Kaas met een goed doel Er is weer kreeft Parfum met stadsluchtjes Smaak DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1 REDACTIE: SASKIA STOELINGA De Nederlandse kreeft is na 35 jaar terug van weggeweest. Na de stormachtige winter van 1963 waren bijna alle kreeften uit de Oosterschelde verdwe nen. Pas nu is er weer voldoen de voor de vangst. De kreeft kwam de afgelopen jaren meestal uit Amerika. In het voorjaar en de vroege zo mer worden in Canda baby kreeften gevangen, met een ge wicht van zo'n 250 gram. In de pootjes zit nog helemaal geen kreeftenvlees, alleen een beetje in de staart en in de scharen. Kenners moeten er weinig van hebben. De jaarlijkse vangst van babykreeft zou beter verboden kunnen worden. Gelukkig geeft de Canadese overheid vanaf eind juli geen vangstvergunnin gen meer af voor babykreeften uit de wateren rond Newfound land en Labrador. Eigenlijk is het minimale con sumptiegewicht voor een kreeft rond de 450 gram. Zo'n tien jaar oude kreeft levert slechts ander half ons eetbaar vlees op. Het grootste deel gooi je, na einde loos gepeuter, in de afvalbak. Oudere kreeften kunnen wel zestig jaar worden. Dat zijn knoerten van zes kilo. Ameri kaanse kreeften kunnen nog wel zwaarder worden. Er is in de ja ren dertig voor de kust van Vir ginia ooit een exemplaar van twintig kilo gevangen. Maar ruim negen kilo, bij een lengte van zeventig centimeter, is te genwoordig wel het maximum. Dameskreeften hebben in hun achterlijf het meeste en het smakelijkste vlees, zeker als ze een jaar of vijftien zijn. Heren hebben meer vlees in hun ver vaarlijke scharen. Wie het voor het kiezen heeft neemt een Eu ropese dame. Want Canadese kreeften, zowel mannetjes als vrouwtjes, smaken minder lek ker. Het verschil tussen man en vrouw is moeilijk te zien. Vrouwtjes hebben een wat bre der staartstuk, terwijl haar ach terste pootjes veel kleiner zijn. Het verschil tussen Europees en Canadees is minder lastig. De Europese kreeft heeft een blauwzwarte rug en is van on- P u 8 6 2 10 2 3 6 5 3 2 6 7 6 2 3 3 1 9 10 5 6 7 9 5 6 7 4 3 7 9 2 10 5 1 6 6 7 3 3 10 10 6 9 6 5 i 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? 1. Gevecht tussen legers; 2. uitstallen; 3. container; 4. ui terst gevaarlijke rit; 5. sprok kelmaand; 6. stelt; 7. binnen kort; 8. bezinksel. CRYPTOGRAM knots a- -r- balen i--n-vier noest-n-o e-v-o-g-n trekpaard -r-j-n-a asperges Een parfum of after shave moet plezierig ruiken en daarom zochten traditionele par fumeurs het in al dan niet synthetische puur natuur: bloemen, dennengeur, zee lucht, leer of specerijen. Maar puur natuur staat tegenwoordig in een kwade reuk, want in de New Age mag niets oud of vertrouwd zijn. Parfumeurs hebben een fijne neus voor trends en zijn er achter gekomen, dat met name de jonge bevolking zich hoe langer hoe meer verstedelijkt. Daarop wordt dit jaar ingespeeld met nieuwe stadsparfums, die ruiken naar autobanden, metaal, par keergarages of roltrappen - kortom alles, wat met cosmopolitische dynamiek te ma- Een vijftien jaar oude kreeft uit de Oosterschelde. foto cpd martin van HuusTEEderen geelachtig; de Canadese rug is groener en de buik wat meer oranje. De rode kleur krij gen de dieren pas na het koken. Net als ieder levend wezen heeft een kreeft gevoel. Het zenuw stelsel van dit schaaldier is ech ter uitermate primitief. Het gaat dus echt te ver om kreeften emoties als 'pijn' of 'doods angst' toe te kennen. Er is één manier om zeker te weten dat het dier snel overlijdt: dompel de kreeft met de kop naar voren in een grote pan kokend water. Onze eigen Oosterscheldekreeft laat zich, evenals soortgenoten elders uit Europa, het beste in de zomermaanden consume ren. Als de wijfjes vroeg in het voorjaar hun eitjes afzetten smaakt kreeft lang niet zo lek ker. Eitjes legt de vrouwtjeskreeft maar eens in de twee jaar. Ze draagt ze onder haar staartstuk met zich mee, wel 100.000 