_£iden Regio Ambtenaar flexibeler inzetbaar r® 'Wat ik verkoop kan de lucht in' Minerva is 'tof of 'ballerig' Druk op verzorgingshuizen neemt toe Leiden Centrum bestaat niet IJKEN Leiden Utrecht Valkenburq Katwijk Ook Leidse horeca klaagt jjpreenen, 071-5356414, plv -chef herman joustra. 071-5356430 ssentrekker eet gratis Een 32-jarige Hagenaar is gisteren in de Stevenshof aan- uden. De man had voor 75 gulden gedineerd in een restau- ian het Alexandrine Tinneplein en liep weg zonder te beta- 'ersoneel pakte de man vast, maar de gast wist zich los te n. Passerende politiemensen zagen dat en hielden de man igaan. Hij bleek vaker voor hetzelfde vergrijp te zijn aange- en. De man had wel voldoende geld bij zich. 0 auffeur valt van hijskraan Een 38-jarige vrachtwagenchauffeur uit Hazerswoude is •htend met onbekend letsel naar het Leids Universitair Me- Centrum gebracht. De man was aan de Niels Bohrweg be- lai nmet een kraan betonstenen te lossen. Door nog onbe- oorzaak viel hij van de op de vrachtauto bevestigde kraan. nonstratie Oosterse vechtsporten Leidse sportscholen verzorgen zaterdag op en rond het Jandssekerkplein een demonstratie van diverse Oosterse e' isporten. Naast sport is er nog meer te zien en te beleven op nOosterse markt met 25 stands. Zo kunnen belangstellenden poedcursus origami krijgen. Ook zijn er ter plekke klaarge- ;te Japanse sushihapjes. De markt, georganiseerd door de lingStadsimpuls, duurt van 10 tot 17 uur. Het programma esportdemonstraties begint om ongeveer 11 uur en loopt it i ;ot het eind. Ji irti en in de kerk In de hal van de Vredeskerk, aan de Burggravenlaan, en 55-plussers binnenkort weer elke maandagmiddag kla- V( isen. De kaartmiddag is niet alleen bedoeld voor buurt- en ewoners, maar voor iedereen die gezelligheid en sfeer Het klaverjassen duurt van 14 tot 17 uur, maar de hal gaat 13.30 uur open. De eerste kaartmiddag is op maandag 31 stus. De toegangsprijs bedraagt 2 gulden 50, inclusief koffie n Voor meer informatie: 071 -5146014 of 071 -5146932. h itoonstelling over vroedvrouwen en bekwaam. Dat is de naam van de tentoon- sc ïgdie vanaf woensdag 2 september is te zien in de Hoog- ekerk in Leiden. Het is een tentoonstelling over het werk 12 roedvTOuwen, vroeger en nu. Er zijn foto's, voorwerpen, in- lenten, oefenmaterialen en historische documenten te 13 september is het precies honderd jaar geleden dat ledvrouwen zich organiseerden in de Koninklijke Neder- e Organisatie voor Vroedvrouwen. ort aan vrijwilligers brengt jchtelingenwerk in problemen hting Vluchtelingenwerk (SVL) dreigt in de pro- t0|n te komen wanneer zich korte termijn vrijwilli- nmelden. Omdat de eco- aantrekt, vinden steeds 'mensen betaald werk lor minder vrijwilligers ibaar zijn voor de bege- van vluchtelingen tij- un eerste tijd in Leiden. lie htelingen kunnen reke- persoonlijke begeleiding nieuwe woonomgeving, den twee jaar bijgestaan hun introductie in de andse samenleving, bij nen en op sociaal-maat- e schappelijk vlak. Naast een pro fessionele staf en technische dienst wordt de SVL onder steund door een groot aantal vrijwilligers. Om te voorkomen dat er niet meer voldoende be geleiding kan worden gegeven zoekt de SVL begeleiders om vluchtelingen wegwijs te maken in Leiden en medewerkers voor integratie-activiteiten en recep tie. Daarnaast is er behoefte aan juridische medewerkers die dossiers kunnen bespreken en doorlichten.' Vrijwilligers wor den ingewerkt en krijgen een onkostenvergoeding. Inlichtin gen bij de SVL aan de Oude Rijn: 5133088. emelt van de borden snelwegen A4 en A44 m Leiden. Leiden Noord, Vest en Oost, Oegstgeest, Rijnsburg, Leiderdorp, ïjwel geen stadsdeel of laam te bedenken waar ar wordt verwezen. Zelfs is voor een onwetende obilist makkelijk te vin- tles wordt aangegeven. 