respecteren. God heeft gezegd, meen ik: als iemanc loof niet respecteert, is hij zo Als iemand goed gelooft, zal hij gezond k u" niet verloren zijn. Allah zei: ik wil de mensen één richting en één vorm geven. Mohamma dat zo uit: Je moet niet boos of zenu* worden als een ander het net iets andersf want ieder mens moet zijn eigen weg zoeken. Een tekst die mij aanspreekt is Sura 11, profeet Hüd, vers 118: En zo uw H< had, zou Hij de mensen tot één get maakt hebben; maar zij houden niet te zijn. idld uit de Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1898 Zaterdag 20 Augustus VOORSCHOTEN Bij gelegenheid der landbouw tentoonstelling te Voorschoten zal in den avond van den lsten September a.s. door het personeel van de goud- en zilverfabriek der heeren Van Kempen van uit de fabriek een optocht met vaandels en een deel der Leidsche schutterijmuziek worden gehouden. De stoet zal van de fabriek den weg nemen naar het dorp, waar hij opgewacht wordt door het tweede ge deelte der schutterijmuziek. In het dorp aangeko men, zal een ovatie worden gebracht aan den burge meester aldaar, als vertegenwoordiger van de konin gin. WARMOND De viering van het inhuldigingsfeest is thans bepaald op 7 en 8 September. Op den eersten dag zal een kindercantate gezon gen worden en zullen wedstrijden van verschillende aard voor kinderen en volwassenen plaats hebben met prijzen en premiën. Deze volksfeesten worden gehouden op een weiland, hiertoe belangloos aange boden dooreen ingezetene. Op het feestterrein zul len buffet, wafel-, beignets- en poffertjeskraam enz. zeker niet ontbreken. Op den 8sten wordt een groote historische optocht gehouden, die, begeleid door welluidende tonen der bekende .Harmonie van Warmond", het glanspunt der feestdag belooft te zullen worden. EEMNES Toen Woensdagavond H.H.M.M. de Ko ninginnen langs het dorp Eemnes reden, bevond zich een woeste stier op den weg. Ter voorkoming van ongelukken werd de dam eener boerderij ingere den. De stier werd gebonden en per wagen naar zijn bestem m i ng vervoerd ANN01973 maandag 20 augustus LEIDEN Prof. dr. A.E.Cohen, rector magnificus van de Leidse universiteit, heeft vanmorgen in de Stadsgehoorzaal de introduc tieweek 1973 officieel geopend. Hij deed dit ten overstaan van circa 1000 aankomende studen ten die met moeite een plaatsje in de Stadsgehoorzaal konden bemachtigen en die tegelijkertijd illustreerden dat de jaarlijkse aanmelding van aspirant-stude renden tot een ware stormloop op de universiteit is uitgegroeid. ALKEMADE De burgemeester van de gemeente Alkemade heeft geen toestemming gegeven voor de kampioenschappen paalsprin- ten (lopen over balk met zeep) en sprietboksen (kussengevecht op smalle balk boven water) die voor het afgelopen weekeinde waren georganiseerd. Burgemeester Smolders achtte de wedstrijden in strijd met de openbare orde en heeft daarom de gevraagde ver gunning niet afgegeven. ,,De af gelopen drie jaar hebben we steeds moeilijkheden gehad met dit soort festiviteiten. Als het he le dorp volstroomt, kan er geen Zaterdagmiddag trok onder grote belangstelling voor het vijfde achtereenvolgende jaar het kinder-bloemencorso door Leiden-Noord. De tuingroep 'Ons Buiten' tekende ook ditmaal voor dit sfeervolle en kleurrijke gebeuren. brandweerwagen of ziekenauto doorheen. Bovendien zijn er voor gaande jaren ook klachten bin nengekomen over geluidshinder. We houden het liever rustig." Louis van der Meer, organisator van het waterfeest, heeft zich bij deze beslissing moeten neerleg gen. ,,lk begrijp het ergens wel. Het is waar, dat het een chaos wordt bij een dergelijk evene ment. Vorig jaar was het ronduit verschrikkelijk. Maar ik geef de FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD moed nog niet op. Het is wel jam mer dat ook mijn plannen om een rustig weekeinde te houden zon der het schenken van alcoholi sche dranken, afgeketst zijn. Misschien lukt het volgend jaar wel. We gaan gewoon door.... LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071 -53 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-51 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma, t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-51 directie B.M.Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (ad/und) Wh redactie J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr E. Straatsma, chef red Regio Leiden l»d Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging*^— het automatisch afschrijven van hed geld, ontvangen 1,- korting per bió^' VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET "6 Voor mensen die moeilijk lezen,* On hebben of blind zijn (oteenandm hebben), is een samenvatting van ld nieuws uit het Leidsch Dagblad beschikbaar. Voor informatie OC. (Centrum voor Gesproken Lectuur i 1 I I Auteursrechten voorbetK» ug Dagbladuitgever Dan* p v K N H U I Z ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17 00 u. uitgezonderd'g Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 18