stuks. De eitjes zijn zwart en zien er uit als kaviaar. Daar ko men larfjes uit die zich in een week of drie tot minikreeftjes ontwikkelen. De groothandel bewaart leven de kreeften in grote bassins met stromend zeewater. Zo kunnen ze hun klanten het hele jaar van verse waar voorzien. Omdat de dieren in gevangenschap nau welijks willen eten, gaat de kwa liteit sterk achteruit. In vrijheid leeft de vraatzuchtige kreeft van schelpdieren en heeft daarbij, net als de mens, een grote voorkeur voor oesters. Net als de mens lust de kreeft ook heel graag kreeft. Als een kreeft echt honger krijgt, begint hij of zij doodgemoedereerd aan een soortgenoot. Het zijn echte kan nibalen. Door de toenemende consump tie is er lang niet voldoende aanvoer van Europese kreeft. In de belangrijkste vangstgebieden langs Ierse, Engelse en Schotse kusten is al jaren sprake van overbevissing. Het zal er wel nooit van komen dat onze eigen kreeft ruim voorhanden en be roemd wordt, zoals de mosselen en oesters. Toch is in Neder land, zoals een chef-kok het uit drukt, 'de kreeft tegenwoordig niet aan te slepen'. ken heeft. Parfumfabrikanten betrekken hun essences van gespecialiseerde chemische bedrijven, zoals markdeiders Givaudan en Firmenich in Zwitserland, om er vervolgens met gehei me mengformules en alcohol een eigen ka rakter aan te geven. Zo suggereert het nieu we merk Black van Bulgari de opwindende rubberlucht van een vers remspoor. Het mannenparfum Chrome van Azzaro ademt de charme van een roltrap in een metrosta tion. Odeur 53 is een eau-de-toilette met een metaalachtig citroengeurtje. De lijn II et Elle van Armani is wat neusvriendelijker, maar wordt toch gepresenteerd in flacons van staal en rubber, waarop ter voorkoming van misverstand de aanduiding hij en zij prijken in zes talen plus de symbolen, die men op openbare toiletdeuren vindt. Het parfum 212 van Herrera draagt het kengetal van de stad New York, dus cosmopoliti- scher kan het niet. Francesco Trappani, directeur van Bulgari, zegt dat het gaat „om de sfeer van de city te treffen, want daar wonen onze meeste klan ten en vind je ook onze boetieks. We mik ken op een parfum, dat een dynamische tijdgeest weerspiegelt. Ruiken stadsluchtjes dan zo lekker? „Nou, soms heb je inderdaad de neiging de stad te ontvluchten en wat buitenlucht op te snui ven", geeft Trappani toe, „maar je valt toch altijd weer terug op het kloppende hart, de geluiden en de geuren van de grote stad." joke korving Eerst laat kaasmaker Isaac Kruijt de spullen zien, die hij heeft verzameld. Kleren en schoenen, matrassen, een ledi- kantje, een kinderwagen, noem maar op. Kruijt vertrekt straks niet met lege handen naar Hongarije. Toch is het brengen van spullen niet de voornaamste reden van zijn bezoek. De kaasmaker uit het Zuid-Hollandse Zegveld gaat in de provincie Szabolc Szatmar jongeren zijn vak leren: jongens en meisjes met een li chamelijke of verstandelijke handicap, en weeskinderen die in tehuizen wonen. Kinderen zonder enig zicht op een toe komst. Zelfs al zouden ze een beroep leren, dan nog is er wei nig hoop op werk. In Szabolc Szatmar heerst grote werkloos heid. Veel jongeren zijn al ont spoord. Vaak komen zij in de prostitutie terecht. Tijdens een eerder bezoek sig naleerde Kruijt de schrijnende toestanden. „Ik wil iets doen voor de jongens en meisjes die ik langs de straat heb zien zwer ven. Het zijn kinderen die tus sen wal en schip raken." Kruijt gaat een kaasfabriek op zetten, waar jongeren het vak kunnen leren. Bovendien wil hij de jongens en meisjes begeleid laten wonen. Daartoe zijn in Hongarije de stichting Eletet za Eveknek en in Nederland de stichting Mahol opgericht. Kruijt is voorzitter van Mahol dat 'Vandaag en Morgen' bete kent. Er is al een pand gevon den dat tot kaasfabriek kan wor den omgebouwd. Daar vlakbij ligt een boerderij, eigendom van de Hongaarse stichting, waar de jongeren