1, één groot blauw bord aarop schreeuwende wit- ers Leiden Centrum is in 'elden of (snel)wegen te nen. oot verdriet van Peter La- re, voorzitter van de emmerstraatwinkeliers, exploitant van het Haag- larkeerterrein en Leids ladeur in den vreemde. :ad die je nadert via de weg heeft een afslag cen- aldus Labruyère. „Kijk naar Den Bosch, Amster- Den Haag, Rotterdam of loven, om maar eens een 'oorbeelden te noemen, staan al of niet langs een eg borden die naar het im verwijzen. Bij Leiden dus duidelijk niet het ge- Jitenlandse toeristen ïn zo op het verkeerde .gezet. Voordat ze het we- cfn ze Leiden al weer voor eden. En dat verdient Lei- et, want we wonen hier »ok in een behoorlijk vère zegt het probleem al intal keren informeel te n aangekaart. Zo heeft t t de Kamer van Koop- 1 gesproken evenals met Kier Huib Kruijt (econo- Z zaken). „Maar er is nog ebeurd. Het wordt tijd I i de mensen eens gaan Afschudden." zijn wij nooit te be- Meevaller /t q Dankzij een soepe- I -/ Ier beleid bij het kwijtschelden van water schapsbelasting hebben minima een meevaller Mast O Rijnwoude heeft er 2 U geen bezwaar te gen als Libertel in de buurt van Benthuizen een hoge antenne plaatst. Contract gemeente en universiteit Personeel van de Leidse universiteit krijgt de mogelijk heid om intern te solliciteren op banen bij de gemeente. Gemeenteambtenaren kunnen straks op dezelfde manier overstappen naar een baan bij de universiteit. Gemeente en universiteit tekenen op 25 augustus een contract waarin staat dat medewerkers over en weer op eikaars 'interne' vacatures kunnen solliciteren. De vakbonden hebben met dit voornemen ingestemd. leiden caroline v Dagobert Schulp in zijn Vliegershop. „Ik groei langzaam uit mijn jasje." FOTO HIELCO KUIPERS leiden dorith ligtvoet Hij verkocht tijdens de zomervakantie dui zend jojo's in één week. Kan het gekker? En nog steeds gaan de jojo's als zoete broodjes bij Dagobert Schulp over de toonbank. Hij is onbetwist een van de Leidse specialisten als het gaat om de verkoop van de felge kleurde Fireballs en Saberwings with the brain. Maar in zijn Vliegershop aan de Haarlemmerstraat vormen de jojo's slechts een bijproduct. Hij verkoopt er vliegers, bouwmodellen en jongleursattributen. „Men vraagt me wel eens wat de artikelen die ik verkoop met elkaar gemeen hebben. Eén ding: bijna alles kan de lucht in." Een groepje jongens komt binnen. „Heb je deze jojo ook in zilver", zegt een jongen van een jaar of twaalf, wijzend naar een inktzwart exemplaar. Zonder blikken of blo zen legt hij veertig gulden op de toonbank. Zijn vriendje heeft zijn jojo zojuist uit de verpakking gehaald en het touwtje om zijn vinger gebonden. De jojo rolt af, het ventje gooit hem omhoog en opzij door te spelen met het touwtje. Het resultaat is indruk wekkend. Andere jongens kijken een tikkel tje afgunstig toe. „Hoe duur is deze", vraagt een moeder in spijkerjack die net komt binnenwandelen. „Zeventig gulden?" Ze schrikt van dit be drag. „Ik heb ze ook van dertig", zegt Schulp. Maar de vrouw kijkt toch nog even verder. Al snel wordt duidelijk dat juist jon gens uit de hoogste klassen van de basis school zonder blikken of blozen veertig of vijftig gulden neertellen. Schulp vindt het inmiddels doodnormaal. „Ik kocht vroeger een jojo voor drie kwartjes, maar die gasten van tegenwoordig hebben allemaal vijftig of zestig gulden op zak." Trucjes Schulp verkoopt veertig verschillende soor ten. Ook Amerikaanse, zoals een cola-jojo en een jojo waarin een schorpioen is inge bakken. De duurste jojo, de Silver Bullet 'doet' maar liefst 259 gulden. Of het nu gaat om een Sleeper of een Rock the baby, je kan er alle trucjes mee die in de boeken staan. Als je tenminste het spel beheerst. Toen de jojo een rage werd, heeft Schulp zijn kleine collectie uitgebreid. Maar wie zijn winkel binnenloopt, ziet waarom zijn winkel nog steeds de Vliegershop heet. Ze hangen er in roze en geel, paars of oranje. Ze hebben de vorm van een koe of tonen een gezichtje. Schulp heeft vijfhonderd soorten vliegers, in alle kleuren, soorten en maten. Hij verkoopt krachtvliegers waarmee een volwassene zich over het strand kan laten voortslepen, maar ook precisievliegers waarmee je allerlei stunts kan uitvoeren. En ook de ouderwetse recht-toe-recht-aan- vlieger is nog steeds te koop. Al is het bam boestokje vervangen door plastic en vlieger papier door nylon. Schulp begon zijn winkel vijf jaar geleden aan de Lange Mare. Na zijn verhuizing naar een grotere ruimte aan de Haarlemmer straat kwamen daar van lieverlee de jong leursattributen en modelbouw bij. „Ik groei op dit moment weer een beetje uit mijn jas je", klaagt Schulp. „Ik verkoop steeds meer artikelen en ook de vliegers moet ik uithan gen. Als de winkel hiernaast ooit leeg komt, ga ik beslist verhuizen." Een gewetensvraag. Kan Schulp zelf met de diabolo's, ballen, jojo's en vliegers over weg? Hij grijnst. „Als ik iets wil verkopen, ga ik het eerst zelf uitproberen." En hij pakt een jojo, laat hem rondtollen, gooit hem omhoog en laat hem netjes terugrollen. De samenwerking die resulteert in een veel grotere interne ar beidsmarkt is het gevolg van de wens van de universiteit en de gemeente om de banden te ver stevigen. „De universiteit is de grootste werkgever in de stad", aldus wethouder H. BaEiijens, verantwoordelijk voor het per soneelsbeleid bij de gemeente. „Dit contract is in ons beider voordeel. We verwachten meer doorstroming en mobiliteit en dat betekent voor mensen meer kans op nieuwe uitdagingen." M. Nijhuis van de afdeling Mobiliteit en Herplaatsing van de Leidse Rijksuniversiteit: „Hoe meer interne vacatures er zijn, hoe beter het is. Zo kunnen goede mensen makkelijker rou leren." Bij de universiteit werken zo'n 5000 mensen en bij de ge meente zijn ongeveer 1500 me dewerkers in dienst. Omdat het goed gaat met de economie merken de instellingen dat het moeilijker wordt om bepaald personeel te krijgen. Vooral naar secretaresses, automotise- ringsdeskundigen en hoofden personeelszaken is een grote vraag, aldus Nijhuis. In de praktijk zal het niet vaak voorkomen dat wetenschappers solliciteren naar een beleids- baan bij de gemeente. „Maar uitgesloten is dat zeker niet", zegt Nijhuis. „Wij verwachten vooral interne overstappen van ambtenaren en ondersteunend personeel. Maar we kunnen ons ook voorstellen dat een mede werker van de faculteit Sociale Wetenschappen solliciteert naar een baan als bijstands-maat schappelijk werker bij de ge meente." Wethouder Baaijens ziet ook andere voordelen van de sa menwerking. „Bij gewone solli citaties is er een risico voor het personeel: eüs het na twee maanden proeftijd niet goed gaat, sta je op straat. In dit con tract hebben we de garantie op genomen dat de werknemer te rug kan keren naar de oude werkgever als de overstap niet bevalt. Met name voor oudere werknemers voor wie het risico van een sollicitatie een beletsel kan zijn, is dat een voordeel." Tentoonstelling volkstuinders leiden» producten aan het geïnteres seerde publiek getoond. Wethouder J. Laurier opent op zaterdag 29 augustus de jaarlijk se tentoonstelling van de volks tuinvereniging Roomburg. Op het complex aan de Vlietweg 68a worden de zelf gekweekte De bloemen en planten zijn alleen het weekeinde te bezich tigen. De opening van de ten toonstelling