kunnen wo nen. Eletet za Eveknek zorgt dat de kaasfabriek er straks staat. Mahol schaft de apparatuur en machines aan om de fabriek te laten draaien. De groep kinderen om wie het gaat is in staatsinstellingen op gegroeid. De jongeren hebben geen enkel contact met hun biologische ouders. Volgens de Hongaarse wetgeving mogen zij tot hun vierentwintigste in het tehuis blijven, als zij een oplei ding volgen. Maar in werkelijk heid komen er nauwelijks plaat sen vrij om een vak te leren. Het betekent dat de jongeren op hun achttiende weg moeten uit het tehuis. Sommigen worden opgenomen in een pleeggezin, maar de meesten staan dan op straat. Isaac Kruijt, die zelf al een fors bedrag geschonken heeft aan de stichting, zet zich met hart en ziel voor hen in. „Wij willen proberen die jongens en meis jes aan het werk te krijgen. In een kaasmakerij moet zoveel gebeuren. Er zullen ook steeds nieuwe kinderen bijkomen; je moet het zien als een soort be schutte werkplaats." De afeet van de produkten is geen enkel probleem, stelt hij. „Kaas ma ken heeft toekomst. Er is wel Hongaarse kaas, maar die vindt men niet lekker." Zijn steun en toeverlaat is de Hongaarse Maria Hagmymassy, die in Nederland woont. „Zij is een van de drijvende krachten en treedt ook op als tolk." Kennis overdragen ligt Kruijt wel. Voor het Project Uitzen ding Managers (PUM) is hij al een paar keer in Costa Rica, Gu- atamala en Turkije geweest, om mensen op weg te helpen in zijn vak. Hij vormt op elke reis een koppel met Janus Boer, ge pensioneerd zuilveltechneut bij 'De Producent' in Gouda. Boer heeft zich nu ook achter de ac tie van Kruijt geschaard. Er is ongeveer 200.000 gulden nodig om de fabriek op te zet ten. Van dat bedrag worden on der meer machines, kaasvaten, melk- en weitanken en pompen gekocht. „Jammer genoeg mo gen we geen gebruikte spullen meenemen", verzucht hij. Vol gens EG-bepalingen moet alles nieuw zijn." Verschillende in stellingen zijn aangeschreven voor hulp. Isaac Kruijt rekent ook op steun van ex-staatsse cretaris Gabor - in 1956 vluchte ling tijdens de Hongaarse op stand - die landbouwattaché wordt in Hongarije. Hij zelf reist binnenkort naar de provincie Scabolc Scatmar om pools hoogte te nemen. Hij weet al precies welk product straks op de markt komt. „Het wordt een kleine, ronde kaas. We gaan op vallen", voorspelt hij. Voor wie de stichting Mahol wil steunen: ING bank resultaatre kening nr. 67.42.40.758. VAN '£OCWr£NDS VROB5> TOT 'S A\AOND? LAAT WORD J£ V£^&£Z£LD DOOR VROL'jAr£~ C*£G<S£UV/GE?V WAF W, af waf! p~ TOMPOES Heer Bommel en de Liefdadiger 'Dit was geld!' vervolgde hij. 'Maar nu is het onbedrukt papier, dat die Brekel mij betaald heeft om mijn land met een woondoos te kqnnen verknoeien. Loenen en Richels hok ken nu op mijn groene weidegrond, zodat iedereen kan lachen. Maar ik lach niet. Ik dien een klacht bij u in!' Na deze woorden haalde hij diep adem en begon op rustiger toon zijn grieven uit te leggen. 'Aha, juist', zei de heer Dorknoper, toen hij klaar was. 'Nu begrijp ik de diepere zin van de uitzending van hedenavond. Breng iedereen bij elkaar, opdat men leert zijn buurman aardig te vinden. Een heel mooie gedachte, werkelijk! Hier ligt een taak voor de overheid.' 'Wat?' riep heer Ollie verbolgen uit. Voordat hij echter verder kon gaan, werd zijn aandacht getrokken door snel naderende voetstappen. 'Daar loopt hij!' riep iemand. 'De vent die het televisieprogramma verknoeid heeft!' Heer Bommel wierp een snelle blik over zijn schouder en schrok toen hij een ontstemd groepje wan delaars zag naderen. 'Ik moet deze kant op', sprak hij gejaagd en hij zet te het op een lopen. Dit vuurde de menigte aan, dat spreekt. De voor dien zo stille straat was dan ook al spoedig gevuld met geschreeuw en het geluid van dravende voetstap pen. 'Kan je wel, mooie meneer?' riep men. 'Betalen we daar ons kijk geld voor' We zullen jou eens leren lachen, zuurpruim!' 