heeft 's ochtends plaats om elf uur. afrit 8 roerd voor en bellen met J. van Duijn van de afdeling Verkeer en Vervoer van de gemeente. Meteen leren wij dat de borden officieel ANWB-bewegwijze- ringsborden heten en in op dracht van diezelfde ANWB door rijkswaterstaat worden neergezet. „Mensen die zich een beetje hebben georiën teerd, komen vanzelf in het centrum van Leiden terecht", zegt Van Duijn. „En toeristen die Leiden naderen zien een bord Leiden Zuid en bedenken echt wel dat ze dtui de volgen de afslag moeten nemen." Van Duijn heeft voor Labruyère nog een aardige tip. „Praat eens met de politiek en misschien krijg ik dan wel de opdracht van het gemeentebestuur om contact op te nemen met de ANWB en rijkswaterstaat." Volgens een medewerker van rijkswaterstaat hoeft dat alle maal niet. Een bord Leiden Centrum is namelijk helemaal niet nodig. „Dat wordt pas neergezet om mensen gebruik te laten maken van een bepaal de verkeersaansluiting. En in Leiden is het zo dat waar je ook afslaat, op het aansluitende wegennet borden staan die de richting naar het centrum aan geven." Zo, daar is over nagedacht. „Want", zo weet de medewer ker van rijkswaterstaat „niet de snelste manier om te rijden is altijd de beste. De kortste weg kan ook verstopt raken. Het gaat om de wegen die het best te berijden zijn." Rijkswaterstaat bevestigt nog nimmer een klacht van de ge- meerite te hebben vernomen over de afwezigheid van een bord Leiden Centrum. „Wij hebben nooit iets gehoord. Niets over eventuele verkeers- regio wim koevoet Overbelast personeel, maatregelen moeten nemen die op gespannen voet staan met de wet en geen tijd voor een praatje met de be woners. De directeuren van de Lorentzhof in Leiden, St. Bernardus in Sassenheim en St. Joseph in Alphen aan den Rijn geven het zonder dralen toe: noch voor de bewoners noch voor het personeel is het heden ten dage een pretje in de huizen. Ze stemmen volledig in met de aan ouderenzorg gewijde passage in het jaarverslag over 1997 van de Inspectie voor de Gezondheidszorg. Deze slaat alarm nu zelfs de fase is bereikt dat de veiligheid van de bewoners gevaar loopt. T. Kohlbeck, directeur van de Lorentzhof: „Door de toenemende druk op het perso neel, waaraan overal een tekort is, kan een situatie ontstaan waarbij een dementeren de bewoner moet worden vastgebonden.". Kohlbeck zegt dat in de Lorentzhof mensen niet worden vastgebonden omdat dat nu eenmaaal in strijd met de wet is. „Maar voordat mensen denken dat dat een plus punt van de Lorentzhof is: het gevaar dat mensen vallen is daardoor groter. We wor den voor onmogelijke keuzes gesteld." In verzorgingshuizen wonen volgens Ko hlbeck steeds meer mensen die in verpleeg huizen horen, maar ook die kampen met een capaciteitsprobleem waardoor door stroming 'hooguit mondjesmaat' is. De ramp is compleet sinds de thuiszorg han den en voeten tekort komt. Kohlbecks collega J. de Vries van St Ber nardus in Sassenheim meent dat er meer geld moet komen waarmee verzorgingshui zen flankerende maatregelen kunnen tref fen om de groeiende stroom van mensen met zware handicaps te helpen. Tot zijn spijt staat St. Bernardus niet op de lijst van verzorgingshuizen die in aanmerking ko men voor verpleeg-units. Om dat gemis te compenseren is St. Bernardus begonnen aan een afgezwakte zorgvorm voor psycho geriatrische bewoners, 'meerzorg ge noemd'. „Omwille van de veiligheid van de bewoners die meerzorg krijgen, is die afde ling afgesloten. Ik geef onmiddellijk toe dal dat op gespannen voet staat met de wet bij zondere opneming in psychiatrische zie kenhuizen, maar ik vind afsluiten gegeven de omstandigheden, het beste wat ik kan doen. Hetzelfde gèldt voor het fixeren van bewoners. Alvorens we daartoe overgaan, halen we er een arts van een verpleeghuis bij. Zo blijven we binnen de wettelijke ka ders want in een verpleeghuis mag fixeren wel." Ook De Vries klaagt over. personeelsge brek. „Vooral in de avond- en nachtsitua ties. Dan is er veel begeleiding nodig voor mensen met dwalend gedrag." H. Driesen, directeur van St. Joseph in Al phen, stelt dat het jaarverslag van de in spectie eens te meer duidelijk maakt 'dat er gewoon veel meer geld bij moet'. „Zodat we meer handen aan het bed kunnen krijgen en het leven van de bewoners en het werk van het personeel kunnen verrijken, vooral ook in sociale zin van het woord." FOTO HENK BOUWMAN problemen en niets over het gaan praten. Maar of zijn wen- feit dat mensen de weg kwijtra- sen worden vervuld, is nog lang ken op weg naar de Leidse bin - niet zeker. nenstad. Die ondernemer moet maar eens op het stadhuis eric-janberendsen leiden «pieter van schie Minerva is de oudste studen tensociëteit van Nederland en is met haar 2100 leden tevens de grootste van Leiden. In de El- Cidweek heeft Minerva zo'n tweehonderd nieuwe leden kunnen bijschrijven, vertelt voorlichter Caroline Goedvolk. Lid worden van Minerva heeft zo zijn voordelen. Een Miner- vaan komt makkelijk aan een kamer, want het corps heeft tweehonderd verenigingshui zen. Eerstejaars zijn gek op Miner va, of ze gruwen ervan. Jeffrey Jonkers vindt de vereniging 'ballerig' „De jongens hebben een pakje aan en de meisjes een mantelpakje. En dan dat arro gante. Ik word in ieder geval geen lid. Marieke vindt Minerva juist 'tof. Al voor de El-Cidweek wist ze dat ze zich zou aanmelden bij Minerva. „Ze organiseren hier zoveel activiteiten met zo veel verschillende structuren. Het was voor mij niet moeilijk telt Goedvolk, „zodat de eerste- kingsperiode." om mijn keus op Minerva te la- jaars genoeg tijd hebben als de Wat een ontgroening op Mi- ten vallen." colleges weer beginnen." El- nerva precies inhoudt is een in - De ontgroening heet tegen- Cidmentrix Sylvia Steffer gelooft terne aangelegenheid, vertelt woordig ook bij Minerva ken- daar niet zo in. Je bent bij Mi- Jean Fransman. „In ieder geval nismakingstijd. „Die neemt nerva zeker vier weken kwijt en wordt een goede controle op zo'n twee weken in beslag", ver- dan volgt er nog een kennisma- het alcoholverbod gehouden. leiden pieter v vervolg van voorpagina Horecaondernemers vinden dat het tijd wordt dat de politie ingrijpt bij Minerva. „Wij houden ons aan de regels, terwijl we relatief weinig overlast veroorzaken", zegt een horecaonderne mer die anoniem wil blijven. „Maar zij mogen alles omdat daar het koninklijk huis, Lubbers en die Goekoop hebben gezeten. Gelukkig treedt de politie steeds strenger op." Geluidsoverlast is maar een van de klachten die hij heeft over Minerva, zegt een andere uit bater. „Ze zijn alleen maar aan het gillen en schreeuwen. Er vliegen regelmatig fietsen door de lucht. Mensen durven hun auto's niet meer op de Langebrug te parkeren, want die Miner- vanen lopen er overheen en trappen de spiegels kapot. Ze kotsen en pissen de hele omgeving onder. Ze doen het niet allemaal, maar er zitten altijd van die galbakken tussen en die verpesten het voorde rest." Dinsdagavond bleef het rustig aan de Bree- straat. Deuren, ramen en gordijnen bij Minerva bleven dicht om het geluid te dempen. Begelei ders aan de deuren wezen iedereen op de re gels. Volgens een omwonende was het voor het eerst in vijfjaar dat ze rustig kon slapen. „Ik kon zelfs mijn ramen openhouden." Maar dat was nadat de politie tijdens het optreden van de band Romeo weer bij Minerva op de stoep had gestaan.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17