'Ach ja,' prevelde de ambtenaar eerste klasse, die een zaam achterbleef, 'het publiek heeft recht op divertissement. Een goede gedachte om daar de oplossing van het huisvestingsprobleem aan te ver binden.' Jam 1 Nu is het de tijd om zelf jam te maken. Er is volop fruit te koop en jam is nog altijd een van lekkerste manieren om rijp fruit te bewaren en er ook in de komende maanden van te genieten. Jam wordt ge maakt door vruchten met sui ker te koken. De suiker zorgt er voor dat jam langer houd baar is, want als er ten minste 63 procent suiker in zit bederft het product niet. Deze hoe veelheid suiker voorkomt schimmelen en gisten. Aange zien fruit ook vein nature sui ker bevat, is het voldoende als jam voor 60 procent uit toege- Jam 2 Suiker zorgt er ook voor dat de jam stijf wordt. Daarnaast maakt de pectine die in vruch ten voorkomt de jam dik en geleiachtig. Die stof komt vrij als het fruit wordt gekookt. Niet alle vruchten bevatten even veel pectine: aardbeien, frambozen, kersen, peren, per ziken, rabarber en rozebottels hebben weinig van deze stof. Pectinerijke vruchten zijn: aal bessen, appels, citrusvruchten, cranberries, kruisbessen en zwarte bessen. Pectinearme vruchten moeten langer inko ken. Ze kunnen ook gecombi neerd worden met pectinerijk <i Jam 3 Weeg vervolgens de pan met de vruchtenmoes. Bereken de hoeveelheid moes (het ge wicht van de volle pan min het gewicht van de lege pan) en roer er in gedeelten anderhalf keer zoveel suiker door. Laat de jam onder voortdurend roeren nog vijf minuten door koken. Voeg citroensap of ci troenzuurkristallen naar smaak toe. De jam heeft de juiste dikte wanneer de drup pels na afkoeling stollen op een bord. Schuim de jam af met een schuiprspaan. Schenk de hete jam tot de rand in voegde suiker bestaat g 40 procent uit vruchten Een goede verhouding i anderhalf keer zoveel si als vruchten. Veel mensen vinden jar zo'n hoog suikergehalte zoet. Maar jam met mij suiker of zonder suiker i onbeperkt houdbaar. Bi lager suikergehalte moe fruit worden gepasteuri (wecken) of moet een a veer middel worden toe] voegd. Gebeurt dit niet, de jam in de koelkast oi een week houdbaar. fruit om de jam toch vd de dik te maken. Het isi mogelijk om pectine tot voegen. Werkwijze: Maak de vru schoon en snijd grote e plaren in stukken. Neet wijde pan en weeg deze de vruchten met weinig in de pan. Pectinearmei ten tot de helft inkoken, nerijke vruchten hoevei niet te worden ingekool een combinatie de vvue tot driekwart inkoken, li steel van een houten lej maatstok kunt u kijken het mengsel al is ingedi schroefdeksels. Wie jam met een pectineprepara geleisuiker (waarin beh suiker ook appelpectini troenzuur zit) moet de j bruiksaanwijzingen op volgen. Meer informatie in de b re 'Wat in 't vat zit', te b len door 13,50 gulden o maken op giro 43.23.701 het Voedingscentrum in Haag o.v.v. de titel en hi stelnummer 141. Zelf jam maken is dè manier, om ook de komende maanden v te genieten. aro Rijstcrêpes Het bakken van echte crêpes (heel dunne pannekoekjes) is niet zo moeilijk als het lijkt. Het geheim zit 'm in een goed beslag, dat ongeveer zo dik is als room, en snel bakken. Maak eens rijstcrêpes met zo merfruit. Ingrediënten: 75 gram boter, 200 ml melk, 75 gram bloem, 5 eieren, beetje zout, 70 gram witte rijst, olie, 500 gram zomerfruit en poe dersuiker. Smelt de boter. Maak van boter, melk, eieren en zout een beslag. Laat het een half uur rusten. Kook de rijst en laat die afkoelen de rijst door het beslag, het fruit schoon en sniji kleine stukjes. Verhit oli een flensjespan. Giet ee ste deel van het beslage Bak de crêpe op middel vuur in ongeveer 1 mini gaar. Keer de crêpe en b andere kant in ongevee 20 seconden. Vul elke a met stukjes fruit en roll Daarna garneren met p suiker en eventueel een je munt. Direct serverd

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14